ri Christian Scientisten hielden weer jaarvergadering in Boston w"NEUR0T0NICn£ Israël wil totale ontwapening of levering door heide partijen De 17-de juni in West-Duitsland: inkeer of gewoon doorwerken? Hughes deed Lagerhuis schudden van de lach inzake de „Times" Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 11 juni 1959 Derde blad no. 29766 Dieper begrijpen vereist van geestelijke hulpbronnenluidde het hoo fdthema Mevr. Cook tot presidente van Moeder-kerk benoemd „Om aan de felle uitdagingen van onze tijd het hoofd te kunnen bieden, wordt een dieper begrijpen van de gees telijke hulpbronnen vereist". Dit was het hoofdthema van de jaarvergadering van „De Moeder-Kerk", The First Church of Christ, Scientist, in Boston, Massa chusetts, welke dezer dagen door onge veer 7.500 Christian Scientisten uit vele delen der wereld werd bijgewoond. Alleen in geestelijke en niet in stoffe lijke macht wordt de praktische oplos sing gevonden voor de vele sociale, po litieke en internationale problemen, waardoor de mensheid in beroering wordt gebracht. In zijn boodschap aan de leden ver klaarde de Christian Science Raad van Directeuren, dat de groeiende belang stelling voor de geestelijke waarden een bijzondere uitdaging vormt, de uitda ging namelijk om deze grote waarden nog vollediger aan het mensdom ken baar te maken door ons beleven daar van. Kathryn F. Cook uit Boston werd voor het komende jaar tot presidente van De Moeder-Kerk benoemd. Mevr. Cook,die de praktijk der Christian Science genezing reeds meer dan twin tig jaar uitoefent, volgt Leonard T. Car ney, de aftredende president, als zodanig op. De werkdadigheid van geestelijke hulpbronnen wordt door middel van wetenschappelijk gebed bewezen in het vernietigen van vrees, het genezen van ziekte en het oplossen van menselijke problemen van iedere aard, aldus mevr. Cook. De heer Carney wees erop dat de waarlijk Christelijke standaard van den ken en doen een onfeilbare gids is in een veranderlijke wereld. Deze standaard berust op de opper heerschappij van de geestelijke macht. Hij wordt omhoog gehouden door de wer ken van genezing en verlossing, die dage lijks in de wereld plaats vinden. Hij wordt opgericht steeds wanneer verhe ven gebed de gedachte opvoert tot God. als de enige besturende en verlossende macht. Vooraanstaande functionarissen wezen in hun verslagen omtrent de vooruit gang van de activiteiten van de Chris tian Science Kerk op nieuwe mogelijk heden om de praktische waarde der geestelijke hulpbronnen te bewijzen. In de bijeenkomst werd voorts een ver slag voorgelezen, waarin voorbeelden waren opgenomen van de genezing door Christian Science van ernstige ziekte gevallen. Gordon V. Comer, de secreta ris van De Moeder-Kerk. vestigde spe ciaal de aandacht op het mooie gene- zingswerk, dat door Zondagsschool leerlingen was verricht. Grote belangstelling In verschillende verslagen werd mel ding gemaakt van de grote pubüeke be. langstelling voor de serie televisie en radio programma's „Hoe Christian Science geneest". Will B. Davis, hoofd van de persgecommitteerden, deelde mede dat deze serie zich thans in haar zesde jaar bevindt wat de radio en in haar vierde jaar wat de televisie betreft. Hij. Davis, kondigde aan, dat er een Duitse, Franse en Spaanse versie van de film „De Moeder-Kerk in actie" wordt gemaakt. Deze kleurenfilm, waarin de fcerkactiviteiten in beeld worden ge bracht, zal aan Christian Scientisten over de gehele wereld worden vertoond. Verder werd op de bijeenkomst mede. deling gedaan van het verschijnen van een Italiaanse uitgave van het. Christian Science leerboek „Wetenschap en Ge zondheid met sleutel tot de Heilige Schrift" door Mary Baker Eddiy. de ont- dekster en grondlegster van Christian Science. John H. Hoagland. die als manager van het Christian Science uitgeversge- nootschap verslag uitbracht, noemde het speciale 104 bladzijden tellend jubileum nummer van The Christian Science Mo nitor in oktober een belangrijke prestatie in een van de produktiefste en gedenk waardigste jaren in de geschiedenis van het blad. De zeven nieuwe kwartaal-uit gaven van „De Heraut van Christian Science", die nu in het Deens. Italiaans, Nederlands, Noors, Portugees, Spaans en Zweeds verschijnen, zijn met waardering ontvangen. Leden der Kerk waren uit bijna alle delen der Verenigde Staten en Canada overgekomen, alsmede uit Afrika, Azië, Europa en Australië, ten einde de ver gadering bij te wonen. Zij vulden de machtige kerkruimte van De Moeder- Kerk, evenals het daaraan grenzend oor spronkelijke gebouw en een naburige schouwburgzaal. De jaarvergadering zelf v.crd maandag beëindigd, doch aanvul- Een van de gebouwen van het hoofdkwartier van Christian Scien ce in Boston, waar ruim zevendui zend leden van deze kerk dit jaar de jaarvergadering bezochten. lende bijeenkomsten met betrekking tot verschillende fasen van het kerkwerk werden op dinsdag en woensdag gehou dien. Advertentie Doodstraf voor een aanranding in België Het Hof van Assisen van Antwerpen heeft de 37-jarige Louis Maas uit Essen ter dood veroordeeld wegens moord op de 22-jarige verpleegster mej. Maria van Steensel, uit Kalmthout. De dader heeft op 10 juni 1958 het meisje met messte ken gedood in het nationaal natuur reservaat van de Kalmthoutse heide. Volgens de verklaring van de veroor deelde was hij van huis vertrokken met het voornemen de eerste vrouw die hij Vijftigste conventie van Rotary International Tydens het 50ste jaarlijkse congres van Rotary International, dat van 7 tot 11 juni in New. York is gehouden, is Harold T. Thomas uit Auckland (Nieuw- Zeeland) voor het komende Rotary-jaar, dat op 1 juli a.s. aanvangt, gekozen tot president. Besloten werd het 51ste congres van 29 mei tot 2 juni 1960 te houden in Mia mi-Beach in Florida. tegenkwam te doden. Hij had met voor bedachten rade een mes meegenomen dat hy van te voren had geslepen. Ben Goerion over wapens Midden-Oosten Waarom geen hervestiging vluchtelingen in dun bevolkte Arabische landen De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft in Jeruzalem een interview aan een correspondent van het Amerikaanse persbureau United Press Internationaal toegestaan, waarin hij o.a. verklaarde dat Israël bereid is neutralisatie of totale ontwapening van het Midden- Oosten in overweging te nemen. Het interview was het eerste dat Ben Goerion aan een persbureau verleende sinds de campagne in de Sinai in 1956. Hij noemde de kwestie met de Inger Toft, het Deense schip dat met een Israëlische lading in Suez is aangehouden, „hoogst ernstig". De bemoeienissen van Egypte met Israëlische vrachten in het Suezkanaal betekenen niet alleen een schending van het Handvest van de V.N., maar ook van de besluiten van de Veiligheidsraad, het volkerenrecht en het pact van Constantinopel betreffende de vrijheid van de scheepvaart door het Suezkanaal, verklaarde hij. Oost-Duitsland schoot ernstig tekort Ben Goerion noemde het. een vergis sing te menen, dat Israël zich amuseert met. of profijt heeft van onderlinge ruzies onder Arabische staten. ..Wanneer twee Arabische leiders met elkaar ruzie hebben, tracht ieder van hen te bewijzen, dat de andere naar de kant van Israël is overgelopen. Derge lijke verwijten leiden tot een wedstrijd van wie het vijandigst tegenover Israël kan zijn", zei de Israëlische premier. Hij sprak de hoop uit, dat eens de dag zal komen, dat iedere Arabische heerser zich realiseert, dat „elk land met rust moet werden gelaten om zijn eigen zaken te beheren zoals de landen van Latyns Amerika en Scandinavië doen". „De grootste bedreiging voor de vrede in dit gebied zijn de dictaturen en de imperialistische ambities van bepaalde landen, gepaard aan het feit, dat slechts één party de Arabieren wapens krijgt van beide partijen in de koude oorlog". Ben Goerion verklaarde in te zullen stemmen met een wapenembargo in het Midden-Oosten op deze voorwaarden: of alle bewapening: wordt in het ge bied afgeschaft, door totale ontwape ning, met garanties inzake de territo riale integriteit van alle landen in het gebied en de ondertekening van onder linge vredesverdragen; of zowel Israël als de Arabische lan den dienen gelijkwaardig bewapend te worden. „Ik zou er geen bezwaar tegen heb ben". zo vervolgde hii met een glimlach, „indien de eerste voorwaarde (van totale ontwapening) later door de ge hele wereld geaccepteerd wordt". Op de vraag of hij neutralisatie van het. Midden-Oosten zou voorstaan, merkte Ben Goerion op. dat het woord neutraliteit voor tweeërlei uitleg vat baar is. ,.In het huidige verkeer betekent het iemands positie in relatie tot de V.S. en Sovjet-Unie, terwijl Israël door geen van beide landen, maar door zijn nabu ren, die beweren ermee in oorlog te zyn. Verontwaardiging over horeca-bedrijvere in Noordrijn - Westfalen, maar desondanks (Van onze correspondent in Bonn) Op 17 juni 1953 stond de arbeidersbevolking van Oost-Duitsland vooral van Oost-Berlijn, op tegen de communistische machthebbers in dit door de Sovjets bezette land. Jongens waagden het zelfs met gewone stenen de strijd op te nemen tegen Russische tanks. In West-Berlijn zag men de glorie van de vrijheid zelfs aan de oostelijke horizon.In stede daarvan sloegen de Russen bruut en hard de opstand neer. En sedertdien is de 17de juni in West-Duitsland een dag van inkeer. Althans, dat had deze dag moeten worden.... Voor weinig volken is het weggelegd om als volk, als massa, een treurig of een tot inkeer nopend feit uit het verleden met de nodige waardigheid te gedenken. Te onzent kent men het geredekavel over de 5-de mei. In de Bondsrepubliek is men er niet in geslaagd cle 17-de juni te verheffen tot een dag, waarop iedere Westduitser zich een paar uur bewust zou zijn wat er met 17 miljoen andere Duitsers, aan de andere kant van het ijzeren gordijn, zo al pleegt te gebeuren. Slachtoffers van het Rode regime spoedig vergeten Hoe hard de realiteit ten deze is. be wezen de hotel- en restauranthouders in de deelstaat Noordrijn-Westfalen, die er onlangs tegen protesteerden, dat de 17e juni dit jaar een „stille dag" zou zijn, met andere woorden: een dag waarop de hotel- en restaurantbedrijven geslo ten zouden moeten zijn en er dus grote financiële offers door deze branche ge bracht zouden moeten worden. De mi nister van Binnenlandse Zaken van de betreffende deelstaat verklaarde prompt daarop, dat „wij ons schamen voor en kele van onze medeburgers, die niet eens willen afzien van de winst van één dag, terwijl Duitsers in Oost-Berlijn en in de zone bereid zijn geweest hun leven voor de vrijheid en de Duitse hereniging op te offeren". De hoteliers en restau ranthouders in Noordrijn-Westfalen hadden namelijk heel slim opgemerkt, dat de Westduitse bevolking niet moest treuren om de verloren eenheid van het. land. maar vreugdevol moet hopen op het einde van de gespletenheid van het I land Bach en Beethoven Tegen deze hoteliers en restaurant houders zijn in West-Duitsland heel wat lieden in het geweer gekomen, gelijk de bovengenoemde minister. Maar anderen zijn met de voeten op de grond blijven I staan en hebben zich afgevraagd ge lijk de hoofdredacteur van 't Hamburg- J se blad „Die Welt", Hans Zehrer of i het niet zeer drukkend zal zijn als men I de 17-de juni 1959 aan Bach en Beet- I hoven en vele fraaie woorden zou over- laten. Hij wil die inkeer aan de kerken overlaten en eist van de politiek daden. Generaal De Gaulle heeft een be zoek gebracht aan het opleidings instituut voor Franse artillerie- en genie-officiererv waar hij de ere wacht inspecteerde. Samen met T HEINZ en TEO méér variatie op de boterham HEINZ Sandwich Spread en TEO jam in de potten met de handige schroefsluiting GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz of Teo product niet voldoet. Socialist wil blad nationaliseren en er „een eerbiedwaardig orgaanvan maken Zijn beste grap had hij voor het laatst bewaard Nu is het bepaald te boud om te zeg gen, dat de gemiddelde Westduitser zich thans vreselijk druk maakt over de Duitse hereniging, of over de 17-de juni. Hij is zich er misschien in de verte van bewust dat hij op 17 juni een vrije dag krijgt, omdat op 17 juni 1953 enige duizenden Oostduitsers genoeg van het communistische regime hadden. Hij is zich er voorts waarschijnlijk wel van be wust. dat er dagelijks honderden mensen uit Oost- en naar West-Duitsland vluch ten. Maar daaraan is hij nu al tien, veertien jaar gewend en ook ellende stompt af. vooral als iedere vluchteling in de Bondsrepubliek de kans heeft, snel in het materiële gareel te komen. Van daar dat men ook hoort vragen: kan men van de ge mid del die Westduitser werkelijk verlangen dat hij op 17 juni a.sop deze vrije dag, niet in zijn au tootje stapt, naar de bossen rijdt en daar een leuke dag heeft? Weshalve de realis ten, onder wie de voorzitter van de Bondsdag te Bonn, dr. Gerstenmaier die men ten deze geen knollen voor ci troenen verkoopt heeft voorgesteld op een andere manier de mensen te be trekken bij de herdenking van de 17-de juni 1953. En wel door hun te vragen de 17-de juni gewoon door te werkenden van het. op die dag verdiende loon of salaris een bepaald deel af te staan, vrijwillig en niet k la Winterhulp, voor een fonds, dat de Duitse hereniging ten goede zal komen. Maar nogmaals, de ge middelde Westduitser ook al zou hy braaf meedoen en geld afstaan voor zo'n fonds, zo goed als hy braaf speldjes koopt voor de Berlynse actie „Macht das Tor auf!" de gemiddelde West duitser maakt zich bepaald niet kwaad over de hereniging van Oost- met West- Duitsland. En de 17-de juni dreigt dan onk dit jaar voor hem een aangename vrije dag te worden De s'achtoffers van het communisme ten spijt (Van onze Londense correspondent) Buitenlanders hebben zich er vaak over verwonderd waarom Londen geen politiek cabaret bezit. Dat komt wellicht omdat het Lagerhuis vol is van zelfspot en humor. Het is in werkelijkheid het beste politieke cabaret in de Britse hoofdstad! Zo kon het dan ook gebeu ren, dat de grootste komiek in het par lement. de socialistische afgevaardigde Emrys Hughes, schoonzoon van de be roemde Keir Hardie de eerste socialist, die in het begin van deze eeuw het La gerhuis betrad), dinsdag een wetsont werp indiende om het dagblad De Times te nationaliseren. Dit was vanzelfspre kend als een grap bedoeld naar aanlei ding van het feit. dat de Times de re gering in verlegenheid gebracht heeft door de publikatie van het verhaal, dat Marmillan zijn minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd te kennen zou hebben gegeven, dat Lloyd zo langzamerhand zijn functie diende op te geven. Zoals men zich herinnert wordt bedreigd. De Arabische staten treffen voorbereidingen om het te ver nietigen. Indien Egypte wapens krijgt van zowel het Oosten als het Westen en tegelijkertijd neutraliteit proclameert, blijft hetzelfde gevaar voor Israël be staan. Israël zou neutralisatie accepteren indien Oost en West tot de landen van het Midden-Oosten zouden zeggen: gij moet een overeenkomst sluiten om in vrede en samenwerking te leven, waar bij ieder het Handvest van de V.S. eer biedigt en op zich neemt alle geschillen op vreedzame wijze op te lossen". Het vluchtelingenprobleem Ben Goerion gaf voorts zijn stand punt weer over de volgende ter sprake gebrachte onderwerpen: Palestijnse vluchtelingen: „De enige practische oplossing van het Ara bische vluchtelingenprobleem is her vestiging in dun bevolkte Arabische landen. Maar het spijt mij te moeten zeggen, dat ik eraan twijfel of dergelijke maatregelen genompn zullen worden totdat een vredige oplossing is gevon den, aangezien de huidige Arabische heersers zich niet bekommeren om het welzijn van hun eigen volk en zelfs nog minder van de vluchtelingen"; de berg Scopus (een gebied in het Jordaanse gedeelte van Jeruzalem «de oude stad» waar Israëlische installaties staan». Volgens Ben Goerion heeft Jor danië voortdurend beloften om Israël vrije toegang tot deze plaats te verlenen, geschonden: Betrekkingen met het Vaticaan: „Er is enige verbeteringniet geheel zo als wy het zouden wensen, maar er is geen reden om aan te nemen, dat de betrekkingen met het Vaticaan in de toekomst niet bevredigender zouden zijn." Immigratie van Russische joden: „Ik ben ervan overtuigd, dat de Sovjet-Unie tenslotte joodse emigratie naar Israël zal toestaan, maar de vraag is wanneer? Alleen Kroesjtsjef weet het antwoord". De betrekkingen met West-Duitsland noemde Ben Goerion bevredigend. Wat Oost-Duitsland betreft, wees hij erop, dat de Oostduitse regering niet de min ste zin voor verantwoordelijkheid heeft getoond inzake herstelbetalingen, hoe wel het aandeel van de Duitsers daar in moord en roof tegen joden even groot is als die der Duitsers in het westelijk deel van Duitsland. Strijd in Nicaragua duurt nog onverminderd voort De strijd in Nicaragua duurt nog voort. Gistermiddag werd gemeld, dat felle ge vechten werden geleverd bij de Rio Su- cio. Als gevolg hiervan hebben de am- massadeurs van de Centraal-Ameri- kaanse landen in Managua hun poging om verdere strijd te voorkomen opge geven. De ambassdeurs hebben zich evenwel bereid verklaard verder te be middelen als de partijen dat wensen. De radio der opstandelingen meldt dat „talrijke partisanen en boeren" zich aansluiten bij de opstand. Zij worden uitgerust met wapens, die de rebellen dinsdag bij een felle strijd tegen rege ringstroepen te Boaco hebben veroverd. De radio ontkende dat bij die gevechten een aantal rebellenleiders is gesneuveld, zoals in Managua is bekendgemaakt. Er zullen spoedig operaties in het gebied van de Sierra Ammerisque beginnen, zo werd aangekondigd. In Managua is bekendgemaakt, dat de rebellen woensdag een geestelijke naar Santo Domingo hebben gezonden om de mededeling over te brengen, dat zij be reid zijn de strijd te staken als zij een vrijgeleide krijgen om het land te ver laten. De regering heeft dit geweigerd. kwam dit artikel op een hoogst ongele gen ogenblik, namelijk nu Lloyd deel neemt aan de uiterst kritieke bespre kingen in Genève, waardoor zijn positie dreigde te verzwakken. De regering, die gebeten is op de Times, was daarom wellicht bereid tijd beschikbaar te stellen het was overi gens maar tien minuten om Hughes zijn ontwerp te laten toelichten. Sir Winston Churchill, die ook van een grap houdt, was zelfs speciaal voor deze gelegenheid naar het Lagerhuis gekomen- Hij kwam binnen juist nadat Hughes de grote man had geciteerd. Churchill had zich in zijn jonge ja ren ook al eens uitgesproken voor de naasting van de Times. Snedig merkte Hughes op, dat hij aannam dat Chur chill was gekomen om hem morele steun te geven, hetgeen 'n nieuwe lach- golf verwekte. Er was, zei Hughes, in Churchills voorstel geen sprake van schadeloosstelling, hetgeen grote vro lijkheid verwekte. Tijdens zijn verdere satirische betoog zat het Lagerhuis te schudden van het lachen. Het doel van mijn wetsontwerp, zei Hughes onder enorme hilariteit, is van de Times een eerbiedwaardig en betrouwbaar blad te maken. Hij wilde de persvrijheid na tuurlijk niet aantasten. Hughes is zelf politiek journalist. Het zou een instituut moeten worden, zei hij, zoals de BBC. Om dit grapje te begrijpen moet men weten dat. de hoofdredacteur van de Times. Sir William Hailey, die de blaam treft voor het artikel over Lloyd, direc teur-generaal van de BBC was voor hij zijn tegenwoordige functie aanvaardde. Er zou nog een vete tussen Hailey en Lloyd bestaan over radio-kwesties. De Times wordt meer dan eens verweten, dat het belangrijk nieuws weglaat. Hughes, die een zachte plek voor de Russen bezit hij vergezelde Macmil- lan naar de Sovjet-Unie als verslag gever voor een onafhankelijk socialis tisch weekblad haalde door Macmil- lan in een speech in Moskou geuite lof zangen op Rusland aan, die de Times niet had gepubliceerd. (Zijdelings mo gen wij nog opmerken, dat de Times tijdens het bezoek van Koningin Eliza beth aan Nederland wel haar rede af drukte, maar niet die van Koningin Julianal Hughes' wetsontwerp werd zonder te genstand dor het Lagerhuis voor ver dere behandeling aanvaard. De beste grap had hij tot het laatste ogenblik bewaard. Toen de voorzitter hem vroeg, wie het ontwerp nu eigenlijk zou steunen, antwoordde hij: Marmillan Butler! Dit zijn natuurlijk niet de twee leidende figuren in de regering, maar Labourleden van dezelfde naam!! Tranen van het lachen liepen over de wangen van talrijke afgevaardigden. De kleine ceremonie welke bij het indienen van een wetsontwerp, hetwelk een par ticulier initiatief is, is voorgeschreven, viel daardoor ietwat in het water, want Hughes, die buigende op de Speaker moet toelopen, vergat temidden van alle vrolijkheid de meeste voorgeschreven buigingen en hoofdknikken. Dolksteek met boeket Zoals Emrys Hughes zijn schertsont- werp indiende zonder een spier te ver trekken, zo publiceerde de Times giste ren het verslag ervan even laconiek, maar Hughes bewerkte, dat het blad, dat nog op geen enkele manier op de kwestie, welke zo'n storm had veroor zaakt. had gereageerd, er dan toch een hoofdartikel aan gewijd had. Het breekt de staf over allerlei spe culaties. welke het oorspronkelijke ver haal heeft opgeworpen, en verklaart, dat her onbegrijpelijk is, dat het opschrift, waarin stond, dat Llovds mogelijke overplaatsing nog verscheidene maan den in het verschiet ligt. kon worden uitgelegd, dat hij thans in Genève on- I bruikbaar zou zijn. De Times zegt thans, na meer dan een week gezwegen te hebben, dat het artikel Lloyd hele maal niet vijandig gezind was en dat het juist het tegendeel van kritisch of nadeel berokkenend was. Indien het een dolksteek in de rug was, dan is het de eerste maal. zegt het hoofdartikel, dat dit met een boeket ge beurde. De Times volhardt in de juist heid van het oorspronkelijke verhaal. Indien het plaatsruimte had, zou het i blad het opnieuw afdrukken om het ge heugen van de lezers op te frissen. De Times verweert zich tegen 't argument, dat in elk geval de aankondiging dat Lloyd te zijner tijd zou heengaan, niet op dit ogemblik had moeten worden ge publiceerd. omdat dit de Russen in de (kaart zou hebben gespeeld. I)e Times zegt dat, indien de Russen zich al er gens door laten beïnvloeden (hetgeen onwaarschijnlijk is), het dan beter is hun een heldere aanwijzing te geven, dat Lloyd in de eerstkomende maanden zijn functie zal blijven vervullen. Tegenover de bewering dat buiten landers denken, dat de Times een semi- officieel orgaan is. stelt 't hoofdartikel, dat een dagblad niet bevreesd behoeft te zijn voor onafhankelijkheid, omdat sommigen ondanks alles weigeren te geloven, dat het onafhankelijk is.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5