Ckefarine 4 Chief Whip Johannes Calvijn, vader van het Gereformeerd Protestantisme Levende autoriteit in groot deel der iverekl Prof. Kloeke aanvaardde kwart eeuw geleden Leidse leerstoel 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! op Ieders/fp! Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 3 juni 1959 Tweede blad no. 29759 Johannes Calvijn, naar een schil derij in het Museum Boymans te Rotterdam. wereld van toen was. Calvfjns oordeel over „het volk" was volstrekt niet harder dan dat van Luther. I)e geschriften van Calvijn, voor een kleiner deel van polemische, voor een groter deel van zuivere theologische en bübeluitlegkundige aard en daar naast een onnoemelijk grote corres pondentie met alle landen van Europa (Door prof. J. N. Bakhuizen van den Brink te Leiden) Op 5 juni 1959 wordt te Genève het vierde eeuwfeest der Universiteit gevierd, voortgekomen uit de Academie van Calvijn, die eind mei 1559 de ontwerp-statuten daarvoor aan de raad der stad aanbood. Enkele maanden later, in augustus van hetzelfde jaar, besloot Calvijn voor de laatste maal een voorrede voor zijn nu opnieuw en in definitieve vorm verschijnende beroemde boek: „Institutie, onder wijzing in de christelijke godsdienst". Het historische jaar 1559 is ook het jaar, waarin, gedurende de laatste dagen van mei de Hervormde Kerken van Frankrijk, te Parijs in een uiterst bescheiden synode bijeen, een kerkorde opstelden en een confessie, geloofsbelijdenis, aan namen om zich daardoor onderling te organiseren en elkander hechtere steun te kunnen bieden. Ofschoon niet door Calvijn voorgeschreven, is deze confessie duidelijk een vrucht van zijn theologie. Het Hugenootse stuk is voor ons land een bijzonder eerwaardig document, omdat de Nederlandse Gereformeerde of Her vormde geloofsbelijdenis in 37 artikelen van het jaar 1561 er een rechtstreekse bewerking van is. Thans, tevens vier en een halve eeuw na zijn geboorte, herdenkt de wereld, en ook Nederland de vader van het Gereformeerde protestantisme, dat zo duide lijk zijn stempel op ons volk en op de wording van onze onafhankelijke staat in de 16de eeuw heeft gezet. Op 10 juni a.s. vindt daartoe een door een interker kelijk comité belegde bijeenkomst in de Westerkerk te Amsterdam plaats. Calvijn's jeugd Op weg naar Parijs passeert men, tussen St. Quentin en Compiègne Cal vijn's geboorteplaats Noyon. Zijn vader, Gerard Cauvin. was daar procureur van het kathedrale kapittel. Calvijns school opleiding richtte zich korte tijd op het priesterschap; weldra op de rechten, te Parijs, Orleans en Bourges. en, weer te Parijs, vooral op de oude talen. Het was de eeuw van Erasmus. van de Humanis tische studieën, in Frankrijk met voor liefde bedreven, de eeuw van de terug keer tot de bronnen zelf van alle toen malige beschaving en kennis, en zij werd mede hierdoor de eeuw der Kerk hervorming. Na 31 oktober 1517 werd het nieuwe geluid van Luther in de ker ken en aan de Universiteiten van weldra geheel Europa gehoord; het vond weer klank èn bestrijding: de theologische faculteit te Parijs veroordeelde een reeks van Luthers uitspraken, die zij zelf had uitgezocht, in 1521. Sedert 1519 arbeidde Zwingli als reformator in Zü- rich en hij droeg in 1525 zijn boek over „De ware en de valse religie" met een eerbiedige brief aan de koning van Frankrijk op. In 1530 werd de Evange- lisch-Lutherse geloofsbelijdenis op de Rijksdag te Augsburg aan Karei V aan geboden. op diens last bestreden, maar door Melanchton in een nieuw stuk ver dedigd. In 1534 maakte Hendrik VIII de Kerk van Engeland los van het gezag van de pauselijke stoel te Rome. Eind 1533 moet de uiterst studieuze, evenwichtige, niet licht beweegbare Jean Cauvin Latijn Calvinus, van daar in het Nederlands Calvijn na langdurige, innerlijke overweging tot de nieuwe stroming der ..evangeliques" zijn overgegaan. Dit was veel meer een zaak van overtuiging dan van organisatie; deze speelt er geen rol in. maar het was een beslising voor het leven en een be slissing. waarvan Calvijn zelf toen de historische draagkracht allerminst kon bevroeden. Had hij vermoed, waartoe zij hem zou voeren, hij zou nog langer ge aarzeld. maar haar niet vermeden heb ben. Calvijns karakter drong tot redelijk heid en consequentie, hij zocht dan ook nimmer zichzelf, maar enkel het be lang van de zaak, die hij diende. Een hekend symbool, waarmede men zijn hele persoon en dienst zeer juist heeft getekend, is een hand, die een hart houdt en aanbiedt: „omdat ik niet mijn eigen meester wil zijn, bied ik mijn hart als geslacht aan de Heer teii offer", schreef hij in 1540 aan zijn oudere vriend en collega Farel. Calvijn week eind 1533 uit Parijs, eind 1534 uit Frankrijk en kwam via Straats burg. waar zich reeds een gemeente van Franse vluchtelingen om des geloofs wil gevormd had. te Bazel, het grote cen trum van humanistische geleerden en uitgevers. Hier verscheen in het voor jaar van 1536 van de hand van de 26- jarige christen-denker de eerste druk van de reeds genoemde Institutie. Veelzijdig werk Men kan dit werk naar opzet en strekking een catechisatie, een confes sie en een apologie noemen. Het werd opgedragen aan Frans I koning van Frankrijk, met een beroep op de vorst om onafhankelijk te oordelen tussen de strijdende kerkelijke partijen. In verschillende uitgaven telkens uitge breid en dieper doorwrocht is deze on derwijzing het grote theologische mo nument van het Gereformeerd Pro testantisme geworden, dat daarin door zijn visie en systematische kracht tot op deze huidige dag bezielend werkt. Het verscheen in 1566 te Emden en in 1571 te Dordrecht reeds in Nederland se vertaling. In juli 1536 verbond Calvijn zich op de dringende roep van Guillaume Farel. die de Reformatie te Genève reeds aan vankelijk was begonnen, aan deze stad. Door zijn zuiver gevoel voor de nood zaak van de vrijheid en het eigen recht der kerk tegenover de ook hervormd ge worden stedelijke overheid voorteken van de nieuwe tijd kwam Calvijn reeds spoedig in ernstig conflict met haar. Dit leidde in april 1538 tot zijn en Farels verbanning, die hem op aandrang van Martinus Bucer naar Straatsburg terugvoerde, waar hij de Franse ge meente als predikant ging dienen. In het najaar van 1541 verkreeg hij het met veel moeite over zich om op drm- gend verzoek naar Genève terug te gaan waar het geestelijk leven intussen alle werkelijke leiding was gaan missen. Van toen af nam zijn gezag langzaam niet zonder veel wrijvingen, maar ge stadig toe. Geen moeilijkheden zijn Cal vijn bespaard gebleven: te Straatsburg gehuwd verloor hij eerst zijn enig zoon tje en reeds in 1549 zijn echtgenote. Publieke tegenstand en theologische strijd vergalden hem menige dag van zijn leven. Aan de andere kant is geen werk hem, ondanks zijn zwak lichaam, ooit te veel geweest. Prediking, catechese, lei ding der kerk. die zich uitbreidde tot zedelijke en geestelijke leiding van het stadsleven, vergden zijn dagelijkse in spanning. Velen weten van Calvijn slechts, dat hij hierin overmatig streng is geweest. Zij vergeten dan. welke toestanden er heersten en hoe hard. ook afgezien van Calvijn, de le- venstoon bfl allerlei confDetcn In Op S Juni a.s. wordt te Genève het eeuwfeest der Universiteit ge vierd. voortgekomen uit de acade- demie van Calvijn, die er de statu ten voor ontwierp. En op 10 juni e.k. wordt in de Westerkerk te Am sterdam een interkerkelijke plech tigheid georganiseerd, waar bij uit stek deskundige sprekers de plaats zullen schetsen, welke Calvijn als vader van het Gereformeerd Pro testantisme ook in ons land heeft ingenomen en hoe hij zijn stempel op ons volk en land heeft gezet. Wij hebben onze stadgenoot prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink hoogleraar in de geschiedenis van het Christendom en de leerstellin gen van de christelijke godsdienst benevens de geschiedenis van het Gereformeerd Protestantisme, be reid gevonden de grote betekenis van Calvijn voor onze lezers uiteen te zetten. Illlllllllllllll en de meeste kerkelijke en staatkun dige leiders of vorsten daarvan, zijn nog steeds van veel meer dan enkel historische betekenis: Calvijn is een levende autoriteit in de hervormde kerken van Zwitserland, bepaalde de len van Duitsland. Hongarije, Frank rijk. Schotland, Engeland, Amerika cn Nederland. De nieuwere protestantse dogmatiek - ik noem slechts de naam van de hoog leraar Karl Barth te Bazel dankt hem zowel inspiratie als methode. De Schotse hervormer John Knox heeft Genève destijds ,.de beste leerschool van Christus" genoemd; een grote lof en goed zakelijk, zonder de persoons naam van Calvijn zelf, uitgedrukt. Bezoekers van Genève kennen het Hervormingsmonument van 1917 in het park bij de bastions, met onder de op gaande zon. waarin een bijbel, er boven de woorden van 't hernieuwde oud-Ge- neefse devies: .Post tenebras lux", d.w.z. (ik hoop op) het licht na de duisternis (zie Job 17 vers 12). Een van de helden figuren der Reformatie-eeuw. aan deze muur afgebeeld, is Willem van Oranje, naast wiens beeld men zijn beroemde woorden leest, dat de onderdanen niet door God geschapen zijn om de vorst als slaven te dienen, maar dat de vorst er is ter wille van de onderdanen. Dit was geheel ook in Calvijns geest. Calvijn zelf heeft eenmaal deze woorden tot de koning van Frankrijk gericht: ..Het gaat om een gewichtige zaak. namelijk hoe j Gods eer ongedeerd zal kunnen bestaan op aarde, hoe Gods Waarheid haar waar dieheid kan behouden, hoe Christus' rijk ongeschonden onder ons kan blij ven. Een zaak. waardig uw oren. waar dig uw kennisneming, waardig uw rech terstoel. Want dit maakt de ware ko ning. wanneer hij erkent, dat, hij in het bewind van zijn rijk Gods dienaar is". De lezer proeft uit deze woorden de afwijzing van alle eigenbelang en de pure geestelijke, zedeliike objectiviteit van de 16de eenwse hervormer. Het zijn beeinselen. di»» zeker ook bjj de ee- wicbtige besprekingen, die in onze tiid te Genève gaande zijn, een goede uit komst zouden kunnen verzekeren! Clinge Doorenbos, die bekendheid verwierf door zijn vele gelegen heidsgedichtjes, viert volgende week dinsdag zijn 75ste verjaardag. CORRESPONDENTIE H. P. v. d. V. te Leiden Monschau, Koblenz, Baccharach, Bingen, Mainz, dan richting Darmstadt en vóór deze plaats rechts af naar autobaan, Mann heim. Heidelberg. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Doet. ex. Natuur kunde de heer A. H. Oort (Leiden). Werken in de vakantie Waken tegen excessen Op initiatief van de Leidsohe Ver. van Industriëlen heeft zich hier ter stede in navolging van andere plaatsen een com missie gevormd, bestaande uit vertegen woordigers van het bedrijfsleven teza men met de rectoren en directeuren van de scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in Leiden en om geving. Een van de taken dezer commissie was om het werken van de schooljeugd ge durende de vakanties in betere banen te leiden en excessen te voorkomen. In verband hiermede heeft de commissie een aantal richtlijnen opgesteld, welke dezer dagen zijn gezonden aan de ou ders en opvoeders van de leerlingen, die deze scholen bezoeken. Wij menen, dat het nuttig is. dat deze richtlijnen ook in bredere kring bekend worden en laten ze daarom hieronder volgen: 1. Scholieren worden slechts aangeno men via de Gewestelijke Arbeidsbu reaus. zulks mede ter controle op de naleving van deze richtlijnen: klach ten wederzijds te richten tot het G-A.B. 2. Geen tewerkstelling buiten de grote vakantie. 3. Voor elke leerling niet langer dan 3 weken in totaal. 4. Geen scholieren beneden de 15 jaar. 5. Jongens en meisjes waar mogelijk gescheiden. 6- Geen nachtarbeid, geen overwerk, geen ploegendienst. 7. Zoveel mogelijk groepsgewijze te werkstelling van scholieren. 8. Behoorlijk toezicht bij het schaften en tijdens het werk. 9- Goede voorlichting in het bedrijf aan de scholieren. 10. Volgens de wet is ook vakantiewerk arbeid, hetgeen dus o.m. betekent: a. loon. dat bij leeftijd en ervaring past (bij c.a.o. of bindende loon regeling moet deze worden toege past) b. arbeidskaart afgeven aan werk gever; c. sociale wetten zijn van toepassing, indien de arbeidsverhouding 14 dagen of langer duurt. Jaarvergadering Leidse gepensioneerden Maandag 8 juni In 1956 met emiraat voor eigen studie Maandag 8 juni zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat prof. dr. G. G. Kloeke het ambt van gewoon Leids hoogleraar in de Neder landse taal- en letterkunde aanvaardde met een oratie over „Deftige en gemeenzame taal". Prof. Kloeke werd in maart 1934 tot hoogleraar benoemd. Hij ging op 1 oktober 1956 op pensioengerechtigde doch niet pensioenvcrplichte leeftijd met emeritaat teneinde zich ten volle aan de studie te kunnen wijden los van universitaire wetenschappelijke, admi nistratieve en docerende verplichtingen. Alg. Bond bestaat 40 jaar Onder voorzitterschap van de heer Ant. Metz kwam gistermiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal de afde ling Leiden van de Algemene Neder landse Bond van Gepensioneerden in jaarvergadering bijeen. De opkomst was vrij groot. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter werden de leden die de ver eniging in het afgelopen jaar door de dood zijn ontvallen herdaöht. De secre taris, de heer H. Zunderman, wees er in zijn jaarverslag op. dat een groter le dental van de Leidse afdeling noodza kelijk is. Hij deed een beroep op alle leden om het bestuur bij de ledenwer ving te helpen. In het bijzonder deed de secretaris een beroep op de leden in de buitengemeenten. Bedoeg het aantal Prof. Kloeke is op 10 juli 1887 te Schagen geboren. Hij studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam en aan de Universiteiten van Gro ningen en Leipzig. In 1914 promoveerde hij te Leipzig tot doctor in de taal en le- J,ect tfr^prh Prof. dr. G. G. KLOEKE letteren op een dissertatie getiteld „Der Vokalismus der Mundart von Finken- warder bei Hamburg" en in 1922 deed hij dat in Amsterdam op hetzelfde on derwerp. Van 19111914 was prof. Kloeke lector in Hamburg en daarna leraar Nederlands aan middelbare on derwijsinrichtingen te Winschoten, Alk maar en Leiden. Hij werkte als privaat docent en lector te Amsterdam, als tor te Bonn en van 1925—1934 ale ivaat-dooent en lector Ie Hamburg. In 1934 werd hij benoemd tot hoog leraar te Leiden in de Nederlandse taal kunde als opvolger van prof. dr. J. H. Kern. Prof. Kloeke, die in 1936 lid werd van de Rijkscommissie van Bijstand voor het Woordenboek der Nederlandse Taal, is lid van de Koninklijke Vlaamse Aka- demie van Wetenschappen, van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen en van de Koninklijke Deense Akademie van Wetenschappen. Avondvierdaagse Wandelkring Leiden en omstr. Gisteravond vond de start van de Leidse Avondvierdaagse plaats en ver trokken ruim 250 wandelaars vanuit de feestzaal van Zijp aan de Hooglandse Kerkgracht. Het was ideaal wandelweer en de tooht ging via het Haagvvegkwar- tier en Oegstgeest over afstanden van 10 en 15 km. Uitvallers waren er niet en na afloop waren alle deelnemers zeer voldaan over de prima organisatie van de tooht, alsmede de zorg waarmede het prachtige parkoers is gekozen. Heden avond loopt de route van 10 km over Oegstgeest en de Leidse Hout en zullen de wandelaars, die de 15 km afstand hebben gekozen, een wandeling via Lei derdorp maken. Er startten dit jaar ruim 50 deelnemers méér dan vorig jaar. Naast ruim 100 individuelen wordt deel genomen door 9 groepen t.w. Sparta Leiderdorp (25 deelnemers); Kievieten Zoeterwoudde (25 deelnemers); PIT Zoeterwoude (16 deelnemers), DSB Leiden (12 deelnemers), Leidse Hout- school met 2 groepen totaal 35 deelne mers, Sagata Satrijs Leiden <12 deel nemers), De Rippers Rijp we tering (17 deelnemers) en De Flierefluiters Leiden met 12 deelnemers. Eindexamen gymnasium Van de groep B 1 van de eindexamen kandidaten van het Gymnasium slaag den de dames: J. M. de Meyere te Lei den, L. M. Huizinga en W. R. Schotanus, beiden te Oegstgeest en de heren J. van Ginkel, J. G. Kuenen, M. J. Kuiper, J. Nicaóse, allen te Leiden, B. C. Punt te .ttoOKfefUfc. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en...doen wonderenl Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Che(arine„4"- elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen lalen en doen werkelijk wonderen I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. leden op 1 januari 1958 1283 een jaar later was het 1292. De heer Metz deelde na de behan deling van het jaarverslag mede, dat het aantal leden op dit ogenblik 1306 bedraagt. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer K. W. Wijk, bleek, dat er een batig saldo is van ruim f. 3932. De begroting voor het jaar 1960, waarmede de vergadering akkoord ging, geeft een eindbedrag te zien van f. 3430. De heer G. L. Overdiep deelde mede, dat de kascommissie de boeken en beschei den van de penningmeester in goede orde had bevonden. De bestuursverkiezing le verde geen moeilijkheden op. Voorzitter Ant, Metz en tweede penningmeester J. v. d. Molen, die aftredend waren, wer den nl. bij acclamatie herbenoemd. De Algemene Nederlandse Bond van Ge pensioneerden, die veertig jaar bestaat, houdt haar (feestelijke) jaarvergadering op 17 juni a.s. te Utrecht. De Leidse af deling zal zich vanzelfsprekend doen af vaardigen. Na afhandeling van al deze huishoudelijke zaken gaf de voorzitter het woord aan de secretaris van het hoofdbestuur, de heer J. C. Smith. Deze hield een praatje over de weduwe- en wezenpensioenwet, waarvan men de aanpassing jammer genoeg nog steeds niet kent, De heer Smith besprak om. de technische kant van de weduwe- en wezenverzekering en vertelde voorts het een en ander over de gang van zaken indien de wet straks, waarschijnlijk op 1 oktober, in werking zal treden. Na de pauze was er ruimschoots gelegenheid tot het stellen van vragen. LEIDSE MOTORRIJDER KWAM IN ROELOFARENDSVEEN TEN VAL Gisteravond omstreeks kwart voor acht kwam de heer G. Turk uit Leiden met zijn motorrijwiel te vallen op de provincialeweg ter hoogte van de Es- senweg te Roelofarendsveen. Hij liep een zware hersenschudding en enkele schaafwonden op en moest naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden wor den overgebracht. De echtgenote van de onfortuinlijke Leidenaar, die achter op zat, zag het ongeluk aankomen en wist tijdig van de motor af te springen. Bij wijze van uitzondering (Van onze t.v.-medewerker) Het zal de oplettende lezer wel zijn opgevallen, dat wij de dinsdaguitzendin gen, zijnde in de regel een vertoning van filmprodukten. die reeds enige jaren uit de bioscoop-circulatie zijn, niet ple gen te bespreken. Indien dat bij wijze van uitzondering wel gebeurt, dan moet de samenstelling van het programma daartoe wel aanleiding geven. Dit dan was het geval voor zover betreft het gisteren door de N.T.S. geserveerde menu. aan de hoofdschotel voorafgaand. Wij werden allereerst getrakteerd op een onnozel tekenfilmpje, dat uit 1937 dateerde, waarvoor geen eigenaar van een zaaltje in het kleinste gehucht zou willen contracteren. Dat de N.T.S. daaraan kostbare zendtijd opofferde, is één der raadsels, waarvoor Bussum de kijkers soms stelt. Daarna kwamen „Les gargons de la rue", een befaamd troepje Franse zangers met het zo mogelijk nog befaamder ..Paris canaille". Eerlijk ge zegd was het ons te „gestroomlijnd". Het ging dank zij een strakke filmregie alles zo gesmeerd, precies tegelijk, zo klaarblijkelijk grondig ingestudeerd, dat het leven er aan ontvloden leek. Wij prefereren verre een „live'-uitzending met alle schoonheidsfoutjes, voor zover die door de beugel kunnen, want dan is het echt leven, waar het canailleuze Parijs om vraagt. Aansluitend hierop kwam de NATO de aandacht vestigen op één onzer pact partners: Griekenland. Het leek een land vol rozegeur. zich snel herstellend van de slagen, welke de oorlog het heeft toegebracht. Er waren fraaie scènes in, het was alles mooi en prach tig op zijn Amerikaans en hel ging ai* lemaal zo verbazend goed. Blijkbaar had de commentator een almanak van het jaar 1984 te pakken gekregen, want wij hadden tenminste nog nooit vernomen, dat Athene reeds nu 1 miljoen inwoners telt. Verder ging de kritische kijker zich afvragen of de actie, waaraan duizen den Nederlanders geheel vrijwillig mee doen, die der daadwerkelijke gerechtig heid, (waarbij zij zich verplichten 1% van hun inkomen te offeren aan een fonds, dat zich ten doel stelt economisch en sociaal achtergebleven gebieden steun te verlenen om tot ontplooiing te ko men) zinloos is. Waarom anders een streek in Grieken land op de urgentielijst de voorrang ge geven? Als wij een oordeel zouden moeten geven, hellen wij over naar de sombere realiteit, omdat wij menen, dat het in de Balkan nog lang niet alles botertje tot de boom is. suikerzoete propaganda- verhaaltjes ten spijt. Tot zover waren het allemaal in het buitenland vervaardigde filmprodukten. Wat een vreugde om over het enige vaderlandse voortbrengsel een heel an dere toon te mogen en kunnen aan slaan: de Nederlandse televisiefilm ..Een dag uit het leven, van een dierenarts" Het was bepaald een genot om naar te kijken. Rustig, zonder dikdoenerij, goed Nederlands nuchter werd een etmaal uit het leven van een toegewijd plicht mens weergegeven, dat wij als zovele ievens die getrouw aan de taak van elke dag worden geleefd, graag he roïsch zouden willen noemen. Daarbij gevoegd een uitstekende fotografie en een juist gedoseerde bescheidenheid, die alle sensatie meed en toch niet ver doezelde. wat essentieel genoemd kon worden. Wij waren blij een deel van onze avond bij wijze van uitzondering bij ons toestel te hebben doorgebracht. En dan te bedenken, dat dit in een in ternationaal programma te danken is aan een eenvoudige documentaire van eigen teelt. Afdelingschef kwam er nog goed af Zes weken gevangenisstraf onvoor waardelijk en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid wegens het autorijden onder drankinvloed en wegens het door rijden na een aanrijding vorderde de officier van Justitie bij de Haagse poli tierechter tegen een Leidse afdelings chef. De man had op 3 oktober een feestje gehad bij Hongaarse kennissen. Hier had hij naar zijn zeggen voor het eten twee glazen Hongaarse wijn gedron. ken en nadien nog twee. Tegen twaalf uur ging hij naar het Station om een kennis te halen. Hij trof deze kennis niet. Toen raakte hij betrokken bij een aanrijding. Een jongen, die ook wat ge dronken had, sprong plotseling voor een motor op de weg met de armen wijd uit. gespreid. Vlak voordat de motor hem zou raken sprong de jongen zijwaarts., precies voor de auto van verdachte. Deze raakte hem. De afdelingschef, die be dacht dat hij gedronken had maar die zich naar zijn zeggen nog wel in staat voelde om auto te rijden, reed na de aanrijding door. Hij ging weer naar de Hongaarse kennissen, waar hij nog vier glazen bier dronk. Inmiddels was de po litie erachter gekomen welke auto bij de aanrijding betrokken was en had men ook ontdekt, dat verdachte bij de Hongaren was. Toen de politite hier kwam was verdachte in de tuin bij zijn auto en zou hij Juist van plan zijn ge weest om toch maar naar het politie bureau te gaan om aangifte te doen. De motorrijder, een 24-jarige heier uit Leiderdorp, vertelde als getuige, dat de automobilist keurig rechts had 'gereden en dat hij niets bijzonders aan de wijze van rijden had gezien. Het was voor de automobilist zi. onmogelijk geweest nog te remmen toen de jongen opeens voor de auto sprong. Een 43-jarige hoofdagent uit Leiden die verdachte in de tuin had aange troffen en hem had meegenomen, ver telde dat verdachte weliswaar naar drank rook, maar dat hij normaal sprak en normaal deed. Nadien was verdachte nog vaak bij het slachtoffer geweest om hem aflei ding te bezorgen en had hij hem zijn bandrecorder geleend. „U hebt mijn toekomst in handen, want ik sta op het punt om te emigre ren". zei verdachte. De rechter achtte het niet wettig en overtuigend bewezen, dat verdachte niet tot autorijden in staat was geweest, om dat de politieman zelfs na de vier glazen bier de verdachte nog normaal vond. Wel werd verdachte veroordeeld voor het doorrijden na een aanrijding en wel tot honderd gulden boete of tien dagen en een jaar ontzeeging van de rijbevoegd heid met aftrek NA NEGENTIEN GLAZEN BIER OP DE FIETS Een chauffeur uit Oegstgeest was op 13 september naar Leiden gegaan en had daar in café's plm. negentien glazen bier gedonken. Toen was hij op de fiets weer teruggegaan naar Oegstgeest Op de Rhijngeesterstraatweg aldaar had de politie hem zigzag zien rijden. Men had zich naar hem toegehaast, maar voordat de politie bij de chauffeur was was deze al van zijn fiets gevallen. Hij praatte wartaal en hij had een onzekere gang. De chauffeur was nu gedagvaard maar niet verschenen voor de Haagse politie, rechter. Overeenkomstig de eis werd hij veroordeeld tot vijfentwintig gulden boete of vijf dagen. GOUDEN DOCTORATEN Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. G. van Leyden geboren te Krommenie en thans wonende te Hil versum aan de Leidse Universiteit pro moveerde tot doctor in de Staatsweten schap. Maandag 8 juni a.s. zal jhr. mr. L. A. van den Brandeler geboren te Kampen en thans wonende te Baarn, eveneens vijftig jaar geleden gepromo veerd zijn tot doctor in de Staatsweten schap aan de Leidse Universiteit. Toon Hermans voor t.v. over zijn eerste film Toon Hermans verschijnt op 2 augus tus weer op het televisiescherm. Hij zal dan iets vertellen over zijn eerste film, die nu, nadat hij er ongeveer een jaar aan. heeft gewerkt, zijn voltooiing na dert. Beelden uit de film krijgt men nog niet te zien. Daarvoor zal men nog moe ten wachten tot de première, die later in het jaar zal plaats hebben. Op 2 augustus zal men tevens op het scherm delen uit de One-man Show" van Toon kunnen zien, die vorig jaar zijn opge nomen in telerecording, maar die nog niet werden mltgezonder».

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3