IBster Bekijk het door de PERUTZ Oooh...wat een verschil! Zuidzee „land" van cultuur, schoonheid en tropische pracht Kritiek op G.S. van Zuid-Holland over woningbouwcontingenten Onbemande bus reed op rijksweg in Wassenaar door stoplicht Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 4 juni 1959 Tweede blad no. 29760 Perplex staat u van Perutz' grote gevoeligheid en prachtige gradatie! Elke foto 'n meester schot Ds. J. van der Wiel moet rust nemen Ds. J. van der Wiel, 'hervormd predi kant alhier, die geruime tijd rust zal moeten nemen, wordt a.s. maandag ter observatie opgenomen in het Diacones- senhuis. In verband hiermede zal hij as. zondagochtend niet voorgaan in de school Marnixstraat te houden kerk dienst en zal ook de zangdienst in de Pieterskerk niet onder zijn leiding staan. Resp. zullen hier nu voorgaan de heer J. Kooy en ds. J. N. de Ruiter. De dames M. A. Busé, J. J. C. de Goede en C. W. P. L. Kramers, allen al hier en de heren H. A. E. van Tongeren te Oegstgeest en dr. J. F. de Wijn te Zoeterwoude zijn benoemd tot leden yan een commissie, die in het jaar 1959 be last zal zijn met het afnemen van het 2e gedeelte van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid voor Nij verheidsonderwijs N XVII en N XVIII. Van de kou naar de ivarinte.... Interessante expositie in „Volkenkunde" Van de kou naar de warmte.... Onder leiding van de directeur, dr. P. H. Pott, weet de staf van het Rijksmuseum voor Volkenkunde ons in de laatste tijd hoogst interessante tentoonstellingen voor te zetten. Stelde men in deze expositieruimten onlangs de vraag „Wat doe je in de kou", waarbij het oog was gericht op het hoge noorden het leven der Eskimo's in de komende zomermaanden trekt men naar het verre en warme zuiden en is de schijnwerper gericht op de Zuid zee, een „land" van rijke cultuur, schoonheid en tropische pracht. „UNIEKE ZAAK" TERUG NAAR DE RECHTBANK Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend de zaak tegen de 45-jarige tandarts uit Barneveld, die bij verstek- vennis van de Utrechtse politierechter was veroordeeld tot een boete van f. 50 v/egens mishandeling van een 9-jarig meisje in zijn spreekkamer, terugverwe zen naar de arrondissementsrechtbank te Utrecht, teneinde de zaak opnieuw in behandeling te nemen. Tegen de dagvaarding, die door het openbaar ministerie in Utrecht inder tijd tegen de man was uitgebracht, had deze een bezwaarschrift ingediend. De wet bepaalt dat met het indienen van een bezwaarschrift de dagvaarding van rechtswege vervalt. Het bezwaarschrift was evenwel op de Utrechtse griffie tij dens een verhuizing van de bureaus zoek geraakt. De zaak is niettemin op grond van de betwiste dagvaarding, ge woon doorgegaan, omdat de politierech ter niets afwist van het bestaan van een bezwaarschrift. In hoger beroep had de procureur-ge neraal veertien dagen geleden op ge noemde formele grond vernietiging van het vonnis en niet-ontvankelijk verkla ring van de officier van Justitie in Utrecht geëist. Hij noemde deze zaak toen „uniek in de Nederlandse recht spraak, omdat hier iemand is veroor deeld op grond van een dagvaarding die niet bestond". Het hof vernietigde van ochtend het vonnis en stelde de zaak in handen van de rechtbank te Utrecht, teneinde alsnog het bezwaarschrift in behandeling te nemen. Men heeft zioh bij de inrichting van deze tentoonstelling gerealiseerd, dat van het ogenblik af, dat de eerste Euro pese ontdekkingsreizigers in de uitge strektheid van de Stille Oceaan door drongen, de eilanden en hun bewoners de belangstelling van de mensen hier hebben genoten. Een eindeloze blauwe zee, nietige koraaleilanden met kokos palmen begroeid, dooh ook vulkanische eilanden .met een overdadige tropische bebossing vormen de „stoffering" van deze uitgestrekte Zuidzee. In het oos ten en noorden van het gebied een be volking, welke uiterlijk veel op ons lijkt. In het westen de donkere Melanesiërs. En ieder van deze groepen met zijn eigen levensgewoonten, zijn eigen cul tuur. Veel van wat de vroege reizigers von den is intussen verleden tijd geworden, overspoeld door de westerse cultuur. Maar een deel van de versoheidenheid aan oorspronkelijke cultuurvoortbreng selen is bewaard gebleven in het mu seum voor Volkenkunde. Voorwerpen, welke voor deze expositie zijn aange vuld met een prachtige collectie foto's, planten en dieren vooral vissen welke laatste afkomstig zijn van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie. Evenals dit met de tentoonstelling over het hoge noorden Wat doe je in de kou trok niet minder dan ruim 14.000 bezoekers het geval was. is ook de expositie van dit verre zuiden voor een belangrijk deel afgestemd op de interssesfeer van het publiek, waar bij vooral ook is gedacht aan de jeugd. Aan de hand van kaarten, voorwerpen en modellen wordt een boeiend over zicht gegeven van de zee, het land en de mensen en van de voornaamste kenmer ken van het leven in ieder der drie gebieden: Melanesië, Polynesië en Micronesië. Bijzondere aandacht wordt ook be steed aan het voedsel en zijn bereiding, aan de kleding en versiering, de mas kers en de voarouderbeelden van deze voor ons zo weinig bekende bevolking. Maar ook aan het weven van tapa (boombaststof), de zeevaart en naviga- Toewijzing is lang niet toereikend! Tjjdens de jaarlijkse algemene vergadering van de Vereniging van Zuidhol landse gemeenten, die gisteren in de Schouwburg te Gouda is gehouden, heeft de waarnemend voorzitter van de Vereniging, mr. J. Heusdens uit Vlaardingen, felle kritiek doen horen aan het adres van Ged. Staten van Zuid-Holland, naar aanleiding van de wijze waarop dit jaar de woningbouwcontingenten aan de gemeenten zijn toegewezen. Hij was van mening, dat het aantal toegezegde woningen voor dit jaar niet toereikend was om aan de meest dringende behoefte te voldoen. De toewijzing, die gebaseerd is op een wijze van verdelen die is afge leid van het statistisch woningtekort, houdt geen rekening met het bestaande tekort, met migratie, met natuurlijke uitbreiding, zoals door huwelijken en met de krotopruiming. Wilde eend zit in stadstuin te broeden Terwy'l bijna alle goederen direct na de oorlog vrij werden verkocht is een woning nog steeds „op de bon", zo zeide de waarnemend voorzitter. Hierdoor wordt de vestiging van industrieën in vele gevallen ernstig belemmerd, hetgeen van nadelige invloed kan zijn voor de gemeente. Ook met de verdeling van Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeeter van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad in zijn vergadering van 1 juni 1959 heeft be paald. dat de vaststelling van een uitbrei dingsplan en een herziening van het uit breidingsplan, vastgesteld bij raadsbesluit van 6 november 1933, zoals dit sedert in gewijzigd, wordt voorbereid. De herziening heeft betrekking op het gebied, begrensd door de Hoge Rijndijk, de zyisingel. de Lage Rijndijk en het Rijn- Schiekanaal. nader aangeduid op de bij het besluit behorende kaart, gemerkt K n L-1539. lelden, 2 Juni 1959. De Burgemeester voornoemd, J. C. van Schalk. Weth. loco -Bui g e me ester Een krijgsman van de Gilbert- eilanden (Micronesië), met een harnas van gevlochten kokosvezels. De helm is van zee-egelhuid. (Foto L.D./Van Vliet) tie, de schoonheid van de kunst en de godsdienst wordt royale aandacht ge schonken. Nadat men zich eerst een indruk heeft kunnen vormen van de uitgestrektheid van het Zuidzeegebied, treed men dit eilandenrijk binnen en wordt de bezoe ker geconfronteerd met de vele uitingen van kunst, van het vele. dat vaak met weinig middelen werd bereikt en van de durf en kundigheid in de zeevaart. Ook ditmaal is de museumstaf er weer in geslaagd om het lioht op enkele bij zondere facetten van het leven der be volking te laten vallen. Ziet b.v. hoe het toegaat bij de vangst van tonijn, haaien en inktvissen. Even later blijft men weer geboeid staan bij de bereiding van de Polynesische feest- drank: kava. Voor het bereiden van deze kava worden de wortels van een be paalde soort peper uitgekauwd door meisjes of jonge mannen, met een sterk en gezond gebit. De fijngekauwde kava wordt daarna met water vermengd en als f eestdrank opgediend. Ondanks deze wijze van bereiding behoort deze kava in Polynesië tot een godendrank. Een open aarden oven geeft een in druk hoe primitief veelal het eten be reid wordt, terwijl ook de ver- en be werking van tapa. een Polynesische kle dingstof. wordt uitgebeeld. Het verleden en heden liggen op deze t.e.m. 6 okto ber geopende tentoonstelling vlak naast elkaar. Wordt de aandacht het ene ogen blik gevraagd voor heilige dodenfeesten of voor een 19de eeuwse krijgsman in volle wapenrusting, het volgende mo ment staat men oog in oog met de bloem van Hawaii: de Hoela-meisjes, die hier dansend aan het strand op een foto aanwezig zijn. Kortom, zoals ge zegd, een zeer interessante expositie van cultuur, schoonheid en tropische pracht, welke dit verre en warme eilan denrijk dichter in de gezichtskring brengt. Avondvierdaagse De tweede tocht in het kader van de Leidse Avondvierdaagse is gisteravond eveneens vlot verlopen. Alle deelnemers verschenen aan de start - thuisblijvers waren er niet - om de 10 of 15 km lange tocht tot een goed einde te brengen. Het was weer ideaal wandelweer en na een prachtige wandeling via Oegstgeest langs de 10 km. route of via Leiderdorp voor de 15 km. afstand, keerden de ruim 250 deelnemers naar de startplaats terug om, zichtbaar voldaan, het laatste controle stempel voor die avond in ontvangst te nemen. Helaas moest één deelneemster (lid van „De Flierefluiters") onderweg de wandeling staken. Zij liep een wond aan haar linkervoet op. Hedenavond loopt de 10 km-route in de richting Warmond en zullen de 15 km-wandelaars een bezoek aan Voorschoten-zuid bren gen. Niet De Kievieten-Zoeterwoude, zoals gisteren gemeld, doch „Zwieten"-Zoe- terwoude (25 deelnemers» neemt aan deze Avondvierdaagse deel. Advertentie WINZER GRUSZ een zachte moezel. Per fles f2.25; bij 3 flessen 10 ct., bij 6 flessen 15 ct. korting en bij 12 fl. de dertiende fles gratis. De heer A. J. N. J. Witteman, onderwijzer aan de r.-k. ulo-school te Noordwijk is benoemd tot hoofd van de r.-k. ulo-school voor jongens, Vrouwen kerkhof, te Leiden. woningwetwoningen en particuliere wo ningen was mr. Heusdens het niet eens. Want de particuliere woning is niet bereikbaar voor de massa, terwijl de middenstanders vaak niet in staat zyn de kloof, die bestaat tussen de woning wetwoningen en particuliere woningen, te overbruggen. Na het algemene gedeelte van de ver gadering werden drie inleidingen gehou den. Als eerste spreker voerde mr. dr. K. F. O. James, burgemeester van Gouda, het woord, die uitvoërig wees op de ruimtelijke moeilijkheden van Gouda. De Goudse toekomstplannen zijn geba seerd op een groei tot 100.000 inwoners. Spreker zeide geen voorstander te zijn van het laten ontstaan van een satel lietstad Wilsveen. Hij zag liever een uit breiding van enkele bestaande centra. BOVENGEMEENTELIJK ORGAAN De heer A. J. Jongeleen. wethouder van Leiden, die de tweede inleiding verzorgde, deelde de aanwezigen mee, dat Leiden op het gebied van de stads ontwikkeling, recreatie en uitbreiding van de universiteit volledig is aangewe zen op de bereidwilligheid van de rand gemeenten, zoals Oegstgeest. Leiderdorp, Voorschoten en Zoeterwoude. In onze gemeente hebben we een groot ruimte tekort, aldus spreker. De woningbouw in Leiden is een zeer urgent probleem. Het structuurplan, dat uit de bus is gekomen vond de wethouder te klein van opzet, al moest hij wel toegeven, dat het ook positieve winstpunten bevat. Spreker betreurde het zeer, dat de randgemeen ten een andere opvatting hebben dan Leiden en zag in de creëering van een bovengemeentelijk orgaan dat een bovenmenselijke opgave zou blijken te zijn, geen heil. De feiten wijzen in die richting, met name t.a.v. de IJmond. De derde inleider was burgemeester mr. G. E. van Walsum van Rotterdam. Deze zeide graag te zien, dat het Botlek- gebied en Europoort geheel aan Rotter dam zouden komen. Rotterdam be studeert thans een plan, dat door de hoogleraren Prins en Simons is ontwor pen. Na deze drie lezingen was er een korte gedachtenwisseling over hetgeen naar voren gebracht was. Daarna begaf het gezelschap zich naar zaal „Kunstmin", waar een lunch werd gebruikt. Ook wer den daar enige kleurenfilms vertoond. Om vijf uur was er in de Burgerzaal nog een officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Gouda. Sinds zondagochtend verzorgt de 12-jarige Anneke Wareman met zeer veel liefde een wilde eend, die een stil plekje van de tuin achter haar ouderlijke woning (P. J. Blok- straat 29) als broedplaats heeft uit gekozen. Dagelijks haalt zij visjes en kroos uit de Zoeterwoudsesingel en geeft zij moedereend brood en aardappelen. Vermoedelijk is de eend, die zaterdagavond haar do micilie reeds koos in de P. J. Blok- straat, afkomstig uit de eendenkooi van de Zoeterwoudsesingel. En nu maar wachten op de kuikentjes (Foto L.D./Van Vliet) Rit van 150 meter zonder botsingen Bij de verkeerslichten op de Rijks straatweg in Wassenaar ter hoogte van Wassenaars Dierenpark is gistermiddag een autobus onbemand door het rode licht gereden. De bus reed vervolgens over een afstand van 150 meter zigzag gend door het zeer drukke verkeer ter plaatse, zonder ook maar een andere auto aan te rijden of iets te raken, maakte daarna een zwenking naar PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Syntheses and properties of some tihio- phene oligomers", de heer A. Bantjes, geboren te Haarlem en thans wonende te Rijswijk. Onze stadgenoot, de heer J. Ver- meij, tot voor kort officier van gezond heid, is als arts in dienst getreden van het gouvernement van Nigeria. De duur van deze uitzending is voorlopig gesteld op 2 jaar. links in de richting van het dierenpark, ramde vervolgens.het hek van dit park en vernielde dit over een afstand van vijftien meter, en kwam tenslotte op het parkeerterrein van het dierenparx tegen een eikeboom tot stilstand. Dit alles gebeurde na een kleine aanrijding waarbij de bus betrokken was geweest. Een vrachtauto en' de bus waren na melijk het kruispunt genaderd juist toen het verkeerslicht op rood sprong. De vrachtauto stopte en de chauffeur van de bus had daar te laat erg in. Daardoor kwam het dat de autobus, die bestuurd werd door iemand uit Winters wijk, de vrachtauto met de rechter- voorzijde ramde. In de bus bevonden I zich buiten de chauffeur twee dames. Nadat het ongeluk gebeurd was, maakte een van de dames de chauffeur er op attent, dat de motor van de bus in brand was geraakt. Passagiers en chauffeur verlieten toen snel de bus. waarna deze zich op onverklaarbare j wijze in beweging zette. Een van de dames uit de bus werd door glasscher ven zodanig verwond dat zij naar het Wassenaarse ziekenhuis moest worden overgebracht. Nadat de autobus op de reeds beschreven wijze tegen een boom tot stilstand was gekomen, bleek ook de brand in de motor geblust te zijn. Gistermiddag omstreeks half drie ver. leende een 29-jarige Rijnsburgse auto mobilist, die met zijn wagen in de Fran- chimontlaan in de richting van de Van 't Hof f straat rede, geen voorrang aan een in de SitterLaan rijdende personen auto. Het gevolg was een hevige botsing. De auto van de Rijnsburger die in de flank werd aangereden draaide een kwart slag om en kantelde. Kwam de bestuurder er met een hoofdwond nog vrij goed vanaf, zijn wagen werd zwaar beschadigd. O m. was de gehele caros- serie ontzet. De andere automobilist, een 53-jarige Leidenaar, liep geen letsel op. De foto toont de gekantelde auto op de hoek van de De Sitter laan en de Fran- ohimontlean. Om 300 meter kabel Bij een barak van de NV Luchthaven Schiphol, waarin materiaal van de luchthaven ligt opgeslagen alsmede ka bels van het GEB. waren twee woonwa genbewoners uit Arnhem bezig 300 meter rubberkabels in een auto te laden. Iemand van de bedrijfsbewaking van de KLM vertrouwde het vervoersbrief je voor deze lading niet en waarschuwde de dienst orde en veiligheid, die op haar beurt de dienst luchtvaart van de Rijks politie op Schiphol inschakelde. Er wa ren voldoende termen aanwezig om de woonwagenbewoners en ook de maga zijnbediende een verhoor af te nemen Eén van de beide woonwagenbewoners werd pas later in Enschede aangehou den. De drie mannen werden door de officier van Justitie in Haarlem geleid Er is proces-verbaal tegen het drietal opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3