Raad van Zoeterwoude wil de grens van het Industriescliap wijzigen „Ons Eiland" op de planken Grote groenstrook aan Rijndijk buiten eigenlijke plan houden STUDENTEN DEFILEERDEN VOOR GENERAAL NORSTAD DONDERDAG 11 JUNI 1959 Toneel en dans Met groot succes hebben het bestuur en de leiders van de Speeltuinvereniging „Ons Eiland" gisteravond in de Leidse Schouwburg laten zien welke resultaten men kan behalen bij de arbeid aan de hen toevertrouwde kinderen. Men bood een goed gevuld en verant woord programma. Bij het vorige optreden reeds is voor al de dansgroep bijzonder opgevallen. Ditmaal bewees de leidster mej. Marja de Haan dat met spel en oefening deze kinderen al aan artistiek verantwoord dansen toe zijn. De kleuters buiten be schouwing gelaten, alle groepen toonden niet alleen gevoel voor ritme en muziek, zij legden dat tikje méér in het optre den, dat de toeschouwers zo aangenaam aandoet. De muziek van Tsjaikofski bijvoor beeld was goed begrepen en aangevoeld. Dc poppendans werd aanzienlijk beter uitgevoerd dan de vorige maal. Ook de toneelgroep bracht goed spel, niet in het minst in het aardige spelle tje „Ons Eiland" dat door de regisseur H. P. van Oosterom zelf is geschreven en dat waarschijnlijk bij de repetities al Bouw Vredeskerk Ontwerp in september gereed Hoewel het zeker nog wel enkele ja ren zal duren voordat tot de bouw van een hervormde Vredeskerk aan de Burggravenlaan wordt overgegaan, is met het maken van de plannen een belangrijke stap vooruit gezet. Het College van Kerkvoogden heeft nl. aan een bekwaam architect de opdracht gegeven tot het maken van een ont werp en een maquette van een kerk met circa 500 plaatsen en een wijk centrum. Omstreeks midden septem ber moet een en ander gereed zijn. Het ligt in de bedoeling, dat kort daarna de wijkkerkeraad een bijeen komst zal beleggen, met allen, die voor deze bouw belangstelling hebben. Het Bouwfondscomité Vredeskerk, on der leiding van de heer G. Koelstra, is nu bijna een jaar aan de gang om geld voor deze bouw bijeen te brengen. Mo menteel is voor dit doel uit de wijkge- meente „Levendaal", waarvoor de Vre deskerk als wijkkerk is gedacht, reeds een bedrag van ruim f. 25.000 bijeenge bracht. Indien de financiële opzet slaagt moet aan dit bedrag voor september nog i. 10.000 worden toegevoegd. Met de Kerkvoogdij is nl. de afspraak gemaakt, dat met de bouw van kerk en wijkcen trum zal worden begonnen, zodra het Bouwfondscomité f. 100.000 bijeen heeft. Men denkt dit voor ogen gestelde doel in drie jaar te bereiken. Men wenst aan dit tijdschema vast te houden, omdat in deze omgeving de volle auladiensten in de Asserstraat bewijzen dit een kerk en wijkcentrum dringend noodza kelijk zijn. Zoals bekend is het terrein van de huidige speelweide van „De Pro- fessorenwijk" voor deze kerkbouw be stemd. Het aquarium en zijn inhoud De heren W. Zwart en J. Visser be zorgden de leden van de Aquarium- en terrarium vereniging „De Natuur vriend" gisteren in het gebouw Steen- schuur 6 een leerzame avond. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer C. Borghart werd het inrichten van een aquarium gedemonstreerd en toegelicht. De heer Zwart besprak alle planten zowel herkomst als begroeing op zeer luchtige wijze. De heer Visser plaatste de plantjes op een geraffineer de wijze tot een architectonisch geheel. Het pootstokje leek in zijn handen een toverstok, in minder dan een uur had hij zowel voedingsbodem als be planting kant en klaar. Het was een mooi stukje natuur onder water met di verse planten van groot tot klein. Tenslotte werd aquarium, compleet met verlichting, thermostaat, planten en vissen verloot onder de leden, die met meer wijsheid over het aquarium en zijn inhoud naar huis gingen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Engelse taal- en letterkunde mej. M. F. Boerse- ma te Leiden (cum Laude). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN f. GEBOREN' ||D Cornells Jacobus, zn. van A. Snijder en "A. van Rijn; Hendrikus Wilhelmus, zn. (van H. W. M. van Ewijk en A. M. van GBeek; Jan. zn. van P. van Rijn en W. Ouwehand; Sophia, dr. van A. Ciere en S. (Kramers; Laetitia Maria Gabrlèlle Aurelia dr van J. Remijnse en J. A. van Pijlen; Leendert. zn. van G. 'de Vries en D. N. Star; Paulina Johanna Christina, dr. van G. Blikman en J. C. M. van Ruiten; Mar- tine, dr. van P. de Clercq en J. Kolkman; Geertje Adrlana, dr. van H. Kuijer en J. Ver we y. !2.S GETROUWD G. van der Voorst en J. Wlggers. OVERLEDEN B. J. Favler, 53 jr., man; C. I. M. Stlk- kelman, 66 jr., echtgenote van D. S.Dick- hoff; j. Nell, 4 dagen, zoon; A. J. Her mans, 55 Jr., man. '8 J S Jer MARKTBERÏCHTEN LEIDEN, 11 junl Leidse Coop. Groen- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Aard beien 1534; andijvie 723; doperwten 63—80; peulen 110165; stambonen 180— t2l5; tulbonen 2236; postelein 1836; rabarber 8—17; spinazie 1253; stoofsla 2435; tomaten A 61113, idem B 68 El 10. idem C 50—81, idem CC 33—50; uien 9—19; waspeen 1642. Per 100 stuks: Bloemkool A 1248, idem B 1026, Idem C 10; komkommers A 1839. idem B 15 -Cl. idem C 13—21; sla A 3—9.50. Per 100 bos: Bospeen 1849; peterselie 3.70 H.50; selderij 9.8012. BARNEVELD. 12 Juni Coöp. Veluwse Elerveiling Barneveld-Ede: Weekaanvoer pi circa 850.000 stuks Handel kalm met af kopende prijzen. Notering: eieren van 41 60 gr. f 5.81—8.38. 50/60 gr. f 8.49—10.61, ,;r. i 10.71—10.72, 63/68 gr. f 10.80— .82, alles per 100 stuks. Elervelllng SBE: Aanvoer 602.066 stuks, '"imming flauw met aflopende pryzen. teringeieren van 4760 gr. f 7.35 0.38. 60/63 gr. f 10.32—10.40, 63/67 gr. '10.41—io.60. 56/66 gr. f7.71—9.55; een- leeleren 66/74 gr. f9.76—10.72, alles per [00 stuks. •lermarkt: Aanvoer 1.565.000 stuks. Han- 1*1 kalm. Notering: klppeeieren van 60-65 !r. f 10.5011.25, algemene prijs f 10.80 100 stuks, kiloprijs f 1.76, basis 61,5; -leeieren van 40-52 gr. f 5.509.25 per lOO stuks. prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver- Iging van Eierhandelaren; grote eieren -69 gr. f 10.6011.25, kleine eieren 56- J1 gr. f 10—10.50; henneeieren 37-47 gr. 15-7.50. Pluimveemarkt: Aanvoer plm. 57.000 tuks. Notering per kilogram: slachtkip- "n fi.701.80; slachtkuikens 122.15. andel in kippen redelijk, in kuikens de jeugdige spelers veel plezier heeft geboden. De voorzitter, die bij de aan vang onder meer de vertegenwoordigers en NUSO en de erevoorzitter, de heer B. van de zusterverenigingen, Leidse Bond Boer begroette, prees aan het slot de leidsters en leiders van deze groepen voor het vele werk en de tijd die zij aan de kinderen hadden besteed. Mej. De Haan ontving als bescheiden blijk van waardering bloemen, de heer Hans van Oosterom een boekenbon en Evi Kret ontving bij haar eerste lus trum als lid van de toneelgroep een di ploma en een geschenk. BENOEMINGEN EN ONTSLAG LEIDSE UNIVERSITEIT Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is aan de Leidse Univer siteit met ingang van de dag, waarop hij zijn werkzaamheden zal aanvangen, benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar A in vaste dienst voor het Frans bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte dr. J. R. Smeets, thans we tenschappelijk hoofdambtenaar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; voorts zijn alsnog benoemd voor het tijdvak van 1 november 1958 tot en met 31 ok tober 1959 tot wetenschappelijk ambte naar lste-klasse voor de natuurkunde de heer G. J. C. Bots, thans weten schappelijk ambtenaar en gerekend van 1 oktober 1958, tot tijdelijk wetenschap pelijk hoofdambtenaar in algemene dienst de heer F. Dijkstra; gerekend van 1 januari 1959, tot wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst voor de sys tematische plantkunde de heer W. A. van Heel, thans in tijdelijke dienst; voorts is aan mej. dr. A. Dekker, weten schappelijk hoofdambtenaar voor de anatomie opdracht verleend om van 1 april 1959 tot een nader te bepalen da tum in de faculteit der geneeskunde Mislukte kinderlevens De schuld van het mislukken van vele kinderlevens moet men in de meeste gevallen by de ouders zoeken. Dit concludeerde de heer J. den Hou- ter van de Leidse kinderpolitie gister avond in zijn causerie „De ouders of de kinderen?", die hij hield voor de Leidse afdeling van Christen Platte landsvrouwen en -meisjes. De kinderpolitie heeft als taak de kin deren, die zich op straat bevinden, op te voeden. Veel ziet men door de vin gers. Wanneer hun streken echter in vandalisme overgaan, wordt ingegrepen. De kinderen worden op 't bureau ontbo den. Dikwijls komt 't dan voor, dat de kinderen zonder ouders komen. Hij vond Dikwijls komt het dan voor, dat de kin deren zonder ouders komen. Hij vond dit een grote tekortkoming van de op voeders. Hun taak is toch het kind te helpen, ook in minder prettige gevallen. In vergelijking met andere steden met hetzelfde inwonertal heeft Leiden per- centagegewijs een groot aantal kinde ren, dat met de politie in aanraking komt. Door verkeerde verhoudingen in het gezin raken veel kinderen op het ver keerde pad. Wanneer de ouders de kin deren het goede voorbeeld geven, zullen de kinderen dit volgen: Natuurlijk zullen er dan nog kinderen zyn, die van de goede weg afwijken. De oorzaak hiervan moet men dan zoeken in hun omgeving. De heer Den Houter illustreerde zijn causerie door op humoristische wijze vele interessante ervaringen, die hij met kinderen had meegemaakt, te vertellen. C. D. v. d. Vijver benoemd tot ere-burger van Rijnsburg onderwijs te geven in de anatomie en embryologie. Bij K.b. is tenslotte op zyn verzoek eervol ontslag verleend, gerekend van 1 mei 1959, aan dr. W. Storm van Leeu wen als lector aan de Leidse Univer siteit. In de dinsdagavond in Rijnsburg ge houden gemeenteraadsvergadering is besloten de heer C. D. v. d. Vijver, die vanaf 3 september 1926 raadslid en se dert 1 september 1931 wethouder van het bloemendorp is geweest op grond van zijn grote verdiensten voor de plaat selijke gemeenschap te benoemen tot ere-burger. De heer v. d. Vijver is de eerste ere-burger van Rijnsburg. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Geomorphological aspects of the Pisuerga drainage area in the Canta- brian mountains (Spain)", de heer J. J Nossin, geboren te Amsterdam en thans wonende te Santpoort. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Tertiary and quaternary sedimentation in a part of the Duero Basin (Palencia, Spain)", de heer J. M. Mabesoone. gebo ren en wonende te Amsterdam. Verzoek aan Leiden om soortgelijk besluit Gisteravond kwam de raad van Zoeterwoude bijeen ter behande ling van een ogenschijnlijk niet zo belangrijke agenda. De vaststelling van het uitbreidingsplan .Industrieschap de Grote Polder*' een gemeenschappelijke regeling tussen Leiden en Zoeterwoude echter bleek een punt waarover uitvoerig gepraat moest worden, aangezien de KVP-fractie een groenstrook achter de Goede Herder buiten het Industrieschap wilde houden, waartoe tenslotte ook besloten werd. De heer Van Mill sprak namens de KVP over dit punt en betoogde dat te weinig rekening is gehouden met de be grenzing van het terrein. Aan drie kan ten bestaan geen moeilijkheden en kan men van een natuurlijke grens spreken, t.w. de Meerburgerwetering, de spoorlijn Leiden-Utrecht en de Molenboezem. De noordwest-kant aan de Hoge Rijndyk heeft echter een grens die naar de me ning van de heer Van Mill te dicht langs de bebouwing loopt. Het Instituut Stad en Landschap, dat dit plan maakte, heeft dit bezwaar ook gevoeld en ach ter het klooster een tuin- of groen strook geprojecteerd, ter diepte van 150 meter en ter breedte van 250 m. Wan neer het mogelijk en nodig is, ben ik geen tegenstander van een groenstrook in het Industrieschap, aldus spreker, maar om een stuk grond van 37.500 m2 tc bestemmen voor groen lijkt mij toch wel een beetje veel, temeer daar deze groenstrook in het Industrieschap ligt ten behoeve van de aangrenzende bebou wing en niet ten behoeve van het In dustrieschap zelf. De KVP-fractie wilde dit punt daarom van de agenda afvoeren en stelde bo vendien voor de begrenzing volgens ar tikel 4 van de gemeenschappelijke rege ling te wijzigen in die zin dat de be grenzing in de noordwesthoek van het Industrieschap zal lopen langs de gepro jecteerde groenstrook. Hierdoor wordt weliswaar 37.500 m2 grond aan het Industrieschap onttrok ken, doch deze grond is in het Industrie schap onbruikbaar voor het gestelde doel. De KVP vroeg voorts aan het col lege van B. en W tot de gemeenteraad van Leiden een met redenen omkleed verzoek te richten om te komen tot een eensluidend besluit. Op verzoek van de heer Van der Poel ging de raad hierop in geheime zitting. Na een kwartier gingen de deuren weer OEGSTGEEST Comité Vluchtelingenhulp wil snel helpen De Oegstgeester groep van belangstel lenden van alle gezindten in het vluch telingenwerk is dezer dagen in verga dering bijeen geweest ter bespreking van mogelijke acties. Het bleek dat het niet meer mogelijk is volwassenen of kinderen voor een vakantie naar Oegst- geest uit te nodigen. Wel is het moge lijk op korte termijn enkele gezinnen te helpen, teneinde die in de gelegenheid te stellen zelfstandig in hun levensonder houd te voorzien. In de eerste plaats bestaat behoefte aan een naaimachine, terwijl voorts een schrijfmachine goede diensten zou kunnen bewijzen aan een blinde dame, die evenals haar man in de oorlog blind is geworden. Zij was vroeger typiste en kan dus in het le vensonderhoud van haar en haar echt genoot voorzien door haar oude beroep weer op te vatten. De commissie is er van overtuigd dat de gelden voor deze beide artikelen spoedig bijeen zijn, zo dat ze nog deze zomer aangeboden kun nen worden in het kamp Haid in Oos tenrijk. Het dagelijks bestuur van het comité vluchtelingenhulp in Oegstgeest is thans als volgt samengesteld: voorzit ster mevr. N. K. I. Arps, eerste secreta resse mevr. J. O. Sprey-Kouwenhoven, tweede secr. mevr. A. M- Boon-van den Knoop, en penningmeesteresse mevr. G- A. Kramers-de Vlaming Pleysier (giro 188589). ZOETERWOUDE Zondag 21 juni worden voor de achtste maal rij wiel toch ten georgani seerd over een afstand van 75 km. De rit kan worden gereden als puzzelrit of als toertocht. Er zijn talloze prijzen beschikbaar gesteld. Vorig jaar namen 375 personen aan de tocht deel. open en daarna stelde het college van B. en W. voor zyn voorstel te aanvaarden, daarbij rekening houdend met het voor stel van de KVP. Met algemene stem men werd dit voorstel aanvaard. Na de opening van de vergadering had de burgemeester mededeling gedaan van goedgekeurde raadsbesluiten en had hij geantwoord op vragen die een vorige raadsvergadering waren gesteld. De be tonnen schoeiing langs de Rijnegom- mersloot zal nog nader bekeken wor den in verband met de demping van die sloot. Het instellen van één-richtings- verkeer op Schenkelweg en Zwetkade le vert volgens de groepscommandant van de Rijkspolitie teveel gevaar op, speciaal voor de jeugd. SPORTVELDEN B. en W. vroegen een krediet voor het ontwerpen van een plan voor de aanleg van sportvelden langs de Nieuweweg. Met de eigenaren zijn onderhandelingen geopend over de aankoop van de diverse terreinen. De raad stelde het gevraagde krediet beschikbaar. Het recht van beweiding van het gras land langs de rijksweg 4A werd verpacht aan de heer A. L. van der Geer voor f. 450 per jaar. De Oranjevereniging ont ving voor het organiseren van kinder feesten en het geven van traktaties een subsidie van f. 0.60 per kind. De jeugd beweging van de parochie van de H. Kruisverheffing ontving f. 600 subsidie, wel bedrag reeds op de begroting 1959 stond vermeld. De raad zegde medewer king toe bij de bouw van een r.-k. kleu terschool in de Zuidbuurt. Besloten werd voorts een houten noodlokaal te kopen ten behoeve van het onderwijs in handenarbeid en techniek aan de r.-k. lagere landbouwschool aan de Hoge Rijndyk. De school kan het gebouwtje dan van de gemeente huren. De huur prijs staat nog niet vast aangezien het nog onbekend is hoe hoog de kosten zullen zijn. B. en W. kregen een krediet ter grootte van ongeveer f. 5500 voor de aankoop van het gebouw. GRIEVEN VAN B.B. In de rondvraag stelde de heer J. van Diemen enige vragen met betrekking tot de BB. daarbij de grieven van de nood- wachters in Zoeterwoude-dorp uitend. De aanschaffing van materiaal heeft de gemeente veel geld gekost en er wordt niets mee gedaan. Met is teleurgesteld. De voorzitter zegde toe dit met het plaatselijk hoofd van de BB te zullen bespreken en verzocht de heer Van Die- men zich in het vervolg met dergelijke vragen rechtstreeks tot hem te wenden, opdat B en W hiermede kunnen reke nen. Ouderavond Prinses Ireneschool LEERLINGEN ZORGDEN VOOR GEVARIEERDE AVOND In de stampvolle aula van de her vormde ulo-school aan de Asserstraat werd gisteravond een ouderavond gehou den van de hervormde Prinses Irene school. Men had voor ditmaal eens ge broken met de traditionele sfeer van een dergelijke avond, met toespraken, contact met de leerkrachten en bezich tiging van het werk der leerlingen. Na een kort welkomstwoord van het hoofd der school, de heer H. F. K. Koster, vul den de leerlingen van de drie hoogste klassen de gehele avond. Aan beide zij den van het podium was het enthou siasme groot. De ouders amuseerden zich kostelijk, met dit in echt kinder lijke sfeer gehouden programma, terwijl de kinderen, die volledig opgingen in hun spel, voor pa en moe hun uiterste best deden. Er was veel variatie! Aar dige zangspelletjes wij denken aan de toverfluit en leuke schetsjes zo was er b.v. een parmantig doktertje, die met een zaag een blindedarmoperatie ver richtte waren schering en inslag. Maar ook voor het ballet, de blokfluit en de declamatie ook hierin waren de kinderen goed op dreef was deze avond ruime plaats ingeruimd. Voor de humor zorgde Jan Ooers, die als clown en goochelaar heel aardig voor de dag kwam, terwyl Ineke Lens haar vorderm. gen op het klavier zij speelde Jos Cle- ber's populaire Postkoets eens even „uit de doeken deed". Al met al een vrolijke en gevarieerde avond, waarvoor naast de kinderen, ook het onderwijzend personeel zich veel inspanning gaf. THORBECKE ALS RAADSLID Onze stadgenoot dr. J. P. Duyverman heeft een studie gewijd aan het lidmaat schap van Thorbecke van de Leidse ge meenteraad, waarvan de grote staats man gedurende het tijdvak 18451850 deel uitmaakte. Het resultaat van die studie is neer gelegd in een artikel ln het meinummer van „Bestuurswetenschappen", waarin een samenvatting wordt gegeven van Thorbecke's activiteiten als raadslid en de omstandigheden waaronder hij deze functie vervulde. Waar tot dusverre weinig bekend was over dit facet van Thorbecke's veelzijdi ge werkzaamheid, verdient deze aanvul ling. welke ons als afzonderlijke over druk werd toegezonden, alleszins waar dering. INAUGURATIE PROF. Dr. P. J. KOOREMAN Op vrijdag 19 juni aa .te 4 uur hoopt dr. P. J. Kooreman, benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de Faculteit der Geneeskunde aan de Leidse Univer siteit zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een rede in het groot auditorium. Prof. Kooreman zal onderwijs geven ln de heelkunde, in het bijzonder ten behoeve van de Stichting „Klinisch Hoger Onderwijs" te Rotter dam. Van onze correspondent te Parijs) Het is vandaag een grootse dag geweest voor de studenten, die lid zijn van de weerbaarheidskorpsen van Leiden, Utrecht, Amsterdam en Delft. Zij hebben vanochtend gedefileerd voor generaal Norstad, de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa. Precies om half twaalf kwam de generaal aan op het paradeveld van Shape. Hij heeft daarna met eerste luitenant E. H. A. de Mol van Otterloo de studentenkorpsen geïnspecteerd. Vervolgens heeft de commandant van de korpsen een korte toespraak gehou den. Hij gaf daarin een overzicht van de geschiedenis van de studentenweer baarheden en hij getuigde van de trots, welke hem vervult dat zij thans voor generaal Norstad mochten defileren. Hij bood hem vervolgens een op perkament gecalligrafeerde bul aan. Deze bul be vatte de volgende tekst: „Ter herinne ring aan het optreden van de Neder landse studenten weerbaarheden ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de NAVO, waarbij zij de weerbaarheids gedachte demonstreerden van de Neder landse studenten weerbaarheid aan alle bij de NAVO aangesloten landen en waarbij zij hun erkentelijkheid betuig den voor het gevoerde NAVO-beleid, waardoor de aaneengesloten landen voor oorlogshandelingen gespaard zijn ge bleven". Deze bul is opgedragen aan de opper bevelhebber van de NAVO, generaal L. Norstad. Aan de bul zijn de vier zegels van de corpora bevestigd en ook het zegel van de commandant van de weerbaarheden. Daarna hebben de studentenweerbaar heden voor de generaal gedefileerd. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door mr. J. W. Beyen, de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, en jhr. De Ranitz, als vertegenwoordiger van de met ziekte in Italië verblijvende mr. Stikker, de Nederlandse vertegenwoor diger bij de NAVO. VOORSCHOTEN EERVOLLE UITNODIGING Door de American Craftman's Coun cil in New York is de Voorschotense kunstenaar M. Kutterink uitgenodigd deel te nemen aan een internationale ontwerp-prijsvraag, n.l. de Internatio nal Design Competition for Sterling Flatware. De kunstenaars, die de grote eer te beurt is gevallen uitgenodigd te worden, zijn uitgekozen door een vertegenwoor diger van dit Council, die daarvoor een reis door Europa heeft gemaakt. Tijdens de toespraken, welke werden gehouden, zijn drie studenten flauw ge vallen (Uit Utrecht? Red. L.D.). Zij hebben daar echter geen kwade gevol gen van ondervonden en werden snel achter de schermen gevoerd. A'damse subsidie voor balletconcentratie De Amsterdamse gemeenteraad heeft zich gistermiddag unaniem akkoord verklaard met het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een subsidie van f. 268.000 aan de onlangs opgerichte stichting „Het Amsterdams Ballet", een concentratie van de beide Amsterdamse gezelschappen „Het Ballet der Lage Landen" en het ..Operaballet". Veertien dagen geleden kon de raad niet tot dit besluit komen. Dr. Günther van woningbouw naar Binnenlandse Zaken Bij K.b. is aan dr. A. H. Günther met ingang van 1 oktober a.s., onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten als zodanig aan den lande be wezen, eervol ontslag verleend als se cretaris-generaal van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en is hij met ingang van diezelfde da tum benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) In het zo juist verschenen handboek van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) wordt vermeld dat het aantal kerken steeg tot 305 en het aantal predikanten van 231 tot 233. Het aantal vacatures daalde met 1 en bedraagt nu 76. Het zie lental steeg van 95.728 tot 96.809 en het aantal belijdende leden van 50.190 tot 50.814. Het aantal emeritus-predikanten bedraagt 15. Nieuwe hoogleraren A'damse Universiteit De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag tot gewoon hoog leraar in de staatshuishoudkunde aan de Gemeente Universiteit als opvolger van de onlangs overleden prof. mr. J. G. Koopmans benoemd dr. J. E. An- driessen, hoofd van de directie algemene economische politiek van het Departe ment van Economische Zaken. De raad benoemde bovendien dr. R. C. Starreveld tot buitengewoon hoog leraar in de administratieve organisatie, administratieve techniek, de automati sering van de informatieverwerking in het bijzonder, aan de Gemeente Univer siteit, alsmede dr. De Lange tot buiten gewoon hoogleraar in de bedrijfshuis- houdkunde, in het bijzonder de leer der financiering. Beide laatstgenoemden waren tot dusver lector aan de Gemeen telijke Universiteit. Hammarskjöld mogelijk binnenkort naar Cairo Een woordvoerder van het secretariaat van de Verenigde Naties heeft gistere^ in New York meegedeeld dat de secre taris-generaal van de wereldorganisatie Hammarskjöld, mogelijk binnenkort naar Cairo zal gaan om een oplossing te zoeken voor de moeilijkheden met het Deense vrachtschip „Inger Toft". Dit schip heeft geen toestemming gekregen door het Suezkanaal te varen omdat het lading uit Israël aan boord had. Koningin ontving juristen HM de Koningin heeft vanmorgen in Paleis Soestdyk de president en de rech ters van het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen en de advo caten-generaal van dit Hof, ontvangen. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Renée G. P., zn. van A. F. de Roolj en H. Helwegen; Wilhelmus J,, zn. van Th. J. Wijsman en J. A. Th. Rijsber- gen. Ondertrouwd: R. Mulder. 30 Jr. en A. Boeré. 23 Jr J. Ouwersloot. 27 Jr. en A. Ruljgrok, 35 Jr. Getrouwd: P. Chaudron. 26 Jr. en J. M. Wolthaus, 23 ir.; A. W. Rietdijk, 24 Jr en H. ten Have, 22 jr. Overleden; J. Spies, 69 Jr., e.v. C. A. P. De Bruljn. PERSOVERZICHT Zeer vast voor internationals Amsterdam, 11 juni By kalme handel waren de interna tionale waarden vanmiddag vast tot wil lig. De grote koersverliezen van maan dag jJ. werden door Philips geheel en door Unilevers en AKU's voor het groot ste gedeelte ingelopen. Het gisteren in getreden herstel werd vandaag op het Damrak over een breed front krachtig voortgezet. De stimulans hiertoe ging vrijwel geheel uit van het flinke herstel, dat Wall Street te zien had gegeven. Het vertrouwen keerde op de Europese beurzen terug en er vonden in Amster dam herinvesteringen plaats. Aan de ge ringe vraag kon slechts tegen belangrijk hogere pryzen, vergeleken bij die van woensdag, worden voldaan. De arbitrage trad zeer voorzichtig op en de zaken van die kant waren van geen betekenis. In de morgenuren had het buitenland eni ge belangstelling getoond. Hiervan was gedurende de officiële beurs slechts sprake tegen het slot van de markt. Aan delen Philips hepen op van 647 tot 651%, bij een slotkoers van gisteren op 624. Unilevers stegen van 582 tot 585 en boekten circa 17 punten winst. AKU's verbeterden van 358 tot 361, tegen de vorige dag als slotprijs 348. Kon. Olies rond de f. 163, een halve gulden beter. KLM-papieren werden voor de dollar obligaties iets lager geadviseerd Scheepvaarten profiteerden van de gunstige stemming op de aandelen markt en over vrijwel de gehele linie konden winsten van 1 tot 3 punten voor deze aandelen worden genoteerd. Ook de leidende cultures zetten het koers- herstel van de vorige dag vandaag ver der voort. Hiervan profiteerden vooral Deli's, Amsterdam Rubbers en HVA's. Staatsfondsen doorelkaar iets gemakke lijker. Over het algemeen waren de fondsen in de lokale afdelingen belangrijk boven de koersen van gisteren. WISSELKOERSEN Amsterdam, 11 juni Londen 10.60*4 —10.63%. New York 3.77%-3.77%. Mon treal 3.92A-3.92H. Parijs 7692'/2-77.02'/2 Brussel 7.55%-7.55%, Frankfort 90.22 90.27. Stockholm 72.87-72.92, Zurich 87.46 %-87.51 Milaan 60.75 -60.80'-, Kopenhagen 54.76%-54-81% Oslo 52.99',4 -53.04 Wenen 14.57%-14.58%. Lissabon 13.22%-13.24, Ankara 3.76%-3.77% Praag 52.84-52.94. Beurs van Amsterdam Donderdag 11 juni ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100A 100 A Ned. '59 4% 100A 100A Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 8018 81% Ned. '47 3% (3) 9218 92% Ned. '51 3% 94 L 93% L Ned. '53 (3%) 93 93 Ned. '56 3% 93 A 93 A Ned. '48 3% 88% 88% Ned. '59 4% 9718 9718 Ned. '54 3% 88 88 Ned. '55 I 3% 88 88 Ned. '55 II 3% 89% B 89% Ned. *37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 91%GB 92 Investeringscert. 3 97% 97A Ned. 62-64 3 98% 98 Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 Ned. WB 6% 111% inn ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41% 42% Nat. Handelsbank 146 157 Ned. Handelmij. 220 GB 222 Amst. Rubber 93%GL 97 Hv-A151 155 Senembah189 190 A.K.U348 361 Berkel's Patent (v.) 245 GL 251 Calvé Delft cert 551% 566 Dell Mij .en (Ver.) 176.30 180.50 Kon Pap. v. Gelder 235 237% Hoogovens cert495 GB 520 Muller en Co. N£ 303^ 307 Ned. Kabelfabr395 L 398 5HÜPS 823% 650 Philips prei.243 249 OnUever 567% 585% Wilton Feyenoord 202 209 ™iton 2de r =60% 272 Dordtse Olie gew. 725 731 Kon. Olie (f.20.-) 154 idem <50 éi f.20.—) 162.50 162.90 Holl Amer. lyn 159 y jgyu Java China Paket143 KLM 123 Kon Ned Stmv MIJ 152 152% Kon Paket Mij 133^ 133}/ Stoomvaart Mij Ned 152 154% Nievelt Goudr eert 127 GB 126% v. Ommeren eert. 242 246% Kon Rott. Lioyd 139 Ned. Scheepv Unie 139y4 140% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 95% 94% idem 48 (3%) 95% 94% R'dam '52-1 (4%) 100 idem *37 I-in (3%) 94% 94% Idem "38-1 (3%) 04 04% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105 105% id. N.W.B. '52 (4%) 98% L Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98* 98% Premieleningen 99 98% 86% 87% A'dam '56 I 2% 81% 81% A'dam '56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 83% Enschede '54 2% 81% 82 Den Haag '52 I 2% 93% 94% 94% R'dam '52 I 2% 92 92% 92 91 97% 97 Utrecht '52 2% 90% 91% Z.-Holl. 1957 2% 98% 98% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 202 202% 285 290 236% 236% 255 263 Twentsche Bank 245 246 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 394 395 Borneo Sum. H. My 62 62 Ned G. en Sp fabr 264 261 Kon. Ned. Grofsm 132 130 121% 124 Int Kunststoffenind 51% 51% Leidse Wolspinnerij 357 355 Rott Droogdok Mij 602 600 Sikkens Lakfabr '53 541 540 Tieleman en Dros 2% b 3% Ned Mij Walv.vrt 118% 118% Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) 9 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 2818 29 92% 94 A 63% 66 Bethlehem Steel 50 51%exd. Cities Service 55% 55% General Motors 48% 49% Kennecott 100% 100 Republic Steel 71 73% 79 79% 33% 33% Un States Steel 9Z% 93% Nog enkele tondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Edelmet Kon AA Pref w.a idem Electrolas B Holl Constructie Ing bur v Bouwnfjv Ver Touwfabrieken Wernink's Betonm Van Wijk Textiel Zaalberg V K 10/6 68 68% 81 ex.d. 79 314 418 228 218GL 261 260 122 120% 66% 66GB '07 '""'l

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9