pa Veehandelaren uit Zuid-Holland vergaderden in Alplien a.d. Rijn WASMACHINES Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 12 JUNI 1959 Voorzichtigheid geboden bij groter aanbod Gisteren is in Avifauna te Alphen onder voorzitterschap van de heer J. Karens uit Zoetermeer de jaarvergadering gehouden van de Zuid- hollandse Bond van Veehandelaren. De heer Karens zei in zijn openingsrede, dat de veehandelaren tevreden mogen zijn over het afgelopen jaar. Nu echter overtreft het aanbod de vraag en het is derhalve raadzaam, voorzichtig aan te doen. Voornamelijk het jonge vee vond vorig jaar een vlotte weg naar de export. West-Duitsland en Italië namen ook in ruime mate goed gebruiks- en fokvee af. Ook op dit terrein is momenteel een geringe teruggang te constateren van circa 1000 stuks vee. Over de export van schapen was de bondsvoorzitter niet enthousiast. De prijzen liggen namelijk lager dan de voorgaande jaren. De Euromarkt noemde de heer Karens voor wat de veehandel betreft nog een teer plantje. Hij achtte het raadzaam de ontwikkeling op de voet te volgen. Vooral de jonge veehandelaren adviseer de spreker vreemde talen te leren om gemakkelijk een plaats te kunnen ver overen in het internationaal handels verkeer. Ten aanzien van Rotterdam sprak de heer Karens de wens uit, dat er spoedig een aan alle eisen aange paste veemarkt zal komen. Ten aanzien van Leiden deelde hij mee, dat daar reeds een plan ter tafel ligt voor een nieuwe moderne veemarkt. RUIM 800 LEDEN De secretaris-penningmeester, de heer J. H. van der Stoel uit Leiderdorp, deel de in zijn jaarverslag mee, dat het ledental van de provinciale bond weer boven de 800 is uitgekomen. Het nadelig saldo bedroeg f425.De kascommissie bracht een gunstig rapport uit. Met algemene instemming besloot de vergadering het hoofdbestuur te ver zoeken stappen te ondernemen om meer uniformiteit te krygen in de bestrijding van de tbc onder het rundvee. Door het feit dat niet alle provincies eenzelfde gedragslijn volgen achten de veehande laren zich gedupeerd. AFSCHEID In deze vergadering werd officieel afscheid genomen van mevrouw D. S. Sterner-Breijs, die de Bond 38 jaar als secretaris-penningmeester heeft gediend en op een tussentijdse vergadering om gezondheidsredenen is afgetreden. Zij werd toen opgevolgd door de heer Van der Stoel. Mevrouw Sterner ontving Vergeefse aanval van Olleiiliauer op CDU Adenauer trok weer eens alle registers open (Van onze correspondent in Bonn) Vijf uur lang is gistermiddag en gis- tervond in de Bondsdag (Tweede Ka mer) te Bonn van socialistische en liberale zijde gepoogd een bres te schie ten in de pas weer herstelde CDU- CSU-vestingmuren. De soms wel scher pe, maar niet altijd goed gemikte pijlen van SPD-leider Ollenhauer en FDP- chef Mende stuitten zonder uitzonde ring af op de eensgezindheid, die de regeringspartij rond Bondskanselier Adenauer ten toon spreidde. Toen gis teravond om acht uur de aanval werd afgeblazen, bleek dat men er ondanks veel geschreeuw en bijzonder veel boze woorden in de verste verte niet in ge slaagd was de CDU-CSU te bewegen tot het opvolgen van Ollenhauers raad: „U moet zich scheiden van Adenauer! Afgezien van de gevolgen in een ver dere toekomst kan men zeggen, dat de taaie Bondskanselier uit de acht dagen durende strijd om zijn besluit de presi- dentskandidaituur terug te geven, als overwinnaar is tevoorschijn gekomen. Maar zeker niet zonder kleerscheuren! Wie gisteren echter in het propvolle Bondsgebouw de kaarsrechte 83-jarige heer uit het Palais Schaumburg voor 500 parlementsleden als het ware zag stoei en met de bepaald van veel minder al lure zijnde Ollenhauer die kon slechts de indruk krijgen, dat hier een zelfbewust politicus en zeer gerouti neerd tacticus weer eens stond af te re kenen, met zijn oppositie. Minister van Economische Zaken, Er- hard, aanschouwde dit toneel zwijgend en met een donker gezicht; hij moest aanhoren hoe fractie-voorzitter Krone hem prees als een goed medewerker van Adenauer Ollenhauer haalde bijna alle lelijke woorden, die men de laatste dagen in de binnen- en buitenlandse pers voor Ade nauer heeft kunnen vinden, te voor schijn. Met een zwakke pathos, ge steund door luidruchtige bondgenoten, trachtte hij „de oude man" te treffen: Adenauer werd diepe verachting voor de mens en de democratische organen van de staat verweten. Adenauer werd voor de voeten geworpen, dat hij tussen zichzelf en zijn opvolger als kanselier een verhouding als tussen De Gaulle en Debré had willen scheppen. En Ol lenhauer trachtte zwakjes de CDU-re- bellen al lang weer braaf in het Ade- nauerse gelid teruggekeerd nog eens op te stoken: „U had groot gelijk met u tegen de willekeur van de kanselier te verzetten". Maar Ollenhauer voegde niets nieuws toe aan wat er de laatste dagen over Adenauer reeds is geschre ven. En dat deden de FDP-leider Men de en vele anderen evenmin. Lesje in tactiek Adenauer heeft de oppositie-leiders een lesje gegeven in het houden van tactische redevoeringen. De kanselier voegde in de grond van de zaak ook geen enkel nieuw element toe aan wat men reeds wist uit de verzoeningsbij eenkomst van de CDU, maar hij speel de het parlementaire eindspel beter. Hij was pathetisch als het zo eens uitkwam: „Ik heb in mijn lange leven ook tijdens de nazi-vervolgingen bewezen steeds op democratische grondslagen te staan". En hij was plechtig officieel door een brief van Dulles voor te lezen en zich voorts te vergelijken met Churchill zo als deze in 1945 noodgedwongen het heft uit handen moest geven aan Attlee. Hij waagde zelfs een zet in de richting Er- hard door te zeggen: „op 14 mei heb ik voor het kabinet, waarbij minister Er- hard aanwezig was, al laten blijken, dat mijn besluit om de presidentskandida tuur aan te nemen voor 90 procent reeds niet meer vaststond". Erhard liet later evenwel verkondigen, dat Ade nauer tien dagen daarna de kandida tuur weer wel als onherroepelijk had beschouwd. Een werkelijke verzoening tussen beiden schijnt nog niet tot stand te zijn gekomen diverse geschenken als blijken van waar dering voor haar vele werk. In haar dankwoord gaf zij een overzicht van de groei van de bond in de afgelopen veer tig jaar. Het ledental is in die tijd ver tienvoudigd. Aan het einde van de vergadering hield de heer N. A. Commandeur uit Leiden, inspecteur-districtshoofd van de Veeartsenij kundige dienst, tevens vete rinair inspecteur van de Volksgezond heid in deze provincie en voorzitter van de landelijke stichting vee-arbitrage, een inleiding over de werkzaamheden van de Stichting vee-arbitrage. De stichting is een voortzetting van een vereniging met hetzelfde doel, die ech ter niet op de gewenste wijze heeft kun nen werken. De stichting begint haar werk over enige maanden. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de heer M. Weima, directeur van de Markt- en Havendiensten te Leiden, de heer J. P. van der Stoel uit Leider dorp, voorzitter van het Bedryfsschap voor de Veehandel, en mr. H. A. Wilde man uit Wassenaar, secretaris van de Landelijke Bond van Veehandelaren. Na afloop van de officiële vergade ring maakte men een rondvaart over de Kager- en Braassemmerplassen. vanaf f 149. A. DE WIT'S Handelshuis OUDE VEST 111 - TEL. 25328 Collectieve reclame Horecabedrijven? (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van het bedrijfschap Ho reca staat in beginsel niet afwijzend te genover een collectieve reclamecampag ne voor de bedrijfstak, waarvoor een bestemmingsheffing de gelden zou moe ten opleveren. Dit bleek gisteren tijdens de beraadslagingen in de 17e openbare vergadering van het bedrijfschap, welke te Den Haag werd gehouden. Tijdens deze vergadering hebben de bestuursleden van het bedrijfschap af scheid genomen van de heer J. G. Meijer, die gedurende de eerste vier jaar voorzitter van dit lichaam is geweest. Wegens drukke werkzaamheden heeft hij deze functie neergelegd. De nieuwe voorzitter, de heer G- J. Moussault, en de eerste plaatsvervangende voor zitter, de heer I. A. Wagener, heb ben woorden van grote waardering tot de scheidende functionaris gericht. Advertentie Rode Kruis heeft meer steun nodig Ondanks stijging van de bijdragen In het directieverslag over 1958 van de vereniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" wordt opgemerkt dat in het af gelopen jaar het in 1948 aangevatte project „materiële hulpverlening" in grote lijnen is voltooid. Het aantal afdelingen van het Rode Kruis steeg van 426 tot 432. Het aantal Rode Kruishulpposten langs de wegen steeg van 865 tot 874, het aantal mobiele posten van 190 tot 197. De sterkte van het Rode Kruis Korps is in het afgelopen jaar weer iets terug gelopen. In het verslag wordt voorts opgemerkt, dat dit jaar met de grondopleiding is be gonnen van een parachutistenbrigade. Naar het buitenland werd voor f. 64.503.93 aan goederen verzonden. De campagneopbrengsten van de laat ste vijf jaren tonen volgens een overzicht in het verslag aan, dat ondanks de Indon. Commissie Schadevergoeding Ned. eigendommen De Indonesische regering heeft, volgens een bericht van ,,Antara", gisteren een commissie ingesteld, die tot taak heeft, de schadever goedingen vast te stellen, die de regering zal betalen voor genatio naliseerde Nederlandse eigendom men. Die commissie bestaat uit vertegenwoordigers van de minis teries van Financiën, Justitie, Landbouw en Defensie. Een woordvoerder van de commissie verklaarde tegenover „Antara", dat zij te werk zal gaan aan de hand van feiten en overwegingen ,,op de grondslag van rechtvaar digheid". In Indonesië zijn thans 263 Nederlandse ondernemingen genationaliseerd. De commissie zal rapport uitbrengen aan het orgaan voor de nationalisatie van Nederlandse ondernemingen. Spoedig na de installatie maakte de commissie bekend dat het bedrag dei- vast te stellen schadevergoeding aan de betrokken partijen zou worden uitbe taald zodra de commissie haar werk voltooid heeft en nadat overeenstem ming is bereikt met de regering en de Nederlandse eigenaars. Vernomen wordt -dat de regering spoe dig een decreet zal uitvaardigen over de nationalisatie van een aantal andere Nederlandse zakenbelangen die reeds door de regering zyn „overgenomen". NEDERLANDSE SCHEPEN? De scheepvaartmaatschappij van Zuid-Celebes heeft van de regering in Djakarta toestemming gekregen om van Nederland zes schepen te kopen, zo wordt in persberichten uit Makas sar gemeld. De schepen zullen 1200 ton meten. Zij zijn bestemd voor de kustvaart. FELLE STRIJD Het Indonesische persbureau „Antara" heeft gisteren melding gemaakt van een felle strijd op Celebes tussen een paar duizend man regeringstroepen en op standelingen. De opstandelingen zouden daarbij 300 doden en zwaar gewonden hebben verloren. Krachtproef Franse regering - vakbonden Spoorwegmannen bleven bij staking voor dinsdag a.s. (Van onze Parijse correspondent) Tussen de regering van De Gaulle en de vakbonden van het personeel van de Franse spoor wegen zal het tot een krachtproef komen: nadat De Gaulle had be kend gemaakt, dat hij, wanneer het personeel zou blijven bij zijn voornemen dinsdag a.s. van des ochtends vier uur tot twaalf uur 's middags te staken, requisitie zou gelasten, hebben de vakbonden het been stijf gehouden en hun staking niet afgelast. Minister-president Debré en de minis ter van Verkeer hebben gistermiddag een lang onderhoud met de besturen van de drie grote vakbonden van het spoorwegpersoneel gehad; van rege ringszijde is er daarbij op gewezen, dat de overheid reeds heeft gedaan wat zij kon om de sociale positie van het per soneel te verbeteren. Zo heeft hij o.a. deze week aangekondigd, dat de kinder bijslag met ingang van 1 augustus met tien procent zal worden verhoogd en dat voortaan alle geneesmiddelen, welke de sociaal-verzekerden voorgeschreven krijgen, zullen worden vergoed en niet meer alleen, wanneer zij duurder zijn dan 3000 franken (dertig gulden)Debré heeft de vakbondsbestuurders ook gevraagd wel te willen inzien, dat stakingen als die, welke voor dinsdag is aangekondigd, grote schade aan het vreemdelingenver keer berokkenen en aan de Frans volks huishouding. Het heeft niet mogen j baten, zodat dinsdag wel weer de ge bruikelijke verkeerschaos zal ontstaan, daar vermoedelijk ook de Parijse bussen I en metro zich bij de staking zullen aan sluiten. De requisities, waartoe thans zal worden overgegaan, zijn gebaseerd op een wet van 1938.. Wie er geen gevolg aan geeft, kan worden gestraft met een straf variërend van een boete van een paar duizend franken tot en met een jaar gevangenis. tih Wie een kuil graaft... (Van onze t.v.-medewerker) Het VARA-programma opende met een duidelijk samenvattend overzicht van de internationale situatie - lees conferentie - door dr. De Jong, die de tijd, dat de grote mannen samen pra ten, netjes in weken indeelde en daar mee een verhelderende terugblik gaf. Jammer, dat de 6 recente Russische eisen niet duidelijk op het scherm kwa men. Het was toch een koud kunstje ge weest Tiit stuk, brandpunt in de koude oorlog, in close-up te geven. In ons op schrift doelden we aanvankelijk niet op de Geneefse touwtrekkerij, maar mis schien is het toch wel van toepassing. In deze laatste conferentieweek past echter het vraagteken van dr. De Jong het best. „Huidskleur als clubtrui" was in het begin wat statisch, omdat eerst een his- Advertentie recessie de stijgende lijn van inkomsten in 1958 werd gehandhaafd. Vanaf 1954, met een opbrengst van f. 1.123.000, liepen de campagne-inkomsten op tot f. 1.182.000 (1955), f. 1.290.000 (1956), f. 1.416.000 (1957) en f. 1.422.000 in 1958. Naast de dankbetuiging, die in het ver slag dienaangaande is opgenomen, wordt echter opgemerkt, dat de campagnes „belangrijke hogere" opbrengsten moe ten leveren, wil het Rode Kruis uitvoe ring kunnen geven aan de vele beroepen die op hem worden gedaan. De dienst algemene zaken maakt in het verslag melding van het merkwaar dige feit dat 14 jaar na de tweede wereldoorlog in het verslagjaar in 64 gevallen om opsporing van in de oorlog vermiste personen werd gevraagd. torische terugblik werd gegeven, die met fotomateriaal moet worden geïllustreerd. Zodra we in de actualiteit kwamen, kwam er gang en spanning in, vooral te danken aan de deskundige en beheerste manier, waarop dit nummer was geredi geerd. De tegenstelling in de ontwikke ling in Afrika en die in Amerika leek ons bijzonder instructief. Men had er bij de VARA zorg voor gedragen dit kleuren probleem niet politiek bij te kleuren, maar geheel in de menselijke toon te houden. Tussen haken: de strekking van ons opschrift ging zich hier reeds laten gelden. Niettemin is het speciaal bestemd voor de bankroverij, die het laatste deel vul len moest met spannend amusement. Nu, daar is Willy van Hemert met zijn de gelijke bezetting wel in geslaagd. Het stuk zat handig in elkaar, meer nog: het sloot als een bus, maar werd door op zichzelf niet onaardige handige grapjes iets te langgerekt, wat met het vlotte rolvaste spel maar gedeeltelijk kon wor den opgevangen. Het was een echt Engels stuk, niet moraliserend, luchtig in het criminele gehouden, menselijke zwakheid onthul lend, maar - en dat is ons principieel bezwaar - een gebrek aan moraal in be paalde kringen als min of meer alge meen geldend veronderstellend. Dat niet allen, die in hoogheid gezeten zijn, nu direct uitblinken in moed, is te begrij pen. Het maatschappelijk verkeer stelt andere eisen om in het leven te slagen en met boeven worden we niet dagelijks geconfronteerd. Noch met situaties, waarin zoveel angst en vrees een rol spelen als dat op het scherm het geval was. Maar dat nu uitgerekend, het hele stel ordentelijk schijnende mensen met zoveel kilo's boter op het hoofd zo ge nadeloos in het zonnetje moest worden gezet, mag een toevalligheid zijn, maar mag toch nimmer een stokpaardje wor den in ons omroepbestel. Omdat dan het gevaar zou kunnen opkomen, dat men via een slimme omweg bepaalde maat schappelijke niveaus gaat etiketteren op een manier, die niet overeenkomt met de werkelijkheid. Wat Engeland op dit punt verdragen kan, vooral dank zij de nationale BBC kan niet elke omroep vereniging zich hier veroorloven, want ook daarvoor geldt de spreekwijs: wie een kuil graaft voor een ander, loopt de kans er zelf in te vallen. BINNENLAND Gistermiddag heeft de Nederlandse Bond van Makelaars in Onroerende Goe deren, Hypotheken en Assurantiën als deel van een tweedaags congres ,in Maastricht zijn Jaarvergadering gehouden onder lei ding van de heer F. van der Stijl uit 's-Gravenhage. De bond heeft om ophef fing per 31 juli a.s. van het grootboek woningverbetering gevraagd in een adres aan de Ministerraad. In de Staatscourant van gisteren zijn de verzoeken gepubliceerd tot verbindend verklaring van de collectieve arbeidsover eenkomsten voor het papierenzakkenbe- drijf, voor de confectieindustrle en voor het kartonnagebedrijf. De Bond van Christelijke Oranje- Verenigingen zal dit Jaar zijn bondsdag te Den Helder houden op woensdag 17 juni a.s. De Algemene Werkgeversvereniging zal op 18 juni in het Kurhaus te Sche- venlngen ter gelegenheid van het veertig- Jarig jubileum een vergadering houden. BUITENLAND In een munitieopslagplaats van het Italiaanse leger te Rivoli nabij Verona in het noorden van Italië, hebben zich don derdag enkele grote ontploffingen voor gedaan waarbij tenminste één persoon is omgekomen en een aantal is gewond. Ver der hadden de ontploffingen tengevolge, dat rotsblokken een weg en een spoorlijn hebben versperd. De twee verkeerswegen lelden van Verona naar de Brenner pas. Ook zijn telefoonverbindingen verbroken. De gewonden zijn overgebracht naar een ziekenhuis in Caprino, dichtbij het dorpje Rivoli. Premier Nehroe van India is gisteren naar Nepal vertrokken voor een bezoek van drie dagen. Dr. Grantley Dick-Read, pionier van de pijnloze bevalling, is gisteren op 69- jarige leeftijd te Warxham in Norfolk overleden. Zijn eerste boek, „Childbirth without fear", in 1942 gepubliceerd, ont lokte instemming en kritiek en werd in tien talen vertaald. Zijn methode, waarbij a.s. moeders controle over de spieren wordt geleerd, wordt overal in de wereld, in het Bijzonder in de V.S., toegepast, on danks de kritiek die erop is geleverd. De Amerikaanse regering heeft gis teren een nota aan de Cubaanse regering gezonden, waarin zij zegt „ernstig be zorgd" te zijn over de mogelijkheid dat de landhervorming op Cuba kan leiden tot onteigening van Amerikaans bezit zonder voldoende schadeloosstelling. De Ameri kaanse nota verzoekt de Cubaanse rege ring om in de geest van traditionele vriendschap tussen Cuba en de V.S. be sprekingen over de kwestie te beginnen. Een militaire rechtbank in Madrid heeft gisteren tien mannen, die commu nist zouden zijn, veroordeeld tot straffen variërend van twee tot tien jaar. Zij zou den zich vorig jaar in Valencia schuldig hebben gemaakt aan ondermijnende ac tiviteit. De gouverneur van Oost-Pakistan heeft 106 provinciale functionarissen ont slagen of geschorst wegens corruptie. Dit is net gevolg van een uitgebreid onder zoek, dat sedert het aan de macht komen van generaal AJoeb Khan, in oktober vorig Jaar, is uitgevoerd. De Dalai Lama van Tibet heeft gisteren in z(jn ballingsoord in India, Mussoorie, zijn 24ste verjaardag gevierd. President Bayar van Turkije heeft gisteren twintig minuten met Paus Jo hannes gesproken. Eerder was bericht, dat het Islamitische Turkije diplomatieke be trekkingen met het Vaticaan wil aankno- Êen. Bayar is het eerste T\irkse 6taats- oofd dat ooit ten Vaticar.e Is entvangen.,, gisteren de eerste stap gedaan om een einde te maken aan ae gratis hulp aan het buitenland. Zij heeft in een amende ment op een wetsontwerp de regering op gedragen volgend jaar een program op te stellen voor geleidelijke vermindering van de hulp aan het buitenland in de vorm van giften. Het is de bedoeling dat op den duur alleen nog leningen aan het buitenland worden verstrekt. De Russische matroos die ruim een maand geleden na een ongeluk aan boord van een Russisch vissersschip bij de Aleoeten naar het Amerikaanse hospitaal te Anchorage werd overgebracht, is geheel hersteld naar de Sovjet-Unie teruggekeerd. Het officiële Sovjet-persbureau „Tass" verklaarde gisteren dat „het leven van deze matroos kon worden gered dank zij de bijzondere aandacht die de Amerikaan se autoriteiten en artsen aan zijn geval hebben besteed". Een rechtbank in de Westduitse stad Henau heeft gisteren de 47-jarige voor malige politieman Wilhelm Unkeibach tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens het doodschieten van Joden in een Pools ghetto tijdens de oorlog. De Poolse Oostzeekust wordt geteis terd door coloradokevers die grote schade toebrengen aan de aardappelplanten. Se dert maandag spoelen de schadelijke ke vers onafgebroken bij duizenden op het strand van de Oostzee aan, vanwaar ze het land intrekken. Griekenland heeft de Roemeense nota Inzake een Balkanconferentie ter be- aprekingen van een atoomvrije zone van Ie hand gewezen als „propaganda" en „inmenging" in het politieke leven van Griekenland. In het Griekse antwoord wordt gezegd dat de Roemeense nota „niet in overeenstemming is met de betrekkingen tussen belde landen". VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.05 Dansmuz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsuitz.: Emi gratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 VVD, pol. caus. 19.30 Gram. v. d. militai ren. 20.30 Koorzang. 21.20 Gram. 21.30 Waar de brede stroom der Maas, klankb. 22.00 Instr. kwart. 22.45 Gram. 22.50 Lief de en vrienschap, caus. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Jazzmuz. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1. caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Jazz muz. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Jacques Fabrice Herman Perk, klankb. 20.35 Regeringsuitz.: De Verenigde Naties in de afgelopen weken, door mr. C. W. A. Schürmann, Nederlands permanent ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties. 20.45 Daar gaat een dominee voorbij, caus. VARA: 21.00 Vrijdagavondretour. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wij de f 7.50 voor hun abonnement gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zo mogelijk vóór 1 juli a.s. aan ons over te 1 maken. Onze MAANDABONNEES die per giro betalen (f2.55) verzoeken wij ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld vóór de eerste van de betreffende 1 maand te voldoen. Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD 1 Britse raket in Australië met succes gelanceerd Op de proefbasis voor raketten van Woomera is gisteren de derde Britse „Black Knight" met succes gelanceerd, aldus een mededeling van de Austra lische minister van Defensie. De raket bereikte een hoogte van 800 km. tegen een hoogte van 480 en 560 km. van de eerste twee raketten die in september en maart werden afgeschoten. De „Black Knight" is bedoeld voor onder zoek op grote hoogte, waaronder bestu dering van het probleem van de terug keer in de dichtere lagen van de damp kring. De instrumenten en uitrusting van de derde „Black Knight" werkten bevredigend. De Australische regering heeft het voornemen het proefcentrum van Woo mera ook ter beschikking van andere buitenlandse geleerden, in het bijzonder Amerikaanse, die met onderzoek van vreedzame aard bezig zijn, te stellen. In Woomera zullen in het vervolg ook proe ven worden genomen met het lanceren van satellieten zoals ballons. Tot dusver werd het centrum uitsluitend gebruikt voor het afschieten van Brit-se raketten. Oppositie in Indiase staat Kerala roert zich In Kerala, de enige Indiase staat waar de communisten aan het bewind zijn, is vandaag, vrijdag, een campagne van de oppositie begonnen om de regering tot aftreden te dwingen. De drie grote oppo sitiepartijen in de staat, de Congres partij (van premier Nehroe), de Praja- socialisten en de Mohammedaanse Liga, hebben grote bijeenkomsten belegd waarop een lijst van beschuldigingen aan het adres van de regering zal wor den voorgelezen. Daarna begint een agitatiecampagne. De oppositie beschul digt de regering ervan dat er geen recht meer heerst in de staat, dat leven en bezittingen niet veilig zijn en dat com munisten elke misdaad kunnen begaan zonder vervolgd te worden. VRIJDAG Schuttersveld: Evangelisatiebljeenkomst 8 uur nam. ZATERDAG. BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Ohrlsten- gem. .Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk: Bijbelstudie te 10 uur voorm.; prediking te 11 uur voorm. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver, naar de Brasem. 2 uur nam. SchuttersveldEvangelisatiesamenkomst voor kinderen 3 uur nam.; idem voor ouderen 8 uur nam. ZONDAG. Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's getuigen. 7 uur nam. SchuttersveldEvangelisatiesamenkoanst voor kin-deren 3 uur nam.; idem voor ouderen 8 uur nam. MAANDAG Dozystraat: Klasdansavond Speeltuin ver. „Rondom de Watertoren". Lakenhal; Rondleiding K. en O. op ten toonstelling Het Nederlandse portret sinds 1880. 8 uur nam. Zoeterwoude. Café RoelevenJaar vergadering Oranjevereniging. 8 uur nam. DINSDAG WOENSDAG Prins HendrikpleinOpenluchtsamen komst Baptistengemeente. 8 uur nam. Recreatiezaal HCW (Zoeterwoud6eweg) Diplomauitreiking Ver. EHBO-dienst Lei den. 8 uur nam. Oegstgeest. (Witte Huls)Uitrei king zilveren ster aan BB-ers. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.30 uur nam. DONDERDAG Stadhuisplein: K. en O.-excursie naar Amersfoort. 8.45 uur v.m. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw. Rapenburg 73: Drie Haagse kunstenaars, tot eind Juni. Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond. 15 uur nam. (tot 31 augustus) Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 4 uur; 's zondags van 14 uur) t.e.m. 5 oktober. YOOR ZATERDAG 13 JUNI Hilversum I, 402 m.: KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 De Douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed, en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw (9.359.40 Waterst.). 10.00 V. d. kleuters 10.15 Alt en piano. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 1-1.45 Ohansons. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gr. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Amus. muz. 13.45 V .d. jeugd. 14.00 Idem. 14.10 Fanfare-ork. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 14.55 Kamerkoor. 15.15 Metropole ork. en soliste. 15.40 Boek- bespr. 15.50 De schoonheid v. h. Grego riaans. 16.20 V. d. jeugd. 16.50 Gram. 17.20 Lichte muz. 17.40 Idem. KRO: 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 De Springplank. 18.30 V. d. jeugd.. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Kamerork. en solist. 20.35 Gevar. progr. 21.30 Amus. prdgr. 22.10 De knipperbol, caus. 2-2.20 Gra-m. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansl. avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Gr. Hilversum II, 298 m. VARA 7.00 Nws. 7.10 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. vr. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, caus. 10.05 Morgenw. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.45 Gram. 10.55 Hoor spel. lil .25 Buitenl. weekoverz. 11.40 Viool, cello en contrabas. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dans muz. 13.00 Nws. 13.15 Instr. kwint. 13.40 Muziekrevue. 14.15 Streekuitz. 14.40 Ham- rl. 15.05 Boekenwijsheid. 15.25 •Hollands Filharm. ork. en sol. 16.05 Belasting van vermogenswinsten caus. 16.20 Vers van de pers. 16.45 Vakan- tietlps. 17.30 Actualiteiten. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gr. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt, moet B zeggen, caus. 19.40 In Bijbelland, caus. 19.55 Deze week caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.3-5 Pro- menade-ork. en solist. 21.15 Soc. comm. 2il.30 Hoe was dat ook weer? 22.00 Sport nieuws. 22.30 Instr. sext. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz.. AVRO: 20.2-0 Balletprogr. 21.00 Filmprogr. 21.20 Act. 21.3022.35 Gevar. progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.15 Criüketrep. 12.25 Gevar .muz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Gram. 14j10 Hoorsp. 15.10 Cricketrep. 15.45 Ork.conc. 16.45 V. d. kind. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sportprogr. 18.45 Gevar. muz. 19.15 Pari. overz. 19.30 Interviews. 20.00 Gevar. pr. 21.00 Nws. 21,15 Hoorsp. 22.45 Avondge beden. 23.00 Nws. 23.06—23.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme. 1500 247 m. 12.00 Hersengym. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Cricketrep. 13.35 Gev. muz. 13.45 Sportprogr. 14.05 Accordeonsp. 14.35 Cricketreo. 15.00 Roeiwedstr.. 15.15 Davis Cup-wedstr. en cricket. 16.00 Ork. muz. T6.30 Davis Cup. 16.45 Roeiwedstr. 17.00 Sportultsl. 17.10 Concours hlppique. 17.30 Davls Cup. 17.45 Cricket. 18.05 Con cours hlppicme. 18.10 Roeiwedstr. 18.16 Cricket. 18.35 Jazzmuz. 19.00 Journ. 19.30 Nws. en dansmuz. 20.00 Festival v. lichte muz. 1959. 20.40 Gram. 21.00 Festival v. Lichte muziek 1959 (verv.) 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (verv.) 23.00 Gram. (Om 23.30 Nws.). 23.55—24.00 Nws Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 15.30 Volksmruz. 16.30 Gevar. progr. 19.00 Nws. 20.10 Amusmuz. 21.45 Nws. 22.10 Ork.conc. 23.00 Jazzmuz. 24.00 Nws. 0.05 Gram. 1.00 Gevar. muz. 2.155.30 Gevar. muz. Frankr(|k 3. 235 en 280 m. 42.00 Nws. 12.05 Ork. oonc. 13.05 Gram. 14.30 I Purl- t-ani. opera. 16.55 Ork.conc. 18.25 Instr. kwart. 19.55 Operanvuz. 21.25 Hoorsp. 23.05 Gram. 23.6324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13-lil Muz. kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Gram. 15.15 Idem. 15.30 Vlaamse muz. 15.45 Gr. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Dag- klapper en Ut. kal. 17.20 Gram. 17.30 Gevar. muz. 18.00 Mannenkoor. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Lichte muz. 20.30 Gram. 21.00 Idem. 21.15 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 2305 Gram. 23.45—24.00 Idem. 484 m.: 12.15 Gram. 12.54 Idem 13 00 Nws. 13.15 Verz.proor. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Idem. 18.38 en 19.10 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. 23.00—23.55 Gram verlovingsringen mandersloot donkersteeg 14 Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN Casino „The horse's mouth" 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Sterker dan de nacht" 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Hoe vertel lk het mijn doch ter?" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon ,,'s Nachts langs de trottoirs". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Het lokaas van Fort Bellou". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden- geopend de Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4. tel. 23553. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers) bel op doklerstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg VILssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z. -Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Münohen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Alaccio Madrid MaLl-orca Lissabon onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. lioht bew. zwaar bew. onbewolkt lioht bew. zwaar bew. geh. bew. - onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regen-bul lioht bew. onbewolkt regen regen onbewolkt licht bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. licht bew. ga a a at a h 4 16 6 0 n-no 4 16 11 0 no 2 16 8 0 ono 4 18 9 0 2 tmo nno 2 2 15 6 0.5 a 4 nno 4 nno 3 nw 4 ono 10 nmw 4 17 5 23 12 20 14 21 14 16 13 16 14 20 14 19 5 15 6 20 8 21 9 20 11 23 17 17 11 nw nno 3 nno 12 4 17 9 0.1 ono 2 nno 8 wno 2 w.stll 20 9 0 22 13 0 13 10 20 25 22 12 22 11 30 14 22 15 34 18

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2