Laatste nieuws Abe! Tasman" bracht Nederlandse adel naar een ver Australië Drie schaduwen uit vroeger tijd op het vliegveld van Sydney Tweede Toonkunst-operette in Schouwburg TELEFONADE UIT HOLLANDIA: BEVOORRADING LOOPT VLOT Raad Voorhout ontevreden over het Sociaal Economisch rapport VRIJDAG 5 JT7NI 1959 V HEDEN EN VERLEDEN VLOEIDEN INEEN Een schilderachtig Hollands tafereel! (Van onze correspondent in Sydney) Het was moeilijk te zeggen wiens schaduw uit het verleden de grootste was, toen de Fokker Friendship „Abel Tasman" als eerste van een serie van 12 nieuwe vliegtuigen uit Nederland, besteld door Trans Australian Airlines (T.A.A.), op het vliegveld van Mascot (Sydney) landde: Abel Janszoon Tasman, Charles Kingsford Smith, of Anthony Fokker? Deze drie grote „uitvliegers" en „ontdekkers" van wereldnaam kunnen niet meer van elkaar worden gescheiden. Zij omspannen samen de wereld: Tasman ontdekte Australë, Kingsford Smith legde als lucht vaartpionier het land van Tasman open, en Fokker leverde hem daar toe het vliegtuig, de „Southern Cross"» Hun namen vlogen dezer dagen over Australië. Sinds de dag, waarop Abel Janszoon Tasman de vlag van stadhouder Frederik Hen drik liet planten op het door hem ontdekte nieuwe land, dat thans zijn naam draagt (Tasmanië), heeft de Nederlandse driekleur niet zo fier gewapperd op de vliegvelden van Tasmans Nieuw-Holland. Drukke receptie Onze correspondent in Austra- g lië, Jan D. Rempt, heeft als eni- ge Nederlandse journalist op g uitnodiging van de Trans Aus- tralian Airlines gelegenheid ge- g kregen de 28-jarige Herman m Abel Tasman op dienstvlucht met de Fokker Friendship „Abel g Tasman" uit Nederland naar g Australië, tegemoet te vliegen, g In Brisbane had een onverwach- g te ontmoeting met Abel Tasman §f plaats. De volgende dag vloog g onze correspondent samen met g de nazaat van Australië's ont- dekker in de „Abel Tasman" g naar Sydney. Over de tocht van g de jonge Amsterdammer en g diens glorierijke ontvangst in g Australië verhaalt onze corres- m pondent to bijgaand artikel. g Hartelijk welkom! Zo angstig als de sfeer Abel Jans zoon Tasman toeleek, toen htf aan boord van zijn schip, van de kust af de vijandig klinkende schaterlach hoorde van woeste inboorlingen, waar door hij niet zelf aan land durfde gaan, zo hartelijk was het welkom, dat zijn nazaat Herman Abel Tas man werd bereid. Zonder vrees of blaam trad onze Amsterdamse bezoe ker de „inboorlingen" tegemoet en zijn moed werd beloond met een vreugdevol welkom: in Darwin. Daar werd hij opgewacht door de Ne derlandse ambassadeur, de heer H. A. Lovink, in Mt. Isa een woestijn-mijn- stad in Queensland waar zich onder de tientallen Nederlanders op het vliegveld ook bevond de 30-jarige Jim Fokker, achterneef van Anthonie Fok ker, in Longbeach, waar Herman Abel door een juichende troep schoolkinderen werd bestormd om zijn handtekening te zetten, in Brisbane, de eerste echte grote stad waar Abel de spitsroeden liep van het vragenvuur der journalisten en de volgende ochtend na een vlucht van bijkans drie uren over één der meest fascinerend landschappen van Austra lië, in Sydney, waar hem een grandioos en kleur- en woordrijk welkom werd ge heten door Abel Janszoon Tasman zélf! Slechts enkele uren tevoren had ik gestaan vóór het grote glazen gebouw in Brisbane, waar het Fokkertje van Kingsford Smith staat tentoongesteld en de algemeen directeur der Fokker fabrieken. de heer F. Diepen, door een kranslegging een ere-saluut had ge bracht aan de Australische luchtvaart pionier, die met zulke sterke banden verbonden was met Nederland. Meer dan 300 jaar na Tasmans ont dekking van Australië, 30 jaar na de vlucht van Kingsford Smith met onze landgenoot Van Dijk in een Fokker over de Stille Oceaan naar Australië, be- groettte het „onbekende Zuidland" een nieuwe Fokker. Nieuw-Holland stond klaar en riep Abel Tasman een hartelijk welkom toe. Het verleden vloeide in het heden over! Plechtige ontvangst Het was de grootste gebeurtenis in het leven van Herman Abel, toen hij op die ochtend van de 16e april op het vlieg veld van Kingsford Smith in Sydney op plechtige wijze werd begroet door zijn voorvader Abel Janszoon Tasman, in de persoon van de gebaarde beeldhouwer Peter Otto, gekleed in kleurig 17e eeuws kostuum. Ook Maria van Diemen, echt genote van de gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië (Anthonie van Diemen) was aanwezig (in de persoon van me vrouw Otto). Gekleed in een lichtblau we hoepelrok, met opstaande wit-kanten kraag, was zij een allercharmantste fi guur. In welgekozen woorden, in kleu ren gecalligrafeerd door Peter Otto op perkament, heette Abel Janszoon Tas man zijn nazaat,'Herman Abel, welkom in Australië. Onze bezoeker uit Amsterdam werd „werkelijk officieel" welkom geheten door de consul der Nederlanden, belast met de waarneming van het consulaat- generaal, de heer A. Graafland, door Australische ver tegen wooi-digers van de Australische Nationale Luchtvaartcom missie en TAA, gastheer van Herman Abel, alsook door de algemeen directeur van Australië van de KLM, de heer A. Berts. Op het zonovergoten vliegveld kwa men persfotografen en filmoperateurs zowel als t.v.-fotografen handen en ogen tekort om het kleurige tafereel van de 17e eeuwse Tasman en diens ge zelschap te vereeuwigen. Onze oud- vadex-landse schipvaarder en Maria van Diemen waren vergezeld van mevrouw Beukers met haar 5-jarige Olga en 7- jarige Remi, en haar zuster, mej. Nellie Smit, allen gekleed in Volendams kos tuum, tot in de kleinste details verzorgd. De oud-Nederlander, dr. Cornells Wou ters, deskundig adviseur op het gebied van historische en volksklederdrachten in Nederland, was eveneens aanwezig. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Caroline Hendrika Johanna, dr v. A. Polderman en C. M. T. Baltes; Sandra Be renice, dr v. H. J. van der Loo en J. H. van der Horst; Elisabeth Maria, dr v. P. Chriapijn en J. M. van Leeuwen. GETROUWD: B. P. Witsenburg en H. A. Plasmeijer; J. D. van Unen en J. M. Bruné; W. vwn Leeuwen en E. M. Kokkedee; L. de MoolJ en A. E. M. van Rij; H. G. Waasdorp en E. Nieuwenhuljsen; W. Rysdam en E. M. van Halen; J Lacourt en R. Teunlssen; C. A. J. Ruigrok van de Werve en H. E. J. den Dubbelden. OVERLEDEN: C. E. Voet 92 jr wed. v. W. J. Rahder; A. Versloot, 57 jr. echtg. v. G. J. Mentink; J. van den Berg, 78 jr, man; J. P. Broek hof. 83 jr. man; M. C. Kemaners, 84 jr, Wed. v. H. Weljers; M. Rykenberg, 76 Jr, xnea; J. P. Boons. 15 jr. dochter. Het gehele tafereel, dat zó genomen leek te zijn uit een schilderij van Pieter de Hoogh, speelde zich af tegen de ach tergrond en onder de hoogliggende vleu gels van de sierlijke Fokker Friendship. Nooit eerder heb ik een zo schilderach tig Hollands tafereel, waar de moderne tijd en de 17e eeuw ineen vloeiden, op zo demonstratieve wijze bewonderd en te gelijkertijd belegerd gezien door „de ogen en oren van Australië", de pers. Er volgde een drukbezochte receptie in het restaurant van het vliegveld en daar sloegen de Tasmans, de Kingsford Smiths en de Fokkers de handen nog maals ineen. Zij werden „gloeiende aan eengesmeed". „Trans Australian Airlines, TAA, heeft een magistrale greep gedaan, die Abel llllllllllllllllllllllllllll ||l||||||||||||||||||!lllllllllllll!!lllllllllllilllllllllllllillllllllll Tasman de reis van zijn leven gaf en de gemeenschap van Nederlandse immi granten in Australië ongevraagde glorie schenkt", merkte één mijner Australi sche collega's op. Ik dacht aan wat Herman Abel mij ge zegd had in de „Abel Tasman", toen we op slechts honderd meter hoogte cirkel den boven de gouden kust van het land van zijn voorvader: „Dit is niet alleen een plezierreisje, ik heb ook een taak te vervullen". Abel doelde daarbij op de komende ontmoeting met de Australi sche professor Marcus Oliphant in ver band met Abels belangstelling voor elektromagnetische isotopen-separatie, waarin Australië eigenlijk nog maar aan het begin staat van een eigen ontwikke ling. Een grote dienst Maar Abels taak was al vervuld, toen ik hem de hand drukte bij ons afscheid: Abel bracht Nederlandse adel naar Aus tralië. Waardige nazaat van zjjn illustere voorvader ontpopte hjj zich vanaf het ogenblik, waarop zijn vliegtuig in Aus tralië landde, als een ware ambassa deur der Nederlanden. TAA en Tasman hadden geen grotere dienst aan de honderdduizend Neder landse immigranten in Australië kun nen bewijzen! Lust voor oor en oog Het was weer een sprookje, waarmee Leny Stevens haar klas had ingekap seld. Weer van een koning en konings kinderen, van hovelingen, elfen en ka bouters. En van de „Witte Wolf". Zo luidt de titel van het stuk, waarbij nog maals J. v. d. Wal op een scenario van mevr. v. d. Wouw-v. Donge de muziek ontworpen had. Wat kinderen nodig hebben om een sprookje uit te beelden lijkt bescheiden: kleur, beweging, je zelf wegspelen uit de tijd en de plaats waar je leeft. Ze houden van de onwaarschijnlijkheid en de heerlijke jokkernij en ze ruilen het poëtische „er was eens" voor niets dat als jeugdverloren, nuchter en exact wil poseren. We gaan dus naar een elfenkolonie, Voor het welslagen van een kinderoperette biedt een universiteitsstad grote voordelen. Het is statistisch uitgemaakt dat nergens in Nederland zoveel „intel- ligentia" in verhouding tot het inwonertal bjjeenwoont als in Leiden en Oegstgeest. Was verleden weck de Leidse afdeling van de Toonkunst-operetteklas aan de beurt, nu was het de afdeling Oegstgeest, eveneens in de Schouwburg. Het daarin vertegenwoordigde kroost dier „intelligentia", een soepel en uitermate beschaafd materiaal, weet eigenschappen in te brengen die, afgezien van alle instudering, het hunne bijdragen om opbouwend mede te werken: gemak van bewegen, vlot bevattingsvermogen, een haast van nature gegeven ensemble-begrip en zoveel meer. Dressuur is hier onbekend begrip. bezig in een reingestemde en weiafgewo gen koorzang te ontwaken. Je wordt daar wakker in een balletjurk. Een speelt daar prima prima-ballerina. Er is nieuws in elfenland: de Witte Wolf heeft de hulp ingeroepen van de elfen koningin en van deze krijgt hij, als hij verschenen is, een bijzonder schone bloem onder de toevoeging „meer kan ik niet voor U doen". Dra daagt een draagkoets op, waaruit een mensenkoning stapt. Zijne Majesteit met groot gevolg is op reis en behartigt de zaken van zijn dinastie. Voor zijn ij dele oudste dochter kocht hij een pronk van een spiegel, voor zijn tweede die een dichteresje is een kostbare ge dichtenbundel, maar de wonderschone bloem, die zijn jongste verrukken zou, vond hij nog niet. Doch, terwijl men voor Z.M. danst om hem te vermaken, ontdekt hij de bloem van de Witte Wolf. Als hij die grijpt, bonst de wolf te voor schijn, die de koning mededeelt: „geen bloem op aarde heeft zulk een waarde". Zij is niet te koop en te geef alleen op voorwaarde, dat het eerste levende we zen, dat de koning bij thuiskomst be groeten zal, de wolf zal toebehoren. Na tuurlijk doet dat prinses Florence, 's ko- nings jongste. Zij krijgt de bloem, maar papa was toen al glad de voorwaarde vergeten. Als in het tweede bedrijf de wolf zich aanmeldt is 's konings geheugen weer klaar wakker. Na beraad met zijn rijks kanselier wordt valselijk een herderin netje ondergeschoven en de wolf aange boden, maar de Witte Wolf is een diplo maat en het meiske valt door de mand. Hetzelfde trucje mislukt met de tuin mansdochter en woedend eist de wolf de werkelijke Florence. De hele hofhouding barst uit in tranen. Het noodlot, een hu welijk, is niet af te wenden. Het bos maakt er zich voor gereed, el fen en kabouters, koorzingend met veel recitatieven en particuliere meningen. Met dominerend acteurstalent vermaant de chef-elf: „kinderen, wat hebben jul lie nog veel te leren". Witte Wolf, ko ningshuis en aanhang arriveren, de el fenchef fungeert als ambtenaar van de Burgerlijke Stand, de ja-woorden klin ken. Ook klinkt een zoen, een kus van Florence aan de Witte Wolf. En ziedaar een happy ending, de wolf verliest zijn wolvenhuid, de betovering is gebroken, een verblindend mooie zoon eens konings stelt zich voor Een snoes was Florence in dat roze toilet met witte kap en de geklede prins, zonder staart, en honnepon. Hij was een meisje met toneelbloed, in het gespro ken woord krachtiger en expressiever dan in het overigens niet onverdienste lijk gezongene. Leny Stevens komt dezelfde lof toe als een week geleden wegens de regie, de kostumering, de toneelschikking, de ongekunstelde opvoering en vooral het overige. De bloemenhulde werd van een dusdanige uitgebreidheid, dat de geluk kige gehuldigde erachter verdween! De pianiste Ada v. d. Bent mogen we daar bij niet vergeten. Op één punt zijn we niet geheel voldaan. Wij wensen op een Leids toneel onder een Leidse leerkracht in Leidse kostuums eens Leidse kinde ren, spelend en zingend en dansend op een Leids libretto bij Leidse muziek. Het talent daarvoor is in onze „intelli gentia" voorradig. Wie mobiliseert het? Wij zagen vóór de operette de En semble-klas van Gerda Bromelow van verleden week ten tweede male. Het ging toen vlotter en zij doet dunkt ons toch beter om het dirigeren niet achterwege te laten Frédérique Botermans diri geerde haar Ensemble-klas wèl, die be- Minister De Pous zal prijzenwet behandelen (Van onze Haagse correspondent) Naar wij vernemen, heeft minister De Pous de Tweede Kamer laten weten, dat hij wel degelijk prijs stelt op behande ling van het in oktober vorig jaar inge diende ontwerp-prijzenwet. De vaste commissie voor Economische Zaken van de Tweede Kamer zal zich binnenkort beraden over een voorlopig verslag be treffende dit wetsontwerp. Naar men zich herinneren zal, had deze Kamercommissie onlangs besloten het ontwerp-prijzenwet niet ter open bare behandeling voor te bereiden alvo rens van de nieuwe minister van Eco nomische Zaken vernomen te hebben, hoe hij daar over dacht. Dit leidde vo rige week tot een heftig debat in de Tweede Kamer. De heer Burger (P.v. d. A.) vond deze handelwijze van de commissie bijzonder ongebruikelijk, en verzocht een nadere motivering. Als voorzitter van de commissie voor Econo mische Zaken beloofde de heer Neder- horst (P. v. d. A.) de kwestie opnieuw in de commissie ter sprake te brengen. Tot goed begrip van zaken diene, dat men in confessionele en liberale kring weinig voelt voor het destijds door het kabinet-Drees ingediende wetsontwerp, dat de minister van Economische Zaken machtigt „regelen te stellen op het ge bied van de prijzen van goederen of diensten, ingeval de ontwikkeling dier prijzen daartoe aanleiding geeft". De socialisten zijn er sterk vóór. Het be sluit der Kamercommissie eerst de me ning van de nieuwe minister van Eco nomische Zaken te vragen, werd dan ook genomen tegen de wens der P. v. d. A.- leden. Nu minister De Pous zich bereid heeft verklaard tot verdere behandeling van het omstreden wetsontwerp, zal de Ka mercommissie naar alle waarschijnlijk heid wel een voorlopig verslag vaststel len, waarin het voor en tegen van de prijzenwet uit de doeken zal worden ge daan. Stoffelijk overschot uit zee geïdentificeerd Het lijk dat in de afgelopen nacht door de mijnenveger Roermond" uit zee is opgehaald, is door de vader herkend als dat van zijn zoon Johann Meis, oud 22 jaar, wonende te Hitdorf bij Keulen, lichtmatroos aan boord van de Duitse kustvaarder „Mariene", die 30 april j.l. door het Duitse schip „Urundi" in de omgeving van Texel is overvaren en met man en muis is vergaan. Het stoffelijk overschot zal morgen naar Hitdorf worden overgebracht en aldaar maandag ter aarde worden be steld. Wetenschappelijke uitrusting volgende week volledig in basiskamp van expeditie Heden omstreeks het middaguur heeft het bestuur van de Stichting Weten schappelijke Expeditie Nieuw Guinea een telefonisch onderhoud gehad met de wetenschappelijk leider van de expeditie, dr. L. D. Brongersma, die voor dit over leg naar Hollandla was gekomen. Dr. Brongersma kon het bestuur verzekeren, dat de voorbereiding voor de start uit het basiskamp naar het Antaresgebergte in volle gang is. De situatie is veel beter geworden nu Catalina's van de Petroleum Maat schappij aanzienlijke voedselvoorraden hebben gedropt. Er is nu een reserve voor enkele weken. Zeer belangrijk is, dat de Twin Pionier van de Kroonduif met ingang van donderdag a.s. vier dagen achtereen in staat zal zijn de wetenschappelijke uit rusting voor de verdere expeditie naar het Sibilkamp over te brengen. Inmiddels wordt met helikopters en dragers de route naar de Antares voorbereid. De aan vankelijke zieke piloten van de helikopters zijn naar Taneh Merah teruggekeerd waar ook de reservepiloot is aangekomen. De helikopterdiensten kunnen dus volledig worden hervat. BEURSOVERZICHT Scherpe koersdaling voor Internationals Amsterdam, 5 juni. Bij kalme handel ondergingen van middag vrijwel alle internationale waar den een vrij scherpe koersdaling. Dit werd hoofdzakelijk veroorzaakt door STADSNIEUWS Expositie Jan Memelink en Jan v. Uitert, Kloksteeg 19 Twee jeugdige leerlingen van de Kon. Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag exposeren thans een aantal tekeningen en aquarellen in de Auberge Franqaise, Kloksteeg 19, waar de pro- priétaire, mad. Hoffman, hun de wan den van haar vermaarde eethuis afstond. Jan Memelink en Jan van Uitert hebben al eerder werk tentoongesteld, zij het in een grotere groep. Ditmaal is recent werk opgenomen van een studiereis naar de Loire-streek. Voldragen kunstuitin gen kan men hier uiteraard niet ver wachten, daarvoor staan deze exposan ten nog teveel aan het begin van hun loopbaan. Maar zij hadden op hun Fran se reis een open oog voor de charme van stad en land. Oude stadjes, kastelen, stations, kerkpleintjes, rustieke bruggen en nog zoveel meer, werden op plezierige wijze genoteerd, hier en daar reeds in een eigen karakteristieke stijl. De durf van deze Jongeren om hun werk te ex poseren verdient waardering. De ten toonstelling duurt tot 15 Juni a.s. ABBENES TOCHT BEJAARDEN. Dezer dagen hebben enkele leden van het Comité Ouden van Dagen Abbenes/ Kaag de reis uitgestippeld, die gehouden zal worden op 30 juni a.s. Ten bate van deze bejaarden zullen oud-voetballers van beide dorpen twee wedstrijden spe len met als inzet een wisselbeker. OEGSTGEEST Mej. Brenda M. Baxter M..A. alhier is alsnog benoemd tot plaatsvervangend lid van de examencommissie 1959 Engels M.O.A, WASSENAAR In de week van 8-14 juni houdt de afdeling Wassenaar van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings oorden en Gezondheidskolonies een in zameling. Van maandag tot en met vrijdag wordt huis-aan-huis ingezameld, op za terdag 13 juni wordt een straatcollecte gehouden. In de wijkkerkeraad van de her vormde wijkgemeente Den Deyl is in de vacature mr. G. Haselager tot ouderling benoemd mevrouw G. J. van den Bosch- Brethouwer. In de vacature van de heer I. J. Struys is benoemd tot ouderling-kerkvoogd mr. G. Haselager. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA. De raad van Zoeterwoude komt op woensdag 10 juni te 19.45 uur ten ge meentehuize bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Vaststelling uitbreidingsplan „Industrieplan Grote Polder"; verlenen van een krediet voor het ontwerpen van een plan voor sport velden langs de nieuwe weg; verlenen van het recht van beweiding van het terrein langs de Rijksweg Aa aan de Hoge Rijndijk; verlenen van een subsidie aan de Oranjevereniging op het Dorp en aan het Oranjecomité aan de Hoge Rijndijk in verband met de kindertrak tatie bij de a.s. oranjefeesten; verlenen van een subsidie aan de R.-K. Jeugd beweging in de parochie van de H. Kruisverheffing; verlenen van medewer king aan het bestuur van de r.-k. kleu terschool in de Zuidbuurt voor het stich ten van een schoolgebouw; aankopen van een houten noodlokaal ten behoeve van de lagere Landbouwschool aan de Hoge Rijndijk. Verouderd, niet serieus, beledigend De raad van Voorhout kwam gisteravond in vergadering bijeen voornamelijk ter bespreking van het sociaal-economisch rapport over de gemeente, waartoe in 1953 opdracht is gegeven en dat in 1958 ge reed kwam. Het Landbouw Economisch Instituut, het Instituut Stad en Landschap en het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid- Holland stelden het samen. Men was over het algemeen niet erg te spreken over dit rapport. Het rapport is op vele punten ver ouderd en enkele raadsleden noemden het dan ook van geen nut meer. Er werd ernstige kritiek geleverd op de samenstelling. Het noemen van de Katholieke Bouwondernemersvereniging, waarmede de KABO bedoeld werd, noemde wethouder De Groot een aan fluiting. Spreker kon zich met verschil lende punten niet verenigen en vond de samenstelling op sommige punten niet serieus. Algemeen wan men het er over eens, dat voor sommige categorieën be ledigende uitdrukkingen waren gebruikt. Alle facetten van de gemeente waren in het rapport vastgelegd, zoals indus trialisatie, handel en nijverheid, onder wijs, werkloosheid, en stedëbouwkundige aspecten. De verschillende hoofdstukken werden in grote trekken behandeld. Eerst werd het agrarisch bedrijf onder de loep genomen en in verband daar mede de bevolkingsaanwas. Het gebrek aan land noopt tot industrialisatie, doch dat mag geen zware industrie worden. Het zal echter niet zo eenvoudig zijn, aangezien Stad en Landschap zich steeds verzet heeft tegen industrievestiging. Besloten werd aan de samenstellers mede te delen op welke punten men het niet eens is met het rapport. Het onderwijs werd uitvoerig bespro ken, waarbij de ruimere steun aan de jeugdorganisaties ter sprake kwam. Er is behoefte aan betere vergadergelegen- heid, terwijl tevens maatregelen geno men dienen te worden voor de bouw van een gemeentelijk gymnastieklokaal. De uitbreiding van een bibliotheek zal ge meentelijke steun behoeven. Het was al half elf toen men aan het volgende punt kon beginnen. Het betrof de aanstelling van een gemeentewerk man tweedeklas op arbeidsovereenkomst. Men voelde behoefte aan een geheime zitting en die duurde tot het midder nachtelijk uur. Bij de stemming werd nummer drie van de voordracht, de heer P. J. van der Hulst, benoemd met 6 van de elf stemmen. Hierna werd de vergadering gesloten. Het Leidseh Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. stond uit strijkers een celletje, een dwarsfluit, twee trommetjes en een over macht van blokfluiters. Zij werkt met een bijzonder aardig resultaat een heel programmaatje van oude composities af, boeiend gekozen en gevarieerd. De leid ster gewaagde van haar „samenspel- groep", die een demonstratie gaf zonder orkest-pretentie van wat op haar les uren zoal gebeurt. Het talrijke publiek reageerde op de prestaties in een stem ming van grote erkenntelijkheid. V. Wall Street, dat met behoorlijk lagere slotkoersen was afgekomen, doch waar. voor geen aanwijsbare redenen aanwezig waren. In verband met het weekeinde voelde het publiek op het Damrak er niets voor de posities verder uit te brei den, terwijl de arbitrage er de voorkeur aan gaf, de openingskoersen van New York af te wachten. Schoorvoetend de den de arbitrageanten hier en daar een affaire en dan nog op een laag koers- niveau. Het publiek ging, zij het op ge ringere schaal, tot winstnemingen over. Dit aanbod was voldoende voor een be langrijke koersdaling voor de internatio nale waarden, omdat er vrijwel geen koopldmites aanwezig waren. Unilevers hadden het meest te lijden en tengevolge van middenkoersaanbod werd op 589 geopend. Hierna daalde de koers tot 584, liep weer op tot 588, doch tegen het slot werd weer 584 gedaan. De slot- koers van gisteren was 606 In de Philips-hoek lagen enige ,.stop- loss"-limites, waardoor geforceerd laag werd geopend op 651. De slotkoers van donderdag was 664%. Na de opening kon de koers aantrekken tot 663%. Tegen het slot moesten ook hier nog enige restjes aanbod verwerkt worden en slaagde men erin de 650-barrière te doorbreken, zij het in dalende richting. Er werd 649 gedaan. Aku's schommelden rond de 365 en verloren circa 10 punten t.o.v. de slotkoers van gisteren. Kon. Olies waren, in verhouding tot de overige internationale waarden, zeker niet flauw doch moesten toch met een verlies van ciroa 2 gulden genoegen nemen, waar door de notering beneden pariteit New York kwam te liggen. De KLM-papieren werden lager geadviseerd. Ook de Scheepvaarten moesten over vrijwel de gehele linie met een koersver lies van 1 tot 3 punten, bij een zeer kalme affaire, genoegen nemen. Aan de gisteren plotseling ingetreden hausse stemming voor vele cultuurwaarden is vandaag even plotseling een einde ge komen. De stemming was hier weliswaar niet flauw, doch hier en daar viel een technische koersreactie, t.o.v. de forse winsten van gisteren, te constateren. Deli's enige guldens lager. HVA's 3 tot 4 punten beneden gisteren, doch Amster dam Rubbers op het slotniveau van de vorige dag. In cultuurbanken, Nationale Handelsbanken en Vorstelanden ging niet veel om en de koersveranderingen, vergeleken bij de slotkoersen van giste ren, waren niet van betekenis. Van de Staatsfondsen was de kortlopende sector vast. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 juni. Londen 10.61%- 10.62%, New York 3.77%-3-77% Mon treal 3.92H-3.92H. Parijs 76.95-77.05, Brussel 7.565/8-7.57%. Frankfort 90.32%- 90.37%, Stockholm 72.93%-72.98%, Zü- rich 87.50%-87.55%, Milaan 60.82%- 60.87%. Kopenhagen 54 80%-54.85%, Os lo 53.04%-53 09%. Wenen 14.583i-14.59%, Ankara S.767/8-3.77%. Praag 52.84-52.94, Lissabon 13.23 3/4-13.25%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 5 juni ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100% Ned. '69 4% 100% 100% Ned. '53 33/4 95 95L Grootboek obi. 3% 80JJ Ned. '47 3% (3) 92% 93,V Ned. '51 3% 94ai L 94%L Ned. '53 (3%) 9211 93 Ned. '56 3% 93% 93^j Ned. '48 3% 88% 89 Ned. '59 4% 98GL 97fgGL Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 87% 87%GL Ned. '55 II 3% 89% Ned. '37 3 90 89% Dollarlng '47 3 91% 91% Investeringscert. 3 97 97% Ned. 62-64 3 97% 98 A Indië '37 A 3 92% 92, Grootboek '46 3 90fg Ned. W.B. 6% 111H llltf ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 42% 43% Nat. Handelsbank 155% 154% Ned. Handelmij229 229 Amst. Rubber 98% 98 H.V.A160 GB 156% Senembah190% 190 A.K.U37434 364% Berkel's Patent (v.) 262 260 Calvé Delft cert. 595% 579 Deli Mij.en (Ver.) 187% 185 Kon. Pap. v. Gelder 250GB 250 Hoogovens cert. 5350B 515 MUller en Co. N.B. 327 326 Ned.Kabelf.br«1 410 ™'!ps 664% 647 Philips pref227% 250% S™'ever_ 606 584% WUton Peyenoord 211 211 Blllton 2de r267 338 Dordtse Olie gew. 7973' 79e Kon. Olie (f.20.jgg' 107 WniT A(5° 01 *20.—166.35 164 30 Holl. Amer. lijn 165% 162% Java China Paket.. }Jjj* rv.J_i.lvl.„q Kon. Ned. Stmv.MIj. i67% 154'u Kon. Paket MU Stoomvaart Mij. Ned. 153 Nievelt Goudr. eert. i26 129 v. Ommeren eert. Kon Rott. Lloyd 7;* Ned Scheepv. Unie }44y4 140% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gcm. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 95 94% idem '48 (3%) 95 R'dam '52-1 (4%) ..99 Idem '37 I-in (3%) 94% idem *38-1 (3%) ..94 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105 A 105A id. N.W.B. '52 (4%) 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98 A 98% Premieleningen A'dam '53 3 98% A'dam '51 2% 86% 87 A'dam '56 I 2% '82% 82% A'dam'56 112% 95% 95% Eindhoven '54 2% 83 84 Enschede '54 2%82 82 3/4 Den Haag '52 I 2% 93 93% Idem II 2% 95 95% R'dam '52 I 2% 92% Idem II 2% 92 93 idem '57 2% 97% 973/4 Utrecht '52 2% 92 Z.-Holl. 1957 2% 98% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 204.50 205.50 Amst. Bank 294% 295% H_B.U. eert240% 240 Rott. Bank 269% 268% Twentsche Bank 248 246 Industrie Ondernemingen Albert Heyn401% 400 L Borneo Sum. H. Mij. 62% 62% Ned. G. en Sp. fabr. 265 266% Kon. Ned. Grofsm. 133% 134 Internatio126% 124 Int. Kunststoffenind. 51% 51% Leidse Wolspinnerij 367 365 Rott. Droogdok Mij. 614% 613 Sikkens Lakfabr '53 553 Tieleman en Dros 1 L Ned. Mij. Walv.vrt. 120 120 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 9% 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29 Intern. Nickel93% 98% Anaconda 64% 63% Bethlehem Steel 51A 50% Cities Service 56% 55% General Motors 50% 50% Kennecott110% 109 Republic Steel 72% 713/4 Shell Oil 83% 83% Union Pacific 34 33 Un. States Steel 94% 94 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon AA Pref. w.a. idem Electrolas B Holl. Constructie Ing. bur. v Bouwnijv. Ver. Touwfabrieken Wernlnk's Betonm. Van Wijk Textiel Zaalberg V.K 76 87 314% 410GB 234% 270 122 %OB 67% 104% 435GB 23534 124 66% 105

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5