ADENAUER WENST TOCH MAAR BONDSKANSELIER TE BLIJVEN geroutineerde stenotypiste 1 WEERBERICHT see 1 Verbazingverontrusting en verontwaardiging in Bonn Invloed van president Eisenhower? Voortzetting buitenlandse koers NIEUW GUINEA-EXPEDITIE ZET DOOR NAAR ANTARES Duizenden Oostduitse spionnen wroeten tegen West-Duitsland kS ML Opgericht 1 maart I860 VRIJDAG 5 JUNI 1959 No. 29761 LEIDSCH DAGBLAD Directeur i J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratiei 25041; Redactie 21507 Sensatie in de Westduitse hoofdstad (Van onze correspondent in Bonn) De 83-jarige Westduitse Bondskanselier Ade nauer wil zijn positie als leider van de regering niet uit handen geven en zal zijn reeds op 7 april j.l. aanvaarde kandidatuur voor het president schap als opvolger van prof. Heuss teruggeven. Hij heeft dit enkele dagen geleden reeds aan vooraanstaande CDU-leiders meegedeeld. Dit be richt schoot gisteravond als een sissend vuur werkstuk door de gangen en het restaurant van het broeierige Bondsdaggebouw te Bonn, waar vijfhonderd doodvermoeide parlementsleden al twee dagen bezig waren zich door de rijstebrij van de begroting te werken. Het bericht werd omstreeks half tien bevestigd door leden van de CDU-Bondsdagfractie, die voorts mededeelden, dat minister van Financiën Etzel, tot dusverre Adenauers kandidaat voor het kanselierschap, thans de beste kansen voor het presidentschap maakt. Adenauer zelf heeft voorgesteld Etzel te nemen. Naar verluidt wil Adenauer Bondskanselier blijven omdat hü meent dat hy dan slechts in staat zal zyn de huidige koers met betrekking tot het buitenlandse beleid te garanderen. In Genève is zyns inziens duidelyk geworden, dat over het lot van Duitsland niet snel, maar pas na een lange reeks van top- en ministers conferenties beslist zal worden. Eisenhower zou vorige week tot Adenauer gezegd hebben, dat de huidige Duitse politiek zeer consequent dient te worden voort gezet. Het zou de Bondskanselier verder duidelijk zijn geworden uit gesprekken met de CDU-fractie, alsmede met Erhard, fractie-voorzitter Krone en anderen, dat zijn aftreden als kanselier en zijn eventuele benoeming tot president zouden betekenen, dat zyn invloed op de dagelykse gang van zaken bijzonder klein zou worden. Kansen prof. SclitnitI voor presidentschap sterk gestegen Op basis van deze, nog magere mede delingen, is in Bonn een ware golf van verontwaardiging en verbazing, van spot bij de oppositie-groepen en van veront rusting bij de regeringspartijen ontstaan. Men heeft de hele, bijna rampzalige ge schiedenis met de presidentskandida- 0toef w mij Staat van beleg in geheel Ecuador By wanordelijkheden in Guayaquil, de voornaamste haven van Ecuador, zijn in de nacht van woensdag op donderdag twintig personen gedood en een vijftig tal gewond. Dit gebeurde toen gepeupel gebouwen in brand stak en winkels plun derde. Militairen patrouilleerden giste ren in de straten van Guayaquil, waar een algeheel uitgaansverbod is afgekon digd. Voorts is in geheel Ecuador de staat van beleg afgekondigd. Gedurende de wanordelijkheden is het hoofdkwartier van de geheime politie in het centrum van de ongeveer een kwart miljoen inwoners tellende stad verbrand. Hierbij werden 69 gevangenen, onder wie zeven vrouwen, in vrijheid gesteld. De moeilijkheden begonnen dinsdag avond jJ. bij een betoging van studen ten tegen een provinciale politieleider, wiens aftreden door de betogers werd ge- eist. Politie schoot op de betogers, van wie er acht werden gedood en dertig gewond. Woensdag braken er opnieuw wanor delijkheden uit by de begrafenis van zes der slachtoffers. De ongeregeldheden duurden de gehele nacht voort, waarby de ordeverstoorders meer dan veertig winkels en twee centrale marktgebou- wen plunderden. Er wordt ook melding gemaakt van betogingen in de hoofdstad Quito en in de provincieplaats Cuenca. In beide plaatsen waren militairen echter in staat de orde te handhaven. Iets minder worm De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wat minder warm weer met plaatselijk enkele regen- of onweers buien. Overwegend zwakke wind. (Op gemaakt te 11.15 uur). 6 JUNI Zon op: 4-23 uur: onder: 20.54 uur. Maan op: 4-50 uur; onder: 20.36 uur: Hoogwater te Katwijk te 3.15 en 15.38 uur. Laagwater te 11.22 en 23.40 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's tuur van de CDU-CSU (de protestants- katholieke regeringscoalitie) van de laatste maanden nog eens opgehaald. Eerst was het fractie-voorzitter Krone een niet bijzonder op de voorgrond tredend man, maar in het partyleven toch wel een belangrijke schakel die als kandidaat werd gedoodverfd. Krone zag er van af, toen hem duidelijk werd gemaakt dat een meer geprofileerde persoonlijkheid voor de opvolging van Heuss in aanmerking moest komen. Daarop schoof Adenauer de minister van Economische Zaken Erhard naai; voren, naar later bleek, zo zegt men in Bonn, om hem daarmede uit te scha kelen voor het kanselierschap. Een storm van verontwaardiging steeg op: Erhard was voor 's lands economische politiek onmisbaar, Erhard moest „neen" zeggen. En Erhard zei tenslotte „neen", waarschijnlijk in het bijzonder omdat hij aanspraken liet gelden op het kan selierschap na Adenauers dood. De 7-de april werd tenslotte een historische dag voor de Bondsrepubliek: toen verklaarde Adenauer zich, onder de druk van voor aanstaande partijleden, bereid om met het oog op zyn gezondheid en de con tinuïteit van de regeringspolitiek de kandidatuur voor het presidentschap te aanvaarden. Strijd tussen twee groepen Sedert die 7-de april is in Bonn voor en achter de schermen een strijd aan de gang geweest tussen Adenauer en de zynen, die Etzel als kanselier wilden hebben, en anderen, die Erhard als zo danig wensten. De tweede groep was de laatste weken duidelijk aan de winnende hand. Aan Adenauer werd daarbij dui delijk gemaakt, dat de CDU-fractie ten deze niet gediend was van zyn vasthou den aan Etzel en dat hij als president niet moest rekenen op een grote in vloed op de dagelijkse politiek. Dat werk kon de toekomstige kanselier Erhard zelf wel af Nog in het bondsdagdebat van woens dag tussen Adenauer en de socialist Erler verzekerde de kanselier dat hij, eenmaal president, dezelfde koers als prof. Heuss zou gaan volgenIn tijd van vier en twintig uur is dit alles blyk- baar naar de achtergrond gedrongen. Adenauer wenst nu regeringschef te blijven In bepaalde CDU-kringcn meent men thans, dat dit zal betekenen dat de kans van de SPD-kandidaat prof. Schmid aanzienlijk is gestegen. Bij een derde verkiezingsronde in de Bondsdagverga dering, die de president op 1 juli zal kiezen, zouden wel eens zovele CDU- leden zich van stemming kunnen ont houden, dat Schmid een gewone meer derheid krijgt. Slot op pag. 2 r r T i Optimistischer geluiden Gouvernement opende krediet, één Twin vliegt iveer en er wordt gedropt Van de zijde van "het bestuur van de Stichting Nederlandse Weten schappelijke Expeditie Nieuw-Guinea vernemen wij, dat besloten is ondanks de opgetreden moeilijkheden met de aanvoer van materiaal naar het basiskamp aan de Ok Sibil het oorspronkelijke doel van de expeditie, het Antaresgebergte, gehandhaafd zal worden. Na de som bere berichten van de laatste tijd zijn er thans weer wat meer licht punten. Voor de directe financieringsmoeilijkheden is een oplossing gevonden, een van de Twin-Pioniervliegtuigen van de Kroonduif is weer in staat materiaal aan te voeren, de helikopters vliegen weer en er worden bovendien voorraden gedropt. In ons land zijn reeds (bescheiden maar welkome) financiële bijdragen toegezegd, die kun nen meehelpen de mede door de geringe financiële reserves ontstane moeilijkheden op te lossen. t heeft plaatsing voor een Enige bekendheid met de moderne talen strekt tot aanbeveling. Sollicitaties: VESTESTRAAT IE - LEIDEN Toch telefonade Aanvankelijk was door het te Leiden zetelende stichtingsbestuur getracht, te lefonisch contact met de technisch lei der van de expeditie overste Venema op te nemen. Deze was moeilijik bereikbaar, zodat het telefoongesprek vandaag zou plaatsvinden met de wetenschappelijk leider, dr. L. D. Brongersma uit Leiden. Later werd echter bericht ontvangen, dat dr. Brongersma niet naar Hollandia kon komen voor dit telefonisch onder houd. De Kroonduif kan met de ene be schikbaar Twin-Pionier (de andere is nog enige weken in reparatie na de be schadiging van de staart bij een lan- dig( niet voor het vervoer uit het Sibil - kamp zorgen, daar dit vliegtuig juist el ders opdrachten uitvoerde. Gisteren werd echter bericht ontvan gen, dat dr. Brongersma waarschijnlijk wèl Hollandia kon bereiken, zodat het telefonisch overleg tussen stichtings bestuur en de leiding in Nieuw-Guinea vandaag toch doorgang zou kunnen vin den. Het schilderachtige Marken geniet jeugd duet aun genietingen al al evenzeer van de zeldzame zomer evenzeer mee als elders, als de rest van het land. En de Dat is de rode „vreedzame samenleving" Kapitein Heim overgelopen ambtenaar, deedeen boekje over de communisten open Valse brieven van hoge Westduitse autoriteiten (Van onze correspondent in Bonn) Het Oostduitse ministerie voor Staatsveiligheid beschikt in com munistisch Oost-Duitsland zelf over 10.000 agenten, die zijn opge leid om te kunnen werken in de Bondsrepubliek; in West-Duits- land werken reeds 2000 a 3000 Oostduitse agenten, die van allerlei technische instrumenten zijn voor zien. Dit werd gisteren in de West duitse hoofdstad meegedeeld nadat op 16 mei j.l. de Oostduitse kapi tein Heim, een voormalige hoge ambtenaar van het Oostduitse ministerie voor Staatsveiligheid, naar de Bondsrepubliek was ge vlucht en uit de doeken had ge daan hoe de Oostduitse spionage dienst werkt. Sedert zyn vlucht uit Oost-Duitsland kon men te Bonn en te West-Berlyn op zijn aanwijzingen 23 leden van een zo genaamde agentenring arresteren, die allen werkzaam waren op bureaus van de grote regeringsparty, de CDU; 38 personen hebben zich de laatste dagen by de binnenlandse veiligheidsdienst van de Bondsrepubliek aangemeld, die heb ben medegedeeld dat hun gevraagd was spionage werkzaamheden voor Oost- Duitsland te verrichten. Heim had bij zijn vlucht naar het Westen een reeks documenten, uittreksels uit belangryke brieven en ïysten van agenten meege bracht. Het is daaruit en uit zijn mede delingen duidelijk geworden, dat de in West-Duitsland werkende Oostduitse agenten van Oost-Berlijn uit ..bestuurd" worden door middel van speciale radio installaties. De agenten zelf beschikken over kostbare instrumenten, waarmede zij hun berichten bijna feilloos aan hun Oostberlynse centrale kunnen doorge ven. In de Bondsrepubliek is de strijd te gen de Oostduitse spionage thans bij zonder actueel; in de Bondsdag riep mi nister van Binnenlandse Zaken Schro der gisteren op tot een gemeenschappe lijk afweren van het communistische ge wroet. Hy kreeg daarbij van de socialist Mommer de toezegging, dat men ook in de SPD bereid is tot een dergeiyke ge meenschappelijke strijd. Bijzondere afdelingen Uit de mededelingen van Heim, die zeven jaar lang voor de Oostduitse staatsveiligheidsdienst heeft gewerkt, is namelijk gebleken dat dit apparaat bij zondere afdelingen heeft voor Westduit se regeringsinstanties, de Westduitse partyen en de Westduitse vakverenigin gen. Ook beschikt men over een afde ling voor het plegen van sabotage in de Bondsrepubliek in geval van oorlog of een crisis. Bij dit alles ontziet men zich niet te werken met valse brieven van Adenauer, Gerstenmaier en andere Westduitse politici. Voor het plegen van economische spionage is men zelfs be reid grote sommen te betalen. Deze mededelingen zyn op het ogen blik gekomen, dat van Oostduitse zyde te Genève hoog wordt opgegeven van de eigen vredelievendheid! Het is evenwel duidelijk geworden dat van Oostduitse kant gepoogd wordt op grootscheepse wijze het leven in West-Duitsland te verstoren en dat men daarvoor een gi gantisch apparaat in het leven heeft ge roepen. Men zegt in Bonn, dat te rech- Deze tekening geeft een beeld, hoe de „Koningin Wilhetmina", die za terdag j.l. door Koningin Juliana te water werd gelaten, er mettertijd uit zal zien, wanneer het schip, dat 1600 passagiers kan vervoeren, de dienst tussen Hoek van Holland en Harwich zal onderhouden. Ton krediet Inmiddels heeft het gouvernement van Nieuw-Guinea aldaar een krediet van een ton geopend ten behoeve van de expeditie, zodat de eerste financiermgs. moeilijkheden van de geforceerde aan voer van materiaal opgevangen kunnen worden. Dit is niet aanvullende subsidie van overheidswege, doch slechts een kre dietmaatregel die de snellere uitvoer van maatregelen mogelijk maakt. Aanvoer loopt weer Overigens heeft de Twin Pionier van de Kroonduif, die op de landingsstrip by het basiskamp was gestrand, een nieuwe motor gekregen. Dit vliegtuig heeft ook elders in Nieuw Guinea be langrijke taken, maar kan thans toch weer, zij het onregelmatig, voor normale aanvoer zorgen. Dit gebeurt ook door de helikopters. Voorts heeft het gouverne mentele krediet de mogelijkheid ge schapen, toch belangryke droppings uit te voeren. Deze optimistischer geluiden hebben het besluit gerechtvaardigd, de expeditie volledig te laten doorgaan, en dus door te laten trekken naar het Antaresge bergte. Het valt niet te verwachten, dat het telefonisch onderhoud van vandaag in dit besluit verandering zal bregen. Advertentie vakantie, en weekend pantalons' DUMAJC paruions van 7tf,7S af t*TERLENKA SS/AS vaa I9.7S af Haarlemmerstraat 175 „Onaanvaardbaar" Griekenland heeft gisteren de Sovjet- Unie meegedeeld dat het aanleggen van raketbases in Griekenland een kwestie is die alleen de Griekse regering aan gaat en dat inmenging van buitenaf „onaanvaardbaar" is. In een nota. die aan de Sovjetrussische ambassadeur in Athene is overhandigd, verwerpt Griekenland de Russische no ta van 14 mei waarin werd verklaard dat Griekenland uit de NAVO zou moe ten treden. Ook wordt Russische kritiek op de Amerikaans-Griekse militaire overeenkomst van 1953 verworpen. In de Russische nota was voorts de suggestie gedaan om van de Balkan, met inbegrip van Griekenland, een zone zonder kernwapens te maken. Het Griekse antwoord verklaart dat dit denk beeld een „politieke leuze" is om de de fensieve kracht van het Westen te ver zwakken. ter tyd de stryd tegen de communisti sche infiltratie over het gehele front van de politiek aangepast is, nu ook in de SPD groepen zyn opgestaan, die willen afrekenen met openlijke meelopers, vak bondsleden. studenten en anderen, die ook maar de schyn ophouden van sym pathie met Oost-Duitsland.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1