STADSNIEUW Laatste nieuws ZITTEN MAAKT ZIEK, stelde '11 congres van Duitse artsen vast De moderne mens moet zich veel meer beivegensport99 is niet: kijken naar t televisiescherm MAANDAG 8 JUNI 1U» Afscheid J. van Es van S.L.F. Zaterdag vierde, zoals gemeld, de heer j. van Es zijn veertigjarig jubileum bij de Stedelijke Lichtfbrieken, terwijl hij tevens om gezondheidsredenen met ver vroegd pensioen ging. Na in het Stad huis ontvangen te zijn, verplaatste de feestvreugde zich naar de Lichtfabrie ken, waar in de directiekamer de direc teur ir. Y. Ykema, zfjn waardering en dank uitte voor de vele diensten door he heer Van Es gedurende lange jaren aan het bedrijf bewezen. Spreker wenste de scheidende functionaris nog vele 1 goede pensioenjaren toe en overhandig de hem namens het gemeentebestuur de oorkonde en de bekende enveloppe met jnhoud. De chef van de jubilaris onderstreepte vde gesproken woorden nog eens, waarna isttf>amens de personeelsvereniging een ;mDpadeau werd aangeboden. In de kantine volgde nog een hartelijk 1 Afscheid in de kring van zijn naaste stufollega's. Ook hier mocht de heer Van tecF5 no° een geschenk in ontvangst strjpemen. Mede namens zijn familie dank- eriJe de heer Van Es allen hartelijk voor Jje belangstelling en het medeleven op alereze voor hem 20 bijz°ndere dag. Velen kwamen hierna nog persoonlijk van de heer Van Es afscheid nemen, ioes E Indische sfeer in Ant. Clubhuis 1 vei OPVOERING VAN DE VEGLO Om een toneelstuk op te voeren; ge heel in de sfeer van het voormalig GEVONDEN VOORWERPEN In de maand mei zijn de volgende voorwerpen gevonden: fototoestel, tan- denbeugel. auto-bagagerek, ringetje (goud), kinderbril, muntbiljetten, hand schoenen, motorwanten, hoofddoek, por temonnee, plastic tas. kinderjack, wan delwagentje, damestasje, parkiet, akten- tas, vulpen, babyjasje, etui inh. vulpen en vulpotlood, autostep, kinderdriewieler, pakje inh. ondergoed, verfschrapper, Jongensoverhemd, sokken, zegélringetje, sleutels, schooltas, ballpointpen, kinder tasje, dolkmes, zakmes, herenpolshor loge, autowieldop, schakelarmband, jack, jongensjasje, zonnebril, kindervestje, portefeuille, bel voor huistelefoon, trouw ring, colbertjasje, viltpapier, 4 kleuren- potlood, bankbiljet, sandaal, leefnet. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Nederland-Indië is beslist geen edpi makkelijke opdracht. ge- Maar komt zoiets in de handen van de toneelafdeling van de Vereniging van Gerepatrieerden voor Leiden en Omstreken, dan kan men wat de sfeer betreft rekenen op een bijzondere avond, omdat immers deze leden van de Veglo het leven in de tropen van zeer nabij hebben meegemaakt. Toen de toneelafdeling van de Veglo aterdagvond in het St.-Antoniushuis iet stuk: „Het mysterie van Djojodermo 'an T. van Lichten voor het voetlicht iracht wist men dat dit stuk met veel pthousiasme zou worden gespeeld. Jammer was het, dat het tempo van it spel wat laag lag, maar dit is hoofd ikelijk te wijten aan de routine van de ipelers. Zij hebben in ieder geval laten dat dit door oefening heel wat be- :r kan worden want de animo voor het meelspelen is zeer groot. 4 Het stuk gaat over Djojodermo, die Zich inbeeldt de afgezant te zijn van de god Rhama. Hij hééft veel volgelingen en bij iedere volle maanavond worden er onder leiding van Djojodermo dan sen uitgevoerd om Rhama op mense lijke wijze eer te brengen. In werkelijkheid is Djojodermo een doortrapte schurk want als de vereer- ;rs van Rhama al dansende het altaar leren, nemen zij er 'n gewijde pit uit; laar verwonden zich tevens aan enkele iherpe voorwerpen, waarop een sterk is gesmeerd. Tijdens het verdere lansen vallen zij plotseling dood neer. 'aardoor Djojodermo in het bezit van mn goederen komt. Na een langdurig onderzoek gelukt iet de politie tenslotte achter dit ge- 'im te komen en het mysterie van ijojodermo is opgelost. Hetgeen de spelers met dit debuut isteerden is een grote stap in de goe- richting. De voorzitter van de Veglo, de heer van Tongeren opende deze goed ;ochte avond, terwijl de muziek ver- ...D_ werd door een hawaiian-ensem- teuble onder leiding van J. Veekman. NED. HANDELSREIZIGERS- VERENIGING KWAM BIJEEN De afd. Lelden der NHRV kwam in 'ergadering bijeen, In zijn openings- 'oord heette de voorzitter der afd de leer G. H. Rekers, de vele aanwezigen iartelijk welkom, inzonderheid de heer Kool, prov. hoofdbestuurder van luid-Holland. Na afhandeling van de huishoudelijke lss%genda, volgde het verslag van de Alg. P Jaarvergadering op 9 mei jJ. in „At- ^nta" te Rotterdam gehouden. Afge- da vaardigde voor de afd. Leiden was de Sfeeer J. Vijlbrief. De heer F. L. Simons, die in deze ver gadering verslag uitbracht van deze ook Mioor hem bijgewoonde algemene verga- flering, wees op de propaganda-actie, jpelke is ingezet ter gelegenheid van het P J>p 1 december te vieren 85-jarig be- taan der Vereniging. In 1960, aldus tieelde spreker mede, zal er één unifox-m "yakexamen komen, waarvoor een nieuwe i Stichting Vakbekwaamheid Handelsver- Tegenwoordigers is opgericht. Dit jaar tullen 183 kandidaten aan het examen - Jleelnemen. Na het voorlezen kreeg de heer Simons 'eel dank van de vergadering voor het 'itvoerige verslag, Hierna volgde een refèraat door de -„.Afdelingsvoorzitter onder de titel „De ^rechtspositie van de handelsreiziger en pandelsagent". Vooral aan het punt „Concurrentie be- werd veel aandacht besteed. De atepoorzitter wees erop, toch vooral voor- te zijn bij het aangaan van een en dit- 20 nodl6- eerst ,defoor te leggen aan een deskundige. De ;ngpelangstelling voor dit referaat werd duidelijk tot uitdrukking gebracht in de Élepiscussie na afloop. De voorzitter werd )acflank gezegd voor de moeite besteed aan net samentellen van deze lezing. ne^ Na de rondvraag sloot de voorzitter 1 fle vergadering met een woord van dank voor deg roteo pkomst en de aangename •ssilBfeer, waarin de besprekingen werden ggevoerd. 3 vf BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN geboren Maarten, zn. van J .van den Oever en M. van Vliet; Mlchaël Johannes Simon, zn. van S. J. van der Werff en M. S. B. Homan; Gerrlt, zn. van J. Hoekstra en G. BoSJ. G. de Haas; Margaretha, dr. van G. Jo/Kokkedee en M. Rietbergen; Margriet Ro- covita, dr. van H. Jonker en H. R. Kitts; ..jAnthonius Johannes Chrlstlaan, zn. van *3A- J. van der Born en a. F. Drlessen; U:Evert Jan Adrlanus, zn. van C. G. J. Bik lioaen P. j. m. van der Nat; Gerarda, dr. van p JH. Prins en B. Braam; Ingrld, dr. van H. en B. Braam; Ronald Abraham, zn. van A. Favler en J. van den Wijngaard; p ^Klaaske TJltske, dr. van J. W. Reljerse en trjjG- Groenla. i overleden 9-4: M. Schut, 71 Jr., echtgenote van R. Ger- L. Nawijn, 87 Jr., weduwe van M. ÏDekker. Jüfficiële publikaties vrDL-rro LElDbRDORP P.V. HET OOSTEN Wedvlucht vanaf Arlon op zaterdag 6 juni; in concours 160 duiven, welke om 10.45 uur met zuidelijke wind werden gelost. Afstand der hokken 294 tot 287 km. De eerste duif bereikte haar hok om 2.36.50 uur en maakte een snelheid van 1252.66 m. per minuut, de laatste prijs winnaar om 2.53.18 uur met een snelheid van 1166.78 m. per minuut. De uitslag luidt: J. Smits 1, 8, 9; J. G. R. Langhout 2, 7; H. v. d. Vecht 3; J. v. Wezel 4, 5; E. v. d. Hooff 6; S. Schoe- man 10. Jaarvergadering Groene Kruis De afdeling van het „Groene Kruis", Leiderdorp-Zoeterwoude hield in het Dorpshuls haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Van Diepeningen. De vereniging heeft thans 1200 leden. De voorzitter sprak er zijn teleurstelling over uit, dat zo weinig leden blijk van belangstelling tonen voor de jaarvergadering. Verder deelde de voorzitter mede. dat de werkzaamheden zullen worden uitgebreid en bracht de wijkzuster, zuster Hoogvliet hulde, voor de wijze waarop zij haar werk verricht. Ook de secretaris, de heer J. M. Lim burg, bracht de wijkzuster dank, voor al haar zorg en toewijding. In overleg met zr. Hoogvliet is nog geen tweede wijk zuster benoemd, omdat zij met assisten tie van zr. Hartman uit Koudekerk het werk nog wel aan kan. Uit het jaarverslag van zr. Hoogvliet bleek, dat alleen al op het zuigelingen bureau 714 consulten werden gegeven. De penningmeester, de heer J. Peere boom, kon een voordelig saldo van f3715 melden; dit is voornamelijk te danken aan de verhoogde contributie en de gewijzigde subsidieregeling. Bij de bestuursverkiezing werden de heren R. v. d. Hoek en J. M. Limburg herkozen, terwijl de heer E. E. v. d. Schaaf tot lid van de kascommissie werd benoemd, in de plaats van de heer Brinksma. De heer Van Diepeningen merkte nog op, dat zowel de benoeming van een tweede wijkzuster, als de stich ting van een wijkgebouwtje in het Zijl kwartier, de volle aandacht van het be stuur hebben. Met de bouwer van de flatwoningen in het Zijlkwartier, de fa. Koningen en Batenburg, zal gespi-oken worden over de bouw van het wijkge- bouw achter deze flats. Verder is het de bedoeling om het Dorpshuis te blijven gebruiken en daarnaast in verschillende woonwijken een klein gebouw te stich ten. De heer Hobo noemde het Dorps huis toch eigenlijk niet geschikt en vroeg of er niet een representatief nut tig wijkgebouw kan komen. Tot slot werd de door het Groene Kruis uit Rotterdam beschikbaar gestel de film „Kinderogen lachen weer" ver toond. OEGSTGEEST Gistermorgen omstreeks kwart voor tien vond op de Rijnzichtweg een botsing plaats tussen een bestelauto en een bromfiets. De bestuurder van de be stelauto, een inwoner van Woerden, ver leende n.l. geen voorrang aan een 21-ja- rige Leidse bromfietser. Zowel de berij der van de bromfiets als een 15-jarige jongen, eveneens uit Leiden, die achter op zat, kwamen op het wegdek terecht. Zij liepen ontvellingen aan handen en vingers op. De bromfiets werd zwaar be schadigd. VOORSCHOTEN ENQUETE WINKELPLANNING Het gemeentebestuur van Voorschoten heeft reeds in *1947 de hulp van het Economisch Technologisch Instituut in Rotterdam ingeroepen om een beeld te krijgen van de vermoedelijke toekom stige ontwikkeling van de gemeente. Nu weer is het ETI ingeschakeld. Thans om een beeld te krijgen van de behoefte aan en de spreidingsmogelijkheid van winkels, speciaal in de nieuwe wijken. In de gemeenteraad is reeds dikwijls aangedrongen op een gedegen onder zoek. Thans is dat onderzoek aan de gang.. Daarvoor zullen enquêteurs van het ETI alle winkeliers bezoeken en ook een groot aantal huisvrouwen. Als dit onderzoek slaagt zal het ge meentebestuur zich een oordeel kunnen vormen over de juiste omvang, de aard en de situering van het winkelapparaat in deze gemeente. Uiteraard zal het oog gericht zijn op de belangen zowel van winkelier als van consument. Slotoefening B.B. bij Zilverfabriek De grote slotoefening, die de BB za terdagmiddag in Voorschoten hield, was opgezet om de paraatheid van de BB te tonen maar ook om de inwoners het werk van de BB, de geoefendheid te to nen en uit een oogpunt van propaganda. Het was daarom niet voor niets, dat een groot, spectaculair vuur op een van de drukste punten van de gemeente, n.l. op het kruispunt bij de Zilyerfabriek, werd ontstoken om drie uur. Dit vuur werd verondersteld ontstaan te zijn door beschieting van voertuigen uit vijandelijke jagers. Fikse vlammen en een rook, die het verkeer over de drukke Leidseweg hinderde, trokken nog al wat belangstellenden uit de buurt en kinderen uit het gehele dorp aan. Donderende knallen achter de zilver- fabriek verbeeldden daarna bominsla gen. Ook achter de fabriek brak daarna brand uit. Om ongeveer kwart over drie arriveer de de brandweer aan de straatzijde, ter- verkeer. iter Burgemeester en wethouders van Leiden gflbrengen ter openbare kennis, dat de Roe- lortmer Visscherstraat. de Spleghelstraat en isg de Brederodestraat met ingang van 10 juni yl959 voor de duur der bestratlngswerk- ^zaamheden aldaar zijn afgesloten voor het n - verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee, in belde richtingen. verkeer. Burgemeester en wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de Jan van Goyenbrug met ingang van 9 Juni 1959 voor de duur der herstelwerkzaam heden aan deze brug is afgesloten voor het voetgangersverkeer. Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd wijl de bedrijfsbrandweer van de zil verfabriek de brand aan de achterzijde trachtte te blussen. Ondertussen waren andere BB-ploe- gen reed bezig de gewonden te verzor gen en de gestrande voertuigen op te ruimen, terwijl de Rijkspolitie de afzet ting van de weg verzorgde. Alle ploegen werden opgeroepen van uit de kelder van het gemeentehuis, waar de centrale commandopost was geves tigd. Daar waren padvinders en pad- vindsters voor allerlei diensten ingescha keld, terwijl ook pandvinders op het ter rein als gewonden fungeerden. Evenals vorige jaren werden de ge wonden, na ter plaatse (hoewel niet be paald snel) verbonden te zijn, afgevoerd naar het Gezondheidscentrum en van daar indien nodig naar het Cultureel Centrum, dat weer als ziekenhuis was ingericht. Ook de Dienst Sociale Verzor ging was dit Jaar (voor de tweede maal) in functie. Behalve de brand aan de weg en de afvoer van gewonden, zagen de bewo ners van Voorschoten verder van de oefening niet veel omdat alle reddings oefeningen zich op het terrein van de Zilverfabriek afspeelden. Daar werd de gehele oefening met aandacht gevolgd door burgemeester C. J. van der Hoeven, het Kringhoofd, de heer Gerth van Wijk en de directeur van de Zilverfabriek, mr. S. A. C. Begeer. Dit jaar raakte ook een noodwachter gewond, niet alleen om ook op hem de normale hulpverlening te oefenen, maar ook om de administratieve voorschrif ten te laten verwerken. Met deze oefening, die naar de mening van insiders volledig geslaagd is, heeft dc BB het oefenseizoen 1958-1959 afge sloten. In een feestavond, die 's avonds in het Cultweel Centrum werd gehouden, werd aan de zeer grote groep medewerkers, die allen 5 Jaar of langer in B.B. ver band werkzaam waren, de zilveren ster uitgereikt. WASSENAAR GRONDEN VOOR HET GRONDBEDRIJF Burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad voorgesteld twee perce len grond, die reële exploitatiemogelijk heden als bouwterrein bieden alsnog in te brengen in het grondbedrijf. Het be treft in de eerste plaats een perceel grond aan de Storm van 's-Gravesande- weg, dat de gemeente omstreeks 1930 in eigendom kreeg door aankoop of ont eigening. Van deze grond is 8618 m2 bouwrijp en 1115 m2 maagdelijk. B. en W. stellen voor de waarde te bepalen op resp. f. 20.- en f.50 per m2. Een tweede perceel van ruim 2 ha aan de Sparrenlaan werd in 1953 door de ge meente, aangekocht. De waarde van dit stuk stellen B en W op f. 4300, dat is f. 3000 koopsom vermeerderd met over drachtskosten en sedertdien ten laste van de gemeentebegroting gebleven kos ten. ZOETERWOUDE Wit Gele Kruis De R.K. Vereniging Het Wit-Gele Kruis „St.-Elisabeth" hield haar jaar vergadering in het parochiehuis aan de Schenkelweg. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden per 31 december 1958 be droeg 803, tegen 761 per 1 januari 1958. Voorts ontlenen wij uit het jaarverslag dat de wijkzuster 1962 bezoeken aflegde bij 56 patiënten. De zuster verleende voorts medewerking op het wekelijks consultatiebureau van aokter Kortmaan en aan de inenting tegen polio. Op 31 december 1958 stonden 13 ge zinnen onder toezicht met 16 patiënten. In het afgelopen jaar werd een moeder cursus gegeven, terwijl in 333 gevallen materiaal werd uitgeleend. Het finan cieel verslag gaf het volgende beeld: Ontvangsten: contributie f.6369.85; subsidies van Rijk en gemeente f. 4796.65 overige ontvangsten f. 120.40. Aan nieuw materiaal werd uitgegeven f. 947,90, ter wijl het onderhoud van het materiaal een uitgaaf vorderde van f. 285.67; aan salarissen werd uitbetaald f. 6197.78, de sociale lasten bedroegen f. 519.65. Aan het bouwfonds werd een bijdrage ver leend van f. 635 Bij monde van de heer Friebel werd namens de kascommissie voorgesteld de penningmeester te dechargeren voor het financieel beleid. Hiertoe werd besloten. Het bouwfonds voor het nieuwe wijk gebouw geeft een totaal van f. 14.450.—. De begroting voor 1959 werd vastge steld op f. 12.855 in ontvangsten en uit gaven. Besloten werd voorts tot aan koop van een nieuwe bromfiets voor de wijkzuster. De aftredende bestuursleden de heer H. J. J. A. Smeets en mevrouw van Diemen—van der Veld werden her kozen. In de vacature J. de Jong, die zich wegens hoge ouderdom niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. van Veen. Coöp. Boerenleenbank De Coöp. Boerenleenbank hield haar jaarvergadering in café Den Hollander. In het jaarverslag vermeldde de kas sier. dat de omzet van de bank in 1958 was gestegen van f 17.000.000.— tot f 19.000.000.Het aantal spaarrekenin gen vermeerderde met 220 en is daar door gekomen p 2213. Er werden 34 nieuwe voorschotten verstrekt tot een bedrag van t'245,.000.—Het aantal rekening-couranthouders bedroeg 121 Het saldo-tegoed bij de Centrale Raiffeisenbank bedroeg per 31 december 1958 f990.000 -. Door toevoeging van de winst ad f 1250 aan de reserve steeg deze tot f 110.000. Het aantal leden steeg met -6 tot 274. De rekening van baten en lasten werd vastgesteld in ontvang sten en uitgaven op f9.500.035.23. ter wijl de balans werd goedgekeurd tot een bedrag van 2.502.727.86. De gemaakte W1SK Si® Preserve tolgevoégd mh tLaore,dende bestuurslid de heer Galen, werd vervangen door de x r Klulters; het lid van de Raad van Toezicht, de heer J. Berk werd opgevolgd door de heer G. J de Jong. in de vacature J. Berk werd tot plaatsvervangend bestuurslid gekozen de heer A. van Diemen en in de vaca- Qomvoirt Dr°°ehde heer L' J' van voorzitter dankte vervolgens de Snn 5,epk voor zlJn 30-jarige en de L hLJ-1" uan ?alen v0°r zijn 27-jarige arbeid in het belang van de bank. Aan beide heren werd een kist. sigaren aan- zicht bracht de heer G. P. vA Leeu^n da** «f aan beide scheidende functionarissen. Op zijn voorstel wer den beide heren benoemd ot erelid van ce bank. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 6 juni C.V, Centrale Aalsm. Veiling G.A.: Iris 1069; Ixla 15— 33; Lathyrus 10—45; Colvillei 60—100; Gladiolen 70145; Papaver 1546; Ornl- thogalum 60—110; Campanula 10—55 per bos. Clematis 1042; Calla 5—13; Gerbera 10—28; Bouvardla 1632; Violieren 5—10; Pioenen 515; Eremurus 1035 per stuk. Lelies 510 per kelk. Anjers :rood 3—10 roze 416. wit 312. Orchid Blanty 15 39 per stuk. Rozen- Better Times 38; Rosalandia 38; Edith Helen 416; Parel v. Aalsmeer 412; Geh. Dulsberg 310; Pechtold 27; Verschuren 27; Townv I Gold 312; Mad. Ofman 420; Bacc_-^ Hoogste prijs is niet een record, maar gezondheid! (Van onze correspondent in Bonn) Op een in West-Berlijn gehou den congres van West- en Oost- duitse artsen heeft men openlijk verklaard: „Zitten maakt ziek! Wie zich niet beweegt, gaat te gronde!" en daarmee poogde men de mensen op te wekken los te komen van de lichamelijke passivi teit, waaraan heden ten dage zo velen slechts allerlei gebreken overhouden De Westberlijnse sportarts dr. Mellerowicz was het, die de vin ger op de wonde legde. Niet een tekort aan vitaminen bedreigt de moderne mens, maar een tekort aan beweging, zo zei hij. De lieden, die daaraan lijden, worden bij de geringste beweging reeds dood moe. Ze kruipen voor het minste wisse wasje van een boodschap achter het stuur van hun auto. Ze zinken behaag lijk in een stoel om sportevenemen ten te zien op het scherm van hun te levisietoestel; ze zien beweging, maar ze bewegen zich niet! Ze genieten van de beweging van anderen, maar zij lijden onder een tekort aan eigen beweging. Ze lopen rond met hoofdpijn, met maagpijn, met storingen in hun darmen. Eens, al dus Mellorowicz, vreesden de mensen, dat de machine de mens brodeloos zou maken. De machine maakt hem evenwel bewegingsloos, lui en traag, ziek en mis selijk, omdat hij er de voorkeur aan geeft de wereld te zien in zijn auto en op het t.v.-scherm. De A.W.W. en de A.O.W. In het verslag van de Sociale Verze keringsbank betreffende algemene ouder- domsverzekering over 1957 wordt ook stilgestaan bij de voorgenomen tijdelijke financiering der algemene weduwen- en wezenverzekering uit de reserveringen van het algemene ouderdomsfonds. Om de AWW tot 1962 te kunnen financieren, zal behalve het bestaande overschot ad f 245 miljoen, tevens nog f 170 mil joen aan de noodzakelijke reserves van het algemeen ouderdomsfonds moeten worden onttrokken. Deze reservering zal dan echter moeten plaatsvinden in de periode na 1 januari 1962. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat per 1 januari 1962 naast de AWW-premie (voorlopig te ramen op 1 procent) een AOW-percentage van 6.6 moeten worden geheven. Daarmede wordt tevens de circulerende misvatting, als zou het AOW-percentage met 1.15 kunnen wor den verminderd, afdoende weerlegd, al dus wordt in het verslag geconstateerd. TWEE NEDERLANDERS IN GENEVE OMGEKOMEN Een Nederlander en een Nederlandse zijn ln de nacht van zaterdag op zon dag in Genève om het leven gekomen ln een flatgebouw in Genève, waar brand was uitgebroken. Omdat zij in hun eigen appartement op een van de verdiepingen met rookverstikking wer den bedreigd, trachtten ze uit het bran dende gebouw naar buiten te vluchten, waarbij zij per ongeluk de trap naar de kelder afdaalden. Daar zijn zij door der ook bedwelmd geraakt en gestikt. Brandweerlieden hebben hen later aan de voet van de trap in de kelder ge vonden. De man en de v/iuw waren ge kleed in pyama. Hun stoffelijke over schotten zijn overgebracht naar een zie kenhuis. De consul-generaal van Neder land is van het ongeluk op de hoogte gebracht. Voleens AFP zijn de namen van de slachtoffers de heer Johannes Verwaaijen. geboren op 25 februari 1892 en mevrouw Maria Elisabeth Campan, geboren op 14 november 1908. Adenauer wil naar Londen Bondskanselier Adenauer heeft de wens te kennen gegeven binnenkort naar Engeland te gaan voor besprekin gen met premier Mcmillan. In diploma tieke kringen ln Bonn verklaarde men dat Adenauer, nu hij besloten heeft Bondskanselier te blijven, misschien ln Londen zal trachten opheldering te krij gen en te verschaffen over de steeds maar aanhoudende stroom berichten over de minder hartelijke betrekkingen tussen Londen en Bonn, die gebaseerd zijn op Adenauers wantrouwen tegen Macmlllan. In welingelichte kringen ln Bonn wees men er op dat Adenauer Macmlllan is begonnen te wantrouwen toen deze naar Meskou ging. Dit wan trouwen zou versterkt zijn door de be richten. dat Engeland voorstander is van een „bevriezing" van de strijd krachten in Europa op het huidige peil. Mellerowicz is er te West-Berlijn op uit gegaan. Duizend Berlijners vroeg hij „Wat doet U voor het instandhouden van Uw lichamelijke capaciteiten?" Bijna 500 van de ondervraagden ant woordden ietwat lakoniek: „Niets Maar alle duizend waren er van over tuigd dat er iets aan sport gedaan moest worden voor de gezondheid. Driekwart evenwel beperkte het „be drijven" van sport door op een tribune het voetballen te aanschouwen dan wel door het vlijtig invullen van de ko lommetjes van de toto-formulieren En de vraag „Waarom doet U dan zelf niet aan sport!", werd zuchtend door 330 ondervraagden met het antwoord „geen tijd" beantwoord Mensen in de stal Mellerowicz bracht op het congres grof geschut in werking. Van 200 zieken, die lijden aan typisch zogenaamde civilisa- tieziekten, hadden niet .minder dan 184 per dag niet meer dan een half uurtje frisse lucht genoten. Vandaar dan ook dat Mellerowicz zegt, dat waar meer sportvelden worden aangelegd, het aan tal ziekenhuizen niet zal behoeven toe te nemen. Exacter legde hij dat als volgt uit: waar de spieren niet gebruikt worden, daar komen bepaalde li chaamsdelen in nood, daar verval len zekere delen tot ondervoeding, tot atrofie. Daar vervalt de zuurstof - voeding van het fijnste weefsel. REMBRANDTSPLEIN ALS REMBRANDTS PLEIN Te Amsterdam heeft zich een comité gevormd, dat beoogt het Rembrandts- plein weer het plein van Rembrandt te maken. Het wil dit bereiken door „alle vormen van propaganda, die de interna tionaal beroemde grootmeester in woord en beeld tot nieuw leven zal brengen, zowel in binnen- als buitenland". De bedoeling is, dat het standbeeld van de schilder middelpunt van deze propaganda zal worden. Verwacht wordt, dat hiermee het Rembrandtsplein zijn oude roem in binnen- en buitenland zal herkrijgen. Tot het comité zijn toegetreden: Mag- da Janssens, Dora Paulsen, Ko van Dijk, Sylvain Poons, J. J. Voskuil en Han van der Kraan. Secretaresse is Hermine Heijermans, Kerkstraat 281, Amsterdam. Conferentie hervat over verbod kernwapenproeven De drie-mogendhedenconferentie in Genève over een verbod van kernwa penproeven is vanochtend hervat. De Britse, Amerikaanse en Sovjetrussische afgevaradigden hadden een maand ge leden hun besprekingen opgeschort met het oog op de ministerconferentie van de grote vier. Zij hadden op dat ogen blik reeds overeenstemming bereikt over 17 artikelen voor een verdrag. De Britse afgevaardigde, minister Ormsby-Gore, verklaarde gisteravond bij aankomst in Genève, dat veel af hangt van wat de Sovjetrussische afge- vardigde nu mee te delen heeft. Waar nemers verwachten, dat de conferentie voldoende vorderingen zal maken, zodat slotbesluiten genomen kunnen worden op de topconferentie die, naar men ver wacht. later deze zomer zal worden ge houden. Daar komt tenslotte het geheel van de hartspieren in nood. Het hart blijft daardoor maar klein en zwak, zoals dat ook voorkomt bij dieren die altijd maar in de stal staan, er nooit eens uitkomen. En juist dat zwakke hart moet in feite meer doen dan het sterke hart van een getrainde sportman. Toppunt van welvaart In West-Berlijn heeft men voorts uit gezocht waarom de mens zich niet meer beweegt. Velen jagen naar een hogere welstandsgraad en menen, dat het top punt van welstand is het zich laten ver voeren, het door anderen laten zien van wat er gebeurt, hoe anderen zich bewe gen. Juist hij, aldus het advies, die zich in zijn dagelijkse werk niet behoeft te bewegen, moet zich bewegen - op straf fe van ziekte of erger. Juist hij moet plezier gaan vinden in doodgewoon wan delen of fietsen. Daarby acht men het algemeen spijtig, dat het gymnastiekon derwijs op de scholen er nu juist niet toe bijdraagt om op latere leeftijd nog aan sport te doen. Voorts schrikt de ge wone mens voor sport terug, als hij leest wat de kampioenen weten te be reiken! Dat is voor my niet weggelegd, zegt men dan. en men blijft thuis, en hoort via radio of ziet via televisie wat de kampioenen al niet kunnen. Zoals Mellerowicz het zei: de hoogste prijs is niet het record, de hoogste prijs in de sport voor een gewoon mens is de goede gezondheid. BEURSOVERZICHT Kalm en goed prijshoudend Amsterdam, 8 juni. Na de stevige reactie, die de markt vrijdag j.l. vooral voor de internationale fondsen heeft laten zien was het motto van het Damrak hedenmiddag: op de plaats ruts. Het weekeind heeft geen ge beurtenissen opgeleverd, die voor de ef fectenhandel rechtstreeks van belang zijn. Van de onenigheid in het Midden- Oosten nam de beurs nauwelijks notitie. Wallstreet had vrijdag een onregelmatig verloop, maar van enig pessimisme was is Amsterdam allerminst sprake. Inte gendeel na de enorme koersstijgingen uit het recente verleden, waardoor het ANPCBS algemeen beursindexcijfer de 300 passeerde, kan een technische reactie slechts gezond werken en is het begrij pelijk, dat men zich op het zeer hoge niveau eens even bezint. Van sterke winstnemingen viel vandaag weinig te bespeuren. Even aanzien en afwachten, dat was de mening die vanmiddag in de beurszaal overheerste. Daardoor was de stemming bijzonder kalm en waren de koersschommelingen zeer zeldzaam. Te_ gen het einde van de markt trokken in ternationale fondsen een kleinigheid aan. Philips b.v. passeerde nog juist de 650, Unilever boekte nog de grootste winst en kwam boven de 590. Kon. Olie was ongeveer een gulden beneden de slotkoers van vrijdag. Aku lag beter ln de markt ingevolge het hogere dividend van de Vereinigte Glanzstoff. De Scheepvaartmarkt was vrijwel onver anderd, Cultuurfondsen waren verdeeld en trokken weinig belangstelling. Ne derlandse staatsfondsen lagen meren deels op vorig niveau. WISSELKOERSEN Amsterdam. 8 juni. Londen 10.61% —10.61%, New York 3.77A-3.77A, Mon treal 3.92%-3.93, Parijs 76.95-77.05, Brussel 7.56%-7.57%, Frankfort 90.30%- 90-35%, Stockholm 72.92-72.97, Zlirich 87.46%-87.51%, Milaan 60.79%-60-84%, Kopenhagen 54.79-54.84. Oslo 53.02%- 53.07%, Wenen 14.58%-14.59*i. Lissabon 13.23%-13 25 V«. Ankara 3.76y*-3.77y4. Praag 52.84-52.94. 1835; Montezima 818; Stokman 410 per stuk. Polyantharozen: Sweetheart 10— 24; Nympf 15—36; Dorus Rijkers 10—22; Lucia 1024 pe rstuk. LISSE, 6 juni Groene bloembollen- veiling: Onder directie van N.V. Holland's Bloembollen Huis Lisse werd te Limmen een veiling van groen te veld staande bloembollen gehouden. De stand van de tulpen was matig, van de narcissen best. Er was veel belangstelling en goede koop lust. Alles werd vlot verkocht tegen on derstaande prijzen: Tulpen bedden van 3 R.R.: Marquette f40; Peach Blossom f 35; Schoonoord f 45; Ibis f 36; Prins van Oostenrijk f 50; Pink Beauty f 65; Princes Elisabeth Max f 37.50; Princes Elisabeth f 26; Blng Crosby f 65; Avlateur f 35; Lo- dewltk XIV f 65; Feu Ardent f 36; Von Hindenburg f 32; Brilliant Star f 54; Gen. de Wet f 55; Couleur Cardinal f 48; Go.- den Age f 35. Narcissen: Rembrandt f 46. Magnlticence f 30: Tunis f 31: King Alfred f 35; Flower Carpet f 45; Carlton f 34. Kro kussen: Queen of the Blues f 30; geel f 16 ROTTERDAM. 8 Juni Veemarkt: Aan voer ln totaal 1865; vette koelen en os sen 1143; varkens 722. Notering: Vette koelen le kw. 316—358. 2e kw. 290—316. 3e kw 278290 per kg.: varkens (lev. gew.) 175, 173, 171 per stuk. Beurs van Amsterdam Maandag 8 juni ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100% Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '53 3% 95L 94% Grootboek obi. 3% 8011 Ned. '47 3% (3) 93,93 GL Ned. '51 3% 94%L 94% L Ned. '53 (3%) 93 921» Ned. '56 3% 93^ 93 Ned. '48 3% 89 89 Ned. '59 4% 97tfGL 97f»GL Ned. '54 3% 87% 87% Ned '55 I 3% 87%GL 87% Ned. '55 II 3% 89% 89% Ned. '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 91% 91% Investeringscert. 3 97% 97% Ned. 62-64 3 98,^, 98% Indië '37 A 3 90fg 92% Grootboek '46 3 92 A Ned WJ3 6% lllfl mi» ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 43% 43% Nat. Handelsbank 154% 154 Ned. Handelmij229 229% Amst. Rubber "98 99 GL 156%GB 157% Senembah190 191 gb A.K.U364% 367 Berkel's Patent (v.) 260 225 Calvé Delft cert. 579 573% Deli Mij en (Ver.).. 185 183 30 Kon. Pap. v. Gelder 250 245 Hoogovens cert. 515 530gb Muller en Co. us 326 310",gb Ned Kabelfabr410 40ob oK!'PS 647 649 Ji dSwp Wilton Feyenoord ?11 211% Biliton 2de r«o oiA 3 Dordtse Olie gew. n™ Kon. Olie (f.20.107jgs Hol? Am!r4|iin20'") 16430 163 70 Holl. Amer. lijn 16°% Java Ghlna Paket.. rV-Lj.Ivl 107127 Kon Ned. Stmv Mtj Kon Paket My Stoomvaart My Ned ico isku Nievelt Goudr cert ^9 127 v. Ommeren cert. «4fi o4q.v Kon Rott Lloyd ï4o 74o 4 Ned Scheepv Unle NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam 47 (3%) 3.. 94% 95% idem 48 (3%) 95 95% R'dam "52-1 (4%) 99 100 idem *37 I-III r3%> 94% idem ^-I (3%) 94 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105^ 105% id. N.W.B. '52 (4%) 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen A'dam '53 3 98% 98% A'dam '51 2% 87 86% A'dam '56 I 2% 82% 82% A'dam'56 n 2% 95% 96% Eindhoven '54 2% 84 84% Enschede "54 2% 82% Den Haag '52 I 2% 93 Idem H 2% 95% R'dam '52 I 2% 92% Idem n 2% 93 92 Idem '57 2% 97% 97% Utrecht '52 2% 92 Z.-Holl. 1957 2% 99% 99,T« NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 205.50 205 Amst. Bank 295291 H.B.U. cert240 240% Rott. Bank 263% 268% Twentsche Bank 246 248 Industrie Ondernemingen Albert Heyn400 L 398 Borneo Sum. H. My. 62% 63% Ned. G. en Sp. fabr. 266% 262 Kon. Ned. Grofsm. 134 132% Internatio125 125 Int. Kunststoffenind. 51% 51 Leidse Wolspinnery 365 365 Rott. Droogdok My. 613 614 Sikkens Lakfabr. '53 553 549% Tieleman en Dros 1 1% Ned. My. Walv.vrt. 120 120 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 9% 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29 29% Intern. Nickel98% 93 Anaconda 63% 63% Bethlehem Steel 50% 50% Cities Service 55% 56% General Motors 50% 50 Kennecott109 110% Republic Steel 71% 70% Shell Oil 83% 82 Union Pacific 33 34 Un. States Steel 94 93% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V-K. 5/6 Edelmet. Kon AA 76 75 Pref. w.a. idem 87 314% 314 Holl Constructie 435GB 418 Ing bur v Bouwnyv 270 232" Ver Touwfabrieken 262' Wermnk's Betonm 124 125G Van wyk Textiel 66% 66% 105 106G.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11