LEXINGTON. PRIJSVRAAG Nederlands schip in de Gironde vastgehouden Reserve officieren bewaren aan Leiden goede herinnering AUTOSERVICE GEBR. V. ULDEN JUNIMAAND - V.K.F. MAAND Ballonrace in Etten-Leur had te kampen met een te stevige wind STEEK ER EEN LEXINGTON BIJ OP Opgericht 1 maart 186# Maandag 8 juni 1959 Tweede blad no. 29763 Een bezoek aan de Brasem, waar een demonstratie waterskiën werd gehouden, ging deze dag vooraf aan een diner in de Doelenkazerne, waarop nog een ge animeerd bal volgde.. „Wy bewaren aan Leiden, aan de prettige ontvangst en de gevarieerde activiteiten de beste herinneringen", aldus verklaarde ons de algemeen voorzitter van de Alg. Ned. Ver. van Reserve-Officieren, mr, J. H. P. V. Haitsma Muiier, zaterdag na afioop van het in de Doelenkazerne gehouden congres van deze vereniging. „Het was in Leiden goed Tijdens deze bijeenkomst werd een telegram aan Koningin Juliana verzon den, waarin men zijn diepe gevoelens van aanhankelijkheid en trouw uitsprak jegens de Landsvrouwe. Dank werd ook gebracht aan de commandant van de Koksschool, luit.-kolonel Wessels en zijn manschappen voor de voortreffelijke verzorging van de bijeenkomsten, welke o.a. ook werden bijgewoond door de ter ritoriaal commandant van Zuid-Holland kolonel F. J- G. Wulfhorst en de voor zitter van de Belgische zustervereniging, de res. majoor M. Wynants. Tijdens de zaterdag gehouden algemene vergade ring werden de aftredende bestuursleden de res. majoor mr. P. C. L. Eschauzier uit Den Haag, de res. majoor D. Erd- mann uit Amsterdam en de LTZIKMR D. Rooseboom uit Rotterdam herkozen, terwijl in de plaats van de niet-herkies- bare algemeen penningmeester, res. majoor J. Samkalden, de res. kapitein mr. P. Slavenburg te Rotterdam, werd benoemd. De in 1960 te houden jaarver gadering zal vermoedelijk in Hilversum worden gehouden. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken volgde een ontvangst in de Bur gerzaal van het Stadhuis, waar namens het College van B. en W. aanwezig waren de loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik. de wethouders mr. J. Dryber en S. Menken en de secretaris mr. J. Bool. In zijn woord van begroeting wees de 1 oco -burgeme es ter er o.m. op, dat Leiden bijna honderd jaar garnizoenstad is geweest en ook thans nog een belangrijk onderdeel van het leger, de Koksschool, in zijn midden heeft. Door deze aanwe- z:gheid zijn gelukkig nog niet alle ban den met de militaire samenleving ver broken. Voorts herinnerde spreker aan de relatie, welke ontelbare jaren heeft bestaan met 4 R.I. en waarvan nog een waardevol aandenken, 't vaandel, in het Legermuseum aanwezig is. Tenslotte wees de heer Van Schaik op één der doelstellingen van de Vereniging: het aankweken van kameraadschap. De algemeen voorzitter dankte voor deze prettige ontvangst, waarna een dronk op Leiden en de vereniging werd uitgebracht. Lezers schrijven Marktsplitsing voer groenten en fruit en de gevolgen daarvan Zoals men weet, heeft de gemeente Leiden onlangs besloten de Boommarkt als groente- en fruitmarkt te sluiten en deze te verplaatsen naar een terrein achter het 5 Meiplein. Voor de leek een simpel bericht, voor de ingewijden (spe ciaal de kleinhandel) een voortbestaan van één van de meest verfoeilijke toe standen, nl. het inkopen op 2 fronten t.w. of de Leidsche Groentenveiling of wel op de nieuwe markt. Reeds jarenlang is deze toestand een ergernis voor de groente- en fruithan delaren, die, willen ze bijblijven, om hun produkten te kopen zoals het behoort, gedwongen zijn van de één naar de an dere markt te vliegen. Koopt men op de ene markt, dan is het op de andere weer goedkoper. De situatie is momen teel zo: 's morgens om 6 uur begint de Boommarkt, om 10 uur de groentevei ling, 's avonds om 7 uur de grossiers van de groenteveiling. Het gevolg hiervan is dat een handelaar die 's avonds de winkel sluit, geeij gelegenheid heeft om te eten, want hij moet naar de dage lijkse avondveiling om aardbeien of kersen te kopen. Hij is dus de hele dag in touw. 's Morgens om 6 uur is er ech ter weer veiling, doch nu op de Boom markt of straks op de nieuwe markt. Koopt hij zijn produkten 's avonds, dan loopt hij het risico, dat ze 's morgens veel goedkoper door zijn collega's wor den gekocht. Wacht hij tot s'morgens dan loopt hij dezelfde kans dat de col lega, die 's avonds gekocht heeft, veel goedkoper is. Gevolg: narigheid met de afnemers, die hem vertellen dat bij een andere winkelier de aardbeien veel goedkoper zijn. Ergo: een chaotische toestand, die reeds jaren een doorn in het oog is. Aan deze toestand verwachtte men een einde, toen de gemeente besloot de Boommarkt op te heffen. Een ieder in onze branche veronderstelde dat men nu zeer zeker tot een centrale verkoop zou komen. Het is echter een ijdele hoop gebleken om de veiling en de markt bij elkaar te brengen. Een toestand en een besluit, die reeds vele fruithandelaren naar de Haagse fruitmarkt jagen en hen de Leidse markten niet meer doen bezoeken. Een besluit, dat wij, groente- en fruithande laren zeer betreuren en een wantoestand laat voortbestaan, die men nergens hier te lande meer vindt. Met dank voor de plaatsing, Een groente- en fruithandelaar. Reserve gemeentepolitie PROPAGANDA-CONTACTAVOND In „Den Burcht" werd zaterdag een propaganda-contactavond van de Reser ve Gemeentepolitie gehouden, welke naar beide zijden uitstekend slaagde. Er was een geanimeerd contact, terwijl ook de propagandistische invloed zich deed gelden. Na een inleidend woord van de voor zitter, de heer S. Weijers, dankte de hoofdinspecteur van Politie, de heer D. J. Verzijden voor de prettige wijze, waarop de contactcommissie de belangen behartigt. Spreker, die het belang van de reserve-politie nog eens onderstreep te, wekte op tot een regelmatig bezoek aan de oefenavonden, waar men een juist inzicht krijgt van de taak van de reserve-politie. Tijdens het hierna volgdende optre den van de drumband O.Lv. de heer C. van Egmond, kregen de aanwezigen een goede indruk van de klankrijke presta ties van deze band. Het Ambtenarencabaret van het ministerie van Justitie kwam deze avond met een goed verzorgd programma van schetsjes, zang en conferences voor het voetlicht. Vooral het optreden van de vocale groep werd een groot succes, het geen trouwens van deze gehele avond kan wc::':n gezegd. Tijdens de vrijdag op de schietbanen te Katwijk gehouden wedstrijden, be haalde onze stadgenoot, res. luit.-kol. J. G. Crabbendam, de eerste prijs bij het karabijnschieten. Bij het pistoolschieten ging de eerste prijs naar de res. 1ste luit. J. Willemse uit Rotterdam. De afdeling Den Haag legde beslag op de Prins Bernhardmedaille. ELK MERK PRIMA WERK VERDAMSTRAAT 6 Telefoon 23041 Eindexamen gymnasium Van de groepen B III en A I van de eindexamen-kandidaten van het Gym nasium slaagden de dames: T. Brouwer, M. C. Dinger, V. H. Veenstra, allen te Oegstgeest en de heren: N. Booij, W. H. Staverman, beiden te Leiden, H. Eiker bout te Katwijk aan Zee, R. H. van der Plas te Oegstgeest. 1 kandidaat werd afgewezen. Van de groep B II is alsnog geslaagd de heer C. Th. Koch. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool slaagden de dames G. C. Anes te Oegstgeest. T. Boersma te Lei den, M. Corts te Koudekerk, A. Postma te Leiden en de heren J. Dekker te Zoe- termeer én H. J. Walvaart te Sassen- heim. Afgewezen geen. Ruim f 4694 voor Rode Kruis De zaterdag alhier gehouden straat collecte voor het Ned. Roode Kruis heeft ruim f3661 (v. j. f2463) opge bracht. Bovendien leverde de verkoop van auto- en rijwielwimpeltjes nog eens een bedrag van f 1033 op. Een prachtig resultaat! ZESDE LEIDSE JEUGD-TOUR De voorbereidingen voor de Leidse Jeugd-Tour, het jaarlijkse wielerfeest voor de jongeren, zijn weer in volle gang. Van heden af kunnen ploegen van 5 renners zich weer opgeven bij N. Ver meer, Floresstraat 31. De ploegen, samengesteld uit jongens van 12 t.m. 17 jaar, worden in de A- en B-klasse ingedeeld volgens het oordeel van de wedstrijdleiding. De jongelui, die de beste prestatie leveren, zullen weer in de gele en groene trui mogen rijden. Voor de beste ploegen zyn er twee wisselbekers, welke door Levendaal A" en „Plan Noord B" verdedigd worden. INBRAKEN. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in de kantine van de Leidse Sportstichting, die zsich op een van de terreinen in de Leidse Hout be vindt. De daders wisten zich toegang tot het gebouwtje te versohaffen door aan de voorzijde een ruit te verbreken, Twee kasten werden opengebroken. Repen chocolade, een aantal siroopwafels ed. vormden de buit van de dieven. De schade bedraagt ongeveer vijftig gul den. In het afgelopen weekeinde is ook in gebroken in de Chr. Kweekschool aan de Paulus Buysstraat. De inbrekers, die een ruit vernielden om binnen te kunnen komen, kwamen niet verder dan het gymnastieklokaal, waar een kast werd opengebroken. Of er ook gestolen is was vanmorgen nog niet bekend. Gistermiddag omstreeks halfdrie heeft de 13-jarige soholier H. Martens uit de 3 Octoberstraat tijdens sportbe oefening op het terrein aan de Zoeter- woudse Singel zijn linkerpols gebroken. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar het Aoademisch Ziekenhuis. Leitls Vakantiekinderfeest volop in actie De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Leiden, de heer Alb. Boogaard, schrijft ons: „Wéér is het voorjaar. Wéér is het Leids Vakantie Kinderfeest druk aan het werk, om straks honderden kinderen een feeste lijke vakantie in schoolverband te be zorgen. En wéér zullen dus, als de plan nen slagen, de hoogste klassen van open bare en hervormde scholen een dag of vier genieten van de prachtige natuur rondom de „Peppelhoeve" in Putten op de Veluwe. Zo'n schoolreis kan niet hoog genoeg worden aangeslagen. Omdat ook het kind uit het minst met aardse goederen bedeelde gezin mee kan, want van de ouders wordt betaling naar draagkracht gevraagd. Dat is één; omdat aan de kinderen zinvolle vrije-tijdsbeste_ ding wordt geboden. Dat is twee; omdat de klas door het wonderlijk beleven van het op een heel nieuwe manier samen zijn een veel vertrouwder sfeer krijgt met groter opvoedingsmogelijkheden. Dat is drie; omdat de school een keer te meer beseft, dat ze altijd gevaar loopt, de betekenis van de verstandelijke aan- Om Trophee du Ballon Libre Statig gleden tien gevaarten de lucht in Statig en met een waardigheid, die niet meer van deze tijd lijkt te zijn, stegen gistermiddag van een bouw- terreintje in het Brabantse Etten- Leur tien ballons op. Een Nederlandse en een Zuidafrikaanse balloncomman dante en verder drie Duitse, één Oos tenrijkse, een Franse, een Belgische, een Zwitserse en een Saarlandse bal lonvaarder gingen elkaar bekampen om de „Trophee du Ballon Libre", de hoogste ballonvaartsprijs van het ogenblik, die reeds driemaal achtereen door de ook gisteren weer opgestegen Haagse commandante Nini Boesman werd gewonnen. Na een lange dag van nerveuze voor bereidingen voor de organisatiestaf en na enige uren geduldig wachten voor een welgemutst en duizendkoppig pu bliek was omstreeks halfvier de eerste driftig aan de touwen rukkende reuzen- sinaasappel klaar voor de start. Het was de 860 kubieke meter grote HB-BIP van de bekende Oostenrijker Fred Dolder, die het gunstigst had geloot. Hoewel het bijzonder fraai weer was, stond er voor de start van dit soort grote ballons fei telijk iets te veel wind. Het vasthouden van de gevulde ballons had letterlijk ve le voeten in de Aarde. Er waren twintig, dertig sterke mannen voor nodig om de ballons, nadat de zware zandzakken van het net waren losgehaakt, nog op hun plaats teh ouden, totdat de bemanning in het tenen mandje had plaatsgeno men en de jury het startsein had ge geven. Tweemaal leidde het driftig tegen elkaar aan slaan van de gasgevulde om hulsels op het iets te kleine startterrein dan ook tot een teleurstelling: vlak voor de start sloeg de „scheurbaan", het losse segment in het ballon omhulsel, dat de commandant in geval van nood toestaat binnen enkele minuten al het gas te laten ontsnappen, los in de ballons van onze landgenoot Koen Jansen en van de charmante Belgische Jeanne de Bast. Ietwat meelijwekkend zag men het frêle, in een lichtblauwe overall gestoken fi guurtje van het Belgische meisje naast haar steeds flapper wordende ballon staan. Als een slechte pudding zakte de OO-BGY in elkaar, 700 kubieke meter gas verdwenen nutteloos in de at mosfeer. Met korte tussenpozen De andere deelnemers aan de race kwamen met tussenpozen van enkele minuten veilig, zij het niet zonder span ning, weg. Om vijf uur „hingen" alle deelnemers. Een fikse westenwind dreef hen snel in oostelijke richting tot op luchting van de buitenlanders, die er niets voor hadden gevoeld als de wind oost was geweest, en zij boven de onbe kende Zeeuwse wateren hadden moeten varen. Ingevolge de Rijksluchtvaartvoor- schriften mag er boven Duitsland alleen bij daglicht worden gevaren, zodat de mallons uiterlijk halftien omlaag moes ten. Landingsmeldingen De bij de jury ingekomen landings meldingen luidden later als volgt: Mevr. Nini Boesman (Ned.) tussen Haelen en Baexeam bij Roermond; Eckert (Duitsl.) tussen Loenen en Beekbergen; Kubig (Saarland)5 km noord van Gennep; dr Iseling (Zwitserl.)Duiven 5 km zuid oost van Arnhem; Riemer (Duitsl.): Meyel, 20 km west van Venlo; Dolder (Oostenrijk): St.-Oedenrode; Dollfuss (Fra-krijk): Knegsel. 1 km van Eind- ïrovi Haueisen (Duitsland)Heesch bij Gss; Van den Bemden (België) Vessem, 10 km van Eindhoven; mej. A. Gfemert (Zuid-Afrika)Ginneken bij Breda. De meeste ballonvaarders hebben een normale en rustige landing kunnen uit voeren. Zij waren zeer te spreken over de hulp die zij daarbij van de bevolking ter plaatse ontvingen. De enige, die voorzover bekend, een enigszins hard handige landing heeft gemaakt, was Fred Dolder. Hij moest wat vroeg de scheurbaan opentrekken. Toen hij en zijn helpers na de landing naar hun passagier zochten, bleken ze er met mand en ballon boven op te zitten. Een officiële uitslag zal eerst bekend kunnen worden gemaakt, wanneer alle noodzakelijke correcties op de bereikte afstanden zijn toegepast. gelegenheden te overschatten. Dat is vier; omdat de schoolreis een stuk na- ituurbescherming van de eerste orde is. Dat is vyf! De organisatoren van het feest hebben grote zorgen: Geen klas, die zich meldt, mag worden afgewezen. Tevreden is de commissie voorlopig pas, als alle hoogste klassen van alle openbare en bijzondere lagere scholen in Leiden op reis kun nen gaan naar een eigen buitenverblijf. Voor wat de financiële kant hiervan betreft, mogen alle Leidenaars meehel pen: door met gulle hand te geven. Voor Vakantie en Kinderen, dus Feest!' Ja, inderdaad: Vakantie en kinderen, dus Feest. De betekenis van deze woorden moet voor de ouders van de leerlingen van de openbare en hervormde scholen in deze dagen wel duidelijk zijn. Het schoolleven staat in deze tijd thans onder de druk van overgangs- en toelatingsexamens. Ook thuis proeft men deze sfeer. Wat een heerlijk vooruitzicht voor de jongens en meisjes van de lagere scholen om na de beproevingen, die elk examen nu een maal met zich meebrengt, met de klas 4 volle dagen uit te gaan. Des te heer lijker omdat deze dagen een mooie af sluiting vormen van een periode op de lagere school, waarvan ongetwijfeld deze meerdaagse reis het langst in de her innering zal voortleven. Maar ook de vrienden en vriendinne tjes, die niet geplaagd worden door de gedachte aan examens blijven niet ach. ter. De vjjfdeklassers hebben in twee groe pen, ito taal 720 leerlingen, de achter ons liggende week genoten van een mooie tocht naar Rhenen en omgeving. Maar de commissie vergat de kinderen van de Mytylschool niet en bood hen een reisje naar Arnhem aan. Speciaal voor deze gehandicapte leerlingen was het een onvergetelijke dag! De nadruk legt de commissie echter op de meerdaagse uitzendingen. Meer dan duizend leerlingen hebben zich aangemeld. Zaterdag j.l. zijn de eerste scholen onder leiding van hun klasse- onderwijzers(essen) naar Putten ver trokken en in de vorm van pendeldien sten zullen deze uitzendingen tot 10 juli doorgaan. Dit V.K.F.-werk eist veel geld. Natuur lijk sparen de leerlingen voor hun reis. Desondanks zijn de spaarbedragen niet voldoende om alle kosten te dekken. Daarom kindervrienden, geeft gehoor aan deze oproep. De commissie voor het Leids V.K.F., die reeds meer dan 25 jaar op dit gebied werkzaam is zal U erg dankbaar zijn. Mocht U het niet weten: de postreke ning van de penningmeester van het Leids Vakantiekinderfeest is: 193953. CONCERT VAN DER WERFPARK Morgenavond geeft de Harmoniekapel „Trouw en Durf" een concert in het Van der Werfpark. Voor de pauze bestaat het programma o.a. uit werken van Boedijn, Stalmeier en Siede. Na de pauze volgt het optreden van de drumband. Elf ballons met bemanningen uil Nederland, België, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland gingen gisteren van start te Etten in Noord-Brabant tijdens de PH-EL- eesten. Een overzicht van het start terrein. Advertentie Lexi maakt bekend de PRIJSWINNAARS van de maand mei De jury, bestaande uit de heren Kees Stip letterkundige L. P. A. Soeterboek copywriter M. C. de Jong redacteur C. Krouwel reclamedeskundige A. A. Broeksma ontwerper heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker, te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aangewezen. Deze krijgen een tweedaagse vliegtocht naar Londen. L. C. Janson, v. Wesembekestraat 105, Vlaardingen. H. Nieuwland, Oude Delft 35, Delft. Mevr. C. Hesse-Loopeker, Marco Polostraat 1951, Amsterdam-W. W. Priesterbach Jr., Sarphatistraat 84, Amsterdam. Mevr. A. Moeskops-Gerritzen, P. KrugerL 50, Den Haag. C. Vermeulen, Cannenburglaan 124, Den Haag. Mevr. G. Kist-Blom, J. W. Schoutenstr. 64, Hoorn N.H. W. D. Verduyn, Swanecampen 36, Delf gauw (Delft). Tevens werden de vijftig winnaars van een slof a, 200 Lexingtonsigaret ten door de jury ge kozen, die hun prijs krijgen toegezonden U DOET TOCH OOK MEE? De acht winnaars van juni gaan twee dagen naar Parijs. Vraag een af druk van de publicatie met algemene voorwaarden aan: Lexington - Postbus 305 - Den Haag Lexi wenst u veel succes en geeft u de goede raad jrom America's Best Tobaccos Lading iverd gecontroleerd Kon na twee dagen de reis vervolgen Franse autoriteiten hebben donderdag in de monding van de Gironde het Ne derlandse kustvaartuig „Wiilemijn" (478 ton) aangehouden en bevel gegeven naar Bordeaux terug te keren, waar zij een onderzoek in stellen naar de lading, te weten munitie en reserveonderdelen voor motorvoertuigen. Dit werd eerst zaterdag bekend gemaakt door de haven autoriteiten te Bordeaux. De „Wiilemijn", eigendom van de re derij „Gruno" te Amsterdam, was dins dag de haven van Bordeaux binnenge lopen na Antwerpen, Milford Haven en Southampton te hebben aangedaan. Het schip was donderdag toen het in de monding van de Gironde werd aange houden, op weg naar Fedala nabij Casa blanca in Marokko. Voor Pakistan Douanebeambten, die het schip vrij dag hebben doorzocht deelden mee, dat de lading in overeenstemming is met de scheepspapieren volgens welke de lading bestemd is voor het Pakistaanse leger en het verre Oosten. Het schip heeft zowel in België en Engeland als te Bordeaux munitie geladen. Havenautoriteiten van Bordeaux zei den, dat de aanhouding was verricht om te verhinderen dat de Algerijnse op standelingen wapens ontvangen, die worden ontscheept in havens van aan grenzende landen. De directeur van de rederij „Gruno1 de heer B. Venema, heeft zaterdag het bericht over de aanhouding van de „Wiilemijn" bevestigd. Hij zei, dat de lading voor Pakistan bestemd is. Verder zei hij te kunnen begrijpen, dat de Fran sen vrezen dat de munitie te Fedala Twee jongens bij een botsing gedood Een 19-jarige motorrijder, die zonder rijbewijs reed, en een vijftienjarige be rijder van een bromfiets (die gezien zijn leeftijd niet bevoegd was een bromfiets te berijden) zijn zaterdagavond om streeks acht uur op de Zwarteweg in de gemeente Oldebroek in botsing gekomen en ter plaatse overleden. De bromfietser was de 15-jarige G. van 't Veen uit Oos- terwolde, die, waarschijnlijk omdat voor hem een boer met een koe liep, geheel links van de weg ging rijden. Van de andere kant naderde de motorrijder A. Holstege uit Doornspijk in flinke vaart. De laatste was de boer reeds gepasseerd, toen hij de bromfietser geheel links zag naderen. Dientengevolge heeft hij waar schijnlijk getracht de fietser links te oasseren, terwijl op hetzelfde ogenblik Van 't Veen naar zijn eigen weghelft wilde terugwijken. Zij vlogen tegen el kaar op. De bromfietser werd" in de berm geworpen, de motor sleepte de brom fiets een tiental meters mee voordat de berijder kwam te vallen. Beiden over leden op de plaats van het ongeluk. De Zwarteweg is ter plaatse vrij smal en volgens deskundigen is het niet verant woord hier harder te rijden dan hoog uit zestig kilometer, hoewel daar geen snelheidbeperking is. De motorrijder heeft, volgens getuigen, aanzienlijk har der gereden. Explosief projectiel op strand gevonden Ongeveer twee kilometer ten zuiden van de Zuiderpier te IJmuiden heeft een over het strand fietsende Haarlemse jongeman vrijdagmiddag een ontdek- cing gedaan, die hem onmiddellijk naai de politie deel snellen. Hij was met zijn fiets over een hard voorwerp gereden, dat er zeer gevaarlijk uitzag. Deskun digen van de politie waarschuwden de mijnopruimingsdienst te Den Helder. Ruim 4 uur lang is de MOD bezig ge weest met het demonteren. Het bleek een zeer explosief voorwerp te zijn dat in de oorlogstijd werd gebruikt voor de bescherming van mijnenvelden op de Noordzee. Met deze apparaten was het mogelijk zelfs mijnenvegers, die de vel den moesten opruimen, tot zinken te wordt gelost en zo de Algerijnse opstan delingen bereikt. Te Fedala zal echter niets van boord gaan. Er zal daar lading voor Pakistan aan boord worden geno men. Op de hoogte De heer Venema deelde verder mee, dat de munitie bestemd is voor het Pa kistaanse leger en de andere lading, be staande uit legergoederen, voor Amerika nen in Perzaë. Het ministerie v. Buiten landse Zaken was van dit transport vol ledig op de hoogte. De „Wiilemijn" kreeg later toestemming zijn reis te vervolgen en vertrok in de nacht van zaterdag op zondag uit Boreaux. Eisler dreigt met 'n blokkade van Berlijn Ingeval van Westduitse presidentsverkiezingen (Van onze correspondent in Bonn) Van Oostduitse z(jde heeft men het afgelopen weekeinde met een tijdelijke blokkade van West-Berlijn gedreigd, in dien de Westduitse presidentsverkiezin gen op 1 juli a.s. in West-Berlijn zullen worden gehouden. Tezelftertijd werd in Bonn de oppositie tegen het voorstel om Berlijn toch te handhaven groter. Het was de vooraanstaande Oostduitse com munist Eisler, plaatsvervangend chef van het Oostduitse radio-comité, die dreigde dat „de Oostduitse volkswoede in beweging zal komen als de presi dentsverkiezingen in Berlijn zouden plaats vinden". Dan zouden de Oost duitse arbeiders „spontaan" ieder trans port naar West-Berlijn verhinderen, al dus Eisler. Voorts werd in Oost-Berlijn duidelijk gemaakt, dat men dit verkeer ook op andere wjjze wil hinderen, te weten door een belasting op het vervoer. West-Ber-' lijn zal dan niet slechts moeten betalen voor het onderhoud van de wegen van West-Duitsland door Oost-Duitsland naar West-Berlijn, maar daarenboven de kosten die Oost-Duitsland moet ma ken voor zijn „bescherming tegen de Westelijke spionage-organisatie in West- Berlijn". In West-Berlijn zelf staat men er nog altijd op dat, juist in het licht van deze Oostduitse dreigementen, de presidents verkiezingen hier zullen plaats vinden, gelijk op 17 juli 1954 prof. Heuss ook in Berlijn als president werd herkozen. Een bezoek op vrijdag a.s. van burgemeester Brandt aan Genève op uitnodiging van de Westelijke ministers zal on getwijfeld veel te maken hebben met dit probleem. Men neemt in Bonn aan. dat het juist de Westelijke ministers zyn die er bij de Westduitse regering op hebben aangedrongen ieder onnodige demon stratie in Berlijn thans te vermijden. Brandts stadgenoot, de Westduitse mi nister van Al-duitse zaken, Lemmer, pleitte zaterdag wel voor het doorgaan voor de verkiezingen in West-Berlijn, maar in de Westduitse hoofdstad gelooft men, dat dit met het oog op het Ge- neefse overleg niet meer te rechtvaar digen is. Het was vrijdag j.l. al opval lend dat Bondsdagvoorzitter Gersten- maier, bij wie volgens de grondwet de beslissing in deze ligt, liet bekend ma ken, dat de beslissing over het vasthou den aan Berlijn als verkiezingsoord „met het oog op de Geneefse conferentie nog niet was gevallen". Minister van Bui tenlandse Zaken Von Brentano heeft Gerstenmaier zaterdag het regerings standpunt meegedeeld dat eveneens te gen Berlijn is. Men noemt thans aller eerst Bonn als plaats voor de presidents verkiezingen op 1 juli, maar ook Frank fort aan de Main wordt genoemd. Weer kropsla naar Zuiderburen België en Luxemburg hebben besloten, dat, met directe ingang, de invoer van kropsla uit Nederland in deze landen weer zal worden toegestaan. Van 17 mei j.l. af was de uitvoer van Nederlandse kropsla naar België en Luzemburg niet meer mogelijk in verband met de prijs- ontwifcfceüne voor dit produkt op de ..«arkten ven genoemde landen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3