Koning Boudewijn zal ons land zien van de grond, op het water en uit de lucht J. PERK HERDACHT OP ZIJN HONDERDSTE GEBOORTEDAG Agenda AUTOSERVICE GEBR. V. ULDEN Met een enkel woord -,k, DONDERDAG 11 JUNI 1959 Van 8 11 juli Programma vastgesteld Het programma van het bezoek dat Zijne Majesteit de Koning der Belgen van 8 tot 11 juli aan Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden zal brengen is thans in grote lünen vastgesteld. Koning Boudewijn zal op woensdag 8 juli 's morgens om tien uur per vlieg tuig op Schiphol aankomen. Na de be groeting en de inspectie van de erewacht zullen in de Icahal de voorzitters van de Eerste en Tweede kamer der Sta- ten-Generaal en andere hoge autoritei ten worden voorgesteld. Per auto rijdt men naar het Stadionplein, waar de ontvangst namens de gemeente Amster. dam plaats vindt en waar overgestapt wordt in de rijtuigen voor de tocht naar het Koninklijk Paleis op de Dam. De Koning zal een krans leggen bij het Na tionaal Monument op de Dam. Des middags zal het gemeentebestuur van Amsterdam de Vorsten in het stad huis ontvangen, waar in de raadzaal de gemeenteraad zal worden voorgesteld. Daarna volgt een bezoek aan het Rijks- museum. In de namiddag vindt ten paleize de ontvangst van het Corps Di plomatique plaats. Een gala-diner ln het Paleis besluit de dag. Donderdagmorgen 9 juli zal de Ko ning ten paleize een overzicht worden gegeven van de Deltawerken. Per auto vertrekken de Vorsten daarna naar Rot terdam, waar zij zich bij het clubhuis „De Maas" aan boord van de „Erasmus" zuL len begeven voor een tocht door de Rot terdamse havens. Na de lunch zullen de Forse straf voor te lange rijtijden Misdadig gedrag De kantonrechter te 's-Hertogenbosch jhr. mr. F. Verheyen, heeft aan een ondernemer uit Schyndel wegens overtreding van het rijtijdenbesluit vier weken hechtenis en £600 boete opgelegd. Deze beklaagde had zijn beide chauf feurs, die regelmatig werkten van 's ochtends vier tot 's avonds elf uur en soms nog langer, bovendien gedwongen de aantekeningen in hun werkboekjes te vervalsen. Zij moesten latere vertrektij den en vroegere thuiskomsten noteren en schaftperioden die in feite niet ge noten waren. Die juiste tijden moesten voor de werkgever in een afzonderlijk schrift worden opgeschreven. De man nen, die veelal ln Belgie bomen moesten ophalen hadden een zeer laag weekloon en mochten, ook als zij onderweg panne kregen, niet het minste voor eten of drinken in rekening brengen. Beide chauffeurs zeiden op de zit ting, dat zq vreesden hun betrekking te zullen verliezen, als zij weigerden de werkboekjes te vervalsen. Toen de zaak eenmaal voor de Justitie was ge bracht. werden zij beiden ontslagen onder het motief dat er gebrek aan werk was. De substituut-officier van Justitie, mr. J. van Mierlo, zei, dat iedere chauf feur slechts één vervalsing ten laste was gelegd, doch dat het hier slechts een bloemlezing uit een stroom van feiten betrof, die zich over meer jaren heeft uitgestrekt. Hij noemde de gedragingen van verdachte a-sociaal, onverantwoor delijk en zelfs misdadig", omdat hij ook het leven van andere weggebruikers in gevaar heeft gebracht. Hij eiste voor de twee ten laste gelegde misdrijven twee maal twee weken hechtenis en twee maal f 300,boete. De kantonrechter kon zich daarmee volkomen verenigen en velde zijn von nis conform deze eis. Akad. van Wetenschappen bijeen in Noordwijk In het Palace Hotel te Noordwijk aan Zee wordt tot zaterdag de jaarvergade ring van de Union Academique Interna tionale begonnen. Deze vergadering wordt bijgewoond door vertegenwoordi gers van de Akademies van Wetenschap pen vón België, Canada. Denemarken, Duitsland, Finland, Frankrijk, Grieken land, Groot-Brittannië, Hongarije. Ita lic, Japan, Joego-Slavië, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Ver. Staten, Zweden en Zwitserland, alsmede door vertegenwoordigers van Unesco en van de Conseil de la Philosophie et des Sciences Humaines. De Union Academique Internationale is gevestigd in Brussel, doch op uitnodi ging van de Kon. Nederlandse Akademie van Wetenschappen wordt deze 33ste jaarvergadering in Nederland gehouden. De vergadering heeft ten doel van ge dachten te wisselen over de stand en de financiële behoeften van de 18e inter nationale wetenschappelijke onderne mingen, die onder de UAI ressorteren en over de plaats en de taak der Union in een breder verband van internationale wetenschappelijke samenwerking. Seahawks krijgen geleide projectielen Seahawk-straaljagers van de Marine luchtvaartdienst hebben geoefend met (dummy) Sindewinder projectielen, waarmee deze vliegtuigen zoals bekend, binnenkort zullen worden uitgerust. De beproevingen hadden ten doel de aero-dynamische eigenschappen van de ze vliegtuigen met de nieuwe geleide wapens aan boord onder allerlei moge lijke vliegomstandigheden te testen. De proeven mogen als volkomen ge slaagd worden beschouwd, hetgeen voor namelijk te danken is aan het onder de vleugels aangebracht ophangingsmecha- chanisme. dat door het marinevlieg kamp te Valkenburg met eigen middelen is vervaardigd. Het ligt in de bedoeling alle bij de Ko ninklijke Marine in gebruik zijnde Sea hawk-straaljagers met deze apparatuur uit te rusten. Vorsten weer aan wal gaan en zich per sloep naar het vliegkampschip Hr. Ms. Karei Doorman begeven. In drie helikopters zal het gezelschap van het vliegdek opstijgen om een tocht boven de Deltawerken te maken. De mid dag wordt besloten met een kort bezoek aan Noordwijk, de badplaats, waar de Koning in zijn kinderjaren menigmaal verbleef. Per auto rijdt men naar het Palels in Amsterdam terug. Op uitnodiging van het gemeentebe stuur van de hoofdstad zullen de Vor sten des avonds in de Stadsschouwburg een voorstelling bijwonen van Shake speare's „Troilua en Cressida". Voor de morgen van vrijdag 10 Juli staat het programma nog niet vast. Des middags zal de ministerraad in de Trè- veszaai aan het Binnenhof te 's-Gra- venhage een noenmaal aanbieden. Het gemeentebestuur van Den Haag zal de Vorsten ontvangen ln het oude stad huis. Later op de middag zal de Koning zich naar het Kasteel Oud-Wassenaar te Wassenaar begeven, waar een receptie voor de Belgische kolonie plaats vindt. In de Belgische ambassade zal de Ko_ nlng 's avonds een diner aan de Ko ningin en de Prins aanbieden. De Vor sten brengen de nacht door in het Ko ninklijke Palels Huls ten Bosch te Den Haag. Zaterdag 11 juli wordt per auto van het Huis ten Bosch naar de vliegbasis Ypenburg gereden, waar afscheid van de autoriteiten wordt genomen. Per re. gerings-Dakota vliegen de Vorsten naar het Vliegveld Beek om vandaar naar Maastricht te rijden. Vóór de aankomst op het Vrijthof in Maastricht zal de Koning een krans leggen bij het Belgisch monument te Heer. Ook de Koningin en de Prins zul len een krans leggen. In Maastricht zul len de Vorsten als gasten van de Com missaris der Koningin het noenmaal gebruiken. In de middag wordt terug gekeerd naar het vliegveld Beek. waar de Koning afscheid zal nemen van de Koningin en de Prins. Met een DC 6 vliegt Zijne Majesteit naar Brussel terug. Van Nelle bestellen Advertentie. Deense spionage-affaire grootste sinds de oorlog De ln Denemarken ontdekte spiona ge-affaire, waarvan ln ons nummer van gisteren melding werd gemaakt, is de grootste, die zich daar sinds de oorlog heeft voorgedaan. Zij heeft belangrijke vertakkingen gehad naar Noord-Jut land, zo meldt 't blad „Aalborg" Amts- tidende" te Aalborg. In het bqzonder de vliegbasis Aalborg, het radarstation bij Skagen, het vliegveld Skrydstrup en de marinebasis en de ollehaven van Fre- derikshavn hebben in het centrum van de belangstelling der spionnen gestaan. Er is inmiddels nog een zevende arres tatie verricht. Een van de zes mannen, die in Koege gearresteerd werden, Petersen. Is de ka pitein-eigenaar van het motorschip „Runa", dat in beslag genomen is en aan boord waarvan fotomateriaal ge vonden is. Volgens het genoemde Aal- borgse blad ls er reden om aan te ne men. dat met dit schip koeriersdiensten zijn verricht tussen de Deense spionnen en Oost-Duitsland. Petersen was in de oorlog lid van een communistische ver zetsgroep en gebruikte zijn schip voor illegale transporten van communisten Tien jaar voor doodslag De officier van Justitie bij de Leeu warder rechtbank, mr. H. W. Kuipers heeft gisteren een gevangensstraf geelst van tien jaar met aftrek van voorarrest met voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering met drie jaar proeftijd, tegen de 37-jarige ongehuw de veehouder Wytse Benediotus te Ga rijp. Deze stond terecht op beschuldiging van doodslag van de 21-Jarige vertegen- woordger Jouke Kloosterman in de nacht van zondag op maandag 17 no vember 1958. Hij had zijn slachtoffer, dat op de fiets was gezeten, opzettelijk met zijn auto aangereden en was daar na doorgereden. uit Duitsland. Een van de andere ge arresteerden zou volgens welingelichte kringen George Hegner zijn, die van 1933 tot 1945 voorzitter was van de Deense bond van scheepsstokers. Tot 1940 was hij lid van de communistische partij. Debutanten (Van onze t.v.-medewerker) De NCRV heeft gisteren voor een aangename afwisseling gezorgd, deze vakkundig gemonteerd, geënsceneerd of zoals het moderne spraakgebruik wil: „versierd" en het resultaat in goede volgorde gebracht. Voor de derde keer de Sibilvallei met de montere en vakbekwame Alfred van Sprang en wetenschapsmensen, die hem van harte hun volledige medewerking lijken te geven. De Sibellanten (Sybillen wil ons in dit verband niet uit de pen vloeien) toonden zich goede debutan ten, ware filmsterren, die Papoea's daar in de buurt van het Sterrengebergte. In Bussum hadden ze er echter een levens groot anachronisme in verwerkt door er elektronische muziek tegenaan te gooien. Vooral de schaduwbeelden aan het slot waren, speciaal gezien de primitieve apparatuur, ware kunststukjes. Met een prijzenswaardig sober woord werd even te verstaan gegeven, dat de expeditie haar oorspronkelijk doel zal kunnen na streven zonder verdere economische of technische belemmeringen. In Dordrecht en Amsterdam De herdenking van de honderdste ver jaring van de geboortedag van de dich ter Jacques Perk heeft gisteravond haar hoogtepunt gekregen met de onthulling van een gedenksteen in dè zijgevel van de Amsterdamse Bank in de Dordtse Breestraat. Op deze plaats heeft Perks geboortehuis gestaan. In de gedenksteen zijn, behalve de vermelding van het his torisch feit, ook enkele regels uit Perks gedicht „Hemelvaart" gegrift. Het her inneringsteken werd in het bijzijn van diverse letterkundigen onthuld door ma dame J. de la Sainte Croix-Marquez uit Parjjs, een van de Franse leden van het geslacht Perk, van wie er verschillende bij de plechtigheid aanwezig waren. Prof. dr. Garmt Stuiveling hield op een herdenkingsbijeenkomst in het Dordrechtse museum een lezing over de dichter. De heer Jacques Francois uit Parijs bracht het comité, dat de Perk-herden- king heeft georganiseerd, namens de le den van het geslacht, d&nk voor de eer, die aan Perks nagedachtenis is bewezen. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam werd gisterochtend een kor te plechtigheid gehouden. Prof. dr. N. A. Donkersloot, hoogleraar aan de Ge meentelijke Universiteit van Amster dam, sprak een rede uit waarin hij o.m. zei, dat het oeuvre van Perk te veel wordt beschouwd als afkomstig van een jonggestorvene. „Men moet het op zich zelf zien, afkomstig van een natuur- Veertienduizend gulden gestolen door broers Twee broers, respectievelijk uit Eist en Nijmegen, zyn door de recherche der Rijkspolitie aangehouden op het ver moeden dat zij ongeveer f. 14.000 bij een bejaarde boer in Lathum hebben gesto len. De broers kwamen regelmatig aan huis bij de landbouwer, die relaties onderhield met hun zuster in Arnhem. Zij haalden het geldbedrag bij de boer uit het geldkistje, waarin zich in totaal ongeveer f. 30.000 bevond. talent". Prof. Donkersloot droeg twee gedichten voor van Perk. Bij het graf van Perk werden kransen gelegd door familieleden van de dichter en de heer C. B. Tilanus. rector van de senaat van het Amsterdamse Studen tencorps. die een korte toespraak hield, aldus spreker. Tumult in de Franse Kamer over Algerije Het is woensdag in de Franse Natio nale Vergadering tot tumult gekomen toen de socialisten meedeelden dat zij tegen een wetsontwerp van de regering zullen stemmen dat strekt tot invoering van dezelfde munten en bankbiljetten als in Franrijk en tot verplaatsing van de verantwoordelijkheid voor de begro ting voor Algerije van Algiers naar de Nationale Vergadering te Parijs. Deze maatregelen dragen volgens de socialisten te zeer het karakter van in tegratie van Algerije in Frankrijk. Toen cte socialist Leenhardt dit mee deelde, begonnen voorstanders van de maatregelen te schreeuwen en met ae deksel van hun lessenaars te klappe ren. Na het tumult zei minister-presi dent Debré: „Er is geen Islamitisch land waar de vrijheid van de stembus zo goed gewaarborgd is als in Algerije". Een socialistisch amendement waarin werd voorgesteld dat vereniging van de begroting van Algerije met die van Frankrijk pas zou worden ingevoerd als de vrede in Algerije zou zijn hersteld, werd niet in stemming gebracht. Premier Debré maakte gebruik van het recht dat hij volgens de grondwet heeft om de vergadering te verzoeken alleen over de door de regering inge diende tekst te stemmen. Het wetsont werp werd aanvaard met 466 tegen 57 stemmen. Hiermee is het eerste parlementaire debat over een belangrijke politieke kwestie door Debré, die in januari pre mier werd, gewonnen. Later deze maand zal de Assemblee een regeringsvoorstel voor hervorming van het strafrecht in Algerije bespreken. Peter van Campen had Clifton James uit Engeland weten over te halen om persoonlijk enige ervaringen te komen vertellen bij het spelen van Monty's dubbelganger in de oorlog (ook een debuut per slot) en wederom bij de film, die dezer dagen in roulatie komt. Typisch Engels om de man, die zijn le geronderdeel voor het uitvoeren van een geheime zending had moeten verlaten, wegens desertie in het cachot te werpen, maar typisch iets van de filmmannen om dit typerend slot te vervangen door een of ander fantasieverhaal over ont voering. Lunshof, die alle grote mannen in Genève had gesproken, was uitermate cynisch. Een zeer fraaie stunt tenslotte was het tonen van het duive-ei, de grote diamant, die ruw in Amsterdam op zicht is en op een barse manier wordt bewaakt. Waarschijnlijk was het de eer ste keer, dat het decor kostbaarder was dan alle camera's, die er in de studio rondrijden. Walt Disney toonde de we tenschappelijke voorbereiding van zyn tekenfilms, geraffineerd knap werk, dat alleen naar onze smaak iets te lang duurde. Dit laatste kon niet gezegd wor den van het stukje spel, waarmee de Arnhemse finalisten zich presenteerden als t.v.-debutanten. Te meer is het te loven, dat vooral Jack Hom kans zag duidelijk te maken, dat hy over een op merkelijk talent beschikt en alle toewij ding om serieus een goed getroffen ka rakter neer te zetten. Hij had de sterk ste rol, maar leek die ook waard. Leraar regisseur Koen heeft met één trekje ons plezier gedaan. Er moest veel geschre ven worden in dit stukje en eindelijk gebeurde dit nu eens in een normaal tempo, want wat acteurs al niet voor lange verhalen in één pennestreek we ten te produceren, grenst vaak aan het belachelijke. Natuurgetrouwheid heeft Koens dus bij zijn debutanten weten in te scherpen, voor een zo nauwkeurig regis trerend medium als t.v. een levensvoor waarde. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Negro-spirituals. 19.30 Radiokrant. 19.50 CHU: pol. caus. 20.00 Promenade-ork. en Omr.koor. 21.00 Gram. 21.15 Lichte muz. 21.30 Idem. 22.00 Tydschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsultz.: De middenstand hier en over de grenzen. 18.25 Lichte muz. 18.45 Sportpraafje 18.55 Gesproken brief. 19.00 Lichte muz. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. en soliste. 21.10 Weerzien van het Verre Oosten, caus. 21.25 Gitaarspel .21.45 Gram. 21.55 Act. 22.10 Jazzmuz. 22.50 Sportact. 2300 Nws. 23.15 Beursber. te New York. 23.2524.00 Dlscotarla. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Pol. caus. 20.30 Progr. over rassen vraagstuk. 21.00 De Bankrovers, t.v.-spel. VOOR VRIJDAG 12 JUNI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 De Douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Nederl. liedjes. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouwen. 14.00 Mil. kapel. 14.35 Zang en plano. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zie ken. 16.30 Planoduo. 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Sopr. en piano. KRO: 18.05 Dansmuz. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsultz.: Emi gratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 VVD, pol. caus. 19.30 Gram. v. d. militai ren. 20.30 Koorzang. 21.20 Gram. 21.30 Waar de brede stroom der Maas, klankb. 22.00 Instr. kwart. 22.15 Gram. 22.50 Lief de en vrlenschap, caus. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Jazzmuz. Nelle bestellen 1 Advertentie Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw 9.15 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Het kind bij Slmon Vestdijk (II), caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V .d. kleuters. 11.15 Cello en plano. 11.35 Hammondorgel6pel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsultz.: Landb.- rubrlek: De agrarlsch-soclale voorlichting. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en plano. 14.30 Boekbespr. 14.50 Vocaal dubbelkwart. met Klavecimbel. 15.05 Ga er eens even voor zitten. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V .d. Jeugd. 17.25 Va- kantletlps. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1, caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Jazz muz. VPRO: 19.30 Leven ln Nederland, caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Jacques Fabrlce Herman Perk, klankb. 20.35 Regeringsultz.: De Verenigde Naties ln de afgelopen weken, door mr. C. W. A. Schürmann, Nederlands permanent ver tegenwoordiger b(J de Verenigde Naties. 20.45 Daar gaat een dominee voorby, caus. VARA: 21.00 Vrydagavondretour. 22.25 Bultenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Van Nelle bestellen Advertentie. Advertentie ELK MERK PRIMA WERK VERDAMSTRAAT 6 Telefoon 23041 DONDERDAG: Nelle bestellen 1 Advertentie Vervolg van pag. 1 Gromyko's voorstel is onaanvaardbaar Wat nu? Er zijn in Genève nog opti mistische waarnemers, die menen dat men na de Westelijke verwerping van het Sovjet-voorstel eenvoudig weer ver der zal gaan praten over het slotcom muniqué en datum, agenda en plaats van de topconferentie. Zij geloven dat het Russische voorstel eenvoudig een drukmiddel was om het Westen even aan zijn zwakke positie te herinneren en tot bescheidenheid te manen. Die kans is inderdaad niet uitgesloten. De meerderheid in Genève gelooft echter, dat na nog enkele dagen praten de delegaties hun koffers zullen pak ken en de conferentie als mislukt zullen beschouwen. We zijn dan waar we op 27 november vorig jaar waren. Dezelfde dreiging hangt ons dan boven het hoofd, alleen het middel van overleg is aange tast en de Westelijke positie is er niet gunstiger op geworden, nu men de Rus sen ertoe gebracht heeft hun eisen ver der vast te leggen en misschien een deel van hun dreigementen te gaan verwe zenlijken. Dat zal op den duur uiter aard tot nieuw onderhandelen aanlei ding geven, maar dan op de ongunstige basis van een werkelijke dwang, die Macmillan zozeer gevreesd heeft en juist had willen voorkomen. Van Nelle bestellen l Advertentie BINNENLAND De provinciale commissie, die tot taak had Gedeputeerde Staten van Over ijssel te adviseren omtrent de meest aan vaardbare plaats waar eventueel een uni versiteit ln het oosten des lands zou kun nen worden gesticht, heeft zich positief voor vestiging te Zwolle uitgesproken. De minister voor atoomzaken waterhuishouding van de Bondsrepubliek Duitsland, prof. dr. Ir. S. Balke, zal op uitnodiging van de Nederlandse regering van 22 tot 23 Juni een bezoek aan Neder land brengen. Met een omzet van meer dan een miljard gulden per jaar ls de Nederlandse conferentie-industrie een der belangrijk ste takken van de nyverheid. Meer dan 60.000 vrouwen en mannen vinden ln ruim 1200 bedrijven werk. De export is het laatste jaar gestegen tot f 103 miljoen gulden. Aldus de heer H. G. Schutte Gzn., voorzitter van de Oostelyke Bond van Confectiefabrikanten, die ter gelegenheid van het veertig-Jarig bestaan een receptie hield ln de Twentse schouwburg te En schede. De Nederlandse Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen houdt op 17, 18, 19 en 20 Juni ln Groningen een congres, dat door ongeveer 350 personen zal worden bijgewoond. Onder hen bevinden zich af gevaardigden van zusterorganisaties in België, Duitsland, Frankrijk en Italië. Het Unesco Centrum Nederland, ge vestigd te Amsterdam, bestaat op 11 ok tober a.s. tien jaar. Zaterdag 10 oktober zal in de hoofdstad een landelijke her denking worden georganiseerd. BUITENLAND gisteren de Italiaanse stelling verworpen dat de aan leg van Amerikaanse lanceerbanen voor raketten ln Italië een binnenlandse aan- felegenhetd ls, aldus meldde Radio-Mos- ou gisteren. In een nota aan de Itali aanse regering zegt de Russische regering: „Het ls duideiyk dat de aanleg van bases voor raketten met een reikwijdte van 1.000 kilometer de nationale veiligheid van andere Europese landen in gevaar brengt en daarom ln geen enkel opzicht kan worden beschouwd als een binnen landse aangelegenheid van Italië". Een Iraakse rechtbank heeft gister avond vier officieren van het Iraakse le ger ter dood veroordeeld wegens deelne ming aan de mislukte opstand te Mosoel tegen de regering van generaal-majoor Abdoel Karem Kassem, aldus Radlo-Bag- dad. vyf ander eofflcieren kregen levens lang. Onbekenden hebben gisteravond ln Buenos Aires vanuit een snel rijdende auto een kleine bom geworpen naar de ambtswoning van president Arturo Fron- dlzi van Argentinië. Door de ontploffing werd enige schade aangericht. Er vielen geen slachtoffers. De bom ontplofte tegen een buitenmuur. De Britse fiscus gaat de bioscopen, die vorig Jaar als gevolg van de concur rentie der televisie hun inkomsten met 100 miljoen gulden zagen dalen, tegemoet komen. De minister van Financiën, Heath- coat-Amory. maakte gisteren bekend, dat de vermakelijkheidsbelasting tot een to taal van ruim 25 miljoen gulden per Jaar wordt verlaagd. Een Russische expeditie heeft in Straat Davles, ten westen van Groenland, nieuwe rijke visgronden ontdekt. Het ex- Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de Amerikaanse Jeugdorganisaties aangeraden niet deel te nemen aan het Wereld-jeugdfestlval, dat van 26 Juli tot 4 augustus in Wenen wordt gehouden, omdat dit festival onder communistische Invloed staat. Na drie maanden onderhandelen ls in Washington een Amerikaans-Poolse overeenkomst gesloten die voorziet in le vering van Amerikaanse landbouwover schotten en vaccin tegen kinderverlam ming aan Polen. Met deze leveranties ls (L. Vrouwenkerksteeg): Voorlichtingsavond. Plaatselijke Oie Vak opleiding Bouwbedrijf. 8 uur nam. Den Burcht: Lezing kapitein J. D. J. Postma over de Groninger kustvaart. 7.30 uur nam. Hogewoerd 175: By eenkomst Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Levendaal 1: Feestavond Cie voor Hulsh. Voorlichting. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Ver. voor Expe rimenteel Radio-onderzoek. 8 uur nam. Evangelisatie Tentweek. StationspleinStrandwandeling Ned. Chr. Reisvereniglng. 7.15 uur nam. Wassenaar: Clubgebouw SV Wasse naar: Jaarvergadering supportersver. 8 Wassenaar. Kasteel Oud-Wassenaar: j Viering 30-jarig bestaan Vrouwenver. tot bevordering van het geestelijk-sociale le ven in Wassenaar. 2.30 uur (voor leden) en 8.30 (voor belangstellenden). VRIJDAG GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) Umberto Giordano. „Andrea Chénier. Opera ln 4 tableaux op tekst van Lulgl Iliica. (Het libretto is gebaseerd op het leven van een historische figuur die leef de van 1762'1794, de dichter André Ché nier). Medewerkenden: Andrea Chénier - Ma rio del Monacoi, tenor; Carlo Gérard - Et- tore Bastlaninl, bariton; Maddalena dl Coigny - Renata Tebaldl, sopraan; De mu lattin Bersi - Florenza Cossotto. mezzo sopraan; De gravin di Coigny - Maria Te resa Mandalarl, mezzo-sopraan; Madlon - Amelia Guldl, mezzo-sopraan; Roucher - Silvio Malonlca, bas; Pietro Fléville. ro manschrijver - Dlno Mantovanl, bariton; Fauquier Tlnville. openbaar aanklager - Vico Polotto. bariton; De sans-culotte Mathieui. bijgenaamd .Populus" - Fernan do Corena. bas; Een spion, bijgenaamd „Incredibile" - Mariano Oarusö, tenor; De abbé. een dichter - Angelo Mercuriall, tenor: Smidt. cipier in San Lazarro. Du mas. president van de rechtbank voor het algemeen welziln - Dario OasellL bas: De huismeester - Michele Cazzato. bas: Koor en orkest van de Accademla di Santa Ce cilia. Rome; Dirigent: Glanandrea Gavaz- zeni. TELEVISIEPROGRAMMA Nelle bestellen Advertentie. 50 miljoen dollar gemoeid. In de afgelo pen drie Jaar waren reeds overeenkomster tot een bedrag van 200 miljoen dollar ge De Franse regering heeft de gezins toelagen met tien procent verhoogd en een vermindering in de sociale voorzie ningen ongedaan gemaakt. Daarmee wil zij het hoofd bieden aan de toenemende ontevredenheid by de vakbonden over de beperkende loonvoorschrlften. De Spaanse politie heeft te San Se bastian tien mensen gearresteerd, die communist zouden zyn en die zich schul dig zouden hebben gemaakt aan het ver spreiden van pamfletten, waarin wordt aangedrongen op een algemene staking ln de Spaanse Baskische provincies. De Sovjetrussische minister van Landsverdediging, maarschalk Mallnofskl, ls gisteren per vliegtuig naar Wenen ver trokken. Hij zal. op uitnodiging van zyn Oostenrijkse ambtgenoot Graf, een week in Oostenrijk blijven. Twaalf mannequins van het bekende Franse modehuls-Dior zijn gisteren, ver- ezeld door drie kleedsters en hun eigen :apper. en met medeneming van 120 mo dellen. naar Moskou vertrokken, waar zij peditleschlp Moeksoen heeft daar reeds in het gebouw der vakverenigingen een vangsten van 12 ton per dag geboekt. I modeshow zullen geven. ZATERDAG. Breestraat 19: Evangelisatie Ohristen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. KerkAdventkerk: Bijbelstudie te 10 uur voorm.; prediking te 11 uur voorm. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar de Brasem. 2 uur nam. SchuttersveldEvangelisatlesamenkomst voor kinderen 3 uur nam.; idem voor ouderen 8 uur nam. ZONDAG. Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's getuigen. 7 uur nam. SchuttersveldEvangelisatiesamenkomst voor kinderen 3 uur nam.; idem voor ouderen 8 uur nam. MAANDAG Dozystraat: Klasdansavond Speeltuin ver. „Rondom de Watertoren". Lakenhal; Rondleiding K. en O. op ten toonstelling Het Nederlandse portret sinds 1880. 8 uur nam. Zoeterwoude. Café Roeleven: Jaar vergadering Oranjevereniging. 8 uur nam. DINSDAG Gulden Vlies: Sluitingsmiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Stadszaal (foyer): Uitreiking zilveren ster aan BB-ers. 8 uur nam. Waaggebouw: Holland Festival. Bértok- concert o.l.v. Theo Olof. 8.15 uur nam. WOENSDAG Oegstgeest. (Witte Huls): Uitrei king zilveren ster aan BB-ers. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Trianon: „The big country". 14 Jaar Werkd. 2 en 8 uur Zondag 2, 5 en 8.15 uur. Casino: „The horses mouth", 14 Jaar Werkd. 2.<30. 7 en 9 15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: ..De vrouw die tweemaal leefde" (Vertigo) 18 Jaar. Werkd. 2.30. 7 en 9 15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u. Lldo: „Flitsende degens", 14 Jaar. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur Rex: „De hofnar". Alle leeftijden. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: .Lle- be Tanz und 1000 Schlager". TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw. Rapenburg 73: Drie Haagse kunstenaars, tot eind Juni. Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond 15 uur nam. (tot 31 augustus) Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee (Dageiyks van 10 tot 4 uur; 's zondags van 1—4 uur) t.e.m. 5 oktober Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 2—4 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden geopend de Zulder-apotheek. Lammenschansweg 4. tel. 23553. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers) bel op doklerstelefoon 22222. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gevar .muz. 12.45 Meded. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.55 Crlcket- ultsl. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Brieven- beantw. 15.30 Twintig vragen. 16.00 Ork.- conc. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ge- var. progr. 19.30 Muzikale quiz. 20.00 Ork.- conc. 21.00 Nws. 21.15 Causerieën. 21.45 Recital. 22.15 Wie weet? 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623.36 Viool en plano. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. 13.45 V. d. kind. 14.00 V .d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Mil. ork. 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Sportuitsl. en orkestmuz. 17.30 Nws. en dansork. 18.00 Gevar. progr. 18.45 Hoor spel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. muz. 21.30 Nws. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.30 Nws. en romantische muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 16.00 Koorzang. 17.00 Nws. 17.40 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Operaconc. 20.45 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Kamerconc. 23.15 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.10 Gram. 1.15 4.30 Gevar. muz. Frankrijk 3, 235 en 280 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 16.55 Gram. 18.30 Nieuwe gram. 23.10 Solistenconc. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 321 en 484 m. 324 m.: 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Omr.ork. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 De Werelddag van de Heilige kindsheid. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Klankb. 20.00 Symf.ork. (In de pauze Kunstkaleldoscoop). 22.00 Nws. 22.15 Pia norecital. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Omr.ork. 14.00 Gram. 15.30 en 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.38 en 19.10 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Symf.ork. en sol. 22.30 Gram. 22.55 Nws. Advertentie. dealer: GEBR. HUISMANj Hogewoerd 66—68, tel. 22962, Leiden WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) s *ï*-sï Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z. -Limburg Helsinkd Stockholm Oslo 9 15 12 4 15 10 2 16 11 onbewolkt nw vrijw. onb. n vrijw. onb. n half bew. nw half bew. nw vryw. onb. wnw 2 15 4 half bew. wnw 2 16 6 vryw. onb. wnw 2 17 4 vryw. onb. waw 2 16 7 zwaar bew. zo 3 21 11 geh. bew. wstil 19 12 onbewolkt o 2 20 Kopenhagen licht bew. n 4 16 7 0 Aberdeen zwaar bew. w.stil 16 3 0 Londen half bew. w 1 18 7 0 Brussel onbewolkt wzw 1 16 6 0.4 Luxemburg onbewolkt nw 2 14 5 O Parys onbewolkt w.stll 19 6 0 Bordeaux onbewolkt n 1 19 7 0 Grenoble onbewolkt n 4 2010 0 Nice licht bew. nnw 4 24 16 0 Beriyn half bew. w 5 19 10 0.1 Frankfort half bew. wnw 2 16 8 0 Münohen zwaar bew. w 3 15 8 1 Zürich zwaar bew. n 2 17 10 0.1 Genève half bew. no 4 18 9 0 Locarno licht bew. w.stil 24 12 0 Wenen regen nw 6 14 10 12 Innsbruck regenbui wstil 14 7 2 Athene onbewolkt zzw 2 26 Rome onbewolkt nno 6 25 12 0 AJaccio half bew. no 2 22 12 0 Lissabon, onbewolkt no 4 33 22 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2