Kleine schuifelpasj es in Genève in de richting van overeenkomst Soekarno, in Hollywood, maant Indonesisch leger WEERBERICHT Conferentie is in beslissend stadium aangeland Gromyko erkent de Westelijke troepen Mr. J. M. Kan lid Raad van State „MUIZEN - KUNSTMAAN" NIET IN HAAR BAAN GEKOMEN Niets drastisch ondernemen Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 4 JUNI 1959 No. 29760 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteurIV, L. Brugsma) Genève, 4 juni Achter een gordijn van speculaties en proef ballonnen, plichtmatig optimisme of tactisch pessimisme, proberen de twee kampen in Genève elkaar millimeter voor millimeter naar een akkoord over Berlijn te sjorren. Er blijft enige vooruitgang zichtbaar, de vraag is slechts of, nu de conferentie in haar beslissend stadium is aangeland, die vorderingen zich snel genoeg voltrekken, of dat er eerst een kracht, een crisis met weglopende ministers moet komen, die als stimulans kan dienen voor het bereiken van het uiteindelijk akkoord, waar het grote merendeel der waarnemers ondanks alles in blijft geloven. Ook gisteren op de besloten zitting van 2x/2 u"r ten huize van de Amerikaanse minister Herter zijn er weer een paar toe- naderingsgezinde schuifelpasjes gemaakt. Harde onderhandelaars Waar Gromyko eergisteren openlijk verklaarde, dat de Sovjet-Unie de aan wezigheid van Westelijke troepen in Berlijn niet illegaal aoht, daar zei het Westen gisteren akkoord te gaan met het principe, dat West-Berlijn een vrije stad moet zijn (het woord gedemilita riseerd is 550 langzamerhand verdwenen uit de conferentie-vocabulaireHet voegde er echter aan toe, dat het West- Berlijn in feite reeds als zodanig be schouwt, de Westelijke garnizoenen be moeien zich geenszins met de zaken van Willy Brandt's regering. Men verklaarde zich ook bereid een plafond op die gar nizoenen te leggen, namelijk ze op hun huidige reeds symbolisch geachte sterkte te bevriezen. De Westelijke ministers wa ren evenmin ongenegen tot een weder zijdse beperking van propaganda, en spionage-activiteit in geheel Berlijn, al zou die spionage-kwestie moeilijk in een geschreven akkoord kunnen verschijnen. Tenslotte presenteerden zij een amen dement op Gromyko's voorstel voor een BerLynse controle-commissie der Grote Vier plus Oost-Duitsland. Volgens het Westen zouden vertegenwoordigers uit beide Duitslanden, of uit beide delen van Berlijn in die commissie ■totting moeten, hebben. Eisenhowers uitlatingen Het Westen probeerde gisteren met deze voorstellen Gromyko verder uit zyn Bü Koninklijk Besluit is met in gang van 1 oktober 1959 benoemd tot lid van de Raad van State mr. J. M. Kan te Den Haag met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als secre taris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten als zodanig aan den lande bewezen. De heer Kan werd 12 januari 1905 te Scheveningen geboren. Na het gymna sium te hebben afgelopen studeerde hij rechten. Hij ving zijn loopbaan op 1 juni 1930 aan als commies bij de lucht vaartdienst. Op 1 januari 1938 volgde zijn benoeming als hoofdcommies bij Binnenlandse Zaken. Hij doorliep bij dit departement de verschillende ran gen tot en met raadadviseur in alge mene dienst en werd in 1954 benoemd tot secretaris-generaal. Hij is secreta ris geweest van de Raad voor de Lucht vaart. Van zijn hand verschenen verschei dene tijdschriftenartikelen op staats rechtelijk en administratiefrechtelijk terrein. De nieuwe Staatsraad is een zoon van wijlen minister mr. J. B. Kan en een broer van de bekende caberetier Wim Kan. W. J. van Dijck overleden Hedenmorgen is in alle stilte op de R.-K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen het oud-lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, W. J. van Dijck. De heer Van Dijck, die maandag j.l. overleed en die 68 jaar is geworden, was gedurende ruim 48 jaar, laatstelijk als hoofdboekhouder, werk zaam bij de Dienst van Gemeentewer ken te Den Haag. De heer Van Dijck was Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in de St. Sylvesterorde en drager van het gouden erekruis Pro Ecclesia et Ponti- fice. Warm De Bilt verwacht van heden tot mor genavond Droog, warm en tamelijk zonnig weer, behoudens een kans op een lokale on weersbui. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 JUNI Zon op: 4.24 uur; onder: 20.53 uur. Maan op 4.12 uur; onder: 19.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.40 en 15.03 uur. Laagwater te 10 42 en 23.04 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's. tent te lokken en het gebruikte daartoe ook de door Eisenhower op zijn perscon ferentie gedane uitlatingen, dat de Ame rikaanse president enerzijds bereid is tot de door Kroesjtsjef begeerde serie van topconferenties, anderzijds meent, dat er in Genève totnutoe geen vol doende voortgang is gemaakt om reeds een topconferentie te wettigen. Dat is er ook niet. Maar Gromyko's uitgesproken erkenning dat het Westen recht heeft troepen in Berlijn te legeren, komt tege moet aan de alles overheersende Weste lijke wens om in Berlijn te blijven. Het gaat nu dus niet langer om het principe, alleen om de modaliteiten van die aan wezigheid, niet om een vervanging van het akkoord der Grote Vier van 1949, maar om een amendering. Het is niet zeker, 550 zegt men in conferentiekrin gen, dat zo'n overeenkomst door de mi nisters in Genève getekend zal worden. Waarschijnlijker zelfs, dat men die sma kelijke brok op het menu van de top conferentie zal 2?etten. Allemaal vredestichters Immers, niet alleen de Republikeinse partij in de Verenigde Staten, premier Macmillan en president De Gaulle kun. nen de prestige-winst van succesvol vredestichter gebruiken, ook de heer Kroesjtsjef zal niet wars zijn van de versterking van zijn positie in de Sov jet-Unie en in het communistische blok. die een succesvol begin van een serie topconferenties hem zeker op zou leve ren. Voordat men op grond van die over wegingen tot optimistische conclusies komt, moet men echter bedenken, dat de Sovjet-Russen ook bij het opstellen van een beperkt akkoord op de huidige conferentie harde onderhandelaars zul len blijven. By de nog niet geregelde modaliteiten ligt immers nog de Sovjet, eis van toevoeging van Russische een heden aan de Westelijke garnizoenen in West-Berlijn. Gistermiddag is die juist door het Westen van de hand gewezen, maar dat er door Westelijke woordvoer ders ondeihands wordt gewezen op het feit, dat er al een Russische eenheid in West-Berlijn is, die er een Russisch oor logsmonument bewaakt, duidt erop, dat men de mogelijkheid van symbolische Russische vertegenwoordiging in West- Berlijn in. een of andere vorm niet hele maal kan uitsluiten. Dat zal vooral van de prijs afhangen, die de Russen bereid zijn ervoor op tafel te leggen. Over zulke kwesties wordt in Genève verder onderhandeld door twee partijen, die, om hun onderhandelingspositie niet te verzwakken, concessies van de tegen partij bagatelliseren en beide voorwen den, dat zy volstrekt geen haast hebben. Men schijnt er nochtans op uit te zyn het tempo van het besloten overleg te versnellen. Vandaag worden er zelfs twee geheime zittingen gehouden ten huize van Couve de Murville. Een in de middag en een bü het diner. Morgen is er weer een voltallige zitting. Die zal misschien enig© concretisering van de huidige stand van het overleg kunnen geven. Ambassadeur van India overleden De ambassadeur van India in ons land.de heer John A. Thivy, is gister avond in zyn woning te Wassenaar plotseling overleden tengevolge van een hartaanval. De overledene werd in december 1957 ambassadeur in Nederland. Hij was katholiek. Een woordvoerder van de ambassade verklaarde, dat de heer Thivy een vol komen gezonde indruk maakte tot op het moment van de attaque, omstreeks zes uur in de namiddag. De ambassa deur overleed bijna onmiddellijk. Nog twee spionnen in de CDU gearresteerd Een woordvoerder van het bureau van de openbare aanklager in Karlsruhe heeft meegedeeld, dat twee leden van de Westduitse CDU in Beieren zijn gear resteerd onder verdenking van samen werking met de Oostduitse inlichtingen dienst. Een van de gearresteerden was een belangrijk politicus. Het aantal leden van de CDU, dat gearresteerd is onder verdenking van spionage binnen de partij, bedraagt thans 23. Voorts deelde hij mede dat de voormalige CDU-af ge vaardig de naar de Bondsdag Karl Schmidt-Wittwark die in 1954 naar Oost-Duitsland ging, nu hoofd is van een Oostduits handels agentschap in Oost-Berlyn dat in feite een spionagecentrum is. Advertentie KOOP NU EEN KOELKAST bij NOORDEINDE 54 hoek K. Rapenburg Amerikaanse primeur mislukt Proef beoogde studie stralings-gevolgen Van de Amerikaanse raketbasis Vandenberg in Califomië is gister avond 21.09 uur Ned. tijd een 23 meter lange Thor-raket gelanceerd met de bedoeling, een kunstmaan met vier zwarte muizen aan boord in een baan om de aarde te brengen. Drie uur na de lancering werd officieel verklaard, dat er geen radioseinen van de satelliet werden opgevangen en dat men er aan twijfelde of de kunstmaan in haar baan was gekomen. Later werd medegedeeld dat de proef waarschijnlijk was mislukt maar dat het nog vele uren zou duren voordat uit de gegevens zou zijn opgemaakt, of en waar de satelliet in de dampkring was teruggekeerd en opgebrand. Het was de eerste poging van Amerikaanse zijde om levende dieren in een kunstmaan om de aarde te laten cirkelen. De Russen deden dit reeds in november 1957 met het hondje Laika. De Amerikanen waren echter van plan geweest, de container met de muizen naar de aarde te laten terugkeren en te bergen, waardoor de diertjes zouden kunnen worden bestudeerd. In iets dergelijks zijn de Russen voor zover bekend nog niet geslaagd. In het Vredespaleis te Den Haag werd gisteren het Nationaal Comité Vluchtelingenjaar 1959-60 geïn stalleerd. Een foto tijdens de rede van Koningin Juliana. Links minis ter mr. J. M. A. Luns en rechts jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, voorzitter van het comité. Retour na 17 omwentelingen Indien alles volgens plan was verlopen zouden de muizen in hun houder na de zeventiende omwenteling om de aarde, 26 a 27 uur na de start, naar de aarde terugkeren. Vliegtuigen zouden boven de Stille Oceaan trachten de houder, die van een parachute was voorzien, in de dampkring op te vangen. Lukte dat niet, dan zouden schepen van de marine de houder uit zee trachten op te vissen. De gelanceerde satelliet bestond uit het gehele tweede deel van de Thor- raket, woog na het gebruik van de brand stof meer dan 700 kg. en was zes meter lang. Op een bepaald moment zou een tijd ontsteking gasstroompjes aanzetten, die de satelliet in een bepaalde stand ten opzichte van de aarde zouden brengen. Dan zou de muizen-container door ex plosieve bouten en veren worden losge maakt en in de richting van de aarde gestuwd. Een raketmotortje in de hou der moest enige tyd later de snelheid afremmen om de terugkeer door de. dampkring te kunnen maken zonder te verbranden. Op grote hoogte zou zich een parachute ontplooien voor de verdere afremming. Zendertjes op de rug De diertjes in de satelliet waren zwar te muizen, die een speciale harde „trai ning'' hadden ondergaan. Het doel van de proef was, om de uitwerking van de kosmische straling na tegaan. Het haar van muizen heeft de neiging wit te wor. den door sterke bestraling. De muizen zouden echter niet aan le. vensgevaarlyke straling worden bloot gesteld, aangezien het verwachte verste punt van de baan ver beneden de bij vorige proeven gesignaleerde gordel van dodelijke straling zou liggen. De baan van de satelliet, de Discove rer m. zou in hoogte varieren van 225.3 tot 772.5 km en zou met een snelheid van 28.800 km per uur worden doorlopen. Deze baan zou over de polen moeten lopen. De houder, waarin de muizen ieder weer in een afzonderlijk kooitje wa ren ondergebracht woog 72.5 kg. Op de rug van elke muis was een klein radiozendertje bevestigd, dat 55 uur op batterijen kon werken. Via deze toestel letjes konden hartslag, ademhaling en spierbeweging wormen gecontroleerd. In elk kooitje bevond zich voedsel, wa ter en zuurstof voor vier dagen. Een rui. me marge derhalve voor het geval ter operatie van het terugkeren naar de aarde vertraging zou ondervinden. 5?' President Soekarno, die zich nog steeds in Hollywood laat fêteren, heeft generaal Nasoetion, de staf chef van het Indonesische leger, te legrafisch dringend geadviseerd niets drastisch te ondernemen" in de huidige situatie, omdat een „ver der optreden door het leger de toe stand zou terugvoeren naar het peil van de rébéllenregering van Suma tra", aldus meldt United Press. Inmiddels heeft majoor Harsono, de woordvoerder van het Indonesische le ger, gisteren de hoofdredacteuren van te Djakarta verschijnende bladen namens generaal Nasoetion verboden nieuws- of opinieartikelen te publiceren, zie zouden kunnen leiden tot een verscherping van de politieke standpunten. Harsono verklaarde ook, dat parle mentsleden alleen in het gebouw van het parlement over politieke en staatszaken mogen spreken. „De onschendbaarheid van de parlementsleden wordt geëerbie digd zolang hun besprekingen zich be perken tot het parlementsgebouw". Persbreidel Zoals bekend had Nasoetion reeds alle politieke activiteit in Indonesië verboden en zijn nu bekendgeworden persbreidel houdt eveneens verband met de gespan nen politieke situatie. Deze is ontstaan doordat het Moslem-blok in het parle ment, door de partijjeugd opgezweept tot een religieus fanatisme en ontstemd door vage dreigementen met optreden t van het leger, verhinderde dat Soekar- no's plan voor geleide democratie de ver eiste tweederde meerderheid niet kreeg. Dit betekende wellicht Soekarno's eerste werkelyke politieke nederlaag. Otto Frank, de vader v 1 Anne Frank, heeft in Wuppertal de eerste steen gelegd voor het Anne Frank- dorp, dat door de Belgische pater Pire is gesticht voor de ontheem den. De heer Frank met de leerlin gen van de Anne Frankschuu* in Düsseldorf, die de plechtigheid bij woonden. Geen zorgen Hij maakt zich ogenschijnlijk echter geen zorgen over de politieke stormsei- nen in zijn land. Gisteren dineerde de Indonesische president met enkele mooie Hollywoodse actrices en ging daarna op zijn gemak winkelen. Hij nam zelfs de tijd om voor een foto te poseren, waarbij hij op de motorfiets van een agent sa men zit met een vrouwelijke bewonde raarster. Daarna werd hij gefêteerd door de voornaamste zakenlieden van San Francisco en Los Angeles op een cock tailparty en een diner in Beverley Hills Hotel. Maar volgens een woordvoerder in zijn gevolg denkt hy er niet aan zijn we reldreis af te breken. „Als de situatie kritiek was, zou de president wel thuis zyn gebleven. Na zijn terugkeer zal er nog gelegenheid genoeg zijn om de grondwet van 1945 opnieuw te bespre ken". Geen politiek Soekarno weigert zelf over de politieke crisis in zyn land te spreken, hetgeen geheel past in het beeld, dat men zich te Djakarta heeft gevormd, n.l. d t Nrsoe- tion de binnenlandse toestand wil be vriezen. in afwachting van een persoon lijk optreden van de president na zyn terugkeer in de laatste dagen van juni. Toen een televisieverslaggever Soekar no een vraag stelde op de politieke si tuatie in Indonesië, stak de president de handen bezwerend in de hoogte en liep weg van de microfoon. „Neen, neen, geen politiek. Ik heb niets over politiek to zeggen", riep hij uit. I11 Nicaragua strijd op vier fronten Ook onrust in Ecuador De rebellen in Nicaragua zouden de strijd op vier fronten in het zuiden van het land geopend hebben en worden ge vechten te land en in de lucht geleverd, aldus in San Salvador ontvangen berich. ten. Een in San Salvador verschijnende krant verklaart telefonisch van een hoge functionaris in Nicaragua te heb ben vernomen dat 23 rebellen gevangen zijn genomen en twee vliegtuigen van opstandelingen neergeschoten zijn. Het hoofdkwartier van de Nationale Garde heeft gisteren in Managua, de hoofdstad van Nicaragua bekendge maakt dat acht invallers zijn gedood en dat anderen met achterlating van wa pens, kleding en munitie op de vlucht zijn gedreven. In Managua, waar de winkeliers die bij de oppositieparty zyn aangesloten reeds drie dagen hun zaken gesloten houden, zou de toestand gespannen zyn. De nationale opslagplaatsen zouden zijn ingeschakeld om de bevolking aan le vensmiddelen te helpen. Een Newyorks radiostation meldt, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken van Nicaragua gisteren bekendmaakte, dat drie schepen met revolutionairen van Cuba naar Nicaragua onderweg zyn. In Nicaragua zyn 2.000 reservisten on. der de wapenen geroepen. Tienduizend reservisten zullen binnenkort een mili taire opleiding krygen. De organisatie van Amerikaanse Sta ten zou vandaag opnieuw in Washington byeenkomen. Op de bijeenkomst van gis_ teren heeft Cuba zich verzet tegen do vorming van een orgaan voor overleg, zoals door Nicaragua verzocht. Cuba is van mening, dat de opstand in Nicara gua geen gevaar vormt voor de vrede in Zuid-Amerika. De president van Ecuador, Ponce Henriquez, heeft gisteren voor het ge hele land de staat van veiligheid afge kondigd nadat dinsdagavond bij relletjes in Guayaquil vijf mensen om het leven waren gekomen en een dertigtal gewond. In de straten van de hoofdstad patrouil leert nu het leger met tanks. De relletjes van dinsdag ontstonden toen een byeenkomst van stakende leer lingen van middelbare scholen en stu denten door de politie uiteen werd ge jaagd. De scholieren en studenten eisen het aftreden van de ministers van De fensie en Justitie en van het hoofd van de provinciale politie, omdat vrijdag te Portoveyo by onlusten verscheidene stu denten om het leven zijn gekomen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1