KLM MOET IN DRIE JAAR VERKOOP VERDUBBELEN Tariefsverlaging mogelijk maar moeilijk bereikbaar door IATA Koning Boudewijns eerste contact met de pers verliep uitstekend Met een enkel woord T00R UW SPAARBANK Agenda fl WOENSDAG 3 JUNI 1959 Consequenties van duur straaltijdperk (Van onze Amsterdamse redacteur) De aankoop van straalverkeersvliegtuigen heeft voor de KLM de consequentie, dat deze maatschappij in de komende drie jaar haar ver koop moet zien te verdubbelen. Twaalf DC-8 en twaalf Electratoestel- len zullen binnen enkele jaren aan de vloot worden toegevoegd. Gezamenlijk hebben deze toestellen een capaciteit van 65 DC-7C vliegtuigen de grootste, die Nederland thans heeft. De noodzaak om de verkoop te verdubbelen is niet alleen een pro bleem voor de KLM, maar ook van de andere luchtvaartmaatschap pijen, die het straaljagertijdperk zijn binnengestapt, zo verzekerde ons mr. H. van Dam, onderdirecteur en hoofd vervoersvoorbereiding. Hij ziet als oplossing het aanboren van nieuwe markten. Een van de mogelijkheden daartoe is een tariefsverlaging. Mr. Van Dam acht bij de ingebruikneming van de eerste DC-8 begin volgend jaar een verlaging van de vliegprijs van 5 tot 10 pet. mogelijk. Grote capaciteit Geen eensgezindheid De KLM is echter gebonden aan in ternationale tariefafspraken. Deze staan op de agenda van de JATA-conferentie, die in oktober in Honoloeloe wordt ge houden. Er zyn 70 maatschappijen by de JATA aangesloten en daar ieder be sluit unaniem moet worden genomen en de meningen over de tariefpolitiek sterk uiteenlopen, is de kans op een spoedige beslissing niet groot. Het ligt in de bedoeling de nieuwe straalvliegtuigenvloot op de grote lijnen in te zetten met het zwaartepunt op de Atlantische route. In 1961 zal de KLM alle verkeer tussen Amsterdam en New York met DC-8's onderhouden. De Lock heed Electra's worden voornamelijk op de route naar het Nabye Oosten en op de grote Europese lynen ingeschakeld. Landingsrechten De besprekingen met de diverse landen over de landingsrechten moeten echter nog beginnen. Op het ogenblik mag de KLM in Sydney eenmaal per week ko men en daarby niet meer dan 28 passa giers brengen en halen. In Zuid-Afrika is men tweemaal per week welkom met in totaal niet meer dan 100 passagiers. De DC-8 echter kan 113176 mensen vervoeren. Op genoemde routes zijn zij dus onder de huidige bepalingen onbruik baar. De KLM ziet deze moeilijkheden niet als onoverkomelijk. Immers, vrijwel alle maatschappijen zitten met dezelfde problemen en met wat geven en nemen moet er een oplossing mogelijk zijn. In 1975 3000 km. per uur? Met deze straalverkeersvliegtuigen zijn wy voorlopig aan de maximum mogelijk heden gekomen, is de mening van ir. E. A. Driessen. hoofd wetenschappelijk bureau van de KLM. De DC-8 heeft een vliegbereik van 7500—10.000 km en een snelheid van bijna 900 km/uur. Door de snelheid nog meer op te voeren zou men de geluidsbarrière overschrijden en in zeer oneconomische omstandigheden komen. Als in Amerika instanties bereid wor den gevonden de ontwikkeling ervan te financieren, kunnen wy in 1975 de eer ste supersonische vliegtuigen verwach ten, die weer boven deze oneconomische snelheid uitkomen. Deze toestellen zul len meer dan 3000 km/uur bereiken. Speciaal op verzoek van de KLM wor den de nieuwe DC-8's uitgerust met zo genaamde by-pass-motoren. Deze hou den het midden tussen een prop-jet (propeller en straalaandrijving) en jet motoren (uitsluitend straalaandrijving). Deze motoren kosten een miljoen gulden per stuk. Dit komt dus neer op vier mil joen per vliegtuig. advertentie Olie blijft voorlopig nog een onmisbaar produkt Aardolie, die op het ogenblik nog zeer overvloedig is, zal weldra „het zwarte goud" worden en er zullen enorme in vesteringen nodig zyn om de zeer grote hoeveelheden te produceren, waaraan de wereld binnen twintig jaar behoefte zal hebben. Dit is de boodschap, welke de statistici der olieindustrie voorlegden aan het wereldoliecongres, dat maandag te New York is begonnen. De studies van de Belg Paul de Ryckere en van verscheidene Amerikaanse specialisten stemmen overeen in de conclusie, dat aardolie in 1975 in 39 40 procent van de energiebehoeften va<n de wereld zal moeten voorzien, tegen op het ogenblik in een derde, dit ondanks het aandeel van de kernenergie. Dit feit doet de Amerikaanse deskundigen verwachten, dat het olieverbruik met gemiddeld 5.6 procent per jaar zal toenemen en in 1975 41 miljoen barrels per dag zal be dragen. De Ryckere verwacht in 1975 een verbruik van olie en gas, overeen komende met 60 miljoen barrels per dag. De toegenomen vraag naar olie zal van dit produkt binnen enkele jaren de vorm van primaire energie maken, die voor het energie-evenwicht in de wereld het belangrijkste is. Het ver bruik van aardgas zal binnen twintig jaar meer dan verdrievoudigd worden en zal in 1975 naar zijn schatting in on geveer 18 procent van de globale ener giebehoeften voorzien. De deskundigen vrezen de concurrentie van kernenergie niet. Het atoom zal de olie pas op zeer lange termijn nutteloos maken voor de produktie van elektriciteit, een produk- tie waarvoor op het ogenblik slechts twee drie procent van de in de wereld verbruikte olie wordt gebruikt. Al deze voorspellingen zyn met vol doening door de afgevaardigden ont vangen, die verontrust worden door de huidige overvloedigheid van olie, met name die uit Texas, waar de produktie beperkt moest worden tot tien dagen per maand. De deskundigen zyn van mening, dat er geen sprake van is. dat kernenergie olie zal vervangen voor het vervoer, in elk geval niet voor de vlieg tuigen en de automobielen. Ten aanzien van het gebruik op schepen lopen de meningen uiteen. Hoe duur de „jet-kisten", zoals zij op Schiphol worden genoemd, ook mogen zijn, zy zijn economischer dan de hui dige DC-7c's. Immers de DC-8 vliegt straks op één dag heen en terug naar New York. Eén DC-8 kan per jaar (ge rekend op 222 retourtrips) ruim 25.000 passagiers vervoeren. Dat is tweemaal zo veel als het mailschip „Statendam" per jaar vervoert. Gezagvoerder J. J. Bak, hoofdtechni- sche dienst, heeft tot taak het vliegper- soneel voor de nieuwe taak, het vliegen met de DC-8's, geschikt te maken. Voor deze 12 toestellen dienen 40 bemannin gen te worden omgeschoold. Voor dit doel is een kostbare hulpapparatuur be steld, waardoor de cursussen dit najaar reeds in een hangar op Schiphol kunnen beginnen. De totale cursusduur zal 12 weken in beslag nemen. Imposant Vliegen met een DC-8 is duur: Het toestel gebruikt voor eeh vlucht over de Oceaan zo'n 83.000 liter brandstof. De piloot heeft dus tot taak zo zuinig mo gelijk te vliegen. Dat kan hy doen door terstond de „zuinige hoogte" te kiezen en het vliegplan zeer nauwkeurig op te stellen. Met de gronddienst zal men tot een geheel nieuwe vorm van samenwer ken moeten komen: wachten voor de start op de baan, zoals nu nog wel eens voorkomt, moet worden vermeden. Vyf minuten de motoren draaien kost 350 kilo brandstof! De heer Bak achtte het een verkeerde vorm van zuinigheid, door op Schiphol voorlopig met één startbaan voor straal vliegtuigen te volstaan. De DC-8 zal een imposante verschij ning worden op Schiphol. Het toestel is 46 pieter lang, 43 meter breed en 13 meter hoog. Geheel geladen weegt het 141.000 kilo. Bij volle snelheid hebben de motoren een vermogen van 200.000 pk. Eigenlijk een serie interviews, die van beide zijden in beste stemming verliepen II- l,„x gische. Veel Belgen hebben in de Ver- IK IlOïtCl niet «11 1101 enigde Staten vooraanstaande posities. Zij hebben zich zeer goed aangepast aan het Amerikaans milieu. Dit is voor mij een verheugend bewijs van een aanpas singsvermogen van het Belgische volk. Volk van idealisten protocol, zei de jonge vorst (Van onze Brusselse correspondent) De eerste persconferentie van Koning Boudewijn in België is in een buitengewone sympathieke sfeer verlopen. Eerst werden de circa 150 journalisten in de zaal Empire van het paleis van Brussel binnengelaten onder de leiding van de voorzitters van de persvereni gingen. Daarna las de Koning een korte verklaring voor, in het Frans, en op een ander thema betreffende zijn reisindrukken over de Ver enigde Staten ging hij in het Ne derlands verder. Hij was gekleed in een grijs kostuum en glimlachte voortdurend. Na de verklaring liep de Koning van het ene groepje journalisten naar het andere, de persmensen werden aan hem voor gesteld en daarna onderhield hij zich met hen, beantwoordde ook de meest indiscrete vragen. In zijn verklaring zei Koning Boudewyn dat hij gelukkig was de journalisten in zo groten getale in het paleis van Brus sel te kunnen begroeten. U bent talrijker dan de Amerikaanse journalisten, zei hij. Mijn eerste staatsreis naar de Verenigde Staten leek mij zeer belangrijk. Het di recte contact met de Amerikaanse pers is voor mij zeer leerzaam geweest. Zij verschilt sterk van onze eigen tradities. De Koning dankte de Belgische verslag gevers, die zijn reis hadden meegemaakt. In het Nederlands zei de Koning, dat de reis hem buitengewoon geïnteresseerd had. Op het gebied van „public rela tions" (contact met de pers) zijn de Amerikanen, aldus Koning Boudewijn. echte voorlopers. Ik moet eigenlijk nog nadenken over de reis. Sterk werd ik ge troffen door de wilskracht van de Ame rikaanse militaire autoriteiten en door hun zin voor verantwoordelijkheid, even als door de macht van de grote Ameri kaanse instellingen voor wetenschappe lijk onderzoek. Wat mij echter het meest zal bijblijven, is de warme sympathie van het Amerikaanse volk voor hét Bel- Daarna begon de rondgang en stelden de journalisten allerlei vragen. Is de Amerikaanse keuken goed? Uit stekend, aldus het antwoord. Persoonlijk, nadat wij aan de Koning waren voorgesteld, vroegen wij hem of hy in de Verenigde Staten Nederlanders en Vlamingen had ontmoet. Over de Vla mingen in Detroit zei Koning Boudewyn dat zy nog perfect Nederlands spreken, maar toch reeds veel Engelse uitdruk kingen gebruiken. Het zyn flinke men sen en zy hebben my buitengewoon har telijk en vriendelijk ontvangen. Stellen de Amerikanen werkelijk be lang in culturele zaken, of zijn zij een eerder kinderlijk en materialistisch volk, zoals sommigen onder ons het zien, al dus luidde een vraag. De Amerikanen stellen enorm belang in culturele zaken, ze zijn helemaal niet zo materialistisch, integendeel is het een volk van idealisten, aldus repliceerde Koning Boudewijn. Gevat antwoord De vraag van een der collega's luidde: „En de Amerikaanse meisjes?" „Hebt U de pers niet gelezen?", aldus antwoordde Koning Boudewijn gevat. „Het is overigens een vraag die mij van het oosten naar het westen op alle pers conferenties werd gesteld". Op de vraag van een Nederlands jour nalist antwoordde de Koning, dat hij zich verheugt over het weerzien met Hare Majesteit Koningin Juliana en de koninklijke familie van Nederland. Ik stel veel belang in de jeugd, aldus Koning Boudewijn, niet alleen omdat ik zelf jong ben, maar omdat de jeugd de grote levende kracht van de natie is. En Prinses Paola? Het is een zeer. zeer lief meisje. Italië heeft ons werkelijk een prachtig ge schenk gedaan. Ik houd van de persmensen, aldus Koning Boudewijn. U mag verwachten dat wij opnieuw contact zullen hebben, U mag mij overigens ook inviteren. Van deze gelegenheid maakte de voor zitter van de Belgische persbond gebruik om de Koning op een receptie in het Brussels pershuis, vlakbij de historische Grote Markt, te ontvangen. Op de vraag van een socialistisch col lega, zei Koning Boudewijn, dat hij van jacquetten noch van het protocol houdt. Het interview, of zo men wil de serie interviews, verliep in de beste stemming. Rheumatlsch? Stram van lijf en leden? 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen, is ook voor U de remedie. U zult verbaasd zyn als U ondervindt wat Kruschen ook voor U kan doen. Begin liever vandaag dan morgen de bloedzuiverende Kruschen Kuur en al gauw - naarmate Uw bloed vrij komt van wat nu Uw pynen veroorzaakt, voelt ge U een ander mens worden: jeugdiger, vief en weer blij Appels schilderij nog fel omstreden (Van onze Amsterdamse correspondent) Sinds zes weken eten de ambtenaren van het stadhuis van Amsterdam weer hun twaalfuurtje onder de abstracte ogen van de wandschildering „Vragende kinderen" van Karei Appel. De onthul ling van de kleurrijke wand, als gevolg van een t.v.-uitzending, heeft echter nog steeds niet de instemming van de genen, die hier hun lunch willen nut tigen. „Het eten smaakt niet en de kof fie is hier toch al zo slecht", zeggen zy. „BELACHELIJK" Het gemeenteMjk personeelsorgaan ,,'t Koggeschip" heeft in zyn jongste nummer Appels schepping tot onder werp gemaakt van de pro- en contra rubriek. „Lelijk en belachelijk", was de kwalificatie van de chef afdeling le vensmiddelen. de heer P. C. Besanger. Hy betwyfelt of het college van B. en W. de schildering wel zo mooi vindt, want waarom is het dan niet in de ver gaderkamer van het college gehangen? NIEUWE DIMENSIE Maar de chef van de afdeling volks huisvesting. mr. G. Baas. denkt er an ders over. Hy vindt, dat Karei Appel er volkomen in is geslaagd de koffiekamer een nieuwe dimensie te geven. De kleu ren treffen hem niet onaangenaam. Dat is wel het geval met de andere tinton in het lokaal, zoals die van de vloerbedek king en het meubilair. Wat hadden de ambtenaren dan ge wild?. vraagt mr. Baas zich af. En hy beantwoordt die vraag met dé veronder stelling als hun de keus was gelaten, zouden zy een Van der Helst hebben gekozen met burgemeester en wethou ders aan de maaltijd, waarbij precies is te zien wie ham en wie roastfoeef by zyn uitsmyter eet Paleis van Justitie in het Haagse Bezuidenhout (Van onze Haagse correspondent) Al geruime tyd zy'n tussen het Ryk en het gemeentebestuur van Den Haag besprekingen aan de gang omtrent de herbouw van het Paleis van Justitie. Tijdens die besprekingen is de mogelyk. heid naar voren gekomen, om dit ge bouw niet op zyn oude plaats aan het Korte Voorhout te doen verrijzen, doch in het wederopbouwplan Bezuiden hout, waarin ruimten zyn gereserveerd voor een groot aantal rijksgebouwen. Voor het nieuwe Paleis van Justitie is reeds een plaats vrijgehouden aan de doorgetrokken Juliana van Stolberglaan. Hoewel er nog geen definitieve beslis sing is genomen, zou het er toch naar uitzien, dat aan de gedachte, om het Paleis van Justitie op laatstgenoemde plaats te doen bouwen, uitvoering zal worden gegeven. Mocht daartoe niet worden besloten, dan zal aan de Juliana van Stolberglaan een ander ryksgebouw worden opgetrokken Haarlems raadsbesluit betreffende Bloembollen cultuur geschorst Bij Kon. Besluit is het besluit van Gedeputeerdg Staten van Noord-Hol land. houdende goedkeuring van het besluit van de raad der gemeente Haar lem tot het verlenen van een 40-jarige bijdrage van ten hoogste f. 35.000 per jaar aan de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur geschorst- De schorsing is geschied tot 1 mei 1960, hangende het onderzoek naar de vraag of het betreffende besluit in strijd is met de wet of met het algemeen be lang. Advertentie. official VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Leger des Hellskwartler. 18.15 Boekbespr. 18.30 RVU: De weg der filosofie van twijfel tot zekerheid, door prof. dr. C. A. van Peursen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Mannenkoor. 19.30 Radio- krant. 19.55 Gram. 20.00 Pianorecital 20.15 Calvijn en de cultuur, caus. 20.35 Radio Philh. Ork. en soliste. 21.20 Calvijnher- denking in Genève. rep. 21.45 Plagiaat of niet, caus. 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Jazmuz. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. en sol. 20.45 Landhuis te 'koop. hoorsp. 2>1.10 Hé- rodiade, opera (3e en 4e bedrijf). 22.30 Vaart zonder ruimte caus. 22.45 Musette- ork. en soliste. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 2350 Orgelspel. 23.50—24.00 Soc. nws. in Esperanto. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 16.30—17.00 V. d. kind. NTS: 17.0018.00 Eurovisie: Calvijnherdenklng te Genève. 18.1519.40 Eurovisie: Voetbal- wedstr. om de Europa Cup (finale) te Stuttgart. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 20.50 Free as air, musical (fragm.). 21.15 100 Jaar Rode Kruis. 21.5022.20 Gevar. progr. dealer: GEBR. HUISMAN Hogewoerd 66—68, tel. 22962, Lelden J BINNENLAND De gemeenteraad van Papendrecht heeft in een dezer dagen gehouden verga dering gunstig gereageerd op het verzoek van de directie der NV Mij. voor Vlieg tuigbouw Aviolanda. om zyn goedkeuring te hechten aa«n het plan tot aanleg en instandhouding van een openbare lucht haven voor hefschroef vliegtuigen. Als meest geschikte plaats hiervoor werd over eenkomstig het voorstel van B. en W. aangewezen een terrein gelegen op het egn. .Hoge stuk". Het gemeentebestuur van Papendrecht zal nu de minister van Verkeer en Waterstaat verzoeken dit ter rein als luchtvaartterrein aan te wijzen. De Philips' elektronenbuizenfabrlek te Stadskanaal is gisteren officieel in ge bruik genomen. Dit geschiedde door het loslaten van 1600 Elndhovense duiven, hetgeen symboliseerde, dat het Philips- concern de vleugels weer verder heeft uit geslagen, dat het bedrijf te Stadskanaal „los" is en dat de banden met Eindhoven weer nauwer zijn aangehaald. De minister van Verkeer en Water staat. de heer H. A. Korthals heeft giste ren in Enschede het twaalfde beroeps ver- voercongres van de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Weg transport officieel geopend. Er werd door 600 congressisten aan deelgenomen Zij luisterden niet naar redevoeringen, maar naar levendige discussies van een ge spreksgroep. bestaande uit zeven per sonen. die de verschillende facetten van het beroepsgoederenvervoer over de weg bespraken Lord Montgomery zal op 18 septem ber. de dag waarop Eindhoven herdenkt, dat het vijftien Jaar geleden van de Duit se bezetters bevrijd werd. een bezoek aan deze stad brengen. Hij zal komen in ge zelschap van de Britse ambassadeur in ons land. Sir Paul Mason. Tien Jaar ge leden was Lord Montgomery ook Elndho- vens eregast bij de bevrijdingsberdenking. BUITENLAND Gisteravond is in Soedan de nood toestand afgekondigd, aldus een mede deling van de minister van Voorlichting. De minister zei dat de regering alle nood zakelijke maatregelen had genomen om bewegingen van legereenheden ter voorbe reiding van een nieuwe staatsgreep In de loop van de zomer te voorkomen. De nood toestand volgt op de arrestatie op maan dag van twee ministers, beiden generaals In totaal bevinden zich thans 18 officie ren in arrest. Zij zullen de volgende week worden berecht wegens rebellie en sa menzwering tegen het regime". Premier Kroesjtsjef zal op 22 Juli ter gelegenheid van de vijftiende verjaar dag der Poolse volksrepubliek naar Po len reizen aldus een mededeling van pre sident Zawadzki aan het presidium van het Poolse Nationale Volksfront. Gouverneur Earl Long van Louisiana is gisteren „met het oog op zijn eigen veiligheid en die van anderen" opgenomen in een psychiatrische inrichting. De gou verneur bezorgde onlangs de afgevaardig den in de wetgevende vergadering van de staat Louisiana de schok van hun leven: hij hield een redevoering van anderhalf uur vol vloeken en scheldwoorden. Een straat in West-Berlijn in de na bijheid van de sectorgrens met Oost- Du its land zal ..John Foster Dulles Allee" worden genoemd, zodra de nabestaanden van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken er hun toestemming voor geven. De straat heet nu ..Zeiten Allee". De WestberliJnse regering besloot gisteren tot deze naamsverandering. Irak heeft er ln beginsel mee inge stemd een culturele overeenkomst met Engeland te sluiten, zo is gisteren in Bag dad bekendgemaakt na een bespreking van de Iraakse minister van Onderwijs, generaal Hamid en de Britse ambassadeur Trevelyan. Millie Perkins de hoofdrolvertolk- ster in de film „Het dagboek van Anne Frank", zou tijdens de Londense première van hedenavond (woensdag) in de Oarl- ton Cinema aan de Haymarket. rozen krij gen namens de Nederlandse Vereniging van Rozenkwekers. Naar onze Londense correspondent verneemt ligt het in de bedoeling de film zeker tot Kerstmis on afgebroken te vertonen. De film zal dit jaar ook nog in enkele andere steden wor den vertoond maar wordt pas ln 1960 vrijgegeven voor algemene circulatie. De Roodchlnese minister van De fensie, maarschalk Peng Teh-Hoeai, is gisteren uit Tirana vertrokken. Hij heeft aan het hoofd van de militaire delegatie een vriendschapsbezoek van vijf dagen aan Albanië gebracht. Er dreigt van vandaag af een grote chaos ln het Engelse drukkersbedrijf, om dat tien samenwerkende vakbonden als onderdeel van een loonactle een verbod hebben uitgevaardigd voor het maken van overuren zonder welke de drukkerijen niet normaal kunnen functioneren. Er zijn 200.000 drukkers bij het conflict betrok ken. De nationale dagbladen vallen er ech ter bulten maar het ls zo goed als zeker dat de omvang van de meeste tijdschrif ten en andere periodieken reeds onmid dellijk zal moeten worden ingekrompen, aldus onze Londense correspondent. Bij een botsing tussen een tankauto met benzine en een vraohtauto. dinsdag op een buitenweg in de Amerikaanse staat Pennsylvanië. ontplofte de volgeladen tank en vonden elf omstanders de dood. Twee schoolbussen met elk veertig kinde ren reden vlak bij de onheilsauto maar ontsprongen de dans. In de Mexicaanse staat Vera Cruz zijn gisteren ln de buurt van Jalapa 22 arbeiders door een ontploffing van dyna miet om het leven gekomen. Zij waren bezig een gang voor waterbuizen door een berg te maken toen de ontploffing zich voordeed, zy werden onder een lawine van aarde en stenen bedolven. Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3°/o Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is dus ook na drieën! HH töpdc fee#,... WOENSDAG Pr. Hendrikplein: Openluchtsamenkomst Baptistengemeente. 8 uur nam. DONDERDAG Geb. Kamer van Koophandel: Alg. le denvergadering K. van K. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Schouwburg: Kinderoperette Mij. voor Toonkunst „De witte wolf". 7.30 uur nam. St.-Antoniusclubhuis: Feestavond Kon. Ned. Ver. EHBO afd. Lelden. 7.30 u. nam. De Doelen: Ledenverg. Ned. Roode Kruis afd. Leiden en omstreken. 8 uur nam. SchuttershofLedenve.gr Ned. Handels reizigersver. over de reohtspositie. 8 uur nam. Stadhuisplein: K. en O.-excursie naar Arnhem en Openluchtmuseum. 8 uur v.m. ZATERDAG: Breestraat 19: Evangelisatie Christen - gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk. Evange- lisatiedienst te 3 uur nam. Hogewoerd 17'5: Wachttorenstudie Je hova's getuigen. 5.30 uur nam. Zoeterwoude. Ver.gebouw, Schen- keiweg: Opvoering „Het wonderpaard van Marjolijntje". 3 uur nam. MAANDAG Den Burcht (foyer): Afscheidsreceptie J. G. van der Zeeuw als voorzitter Alg. Bedrljfsbond Voedings-en Genotmiddelen. 45.30 uur nam. DINSDAG Prediker: Spr. evangelist Joh. Maasbach. 8 uur nam DE BIOSCOPEN Rex „Verraad ln Korea" 14-Jr.) Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Trianon „Ik wil leven" (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Het verhaal van Eddy Duchln" (14 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.20, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De verleidster" (18 jaar). In het noordwesten van Columbia hebben bandieten, die zich in militaire uniformen hadden gestoken, een autobus overvallen: van de passagiers werden er 14 gedood en vier gewond. Slechts één In zittende bleef onverlet. BIJ een overval ln de buurt Van de stad Mariqulta wer den zes mensen gedood en te Armero zes. Hier konden acht der overvallers worden gevat. De Oolumblaanse regering heeft maatregelen aangekondigd ter bestrijding van het banditisme, waarmee men sedert enige Jaren heeft te kampen. Gisteravond werd ln Algiers van ge woonlijk betrouwbare zyde vernomen, dat ongeveer 1500 Algerijnse opstandelingen, die zich op Tuneslsch gebied bevinden, te kennen hebben gegeven lleveT door Tune sische strijdkrachten te worden geïnter neerd. dan gehoor te geven aan orders om de onder elektrische stroom staande versperring langs de Algerijns-Tunesische grens aan te vallen. In eerder uit Con- stantine ontvangen berichten is melding gemaakt van ernstige onderlinge geveoh- ten tussen eenheden der Algerilnse rebel lentroepen ln Tunesië, waarbij Tunesische mdlltairen vergeefs poogden de orde te herstellen. VOOR DONDERDAG 4 JUNI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.25 V. h .platteland. 12.35 Land- en tulnb.- meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Omr.ork .15.00 Oude Schotse muz. 15.30 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Harp en viool. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Ork.conc. NCRV: 18.15 Sportrubriek 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Fluit en klavecimbel. 19.30 Radiokrant. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Lichte muz. 20.15 Amus.muz. 20.45 Gram. 21.15 Sy.mf.ork., koren en orgel. 21.40 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Sportuitsl. 23.2024.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Sopr. en plano. 11.35 Gram. 11.45 De verkeerde manier en de Juiste manier, caus. 12.00 Promenade- ork.. koor en soliste. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Promenade-ork. en koor met soliste (verv.). 12.50 Uit het be drijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Bas en harp. 14.30 Gram. 15.00 Logboek 1928, klankb. 15.40 Strijkkwart. met klarinet. 16.15 Voordr. 16.30 Orgel en zang. 17.00 V. d .Jeugd. 17.30 Gram. 17.45 V. a. Jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gevar. progr. v. d. sold. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Radio Philharm. Ork. en sol. 21.15 Gram. 21.25 Reisbe- schryving v. Israël. 21.45 Lichte muz. 22.00 Act. 22.15 Lichte muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23,25—24.00 Dlscotaria. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Filmrep. 20.30 Documentaire film. 21.00 tv-spel. 22.30 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Quiz. 13.40 Gram. 13.55 Crlcket- ultsl. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Amus. muz. 15.45 Ouders en kinderen. 16.15 Krlt. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Klankb. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Gesprekken 22.00 Gevar. muz. 22.30 Onbekend. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623.36 Planorecital. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws. en gevar. progr. v. d. arb. 13.00 Eerste Test Match. 13.30 Nws. en lichte muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Intermezzo. 15.05 Sport. 15.20 Gevar. muz. 15.30 Nws. 15.45 Mil. ork. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Sportuitsl. en gevar. muz. 17.30 Nws. en dansamiz. 18.00 Test Match. 18.30 Ber. 18.35 Weerber. 18.38 Act. 18.45 Hoorsp. 19 00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersengym. 20.00 Where are you now? 20.30 Nws. en vragenbeantw. 21.00 Gevar. erogr. 21.30 Revue ork. en 6olisrt. 22.30 'ws. 22 40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Muz. v. blaaslnstr. 13.00 Nws. 13.15 Symf.ork. en solist. 16.00 Symf.ork. 16.30 Barokmuz. 17.00 Nws. 17.50 Gram. 19.00 Nws. 19.35 Pianorecital. 20.00 Operette- conc. 2H.45 Nws. 22.10 Dansinuz. 23.15 Mo derne nvuz. 24.00 Nws. 0.101.00 Jazzmuz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 14.05 Kamermuz. 17.15 Orgelconc. 18.30 Gram. 20.00 Symf.orlk. 22.25 Gram. 23.35 Idem. 23.5324.00 Nws. Brussel. 324 484 m. 324 m.: 12.00 Amus ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Muzikale caus. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Wlerchy, oratorium. 16.50 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Volksliederen 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20 00 Klantob. 20.30 Gram. 21.30 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.30 Gram. 13.00 Nws. 14.30 Kamermuz. 15.30 Gram. 16.50 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.10 Gram. 17.00 Zang en piano. 17.40 Gram. 19.10 Idem. 9.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Orgel conc. 22.55 Nws. Lido „Eiland der liefde" (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „De vrouw die tweemaal leefde" (18 Jr.). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw. Rapenburg 73: Drie Haagse kunstenaars, tot eind juni. Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond. 15 uur nam. (tot 31 augustus) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden ls geopend: Apotheek Her- dingh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) I Den Helder vrijw. onb. Ypeuburg vrijw. onb. Vllsslngen onbewolkt Eelde onbewolkt Twente vrijw. onb. De Bilt. vrijw. onb. Eindhoven vrijw. onb. V •M a -a ■o S Sö> 13 wzw 1024 14 11 wzw 1024 13 8 z 1025 13 12 w 1025 13 6 zzw 1025 12 9 zzw 1026 11 5 w.st. 1020 11 5 zzo 1025 13 5 4 d s iï a 2 Cn Helsinki zwaar bew. nw 3 9 12 Stockholm geh. bew. nnw 4 10 5 Oslo zwaar bew. windstil 13 0 Kopenhagen half bew. nw 8 13 6 Aberdeen onbewolkt z 4 12 0 Londen onbewolkt wnw 2 11 0 Amsterdam onbewolkt z 1 12 0 Brussel onbewolkt z 1 13 0 Luxemburg onbewolkt no 2 12 0 Parys licht bew. windstil 13 0 Bordeaux mist windstil 14 0 Grenoble onbewolkt windstil 12 0 Nice onbewolkt nnw 6 17 0 Berlijn zwaar bew. wnw 7 14 0 Frankfort lioht bew. windstil 10 0 München onbewolkt zw 1 11 0.1 1 Zürich mist nw 1 9 Genève onbewolkt windstil 11 0 Locarno onbewolkt windstil 13 0 Wenen geh. bew. w 2 13 0 Innsbruck half bew. windstil 9 3 Rome onbewolkt windstil 18 0 AJaccio onbewolkt ono 3 15 0 Mallorca onbewolkt windstil 16 0 Algiers licht bew. nno 1 16 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2