Huur geen auto zonder contract en lees dat na (ook kleine lettertjes) Onachtzaamheid kan diepe zee van ellende tot gevolg hebben Ome Jan van Zutphens geschenk, een recreatiepaviljoen, geopend MAANDAG 8 JUNI 1959 Tips voor een onbezorgde vakantie (Van onze Haagse correspondent) Trekt u ook met een auto naar het buitenland, deze vakantie? En vindt u het ook zo'n intens genot om na een jaar-met-de-fiets of brommer twee weken lang auto mobilist te zijn, meester van het trillend stuur, heerser over paarde- krachten, verslinder van afstan den? Om te snellen over autowegen, luisterend naar de hoge zoemtoon van de banden, of in uw „één" de steilste bergpas van Europa op te kruipen. Al is het dan maar voor twee weken en in een gehuurde auto. Als dat zo is, da-n zult U zeker be langstelling hebben voor de ervaringen van enkele personen, die zeer nauw bij de huur of verhuur van auto's zijn be trokken...'. of betrokken geweest. Dirk A. (23 jaar, pas getrouwd, net rijbewijs gehaald, op vakantie naar Oos tenrijk geweest in een kleine auto)„Het was fantastisch en ik kan het iedereen aanraden zowel Oostenrijk als het huren van een auto. Ik had mijn wagen tje met luchtgekoelde motor, fijn voor de bergen van een grote garage. De enige peoh was een lekke achterband. Volgend jaar gaan we naar Grieken land". De heer B. (48 jaar, met vrouw en drie kinderen in een grote auto op weg naar Zuid-Frankrijk geweest)„Dat nooit weer! Ik heb niks als ellende met dat ding beleefd. Handen met geld heeft het me gekost! Weet U hoever ik geko men ben? Tot Parijs. In de regenHet warme zuiden hebben we niet gezien. De lekke banden heb ik maar niet ge teld. Vlak voor Parijs zei de motor: doe het verder zelf maar. Krukas gebroken! En natuurlijk nergens te krijgen. Voor ons: de trein volgend jaar". Nooit moeilijkheden Een garagehouder: „Ik zit nu 12 jaar in de verhuurder^ en ik heb nooit moei. lijkheden met mijn klanten gehad. Ik lever ze een goede wagen en ik verwacht dat ze mijn spullen ook goed zullen be handelen. Ze krijgen voldoende olie mee om onderweg te kunnen verversen. En iedere keer hoop ik maar weer dat het goed gaat. Ja, ik kijk mijn mannetjes wel even aan, voordat ik ze een wagen van tien mille meegeef!" De eigenaar van een groot verhuur bedrijf (175 auto's): Huist het laatste jaar een gek gevalletje meegemaakt. Een juffrouw huurt 'hier een wagentje en rijdt er met een snelheid van 120 in een ruk mee naar Berlijn. Ze deed haar zaken en reed er toen meteen weer mee terug. Op 30 kilometer van Den Haag geeft haar motor de geest. Ze had geen druppel olie bijgevuld en wat dat bran dende rode lampje op het dashboard toch betekende begreep ze niet Ja, dat zijn zo'n paar ervaringen van huurders en verhuurders. Gelukkig zal een betrouwbaar bedrijf U niet met een verouderde auto op weg sturen. De meeste grote garages doen hun verhuurwagens na twee jaar weg en daar verliezen zij nooit op, anders waren ze nooit zo groot geworden. Ge lukkig ook hebben de meeste bezitters van een rijbewijs ook al benutten zij dat maar twee weken per jaar wel Technische tips voor autohuurders 1. Ga lang voordat uw vakantie begint op een auto uit, zodat u nog bij een goed bedrijf terecht- kunt. Wacht niet tot het hoog seizoen, want dan grijpt u er naast. Veel bedrijven zijn twee maanden voor het seizoen be gint, totaal uitverkocht. 2. Draag er zorg voor, dat uw auto niet overladen wordt. Dat is slecht voor de auto en voor uw goede humeur, onderweg. Neem dan liever een wagen, die een slag zwaarder is. 3. Leg niet te grote trajecten op een dag af. De auto wordt er niet moe van, maar u wel. En een vermoeide rijder veroorzaakt ongelukken 4. Kijk elke ochtend olie en water na. Een werkje van twee minu ten, dat veel moeilijkheden voor komt. Let onder het rijden eens op drie meters. Oliedruk en tem peratuur vertellen u alles over wel en wee van de motor, waar van uw hele vakantie afhangt. 5. Rijd niet te snel op de auto bahnen. Vooral niet met de VW- busjes, waarmee velen gaan kamperen. Die mogen zoals trouwens alle busjes niet har der dan 80. De straf voor te snel rijden met deze wagentjes is een warmgelopen motor en kapotte lagers. 6. Hoort u iets, in de motor, wat u niet hoorde toen u wegreed, stop dan onmiddellijk. Kunt u niets vinden, wacht dan op de wegen wacht, die in de meeste Europese landen op de grote wegen rijdt. Tijdig stoppen kan groot onheil nog net voorkomen. Blijven doorrijden, met net doen alsof u niets hoort in die auto, draait meestal uit op een flinke hap uit de vakantiepot. 7 Als er moet worden gerepareerd, dan graag door de dealer, die uw merk auto verkoopt. Of door een goede garage. Liefst niet door een landelijk smidje. 8. Blijf, tijdens een reparatie aan de auto in het buitenland, bij de wagen. Zie toe, dat het manke ment wordt gerepareerd, en niet tijdelijk verholpen. En pas op, dat er niet tevéél wordt gerepa reerd. zo veel gevoel voor een auto, dat ze weten dat de motor op tijd verse olie verlangt en dat een oplichtend rood lampje vaak het wegvallen van de olie druk betekent. De gelegenheidsrijder en de exploitant van de vierwieler, die auto heet, hebben elkaar gevonden. De meeste verhuurders zijn redelijke men sen, de meeste auto's redelijke machines. En tussen Garagebedrijf en huurder ligt het huurcontract, een papier, waar over wij, als waarschuwing voor begin ners en als toelichting voor gevorderde en zelfs en-aren rijders, een hartig woordje willen schrijven. Mogelijkheden Wie een auto huurt, kan voor drie mogelijkheden komen te staan. 1) Hij krijgt geen contract. 2) Hü krijgt een zeer uitvoerig con tract, met vele, vele kleine lettertjes. 3) Hij krijgt een kort contract, met minder, maar toch nog zeer kleine let tertjes. De laatste mogelijkheid is de gevaar lijkste. De ANWB gaat zelfs van het standpunt uit, dat U beter helemaal géén contract, dan het kór te contract kunt. tekenen. De enkele artikelen, die het behelst, zijn oppervlakkig geschre ven. Een jurist zal waarschuwend de vinger op heffen, wanneer U het hem toont. Want bij schade aan de auto kan wel de eigenaar alle kanten uit, maar U kunt nergens meer heen dan naar de spaarbank, om te betalen, héél veel te betalen. Het korte contract komt erop neer, dat U voor de tijd dat U de wagen huurt, als de eigenaar ervan wordt beschouwd met alle (voor die 14 dagen veel te grote) ri sico's die daarbij horen. Krijgt U met een op deze condities gehuurde wagen in Nice zo'n pech, dat hij niet meer in be weging is te krijgen, dan moet U alle sleep kosten (Nice-Den Haag) betalen. Ook de reparatiekosten zijn voor reke ning van de huurder, behalve wanneer hij voor de rechter kan aantonen, dat de oorzaak van het mankement al aan wezig was voor de huur inging, ('bewijs dat maar eensOok wanneer de verhuurder U een all-risk verzekerings polis bij zo'n auto meegeeft, dan dekt deze polis nooit het gewone technische risico, wat bij deze contracten „nogal" groot is Zee van ellende Wij raden U de huur van een auto op deze laatste condidites ten stelligste af. Een zee van ellende, zowel onderweg als na thuiskomst kan er het gevolg van zijn. Er zijn garages, die helemaal geen contract laten tekenen. Zij maken met de huurder een mondelinge afspraak, wie voor wat verantwoordelijk is en wat er in geval van pech of schade gebeuren moet. Zoals gezegd, deze methode is altijd nog beter dan het korte contract te tekenen. Immers wanneer er nu pun ten zijn schade aan de auto bijvoor beeld waarover men het niet eens kan worden, dan maakt de rechter uit wie gelijk heeft. Hij doet dit met het Burger lijk Wetboek in de hand, waarin (nog) wel geen artikelen over de verhuur van auto's staan opgenomen, maar waalrin de huurder en verhuurder in het algemeen toch gelijke kansen krijgen. De garages, die geen contract geven, vooral de grote bedrijven, bekijken meestal van geval llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bij pech altijd telefoneren Wie met een gehuurde auto pech krijgt, of dat nu in Utrecht gebeurt, of in Napels, moet beginnen met de eigenaar van de auto op te bel len. Alleen hij is gerechtigd om te beslissen of een reparatie mag wor den uitgevoerd, al of niet voor zijn rekening. Laat u niet afschepen door een knecht die zegt: „Doe dat dan maar", want daar heeft u later nooit „verhaal op". En als de baas toestemt om een nodige reparatie te laten uitvoeren, vraag dan even een telegrammetje, waarin hij de zaak bevestigt. Dit is voor hem een ogenblik werk en voor de huurder een zekerheid. De meeste grote ver huurbedrijven hebben enkele han dige monteurs in dienst, die erop uit worden gestuurd wanneer iemand met een kapotte auto er gens in Frankrijk staat. Dat is voor zo'n bedrijf goedkoper, dan wan neer de reparatie door een Franse garage zou worden uitgevoerd. Die zijn namelijk ontstellend duur. Mocht u totaal geen verstand van auto's hebben, dan kunt u er het beste een monteur bijhalen (als het kan van de dealer van uw merk auto) die dan telefonisch aan de eigenaar kan meedelen wat er aan schort. Maar laat nóóit op eigen gezag een reparatie uitvoeren, want die zult u dan zelf moeten betalen. Een (grote) verhuurder zegt: „De mensen hebben er geen idee van, over welke mogelijkheden wij be schikken. Een vakantieganger kreeg verleden week een mankement aan een auto, die niet snel te verhelpen was. Ik stuurde er twee monteurs heen, met twee wagens. Met de ene kon de man zijn tocht zeven uur na zijn telefoontje voortzetten. Met de andere sleepten mijn jongens de kapotte auto naar huis". Illllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllillllllll tot geval wie aansprakelijk is voor schade of een dringende reparatie. Wor_ den de partijen het niet eens, dan ge beurt het vaak dat de juridische mede werker van de ANWB wordt ingescha keld, die dan een beslissing .mag nemeei, waaraan de garage zich bij voorbaat houdt. Altijd lezen Zaterdagmiddag is het nieuwe medi tatie- en recreatiepaviljoen „Ome Jan van Zutphen" op het terrein van het sanatorium „Zonnestraal" in Hilver sum geopend, in aanwezigheid van de bestuursleden van „Zonnestraal", le den van directie, familieleden van wijlen de heer Van Zutphen en tal van autoriteiten en overige genodigden De voorzitter van het bestuur van „Zonnestraal', de heer J. Landman, herinnerde aan de stichting van het in zamelingscomité in 1953, met de opzet Ome Jan van Zutphen bij zijn negen - stigste verjaardag een geschenk aan te bieden. Dit bedrag, een som van twee ton, werd ter beschikking gesteld voor de stichting van een meditatie- en re- I creatiepaviljoen. Op 7 oktober 1953, de verjaardag van Ome Jan van Zutphen, overhandigde de voorzitter van het werkcomité, de heer J. G. Suurhoff, symbolisch het verjaarsgeschenk in de En dan: het lange contract met de vele kleine lettertjes. Neem er maar ge rust een vergrootglas bij maar léés dat contract voordat U tekent. Wie be taalt de eventuele repatriëring van de huurauto? Als neef Piet het stuur een kwartiertje overneemt en hij maakt brokken, wie moet er dan bloeden? Er gens in het dichte woud van blauwe re gels staat het, vast en zeker. Neem het contract ook mee, cp reis naar Spanje, zo. dat wanneer in Barcelona de bougies moeten worden vernieuwd, U even kunt nalezen wie deze kleine reparaties be taalt. „Is hij verzekerd?" vraagt U, terwijl U het voertuig dat U straks naar verre oorden zal brengen eens gemoedelijk op de spatborden klopt. „Ja hoor, dat is voor mekaar", zegt de baas. En U rijdt weg, zonder te weten of de polis ook voor het buitenland geldt, of de verzekering tegen alle risico's geldt (all risk) of alleen WA wettelijke aan sprakelijkheid (schade die U door eigen schuld aan anderen toebrengt). Alleen all-risks" Neem een goede raad aan: neem geen huurauto, die niet all risks verzekerd is. Laat U niet wegbluffen door haastige monteurs, die zeggen dat ze „van die papieren" geen verstand hebbben. Vraag inzage van de polis, zodat u zekerheid hebt, Vaak draagt een grote garage het risico zelf. De auto is voor de huurder dan all risks verzekerd, maar eventuele schade wordt door de verhuurder zelf gedragen. Wij hebben U intussen aardig bang gemaakt. Wees niet boos: het is in de i praktijk helemaal niet zo ingewikkeld en de meeste bedrijven zijn te vertrouwen en de meeste contracten snijden U niet de keel af. Maar een gewaarschuwd man telt voor twee. We hopen nu maar, dat wanneer U naar een auto gaat kijken die per advertentie voor een redelijk prijsje te huur wordt aangeboden en U komt in een smal straatje waar twee of drie bejaarde automobielen tegen de stoeprand staan geleund, wagens die wat muf ruiken, met een beetje speling in het stuur en al wat gladde banden en met een eigenaar, die met een onbegrij. pelyk oontractje op U af komt wij hopen echt, dat U dan zónder auto weer uit dat straatje zult komen, op weg naar een echte garage. Want wij gunnen U zo graag een onbezorgde auto-vakan tie Haagse jongen verdronk voor ogen van 2 dames De 8-jarige Haagse jongen H. A. M. Vermeulen van de Valkenboskade is zaterdagavond verdronken in de gracht langs de Valkenboskade. Het is niet be kend hoe de jongen in het water is ge raakt. Twee dames zagen de drenkeling vanaf de brug. Na enkele zwempogingen verdween hij onder water. De gewaar schuwde brandweer en politie dregden een groot deel van de gracht af: voor zien van perszuurstofmaskers gingen zelfs twee brandweerlieden het water in, zonder succes aanvankelijk. Veel later op de avond kon het stoffelijk overschot elders uit de gracht worden gehaald. ZUID-OOST-MOLUKSE PROTESTANTSE KERK De „Zuid-Oost-Molukse protestantse kerk in Nederland" is bij besluit van de minister van Justitie geplaatst op de lijst van kerkgenootschappen in Nederland. Deze kerk telt op het ogenblik in ons land 77 gemeenten, t.w. te Deventer, Rotterdam, Utrecht, de woonoorden Groesbeek en Echt (L.), de Pietersberg in Drente en Laarbrug bU Ommen. In totaal telt de kerk ongeveer 1000 zielen met één predikant en een evange list. Op de Kei-eilanden waar de meesten van de hier thans vertoevende Zuid- Molukkers voorheen woonden, telt deze kerk ruim 36.000 zielen. Een beeld van het Atlantisch Con gres, dat te Londen wordt gehou den. De foto werd genomen tijdens de rede van minister Luns, links boven achter de witte tafel. Gewapende Duitse knaap ontkent bedreiging De 16-jarige Duitse knaap, die gister nacht in donker Amsterdam was aan gehouden in het bezit van twee vuur wapens, patronen en een dolkmes, blijkt uit Oberhausen te komen. Van de aan vankelijke beschuldiging, als zou hij verscheidene vrouwen in Amsterdam met vonn van een plaquette. Op 25 juni 1954 werd een bouwcommissie voor het pa viljoen ingesteld onder voorzitterschap van Ome Jan van Zutphen. Het was hem helaas niet gegeven het nieuw op gezette werk te voltooien en het bestuur van „Zonnestraal" nam deze taak over. NATIONALE FIGUUR De heer H. van Kuilenberg, secretaris van het actie-comité, opende het pavil joen met enkele gevoelvolle woorden, gewijd aan de nagedachtenis van Ome Jan. Hij herinnerde hierbij aan het be zoek, dat HM. de Koningin aan Ome Jan van Zutphen bracht op diens negen tigste verjaardag. „Wij mogen dank baar zijn, dat Ome Jan van Zutphen, een waarlijk nationale figuur, die de achting wegdroeg van alle Nederlan ders, in ons leven is gekomen. Na deze woorden van de heer Kuilen burg werd de klok geluid, hetgeen de aanwezigen staande aanhoorden. De heer H. Koudijs, voorzitter van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijf s- bond de vakorganisatie, waarin de vroegere diamantbewerkersbond van Ome Jan van Zutphen is opgenomen schonk een televisie-apparaat annex ra dio-toestel en platenwisselaar. Daarna voerden nog vele anderen het woord. Uitvaartdienst voor Indiase ambassadeur Het stoffelijk overschot van de voor malige ambassadeur van India in Ne derland, John Athivy, is gisteren met een vliegtuig van Air India Internatio nal van Schiphol, via Parijs, Rome en Bombay naar Madras overgebracht. Met hetzelfde toestel reisden de weduwe Thivy en haar zes kinderen mee. De lijkkist werd per auto naar Schip- hol vervoerd en werd gevolgd door twee auto's vol kransen en nog elf voertuigen waarin leden van het diplomatieke korps en vertegenwoordigers van officiële in stanties hadden plaatsgenomen. In de parochiekerk van De Goede Herder te Wassenaar was zaterdagoch tend een pontificale mis van Requiem gecelebreerd door mgr. G. Beltrami, pau selijk nuntius-internuntius te Den Haag met assistentie van pastoor H. M. van Spanje van De Goede Herderparochie, rector J. C. P. Plantinga van de St.- Jacobusstichting te Wassenaar en C. J. Schut, moderator van het St.-Adelbert- college te Wassenaar. Als troondiakens fungeerden pastoor H. F. Jansen van de St.-Jozef-parochie ook te Wassenaar en majoor-aalmoezenier C. W. Laurent te Den Haag. Een zangkoor uit Leiden zong de Requiemmis van Perosi. De plecntigheid werd bijgewoond door de opperceremoniemeester van H.M. de Koningin, vice-admiraal Rost van Ton ningen, de grootmeesteres van H.M. de Koningin, mevrouw M. L. J. D. van Wickevoort Crommelin, en de vertegen woordiger van Z.K.H. Prins Bernhard, luitenant ter zee Kuip, Namens de re gering waren aanwezig de ministers, mej. mr. M. Klompé, mr. Beerman en de heer Lampe, gevolmachtigd minister voor Suriname. Voorts woonden de plechtig heid bij vrijwel het gehele korps diplo matique en talrijke andere autoriteiten. Medici congresseren in Amsterdam (Van onze Amsterdamse redacteur) Niet minder dan 1.000 medici waren vandaag in het Amsterdamse Concert gebouw byeen, waar prof. dr. B. S. ten Berge het derde wereldcongres over fer tiliteit en steriliteit heeft geopend. In aansluiting hierop hadden wetenschap pelijke bijeenkomsten plaats in 't Kon. Instituut voor de Tropen en in de Koningszaal van Artis. Het wereldcongres over fertiliteit en steriliteit is een van de grootste congres sen, welke Amsterdam dit jaar huisvest. Vanavond biedt de Nederlandse Regering de congressisten in het Rijksmuseum een receptie aan en morgenavond zullen de deelnemers weer in het Concertge bouw zijn, nu om te luisteren naar het Radio Philharmonisch Orkest onder leiding van Bernard Haitink, met mede werking van pianist Andor Földes. De wetenschappelijke conferenties worden afgewisseld door excursies naar Philips Roxane te Weesp, Philips in Eindhoven en Organon in Oss. Donder dag biedt de gemeente Amsterdam de deelnemers een rondvaart aan. Vrijdag avond zet men de bloemetjes buiten op een avondfeest in het Carltonhotel. Het congres wordt zaterdagmiddag gesloten. In hotel „De Wittebrug" te Den Haag werd zaterdag een bespre king gehouden tussen de regering en het georganiseerde bedrijfsleven over de uitgangspunten voor de in voering van een gedifferentieerde verbetering van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Rechts de deelnemende ministers. zijn wapens hebben bedreigd, is volgens de politie niet veel overgebleven. Slechts één vrouw houdt de beschuldiging staande tegenover een pertinente ont kenning van de jongen. Hij heeft zich wel schuldig gemaakt aan het ongeoor loofd bezit van vuurwapens. De knaap zal binnenkort worden overgegeven aan de vreemdelingenpolitie, die hem hoogst waarschijnlijk over de grens zal zetten. Fruit-vooruitzichten zijn redelijk Nu de verkopingen van kersen-op-het- hout in de Betuwe in volle gang zijn, menen deskundigen in vol seizoen een winkelprijs van vijftig cent per pond kersen te mogen venvachten. De prij zen bij dev erkopingen op het hout in Eist, Zetten-Herveld, Heteren, Ooster hout by Nijmegen en in Andelst bedroe gen de prezen gemiddeld 35 tot 50 cent per kilo. Zaterdag betaalde men in de winkels ongeveer f. 1 per kilo. De vroege kersen zijn tengevolge van de droogte klein van stuk gebleven, evenals de aardbeien van de koude grond. De aardbeienprys is sinds vorige week gehalveerd. De fruitkweker J. J. Mol uit Hans- weert heeft zaterdag op de veiling in Kapelle de eerste rode bessen van dit seizoen aangevoerd. Er werd 49 cent per doosje van 250 gram betaald. Vorig jaar kwamen de eerste bessen op 20 juni. „Hoewel er over het algemeen dit jaar in ons land gerekend mag worden op een redelijke tot goede oogst van hard fruit, zal de hoeveelheid toch wel be langrijk kleiner zijn dan er tijdens het afgelopen seizoen op de veilingen werd aangevoerd". Dit verklaarde de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, voorzitter van de Veilingvereniging „Kapelle-Bie- zelinge en Omgeving". Duizenden namen afscheid van prof. dr. J. E. de Quay Een niet bij benadering te schatten menigte, die echter verscheidene dui zenden personen geteld moet hebben, heeft zaterdagmorgen van de gelegen heid gebruik gemaakt om prof. dr. J. E. de Quay bij zijn afscheid als commis saris der Koningin in Noord-Brabant persoonlijk de hand te drukken. De rij, die meer dan drie uren door het Casi no is getrokken, werd geopend door de Brabantse burgemeesters, die in een af zonderlijke bijeenkomst de commissaris bij monde van burgemeester mr. H. Loeff van 's-Hertogenbosch, hebben ge dankt voor de wijze en de minzame ma nier. waarop hij zijn provinciale taak met betrekking tot de gemeentebestu ren heeft uitgevoerd. De rij van Brabanders, die ter recep tie kwam, werd halverwege onderbroken om nogmaals burgemeester Loeff het woord te geven, toen hij namens de ge hele Brabantse bevolking als geschenk aanbood de volledige restauratie en mo dernisering van het buitengoed van de familie De Quay „De Hiersenhof" te Beers. Verloren gegane nylonnetten blijven vis vangen De Noorse afgevaardigde Klaus Sun- nana heeft in de zaterdag geëindigde conferentie van deskundigen op het ge bied van de Atlantische visserij te Montreal gewaarschuwd, dat de vis gronden in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan, waarop thans reeds ongeveer 400 jaar wordt gevist, wellicht uitgeput zullen raken. Hij drong er daar om in deze jaarlijkse bijeenkomst van de internationale commissie voor de visserij in hst noordwestelijke deel van de Atlantische Oceaan op aan netten met grotere mazen te gebruiken en de voorschriften streng in acht te nemen. Het is gebleken, zo werd in de confe rentie verder opgemerkt, dat de nylon- netten, die niet rotten, en die bezig z(jn de van natuurvezels vervaardigde netten te verdringen, een probleem opleveren, wanneer zij verloren wor den. Wanneer nylonnetten in de Oceaan blijven ronddrijven, blijven zij scholen vis vangen. Een Russische afgevaardigde. P. Sapa- nadze, bepleitte wetenschappelijke regu lering van de wereldvisserij. Eerste Deense worstkaas Een Deens staatszuivelstation heeft de eerste Deense worstkaas geproduceerd. Deze bijzondere kaassoort zal in de komende weken worden beproefd op haar concurrentievermogen met de Neder landse worstkaas, vrywel de eriige die op het ogenblik op de wereldmarkt wordt aangevoerd. De nieuwe kaas zal de con currentie op zowel de binnen- als bui tenlandse markt moeten kunnen weer staan. Het experiment is een onderdeel van een aantal proefnemingen om een groter afzetgebied te scheppen voor de Deense kaassoorten, door het uitbrengen van een grotere selectie. Denemarken produceert op het ogen blik 70 miljoen kilogram kaas, doch het is voornemens deze hoeveelheid aan- zienlijk te vergroten. Het melkverbruik is de laatste jaren iets teruggelopen en de vooruitzichten voor boter op de bin nenlandse markt en in het buitenland I zijn niet veelbelovend.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4