RANG Westduitsers hopen alsnog, dat de KLM tot de Airunion zal toetreden de zonnige KIEKEN RANG Hoge financiële verwachtingen; de vier deelnemers beschouwen slag gewonnen vóór de strijd Pic-nic: geknipt om te Onenigheid in de gelederen van socialisten in West-Duitsland IJmuidense rederij gaf opdracht tot bouw van twee hektreilers AUTOSERVICE GEBR. V. ULDEN Opgericht 1 maart 1869 Donderdag 4 juni 1959 Derde blad no. 29760 (Van onze correspondent in Bonn) De totstandkoming van Airunion, de combinatie van de luchtvaart maatschappijen van West-Duitsland (Lufthansa), België (Sabena), Italië (Alitalia) en Frankrijk (Air France), heeft in de Bondsrepubliek hoge verwachtingen gewekt. Men hoopt op korte termijn op winsten van de Airunion èn op de kans voor de Lufthansa om uit de „rode cijfers" de verliezen te komen. Bij dit alles hoort men ternau wernood enige kritiek op de KLM, die weigert om zich aan te sluiten bij Airunion. Men wijst erop dat de weigering aan de KLM om de beslissing vijf maanden uit te stellen, een soort demonstratie van de andere vier maatschappijen was om aan te tonen, dat met het begin van het passa- giersstraaljagertijdperk de periode van het nationale denken in het luchtverkeer ten einde is. De voorzitter van de raad van bestuur van de Deutsche Lufthansa, dr. Weigeit, heeft er overigens te Keulen op gewezen, dat men alsnog hoopt op aansluiting van de KLM bij de combinatie. Hij sprak woorden vol lof over de „vliegende Hollanders" en hij schetste de KLM-ers als voortreffelijke technici. De KLM zelf noemde hij de maatschappij met de beste verkoopsorganisatie. snelheid, die wel te vergelijken is met die van straalpassagierstoestell€*i. maar die ongetwijfeld niet steeds steunt op een financieel-economische werkelijk heid In de fantasie der Air-union- I Artikel in Die Welt In het Hamburgse blad „Die Welt" is men op de weigering van de KLM wat dieper ingegaan. Daarin schreef men dat hiervoor niet zozeer de econo mische achtergronden zijn aan te wijzen als wel nationale. „Die Welt" zegt omdat de Sabena en de Air France tot de airunionpartners behoren met een rijk bezit, in vergelij- gelijking waarmee Lufthansa en Alitalia maar arme drommels zijn. Maar al dus Die Welt - men kan de quota-kwes tie op verstandige wijze niet oplossen, wanneer men geen rekening houdt met de grootte van de bevolking, 't nationaal inkomen en het aandeel van de landen in de wereldhandel. Juist die factoren hebben ertoe bijgedragen, dat de invloed van Lufthansa en Alitalia in de Air union bepaald niet evenredig is met hun huidige grootte en met hun huidige prestaties! Wat de KLM aangaat, merkt Die Welt een dagblad uit Hamburg, - waar men de groei der Nederlandse ha vens bepaald niet met lachende ogen aanschouwen kan op, dat de handel met overzee. Nederlands voornaamste argument tegen Airunion, zich boven dien langzaam maar zeker verplaatst in de lucht en van de Rijnhavens af Waaruit men zou moeten concluderen dat niet slechts het passagiersvervoer maar ook het vrachtvervoer van Europa naar Noord- en Zuid-Amerika, Afrika, Australië en Oost-Azie binnenkort een kwestie van luchttransport wordt. Voor het voornaamste dagblad van de Hanzestad Hamburg toch wel een zwak argument Even groot als de PAA Desondanks zijn de Westduitse be- schouwingén over de Airunion bepaald belangwekkend. Al blijft het merkwaar dig dat er in West-Duitsland voor dit luchtvaartproject op supra-nationale basis thans zo bijzonder veel geestdrift wordt opgebracht, daar op hetzelfde moment aan nationale oplossingen van het Europese kolenvraagstuk in Bonn de voorkeur wordt gegeven boven de su pra-nationale gang van zaken via Lu xemburg! Men wijst, wat Airunion aan gaat. op de dalende groei van de omzet (vele jaren 10 tot 20 procent per jaar, 1958 4 procent), op de Amerikaanse concurrrentie, op de overeenkomst tus sen de SAS en de Swiss Air en op de a.s. Russische concurrentie. Men hoopt dat via Airunion een be sparing van 5 tot 15 procent op de kos ten zal worden verkregen. De redenering die bepaald wel aanvaardbaar moet worden geacht is nu dat een lucht vaartmaatschappij als de Airunion moet slagen, omdat zij achter zich heeft een bevolking van 158 miljoen Westduitsers. Belgen, Italianen en Fransen, met een totaal nationaal in komen van 141 miljoen dollar en een wereldhandelsvolume van 45 miljard dollar. Dat worden Amerikaanse groot heden geacht, nog te meer omdat Air union volgend jaar april zal kunnen be schikken over 300 toestellen en dan 1.2 miljard ton kilometers kan aanbieden, precies wat de Pan American Airways kan offreren!! Volgens de Frankfurter Allgemeine Zeitung denken de vier maatschappijen van Airunion zeer bewust over de gren zen van Europa heen: zij zouden bereid zijn te zijner tijd te gaan samenwerken met Afrikaanse en Aziatische luchtvaart maatschappijen. Daarom ook heeft men de naam Eu ropair niet willen accepteren omdat daardoor het Europese karakter te zeer tot uiting kwam en een band met de Europese gemeenschappelijke markt tot uiting zou kunnen komen. Speciaal Duits voordeel Voor de Westduitsers brengt de Air- Union. naar zij hopen, nog een extra voordeel mee. De Lufthansa is nog in opbouw en verslindt jaarlijks vele mil joenen belastinggeld in de vorm van staatssubsidies. Men schat, dat de Luft hansa. die in de toekomst nog slechts een soort financieringsmaatschappij en eigenaar van haar toestellen in de Air- Union-pool zal zijn, voor een bedrag van 300 miljoen mark in de komende tien jaar zal moeten investeren. Dat alles moet ertoe leiden dat reeds op korte termijn de deelnemers in Air union zullen kunnen afzien van de staatssubsidies. En dat het aandelen kapitaal van de Lufthansa thans 195 miljoen mark groot en voor 95 procent in handen van de staat— waardevoller dan thans zal worden. Een dergelijke ontwikkeling zou er dan toe kunnen lei den. dat de Westduitse staat Lufthansa- aandelen gaat verkopen en dat erop de Westduitse kapitaalmarkt particulier kapitaal zal kunnen worden gevonden voor de financiering van de Lufthansa en dus van Airunion. De hoop van de Duitsers is dus gevestigd op een snelle ontwikkeling van Airunion. op het snel afwerpen van winsten, op het snel een- einde-nemen van de Lufthansaverliezen en op het evenzeer snel beeindigen van de staatssubsidies! Men beweegt zich ten deze met een aanhangers zou de slag reeds gewonnen zijn voor er strijd geleverd is. Getuige de voorzichtigheid van de KLM, is dat is dat echter ietwat voorbarig! (ook in kleur) SPD ■ers spraken in Moskon de Russische premier Kroesjtsjef als kameraad Dr. Mommer wierp de knuppel in het hoenderhok aan (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse sociaal-democrati sche partij, de SPD, zijn het afgelopen weekeinde even scherpe tegenstellingen over de politieke richting van de partij ontstaan als in de regeringspartij de CDU die rond de opvolging van Adenauer aan de dag zijn getreden. De knuppel in het rode hoenderhok heeft de 49-jarige tot de gematigden behorende secretaris van de SPD-Bondsdagfractie, dr. Karl Mommer, geworpen, met felle kritiek zo wel op hoofdredacteuren van partijbla den als op socialistische jeugdgroepen. Hjj is daarover in het openbaar door de overigens even gematigde, plaatsvervan gend voorzitter Von Knöringen tot de orde geroepen. Mommer heeft kritiek geoefend op het feit, dat zowel in de socialistische stu- dentenbond te Frankfort am Main als in andere SPD-jeugdgroepen een duidelijke neiging bestaat om sympathie te tonen voor communistisch Oost-Duitsland. Tezelfdertijd deinzen deze uiterst link se groepen er niet voor terug om de hui dige regering-Adenauer af te schilderen als „de zwartste reactie". Mommer sprak in dit verband over „Pankow's Trojaanse ezels", waarmede hij de communistische infiltratie in bepaalde SPD-groepen be doelde, vooral in die groepen, die nog altijd uitgaan van stoffige, marxistische begrippen als klassestrijd e.d. Mommer heeft het hier niet by laten zitten. Hij joeg ook negen hoofdredac teuren van SPD-bladen, die onlangs een reis naar Rusland hebben mogen maken, tegen zich in het harnas. Mommer ver weet deze partijgenoten dat zij tijdens een gesprek te Moskou met de Russi sche minister-president en partijleider Kroesjtsjef waren ingegaan op het aan bod van deze om elkaar maar „Genos sen" (kameraad) te noemen. Met deze goed-marxistische truc om zijn West duitse socialistische gasten als strijders voor hetzelfde ideaal als de communis ten te betitelen, had Kroesjtsjef enige maanden geleden in Oost-Berlijn reeds succes geboekt bij niemand minder dan Erich Ollenhauer, de voorzitter van de SPD. Ollenhauer was toen ook inge gaan op het „Genosse'-aanbod van de Russische partijleider en had deze braaf „kameraad" Kroesjtsjef genoemd!! Aanklacht tegen Mommer Mommer en andere SPD-leiders heb ben zich daarover kennelijk gegeneerd. Over Ollenhauers buiging tegenover Kroesjtsjef zweeg Mommer. over die van de SPD-journalisten zei hij dezer da gen: „Voor een sociaal-democraat moet het onmogelijk zijn Kroesjtsjef met „ka meraad" aan te spreken. Wanneer men niet beschikt over voldoende geestelijke bagage om met Kroesjtsjef te onderhan delen, moet men thuis blijven". Dat hebben de SPD-journalisten. pas terug van hun Moskouse snoepreisje, niet genomen: zij hebben bij het hoofd bestuur van hun partij zaterdag een aanklacht tegen Mommer ingediend. Tenslotte was het de overigens toch zo gematigde Beierse SPD-vice-voorzit- ter Von Knöringen. die Mommer op een persconferentie in Neder-Saksen bestraf fend voor de voeten wierp, dat het zo erg niet was met het radicalisme van de sociaal - democratische jeugdbeweging: SPD-studentengroepen te Bonn. Berlijn. München en Kiel hebben zich reeds achter Mommer en tegen hun vrienden te Frankfort verklaard. Dit alles ziet men te Bonn als uitingen van de plotseling opgetreden spanningen in de SPD, die overigens al sinds jaar en dag bestaan. Mommer heeft daarbij de radicale kat de bel aangebonden in plaats van te wachten tot men binnens kamers de ruzie zou bijleggen. Men zegt dat hij bü zijn gevecht met de uiterst linkse elementen in de partij kan reke nen op presidents-kandidaat prof. Carlo Schmidt, op de defensie-specialist Erler en op Willy Brandt. Het wordt duidelijk geacht, dat deze gematigde groep die het vorige jaar op het partycongres te Stuttgart het radicalisme reeds bestreed, openlijk in het krijt wil treden tegen de radicale groep, die blijft zweren bij de marxistische idealen en die daardoor de SPD bepaald niet acceptabel maakt voor de zo belangryke burgerlijke midden groepen. Hard gevecht Het is om dit alles dat men thans in Bonn zegt: links en rechts in de SPD zijn met elkaar in een hard gevecht ge wikkeld. Links, dat liever met Oostduit sers dan met Adenauer en de zijnen praat, rechts dat het marxistische voca bulaire wil afschaffen en sociaal-econo misch liberaal water in de rode wijn wil doen. Links - dat is de vice-voorzitter en ex-communist Wehner, rechts - behalve Schmidt ook Von Knöringen. In het zicht van de bondsdagverkiezingen van 1961 moet dit gevecht in de SPD-leiding tot een overwicht van de gematigde, zg. rechtse groepen op straffe van een ab soluut zekere vierde overwinning voor de CDU leiden, want in het Duitsland van Adenauer en Erhard, dat thans een land van melk en honing lijkt, klinken de radicale om ouderwetse marxistische idealen schreeuwende stemmen van rode studenten en tegen Kroesjtsjef „Genos- se" roepende SPD-journalisten anachro nistisch, ja, bijna collaborateur-ach- tig Proces in Frankfort tegen twee oorlogsmisdadigers In Frankfort is maandag het proces begonnen tegen twee oud-leden van de Nazi-Sicherheitsdienst: Wilhelm Unkel- bach beschuldigd van dertig moorden, en Georg Schlosser, die drie joden ge dood zou hebben. De openbare aanklager verklaarde, dat Unkelbach de moorden bedreef in het Ghetto van de Poolse stad Tschen- tochau. waar hij gestationeerd was van 1941 tot 1944. Hij was daar zeer gevreesd by de joden maar ook by zijn eigen mensen. Eens kwam het voor, dat hy bevel gaf een woning waarin joden woonden in brand te steken. Er kwam toen een vrouw naar buiten, die in een vergevorderde staat van zwangerschap verkeerde. Unkelbach .schoot haar in koelen bloede neer. aldus de aanklager. Toen Unkelbach de vraag gesteld werd, of de beschuldigingen juist waren, zweeg hij drie minuten en zei toen, dat hij in Tschentochau niemand gedood had. Volgens de aanklager heeft hy sinds de oorlog drie valse namen gehad. Hij werd tenslotte ontdekt in Hanau, een voorstad van Frankfort, waar hij werkte als chauffeur op een brouwerij. Ook Schlosser ontkende de tegen hem ingebrachte beschuldigingen. Oppositie in Zuid-Afrika somber over de Bantoe-wet „Onbeschaafd, ondemocratisch en niet meer passend in deze moderne wereld", zo heeft de Zuidafrikaanse oppositie leider- Sir de Villiers Graaff het rege- ringsiwetsontwerp voor zelfbestuur der naturellen betiteld, toen het veelom streden ontwerp gisteren in derde lezing door het parlement in Kaapstad behan. deld werd. De leider van de Verenigde partij vond dat hiermee de weg is ge baand voor het uiteenvallen van de Zuidafrikaanse Unie. Het betekent vol gens hem dat de Afrikanen niet verder zullen gaan in de Westerse democratie maar zullen worden teruggedrongen in het stamverband. De uit de wet voort vloeiende zwarte staten zullen de Unie in het noorden en oosten als een hoef ijzer omvatten en steun zoeken by an dere landen die andere ideologieën aan hangen. De liberale leidster, mevr. Balinger, betoogde dat de Afrikanen door deze wet een soort onder-ras zouden worden, maar onderminister Mentz van Natu- rellenzaken meende dat er juist een land door zou ontstaan waarin blanken en riet-blanken vreedzaam naast elkaar zouden kunnen leven. 1 I Nieuw type seliip heeft vele voordelen (Speciale berichtgeving) IJmuiden en daarmee Nederland krijgt zijn eerste hektreilers. In opdracht van de N.V. Scheepsexploitatie-maatschappij de Marezaten, directeur ir. W. Polderman, zullen twee treilers van dit moderne type worden afgebouwd door de Machinefabriek en Technische handel N.V. Hera, nadat de „Dollard" te Landsmeer de casco's zal hebben vervaardigd. De schepen zijn bijna identiek aan de „Emma". Het is te verwachten dat de casco's begin volgend jaar uit Landsmeer in IJmuiden zullen arriveren. Het grootste verschil van het nieuwe type met de „Emma" is het hek, waar naar de schepen zijn genoemd. Het treil- net wordt by deze schepen namelijk over de achtersteven gevierd en ingehaald. Zeer opvallend is ook reeds by een op pervlakkige, beschouwing van de bouw tekeningen het ontbreken van een schoorsteen. De uitlaatgassen worden via de portaalmast verwijderd. Alle werkzaamheden geschieden op het achterdek, dat uit een boven en een on derdek bestaat. Beide dekken bieden veel meer bescherming dan het voordek by een gebruikelijke treiler. Een fundamenteel verschil met het be staande type is ook dat men niet meer een motor bouwt met een winchmotor tegen een wand weggedrukt. Er is een power-unit" geprojecteerd, die tal van voordelen biedt. Advertentie ELK MERK PRIMA WERK VERDAMSTRAAT 6 Telefoon 23041 Tijdens een bliksemsnel verlopende i een groot aantal inzittenden vol- overstroming in Cleveland in de I ledig werd verrast. Slechts met V.S. kwam het water in de straten grote moeite konden de passagiers zó snel opzetten, drt deze bus met zich op licl dak in veiligheid stellen waarna zij met bootjes werden gered. De heer L. R. Brilman, directeur van de „Hera", heeft ons een overzicht ge geven van de verschillende voordelen, die dit nieuwe type zal kunnen bieden voor de visserij. Betere bescherming Hij ziet de voordelen in de eerste plaats in de veel betere bescherming voor de bemanning, die het niet meer met de hand behoeft in te halen. Het achter-bovendek ligt hoger dan het voordek, en wordt bovendien beschermd door de brug. Op dit dek kan het buitenwerk dus veel rustiger geschieden, omdat men geen last van overkomende zeeën zal hebben. Bovendien is het nu mogelyk onder het stomen netten te repareren. Het voorschip behoeft alleen nog met het ankeren te worden betreden. De vangst wordt door winch en kraan aan dek gehesen, en meteen tussendeks gebracht. Daar is de vis tegen zon en zee beschermd. Door transportbanden wordt de vis dan verder getransporteerd naar het voorschip waar zich de visrui- men bevinden. Dit transportsysteem biedt ook de mogelijkheid dat men tij dens de „reis" van het produkt nog be werkingen aan de vis laat verrichten. De kans het schip als fabrieksschip te be nutten is dus aanwezig. Minder slijtage Een groot voordeel is volgens de heer Brilman dat het schip lichter kan wor den geconstrueerd. Lijnen en vistuig schuren namelijk niet meer langs de huid, zodat een belangrijke oorzaak van slytage uit de weg is geruimd. Doordat minder buig- en draaipunten voorkomen worden de lijnen. die nu recht naar achter van het schip aflopen, beter beschermd. Er zitten geen wring- bewegingen meer in de lyn met het ge volg dat de lengte van beide lijnen gelijk blyft. Slipblokslytage treedt nu niet meer op. Het positiekiezen by halen en vieren wordt nu veel gemakkelijker. Doordat het net nu recht achter het schip hangt, is er geen tegenwicht nodig, hetgeen een aan stuurboord wringend net wel nood zakelijk maakt. Het halen geschiedt ge heel met de winch, en het leggen is niet moeilijk. Door de inwendige mogelykhe- den en de inrichting aan dek is de mo gelykheid aanwezig tot langere vistijden per reis - voor de economische kant van deze zaak is dit ongetwijfeld een be langrijke factor, want elke minuut, dat het treilnet eerder weer in het water kan, is pure winst in het visserijbedrijf. Er is dan ook op een grotere vangst by decs schepen gerekend. Nieuw motorsysteem Belangrijk zyn de vernieuwingen in het motorsysteem. In de oude methode heeftm en een hoofdmotor van 30-1000 pk en een winchmotor, een uiesel met generator. Deze laatste motor wrrdt wei nig gebruikt, hetgeen economisch een nadeel betekent. In het systeem van de hektreilers heeft men een „power-unit" geïntroduceerd; men heeft twee stationaire dieselmoto ren, elk van 525 pk. Uit de mote haalt men 300 pk voor de winch, die zelf een vermogen heeft van 250 pk. De twee motoren hehben een t/~e~en- tal van 130 'xren. De schroef ''8 is "'t- GEVANGENISSTRAF VOOR BELASTINGONTDUIKING De economische politierechter te Am sterdam heeft drie firmanten van een door henzelf opgebouwd bedrijf in de Amsterdamse haven veroordeeld tot 6 weken onvoorwaardelijke gevangenis straf wegens belastingontduiking over de jaren 1954 en 1955. De verdachten hadden erkend over de jaren 1952 tot 1956 een te lage aangifte voor de inkomstenbelasting te hebben ingediend. In zyn vonnis neemt de po litierechter aan dat de belastingdienst de verhoging der navordering over ae jaren 1952 en 1953 die ontduiking was hun niet ten laste gelegd niet zal kwijtsohelden. De politierechter had veertien dagen geleden tijdens de behandeling van deze zaak opgemerkt, dat hy in het vervolg in zyn vonnissen wat duidelijker zal la ten uitkomen of'hij zelf meent, dat de gebruikelijke verhoging van de navorde ring geheel dan wel gedeeltelijk zal worden kwijtgescholden. Zoals bekend verhoogt de fiscus na gebleken belas tingfraude de navordering van het ver schuldigde belastingbedrag met 100 pro cent. De minister van Financien is ge woon die verhoging kwijt te schelden ala de belastingplichtige door de strafrech ter tezelfder zake een vonnis wordt op gelegd. In dit geval verwacht de politierechter dus hoogstens een kwijtschelding over de twee jaar fraude, die hy nu heeft be recht. De drie verdachten zullen dus ieder 6 weken gevangenisstraf moeten onder gaan en elk als navordering moeten be talen f 65.000.over de vier j aar waarin zij de belasting hebben ontdoken, ver hoogd met 100 procent van het gedeelte daarvan, dat betrekking heeft op de twee jaar ontduiking, die niet in de straf van de politierechter zyn verdis conteerd. De officier had vier maanden gevan genisstraf waarvan twee voorwaardelijk geelst. Bantoe-wet aanvaard Het wetsontwerp van de Zuidafri kaanse regering inzake zelfbestuur voor Bantoes is in derde lezing aanvaard nadat een amendement van Sir de Villiers Graaf, leider van de Verenigde Party, was verworpen. Tydens de behandeling zei minister De Wet Nel. dat het belangrijkste resul taat van de wet zal zyn, dat het de Afrikanen in de Unie „levensruimte" zal geven. De wet voorziet in het instellen van autonome Bantoestaten. Hy zei, dat het geven van levensruimte aan Afrika nen binnen het getoied van de blanke bevolking alleen zou kunnen leiden tot een „bloedbad" in Zuid-Afrika. „Als die weg wordt gevolgd kunnen wy de blanke in Zuid-Afrika afschryven". gerust met een omkeerbare schroef, dia meter 3150 millimeter. Het grote voor deel is dat zelfs by het uitvallen van één motor, het bedrijf kan doorgaan. Door ontkoppeling wordt de gestoorde motor uitgeschakeld, waarna men kan gaan re pareren; de andere motor zorgt dan ge heel alleen voor voortstuwing, aandry- ving van de winch, licht en kracht. In het nieuwe systeem heeft men draai stroom en wisselstroom in plaats van gelijkstroom. De verlichting geschiedt voornamelijk door t.l.-buizen. De accommodatie is als die van de Emma: één- en tweeper soons hutten. De kombuis is midscheeps. De motoren zitten erg laag in het schip, terwjjl in overleg met 't Scheeps bouwkundig Proefstation te Wageningen andere maatregelen zijn genomen om de stabiliteit zo goed mogelyk te doen zijn. Er ryzen in dit opzicht nu eenmaal problemen bij dit nieuwe type, die vol gens de heer Brilman goed zijn opge lost. De stabiliteit is volgens hem net zo goed als die van een gewone treiler. De praktijk zal dit verder moeten uitwij zen. Een belangryke factor is tenslotte dat de schipper een panoramatisch uit zicht heeft, zodat hij ook het achter schip goed kan overzien, hetgeen bij eer hektreiler nu eenmaal zeer belaner1;'

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9