Plannen voor een internationale academie voor de ruimtevaart Excellent Wilt u van half-2 ten volle genieten... rook dan Douwe Egberts half zwaar - heel lekker! W Vijftig miljoen t.v.- kijkers zagen het dorp Oude Wetering Bespreking tussen regering en bedrijfsleven over loonvorming Technischmedischjuridisch en theoretisch georiënteerd jge/icht 1 maart 1860 Maandag 8 juni 1959 Vierde blad no. 29763 •ussel was weer best (Van onze tv.-medewerker) op het eerste gezicht leek het of KRO-programma een beetje een joop tot ..Visie op Europa" was, jr dat bleek alras een vergissing, jt het had een eigen waarde in zich- Men kan er over twisten of het t was, dat D-Day-herdenking vóór 9 plaats vond, feit is, dat het een be amend beeld gaf van hetgeen 15 geleden de wereld de adem deed in- |en- Het commentaar kon onze in- jming niet verwerven. Het was ons pon en tekst te gezwollen, maar wij fcn verder eerbiedig het zwijgen er 'toe doen. Want als we ooit ervan (drongen waren, dat onze vrijheid in rood gekleed gaat, dan was het za- agavond, toen wij de eindeloze rijen e kruisen aanschouwden. Itukjes en beetjes" wilde ons weer het leven van alle dag terugvoeren (aarin slaagden Joekie van der Valk flenk Elsink wonderwel. Ze hadden |eschikking wer een wat bescheiden t gekregen, maar wisten er door spel alles uit te halen, wat er in ©1. Het decor was erg tweeslachtig, it'de gezellige rommel een gepoli- achtergrondje voor de glamour, It onderdeel iets geforceerds gaf. ichtreis boven Madurodam was een ihtige afsluiting, een juweel van een 1st. ittaar met zijn sigaar leverde de e blik door de loep, die wij ooit za- Goede sport, maar vooral de blik en op de kunst door de sport gein- jerd boeide zeer. lama werd het verjaardagvieren lEurovisie, een technische prestatie, raan 12 landen, evenzovele studios, •minder dan 430 zenders en 800 ar en meewerkten. Er waren dan ook 1 schatting een 45 miljoen kijkers te enen. We willen pogen een compact feel te geven. (itserland leverde een fraai beeld, r stelde ons teleur met een nogal jtellerig groepje show-musici. Het irballet, technisch en artistiek een ©der moeilijk nummer, werd feil- afgeleverd. Luxemburg had bij ikrijk leentjebuur moeten spelen en |ud weten te strikken. Monaco le- vuurwerk, dat me joffer Autier vergeten deed. Frankrijk had het jtfit, maar niet gevonden in een liderde virtuositeit, zo ongeveer uit ©gintijd van Chaplin, met bedrie- ies en al. Zweden zou stellig één der nummers hebben bijgedragen, als aar wat meer weet van regie, be ing en cameravoering hadden ge- De gedachte om in verschillende 1 te laten spreken en zingen door zo charmante zangeres als Gaby jierg is. was wat zorgzamer afwer- fbest waard geweest. Denemarken ade de topklasse met het bezongen joballet „Jalousy" van Jacob Gade, il uit het oogpunt van choreografie, lering en opstelling als door beeld- j llingen en sobere, maar stijlvolle i bting. Wenen was gezellig, maar te j heiig om representatief te zijn. Bel ial pretentie, maar maakte deze dig waar met „Speleomagie", waar- boral Jane Simons als ster in Di- Is grot „La mervellleuse" fonkelde, (jn toonde even de Gedachtniskir- maar viel mijlen diep in het Hil- btel. Italië was voor de liefhebbers, i nogal hoog en sprak daardoor f beperkt aan en de BBC had niet tl haar regisseur Muir en een dans- geleverd, maar gooide er vele dui- fen tegenaan, die maar een beperkt pnent opleverden. >ar blijft Nederland nu, zal de lezer, j>ns tot hier heeft gevolgd, vragen. Itaren natuurlijk wel present, maar et visitekaartje een misdruk was of wij wagen het niet te beoordelen, t het oordeel berust niet bij ons, r bij het buitenland. Het lijkt ons (tleus cm een binnenlands populaire tr voor een internationale show in ftten. omdat onze eigen vertrouwd- zeg desnoods gehechtheid zuiver U bepaald is. We hopen natuurlijk felijk, dat buitenlandse beoordeling vraagtekens zal wegvagen, maar we m echt niet op de tenen getrapt als het elders anders begrepen is wij het hier bedoeld hebben, i drie erepalmen, die we menen te )n vergeven, gaan naar Denemar- en België en naar de tovenaars in pel de mensen die aan de schakel- s zaten en daar een feilloze presta- everden. Na een voorbereiding van jaar hebben ze het einddiploma aa cum laude behaald. (Ierland -Waterland s een eresaluut aan de mannen van JTS openen we deze beschouwing eigen land als haantje de voorste, hiee tot uiting brengend, dat naar chauvinistisch getinte? ik op zondagmiddag, waarin Euro- ftnuit de luie stoel zichzelf kon aan üwen, ons land een grandioos fi- i maakte (in niet ironische zin be- 1) enkel en alleen door zichzelf te Vanuit het hart van Holland, on- lezelfde zon en wolken, die Leiden's ten licht en diepte schonken, heb- camera's met een natuurlijke zwier watertoerisme gevangen, dat in i buurt zo ongedwongen bedreven Wij hadden niet de beschikking de bekwame wereldkampioene wa- 1 als Montreux in Marina Dorma, wij hadden ook geen dreigend on- boven onze meren, neen wij zou- Dergens liever geweest zijn dan op jbvolprezen Braassemer, hoe fraai .5- en de rijschool in Wenen ook en Hamlet's kasteel aan de Sont. ;s konden wij wel even zijn op Qö's sport veld, maar daarentegen ïlen de gala-uniformen van het Le- ïes Heils in Londen ons niet zeer. Ee was rustiek en de drie Begijn eken er met wat onbestemde blik een vrijend paartje. Parijs leverde mante muziek, maar ging verder een platgetreden pad. Hamburg trots op zijn haven en trof het wel I de aanwezigheid van het 0 ton metende vlaggeschip, de •dor Heuss, het nieuwe reddings- en de wedstrijd, die vochtig ein- i. maar de hoempamuziek leek ka- ïristiek. Engeland sprong niet uit est naar voren en Rome liet zien. Je zich daar dapper voorbereiden op V deelnemers aan de Olympische pn in I960, waarvoor 8.000 nieuw ge- Jde kamers gereedgemaakt worden. ®r de bliksemschakeling aan het leefden 800 technici op hun zenu- maar eigenlijk was het formatie- II op het Hollands meer, waarbij het afscheid werd vertolkt door het meevoeren van de NTS-vlag. toch veel originelen. Zo zijn we dan weer thuis, even trots op eigen prestatie als in de aanhef. Waarvoor onze verontschuldi gingen aan Eurovisie met zijn 40 50 miljoen meeleggers, die niet boos op ons zullen zijn, omdat ze toch niet allemaal kunnen lezen, wat wij over hetgeen zij zagen hier schrijven. De produktie van het programma was in Duitse handen, maar de regie werd in afwijking van het oorspronkelijke plan wederom aan Graeme Muir toe vertrouwd, omdat deze BBC-tv-man het zaterdagavond er zo goed had afge bracht. Het was wel te merken, dat op zondag alles meer op improvisatie be rustte, maar de strakke, deskundige en bekwame Britse hand liet zich wel dui delijk in Brussel vermoeden. Wederom een schitterende technische prestatie, die toch ook nog iets meer was dan dat, n.l. een gedurfd experiment in 't vlak van mogelijke éénwording, groeiend be grip en innige samenwerking Golven van lach en (lans Die golven van de lach is de trouwe lezer dezer krant méér tegen gekomen. Om precies te zijn werd dit beeld ge bruikt in de kop van een kritiek van kunstredacteur H. in het Leidsch Dag blad van 5 februari j.l. over „Verrassend Leids Studentencabaret" waaraan de waarschuwing werd verbonden, dat het beroepscabaret op zijn tellen moest pas sen. Waarom dit alles opgehaald? Heus niet, omdat we leent je buur bij de heer H. willen spelen, maar omdat die recen sie in eerste aanleg er de oorgaak van is geworden dat in het VPRO-program- ma van zondagavond een eervolle plaats aan Leiden werd ingeruimd. Want hoe is het gegaan? Dank zij de vriendelijke medewerking van de zelfs tijdens Diesdagen onver moeibare mejuffrouw mr. Blok konden voor de VPRO op het laatste moment voor een der voorstellingen feestelijke plaatsen worden ingeruimd, want aan het in dit blad verschenen oordeel werd In handige plastic tabakszak! III in Hilversum grote waarde toegekend. Toen was het verder een kwestie van een kort overleg van regisseur Odufré met de executanten en namens de VPRO-direc- tie met de studenten regisseur mr. Cron- heim en de zaak was in beginsel beklon ken. Toen moest er nog gerepeteerd wor den, zo tussen neus en lippen van exa mina door, en zondag kwamen de heel Haags meisje bracht een afscheidsgroet of half afgestudeerden dan hun opwach ting maken voor het miljoenenpubliek, dat zich volgens deskundige berekenin gen op zondagavonden achter de bijna 500.000 Nederlandse toestellen zet. Zullen er velen zijn, die op dit zien en horen hun zonen aan de Hogeschool van Scharrelwoude zullen laten stude ren? Nu we het programma - zij het dit maal aanmerkelijk bekort - ten tweede male hebben gezien, menen we van niet, maar wel weten we, dat velen kennis hebben gemaakt met een zeer opmerke lijke vorm van cabaret en tegelijk op een voortreffelijke manier zijn geamu seerd. Tot het beste hoorde naar onze smaak het intercontinentaal intermezzo en dat vermelden we natuurlijk, omdat we er graag op worden aangezien dit haarscherp te hebben begrepen. We hebben vooral Eva goed gesnapt, zo goed als de drie minnaars duidelijk tot ons spraken. De hooggeleerde kwis- kwast was verder een uitstekend stukje, geheel aangepast aan t.v. Dit was ook het geval met de decors, waarvoor in eerste instantie Eduard Böhl aansprake lijk mag worden gesteld. Het geheel werd opgesierd door tal van spitse vondsten van regisseur Odu fré. die ook bij het erop volgend ballet duidelijk toonde, wat een fijnzinnige en gevoelige regie vermag. Alle hulde voor de jeugdige choreo graaf Hans van Manen, die niet voor niets dezer dagen een vererende uitno diging vanuit het ballet-mekka Parijs kreeg, terwijl een bijzonder woord van waardering ook aan de gast van de avond Marianne Hilarides toekomt. Dat Haydn zich zo zou lenen voor een ballet volgens moderne opvattingen, was voor ons bepaald een verrassing evenals het rijk gevarieerde lichtspel. Opening en slot van de zomerse pasto rale van Honegger behoren tot het fraai ste wat we ooit op de beeldbuis hebben aanschouwd. Een gevarieerde avond van uitzonder lijk niveau, durven we zonder aarzeling en overdrijving deze uitzending van de VPRO noemen. Zaterdagmorgen is in Hotel De Witte Brug te 's-Gravenhage de door de re gering in de Tweede Kamer aangekon digde bespreking gehouden tussen de regering en het georganiseerd bedrijfs leven over de uitgangspunten voor de invoering van de gedifferentiëerde ver betering van lonen en/of andere ar beidsvoorwaarden. Deze bijeenkomst werd voorgezeten door de vice-minister-president, de heer H. A. Korthals. Van de zijde van de regering namen verder de ministers Van Roov. Zijlstra, Van Aartsen, De Pous en Marijnen en de staatssecreta rissen Schmelzer en Veldkamp aan het overleg deel. Van de zijde van het geor ganiseerd bedrijfsleven waren een vijf tiental centrale organisaties, benevens de Stichting van de Arbeid, vertegen woordigd. De bespreking, welke van ver trouwelijke aard was, nam de gehele morgen in beslag. Verschillende vertegenwoordigers van het bedrijfsleven stelden aldus de Rijks voorlichtingsdienst,, op open wijze een belangrijk aantal vragen, waarop van Nehroe bezorgd over Kerala De premier van India, Nehroe, heeft op de bevolking van Kerala, de enige Indiase staat waar een communistisch bestuur is, een beroep gedaan zich strikt te houden aan vreedzame methodes en tegen elke prijs geweld in woord en daad te vermijden- Hij verklaarde dat j zijn bezorgdheid over de situatie in Ke- ral a is toegenomen. „Het lijkt mij dui- I delijk dat zich een gevaarlijke situatie I ontwikkelt die alle mogelijkheden voor I een heftig conflict in zich bergt". regeringswege werd geantwoord. Hierbij werd door de vice-minister-president uitdrukkelijk vastgesteld, dat de rege ring in dit onderhoud van het georga niseerd bedrijfsleven niet heeft ge vraagd een uitspraak over de door de regering geformuleerde uitgangspunten, maar dat zij van de vertegenwoordigers van de organisaties heeft verwacht een commentaar op het eerste gezicht, waarmee de regering bij haar nadere positiebepaling voorafgaand aan de toezending aan de Tweede Kamer van de door haar toegezegde nota reke ning zal kunnen houden. Brandende auto op veerboot Gistermorgen is een auto op de veer boot „Prinses Beatrix", die de verbin ding tussen Vlisslngen en Breskens on derhoudt, in brand geraakt. De oorzaak van de brand was een sigarettenpeukje, dat tussen de bekleding en het asbakje was terechtgekomen. Het personeel van de veerboot, wist de brand met emmers water spoedig te blussen, maar kon niet voorkomen, dat het interieur van de wagen uitbrandde. Toen de brand in de salons van de veerboot, waarin zich vele automobilis ten bevonden, wier wagens aan het dek stonden, bekend werd, ontstond daar een grote consternatie. Iedereen dacht dat het zijn wagen betrof of een wagen die naast de zijne geparkeerd stond. Het gevolg was dan ook een run op de trappen van de veerboot, om zo spoedig mogelijk aan dek te komen. Als deze regels onder de ogen van onze lezers komen is het alweer belang rijk rustiger in Oude Wetering, het dorpje aan de Brasem, dat drie dagen in een soort van televisiekoorts geleefd heeft. Men kon geen winkel, café of res taurant binnen komen, of overvaren met de veerboot van de gebroeders van Sta veren of men werd aangesproken over de t.v.-uitzendingen gedurende het weekeinde. Dankzij de Eurovisie werden ongeveer 50.000.000 kijkers in staat ge steld kennis te maken met ons land en in het bijzonder met een der fraaiste meren in ons land, de Brasem en het daaraan gelegen Oude Wetering. De op namen vonden plaats rondom het pa viljoen „De Barsem". De heer J. B. van der Kolk, chef pro gramma uitvoering van de N.T.S., was er stellig van overtuigd, zoals hij ons za terdag vertelde, dat indien het weer meewerkt dat heeft het gedaan deze uitzending van zondagmiddag een zeer goede propaganda voor ons land en in het bijzonder voor Oude Wetering is. Vandaar ook, zo ging de heer van der Kolk verder, wat wij niets aan het toeval hebben willen overlaten en in geen en kel opzicht achter willen blijven bij de andere landen. Repetities Er waren gedurende de repetities van zaterdag vier camera's vrijwel de gehele dag in bedrijf. Een stond op de pas af gebouwde toren westelijk van het meer, één op het terras voor paviljoen „De Brasem", één aan de waterkant nabij de botenhaven en één op de motorkruiser van de heer Plantinga. De laatste ca mera zond de beelden met riohtstralen naar een ontvanger op de toren op het terrein van het paviljoen, daarna werden de signalen naar de auto gevoerd en vandaar uitgezonden naar Lopik, waar men er weer voor zorgde, dat Brussel een goede ontvangst had. Vanuit Brussel gingen de beelden naar de zenders in de verschillede landen om daarna in de huiskamers het eindpunt te bereiken. Ineke Kuijlaars uit Den Haag zwaait voor de camera van Wim van Kampen naar de ongeveer 50 miljoen t.v.-kijkers in Europa. (Foto Leidsch Dagblad) Improvisaties Het zou ons te vervoeren alles te om schrijven wat hieraan vooraf is gegaan, maar de Oudeweteringers hebben zelf kunnen zien hoe dikwijls sommige scènes moeten worden over gespeeld, hoe men moet woekeren met de tijd enhoe men soms moet improviseren zoals bij voorbeeld cameraman W. van Kampen, die camera I bediende aan de water kant. Toen deze namelijk zaterdagmid dag op een gegeven moment de mede deling kreeg van regisseur Eimert Kruid hof, dat aan het slot van de uitzending alle landen nog een groet moesten bren gen, liep even la,ter een charmant Haags meisje, Ineke Kuijlaars, recht op de ca mera af. Onmiddellijk stelde hij de ouders van Ineke die met hun dochter kwamen zeilen, de vraag of Ineke het programma zondagmiddag 15 seconden lang mocht „uitwuiven". Gelukkig werd dit goedgevonden en onmiddellijk daar na begonnen de proef opnamen. Deze vielen zowel bij de NTS als in Brussel zo in de smaak, dat men cameraman van Kampen slechts hulde kon brengen voor zijn keus! Het weer Tijdens de regiebespreking van de ge hele staf, na de proefopnamen en het testen van de verbindingen met Brussel, op het terras van „De Brasem" bleek, dat het nog niet overal helemaal rond zat. Regisseur Kruidhof zowel als Piet de Nuijl waren echter zeer enthousiast en kenden slechts een vreeshet weer. Hoe dat zich gehouden heeft kon men gistermiddag zelf zien, het kon niet beter! Andrew G. Haley (V.S.), president van de Internationale Federatie voor de Ruimtevaart vertoefde zondagochtend enkele uren op Schiphol, waar hij bespre kingen heeft gevoerd met dr. ir. J. M. J. Koo\j, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart, en mevrouw dr. I. H. Ph. de Rode-Verschoor, privaatdocente in het luchtrecht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Andrew Haley, zelf deskundige op het gebied van het ruimterecht, is sinds eind april op een wereldreis voor voorbereidende maatregelen voor het congres van de Inter nationale Astronautische Federatie dat van 31 augustus tot 5 september a.s. in Londen wordt gehouden. De heer Haley deelde mede, dat op de zaterdag te Parijs gehouden bestuursvergadering van deze internationale federatie, in beginsel be sloten is een internationale academie voor de ruimtevaart te stichten, die in vier afdelingen haar arbeid zal verrichten, namelijk op theo- retisch-wetenschappelijk, technisch, juridisch en medisch gebied. De gelden voor deze academie hoopt men te verkrijgen van de Unesco, de Rockefeller-Stichting, de Ford-Foundation en andere instellingen, die wetenschappelijk werk financieel steunen. Neutrale satellietbasis in Nieuw-Guinea De heer Haley bleek een voorstander te zijn van op neutraal gebied, bijvoor beeld in Nederlands Nieuw-Guinea, in Somalüand of elders, een lanceer inrich ting voor satellieten te bouwen, die vol ledig door de gezamenlijke landen die nen te worden uitgerust, vrij van poli tieke en militaire invloeden. Op deze wijze zou op zuiver wetenschappelijke basis de ontwikkeling van de ruimte vaart, waaraan elke specialist zou kun nen meewerken, op praktische wijze kunnen worden bevorderd. Proeven met apen, muizen en in het algemeen met dieren, om een reis in de ruimte te maken, zijn aldus de heer Haley, zeer nuttig om meer bijzonder heden vast te stellen over de biologische reacties, tevens als voorbereiding voor de proef met de eerste mens, die een dergelijke reis door de ruimte zal onder nemen. In dit verband wees hij nog op de aanstaande proeven met de X-15 in Amerika, het bemande vliegtuig, dat naar men hoopt een hoogte van hon derdvijftig kilometer en meer zal berei ken. Adamski is gek Voor Adamski had hij geen goed woord over. „Hij is gek, en de internationale federatie voor de ruimtevaart als weten schappelijk instituut wil niets met hem te maken hebben", aldus de heer Haley, die gisteravond de laatste etappe van zijn wereldreis heeft ondernomen, name lijk van Schiphol naar New York Leven in de ruimte Een succesvolle proef met eieren van een zeeëgel in de ruimteraket, waarin ook de apen Able en Baker zaten, heeft aangetoond, dat de ontwikkeling van levende cellen ook in de ruimte voort kan gaan, aldus een bekendmaking van het Amerikaanse leger. In twee fiolen bevonden zich reeds be vruchte eieren en in enkele andere vond kunstmatig bevruchting plaats tijdens de versnellingsperiode van de raket. De tevoren bevruchte eieren bleken de sterke trillingen, gewichtloosheid en stralingen goed doorstaan te hebben en zich ook nadien nog verder te ontwikkelen, maar de andere waren te gronde gegaan, naar men vermoedt tengevolge van de trilling. Canadese kunstmaan Canada zal in 1961 een kunstmaan lan ceren in samenwerking met de Verenig de Staten, aldus heeft de Canadese mi nister-president, Diefenbaker, zaterdag te Prince Albert in Saskatchewan be kendgemaakt. Paar volleybalschoenen werd dief noodlottig Een paar volleybalschoenen zijn een 18-jarige Utrechtse inbreker noodlottig geworden. De jongeman had ingebroken in het perceel van zijn werkgever, die aan het Oudkerkhof een elektrotechnisch bedrijf heeft. Toen hij vrijdagmiddag dit be drijf verliet zorgde hij ervoor dat een klein raampje open bleef staan. 's Nachts keerde hij terug en zag kans ongemerkt het perceel binnen te drin gen. Hij ontvreemdde een bedrag van f. 1100 en sloop heel voorzichtig de win kel weer uit. Hij had een paar volley balschoenen aangetrokken om toch vooral geen lawaai te maken. Maar een agent, die de jongeman met deze schoe nen aan over straat zag lopen, vond dit toch wel wat vreemd en hield hem aan. De knaap zette het op een lopen en snelde naar de Kromme Nieuwe Gracht waar hij zijn buit in het water gooide. Toen hij daarna verder rende vond hij zijn weg versperd door een aantal stu denten, die de agent te hulp kwamen. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld. Van het geld viste men slechts f. 500 uit het water. DS. D. RUSTIGE DOCTOR HONORIS CAUSA Tijdens een zaterdagmiddag te Slie- drecht gehouden plechtigheid heeft de nieuw benoemde hoogleraar aan de „Academia. Theologiae Reformatie", prof. dr. J. C. Hooykaas uit Den Haag, een inaugurele rede gehouden over het onderwerp „Calvijns leer van het huwe lijk". Na zijn rede maakte hij bekend, dat tot doctor honoris causa werd benoemd ds. D. Rustige te Hierden (Gld) op grond van diens verdiensten ten aanzien van de allegorische exegese.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7