De Holland-dag in Tel Aviv is een opvallend groot succes geworden Gaat U met vakantie? tSSKl Vele honderden Israëliërs zijn nog altijd zeer dankbaar voor landbouwopleiding in Nederland Café-bezoek kostte Huot kans op zege in tweede etappe ROODENBURG—DOCOS De in Indonesië gevestigde zaken met activa en passiva onteigend Ipgesicht 1 maart 1860 Woensdag 3 juni 1959 Derde blad no. 29759 Verheugd weerzien (Van onze correspondent in Jeruzalem) De „Holland-dag", de eerste jidelijke bijeenkomst in Israël van ndbouwpioniers uit Nederland, een groot succes geworden. Dit bs trouwens gemakkelijk te voor ellen. De bijeenkomst van vo- je week vrijdag in Tel-Aviv prd echter meer: een ontroerend ituigenis van dankbaarheid en fcpect jegens de regering, het lik en de boerenstand in Neder- öd, zonder welker hulp velen de tg naar Palestina niet hadden innen afleggen. 's Ochtends om elf uur zou in n afgehuurde grote bioscoopzaal Tel-Aviv het officiële gedeelte (n de Holland-dag plaats vinden, ing voordat de deuren van de al opengingen, stonden honder- n en honderden mensen in oepjes geanimeerd te praten. De Bi was overheersend Neder- lds, zij het dan vaak met een tbreeuws, Duits of Oosteuropees cent, aangezien de „echte" Hol ders in de minderheid waren. I kleding der meeste aanwezigen: nvoudig en feestelijk. Zoals een trkman of boer er hier op sab- ith of feestdagen uitziet. Een hoon wit hemd met open boord korte mouwen, een schone en jurige geperste lange broek, testal uit eenvoudige kaki stof. vrouwen in lichte zomerjurken. fan letterlijk heinde en verre waren ochtend die ruim 700 „Hollandse biers" naar de officiële opening van iin" Holland-dag gekomen. Velen, die h voor deelneming hadden opgegeven, tochten niet mee". „In vele land- ïwbedrijven zou het werk gedeeltelijk helemaal stil komen te liggen, als al Hollanders in gesloten gelederen rheen waren opgetrokken", verzeker- ons een lid van een landbouwneder- ting. waar 28 mensen zich hadden op leven voor deelneming aan de Hol- ij Hollanders", vertelde deze oud een ons, die 28 jaar geleden van Ierland uit hierheen emigreerde „zijn i weer eens mooi op tijd. Ruim een |f uur voor het begin zijn we allemaal aanwezig". Diezelfde punctuele Ne- rlanders verloren echter tezamen ver- lend snel de weg en hun notie van L Ruim drie kwartier had men nodig door een labyrint van vrienden, gs de tentoongestelde portretten uit I goede oude tijd" .temidden van oude idbouwdiploma's, portretten van boer den en geliefde boerenfamilies, de jang naar de bioscoopzaal te vinden, vijf keer toe verzocht men hun via iprekers de zaal te betreden. Het niet! Op het podium aan de lange itterstafel, wachtten geduldig de lerlandse ambassadeur in Israël, jhr. I Backer, de beschermheer van deze lland-dag, de Israëlische minister 1 Landbouw, het voltallige Holland- gcomité en andere genodigden. ?oen. eindelijk, om twintig na elf, nk plechtig het Wilhelmus. De zaal Dd op; het Israëlisohe volkslied volg- Ruim 700 mensen, onder wie vele «trekkers van de Israëlische land- iw, stonden daar. Onder hen b.v. de jarige Mirjam Baratz uit de collectie- landbouwkolonie „Dganiah", aan het er van Genesareth. Zij vertelde aan l ieder, die het horen wilde, dat zij ds 15 kleinkinderen en één achter inkind heeft in Dganiah, de oudste dse landbouwnederzetting van het d. Wat zij daar voor werk verricht? t vroeg niemand, want dat behoor je r te weten. Mirjam Baratz is een le- jdarische figuur. Ruim 30 jaar gele- i stuurde men haar uit Palestina ir Nederland voor een specialisatie- Bus in het melken. Vijfenveertig jaar g is deze ex-Russin leidster van de stal in „Dganiah" en iedere ochtend half vier staat ze op. Een rijke „alyah" >e officiële begroetingswoorden volg- t. En een stormachtig applaus voor Nederlandse ambasadeur. Later,,, in i mindere mate, voor minister Luz, met zijn verweerde gezicht en open te hemd als lid van een bloeiend col- def boerendorp waar niemand pri- bezit op na mag houden) een goede tegenwoordiger is van de gloednieu- Israëllsche boerenstand: "Toen ik Oen kwam. heb ik dadelijk een be lde ontroering om mij heen gevoeld, heb niet geweten, dat zo iets in Is- l bestaat, deze verbondenheid van Hen, die tezamen in Nederland hun opleiding ontvingen en Iets groots sefden. Wij in Israël weten, dat de ih (emigratie) uit Holland een rijke kh is geweest. Rijk aan volwaardige d geschoolde vakarbeiders, rijk aan isenmateriaal was deze stroom uit Ierland". Woorden van appreciatie irde tevens de echtgenote van de ttspresident. mevrouw Rachel Ben k zelf een landbouwpionierster. Toen Nederlandse ambasadeur zich tot de iwezigen richtte, steeg opnieuw een m, hartelijk applaus op. Jhr. Bas Iker stelde onder meer vast. dat in de Hopen 30 jaren sprake is geweest i grote technische hulp. Onvermoeibare werkers it van staat tot staat, zoals dit ns het geval is. Het bijzondere ele- it, aldus de spreker, was het feit, dat het hier technische hulp betreft, gege ven door de Nederlandse staat aan een staat in wording." Het ontbrekt u niet aan wetenschappelijke onderzoekers en agrariërs. Van wie een niet gering aan tal uit Wageningen afkomstig is. Het ontbreekt u evenmin aan energie, ent housiasme. volharding en geloof in de toekomst. Ik spreek de wens uit, dat nog vele nieuwe mogelijkheden voor de landbouw in het bijzonder en de staat Israël in het algemeen voor U open staan". besloot de Nederlandse ambas sadeur. Vanzelfsprekend hebben verscheidene sprekers op deze gedenkwaardige bij eenkomst over hun herinneringen ge sproken en de initiatiefnemers her dacht. het echtpaar Ru en Eef Cohen, uit Deventer, die voor alle. aanwezigen een begrip zijn. Deze onvermoeibare welkers, die met de Nederlandse rege ring voor verblijfsverguning onderhan delden, met lichtbeelden over Palestina de boeren afgingen, hun huis voor de jonge pioniers openstelden en met hun spaargelden de gemeenschappelijke kas aanvulden, kwamen, evenals velen, die hun vakopleiding in Nederland genoten, niet terug uit Duitse gevangeschap. Een volk dat leeft De heer Hijmans, oud-Nederlander, zelfstandige Israëlische boer, oud-pio nier en lid van het Holland-dagcomité, besloot de ochtend met de woorden „Wij leerden in Nederland een goed Hol landse spreuk: een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst. Wij hebben dit in Nederland geleerd en hier vervolgd, op organische wijze, dank zij onze training in Nederland, de Nederlandse hulp en de van Nederland geerfde, goede Neder landse karaktereigenschappen". Toen zette een stoet van autobussen zich in beweging. De aanwezigen gingen tezamen naar de landbouwtentoonstel ling. .Die vrienden zijn vandaag veel be langrijker dan de tentoonstelling. Ik ben moe van al die opwinding, van al die ontmoetingen met vrienden, die ik jaren niet gezien heb", vertelden velen ons. 's Avonds kwamen ze allen nog eens voor het laatst bü elkaar. Het aantal deelnemers was langzamerhand aange groeid tot ruim duizend, nu voor velen de werkdag beëindigd was. De alleraar digste surprise van de avond: voor ieder een pakje met Deventer koek en een flesje Bols en voor de heren een goede Hollandse sigaar van de KLIM. Overal groepjes Hollands snrekende of zingen de mensen. De leeftijd varieerde van 25 tot 75 jaar. En de liederen van „Merckt toch hoe sterck" tot „Haring als zalm" of „Dat is die kleine man" van Lou Da vids! Het werd een door en door Hol landse dag van door en door dankbare mensen. Criterium van de Dauphine Liberé Ook in de tweede etappe van het criterium van de Dauphine Liberé voor de Nederlanders de voornaamste voorbereiding voor de Ronde van Frankrijk heb ben de Nederlandse renners geen opvallende prestaties kunnen leve ren. Zij waren niet bij de beslis sende ontsnappingspogingen be trokken en moesten daarom met bescheiden klasseringen genoegen nemen. De renners hebben het op deze tweede dag bijzonder moeilijk gehad, hoewel er Advertentie Jubileum toernooi „LUGDUNUM". Finale donderdag 7 uur Het eerste aquaduct in Nederland over de Ringvaart in de Rijksweg 4A nadert zijn voltooiing. Een over zichtsfoto van het grote werk. Op de voorgrond de betonnen bak waardoor van links naar rechts de Ringvaart komt te lopenop de achtergrond de Rijksweg, die onder deze bak doorduikt. De Indonesische regering 'heeft dezer dagen een lijst vastgesteld van 205 Ne derlandse cultuurmaatschappijen, welke op grond van de in december aangeno men wet op de nationalisatie van Ne derlandse bedrijven, worden genationa liseerd. aldus wordt in ondernemers- kringen vernomen. Tot de eigendom men dezer maatschappijen behoren be langrijk meer dan 205 grootlandbouw bedrijven met dochter- en nevenonder nemingen. In de lijst wordt onderscheid gemaakt tussen in Indonesië gevestigde maat schappijen en ondernemingen, welke in Nederland haar zetel hebben. Van de laatste categorie wordt het Indone sische bedrijf genationaliseerd. De in Indonesië gevestigde ondernemingen worden volledig onteigend, met inbe grip van alle aandelen dezer vennoot schappen en alle activa en passiva. Moeilijkheden bij Fokker in Brazilië Bij het Braziliaanse gerecht berust momenteel een verzoek op surseance van betaling, gedaan door de Fokker Industria Aeronautica, de Fokkerfabriek ln Brazilië. Het verzoek is vrijdag j.l. ingediend. Aan het zusterbedrijf van Fokker hier, is belastingontduiking en de smok kel van vliegtuigonderdelen verweten. De in Galeo gevestigde fabriek, welke lesvliegtuigen voor de Braziliaanse lucht macht bouwde, sloot vrijdag haar poor ten en ontsloeg alle employe's. De politie beweert dat de executief di recteur. prof. ir. Egbert van Emden. eer der verleden week had toegegeven, dat hij over een periode van jaren onder delen uit Nederland heeft gesmokkeld. Deze Fokkerfabriek begon te werken in 1953. Eerst heeft Van Emden volgens de politie beweerd dat de gesmokkelde onderdelen alleen monsters waren, maar dat hij, toen hem vrachtpapieren wer den voorgelegd blijkens welke grote hoe veelheden het land waren binnenge komen zonder van de vereiste douane documenten vergezeld te gaan. toegaf dat de onderdelen gebruikt werden voor de feitelijke assemblage van de lestoe- stellen. De betrokken regeringsverordening is afgekondigd op 20 mei. Zij werd on dertekend door de wnd. president van de Indonesische Republiek mr. Sartono, en de ministers van Justitie, G. A. Maengkom, en Landbouw. Sadjarwo. Deze nationalisatie volgt op die van 39 tabaksondernemingen en 11 veeteelt en melkbedrijven. Eveneens op 20 mei is bij regerings verordening de nationalisatie van de openbare nutsbedrijven, welke Neder lands eigendom zijn, van kraoht gewor den. Sportsplinters Na de eerste dag van de interna tionale wedstrijden in de Flying Dutch- man-klasse, die in open water bij San Remo worden gehouden, 'bezet de Rotter dammer B. Oerlemans de derde plaats iu het algemene klassement. Zowel in de eerste als in de tweede race werd Oerle mans met „Glider" derde. Twee van de vier wedstrijden, die morgen voor de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker zouden worden gespeeld, zijn naar een andere datum verschoven. De wedstrijd HVC .ADO wordt zaterdag a.s. op het ADO- terrein in Den Haag gespeeld en de ont moeting VVVZwartemeer is vastge steld voor zondag. Van 19 tot en met 21 juni wordt in de herbouwde cabaretzaal van het Kur- haus te Scheveningen een vierlanden- toernooi gehouden met deelneming van teams uit België, Duitsland, Engeland en Nederland. Naast dit landentoernooi wordt er een open parentoernooi gehou den op de middagen van de 20e en 21e juni. slechts enkele en dan nog weinig be kende klims in het parkoers waren opge nomen. De onbarmhartig schijnende zon heeft gemaakt, dat de coureurs zich deson danks tot het uiterste hebben moeten geven. De beslissende ontsnapping kwam al na 50 km, toerwie renners juist bezig wa ren aan de bestijging van de Saint Ro- meze. De Fransen Salvador, Anglade, Bergaud en Huot zetten met de Span jaarden Campillo en Pacheco de aanval in. Zij namens een voorsprong die zij ge_ leidelijk vergrootten. Via de Montelimar ging het, door het dal van de Rhone op Orange aan. Daar, na 165 km kon Valentin Huot, de Franse kampioen, niet langer weer stand bieden aan zijn verschrikkelijke dorst. Hij stapte van de fiets, rende een cafeetje binnen en toen hjj even later aan de achtervolging begon, moest hjj machteloos toezien hoe de kloof tussen hem en de leiders steeds groter werd. Met meer dan vier minuten achterstand ging hij in Avignon over de streep. Ook Bergaud en Barone vielen terug uit de kopgroep. Op amper 25 km van Avignon kreeg Bergaud een lekke band, hij kreeg een wiel van Barone en kon zodoende nog voor het peloton in het kleine Zuidfranse stadje arriveren. In Avignon kwamen Salvadore, Cam pillo, Anglade en Pacheco als eersten aan, de eindsprint bradht Gilbert Salva. dor de etappe-overwinning. KLASSEMENTEN De uitslag was: 1. Salvador (Fr) de 220 km in 5 03.13; 2. Campillo (Sp); 3. Anglade (Fr); 4. Pacheco (Sp) allen in dezelfde tijd als Salvador; 5. Bergaud <Fr> 5.06.03; 6. Queheille (Fr) 5.07.16: 7. Huot (Fr) 5.07.16: 8. Bertran (Sp); 9. Riviere (Fr); 10. Vindevogel (Belg) allen in dezelfde tijd als Huot. In het peloton, dat in de tijd van 5.07.18 ex aequo als 11e werd geklas seerd bevonden zich o.a. de Nederlanders Hein van Breenen en Martin van den Borgh. De plaatsingen van de Nederlanders waren verder: 44. Stolker en De Groot 5.07.48; 66. Wuyts 5.13.58: 68. Kersten 5.13.58; 72. Hinsen 5.18.49; 83. Kool 5.25.51: 87 Damen 5.25.51. Piet de Jongh en Leo van der Pluym hebben in deze tweede étappe de strijd gestaakt. Het algemeen klassement luidt; 1. Anglade (Fr) totale tijd 10 uur 00 min 12 eec (12 punten) 2. Campillo (Sp) 10.00.12 (15 punten»; 3. Segu (Sp) 10 03 04 - 4 Mastrotto (Fr) 10.03.04: o. Bergaud (Fr) 10.03.10; 6. Rchrbach (Fr) 10.03.42 7. Queheille (Fr) 10.04.12; 19. ex aequo een groep met o.a. Daan de Groot (Nederland) 10.04.47. In het alge meenklassement bezetten de Nederlan- ders verder de volgende plaateen27 w ex aequo o.a. Van den Borgh 10.05.37, 40 j k0ppel 3 60 Stolker 10.06.05 57. Van Breenen 10.15.50; 65. Kersten; 10.18.49; 71 10.23.16; 75. Wuyts 10.26.43; 85. 10 31.04 86. Hinsen 10.31.34. Real Madrid zonder Puskas Linksbinnen Ferenc Puskas kan we gens een blessure niet voor zijn ploeg Real Madrid uitkomen in de finale van het toernooi om de Europese voetbal beker voor clubs, die hedenavond te Stuttgart wordt gespeeld. Een andere speler van Real Madrid, Raymond Kopa, over wiens medespelen eveneens onzekerheid bestond, is opge steld als rechtsbuiten. Kopa speelt dus tegen zijn oude club. De Spaanse ploeg komt nu als volgt in het veld: doel: Dominguez; achter: Marquitos en Zarraga; midden: Santis- teban, Santamaria en Ruiz; voor: Kopa, Mateos, Di Stefano. Rial en Gento. Het elftal van Stade de Reims is als volgt samengesteld: doel: Colonna; achter: Rodzik en Giraudo; midden: Penverre, Jonquet en Leblond; voor: Lamartine, Bliard, Fontaine, Piantonl en Vincent. PAARDESPORT Dank zij gift industrie „Hubertus" blijft in ons land Enige Nederlandse industriëlen hebben aan de Hippische Sportbond een be langrijk bedrag geschonken voor de aan koop van een Olympisch paard. De NHS werd hierdoor in staat gesteld de be kende 7-jarige bruine Hannoveraanse ruin Hubertus van de heer D. T. Barla- gen uit Reiderwolderpolder te kopen. Hubertus zou oorspronkelijk naar Duitsland gaan, maar door het sportieve gebaar van de Nederlandse industrie blijft het paard nu in ons land. Huber tus is de laatste maanden op meerdere buitenlandse concoursen zeer succesvol geweest. Zo won het paard, gereden door Harry Wouters van den Oudenweyer uit Eist grote prijzen op de concoursen hip- pique te Dortmund en Hannover. Deze ruiter zal het paard in training blijven houden. De combinatie Harry Wouters van den Oudenweyer-Hubertus, is, zoals bekend, door de Hippische Sportbond aangewezen om ons land te vertegen woordigen op het Europees kampioen schap voor springruiters dat van 13-21 juni in Parijs gehouden wordt. Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteravond gehouden draverijen lulden: Nieuwe Verwaohting-prijs1. IJ6sel- monde (N. J. Bloemsaat) (1.34.5); 2. Yvonne: 3. Yberflote. Tot. w. 3.50, pl. 1.40. I.80, 2.10c cov. 4.40. koppel 8.20. Precious-prijs. 1ste serie: 1. Victor Han over (M. Vergay) (1.24.3); 2. Quadruples; 3. Sir Spencer. Tot. w. 5.10, pl. 1.70. 1.80, II.6o, cov. 5.10. koppel 7.50. 2e serie: 1. Valencia (J. Wagenaar Jr.) (1.24.8); 2. Sunshine: 3. Strange Storv. Tot. w. 2.30; pl. 1.60, 5.20. 7.90. cov. 17.20, koppel 4.50. Uniekprijs: 1. X. Hanover (Th. Kooy- man) (1.29.1); 2. Vuurvink S; 3. X Pluto. Tot. w. 1.70, pl. 1.30, 2.30. 2.30, cov. 7.80, Kool Damen Nederlandse ploeg voor Ronde van Zwitserland De Nederlandse ploeg, die zal deelne men aan de Ronde van Zwitserland, is op verzoek van de Zwitserse bond enigs zins gewijzigd. Ploegleider Sjefke Jans sen heeft voor deze etappewedstrijd, die van 11-18 juni wordt gehouden, de vol gende ploeg samengesteld: Gerrit Voor- ting (Roosendaal). Hein van Breenen (Amsterdam), Wim van Est (Breda), Piet van Est (Fijnaart), Martin van den Borgh (Koningsbosch), Arie van Wet ten (Noordwijkerhout) en Jan Nolten (Elsloo). Verrassend is vooral de verkiezing van Jan Nolten. die lange tijd niet meer in grote etappe-wedstrijden is uitgekomen. Ronde van Italië De zeventiende etappe van de Ronde van Italië, San Pellegrino—Genua (241 km.) is gewonnen door de Italiaan Pa- dovan. De uitslag was: 1. Padovan (Italië) 6.49.52; 2. A. Darrigade (Fr.), 3. Pelle grini (It.), 4. Van Geneugden (België), 5. Velucchi (It), 6. Boni (It.), 7. Ciampi (It), 8. Conterno (It.) allen dezelfde tijd als de winnaar. Anquetil bezette de 28e plaats in 6. 50.29, Gaul en Van Looy werden in dezelfde tijd als Anquetil respectievelijk 33e en 34e. Magnifiqueprijs1ste afdeling: 1. Walu- na Norton (A. s. Tesselaar) (127.3); 2. Vita Kinley: 3. Victory Queen. Tot. w. 4 60. pl. 1.90. 1.60. 3j50, cov. 5.50, koppel 920. 2e afdeling: 1. Wordly Hanover (M. Vergay) (125.6): 2. Un Gamin; 3. Whirl wind. Tot. w. 3 20; pl. 1.60, 420, 2.10, cov. 12.70. koppel 13.80. Lovelyprijs: 1. Typhoon (P. A. Stroopen (1.22.6); 2. Ruby Spencer; 3. Sandra. Tot. w. 1 80 pl. 1.40. 5.50, 3.30. cov. 1020, kop pel 5.90. Finale Preclousprljs: 1. Victor Hanover (M. Vergay) (1.24.7); 2. Valencia; 3. Very Nice. Tot. w. 3.20, pl. 1.50, 1.50. cov. 4.70, koppel 3.70. Totale omzet: '115.530,50. Het Limburgse elftal voor de zater dagavond te Sittard te spelen wedstrijd om de Coupe Coenegracht tegen Bel gisch Limburg is als volgt samengesteld: Doel: Peersman (Sittardia), achter; Van Bun (MW) en Steegh (VW), mid den: Toenaer (MVV), Van der Hurk (VVV) en Klaassens (VW), voor: Adang (Sittardia), Ummels (MW), Theeuwe IWV), Rutten (MVV) en Gruisen (Sittardia). De spelers van Fortuna '54 en Rapid JC waren niet beschikbaar. Het algemeen klassement na de 17de etappe ziet er als volgt uit: 1. Anquetil (Fr.) 77.46.24, 2. Van Looy (België) op 1.37, 3. Gaul (Lux.) op 1.48, 4. Ronchini (It) op 3.13, 5. Massignan (It.) op 4.01, 6. Poblet (Sp.) op 4.08, 7. Bono (It.) op 5.07, 8. Zamboni (It.) op 5.58. Als U Uw vakantie in Nederland doorbrengt, kunt U ons blad zonder extra kosten op Uw vakantie-adres ontvangen. Gaat U met vakantie naar het buitenland, dan worden U alleen de porto-kosten in rekening gebracht. Schenk aandacht aan de volgende 5 belangrijke punten. 1. Verstrek vooral volledige inlichtingen, d.w.z. behalve Uw volledig vakantie-adres en de duur van Uw verblijf, ook Uw (vaste) huis adres en tevens of U week-, maand- of kwartaalabonnee bent. 2. Verstrek deze gegevens schriftelijk en adresseer ze aan onze abonnementenafdeling. Zaterdags kunnen vakantie-adressen niet telefonisch worden op gegeven. Voor telefonische opgaven, noch voor die, welke ons via onze bezorgers bereiken, kunnen wij echter volledig instaan. 3. Gebruik voor Uw opgave het formulier, dat wij eenmaal per week in de krant zullen afdrukken. Daardoor bespaart U ons veel extra werk. 4. Geef Uw vakantie-adres tenminste 2 dagen vóór de dag van eerste opzending aan ons op. Nummers, welke op de dag van ontvangst reeds zijn verschenen, worden niet nagezonden. 5. Weekabonnees moeten geen abonnementsgeld betalen aan de bezorger over die weken, waarin zij 's maandags met vakantie zijn. Ook als zij na maandag thuiskomen, moeten zij het abon nementsgeld over die week niet aan de bezorger betalen. Na hun thuiskomst wordt per kwitantie over dit weekabonnements- geld gedisponeerd. Abonnees, die op kampeertereinen of in vakantie-oorden verblijven, moeten zich met de beheerder van dit terrein verstaan over de wijze waarop zij de krant in hun bezit krijgen. Niet overal wordt n.l. door de post aan tenten of huisjes bezorgd. Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee ingevuld aan ons toezendt. Naam: Straat: Woonplaats: wanneer U deze bon No. Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing ls VAKANTIE-ADRES P-a. Straat: Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: No. ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7