WILLEM II jams, zó voordelig! Feyenoord was kansloos tegen Braziliaanse kampioen Santos Twee nieuwe Nederlandse records in Amsterdam Als 'n< U niet lijkt 'n U niet zint n te lang duurt probeer dan de 4e manier van roken het sigaartje dat U als sigaret kunt roken Pessimistische en optimistische geluiden van voorzitter Real Madrid wint Europa-beker voor vierde maal in successie Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 4 juni 1959 Vierde blad no. 29760 Prachtige demonstratie in Groningen De Braziliaanse districtskampioen F.C. Santos heeft gisteravond in het uitverkochte Oosterparksta- dion in Groningen een prachtige voetbaldemonstratie tegen Feijen- oord gegeven. De Zuidameri- kaanse balvirtuozen drukten hun superioriteit uit in een 3—0 over winning. Er waren 17.500 toe schouwers. De Rotterdammers weerden zich uit stekend, maar waren, een korte periode na de rust uitgezonderd, machteloos tegen Santos, dat twee spelers uit het Braziliaanse nationale elftal in de gele deren had: linksbinnen Pele en linkshalf Zito. Pele, de meest besproken speler van de wereldkampioenschappen, gaf Santos na 24 minuten de leiding nadat WIELRENNEN Dauphine Liberé Nederlanders in de achterhoede De verrichtingen van de Nederlanders in het criterium van de Dauphine Liberé blijven zeer bescheiden. Ook in de derde etappe misten onze landgenoten de aan sluiting met de kopgroep, toen de be slissende fase aanbrak, met als gevolg, dat zij wederom vrij veel tijd verloren op de favorieten. Michel Stolker deed het ditmaal nog het beste. Hij wist de „schade" te beperken tot vier minuten, maar verder dan de 26ste plaats in het dagklassement kwam ook hij niet. De uitslag van de derde etappe van Avignon naar Gap luidt: 1. Queheille (Fr.) 5.46.54 2. Van Ge- nechten (België); 3. Le Dissez (Fr.); 4. Dotto (Fr.); 5. Lach (Fr.) allen in de zelfde tijd als Queheille; 6. Picot (Fr.) 5.48.13; 7. Vindevogel (Belg.); 8. Grous- sard (Fr.)9. Anglade (Fr.)10. Saint (Fr.)11. Segu ('Sp.) allen in 5.48.13. Het algemeen klassement na de derde etappe luidt: 1. Anglade (Fr.) 15.48.25; 2. Queheille (Fr.) 15.51.09; 3. Dotto (Fr.) 15.51.11; 4. Lach (Fr.) z.t.; 5. Segu (Sp.) 15.51.17. In het algemeen klassement bezetten onze landgenoten de volgende plaatsen: 27. Stolker 15.57.02, 56. Kool 16.16.57, 61. Van den Borgh 16.23.23, 64. De Groot 16.25.53, 76. Kersten 16.36.35, 77. Van Breenen 16.36.56, 82. Wuyts 16.41.57, 86. Damen 16.52.10. Onze landgenoot Hinsen staakte de strijd. Ronde van Italië De Italiaan Vito Favero heeft de achttiende etappe Genua-Turijn (180 km) van de Ronde van Italië gewon nen. De uitslag was: 1. Favero (It) 4.47.06; 2. Neri (It); 3. Fallarini (It); 4. Gis- mondi (It)5. Battnstini (It)6. Pet- tinati (It) allen in dezelfde tijd als Favero. 7. Defilippis (It) 4-51.03; 8. Fan- tini (It); 9. Maule (It); 10. Poblet (Sp) Op de twintigste plaats eindigde ex aequo een groep renners waarbij zich onder meer de favorieten Anquetil, Gaul en Van Looy bevonden. Het algemeen klassement na de 18de etappe luidt: 1. Anquetil (Fr.) 83.37.27; 2. Van Looy (Belg) op 1.37; 3. Gaul (Lux) op 1.48; 4. Ronchini (It) op 3.13; 5. Massignan (It) op 4.01; 6. Poblet (Sp) op 4.08; 7. Bono (It) op 5.00; 8. Battistini (It) op 5-15; 9. Zamboni (It) op 5.58; 10. Carlesi (It) op 6.44. Aan de ronde van Luxemburg die van 12-15 juni wordt gehouden, zullen zes ploegen van zes renners deelnemen. De Nederlandse ploeg bestaat uit Damen, Geldermans. Van Steenvoorden, Pauw, Ehlen en Van der Ven. Het elftal van F.C. Santos, dat gisteravond in Groningen tegen Feijenoord speelde, heeft aan ge brek aan belangstelling niet te kla gen gehad. Op de foto ziet men de Groningse jeugd de neuzen plat drukken tegen het raam van Hotel Hofman, waar Pele, de ster van de Brazilianen, die volgend seizoen voor Real Madrid gaat spelen, rus tig een kaartje legt. doelman Pieters Graafland talrijke scho ten van hem en linksbuiten Pepe had moeten keren. Vijf minuten voor de rust onderbraken de Brazilianen hun com binatiespel voor de tweede maal. Dit keer scoorde de zestienjarige midvoor Coutinho (20). Feijenoord, dat zich in de eerste helft tot uitvallen had moeten beperken, waarbij Moulijn en Rijvers tot goede momenten kwamen, kreeg na de hervat ting gelegenheid het spel te verplaatsen. Dank zij het uitstekende werk van spil Ramiro bleef het aantal kansen voor de Rotterdammers echter uitermate be perkt. Na een kwartier was doelman Laercio echter kansloos bij een schot van Van der Gijp, maar de lat redde Santos van een tegenpunt. In de laatste twintig minuten bevroren de Zuidame rikanen het spel en kregen vijf nieuwe spelers nog de kans om hun capaciteiten te demonstreren. Invaller-midvoor Pa- gao vergrootte de voorsprong een kwar tier voor het einde tot 30. Scheidsrechter Klaas Schipper, die 's middags door de vice-voorzitter van de KNVB, de heer A. H. Martens, tot bondsridder was benoemd, floot, gese condeerd door Leo Horn en Andries van Leeuwen, zijn laatste officiële wedstrijd. PAARDESPORT Partliia won derby De jonge hengst Parthia, eigen dom van de Engelsman Sir Hum phrey de Trafford, is winnaar geworden van de 180e Derby, de klassieke paardenrace, welke gis teren in Epsom is gehouden. Tweede werd Hidalgo, eveneens een Engels paard, en derde Shantung van baron Guy de Rotschild. Parthia stond 10/1 genoteerd evenals Hidalgo. Parthia, die werd gereden door de jockey Harry Carr, nam een voorsprong van 200 meter en won zonder moeite. Het was voor de dertiende maal, dat Carr een paard in de Derby reed. Voor Sir Humphrey de Trafford en ti-ainer Cecil Boyd Rochfort leverde de over winning een recoidbedrag van 36.000 pond sterling, ruim 400.000 gulden, op. Parthia won met anderhalve lengte. De race, die onder schitterende weers omstandigheden weid gereden, trok bij zonder grote belangstelling. Bij de toe schouwers bevond zich Koningin Eliza beth. WATERPOLO Nederlands jeugdzevental Voor het Nederlandse jeugdzevental, dat woensdagavond 10 juni in Ermelo tegen Zuid-Slavië speelt, zijn tien spe lers aangewezen. De vermoedelijke opstelling is: Van Berkel (ZIAN), achter: Buys (Zwem- lust), Van der Klashorst (Robben) en Wormgoor (UZSC), voor: Geutjes (Nep- tunus, Amersfoort). Aalbers (DZV) en Van Spingelen (HZPC). Reserves: Vermeulen (Polar Bears), Sikma en Stam (beiden Nereus). VOETBAL Van Anraad gaat terug naar amateurisme (Van onze Haagse redactie) De doelman van SHS, Piet v. Anraad, heeft bedankt voor het lidmaatschap van deze vereniging. Van Anraad, die na de schorsing van Wim Landman in het eerste elftal van SHS werd opgenomen, zal terugkeren naar het amateurisme. Van Anraads uittreden is gebaseerd op het feit dat hij zich bij SHS niet thuis voelt. K.N.V.B.-loto (Van onze Haagse redactie) De bakkerszoon J. Goetheer uit Har derwijk, donateur van de vereniging EFC '58, heeft de eerste prijs in de laat ste KNVB-toto van dit seizoen gewon nen: f. 67.555. Hij raadde alle vijftien uitslagen van zondag j.l. goed. De twee de prijs van 28.955 gulden wordt gedeeld door 12 deelnemers, die veertien punten behaalden. Faas Wilkes onderhandelt (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen is Faas Wilkes in ons land aangekomen waar hij zal on derhandelen met enkele Nederlandse se- miprofclubs voor een eventueel contract. Woensdag. 10 juni, zal Wilkes als gast met Fortuna '54 meespelen in de ont moeting tegen Botafoga. Elftal Bollenstreek Het elftal van de Bollenstreek, dat woensdag a.s. te Sassenheim tegen de Rijnstreek speelt is als volgt samenge steld Doel: J. de Vries (Ter Leede); ach ter: Viool (Quick Boys) en H. van Pari don (VVSB)midden: H. de Mooy (Rijnsb. Boys), Aandewiel (Quick B.) en C. Molema (Ter Leede); voor: Velte- naar (Warmunda), H. Molenaar (Ter Leede), A. v. d. Oever (Quick Boys), J. Nederstigt (VVSB) en C. Heemskerk (Rijnsb. Boys). Reserves: G. van Harskamp en J. van Breda (Ter Leede), C. v. d. Togt en P. Peeters (VVSB). De Bollenstreek speelt op woensdag 17 juni op het terrein van Rijnsburgse Boys. tegen Leiden. De Leiderdorpse voetbalvereniging RCL speelt zaterdag a.s. aanvang 4-30 uur) een nederlaagwedstrijd tegen LFC Op 13 juni volgt een ontmoeting tegen Lugdunum. Verrassing op 200 meter horden Twee nieuwe Nederlandse records waren de prettige oogst van de natio nale invitatiewedstrijden die gister avond op de sfeerloze sintelbaan aan de Kruislaan in Amsterdam-Oost werden gehouden. Ina ter Laak-Spijk die zondag j.l. op de sintelbaan aan het Olympia- plein op de 400 meter al tot een tijd van 56.9 sec. was gekomen, liep weer zonder tegenstand haar race tegen het horloge en bleef nu met 56-1 sec. ver beneden haar eigen Nederlandse record van 56.5 sec- Veel meer spanning bracht de 200 meter horden, waarop de Hagenaar Bos een verrassende zege boekte in 24.4 sec., eveneens een nieuw record. Het oude record stond al sinds jaren (1947) op naam van Zwaan met 24.5 sec. Deze tijd werd nu geëvenaard door onze tienkamper Eef Kamerbeek, die tot de laatste horde de leiding had gehad. De 800 meter heren leverde een ruime zege op voor Henk Haus in 1 min. 52.4 sec., die evenals zondag werd gevolgd door Meindert Blankenstein - hij bevocht die tweede plaats in de laatste tien meter nadat hij bij het in gaan van de laatste 200 meter nog op de vierde plaats had gelegen - en Hei- da, die slechts enkele centimeters op de felle Surinamer Esajas voor kon blijven. Het tempo over de eerste 400 meter was te laag geweest (56.8 sec.) om tot toptijden te komen. En daarom borg Frits de Ruyter de door hem be schikbaar gestelde beker voor de eerste Nederlander, die beneden de 1 min. 50 sec. blijft, al tijdens de race maar weer op. De tijden van onze sterkste dames sprinters waren ditmaal niet zo best: 12.2 sec. voor Joke Bijleveld, die 0.1 sec. voorbleef op Hannie Bloemhof en Nannie Haase. Bij het kogelstoten kwam Corrie van Wijk weer tot een goede prestatie. Haar 13.78 meter waren goed voor de eerste plaats (Dinie Hobers werd tweede met 13.61 meter), maar nog niet goed genoeg om de recordlijst te wij zigen. Hofstede won het verspringen met 7.03 meter en Fikkert het speer werpen met 62.24 meter. Openingswedstrijden op de Bosbaan Zaterdag en zondag treedt de Neder landse roeiwereld in dit belangrijke voor-Olympische jaar aan voor de eerste wapenschouw van dit seizoen op de roeibaan in het Amsterdamse Bos. De wedstrijdgevende vereniging de Amsterdamse Roeibond. heeft niet min der dan 220 inschrijvingen binnenge- MOTORSPORT Provini tweemaal winnaar op Man De Italiaan Provini heeft gisteren op het circuit van 'het eiland Man twee motorraces gewonnen in de 250 en 125 cc. In de 250 cc klasse verbeterde zijn landgenoot Carlo Ubbiali tweemaal het ronderecord, doch later was het Provini, die met 8 min. 4.2 sec. met zijn MV Augusta de snelste ronde draaide. De gemiddelde snelheid bedroeg 129.10 km per uur. De uitslag van de 250 cc klasse luidt: 1. Provini (It.) met MV Augusta 173.72 km in 1 uur 23 min. 15.8 sec. (gemiddel de 125.25 km/u.); 2. Ubbiali (It.) met MV Augusta 1.23.16.2 (125.14 km/u); 3. Chadwick (G.B.) met MV Augusta 1.26.52.- (119.92 km/u). PROVINI In de 125 cc klasse heeft de Zwitser Taveri met zijn MZ geruime tijd de leiding gehad. Hij verbeterde evenals Ubbiali tweemaal het ronderecord. In de negende ronde stoof Provini hem even wel voorbij en ging als eerste door de finish. De uitslag van de race in de 125 cc klasse luidt: 1. Provini (It.) met MV Augusta 173.72 km in 1 uur 27 min. 25.2 sec. (119.18 km/u); 2. Taveri (Zwits.) met MZ 1.27.32.6 (119- km/u); 3. Hailwood (G.B.) met Ducati 1.29.44.- (116.11 km/u). Volgens de verwachting was BMW in de race voor zijspannen veruit superieur. Het Duitse merk bezette de eerste vijf plaatsen. Winnaar werd de wereldkam pioen, de Duitser Walter Sohneider, die ook de snelste ronde op zijn naam bracht. Jaarvergadering Afd. Leiden NeVoBo Gisteravond hield de Afd. Leiden van de NeVoBo haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in café-rest. „Zomerzorg". In zijn openingswoord liet voorzitter Van Egmond zich nog al pessimistisch uit over het verloop en de gang van zaken in het afgelopen jaar. De oorzaken waren voornamelijk gelegen in het feit, dat de beide Leidse teams, die in de hoofdklasse uitkwamen, HVL bjj de heren en PW bij de dames, moesten degraderen. Door deze degradatie is Leiden zjjn laatste vertegenwoordigers in de top van ons Nederlandse volleybal kwjjt geraakt. Ook waar het betrof de mede werking van scheidsrechters en enkele verenigingen liet spreker een nogal somber geluid horen. Optimistischer werd de voorzitter ech ter toen hij sprak over de resultaten, die door de vertegenwoordigende Leidse zes tallen werden behaald in de steden-ont moeting te Delft, waar alle Leidse teams de zege mochten behalen en over de toe komst met betrekking tot de opheffing van de zalennood. De verwachting is n.l., dat over ca. 2 jaar de Sport-Veemarkthal gereed zal zyn, waardoor heel veel thans bestaande moeilijkheden uit de weg zul len worden geruimd. De voorzitter dankte tenslotte de aan wezigen voor de in het afgelopen jaar verleende medewerking en hoopte ook volgend jaar weer een beroep op hun medewerking te mogen doen teneinde de competitie een vlot verloop te laten hebben. Met de notulen en jaarverslagen van bestuursleden en commissies werd nage noeg zonder enig commentaar door de vergadering akkoord gegaan. Alleen de penningmeester kreeg nog enige vragen te beantwoorden, doch in aantal was ook dit in vergelijking met vorige jaren zo gering, dat het de voorzitter verheugde, dat dit de kortste bespreking van het financieel verslag was sinds het bestaan van de volleybalafdeling. De competitieleider, de heer Klink hamer, ontving uit de vergadering nog een compliment voor de voortreffelijke wijze waarop hij zijn werk heeft verricht en de prettige manier waarop door hem moeilijkheden werden opgelost. De voorzitter dankte zijn medebe stuursleden en de commissies voor de door hen verrichte werkzaamheden. Na uitreiking van de kampioensme dailles werd overgegaan tot de verkie zing van het bestuur en de commissies. Er waren voor het bestuur geen kan didaten gesteld en daar de aftredende bestuursleden zich herkiesbaar stelden is het volgend jaar het bestuur weer als volgt samengesteld: voorzitter: J. v. Eg- mond, secr.: J. v. Elburg. penningm. J. v. d. Blom, comp. leider: J. Klinkhamer, commissaris: A. Boting. Ook de verkiezing van de commissie leden geschiedde bij acclamatie. Een voorstel van de heer v. d. Werff om te komen tot een aparte competitie voor de junioren ontlokte een nogal uit gebreide discussie. Over het algemeen voelde men er tooh wel voor. zodat de voorzitter besloot de verenigingen een opgave van de juniorenteams aan de verenigingen te vragen en daarna deze zaak nader te bezien. Nadat ook het soheidsreohtersprobleem nog even onder de loep was genomen begon men aan 4e rondvraag. Gevechten in Noord-Laos De premier van (communistisch) Noord-Vietnam, Pham Van-Dong, heeft de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en de Sovjet-Unie mede deling gedaan van „hevige gevechten" in Noord-Laos. in de nabijheid van de grens met Noord-Vietnam. De strijd gaat tussen het leger van Laos en strijdkrachten van de communistisch gezinde Pathet Lao. De premier wil hernieuwe activiteit van de internatio nale commissie voor Laos, teneinde de vrede in het gebied te herstellen. Hij is van oordeel dat de regering van Laos de akkoorden van Genéve aangaande Laos heeft geschonden. De heer v. d. Werff vroeg een verslag van de gehouden bespreking betreffende een te formeren topteam. De voorzitter zei, dat deze bespreking geheel buiten het afdelingsbestuur om werd gehouden, maar dat hij de heer v. d. Werff gaarne, doch dan niet als afd. voorzitter wilde antwoorden. Uit e.e.a. volgde een nogal scherpe discussie waarbij aan het adres van een bepaalde vereniging verwijten werden gemaakt betreffende het ron selen van spelers. Gelukkig werd deze discussie tijdig stop gezet en met een overigens geanimeerde rondvraag en een dankwoord aan het adres van het be stuur werd de vergadering te ongeveer kwai*t voor 12 besloten. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" hield een wed vlucht met 191 oude duiven vanaf Cor- beil. Afstand plm. 420 km. Gelost om 6 uur met kalme zuidoosten wind. De eerste duif bereikte haar hok om 11.32.06 uur. De laatste of 38e prijswin naar was er om 12.01.30 uur. De uitslag der eerste 10 duiven luidt: 1 J. van Al phen, 2-4-6 W. Siera, 3 A. Singeling, 5 W. Kapaan, 7 Gebr. Kok, 8 J. en H. v. Leeuwen, 9 D. Bey, 10 P. v. d. Drift. kregen. Een van de hoogtepunten van deze wedstrijden wordt het nummer oude skiff op zondag, waarin Rentmees ter, die zondag j.l. in Ostende de Gi-ote Prijs van de Koning won voor Van Weezenbeek en de Belgische crack Van Steenacker. zal uitkomen tegen Ren- dele en Bakker. Van Weezenbeek is enige tijd uitgeschakeld door een ge broken voetwortelbeentje. Voorts zijn alle nummers voor achten - zowel bij de dames als bij de heren - zeer sterk bezet. Opmerkelijk is ook dat bij de dames, zowel bij de dubbel- vieren als bij de jonge vieren, 10 ploe gen zijn ingeschreven. BOKSEN De 33-jarige Joe Brown heeft in Wash ington zijn wereldtitel lichtgewicnt behouden door een technische knock outzet op zijn uitdager de in Italië geboren Amerikaan Paolo ftosi. Advertentie Zwaardemaker's 70 ct 93 ct 122 ct Neemt vaker Zwaardemaker... zuiver zon en vruchten Reims viel hitter tegen Voor dc vierde achtereenvolgende maal is Real Madrid erin ge slaagd als winnaar uit het toernooi om de Europese voetbalbeker te komen. In 1956 openden de Madrilenen de serie, toen zij te Parijs in de finale eveneens Reims versloegen (met 4—3). Het volgende jaar wonnen zij met 2—0 van Florence, in 1958, na verlenging, te Brussel met 32 van Milaan en nu moest Reims in Stuttgart wederom in Real Madrid de meerdere erkennen. Het werd een verdiende Spaanse over winning met 2—0 door doelpunten van Mateos in de tweede minuut en van Di Stefano in de tweede minuut van de tweede helft. Nauwelijks was de strijd begonnen, of met een schot in de uiterste hoek gaf Mateos zijn ploeg een kostbare voorsprong, die hij na eeti kwartier spe len tot 20 kon uitbouwen, toen de Duitse scheidsrechter Dusch hem een strafschop toekende. Het was linksach ter Firaudo, die deze op zijn geweten had. Maar ofschoon Mateos scherp richtte, werd het geen doelpunt. Colonna dook de bal uit de hoek, tot grote vreug de van de 8000 Fransen onder de 65.000 toeschouwers. Dit gaf hen moed en of schoon hun favorieten er niet in konden slagen, de Spaanse verdediging op de knieën te krijgen, was de situatie met de rust zeker niet hopeloos. Bovendien speelde Kopa nog slechts, door een in de 31e minuut opgelopen blessure, op halve kracht De beslissing zou echter al spoedig na de rust vallen, toen de dirigent van de Madrileense aanval, midvoor Di Stefa no, van 25 meter afstand een schot loste, dat doel trof: 2—0. Ook de snelle Gento zou, in de 14e minuut, de bal nog eens achter Colonna Jagen, maar dit was uit een indirecte vrije schop en de scheids rechter keurde dit doelpunt af. De Franse aanvalslinie slaagde er niet in zich te ontplooien en noch Fontaine, noch Piautoni kreeg gelegenheid tot schieten. Nee, druk kreeg doelman Do- minquez het niet. De Spanjaarden wai-en technisch su perieur, maar voerden het spel in de breedte te ver door, waardoor de score beperkt bleef. De grote man bij Real was wederom Di Stefano, die achter zijn voorhoede opereerde, waardoor de Fran se spil Jonquet geen vat op hem kon krijgen. Gento werd de lieveling van het publiek door zijn technisch hoogstaande spel. Reims speelde zonder zelfvertrou wen en bepaald teleurstellend was het spel van midvoor Fontaine. De verde diging was onzeker en als enige haalde in de Franse ploeg rechtshalf Penveme een ruime voldoende.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11