lil® Laatste nieuws Ir. VAN HOEK yOORZ. K. v. K. Bank Indonesia thans ook door liet Hof in liet ongelijk gesteld instant pudding DONDERDAG 4 JUNI 1959 STADSNIEUWS In de hedenmiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is de heer ir. J. J. G. van Hoek, thans één der ondervoorzit ters van deze Kamer, benoemd tot voorzitter. Ir. J. J. G. VAN HOEK Ir. Van Hoek, directeur van N.V.Wer- ninks Beton Maatschappij, die in deze kwaliteit de onlangs overleden heer T. M. H. van Waveren opvolgt, werd 15 Juni 1894 te Doesburg geboren. Hij be zocht de HBS te Amersfoort en te Den Haag en studeerde daarna aan de Techn. Hogeschool. Na het behalen van de ingenieurstitel vestigde hij zich in 1919 te Leiden. Van zijn zeer vele Leidse functies noe men wij die van voorzitter van de Leidse Ambachtsschool, van de Leidse Bouw vereniging en van de Vereniging tot Be vordering van de bouw van Arbeiders woningen, commissaris van de Leidse Spaarbank en lid van de Raad van Arbeid en de' Raad van Advies van K. en O. Verder is ir. Van Hoek ere-voorzitter van de Ned. Aannemersbond, voorzitter van het Produktiviteitscentrum Bouw nijverheid, tweede voorzitter van de MTS voor Bouwkunde te Utrecht, idem van het Ned. Instituut voor Aannemers Grootbedrijf, lid van het bestuur van Ratiobouw, Bouwcentrum, Waterbouw kundig laboratorium te Delft, Bond van Verenigingen tot het geven van Nijver heidsonderwijs, Economisch-technolo- gisch Instituut voor Zuid-Holland en Ned. Instituut voor Efficiency en lid van de Adviescommissie voor de Wo ningbouw in deze provincie. Talrijke verenigingen hebben in de loop der jaren een beroep gedaan op de capaciteiten van ir. Van Hoek. Zo heeft hij o.a. het voorzitterschap bekleed van de Leidse Vereniging van Industriëlen, de Sociale Raad, de Maatschappij voor Toonkunst, het Leids Schaakgenoot schap, de Rotaryclub, de Raad van Be stuur Bouwbedrijf en de Ned. Aanne mers Patroonsbond. Nog onlangs werd hij benoemd tot lid van de gemeente raad, een functie, waarvoor hij echter met het oog op zijn huidige positie, meende te moeten bedanken. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Wllhelmina H.. dr v. R. J. Bouricius en H. S. Daike; Roeland, zn v. J. Barendregt en A. A. de Wolff; Lydian, dr v. R. Hoogwout en J. H. Waagmeester; Corrie M., dr v. J. van Waveren en C. Ver haar; Hubertus, J., zn v. F. J. A. Sanders en A. Th. M. van Will-; Petrus J. J., zn v. P. Vink en A. P. M. van der Huist; Wou ter, zn, v. P. J. Jongerius en G. Witzen- fourg. Ondertrouwd: A. A. M. van Erck, 23 Jr en J. J. Mulder, 22 Jr; R. R. Cloesmeijer en H. Hulsman, 23 jaar. Getrouwd: J. C. van Egmond 33 Jr en N. E. Kuiken, 29 jaar. Overleden: P. Siebrand, 1 jaar; A. M W. van der Lult, 13 Jaar; J. A. Verijke, 79 Jaar e.v. L. Kort. WARMONU Nieuwe brandspuit voor het Lage Land Teneinde op de hoogte te blijven van de zaken en problemen, waarmede de bewoners van het Lage Land worden geconfronteerd, brengt het gemeentebe stuur jaarlijks een bezoek aan dit min of meer geïsoleerde gedeelte der ge meente. Dit bezoek had dit jaar een meer bijzonder karakter, omdat thans aan de bewoners van het Lage Land een draagbare motorbrandspuit werd overgedragen, die voldoet aan alle 'hier aan te stellen eisen, en voorziet in een reeds lang gevoelde behoefte. Wethou der Dekker, die deze brandspuit in eerste instantie overdroeg aan de commandant van de gemeentelijke brandweer, de heer A. Schepers, wees er -hierbij op, dat het voor de gemeente een dankbare taak was om aan het verlangen der bewoners tegemoet te kunnen komen. De heer Schepers bracht het gemeentebestuur dank voor de wijze waarop zij aan het verlangen der bewoners was tegemoet gekomen. Onder leiding van de heer J. van Schie heeft zich in het Lage Land een brandweerkorps gevormd, dat in de afgelopen wintermaanden inten sief heeft getraind, zodat, wanneer zulks onverhoopt nodig zou blijken te zijn, het met kennis van zaken de zyn opgedra gen taak zal vervullen. De heer Van Schie bracht namens de bewoners van het Lage Land. het gemeentebestuur dank voor de ondervonden medewerking. Bij de hierna gehouden proef-demon- stratie bleek, dat de spuit geheel aan de gestelde verwachtingen voldeed. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Johannes Hendrik, zn v. P. W. Nanlohy en G. N. den Baars; Gerrit Dirk Johan. zn v. J. Kraaij en A. J. Timmermans; Maria Johanna, dr v. A. R. van der Heijden en A. A. H. Veelenturf; Johannes Leonardus, zn v. F. M. Grimbergen en C. Lenartz; Thomas Anton, zn v. D. M. van Nes en A. E. Schram; Geertruida Hendrika Petro- mel-la, dr v. N. P. van Rooijen en P. J. J. SaJiwiq». Nederlandse rechten ingrijpend aangetast Uitspraak doende in het door de Bank Indonesia tegen een in kort ge ding gewezen vonnis ingestelde hoger beroep heeft het Gerechtshof te Am sterdam, onder presidium van mr. J. Brongers, vanochtend niet alleen het vonnis van de president bekrachtigd, doch in termen die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten in overwe ging genomen, dat de onderbeheerstel- ling der Nederlandse bedrijven in In donesië „een even evidente als ern stige schending van het volkenrecht betekent", daarom als onrechtmatige en duidelijk discriminerende maatregel moet worden beschouwd en derhalve door de Bank Indonesia onder geen enkele omstandigheid kan worden ge bruikt om rechten te doen gelden op een partij tabak van de Senembah Maatschappij, die in Amsterdam was opgeslagen. VOORSCHOTEN REIS OUDEN VAN DAGEN De jaarlijkse autotocht voor ouden van dagen wordt dit jaar gehouden op dinsdag 23 juni a.s. De collecte voor deze tocht wordt ge houden in de week van 8 tot 13 juni. Autobezitters, die bereid zijn aan deze tocht mee te werken, worden verzocht zich op te geven bij de heren Meier, Rijndijk 68 (voor zover zij wonen aan de Leidseweg ten noorden van de Hofweg) en H. N. Muller, Schoolstraat 49. Ouden van dagen en invaliden, die graag de tocht mee willen maken, kun nen zich opgeven aan dezelfde adressen. Mej. M. Eggink, Leidseweg 32, noteert nog graag de namen van dames die aan de collecte willen meewerken. Benoemd Tot lid van de commissie belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid voor het geven van lager on derwijs in het vak handenarbeid is be noemd de heer J. H. Krooshof alhier. WARMOND C. Zevenhoven nam afscheid Na ruim dertig jaar op voorbeeldige wijze zijn taak als voorman der ge meente-arbeiders te hebben vervuld, nam de heer C. Zevenhoven wegens het be reiken der pensioengerechtigde leeftijd afscheid van allen met wie hij gedu rende langere of -korte tijd heeft samen, gewerkt. Daartoe waren in de raadzaal het vol tallig college van burgemeester en wet- houders, de heer Bakkers gemeente- j architect en zijn assistent, de -gemeente secretaris, de heer C. Zoetemelk admini strateur van het gemeentelijk waterlei. ding bedrijf en het voltallig personeel van de buitendienst bijeen. De schei dende functionaris die vergezeld was van zijn echtgenote werd allereerst toege sproken door de -burgemeester. Deze gaf een overzicht van de ontwikkeling der gemeente, gedurende de tijd dat de heer Zevenhoven in dienst der gemeente was. Hij wees erop dat toen de heer Zeven hoven in dienst trad er slechts twee trottoirs in de gemeente waren, dat de straatverlichting uitsluitend -bestond uit gaslantaarns, die elke avond moesten worden ontstoken, terwijl het huisvuil werd opgehaald met een eenvoudige handkar. Aan de ontwikkeling der ge meente, waaraan gemeentewerken een belangrijk aandeel heeft, wist gij u, aldus spreker uitstekend aan te passen, dank zij uw grote ijver en plichtsbetrachting en kennis van zaken. Gij -hebt uw werk steeds met grote opgewektheid vervuld en nimmer werd tevergeefs een beroep op U gedaan wanneer hulp nodig was. Na mens het gemeentebestuur bood de bur gemeester, een enveloppe met inhoud aan, terwijl mevrouw Zevenhoven bloe men, kreeg. Het woord werd nog gevoerd door de gemeentesecretaris en de ge meente-architect, alsook door de wet houder-Vergeer. Namens de dienst van gemeentewerken werd -hem een gras machine aangeboden. De -heer Landman voerde het woord namens de collega's, waarbij hij wees op de grote achting die het personeel hem toedraagt. De lieer Zevenhoven dankte voor de vriendelijke woorden en geschenken. ZOETERWOUDE WANDELSPORTVERENIGING „DE ZWIETEN" De jaarlijkse brandweermars in Scheveningen, georganiseerd door ,,De Rode Haan" is voor „Zwieten" zeer suc cesvol verlopen. Verdeeld over vier groe pen namen 81 leden aan deze mars deel over de afstanden van 10 en 15 km. Over de 10 km.-afstand gingen De Kievieten met de 3e groepsprijs en over de 15 km met de 4de groepsprijs naar huis. Naar bekend hield het vorig jaar in kort geding gewezen vonnis in, dat de Senembah Maatschappij over de partij tabak van 6263 pakken (ter waarde van ongeveer 15 miljoen gulden) mocht be schikken. De bank, die de partij in on derpand had stelde voor eerst het re sultaat van het z.g. bodemgeschil af te wachten. BODEMGESCHIL Dit bodemgeschil was een normale en langdurige civiele procedure over de tabak, maar nu de president besliste, dat dit niet nodig was en bovendien bepaal de, dat de partij terstond verkocht mocht worden (hetgeen de Senembah direct gedaan heeft)ging de bank bij het Hof in hoger beroep en diende het verzoek in, dat de opbrengst van de ver kochte tabak bij de Twentsche Bank zou worden gedeponeerd, opdat dan in het bodemgeschil kon worden uitgemaakt, wie het geld tenslotte zou krijgen. Ook dit wees het Hof van de hand. In de overwegingen, die het Hof in zijn arrest heeft neergelegd, staat o.a. te le zen, dat de onderbeheerstelling der Ne derlandse bedrijven „een zeer ingrijpen de aantasting inhoudt van de rechten van de Nederlandse staat" en dat zij door Indonesië gebruikt wordt als „een middel tot ondersteuning van haar aan spraken op Nieuw Guinea en dus voor het bereiken van een zuiver politiek doel, dat met de maatregel zelf niets te ma ken heeft". GEEN WAARBORG De onderbeheerstelling moet volgens het Hof gezien worden als een voorbe reiding van een volledige confiscatie der ondernemingen. Dit blijkt uit de wet op de nationalisatie der Nederlandse Be drijven. Wat zal er volgens deze wet scha devergoeding worden gegeven, maar die zal door een regeringscommissie worden vastgesteld en volgens het Hof biedt deze geheel onuitgewerkte regeling geen vol doende waarborg, dat de eigenaren in derdaad enige schadeloosstelling zullen ontvangen .althans een die enigermate redelijk kan worden geacht. Bovendien heeft de Indonesische staat bij herha ling laten blijken, dat van schadever goeding pas sprake kan zijn als Neder land Nieuw Guinea heeft afgestaan. Een reële kans op schadevergoeding acht het Hof dan ook niet aanwezig. Het Hof onderschrijft dan ook het voordeel van de president van de rechtbank volkomen. (jtsecheeclifit '38 ct per pakje Prinselijk huwelijk in België op 2 juli Het huwelük van Prins Albert van België met de Italiaanse Prinses Paola Ruffo di Calabria zal op 2 juli worden gesloten, zo is officieel meegedeeld. De burgerlijke plechtigheid wordt gehou den in het Koninklijk Paleis te Brussel en de godsdienstige in de 12de eeuwse kerk van Sint Goedele. „Inger Toft" aan „Grondwerk" met H - bommen (Van onze Londense correspondent) Sir William Penney, de vervaardiger van de Britse H-bom, heeft ver klaard dat, zijn wetenschappelijke staf plannen maakt voor de verplaatsing van bergen en het graven van havens met atoom- en H-bommen. Verder houdt men zich bezig met de mogelijkheid om door te dringen tot diep in de grond verborgen olielagen. Al deze plannen zijn van het allergrootste belang voor het tot ontwikkeling bren gen van de economisch achtergebleven gebieden van het Britse gemenebest. Het moeilijke probleem is echter om deze aardverschuivingen tot stand te brengen zonder het stralingsgevaar te vergroten. Men tracht thans nauwkeurig te berekenen hoe groot het gat is. dat een bomontploffing zal veroorzaken. Met Amerika, dat reèds belangrijke vorderingen op het gebied van de vreed zame toepassing van de kernenergie heeft gemaakt, worden voortdurend ge gevens uitgewisseld. Kroesjftjef naar Boedapest Premier Kroesjtsjef van de Sovjet- Unie, die met zijn minister van Defensie Malinofsky een bezoek van tien dagen aan Albanië heeft gebracht, is vanoch tend uit Tirana naar de Hongaarse hoofdstad Boedapest vertrokken. De de ketting gelegd De autoriteiten van de Ver. Arabische Republiek hebben woensdag het Deense vrachtschip „inger Toft", dat sinds 21 mei in Port Said wordt vastgehouden, in beslag genomen omdat de kapitein van het schip weigerde de uit Israël afkom stige lading te lossen, aldus deelde het Egyptische blad „Al Ahram" vandaag mee. Zols bekend werd zaterdag in Cairo opdracht gegeven tot het lossen en in beslag nemen van de lading, bestaande uit potas, cement, schroot en marmer. Maar de kapitein weigerde te lossen, om dat de reders hem bevolen hadden de lading niet te lossen. „El Ahram" zegt, dat de kwestie tot een ernstig interna tionaal probleem is uitgegroeid. Intussen heeft de minister van Bui tenlandse Zaken van de V.A.R., Fawzi, contact met de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, over de kwestie opgenomen. „Ai Ahram" zegt, dat het incident met de „Inger Toft" met opzet door Israël is geforceerd- om de betrekkingen tussen de V.A.R. en andere landen te bemoei lijken. Het bewijs hiervan wordt gele verd door de publiciteit, die Israël heeft gegeven aan de reis van het schip, aldus het blad. Nieuwe onenigheid in Westelijk kamp (Van onze Reisredacteur, W. L. Brugsma) Er was vanoohtend nieuwe onenigheid in het Westelijke kamp te bespeuren: Amerikaanse bezorgdheid, Franse erger nis en Westduitse woede over de Britse minister Lloyd, die gisteren tegenover Britse journalisten te verstaan had ge geven, dat 'het niet noodzakelijk zou zijn in Genève een gedetailleerd geschreven akkoord tot stand te brengen. Waar Gromyko de legaliteit van de Westelijke aanwezigheid in West-Berlijn openlijk heeft erkend, meent Lloyd met een „understanding" (dat typisch Britse woord, dat ongeveer een stilzwijgende overeenkomst betekent) over de nieuwe modaliteiten van die aanwezigheid te kunnen volstaan, die dan op de top conferentie plechtig bezegeld zou kun nen worden. De andere drie Westelijke ministers, die tekenen van toegevendheid bij Gro myko menen te bespeuren, willen de Rus echter wèl binden aan een garantie, subsidiair hem met de eis daartoe dwin gen wat verdere concessies te doen, aleer zij toezegging voor een topconferentie geven. Vandaar dat er momenteel (overigens door de Russen tegengesproken) geruch ten de ronde doen. dat Gromyko komend weekeinde naar Tirana zal gaan om met Kroesjtsjef overleg te plegen aangezien hij totnutoe kennelijk instruc tie heeft bindende garanties aan ïSroesjtsjef zelf over te laten. MILITAIRE STAATSGREEP IN „TE VER VERSCHIET" De Indonesische minister-president, dr Djoeanda, zal volgende maand een bezoek aan Rusland brengen. De da tum van zijn vertrek hangt af van de terugkeër van Soekarno van zjjn reis oin de wereld en ook van de ontwikke lingen op politiek gebied in verband met het in toepassing brengen van Soe- karno's conceptie van een geleide de mocratie. Vandaag verklaarde Djoeanda nog aan journalisten in Djakarta, dat de mo gelijkheid van een militaire staasgreep in Indonesië „in een te ver verschiet" ligt. Er zou niets „schrikaanjagends" in de huidige toestand zijn. Morgen zal het kabinet de situatie bespreken. Uit door gaans betrouwbare bronnen wordt ver nomen, dat Nasoetion de regering de verzekering heeft gegeven, dat het leger „geen Eerdere stappen zou nemen" na de uitvaardiging van het verbod op poli tieke activiteiten. Hij zou de terugkeer van Soekarno afwachten. Een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken, majoor Harsono, heeft intussen het bericht van United Press tegengesproken, dat de president uit Hollywood Nasoetion getelegrafeerd zou hebben „geen drastische maatregelen" te nemen. Het was vandaag in Djakarta als steeds rustig. MARKTBERICHTEN LEIDEN4 Juni Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Per 100 kg: aardbeien 3962; andijvie 927; peulen 115200; snijbonen 150010; stambonen 215235; kroten 1823; spitskool 2530; postelein 1547; prei 1011; rabarber 1121; spi nazie 849; tomaten A 109181; idem B 110165; Idem C 94—157; idem CC 76— 135; uien 514; waspeen 2762. Per 100 stuks: Bloemkool A 1546; Idem B 10 27; Idem C 1011; komkommers A 31 58; Idem B 3358; idem C 2748; sla A 310.80. Per 100 bos; bospeen 2454; pe terselie 514; radijs 58; selderij 12.50 15.60. AALSMEER, 3 Juni C.V. Centr. Aalsm. Veiling G-A. Snijbloemen: Pyre- thrum per bos 2075; Iris 1552; ixia 1026; Lathyrus 4082; Colvilleï 90 150; Papaver 3066; Ornlthogalum 70 140; Gladiolen 70'170; Campanula 40 73; Clematis per stuk 50115; Oalla 30 50; Gerbera 1536; Violieren 816; Pioe nen 921; Bouvardia 1032; Eremurus 1043; Lelies per kelk 1534; Anjers: Rood per stuk 818; roze 818; wit 8 16; Orchid. Beauty 1545; Rozen: Better Times 817; Rosalandia 8—11; Edith He len 1026; Parel v. Aalsmeer 1020; Geh. Duisburg 1021; Pech told 912; Ver- sohuren 811; Towning Gold 816; Mad. Offmann 819; Stokman 818; Baccarat 1545; Montezuma 1226; Polyantharo- zen: Sweetheart 153»1-; Nympf 1542; Dorus Rijkers 1524; Luoia 1531. Perkplanten: Peltatum per stuk 8095; Geranium 7080; Tagetus 1016; Petu nia 12—31; Margriet 15—22; Salvia 15— 27; Ageratum 1530; Lobelia 1217; Bol- begonla 2025; Dahlia 1020; Mesem 12 22; Roos P. Scarlet 100150; Leeuwe- bek 2028; Calceolaria 3040. BARNEVELD. 4 Juni Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld-Ede. Weekaanvoer circa 850.000 stuks. Handel kalm. Prijzen eieren van 3945 gr. 5.206.90; 4550 7.19—8.51; 50—60 gr. 8.71—10.70; 60— i gr. 10.8612.20, allesp er 100 stuks. Eierveiling SBE. Aanvoer 683.579 stuks. Prijzen eieren van 5760 gr. 10.0410.54; 6067 gr. 10.32—11.29; eende-eleren van 57—67 gr 7.25—9.16: eende-eleren van 67 -74 gr. 9.309.79 alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 1.550.00 stuks. Han del redelijk. Prijzen klppe-eleren van 59 65 gr. 10.75—11.75; algemene prijs 11.20 ier 100 stuks. Kiloprijs 1.82; basis 61| gr. iene-eieren 4040 gr. 69. Prijsnotering Gelders Overijsselse Ver eniging van Eierhandelarengrote eieren 6268 gr. 1112; kleine eieren 5661 gr. 10.2510.90; henne-eieren 42—47 gr. 67. GOUDA. 4 Juni Kaasmarkt: Aanvoer 179 partijen kaas; le kwal. per kg 2.12 2.19; 2e kwal. 22.11; extra kwal. 2.20 2.37, handel flauw. KATWIJK AAN DEN RIJN, 3 Juni Groenteveiling; sla I 8.2011.10; sla II 3.107.70 (per 100 st.); peterselie 1113 (per 100 bos); rabarber 1018; spinazie 2244; spitskool 23; andijvie 1622; sja lotten 1213; bloemkool I 2951; bloem kool II 1424 (per 100 st.); bospeen 46 58; kroten 1719; kervel 16 (per 100 bos); sla-uien 1215; aardbeien 3443 (per 2-ons doos); waspeen export 10>15; idem binnenland 6.6010.40 (per kist); selderie 912; radijs 13.20 (per 100 bos); tuinbonen 61. Aanvoer sla: 66.000 stuks. NIEUWE UITGAVEN F. den Houter, Perzië zonder sluier. Uitg. Het Wereldvenster, Baarn Het bezoek van de Sjah van Iran aan ons land heeft de belangstelling voor zijn rijk, met zijn grootse geschiedenis en zijn geweldige mogelijkheden in de toekomst, ongetwijfeld doen toenemen. Vooral dit laatste is van enorme betekenis, omdat Nederland, wil het zijn dichte bevolking kunnen blijven voeden, moet exporteren op straffe van verarming. Welnu, Perzië is zo'n gebied, dat nog zeer veel kansen biedt. Onder leiding van de actieve Sjah wordt daar wat groots verricht en ge lukkig hebben de Nederlanders er een lepel in de pap, al geloven we niet, dat onze industrie zich in al haar geledingen op de groeiende markt van Perzië zich tot het uiterste inspant. Wie een goede indruk verlangt van land en volk, neme het boek van Den Houter ter hand, waarin op prettige journalistieke manier een beeld van Perzië en de talrijke fa cetten van zijx. cultuur gegeven wordt. Er is heel wat gedegen kennis in dit boek verwerkt, maar steeds op een zo danige manier, dat het boek zich van begin tot eind gemakkelijk laat lezen. Tal van fraaie foto's vullen het geschre vene aan of geven er een illustratie van. Dr. N. Greitemann, O o st e n r U k. Uitg. Het Wereldvenster, Baarn Met genoegen kondigen we dit verzorgde, goed geïllustreerde werk van prof. dr. Nico Greitemann over het oude cultuur land Oostenrijk aan. Dr. Greitemann is de lezers van ons Blad namelijk bekend als „onze Weense correspondent", wiens artikelen over actuele gebeurtenissen herhaaldelijk blijk geven van zijn grote kennis van land en volk. Terecht is dit boek dan ook verschenen in de serie „Land, volk en cultuur", waarin het eer der verschenen werk van dr. Geers over Spanje en dat van dr. W. J. Schuijt over Frankrijk reeds herdrukt werd. Niemand minder dan de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Leopold Figl, schreef een warm aanbevelend woord van inleiding bij dit boek, waarin de auteur in grote lijnen, maar tegelijker tijd me't enorme detailkennis het karak ter van Oostenrijk afschildert. Wat in dit fraaie boek opvalt, is de evenwichtig heid, waarmee de schrijver verleden en heden naast elkaar zet. Aan het cultu rele leven van Oostenrijk is in ruime mate aandacht geschonken. Terecht wordt dit land levensvatbaar genoemd, ja, zelfs „een voorbeeld van Europese moed". Wij zijn er niet helemaal zeker van, dat de vele Nederlanders, die Oos tenrijk bezoeken, in voldoende mate op de hoogte zijn van de aard van het volk en van de verrukkelijke cultuur, die het heeft voortgebracht. Wie goed georiën teerd wil zijn, neme dit boeiende boek ter hand: dr. Greitemann toont zich een voortreffelijke eids. BEURSOVERZICHT Leidende Cultures zeer vast AMSTERDAM, 4 juni Er was van middag ter beurze een ongekende druk te in de Cultuursector. De stemming was hier. vooral voor de leidende waar den. vast tot zeer vast. Het gepubli ceerde bericht over de omwisseling van aandelen van een zevental cultuur maatschappijen in die van de nieuw opgerichte cultuurmaatschappij .Trans- atlantica" heeft ter beurze van daag veel vraag naar cultuurwaarden tot gevolg gehad. Het publiek, de be- roepshandel en hier en daar ook het buitenland, was met kooporders in de markt. Hiertegenover waren de ver kooporders dun gezaaid. Door een en ander kwamen de noteringen op het bord, die belangrijk met de slotkoersen van gisteren verschilden. Certificaten Deli openden op f. 191,50, daalden daar na door winstnemingen tot f. 184 en liepen vervolgens weer op tot f. 188. De slotkoers van gisteren was f. 183,50. Am sterdam Rubbers fluctueerden van de 101 tot de 97 en sloten gisteren 94. HVA's bleven vrij constant op 158. Se nembah circa 5 punten hoger op 191. Er was een open hoek in handelsban ken. ruim 1 pet boven gisteren; cul- tuurbanken, circa 2 punten beter en zelfs in die van Vorstenlanden. Deze papieren werden op circa 10% pet ver handeld met als slotprijs van gisteren 9% pet. In de niet-officiele oohtend- handel was reeds druk in cultuurwaar den gehandeld. Met de internationale' waarden wilde het niet best vlotten. Aku's openden op 378. liepen terug tot 372 om vervolgens weer op te lopen tot 376. De koerswinst, t.o-v. gisteren, bedroeg uiteindelijk cir ca 3 punten. Unilevers een fractie lager en Philips vrijwel prijshoudend bij de vorige dag. Kon. Olies op het slotniveau van gisteren. KLM werd onveranderd geadviseerd. De affaire voor de inter nationale waarden was niet groots. Scheepvaarten doorelkaar eerder 'be ter bij kalme zaken. De Staatsfondsen- markt hield zich vandaag vrij goed. De koersdaling van gisteren werd in deze sector niet voortgezet en de gedane prijzen waren doorelkaar hoger verge leken bij die van gisteren. WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 Juni. Londen 10.61% —10.62%; New York 3.77%—3.77%; Mon treal 3.92%3.92%Parijs 76.95—77.05f Brussel 7.56%—7.57%; Frankfort 90.33% 90.38%; Stockholm 72.94%72.99%* Zürich 87.51—87.56; Milaan 60.82%— 60.87%; Kopenhagen 54.81%—54.86%; Oslo 53.04%—53.09%; Wenen 14.58%— 14.59%; Ankara 3.76%—3.77%*: Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.23%—13.253/4. Zaterdag wordt in Bolnes een half schip te water gelalen. In novem ber liep het Zwitserse motorschip ,,Nyon" op de Schotse oostkust Ai na de tewaterlating naar een dok leen het achterschip kon worden I worden gesleept, waar het aan het geborgen. Het nieuwe voorschip zaV behouden achterschip wordt gelast. Beurs van Amsterdam Donderdag 4 juni ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100% Ned. '59 4% 97% 100% Ned. '53 3% 951 95 Grootboek obi. 3% 801J 801$ Ned. '47 3% (3) 92% 92%. Ned. '51 3% 94% 1. 94.% l Ned. '53 (3%) 93 9211 Ned. '56 3% 93iV 93% Ned. '48 3% 88% 88% Ned. '59 4% 98 97% Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 87% 1. 87% Ned. '55 II 3% 90 1 89% Ned. '37 3 90 90 Dollarlng '47 3 91 ft 91% Investerlngscert. 3 96% 97 Ned. 62-64 3 98% 977^ Indië '37 A 3 93 92% Grootboek '46 3 90f£ Ned. W.B 6% mil llltl ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 42% 42% Nat. Handelsbank 155 155% Ned. Handelmij228 229 Amst. Rubber 93% 98 £VA- 158% 160 GB Senembah186 19o% A.K.u373% 374% Berkel's Patent (v.) 273 262 Calvé Delft cert. eqfi 59514 Deli My.en (Ver.) Jjg Kon. Pap. v. Gelder 248 250GB Hoogovens certstsgr Müller en Co. N3. 309 307 NedKabelfabr43229GB. 32( S J 666'iQ.B. 664*1 ITnll.vJ? 261 22™ WulonWenWd':: SJ* g™ Biliton 2de r Dordtse Olle gew. 22L Kon. Olie (f.20.—) Jj{j'S Tl» 4 Hol? Am0pi-A|Hn20'~") 166 20 166 35 Holl. Amer. lijn lfir 1ee„ Java China Paket.. 165,. tv.L.M Kon Ned. Stmv Mil {«u JcL Kon Paket Mij ig# '4 Stoomvaart Mij Ned 1 Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert. „iS Kon Rott Lloyd 14= Ned Scheepv Unie1431,GB N1ET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 95% 95 idem '48 (3%) 95 R'dam '52-1 (4%) ..99 99 idem '37 I-III (3%) 94% 94% Idem "38-1 (3%) ..94 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105,V id. N.W.B. '52 (4%) 98% 98% Industr. Obligaties Phüips Dollarlng '51 98ft 98iV Premieleningen A'dam '53 3 98 b 98% A'dam '51 2% 87 86% A'dam '56 I 2% 82% 82% A'dam'56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 83 83 Enschede '54 2%81% 82 Den Haag '52 I 2% 93 Idem n 2% 95% 95 R'dam '52 I 2% 92% Idem II 2% 93% 92 idem '57 2% 97% 97% Utrecht '52 2% 92 Z.-Holl. 1957 2% 98% 98% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 204.50 204.50 Amst. Bank298% 294% H.B.U. eert240 240% Rott. Bank 270 269% Twentsche Bank 245 248 Industrie Ondernemingen Albert Heyn401 401% Borneo Sum. H.Mij. 62% 62% Ned. G. en Sp. fabr. 266% 265 Kon. Ned. Grofsm. 135 133% Internatio128% 126% Int. Kunststoffenind. 51% 51% Leidse Wolspinnerij 370 367 Rott. Droogdok Mij. 611 614% Sikkens Lakfabr. '53 553 553 Tieleman en Dros 2 L 1 L Ned. My. Walv.vrt. 120 120 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 8% 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29% Intern. Nickel92% 93% Anaconda 64% 64% Bethlehem Steel 51% 51 ft Cities Service 57 56% General Motors 50,V 50% Kennecott108% 110% Republic Steel 72% 72% Shell Oil 84 83% Union Pacific 35 34 Un. States Steel 94% 94% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V.K. 3/6 Edelmet. Kon. AA 77% 76 Pref. w.a. idem 90% 87 Electrolas B315 314% Holl Constructie 405GB 410GB Ing bur v Bouwnyv. 238 234% Ver Touwfabrieken 270 exd. 270 Wernink's Betonm. 120% 122'-GB Van wyk Textiel 68% 67% Zaalberg 104% 104%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5