EUROPA HUIVERDE VIJFTIEN JAAR GELEDEN BIJ INVASIE Machtige onderneming werd met verrassend succes bekroond: na vier maanden vóór op het schema HET KLAVERBLAD Pleidooi voor ex-nazi's bij de eerste - steenlegging Europa - dorp Socialistische Kamerleden mèt Mommer tegen „Trojaanse ezels" DRIE EUROPESE KLACHTEN OVER SCHEEPVAART VAN VS Opge/icht 1 maart 1860 Vrijdag 5 juni 1959 Derde blad no. 29761 Morgen, 6 juni, is het precies vijftien jaar geleden, dat de strijd om de bevrijding van Europa werd aangepakt. Meer dan 5000 schepen en ca. 9000 vliegtuigen trokken op naar het invasiestrand in Frankrijk, Europa huiverde en hield de adem in, want het mislukken van de invasie zou onvoorstelbare gevolgen hebben. Het lukte! De 82-ste en 101-de Amerikaanse luchtdivisie alsmede de 6-de Britse luchtdivisie werden aan de Normandische kust neergelaten. Omstreeks kwart over drie in de ochtend begon het verschrikkelijke bombardement op de Duitse versterkingen en om tien voor zes vonden de eerste landingen plaats. De nazi's geloofden niet direct, dat dit dé grote invasie was en dachten aan een afleidingsoperatie. Op het strand in Normandië werd echter het lot van Europa in de weegschaal geworpen en deze balans sloeg naar de bevrijding door toen na twee dagen strijd ca. 200.000 man en honderden tanks slag leverden. Zes miljoen kilo bommen braken de Duitse kustversterkingen en het eerste doel: de vorming van een bruggehoofd was bereikt. Harde gevechten aan beide zijden Het tweede doel, de verovering van de stad Cherbourg werd op 26 juni een feit, maar de hoop, dat men deze grote haven kon gebruiken, ging in letterlijke en figuurlijke zin in rook op: de havens waren door de Duitsers dermate ver nield, dat men tot in het najaar duizen den tonnen aan materiaal over de kunstmatige havens van de landings plaatsen moest aanvoeren. Zeer hard werd er aan beide zijden gevochten en de Duitse tegenstand was zo zwaar, dat de geallieerde legers bij hun schema achterop geraakten. Zo had men het ge bied, dat men na twintig dagen veroverd had willen hebben, na vijftig dagen na de invasie nog niet bereikt. Alleen dit enkele feit toont wel duidelijk aan, dat het beslist niet allemaal van een leien dakje ging. Eind juli begon de Ameri- Advertentie Vijftig jaar S.O.V. De Spoorweg Onthouders Vereniging bestaat vijftig jaar. Dit feit wordt vol gende week met een internationaal con gres in Utrecht gevierd. De minister van Verkeer en Water staat, de heer H. A. Korthals zal dins dag dit congres waaraan door 350 bui tenlandse afgevaardigden wordt deelge nomen .officieel openen. De stichting SOV-kantines exploiteert thans 46 alcoholvrije kantines bij Spoor wegen bij Van Gend en Loos en in de seotor van het wegvervoer. Hierin wer ken ongeveer 200 personen, terwijl de omzet per jaar ongeveer 1.3 miljoen gul den bedraagt. De regering heeft de SOV-stichting onlangs verzocht een SOV-kantine voor het wegverkeer voor te bereiden op rijks weg 43 (Amsterdam-Afsluitdijk- Drachten - Groningen - Noord - West- Duitsland). Het ligt in de bedoeling deze kantine omstreeks 1960 te stichten iets ten noorden van Drachten. MIJNENVEGER VOND LIJK VAN ONBEKENDE IN ZEE De mijnenveger „Roermond" heeft op de Noordzee ter hoogte van Vlieland het in verre staat van ontbinding verkeren de lijk van een man drijvende aange troffen en aan boord genomen. De „Roermond" heeft het stoffelijk over schot in Den Helder binnengebracht. Het lichaam was gekleed in zwembroek, hemd en jekker, doch vertoonde verder geen enkele aanduiding omtrent de iden titeit van de man. Het lijk was niet ge schonden door vogelpikken en daarom neemt de politie aan. dat het onder wa ter vast heeft gezeten en na loskomen vrij spoedig is gevonden. Men denkt in dit verband aan de overvaren kleine Duitse kustvaarder „Mariene" uit Haren a.d. Ems op 30 april j.l., waarvan de bemanning met het schip in de golven is verdwenen. Het on derzoek van de gemeentepolitie in Den Helder in deze richting heeft totnutoe nog geen resultaat opgeleverd. NIEUWE UITGAVEN: Uspalels, roman uit Alaska door E. Fer- ber. Uitg. Hollandda, Baarn. De tuin der vergetelheid, door M. Lange- wiesche en Noem mij geen nltaker, door J. Reding. Uitg.: W. Gaade, Den Haag. Invasie 6 Juni 1944. door G. Blond: Uitg.: „West-Friesland", Hoorn. Spoorzoekers, door M. Revis. Uitg.: We reld-Bibliotheek, Amsterdam. Gering gerijm, door Chr. Scheffer met 111. van T. Schaap Uitg.: D. van Sijn en Zonen. Rotterdam. Algemeen toerlstenboek van Nederland, 4-tallg. Uitg.: A. J. Osinga NV. Bols- waxd. kaanse generaal Bradley echter een groot offensief en na de mislukking van een sterke Duitse aanval wist Bradley vrijwel in één ruk tot aan de Maas op te dringen. De ineenstorting van de Duitse macht werd volledig na een ge- Advertentle. Neem dit tabletje tegen aambeien f f—f om de pijn L te stillen enom afdoend een einde te maken aan die hinderlijke kwaal. Als U de Hemotabkuur volgt kunnen zalf of zet pillen achterwege blijven. De zwellingen slinken al gauw, genezing wordt tege lijkertijd bevorderd. Daarom, ook voor U Hemotabs, om van aambeien spoedig te herstellen. De complete kuur (f 1.47) by apothekers en drogisten. DE INVASIE. door deGeail. legers bereikte lijn urn 11 in 20dagen na de invasie "50 u 120 allieerde landing in Zuid-Frankrijk (zie kaart i. Mede dank zy de felle activiteit van de Franse verzetsbeweging verliep de bevrijding daarna zo snel, dat alle doelen en data ver overschreden werden, in gunstige zin wel te verstaan. In deze plannen had men n.l. berekend, dat men na 120 dagen zo ongeveer tot Parijs zou zijn gevorderd. Nu had men na 120 da gen echter bijna heel Frankryk, België en een deel van Zuid-Nederland in han den. Deze resultaten, gevoegd by de successen van de Russen aan het oost front, deden toen een snel einde van de oorlog in Europa hopen. Zo snel bleek de bevryding van ons werelddeel echter niet te gaan en het zou nog tot mei 1945 duren eer het lot van Hitler-Duits- land was bezegeld. Politieke ontsporing van hoge am btenaar uit Bonn in aanwezigheid van vader Frank! (Van onze correspondent in Bonn) By de eerste steenleg ging voor het Europa dorp „Anne Frank" naby Wupperthal is het dezer dagen tot 'n politieke ont sporing gekomen, waar over men te Bonn offi cieel nog altyd het zwij gen doet. Bij deze steen legging waren o.m. de vroegere Belgische minis ter-president Van Zeeland en de vader van Anne Frank aanwezig. Zij moes ten op een gegeven ogen blik een rede aanhoren, die een vertegenwoordi ger van het Westduitse ministerie van Vluchte lingenzaken, de „Ministe- rialrat" Polzer, meende te moeten en te kunnen uit spreken. Daarin sprak hy over de zeven miljoen werklozen, die Duitsland vóór 1933 had en die in niet onaanzienlijke mate aanleiding waren geweest tot de nazi-revolutie. Hij noemde het aan de macht komen van de nazi's in dat jaar dan ook een col lectieve schuld van alle Duitsers. Of alle Duitsers daarmee ook schuldig be vonden moesten worden aan de weerzinwekkende misdaden van het nazisme vertelde hy niet. Maar de „Ministerialrat" meende wèl, dat het verantwoord was om bij de eerste steenlegging van een Eu ropa-dorp, dat de naam „Anne Frank" kreeg, te kunnen spreken over de arme Nazi's, die er in 1945 althans voor een deel, be kaaid zyn afgekomen. Polzer sprak namelijk over het „onrecht", dat sedert 1945 de arme kleine nazi's de kleine meeloperij es zogezegd is aangedaan Hij voerde daarby zelfs een fictieve figuur op, de tionaal-socialistische hulp hulppostbode Sabelbein die in 1945 ontslagen was om dat hy penningmeester was geweest van een nationaal socialistische hulporgani satie. De gevoelvolle .Mi nisterialrat" betreurde het lot van de kleine Sabel bein zeer Over deze speech weet men niet het ware. Zij, die er bij zijn geweest, bewe ren bij hoog en bij laag dat Polzer zeker tegen over de Duitse collectieve schuld aan de „Machter- greifung" der nazi's het „onrecht", dat de kleine nazi's in 1945 zou zyn aangedaan, heeft gesteld. Een Noordrijn-Westfaalse minister zou na de speech van Polzer bijzonder kwaad zyn geworden. Polzer zelf heeft er evenwel op ge wezen. dat men hem „met goed heeft begrepen. De luidspreker-installatie was een beetje kapot, zei hij maandag in Bonn. En daardoor zijn bepaalde zinsneden op verkeerde wyze mét elkaar verbon den Maar of die luidsprekers nu goed of slecht waren: het droeve feit is, dat een hoge ambtenaar van een ministerie in Bonn het in zijn hoofd heeft gehaald om uitgerekend by een Europa-dorp dat „Anne Frank" heet, en uitgere kend in aanwezigheid van Frank zelf, wiens hele ge zin door de nazi's is ver moord, een pleidooi te houden voor ex-natio- naal-socialiStenIn de Westduitse pers heeft men Polzers speech dom en kwaadaardig genoemd. Maar dat is bepaald niet voldoende. Men mag ho pen, dat de Westduitse regering zélf opening van zaken zal doen over een incident, dat ten hemel schreiend is als Polzer inderdaad een pleidooi voor zijn arme „Sabel- beins" heeft gehouden gaat natuurt ij k Het conflict in de Westduitse SPD Bedenkelijke invloed van ex-communist Wehner op Ollenhauers partijleiding Er moet voor eens en altijd gekozen worden (Van onze correspondent in Bonn) De tegenstellingen in de grootste Westduitse oppositieparty, de socialisti sche SPD, zyn bijzonder onoverzichte lijk geworden. De Bondsdagfractie van de partij heeft zich namelijk achter de secretaris van de fractie Mommer ge schaard voor wat zyn felle kritiek be treft op de zogenaamde „Trojaanse ezels": die SPD-ers, die op een of ande re wijze sympathie hebben getoond voor communistisch Oost-Duitsland. Als gemeld heeft Mommer scherpe kritiek geuit op socialistische studenten, die gepleit hebben voor meer contact met de Oostduitse communisten, en op negen SPD-joumalisten. die in Moskou de Russische partyleider vriendelyk met „kameraad" aanspraken en daarby rus tig aanhoorden, hoe Kroesjtsjef de Ber- lynse SPD-burgemeester Brandt bekriti seerde. De negen journalisten hebben daarop by het partijbestuur een aan klacht ingediend. Mommer en de journalisten zijn thans uitgenodigd om maandag voor het be stuur te verschijnen, teneinde daar de rel te proberen uit te praten. Van de zijde van de Bondsdagfractie van de SPD meende men gisteren weliswaar, dat Mommer zijn uitlatingen over de jour nalisten beter voor de fractie dan in het openbaar had kunnen doen, maar wat de zaak zelf betreft staat men tenvolle ach ter hem. Mommer zelf heeft de laatste dagen uit de partijafdelingen vele tele grammen en brieven ontvangen, waarin men sympathie voor zyn optreden uit sprak. Men is het er te Bonn algemeen over eens, dat deze aan het daglicht ge treden tegenstelling in de grond van de zaak niets anders is dan de strijd tussen uiterst-links en gematigde groepen in de SPD. Mommer en de zynen menen dat men zich duidelyk moet distantiëren van de communisten, speciaal die in Oost- Duitsland. En een dergelyke houding strookt in geen geval met het optreden der negen journalisten in Moskou. Kritiek op Ollenhauer Partijvoorzitter Ollenhauer en vice- voorzitter (en ex-communist) Wehner achten het thans niet nodig om nog eens principieel stelling te nemen tegen de communisten. De houding van de SPD ten deze is huns inziens duidelyk. Weh ner heeft enkele dagen geleden in een brief aan Mommer meegedeeld, dat diens verwijten aan de SPD-journalisten on billijk waren. Hy zweeg gisteren ook op de fractie-vergadering, toen men daar van zijn sympathie met Mommer blyk gaf. Dit alles heeft aanleiding gegeven tot felle kritiek op Ollenhauer, die men ver wijt, dat hij er niet in is geslaagd naar buiten toe de partij als een gesloten een heid te laten optreden. Hy is, zo zegt men, als het er op aankomt, niet in staat hard in te grijpen en tegenstellingen te overbruggen. Men meent tenslotte dat de invloed van Wehner op de dagelijkse gang van zaken in de party met de dag groter wordt. Het is juist hierom, dat zovele SPD- bondsda gleden thans een grote schoon maak wat betreft de houding tegenover de Oostduitse communisten wenseneens en voor altyd, zo zeggen zy, moet duide lijk worden gemaakt, dat men niet ge diend is van een vriendelyke koers ten deze. Mommer en de zynen willen zich in het byzonder distantiëren van vele vakbondsleiders, die onder invloed van de inmiddels geroyeerde uiterst-linkse socialist Agartz er nog altijd half-com- munistische ideeën op na zouden hou den; zy menen dat voor de Bondspresi dentsverkiezingen op 1 juli en zeker voor de Bondsdagverkiezingen in 1961 de kiezer duidelijk moet worden gemaakt, waar de SPD staat. In de kern van de zaak willen zij daarmee de basis van hun partij verbreden tot een partij die ook aantrekkelijk wordt voor burgerlyke groepen. „Smokkelkoningin" werd in West-Berlijn gearresteerd De Westberlijnse politie heeft de 48-jarige smokkelkoninginCarola Sauer gearresteerd. Zij dreef in Oost-Berlijn een export- en import zaak, maar was bij de communisti sche autoriteiten uit de gratie ge raakt. Kort geleden waren haar eigendommen in beslag genomen. De „smokkelkoningin" vluchtte toen naar West-Berlijn ondanks het feit dat daar een bevel tot aanhouding tegen haar was uitgevaardigd we gens verraad en spionage voor de Oostduitsers! Twee jaar geleden had zij bemiddeling verleend tussen de communistische spionagediensten en een Nederlands ingenieur, die haar mededelingen moest verstrekken en een exemplaar van een bepaald type Belgisch geweer, dat bestemd was voor de NAVO-troepen, moest leve ren. Carola verloor in Oost-Berlijn een kapitaal van ruim een miljoen mark. Prinses Mitsjiko heeft samen met de Japanse Kroonprins Akihito deelgenomen aan tenniswedstrijden in Tokio. De Prinses verscheen in een charmant wit ensemble met een marine-blauw vest. Het valt niet te betwijfelen of deze „Michie-stijl" zal navolging vinden. Sophia Lor en kreeg tn Wenen een hartelijk welkom van Maurice Che valier, toen zij daar arriveerde voor opnamen voor de fiiin ,,v>lynipia waarin zij met de Franse chanson nier optreedt. Overleg in Washington begint op 8 juni ferentie, weten ingewijden toch wel wat hier ter sprake zal komen. De Europe se landen hebben, inzake Amerika's scheepvaart, reeds jarenlang drie on derwerpen in hun klachtenboek staan: 1) de subsidies, die Amerika aan de eigen scheepvaart verstrekt: 2) het varen onder goedkope vlag; 3) Amerikaanse wetgeving, die voor schrijft dat vyftig procent van de re geringsgoederen met Amerikaanse- schepen moet worden verzonden. Het zou waarschynlyk weinig zin hebben om een serieuze aanval te gaan doen op de subsidies voor de bouw van Amerikaanse schepen en voor de Ame rikaanse lijnvaart. Amerika heeft een eigen renderende handelsvloot nodig en moet ervoor zorgen dat deze in het land zelf kan worden gebouwd en gere pareerd. Zonder subsidies zyn deze doelstellingen moeilijk te bereiken. Veel grotere winst Meer zal er waarschynlyk gediscus sieerd worden over het varen onder goedkope vlag. Daar maken trouwens niet alleen Amerikanen zich aan schul dig. Als Nederlandse scheepvaart- maat schappyen hun schepen in Nederland registreren, moeten zy een aanmerke lijk deel van de winst afstaan voor de belastingen. Voor Amerikaanse maat schappyen geldt hetzelfde in Amerika Maar als Amerikaanse maatschappyen (het gebeurt voornamelijk met tank schepen en met schepen van de wilde vaart) hun vaartuigen laten registreren in Panama of Liberia en deze dus onder Panamese of Liberiaanse vlag laten varen, is de belasting veel en veel ge ringer. Men kan zo dus veel groter winst maken en sneller overgaan tot de bouw van meer schepen. Schotel liete brij! (Van onze correspondent in Washington) Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voordat eindelijk tal van Europese landen gezamenlijk met Ame rika overleg gaan plegen over scheep vaartproblemen. In 1954 en 1956 had men al een aanloop genomen tot een dergelijke conferentie, daarna zou het maart 1959 worden, maar nu is dan toch definitief 8 juni als begindatum vastgesteld. Op die dag zullen regeringsvertegen woordigers van Nederland, Enge land. Noorwegen. Zweden. Denemar ken, België. Frankrijk. West-Duitsland, Italië en misschien Griekenland dis cussies openen met de Amerikanen. De reeks bijeenkomsten zal waarschynlyk niet langer dan een week duren en spijkers met koppen zullen er wel niet worden geslagen. Men zal, figuurlyk gesproken, om een schotel brij zitten, die flink heet is en als men verstandig is. dan zal men - terwille van later overleg - voorkomen dat er iemand zijn mond brandt. Het is al een zekere vei ligheidsmaatregel. dat hier alleen ver tegenwoordigers der diverse regeringen bijeenkomen. Had men óók represen tanten van reders en van vakverenigin gen uitgenodigd, dan was daardoor de kans op een wat fel dispuut waarschyn lyk gestegen De Nederlandse delegatie zal geleld worden door de Nederlandse ambassa deur in Washington, dr. J. H. van Roij- en. De heer W. L. de Vries, directeur- generaal van de scheepvaart, zal voor deze gelegenheid uit Nederland over komen. Zonder dat men in details is getre den over de onderwerpen van dei* con- T.B.C. TE DRUNEN By een routine-onderzoek op de lage re scholen te Drunen, enkele weken ge leden gehouden, is plotseling een aantal gevallen van tbc-besmetting aan het licht gekomen. Aan een vyftiental kin deren is een rustkuur voorgeschreven, terwyi vyf kinderen reeds in een sanato rium zyn opgenomen. Dr. W. Wyk van het medisch centrum in Waalwyk, die de leiding heeft van het onderzoek, spreekt van enkele ern stige infecties, die reden geven tot gro tere waakzaamheid. In de meeste geval len is de infectie beperkt tot de lucht wegen. Onder leiding van dr. Wjjk speurt men thans in Drunen Uverig naar de haard van besmetting. Men over weegt een algemeen röntgenologlsch on derzoek. Op korte termyn zullen in da Langstraat voorlichtingsavonden over de tbe-bestryding worden gehouden. Op de schepen onder Amerikaanse vlag betaalt men hoge lonen aan de be manning. op de schepen onder goedkope vlag behoeft men zich aan die loonre geling niet te houden. Men moet echter niet denken, dat die quasi Panamese of Liberiaanse schepen niet deugen. Vroeger kwam dat nogal eens voor, doch tegenwoordig tellen de vloten van genoemde landen veel nieuwe vaartui gen terwyl voor de bemanning in vele gevallen behooriyk wordt gezorgd. Dat de Amerikaanse regering aan de niet-gesubsidieerde maatschappyen deze praktyken toestaat is eigenlyk een soort verkapte subsidie. Alleen door het Congres Het derde punt is de Amerikaanse wet die voorschryft dat Amerikaanse regeringsgoederen voor vyftig procent op Amerikaanse schepen verzonden moeten worden; zulk een wet zou uiter aard alleen door het Amerikaanse Con gres veranderd kunnen worden en van de besprekingen op het State Depart ment (ministerie van Buitenlandse Za ken) in juni moet men dan ook geen concrete resultaten verwachten. Maar de Europese landen zullen niet nalaten om te wyzen op wat zij veelal ken schetsen als vlagdiscriminatie. Om tot een verbetering in de situatie te gera ken zal er nog wel een meer officiële conferentie nodig zyn dan de reünie om de hete bry die 8 juni begint.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11