JOLLY PETER gaf zijn belagers geen schijn van kans in de Derby JONGE ACHT VAN DE VLIET ROEIT NIEUW BAANRECORD DERBYDAG TE DUINDIGT Nationale wedstrijden op Bosbaan Rentmeester won het skifnummer Typhoon won Jochems-Memoriaal Opgericht 1 maart 1860 Maandag 8 juni 1959 Derde blad no. 29763 (Van onze medewerker) Derby der volbloeds te Duindigt! De strijd van de driejarigen om de grootste eer, die voor een renpaard te behalen is. Vol spanning wachtten de talrijke toeschouwers op dit met een eerste prijs van £5000.gedoteerde hoofdnummer. Van de tien ingeschreven deelnemers lieten alleen Noordlicht en Carmen verstek gaan. Bij de start nam Albanas de leiding voor Marialva II en Igna tius. De favoriet Jolly Peter (v. d. Kraats) sloot de rij. Aan de overzijde trokken de koplopers hevig duellerend steeds verder van hun achter volgers weg en op een gegeven moment bedroeg de achterstand van Jolly Peter zeker vijftien lengten, zodat zijn grote aanhang de schrik om het hart sloeg. Doch toen begon de favoriet zijn achterstand op imponerende wijze weg te werken. Kort na de bovenbocht nam Marialva (Delbras- sinne) de kop van Albanas over. Maar steeds dreigender kwam Jolly Peter nader en in het rechte eind ging hij als een wervelwind over al zijn tegenstanders heen en kon zich op 200 meter voor de eindstreep praktisch al Derby-winner 1959 noemen. Op vele lengten werd de goede Marialva tweede en Albanas op 1J^ lengte derde, die op zijn beurt 3 lengten voor First Trial bleef. Met een totaaltijd van 2 min. 37 sec. verbeterde hij het record van Comet in 1957 gemaakt, met 0.3 sec. Studenten streden om atletiektitels Op de sintelbaan Maarschalkerweerd te Utrecht zijn zaterdag de Nederlandse studentenatletiekkampioenschappen ge houden. Er was dit jaar een vrij groot aantal deelnemers en er werden diverse goede prestaties verricht. De belangstelling ging vooral uit naar het werk van Albert Hofstede G.U. Amsterdam), Henk Heide (G.U. Amster dam», Jan Parlevliet (Wageningen) en Henk van Aarts (Utrecht) allen atleten die op de nominatie staan, uitgezonden te worden naar de wereldstudentenspelen die in september te Turijn worden ge houden. Drie van hen zorgden voor nieu we studentenrecords. Hofstede vestigde er zelfs twee. Hij sprong 7.01 meter ver en kwam bij het hinkstapspringen tot 14.84 m. Van Aarts stootte de kogel 14.31 meter, hetgeen ook al een nieuw record betekende en Henk Heida verbeterde het nauwelijks een jaar oude 800 meterrecord en bracht het op 1 min. 54.7 sec. Transferlijst Als gevolg van onderling overleg zijn de beide Duitse spelers van GVAV Sepp Seemann en Helmut Fottner op de transferlijst geplaatst. Voorts heeft de doelman van de Groninger eerste divi sieclub Otto Roffel verzocht niet meer opgesteld te worden in verband met zijn werkzaamheden. Het bestuur van SHS heeft bekend ge maakt, dat het vrijwel zeker is, dat Dahrs (BI. Wit), die gisteren in een wedstrijd tussen SHS en de Duitse ploeg Bochum (1—3) als gast meespeelde en daarbij een hersenschudding opliep, vol gend seizoen voor de Haagse ploeg zal uitkomen. Het bestuur van Willem II heeft Koopal (ex VVV) en Elzer (ex-Ajax) op de transferlijst geplaatst. UVS in Berlijn UVS speelde zaterdag te Berlijn tegen de Spandauer Sportverein. De blauw- witten verloren de ontmoeting met 21 Zondag kwamen de Leidse spelers op- Ru Dee winnaar van SLS-rit Ru Dee (Wassenaar) is algemeen win naar geworden van de 8e Scheveningen- Luxemburg-Scheveningen-rit. Zaterdag morgen heeft Dee in een voortreffelijk en beheerst gereden slot-klassements- proef op de Boulevard zijn voorsprong op zijn naaste concurrenten zelfs nog vergroot. Vol bewondering zagen de vele honderden belangstellenden toe, hoe Dee zijn Chevrolet Impala de grootste wagen van de gehele karavaan rond de pilonnetjes stuurde. In de sportklasse, waarin de minder geroutineerde rijders zijn ingedeeld, ging de zege naar de combinatie Smit—De Koek van Leeuwen (Voorburg/Delft). nieuw in het veld, ditmaal tegen Vikto- ria, de kampioen van de Kreis Berlijn. Onze stadgenoten sloten deze strijd met een 11 stand af. In de heat om het W. J. Jochems-Memoriaal demonstreerde Typhoon (P. Stroo- per) weer eens zyn huidige uitnemende vorm. Van de tien deelnemers aan de eerste heat nam Radbout (K. Kramer), direct zulk een grote voorsprong, dat menigeen in hem reeds de winnaar zag. Op afstand voerde Typhoon het veld aan voor Souveraine Maire, die later werd uitgeschakeld, en de Belg Harley. Aan de overzijde begon Typhoon zijn opmars en in het rechte eind werd Radbout door zijn achtervolgers opgeslokt, van wie Typhoon in 1.22.6 km.-tüd zegevierde voor Quite Heny (Hof). Op foto werd de met 40 meter handicap vertrokken Double Six M (Jo v. d. Berg) derde voor Harley (R. Bals). In de tweede heat, waarvoor nog 7 deelnemers gerechtigd waren, herhaalde Typhoon zijn prestatie en pakte nu in 1.22.9 km.-tijd de zege en daarmee de gehele heat. Ook nu werd Quite Heny weer tweede en de Belg Hop-la bezette de derde plaats vóór Double Six M. Fra Diavolo wederom eerste bij de 2-jarigen Naast de Derby prijkten nog drie nummers voor volbloeds op het pro gramma. Bij de zeven tweejarigen, die de strijd over 1100 meter aanbonden, wierp Mister Benbow bij de eerste start poging zijn jockey Boekholdt af. Toen het veld weer compleet was, nam de zeer goede Merry Minstrel-zoon Fra Diavolo (Vandeuren) de kop en deze boekte bij zijn tweede optreden in dit jaar wederom een zege. De goede Spoet nik (Delbrassinne), die een niet te beste start had, bleef 3% lengte op de win naar achter, doch was vele lengten voor Marcarius Minstrel (Pije). In de Prijs van Duindigt toonde de Oostenrijkse jockey Kammerzelt zich een uitstekend rijder. Met de Oosten rijkse import en St. Legerwinnaar Ta lisman won hij het 2600 meter parkoers met 2% lengte van Cornet (Vandeuren). De favoriet Mangala (Delbrassinne) moest hard vechten om Remnus (op foto) op de vierde plaats te houden. De Just for Joy-prijs werd van de kop af gewonnen door de door Burrell ge monteerde Heraut. Een verrassende tweede plaats behaalde The Serpent of Iran (Kammerzelt), die 1 lengte achter de winnaar bleef. De favoriet Paljas (v. d. Kraats) werd vierde achter Mael- stroom. De overige draverijen De openingsdraverij werd een verras sende zege voor Wirna O (Olsthoorn), die vorige week in 1.37.5 km.-tijd op de achtste plaats eindigde, en nu in 1.30.7 km.-tijd zegevierde*!). Honderdvijftig meter voor de eindstreep kwam X Mighty Lord (Bloemsaat) de leidster terzijde, kreeg een korte fout, kwam nog sterk terug, doch werd op foto tweede. Walter Mitty (Strooper) incasseerde het derde geld. Dix-ect na de start van de Quartus Spencer-prijs had Uncle Mars het com mando vóór Volann Erebus, Wally Pari- sien en Victor van Oranje. Na éénbaan- ronde nam Volann de kop met Victor van Oranje op de tweede plaats, doch de leider viel tei-ug en Wilschot (Jov. d. Berg) nam dit nummer in 1.26.7 km.- tijd voor zijn rekening met Victor van Oranje op de tweede en Vlieger D, die zijn aanval wat laat inzette, op de dei-de plaats. De 9 paarden in de Quatrième Pou- lain-prijs leverde de meest spannende strijd van de dag. Sonja Belwin kon het veld in den beginne leiden met een kleine voorsprong op Tu Ciel d'Or, Trek- duif S en Rascal Hanover. Op de vijfde plaats volgde Sandra (A. Knijnenburg), die zich niet oveiTiaastte en tactisch zorgde niet opgesloten te worden. In het rechte eind sloeg Sandra toe en een mooie 1.23.9 zege werd haar beloning. Het uiterst spannende duel om de tweede plaats werd op foto in het voor deel van Umberto beslist, die een neusje voor Rascal Hanover bleef. Dokter Niebuurt had met S.O.S. een prima start achter de auto. Trekduif S volgde de leider met Quadrupes <J. de Vlieger) op de derde plaats. Aan de overzijde passeerde de Determination- zoon de Trekduif en in het rechte eind ging Quadrupes naar een zekere over winning. Een veri-assing bracht Toren valk S (K. Kramer), die zich met een goede eindspi-int van de zesde naar de tweede plaats opwerkte en daar de derde aankomende, Tea, wegens onregel matig draven werd uitgeschakeld, nam S.O.S. haar plaats in. De uitslagen luiden: Queen G-prijs: 1. Wirna O (J. L. Olst hoorn) (1.30.7); 2. X Mighty Lord; 3. Wal ter Mitty. Tot.: w. f 10.50: pl. f2.30, 1.50, 1.90: gek. f 11.40; cov. f9.40. Quartus Spencer-prijs: 1. Wildschot (J. M. v. d. Berg) (1.26.7); 2. Victor van Oranje; 3. Vlieger D. Tot.: w. f5.pl. f 1,40, 1.50. 1.40; gek. f8.30; cov. f5.50. W. J. Jochems Memoriaalprijsle heat: 1. Typhoon (P. A. Strooper) (1.22.6); 2. Quite Heny; 3. Double Six M. Tot.: w. f2.—; pl. f 1.20, 2.20, 1.40; gek. f5.10; cov. f 7.30. 2e heat: 1. Typhoon (P. A. Strooper) (1.22.9); 2. Quite Heny; 3. Hop-La. Tot.: w. f 1.30; pl. f 1.10, 1.40; gek. f3.10. cov. f3.—. Definitief: 1. Typhoon, tijd 5.14.6; 2. Quite Heny, tijd 5.16.7; 3. Double Six M, tijd 5.18.6. Quatrième Poulainprijs: 1. Sandra (A. Th. Knijnenburg) (1.23.9); 2. Umberto; 3. Rascal Hanover. Tot.: w. f3.90; pl. f 1.20, 1.20, 2.20; gek. f3.90; cov. f4.20. Quebeck O-prijs: 1. Quadrupes (J. P. de Vlieger) (1.25.7); 2. Torenvalk S; 3. S.O.S. Tot.: w. f2.—: pl. f 1.60, 3.40, 1.90; gek. f 10.90; cov. f 13.10. De rennen: Olympiaprijs: 1. Fra Diavolo (F. van Deuren); 2. Spoetnik; 3. Macarius Min strel. Tot.: w. f 1.40; pl. fl.10, 1.30; gek. f2.90; cov. f3.—. Prijs van Duindigt: 1. Talisman (A. Kammerzelt); 2. Cornet; 3. Mangala. Tot.: w. f3.90; pl. f 1.70, 2.gek. f 10.30; cov. f 4.30. Derbyprijs: 1. Jolly Peter (H. J. v. d. Kraats); 2. Marialva II; 3. Albanas. Tot.: w. f 1.40 (stal); pl. fl.10, 1.10, 1.20; gek. f2.40; cov. f2.50. Just For Joyprijs: 1. Heraut (A. Bur rell); 2. The Serpent of Iran; 3. Mael strom. Tot.: w. f2.60; pl. fl.60, 3.80; gek. f 10.50; cov. f 7.50. Totale omzet f 159.464. Het veld in de bocht met in het midden Derby-winnaar Jolly Peter. (Van onze roeimedewerker) Begunstigd door ideaal zomerweer zijn de dit weekeinde op de Bosbaan gehouden nationale roeiwedstrijden zowel voor deelnemende ploegen als voor de duizenden toeschouwers, een glorieus watersport- festijn geworden. De Amsterdamse Roeibond komt de eer toe dat de afwerking der maar liefst 66 verschillende nummers tot in de kleinste bijzonderheden perfect was. Ook deze wedstrijden hebben wederom overduidelijk bewezen dat de roeisport in Nederland zich in een steeds stijgende belangstelling verheugt. Niet minder dan 220 ploegen uit alle delen des lands hebben elkaar op onze nationale roeibaan de hoogste eer betwist. Een ander verheugend verschijnsel is, dat voor de skiff- nummers zowel bij de dames als bij de heren, opvallend veel inschrij vingen binnenkwamen, een teken dus dat aan het skullen dat aan het roeien in het algemeen en aan het raceroeien in het bijzonder, ten grondslag dient te liggen, meer en meer aandacht wordt besteed. Het door velen met spanning tegemoet geziene duel tussen Lex Redelé (Dordt), Bakker (Maas) en Rentmeester (Wil lem III) in het nummer Oude Skiff werd voor onze nationale skuller Redelé een teleurstelling. Tot ieders verrassing won Rentmeester de race op magistrale wijze. De Willem Ill-man laat een fris, ongekunsteld en produktief roeien zien. Een lange harde haal, gepaard aan krachtig benenwerk en een prachtig be heerste recover kenmerken zijn stijl. Ook Faas Wilkes zit aan vinkentouw Faas Wilkes is weer in het land. Met vakantie terug uit Spanje, waar hij een vol seizoen voor Levante uit Valencia heeft ge speeld. De club is net geen kam pioen geworden. Dat werd Elche uit Alicante, de club die tweemaal door Levante werd geklopt. Maar zó is voetbal. Wilkes heeft bij Levante prettig ge voetbald. Oorspronkelijk zou hij bij de club uit Valencia twee jaar blijven, doch door de moeilijkheden met de Spaanse bond is het een jaar geworden. Hij is dus weer vrij ente koop. Wie wordt de gelukkige? „Elche", vertelde Wilkes heeft al een visje naar me uitgegooid. Er is een brief naar me onderweg vertelde de Spanjaard, die me gepolst heeft. Elche wordt getraind door de bekende Spaanse trainer Cesar, die de club in één ruk van de derde naar de hoogste divisie heeft gebracht. „Wat zijn de kansen in Nedei'land? Fortuna is genoemd". „Dat is juist. Woensdag speel ik met Fortuna mee tegen Botafoga en vrijdag met Willem 2". „Betekent dat ook wat „Misschien. De clubs willen eerst eens zien hoe ik nog speel voordat ze met me gaan praten. En daar hebben ze ge lijk in". „Je zou dus wel in Nederland willen blijven?" „Voor een laten we zeggen drie jarig contract met een goede club heb ik wel oren". Faas Wilkes speelt naar alle waar schijnlijkheid ook met het Amsterdams elftal mee tegen Real Madrid eind van de maand. De toestemming hiervoor moet nog worden aangevraagd, doch dat zal wel in orde komen. En dat zijn dan de plannen van Faas Wilkes. OVER MOULIJN We hoorden van Faas Wilkes, dat Coen Moulijn vóór hij met Feijenoord op reis ging, nog bij hem is geweest om hem te polsen over Spanje. „Dat is niets bijzonders", zei Wilkes, „Piet van der Kuil heb ik ook geholpen. Tenslotte ben ik lang genoeg in Spanje geweest om er alles van af te weten". „Moulijn zou gepolst zijn door Barce lona", vroegen wij aan Wilkes. „Geef je hem een kans?" „Waarom niet? Alles zal er misschien van afhangen, hoe Moulijn woensdag aanstaande met Feijenoord tegen Barce lona speelt". Voorts was het de mening van Wilkes, dat Feijenoord Moulijn als er een goed bod komt moet laten gaan. Het geld, dat Feijenoord voor Moulyn betaal de, heeft dubbel en dwars zijn rente op gebracht. Slechts wanneer Feijenoor< hem schadeloos zou stellen, was e» FAAS WILKES. vinkentouw.. te praten. Maar de clubs zijn hier im mers aan een bepaald limiet gebon denWilkes noemde dit een ernstige leemte in het Nederlandse semi-prof- systeem. Een leemte, die eens dringend voor herziening in aanmerking komt. Nieuw wereldrecord speerwerpen heren Tijdens de atletiekwedstrijden te Comp- ton in Californië heeft de Amerikaan Al Cantello het wereldrecord speerwer pen heren verbeterd en gebracht op 86.03 meter. Het oude record stond se dert 26 november 1956 met 85.71 meter op naam van de Noor Egil Danielsen. De 27-jarige matroos verrichtte zijn prestatie met de nieuwste „Held"-speer. VOETBAL Aruba kan Elinkwijk niet ontvangen Opnieuw is de Westindische tournee van Elinkwijk in gevaar gekomen. De Arubaanse Voetbalbond heeft medege deeld de Utrechtse eredivisieclub wegens de hoge kosten niet te kunnen ontvan gen. Daardoor zal de trip naar de Neder landse Antillen geen doorgang vinden. Of de reis naar Suriname nu ook niet zal doorgaan, is nog niet bekend. Het bericht heeft bij Elinkwijk grote teleur stelling verwekt. Het is mogelijk, dat de Surinaamse organisatoren thans even eens terugschrikken voor de financiële consequenties, die nu géheel voor hun "tening komen. Bakker roeide veel beter dan hij in de laatste tijd heeft gedaan. Redelé roeide uitgesproken zwak en futloos en aller minst op nationaal niveau. De Soda- regatta en de Koninklijke zullen aanto nen wie onze sterkste skuller zal zijn. Wij vonden het ro vien van Rentmeester veelbelovend. De Oude Acht werd wederom gewon nen door de Jonge Acht van Aegir. De winnende Groningers werden op zater dag verrassend geklopt door de Proteus Acht. die er steeds beter in komt. Dit was de Aegir-mannen blijkbaar te veel, weshalve zij zich na een spannend duel met Njord in de finale prachtig herstel den. In de race om de „Willem Hultzer"- beker, waaraan alleen door burgerver enigingen mag worden deelgenomen, toonde' de Willem III-ploeg zich supe rieur. Een wakker ploegje, dat nog veel van zich zal laten horen. Viking kwam met 3 lengtes op de 2e plaats. Het klassieke hogeschoolnummer Vier zonder stuuiman werd door de ploeg van het Spaarne op imponerende wijze ge wonnen vóór Triton en Laga. Bij de dames was vooral het nummer Oude Dubbel Vier zeer spannend. De ploeg van de Hunze voer hier buiten mededinging mede en gaf de sterke Nautilus-ploeg verrassend goed partij. De Rotterdamse dames maakten op ons een wat matte indruk, daarentegen is de Hunzeploeg met sprongen voor uit gegaan sinds de Head of the River en zou zelfs op den duur een bedrei ging voor de Nautilusmeisjes kunnen worden. De Sodaregatta zal het ons leren. Nautilus won met een halve lengte, terwijl een steeds beter roeien de Vliet-quadruple goede derde (offi cieel 2e) werd. Verenigingsprijs voor De Vliet In het nummer Dames Oude Vier was het andermaal de Vliet die met de eer ging strijken. Tezamen met de Jonge Acht en met de Quadruple veroverden de Leidse meisjes de Verenigingsprijs. Wij kunnen slechts met vertrouwen de komende wedstrijden tegemoet zien; de Vliet bevindt zich in stijgende lijn. In de „kop" memoreerden wij reeds de vestiging door De Vliet Acht van een nieuw baanrecord. Het oude stond even eens op naam van de Vliet en werd met 1.6 sec. vei-beterd. De race tegen de oude rivale De Maas was uiterst spannend. Ongetwijfeld zullen deze twee uitste kend ï-oeiende damesploegen elkaar dit seizoen nog enige malen ontmoeten en zullen wü van felle duels getuige kun nen zyn. Een uiterst spectaculair nummer vormde de Dames Double Scull. Dit ook voor dames zo geëigende nummer moest in ons land meer gepropageerd worden. De ploeg van Het Spaarne. waarin ken nelijk 2 stijlroeisters zaten, liet gaaf roeien zien. Met 3 lengtes verschil werd de eveneens verdienstelijk roeiende Hunzeploeg naar de 2e plaats verwezen. Een hartelijk applaus voor dit puik roeiende Spaarne tweetal was op zijn plaats Jonge Vier B: Nereus 7.07.7; 2. Triton 7.12.6. Lichte Skiff 1. Willem III 7.44.7; 2. Maas 7.48.7; 3. DDS. Oude Twee: 1. Nereus 7.51.0; 2. Skadi 7.58.1; 3. Poseidon. Lichte Vier A; 1. Triton 7.11.3: 2. Phocas 7.23.7. Overn. Skiff 1. Hunze 8.00.0; 2. Gouda 8.03 9. Vier zonder stuurman: 1. Spaarne 6.45.4; 2. Triton. Hultzer beker: 1. Willem III 6.59.0; 2. Viking 7.12.5. Jonge Skiff A: 1. Viking 7.25.2; 2. Njord 7.39 0. Oude Skiff: 1. Willem m 7.15.0; 2. Maas 7.18.7. Oude Acht: Aegir 6.04.2; 2. Njord 6.10.8. Overn. Vier: 1. Njord 7.02.4; 2. Laga 7.06.4. Jonge Acht A: 1. Laga 6.12.2; 2. Njord 6.14.5. Dames Jonge Vier: 1. Laak 3.51.6; 2. Viking 3.51.9; 3. Nautilus; 4. Naarden. Dames Jonge Skiff: 1. Wetterwille 4.03.5; 2. DDS 4.10.0; 3. RIC. Dames Oude Dubbelvier: 1. Nautilus 3.40.9; 2. Vliet 3.48.2. Dames Oude Skiff: 1. Hoop 4.00.5; 2. Wetterwille 4 03.7. Dames Oude Vier: 1. De Vliet 3.46.0; 2. Viking 3.58.0; 3. Laak. Dames Jonge Acht: 1. De Vliet 3.17.9 (baanrecord); 2. Maas 3.20.2; 3. Hunze; 4. Vliet II; 5. Nereus. In totaal werden 6 baanrecords ge broken. Njord vestigde een nieuw baan record in de Overnaadse Vier. Uitslagen De belangrijkste uitslagen luiden: Lichte Vier B: 1. Willem III 6.55.8; 2. Nereus 6.59.7. Jonge Twee B: 1. Skadi 8.00.1; 2. Poseidon 8.11.3; 3. Argo. Vier zonder stuurman: 1. Spaarne 6.55 1; 2. Lasa 6 58 3. Jonge Acht B: 1. Proteus 6.06.1: 2. Aegir 6.06.7; 3. Laga. Jonge Vier A: 1. Laga 6.57.4; 2. Skadi 7.00.4. Lichte Acht: 1.. Nereus 6.30.9; 2. Skadi 6.32.8; 3. Laga. De jonge Acht van De Vliet, die het baanrecord verbeterde.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5