LEGER VERBIEDT POLITIEKE ACTIVITEIT IN INDONESIË Gematigder houding van Gromyko op conferentie „Handhaving orde en veiligheid" WEERBERICHT PRINS ALBERTS HUWELIJK OP EEN ANDER TIJDSTIP? VERDWENEN RADIUMNAALD WERD SNEL OPGESPOORD Het Westen spitste de oren Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 3 JUNI 1959 No. 29759 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 DECREET VAN NASOETION De stafchef van het Indonesische leger, generaal Nasoetion, heeft met ingang van vandaag alle politieke activiteit in Indonesië verboden, zo meldt net Indonesische persbureau „Antara". Nasoetion, die cen traal militair gezaghebber is, kondigde dit verbod gisteren bij decreet af, nadat het voorstel van president Soekarno om terug te keren tot de revolutionaire grondwet van 1945, bij drie stemmingen in het par lement niet de vereiste meerderheid van twee derden had behaald. Soekarno, die een wereldreis maakt, vertoeft op het ogenblik in Hollywood. ke waarnemers geloven, dat hij in zijn „geleide democratie" mogelijk de grond wetgevende vergadering zou samensmel ten met het Volkscongres. Grappen maken Terwijl in Indonesië de beslissing viel over zijn voorstel, was Soekarno in Hol- Soekarno poseert en lacht in Hollywood! Volgens „Antara" wordt onder poli tieke activiteit verstaan „alle actieve verplichtingen, die positieve vormen aannemen" en die „direct of indirect de koers van de Indonesische staat zouden kunnen beïnvloeden of bepalen". Onder het verbod vallen o.a. alle bijeenkomsten en vergaderingen, demonstraties, optoch ten. en het drukken en verspreiden van artikelen en aanplakbiljetten. Overtreding van het verbod kan ge straft worden met zware boete of gevan genisstraf van twaalf maanden. Geen conflicten In een toelichting op het verbod wordt verklaard, dat zolang de constitutionele besprekingen in het parlement gaande zijn „politieke activiteit mogelijk onge wenste gevolgen zou hebben voor de handhaving van orde en veiligheid, we gens het bestaan van intimidatie en dreigementen". „Ideologische geschillen" tussen de politieke organisaties zouden fanatisme en „andere verschijnselen" kunnen opwekken die op hun beurt een conflict zouden kunnen veroorzaken, al dus de toelichting volgens „Antara". President Soekarno heeft voor zijn vertrek uit Indonesië gevraagd om te rugkeer tot de oude grondwet, die hem vrijwel dictatoriale macht geeft. Politie- Argentijnse peso nog verder gedaald Zware economische crisis Argentinië, dat zich gesteld ziet voor een ernstige economische crisis, heeft gisteren de waarde van zijn peso, eens een der gezondste valuta van de wereld, zien dalen tot het equivalent van min der dan één Amerikaanse cent. In de afgelopen drie dagen is de notering van de peso met tien punten gedaald tot 101 peso voor één dollar. Tien jaar geleden was de notering 4.80 peso voor een Ame rikaanse dollar; in januari 1958 was de notering 37 en in januari j.l. 66 peso voor een Amerikaanse dollar. De jongste daling wordt toegeschreven aan de vraag naar dollars, die uitgelokt is door de bekendmaking van de rege ring, dat materieel voor essentiële indus trieën vrij van invoerrechten en douane deposito's mag worden ingevoerd. De Argentijnse minister van Finan ciën, dr. Cesar Bunge, schilderde gister avond in een rede voor de radio een grimmig beeld van de crisis, die Argen tinië tegemoet gaat. Hij kondigde aan, dat zeer spoedig overheidspersoneel zal worden ontslagen, dat staatsonderne mingen zullen worden geliquideerd, dat de stijging der lonen drastisch zal wor den tegengegaan en dat de kredietver strekking streng zal worden beperkt. Wat de te verwachten ontslagen van overheidspersoneel betreft, wordt er in Buenos Aires aan herinnerd, dat presi dent Frondizi enige tijd geleden reeds heeft verklaard, dat ongeveer 300.000 man overheidspersoneel overtollig was. De minister van Financiën zei in zijn radiotoespraak, dat hij het Argentijnse volk een korte periode van offers aan kondigde. Soldaten patrouilleren in het finan ciële centrum van Buenos Aires met de bajonet op het geweer en uitgerust met tomrhy-guns, hetgeen wordt opgevat als een aanwijzing, dat de regering vastbe sloten is ondanks de protesten van de vakbeweging, haar economische plannen uit te voeren. Tien dagen geleden wer den ruim 30.000 stakende bankbedienden ontslagen. Zonnig De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog, zonnig en warm weer met zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 JUNI Zon op: 4.24 uur; onder: 20.52 uur. Maan op: 3.40 uur; onder: 18.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.05 en 14-29 uur. Laagwater te 9.59 en 22.30 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. lywood. Gistermorgen verbleef hij drie uur in de studio's van 20th Century Fox. Hij gebruikte daar ook de lunch, die werd bijgewoond door notabelen van de filmstad, zoals Joan Crawford, Suzy Par ker, Martha Hyer, Tope Lange en Diane Baker. Soekarno, die gestoken was in een militair gala-uniform was vergezeld door ongeveer dertig personen. Soekar no, die een ruime collectie onderschei dingen droeg, poseerde gewillig met de actrices. Hij maakte grappen en lachte met hen. Joan Crawford liet de president onge veer een half uur wachten voor de lunch. Zij verscheen halverwege 't maal en ging toen naast hem zitten. Soekar no en Joan Crawford omhelsden en kusten elkaar voor zij ging zitten. „Pret tig U weer te ontmoeten" zei zij. Zij hadden elkaar de avond tevoren voor de eerste keer ontmoet tijdens een banket, dat ter ere van Soekarna was gegeven door de Motion Picture Association of America in het Beverly Hotel en waar aan vele filmschoonheden hadden aan gezeten. Koning Boudewijn zal over enkele maanden bezoek brengen aan Pershuis in Brussel Socialisten spreken van overwinning (Van onze Brusselse correspondent) Door de beslissing van Paus Jo hannes en de Belgische regering om het huwelijk van Prins Albert zowel religieus als burgerlijk in Brussel te laten voltrekken, was de socialistische interpellatie van gistermiddag in de Tweede Kamer overbodig geworden. Toch legde premier Eyskens een verklaring af. Hij was gepikeerd door de op merking van de socialistische woordvoerder, dat de regering in deze zaak in ieder geval beneden haar taak was gebleven. De oud minister van Buitenlandse Zaken, Victor Larock, vroeg zelfs vanaf de tribune van de Kamer of het dan onder de invloed was van een buitenlands staatshoofd. Paus Jo hannes III (Larock vergiste zich en werd fel in de rede gevallen door de r.-k. volksvertegenwoor digers die Johannes de 23ste" riependat de regering ten slotte achteruit krabbelde. Hij be schouwde de beslissing in ieder geval als een grote socialistische overwinning, daar de regering eindelijk beslist had om de burger lijke wetten van België de voor rang te geven op de religieuze gebruiken. De achtergrond van de kwestie is dat noch de regering, noch de socialistiscne oppositie de zaken op de spits wilde drijven. Gisteravond had Koning Bou- dewijn de premier, prof. Eyskens, Dij zich ontboden en er wordt gezegd dat hij ook met de socialistische oppositie contacten had. De jonge Koning is zeer gevoelig voor alle kritiek, die op de koninklijke fami lie wordt uitgeoefend. Hij wil voortaan met de regering en het parlement de beste contacten hebben en over enkele maanden zal hij ook een bezoek brengen aan het Pershuis van de Brusselse Jour nalisten. een pershuis. dat op zichzelf een klein museum is daar het belang rijke persdocumenten bevat van 1830 tot heden. Bovendien is er een journalisten school gevestigd en een bibliotheek met alle literaire werken, die in het verleden door Belgische en sommige buitenlandse journalisten zijn geschreven. De Koning heeft het Pershuis nooit bezocht of schoon zijn grootmoeder. Koningin Eli zabeth, het heeft ingewijd. De „New Look" van het hof is het werk. zo formuleerden wij het gisteren, van een ploeg jonge diplomaten, onder meer de persattaché van de Koning, de heer Claude de Valckeneer. die in Leu ven rechten en economie studeerde bij de huidige premier, prof. Eyskens. hoog. leraar in de economie. Gisteren op de eerste persreceptie van Koning Boudewijn had De Valckeneer de journalisten gewaarschuwd: „Wees vooral niet te stijf De journalisten moesten nochtans aan de „New Look" wennen. Er was maar één journalist, die de Koning een on aangename en brutale vraag heeft ge steld. namelijk een New.vorks persman, die wilde weten welk gezicht Koning Leopold heeft, nu hij het kasteel van Laeken verlaat De directeur van het Belgische communistische blad daar entegen boog zeer beleefd voor de Ko ning. Onhandig optreden Het onhandige optreden van de Bel gische ambassadeur in Vaticaanstad, baron Poswick die jarenlang ambassa deraad was in Den Haag. schijnt wel de oorzaak te wezen van de eerste beslis sing om het huwelijk in Rome te laten voltrekken. De ambassadeur zou hier over hebben onderhandeld met de secre tarie van het Vaticaan. zonder hierin zijn minister van Buitenlandse Zaken te Brussel te kennen. Men fluistert in de Wetstraat, dat de ambassadeur zal wor den verplaatst. In het gehele geval zou ei dan toch één zondebok zijn! De enige zaak die thans voortvarend moet worden geregeld is de voorberei ding van het huwelijk Het staat vast, dat het huwelijk voor de burgemeester van Brussel, prof. Lucien Cooremans. in het historisch stadhuis op de Grote Markt zal plaatsvinden, terwijl het re ligieus huwelijk daarna in de St. Goe- dele kathedraal van Brusel zal plaats vinden. waar het zal worden ingezegend door de kardinaal-primaat van België, mgr. J. van Roe.v. Maar of het reeds op 1 juli zal kunnen worden georganiseerd is een andere vraag. Op 8 juli namelijk vertrekt Koning Boudewijn naar Neder land tot 11 juli en op 17 juli arriveert de Keizer van Ethiopië in Brussel voor een officieel bezoek! (Van onze reisredacteur, W. LBrugsma) Genève, 3 juni Gromyko heeft gistermiddag in Genève een ge matigder houding aangenomen: op de plenaire zitting in het Paleis der Volken, die het geheim overleg kwam afwisselen, zei de Sovjetrus- sische minister, dat hij het Westen helemaal niet vraagt de „Duitse democratische republiek" (Oost-Duitsland) te erkennen, maar alleen een realistische oplossing voor Berlijn zoekt. Hij zei ook dat de Sovjet- tfiftle^èlstrekt niet beweert, dat de Westelijke troepen illegaal in Berlijn verblijven, alleen dat hun aanwezigheid als bezetters niet langer strookt met de gewijzigde omstandigheden. Mocht het Westen zijn troepen toch in West-Berlijn willen handhaven, welnu dan is daar ook geen bezwaar tegen, alleen niet als bezetters die het stadsdeel besturen. Het Westberlijnse stadsbestuur moet verlost worden van vreemde inmenging. De Grote Vier kunnen bijvoorbeeld in West-Berlijn sym bolische eenheden van nauwkeurig vastgestelde sterkte legeren, zei Gromyko in zijn rede, waarin hij en passant Herters zevenpuntenplan voor Berlijn nog eens verwierp. „Dialoog tier doven" Men kan niet zeggen, dat de Sovjet- russische minister werkelijk nieuwe pun ten naar voren bracht, maar er was iets in de manier, waarop hij de zaak aan pakte en alternatieve oplossingen voor stelde, dat de Westelijke waarnemers de oren deed spitsen. Een kinderhand is dezer dagen in Genève gauw gevuld. Minister Herters voorstel om de ge heime zitting, die gisteravond gehouden zou worden, naar hedenmiddag te ver schuiven, zal dan ook niet ingegeven zijn door het feit „dat het op de mid dagzitting zo laat was geworden", zoals hij zei. Men mag wel aannemen, dat de Westelijke ministers in onderling beraad en in contact met hun hoofdsteden Gromyko's woorden nauwkeurig hebben afgewogen. Zit er in het toelaten van symbo lische Russische eenheden tot West- Berlijn in een of andere vorm inderdaad De hofambtenaren buigen zich over de kalender van het huwelijk van Prins Albert, daar men o.m. ook nog de dui zenden Belgische en buitenlandse da mes, die de garden party in de tuinen van het koninklijk kasteel van Laeken zullen bijwonen de tijd moet geven om zich nieuwe toiletten aan te schaffen. De juweliers deden reeds gisteren goe de zaken in Brussel De KLM heeft besloten alle vlieg tuigen van haar vloot een nieuwe beschildering te geven. Het op schrift Flying Dutchman" (Vlie gende Hollander) is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor „KLM- Royal Dutch Airlines ood- wit-blauw van het staartvlak is veranderd in een beschildering met blauwe diagonaal-strepen met in het midden een witte cirkel met in fel rood de letters KLM en daar boven een kroontje Het eerste toe stel, de Convair Willem van de Velde", verliet gisteren de hangar in zijn nieuwe jasje. een uitweg voor de Berlijnse impasse? Fransen en Westduitsers beantwoorden deze speculatieve vraag met een hard nekkig „neen", maar het lijkt toch niet helemaal uitgesloten, dat Britten en Amerikanen die mogelijkheid zouden kunnen overwegen, wanneer zij zonder al te veel prestigeverlies verwezenlijkt zou kunnen worden. Een moeilijk te verteren punt zal natuurlijk zijn, dat tegenover de Russische entree in West- Berlijn geen Westelijke winst in Oost- Berlijn zal staan. Voordat Gromyko aan het woord kwam, hielden de Duitsers In de nabijheid van New York ont spoorde dezer dagen een goederen trein. Vierentwintig wagens liepen uit de rails en schoven in en naast elkaar. Dat leverde dit spectacu laire beeld op. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor! NEDERLANDER IN WENEN SCHIET INBREKER NEER Een Nederlandse bedrijfsleider van een Oostenrijkse textielfabriek te We nen heeft in de afgelopen nacht een in breker in zijn woning neergeschoten. De Nederlander, die in de Weense voorstad Doeblen woont, was wakker geworden door gestommel in zijn huis. Hij ging op onderzoek en betrapte een inbreker. De man trachtte te vluchten en de Nederlander zond hem twee schoten achterna, die doei troffen. De politie heeft de inbreker nog niet kun nen identificeren. De Nederlander is bedrijfsleider van de St. Poelten Lanzstoffabrik. Zijn Ne derlands adres is bij de politie niet be kend. Bolz (Oost-Duitsland) en Grewe (Bonds republiek) nog eens een „dialoog der doven". Bolz sprak zichzelf tegen door eerst te verklaren, dat de DDR de Rus sische voorstellen inzake Berlijn nauw keurig had bestudeerd en toen besloten had ze te ondersteunen, en door later te zeggen, dat de DDR aan de totstand koming van die voorstellen zelf had meegewerkt. Grewe hield een lange, scherpe rede, waarin hij om. de ge dachte van een al-Duitse commissie verwierp, wanneer die niet in het raam van het Westelijke vredesplan kan ope reren. De scherpte van Grewe's rede zal wel ingegeven zijn door de ruzie, die binnen de Westduitse delegatie (hefc Westen wordt steeds verdeelder!) tussen hem en de woordvoerder Von Eckardt woedt. De laatste, die delegatieleider Grewe te slap vindt, gaat zich nu in Bonn bij Adenauer beklagen Onheil voorkomen In stortbak A'damse vuilverbranding Deze dagen is bij het Nederlands Kanker Instituut in Amsterdam een radiumnaald zoekgeraakt, zonder dat terstond aanwijsbaar was» waar in het zorgvuldig uitgebalanceerde controlesysteem van een ver zuim of een onvolledigheid sprake was geweest. Terstond na gebruik van radiumnaalden worden deze, veelal in een serie van vier, in con tainers opgeborgen. Ditmaal bleek bij de na-controle een der naalden te zijn verdwenen. Het vermoeden, dat deze naald in de rubberslang, welke bij de behandeling wordt gebruikt, was blijven steken, dwong tot het instellen van een grootscheeps onderzoek. Het apparaat dat daarvoor in werking moest worden gesteld heeft bij deze gelegenheid op ongezochte wijze zijn deugdelijkheid bewezen. De naald werd enkele uren later opgespoord. Het spoor voerde naar het uitgestrek te terrein van de Amsteramse vuilver branding. Dank zij de medewerking van de gemeentelijke reinigingsdienst kon het opsporingswerk met grote snelheid worden uitgevoerd. De deskundigen van de farmaceutische inspectie van de volksgezondheid, het Nederlands Kan ker Instituut eii het Rijksinstituut van de Volksgezondheid hebben gedurende vier uren vijfhonderd ton Amsterdams vuil met hun Geiger-Müller-tellers af getast. Zij strekten hun ondezoek ook uit naar de schuiten met afval die naar de vuilverbranding aan de Papaverweg in Amsterdam-Noord varen, terwijl ook de as van de reeds verbrande afval waarin de sporen uiteraard moeilijker te achterhalen zijn nauwkeurig werd onderzocht. Gedurende het gehele onderzoek werd de verbranding stopgezet. Tenslotte werden proeven genomen in de stortbakken. In één dezer stort bakken werden vage sporen gevonden, nicrin kon tenslotte de geconstateerde uitstraling worden gelocaliseerd. Na vier uren werd inderdaad de vermiste naald een 5 cm lang en 1% mm. breed goudkleurige buisje gevuld met radiumpoeder gevonden. Het in strumentje is weer in de veilige kluis van het Nederlands Kanker Instituut opgeborgen zonder onheil te hebben aangericht. Twee zaken trekken hier wel de aan dacht, zo deelt de voorlichtingsdienst van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. In de eerste plaats dat ook bij de uiterst doeltreffen de beveiligingsmaatregelen als in het Nederlands Kanker Instituut, het men selijk handelen noopt tot een steeds verfijnder controle. Het ligt in de lijn van de verwachting, dat dit controle systeem nog verder zal worden toege spitst. Het tweede is. dat Nederland de oe- schikking heeft over een goed gecoördi neerd en snel en effectief werkend op sporingsapparaat. waardoor het moge lijk is bij een falen van beveiligings- of controle-systemen onheilen te voorko men. Daarbij mag bovendien worden worden opgemerkt, dat bij een snelle alarmering als waarvoor het Kanker instituut thans zorg droeg, de kans op opsporing aanzienlijk wordt vergroot.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1