lEBATTEN IN AMERIKA OVER CHTERSTAND MET RAKETTEN Russen hebben in de Oekraine een Amerikaanse spionage-universiteit Alleen verdediging voor het geval van grote trlog of ook voor conflict van kleine omvang? Dver 3 jaar: V.S. gereed met kleine, praktische Minuteman Leven in de Verenigde Staten tot in kleinigheden nagebootst Minister acht deelneming aan Hiltonprojecten verantwoord Virgilius' Aeneis bevestigd door belaiigrij ke oudheidkundige vondst jericht 1 maart 1860 Vrijdag 5 juni 1959 Zesde blad no. 29761 (Van onze Amerikaanse correspondent) ►(rekkelijk in het verborgen, binnen de muren van het Pentagon, r ook meer in het openbaar, in het Congres, is er een groot twee- I militair debat aan de gang in de Verenigde Staten. De vraag r het over gaat, is of men met alle kracht de raketmacht moet •eiden. Zij hangt echter samen met een tweede vraag, namelijk len er verstandig aan zou doen tegelijk Amerika's capaciteit voor voeren van beperkte oorlogen te verhogen. De opinies zijn ver- j, definitieve beslissingen zijn nog niet gevallen, maar op dit lent bestaat de neiging om meer raketten van het type Atlas op lellen dan men aanvankelijk van plan was. In 1961 hoopt men de eerste Titans gereed te hebben en in 1962 en 1963 de kleinere, r zeer practische Minuteman. Weinig aandacht schenkt men entegen aan de voorbereiding voor beperkte oorlogen. Het debat de vraag of oorlogen met kernwapens nog wel beperkt te houden is nog niet ten einde. Dit onderwerp houdt vele beroepsmilitairen aeoretici op het ogenblik bezig. conflicten de wereld hebben verontrust. „In de schaduw van de machtige A- en H-bommen" gaat men dus door met vechten op beperkte schaal. Soms heeft de gedachte aan die machtiger wapens die oorlogen beperkt gehouden en de nieuwe wapens hadden op die manier een gunstige, remmende invloed. Maar juist nu blijkt, dat er kans op kleinere conflicten blijft bestaan. En nu de sta ten begrijpelijkerwijs schromen over te gaan tot een oorlog van het zwaarste kaliber, betogen politici en journalisten in Amerika met meer en meer klem, dat men zich paraat moet maken voor het voeren van beperkte oorlogen. Tot dus ver zijn zy roependen in de woestijn. De grote raketten hebben prioriteit. Ame rika's troepen, wapens en transportmid delen voor het voeren van beperkte oorlogen worden nauwelijks verbeterd. ]ouglas pleit voor lestien eskaders les T. Douglas, de Amerikaanse ter voor de Luchtstrijdkrachten, is ipinie veranderd ten aanzien van las. Eerst wenste hij niet meer dan eskaders van deze raketten op te 1 (in totaal 90 raketten), doch streeft hy ernaar om geld te krij- bor de opstelling van 16 of 17 es- i (160 of 170 raketten). Een van jumenten is, dat deze extra-raket- iel wat minder behoeven te kosten de eerste exemplaren. Douglas voor de uitbreiding van de Atlas- slechts" een miljard dollar extra te hebben. Waar het geld van- moet komen, is nog niet duidelijk, de regering schijnt niet afwijzend an tegenover Douglas' voorstel, dusver heeft men geredeneerd, dat ian (onder de grond) veel veiliger rorden opgesteld dan de kwets- ir Atlas en dat de Minuteman ijn droge brandstof en zeer ver- e opstelling verre te verkiezen 'en de reeds ouderwets wordende Het kan ten dele om strategische hi zijn, dat de Amerikanen maar 170 Atlassen in de hand willen dan Titans en Minuteman op kenbod. Maar ook moet men niet en, dat het voor de regering in de ilandse politieke strijd van nut jn zich actiever dan voorheen te in de uitbreiding van het raket- De machtige Democratische op- i heeft het de Republikeinse rege- eer kwalijk genomen, dat zij in tjking met de Russen achterop te raken in de raketoorlog. toor Minuteman-raketten een „spoorweg- abonnement" serste Titans hoopt men gereed te q in het midden van 1961. In to- men van plan 110 van deze «Ie raketten op te stellen, alle de grond. Vergeleken met de is de Minuteman slechts een ïwicht onder de intercontinentale en: de Titan zal explosies teweeg n brengen, die zeven of achtmaal rk zijn als die welke de Minute- reroorzaakt. Maar de Minuteman trekkelijk weinig kosten en heeft ote voordeel werkelijk la minute anen worden afgevuurd. Men is lan deze wapens wijd en zijd in Jid onder de grond alweer stellen. Vijftig, ja wel zeventig emen kunnen worden afgevuurd én centraal punt uit. Er behoeft personeel ter plaatse bij het wa- anwezig te zijn! Als men eenmaal nde van deze raketten zal hebben eld, wordt het voor een vijand na- 5 onmogelijk deze alle onklaar te i, daarvoor wordt de verspreiding 5 groot. Voor het zover is, wil men :el van de Minuteman een „spoor- onnement" geven, zodat zij voort- i in het land op reis kunnen zijn ardoor eveneens beveiligd zullen u tegen aanvallen. Omstreeks 1963 en speciale treinen rond zien rR- 11e twee van deze twintig meter raketten vervoeren. De militairen, geval van nood deze wapens n afschieten, zullen meereizen in en eetwagens, die eveneens tot •en rakettrein zullen behoren. Al- )ndrijden is natuurlijk niet nodig, iijd tot tyd zal men enige dagen m op een zijspoor. Eenmaal of driedubbel dood Atlas, Titan en Minuteman zjjn is met kolossale verdelgingskracht imand denkt eraan deze monsters 1 oorlog op betrekkelijk Jrieine te gebruiken. Men hoopt door izit ervan oorlogen te voorko- Zouden de Sovjet-Unie en Ame- leze wapens ooit gaan gebruiken, >u er waarschijnlijk niet veel over- i van de beschaving en het men- op het noordelijk halfrond! r een Jaar of vijf kan men zo ver derd" zijn in de moderne bewape- 3at Russen en Amerikanen eikaars over en weer grondig kunnen tigen door niet veel meer dan de Dp een knop. Van dat moment af it weinig zin meer hebben om de tigingskracht der wapens nog op iren. Of men zyn tegenstander slaat of driedubbel dood komt op fde neer. geweldige vemietigingscapaciteit ïn weer is natuurlijk een hache- aak, maar Juist omdat de afschrik- hde macht wederkerig zal zijn, oen met enige grond hopen, dat de machtigste staten op aarde niet overgaan tot wat in feite zelf- l zou betekenen. stemt echter tot nadenken, dat 1945, sedert de uitvinding der ■apens, 23 beperkte oorlogen en Anders staan de zaken op het vaste land van Europa. Zouden Russen en Amerikanen daar slaags raken met tac tische atoomwapenen, dan zou het naar alle waarschijnlijkheid van kwaad tot erger gaan. De explosies die de Little John en de Honest John veroorzaken zijn zwaarder dan die van de zwaarste bommen uit de tweede wereldoorlog. De burgerbevolking zou ongetwijfeld lijden van een strijd met die wapenen en de „fall out", de neerslag van radio-actieve deeltjes, zou ernstig zyn. Atoomartillerie lijkt wellicht bedoeld voor een slagveld, maar in een oorlog met dit betrekkelijk zware wapen strekt een slagveld zich uit over een half werelddeel In het Botlekgebied te Rotterdam is een grote moderne raffinaderij voor de Esso in aanbouw. Een overzicht van de bouw van het complex, dat in april 1960 gereed moet zijn en zestien miljoen liter per dag zal kunnen verwerken. (Van onze correspondent in Stockholm) Het Zweedse tijdschrift „Kontakt med Krigsmakten", dat onder leiding staat van de chef van de derde sectie van de generale staf, luitenant-kolonel Bengt Rosenius, publiceert een artikel van majoor Per Lindgren over de opleiding, welke Rusland zijn spionnen doet ondergaan. In dit artikel wordt onder meer meegedeeld, dat de Rus sische spionnen lange tijd in een „Amerikaanse" stad in de Oekraine vertoeven, alvorens te worden uitgezonden. Gevluchte Russen hebben verteld, dat zij enkele weken, soms echter ook maanden en jaren zijn opgeleid. In enkele gevallen heeft de opleiding zelfs 1013 jaar geduurd! In Marienburg is een Over een half werelddeel Sommige theoretici en sommige mili tairen van gezag zijn de mening toege daan, dat een beperkte oorlog van enige omvang waarbij tactische atoomwape nen gebruikt zouden worden) toch zou overgaan in een wereldoorlog met wa pens van het zwaarste kaliber. Dit is wellicht een van de redenen, waarom er betrekkelijk weinig gedaan wordt aan de paraatheid voor kleine conflicten. „Cat" Brown, de bevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee tijdens de conflicten over het Suez- kanaal en over de Libanon is een van de militairen, die van oordeel zyn, dat gebruik van atoomwapenen een klein conflict snel tot een grote oorlog zou uitbreiden. Anderen echter betogen, dat tactische atoomwapens wanneer doel en gebied van de strijd beperkt zijn wel degelijk nuttig kunnen zijn in een klein conflict. Veronderstel bijvoorbeeld, dat een invasievloot Quemoy of Formosa zou bedreigen. Zulk een vloot kan men met atoomgeschut betrekkelijk ge makkelijk vernietigen. Het atoomwapen zou hier zuiver defensief worden ge bruikt en burgerdoelen zouden niet worden geraakt. In zo'n geval, waar het defensieve doel beperkt was en het strijdtoneel eveneens, zouden tactische atoomwapens gebruikt kunnen worden zonder al te veel gevaar voor uitbreiding van de oorlog. school voor vrouwen De Russische deskundige, verbonden aan de ambassade te Ottawa, Gouzenko, die in 1946 de vrijheid verkoos, vertelde hoe hij indertijd is onderwezen in de in de V.S. gebruikelijke manieren. Hoewel hij geen spion was, moest hij zich toch geheel volgens Amerikaanse manier kunnen bewegen, alvorens te worden uitgezonden. De hogeschool voor de Rus sische Amerika-spionnen ligt in de kleine stad Winniza in Zuid-Oekraine. Slechts de beste studenten worden daar toegelaten. Aanvankelijk leert men vloeiend En gels spreken alsmede enkele Engels- Amerikaanse dialecten. Men leeft er in zuiver Amerikaanse stijl. De geschiede nis der V.S. wordt bijzonder uitvoerig behandeld. En men heeft vertrouwen ge noeg om deze lessen volgens Amerikaan se inzichten te geven ,aus geheel zonder Sovjet-gezichtspunten. Dan komt de praktijk. Men moet bijv, weten hoe men in Boston 'twee bioscoop-plaatsen be spreekt. De spionnen moeten ook op de hoogte van base-ball zijn. En over film sterren moet de spion-in-opleiding kun nen vertellen alsof hij zou zijn onder wezen door Elsa Maxwell persoonlijk. Onder elkaar bespreekt men de bin nen- en buitenlandse politieke proble men uit het oogpunt van de gemiddelde Amerikaanse familie. In Winniza is alles tot in de kleinste details zuiver Ameri kaans. Er is een echte Texas-bar en een Amerikaans restaurant zoals het ook in San Francisco, Chicago of New York zou zyn. In de bioscoop worden uitslui tend Hollywood films vertoond en in de warenhuizen worden originele Ameri kaanse produkten verkocht, om het even, of het confectie betreft, scheertoestellen of kauwgummi. Er rijden zelfs Ameri kaanse auto's in Winniza, terwijl de rij lessen volgens Amerikaans systeem worden gegeven. Ook de vrouwen hebben in deze school de Amerikaanse styl moeten aannemen. Niets, ook niet de kleinste kleinigheid, is vergeten. Het aantal studenten op deze „spionage-universiteit" te Winniza wordt thans door de Westelijke geheime dienst op duizend k dertienhonderd ge schat. Men weet in de Verenigde Staten dat de opgeleide agenten tot de gevaar lijkste wapenen van de Sovjet-Unie be horen. Vaak heeft men zich ln West-Europa verwonderd over de strenge immigratie- bepalingen der V.S. „Winniza" is echter wel een verklaring voor deze veilig heidsmaatregelen!! Schoonheid 't belangrijkste! De Amerikaanse contra-spionage heeft nu ook inlichtingen over de opleiding van vrouwelijke spionnen. Zo heeft men goede informaties aangaande de groot ste school voor spionnen die in Ma rienburg in Sachsen is gelegen. Dit in stituut is gecamoufleerd als dans- en gymnastiekschool voor dames. De meeste scholieren worden volgens Amerikaanse inlichtingen naar plaatsen in West- Duitsland gestuurd waar vooral Ameri kaanse soldaten zijn gestationeerd. Men rekent er mee dat thans enkele hon derden vrouwen als spionne werkzaam zijn. De keus is zeer streng. Schoonheid is de belangrijkste vereiste, want de aan staande agenten moeten over veel charme beschikken .De kunst der ver leiding staat dan ook bovenaan op het schema! De scholieren leren alle trucs welke van nut kunnen zijn om een man te behagen. Van belang zijn ook de taallessen. Frans is minder belangrijk dan Engels. Daarentegen worden de verschillende Amerikaanse dialecten uitvoerig behan deld. Amerikaanse soldaten in Europa hebben veel last van heimwee. Men heeft vastgesteld dat zy openhartig zyn tegenover meisjes die juist uit hun buurt komen. De meest prominente leerlinge van deze school is Irmgardt Schmidt ge weest, die enige jaren geleden werd ver oordeeld tot vijf jaar gevangenis. Haar opdracht luidde destijds: met hulp van haar charme de leider van het Ameri kaanse bureau in Berlyn, overste Hayes, materiaal aangaande het Amerikaanse spionage-systeem in Midden-Europa te ontlokken Garantieverlen itig noodsei kelijk De minister van Financien en de staatssecretaris van Economische Za ken zyn van oordeeJ dat een over- heidsgarantie bij de stichting van EU1- tonhotels in Amsterdam en Rotter dam inderdaad gerechtvaardigd wordt door uitzonderlijke omstandig heden van groot algemeen belang. Zij antwoorden dit in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. In het voorlopig verslag was ernstig bezwaar gemaakt tegen een zekere bij drage van de staat en de financiering van twee hotels die van buitenlandse oorsprong zijn. De ministers en de staatssecretaris zijn het hier in beginsel mee eens. Zij hadden ook liever natio nale initiatieven gezien, die dit over bodig hadden gemaakt. Groot tekort Maar men is het er thans wel over eens, dat er in ons land 'n vrij aanzien lijk tekort aan hotelaccommodatie be staat. Vooral in de grote steden, en wel in het bijzonder wat de z.g. eersteklas hotels betreft. Weliswaar zijn de achter ons liggende jaren verheugende ten dele van overheidswege ondersteunde intitiatieven van particuliere zijde tot uitbreiding van deze accommodatie ont plooid. doch de toeneming van het be trokken aantal hotelbedden moet onvol- doende worden geacht ten opzichte van de potentiele vraag. Het reeds jaren door met name Amerikaanse reisbureaus ter zake ingenomen standpunt hetwelk bij een recente gelegenheid opnieuw duidelijk naar voren kwam spreekt dienaangaande een duidelijke taal. Belangrijk Van aanzienlijk meer belang dan een momentele achterstand is evenwel het tekort aan hotelruimte, waarop in de naaste toekomst in verband met de ver wachte sterke uitbreiding van het inter nationale toerisme moet worden gere kend. Van deze uitbreiding zal de na tionale economische waarbij ln het bijzonder de belangen van de grote ver voersmaatschappijen een rol spelen slechts kunnen profiteren, indien het vraagstuk van de uitbreiding van de ho telcapaciteiten in ons land met kracht j wordt aangevat, aldus de memorie van antwoord. In de grote belangen, die de nationale j economie bij uitbreiding van de hotel- I accommodatie heeft, en de naar haar oordeel onvoldoende activiteit van het particulier initiatief op dit gebied, zien de bewindslieden de bijzondere omstan digheden wel'ke de garantieverlening als in het wetsontwerp is voorgesteld noodzakelijk en verantwoord maken. Hoewel de staat in geval van garantie verlening uiteraard meedraagt in het risico, dat aan de betrokken hotelvesti ging is verbonden, zal dat risico toch in zeer overwegende mate door het be drijfsleven zelf worden gedragen. Belgische kardinaal niet „in ongenade" „Tuinfeest-van-de-eeuw" (Van onze Brusselse correspondent) Het burgerlijk huwelijk van Prins Al- bert zal zoals wU reeds in een deel van onze editie van gisteren konden mededelen op 2 juli in het paleis van Brussel worden voltrokken, voor de bur gemeester van Brussel, het Kamerlid Eugen Cooremans. Het religieuze huwe lijk wordt gecelebreerd in de kathedraal van Brussel, de kathedraal van St.-Goe- dele, een van de oudste middeleeuwse kerken van Brussel. Op de kerkelijke plechtigheid zal de kardinaal-primaat van België, mgr. Jozef van Roey, de Paus van Rome vertegenwoordigen; de huwelijksmis wordt opgedragen door mgr. Boone, pastoor-deken van Brussel. Dat een Belgische kardinaal de Paus vertegenwoordigt logenstraft het bericht van enkele Italiaanse kranten, die lieten doorschemeren, dat de Belgische kardi naal te Rome, ingevolge de publikatie van een herderlijk schrijven waarin hij het huwelijk van Prins Albert in Rome had verdedigd, in ongenade was geval len. Op 30 Juni zal te Laeken in de prachtige tuinen van het kasteel van de Koning een grootse „garden-party" wor den georganiseerd. Deze party werd van 9 juni op 30 juni verplaatst op verzoek van de haute couture en andere luxe zaken in België. Men wil er het tuinfeest van de eeuw van maken! De Prinses zou vanavond in Brussel arriveren om morgen aanwezig te zijn op de verjaar dag van haar verloofde. Prins Albert, welke in de kring van de Koninklijke Familie te Laeken zal worden gevierd. Om de herhaling van ongrondwettige daden te vermijden hebben de voorzit ters van de r.-k. en socialistische par tijen, de staatsminister Theo Lefevre en Max Buset, gisteren een gesprek gehad. Men vermoedt dat de beide presidenten hebben gesproken over de houding van hun partijen tegenover het hof. In de toekomst moet vermeden worden, dat handige hofdignitarissen zouden profite ren van de verdeeldheid van de Bel gische parlementsleden omdat zR toe vallig tot de meerderheid of tot de op positie behoren. De voorzitter van de katholieke party, Theo Lefevre, heeft in een vergadering van de fractie van de Tweede Kamer een pas door de Koning tot baron be noemd Kamerlid uit Luxemburg, die hem verweet, dat hy als voorzitter van de party teveel macht en Invloed kreeg, zeer kordaat afgesnauwd met de opmer king, dat er sommige mensen zyn, die denken de kroon diensten te bewijzen, wanneer zy de Koning voortdurend vleien en hem de waarheid niet durven zegen! Lavinium gevonden bij Rome: de icaardevati nemen van luchtfoto's iveer eens beivczea Op Schiphol wordt hard gewerkt aan de aanleg van de nieuwe start baan van 3300 meter, welke in april volgend jaar gereed moet zijn om de straalverkeersvüegtuigen van de KLM te kunnen laten starten en landen. De baan loopt recht af op een paar huizen van het dorpje Rijk, waar vele huizen en gebouwen zullen moeten verdwijnen om de reuzen van de lucht de benodigde ruimte te geven. Voor de wedstryd Nederland België judo, die zaterdag 20 juni a s. te Amersfoort zal worden gehouden, is de Nederlandse ploeg als volgt samenge steld: A. Geesink, C. de Waal, G. v. d. Doolewaard, H. van Tergouw. J. Dirks (allen uit Utrecht), J. Philips. A. Wage naar (beiden Amsterdam), H. Essink (Eindhoven), C. Bonte (Delft) en J. van Ierland (Tilburg). (Van onze Romeinse correspondent) In de Jaren 1967 en 1958 zyn in Pratica di Mare ten zuiden van Ostia (ongeveer 30 km. van Rome verwijderd) vond sten gedaan, die de be vestiging inhouden van wat Virgilius vertelt in de boeken VII en VIII van de „Aeneis", aldus is dezer dagen bekend ge maakt. Tevens wordt hier weer eens bewezen, hoe belangryk de fotografie uit de lucht is voor bo- demkundig onderzoek. De oudheidkundigen hebben altyd wel vermoed, dat in de buurt van Pratica di Mare het antiek Lavi nium moest worden ge zocht, maar alle opgra vingen in de loop der eeuwen verricht, bleven vruchteloos. In december 1967 hebben twee Jonge archeologen, Ferdlnando Castalnoll en Lucas Coz- za. uit de lucht opnamen gemaakt van dat gebied en vonden een volkomen door aarde bedekt cen trum. Met behulp van de Pauselijke Academie van Oudheden en van Prin ses Maria Borghese del Vivaro, aan wie dat ge bied toebehoort, werden opgravingen begonnen, die buitengewoon belang rijke resultaten oplever den. Tot nu toe kwamen niet minder dan dertien altaren aan het licht, da terend uit verschillende tijden van de zesde tot de eerste eeuw voor Christus. ZR liggen alle naast elkaar en zRn in dezelfde archaïserende styi gebouwd. Er kan geen twyfel bestaan: dit is het antieke heiligdom van Lavinium, waarvan wy uit de oude schrijvers weten, dat de magistra ten van Rome er ieder jaar offers gingen plen gen en ieder magistraat er offerde alvorens zijn ambt te aanvaarden. Voor wie niet op de hoogte mocht zyn, geven wy in het kort het ver haal. Na lange omzwer vingen komt de Trojaan se held Aeneas, na de verwoesting van Troje, met zyn zoontje Ascanis aan de mond van de Ti ber in het land van La- tium, waar Koning Lati- nus regeert. Deze Latinus heeft een dochter Lavl- nia, die zou trouwen met Turnus, de koning der RutulL Maar de goden hebben Latin ui doen we ten. dat hy zRn dochter moet bewaren voor een vreemdeling, die komen zal. Daarom biedt Lati- nus aan Aeneas zijn hulp aan en zyn dochter. Maar de zaken lopen mis, wanneer Ascanius een dier wondt uit de kudde des konings. Het gevolg is de oorlog tussen Tro janen en Latijnen, die in. de volgende boeken van het epos wordt beschre ven. De oorlog eindigt met de dood van Turnus. Ter ere van zRn vrouw Lavinia 2iou Aeneas, niet ver van Laurentium (de stad van Koning Latinus) een nieuwe stad hebben gesticht, Lavinium, die dan nu edndelyk ont dekt is. Behalve de dertien al taren vond men ook tal loze votiefgiften, voor net merendeel in terracotta nagebootste lichaamsde len (armen, benen, ogen, enz.) zoals die in rooms - katholieke landen nu nog aan Maria worden gewijd en zoals in de oudheid in geval van ziekte aan de goden werden gewijd. In dit geval dus aan de pe naten (goede huisgees ten) van Troje, die de zelfde waren als de pe naten van Rome. Op merkelijk is, dat tussen deze votiefgiften ook een bronzen plaatje is ge vonden met een inscrip tie. die betrekking heeft op de tweelingen Castor ei? Pollux. In zeer oude tijden schRnt er verband te hebben bestaan tussen deze beide halfgoden en de penaten. De vondst houdt in, dat Virgilius niet heeft ge fantaseerd, maar dat het verhaal van de lotgeval len van Aeneas, zoals hR die in zRn epos heeft be- 7,ongen, gemeengoed was onder de Romeinen van zRn tRd en dit reeds min stens zes eeuwen was ge weest. Onder invloed van de Duitse wetenschap der vorige eeuw was men ge neigd alles wat over de oudste geschiedenis van Rome wordt verteld naar het rRk der fabelen te verwijzen. Een zo nega tief oordeel is thans niet meer helemaal gerecht vaardigd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17