Laatste nieuws leidsch Dagblad Damescomité Groenoord 10 jaar LEIDSE RAAD HEDEN BIJEEN Opgericht 1 maart 1866 Maandag 1 juni 1959 Vierde blad no. 29757 r Receptie en feest Groenoords damescomité bestaat tien aar. Van de oprichting af is dit comité ijjzonder actief geweest, terwijl de resul- aten van deze werkzaamheid het beste -oor de toekomst doen verwachten. Geen ronder dus dat men aan dit tweede nstrum enige aandacht heeft willen ich enken. Hielden de dames van Groenoord" vrijdagavond receptie ten iuize van de heer A. de Vrind in de Jan jevensstraat, zaterdag verplaatste de eestvreugde zich naar „Den Burcht" raar een vrolijk programma van mu- ;iek, zang en schets werd afgewerkt. De voorzitter van de buurt- en speel- luinvereniging „Groenoord", de heer J. 5 v. d. Holst, sprak aan het begin van iéze feestavond een woord van welkom n het bijzonder gericht tot de bescherm- oouwe van de vereniging, mevrouw Pan Ommeren-Herfst, en de vertegen- voordigers van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen. Vanzelfsprekend ïadden ook de verschillende onderaf - lelingen van „Groenoord" zich doen af- raardigen. Het damescomité, dat de ereplaatsen >ezette, werd op bescheiden wijze behul- jigd. De huidige voorzitter van de Weidse Bond van Speeltuinverenigingen, ie heer J. J. v. d. Huizen, bood de dames *en taart aan met het verzoek deze Amerikaans te verkopen. Een verzoek, waaraan men gaarne voldeed! Wat het Jubilea C. Swaanenburg en F. Klein VEERTIG JAAR BIJ „HET KLAVERBLAD". Veertig jaar in dienst van de koffie branderij en theehandel ..Het. Klaver blad" fa. wed. B. N. J. Molkenboer, was r.aterdag aanleiding tot een hartelijke hulde aan twee medewerkers, de heren C. Swaanenburg en F. Klein. In de fraai versierde kantine van het bedrijf werden 'sochtends de jubilaris sen in gezelschap van him echtgenoten en kinderen ontvangen door de direc tie. In tegenwoordigheid van het bijna voltallig personeel werden de jubila rissen namens de direotie toegesproken door de heer J. Lij ten. Deze memoreer de, in bijzonderheden tredend, de ver anderingen, welke in de loop van de laatste veertig jaar in het bedrijf had den plaats gevonden (het bedrijf be staat op 1 sept. a.s. 190 jaar) en wees op de zeer sterke uitbreiding van de laatste jaren. Spreker richtte zich ver volgens tot elk der jubilarissen afzon derlijk en prees de heer Swaanenburg, die gedurende ruim 25 jaar als verte genwoordiger werkzaam was geweest en thans sedert enige jaren een functie vervult op de afd. boekhouding, voor zijn doorzettingsvermogen en tactisch optreden. Spreker schilderde vervolgens de heer F. Klein als een zeer nauwge zet employé, die al jaren, op een voor treffelijke wijze, zorg had gedragen voor bezorging en expeditie. Hij dankte de jubilarissen voor de grote ijver en toe wijding, waarmede zij al die jaren de belangen van het bedrijf hadden be hartigd. Namens de direotie overhan digde spreker aan beide jubilarissen een geschenk onder couvert. Voorts werden de jubilarissen namens het personeel toegesproken door de heer C. Compier, die herinnerde aan de prebbige sfeer en uitnemende teamgeest, welke in het bedrijf heersen en waar aan de jubilarissen, als oudsten, door hun juist optreden zo'n groot aandeel hadden gehad. De heer Compier bood namens het personeel aan elke jubila ris een polshorloge aan. De heer B. van der Sbuy sprak vervolgens namens het vertegenwoordigerskorps en memoreerde de goede verstandhouding tussen de verkopers en de jubilarissen. Ten slotte dankten de heren Swaa nenburg en Klein de diverse sprekers voor de hen gebrachte hulde. Van de zakenrelaties mochten de heer Swaa nenburg en Klein vele bloemstukken, cadeaus en schriftelijke gelukwensen ontvangen. G. W. Schut nam afscheid van Universiteitsbibliotheek Na een diensttijd van bijna 50 jaar, waarvan 48 bij de Leidse Universiteits bibliotheek, heeft de heer G. W. Schut, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, zaterdag afscheid van deze instelling en zijn medewerkers ge nomen. Op zijn uitdrukkelijke wens droeg dit afscheid een intiem karakter. In de bibliothecariskamer sprak de di recteur-bibliothecaris, dr. A. Kessen, de scheidende ambtenaar toe. Spreker wees op de lange dienstperiode, waarin de heer Schut steeds met onverflauwde ijver, stoere werklust en energie zijn krachten aan de bibliotheek heeft gege ven. Steeds kon men hem, ruim vóór de aanvang van de diensttijd, aan het werk vinden. De jaren, welke spreker met de heer Schut heeft mogen samenwerken twaalf jaren hebben hem deze doen kennen als een evenwichtig mens, met moed en toewijding voor het werk. Het woord „onmogelijk" kende de heer Schut niet. Dr. Kessen dankte tevens als bi bliothecaris van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde de heer Schut voor het vele werk, dat de scheidende ambtenaar ook voor deze bibliotheek die in de Universiteitsbibliotheek is on dergebracht heeft verricht. Met de wens, dat het de heer Schut gegeven mag zijn nog vele jaren in goede ge zondheid van een welverdiende rust te genieten, besloot spreker zijn toespraak. De conservator van de afdeling Cata logus, de heer E. van Gulik, richtte hier na het woord tot de scheidende ambte naar. De heer Van Gulik onderschreef de woorden, door de directeur gesproken en dankte de heer Schut in het bijzon der voor de grote steun, die deze hem was geweest, toen hij als jong medewer ker, nu alweer lang geleden, zijn werk zaamheden bij de bibliotheek aanvaard de. Het vele werk, dat de heer Schut in zijn lange diensttijd bij de catalogus afdeling heeft verricht, zal steeds zijn sporen in de bibliotheek blijven dragen, niet het minst door het fraaie hand schrift, waarmede deze talloze wijzigin gen in de catalogus heeft aangebracht. Namens het college van curatoren der Universiteit sprak het hoofd van de af deling personeelszaken, de heer W. F. Neuteboom waarderende woorden. De heer J. van den Berg vertolkte de ge voelens van de naaste medewerkers op de afdeling van de heer Schut. Dr. C. Kruyskamp sprak enige woorden namens de medewerkers aan het Woordenboek der Nederlandse Taal. In zijn dankwoord legde de heer Schut er de nadruk op, dat hem een goede ge zondheid en grote werklust waren ge schonken, die hem het werk tot een ge noegen hebben gemaakt. Dit afscheid is voor hem niet een mijlpaal waarnaar reeds verlangend werd uitgezien. Voorts dankte de heer Schut voor de prettige l^ienwerking, die er was geweest met superieuren en collega's. programma betreft dit werd ten zeerste gewaardeerd. Veir jonge meisjes zongen onder leiding van de heer W. Smit en kele populaire liedjes, terwijl zij ook een zingende beschrijving gaven van de da mes voor wie deze avond in het bij zonder bestemd was. De schetsjes, die opgevoerd werden, waren alleraardigst: men heeft er terecht om moeten schater lachen! Verder waren er nog enkele ver bluffende staaltjes van goochelkunst, terwijl het ook aan accordeonmuziek niet heeft ontbroken! Leo van der Hoek zorgde voor de conferences. Later op de avond was er volop gelegenheid om een dansje te maken. „The Game Breakers" o.l.v. J. de Graaf zorgden voor vrolijke muziek. Het was was een gezellige avond, die by de leden van „Groenoord", zeer in de smaak is gevallen. Arrestatie wegens spionage in Duitse Bondsrepubliek Het Westduitse blad ,3üd" meldt, dat een secretaresse van het ministerie van Defensie van de Duitse Bondsrepubliek, de 34-jarige Ingeborg Offergeld, is ge arresteerd op verdenking van spionage. Zij was veertien dagen tevoren op het ministerie gaan werken. De echtgenoot van de arrestantie, de 36-jarige Peter Ingeborg, is korte tijd na zijn vrouw in hechtenis genomen in zijn woning te Aken. Hij was juist te ruggekomen van een reis naar Oost- Berlijn. Het echtpaar Offergeld zou zich meer dan vier jaar aan spionage hebben schuldig gemaakt. L. Zitman geïnstalleerd als raadslid Hedenmiddag kwam de Leidse raad onder voorzitterschap van loco-burge meester, wethouder Van Schaik, bijeen. Alvorens een aanvang werd gemaakt met de behandeling van de voorstellen, werd de heer L. Zitman (VVD) in de vacature Van mevr. mr. J. E. Glastra v. Loon-Boon geïnstalleerd als lid van de raad. In verband met het aftreden als raadslid van mevr. Glastra van Loon, moesten ook enkele benoemingen in de diverse raadscommissies plaats vinden. Tot lid van de Commissie voor de Straf verordeningen werd benoemd mr. F. Portheine; idem tot lid van de Commis sie Endegeest de heer L. Zitman; tot lid van de Commissie voor de Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen de heer J. C. Hagens; tot lid van de Commissie voor het Openbaar Slachthuis de heer L. Zitman; tot lid van de Commissie voor Openbare Werken de heer L. Zit man; tot lid van de Commissie voor Sport en Jeugdzaken dr. J. P. Duyver- man en tot lid van de Commissie voor de Gem. Werkplaats de heer L. Zitman. Afsluiting winterseizoen hervormd jeugdwerk Zaterdagmiddag en -avond waren op uitnodiging van de centrale Commissie voor het Jeugdwerk van de hervormde gemeente Leiden, jeugdleidsters en -lei ders bijeen in de grote zaal van het Jeugdgebouw „In de Moriaen". In een kort openingswoord zette de jeugdpredi- kant, ds. Gijsbers, de bedoeling van dit „halve weekeind" uiteen. De middag gaf volóp gelegenheid voor spel en gesprek. Na een gezellige broodmaaltijd bood het avondprogramma voor de pauze het op treden van de UKS band, afgewisseld met enige schetsjes. Het tweede deel van de avond werd verzorgd door een balletgroepje van de Speeltuinvereniging Oosterkwartier. De leidster mej. Fa vier, oogstte met dit groepje, dat een artis tiek verantwoord programma uitvoerde, veel bijval. Aan het slot van de avond dankte ds. Gysbers allen die aan het welslagen van dit programma hadden meegewerkt. Bij de afsluiting van het seizoen 19581959, bracht hij dank aan de vrijwilligers in dit jeugdwerk. Hij noemde dit een zeer belangrijke pijler in het jeugdwerk. Voor het komende sei zoen werden enige plannen bekend ge> maakt, die het hervormde jeugdwerk moeten stimuleren. Er zal een sectie Internationale Hulpverlening binnen de Jeugdraad worden opgericht. Deze sectie zal een appèl doen op alle hervormde jeugd en daadwerkelijke steun vragen bij verschillende acties. In september wil de Centrale Commis sie Jeugdwerk iedere woensdagavond in de grote zaal van „In de Moriaen" een sociëteitsavond houden voor leiders en leidsters in het jeugdwerk. Ds. Gijsbers sprak de hoop uit dat hierdoor 'een nau were samenwerking in het jeugdwerk tot stand zal komen. In ditzelfde vlak zag hij het plan om in september een eigen periodiek voor het hervormde jeugdwerk uit te geven. Met het zingen van Gezang 281 werd dit geslaagde samenzijn besloten. Tijdens laswerkzaamheden is zater dagmiddag omstreeks 12 uur in een kle- dingreinigingsbedrijf aan de 3 October- straat een fles acyteleen in brand ge raakt. De brandweer, die onmiddellijk gealarmeerd werd, wierp de fles in het water langs de Schelpenkade. Enkele kledingstukken liepen waterschade op. De politie heeft in de nacht van za terdag op zondag vijf Leidse jongelui aangehouden, die zich bezig hielden met het vernielen van het hekwerk rond de opengelegde riolering aan de Hooigracht. Eervol ontslag werd verleend aan a. de heer A. M. Delfos, uit zijn betrekking van onderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Tel- derskade; b. mej. H. Roosjen uit haar betrekking van onderwijzeres aan de openbare school voor gewoon lager on derwijs aan de Driftstraat en c. mej. A. C. Kwestro uit haar betrekking van on derwijzeres aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Telders- kade. In de onderwijssector werden deze middag de volgende benoemingen ge daan: mevr. N. H. Robijns-Trimp tot tijdelijk lerares in de Nedelandse taal en letterkunde aan het Gymnasium; idem aan het Rembrandt-lyceum: a. de heer D. Eringa, tot tijdelijk leraar in de Franse taal en letterkunde: b. de heer Th. van der Mast, tot tijdelijk leraar in de Franse taal en letterkunde: c. de heer H. P. Nooteboom, tot tijdelijk leraar in de biologie; idem a. mej. E. A. H. v. d. Broek Humphrey, tot onderwijzeres aan de openbare Montessori-school aan de Rijnsburgersingelb. mej. W. van der Leeuw, tot onderwijzeres aan de open bare Montessorischool aan de Rijnsbur gersingel; c. mej. G. M. Dedecker, tot onderwijzers aan de openbare Montes sorischool aan de Rijnsburgersingel; d. mej. J. Metzelaar tot onderwijzeres aan de openbare school aan de Duivenbode- straat; e. mej. M. P. Kievit tot onder wijzeres aan de openbare school aan de Maresingel; f. mevr. I. Hellendoorn- Hinze tot onderwijzeres aan de openbare school aan de Driftstraat en g. de heer M. W. Ragut tot onderwijzer aan de openbare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs aan de Oude Vest. SCHOLENBOUW Een krediet van f 500.000.werd verleend voor de stichting van een geref. ulo-school aan de Diepenbrock- laan, idem van f 774.200.voor de bouw en inrichting van de openbare ulo-school aan de Du Rieustraat. (De zitting duurt voort) MEER VRAAG IN DE WERELD NAAR BIJBELS De jaarvergadering van het Neder lands Bijbelgenootschap wordt woens dag 17 juni gehouden in de kerk van de Doopsgezinde gemeente te Amsterdam, De heren dis. R. D. Zeeuw, mi*. S. P. van Eeghen en dr. A. A. Koolhaas hebben zich niet herkiesbaar gesteld als lid van het hoofdbestuur, zodat op deze verga deringen in die vacatures zal worden voorzien. Tijdens de middagbijeenkomst (in de Adventkerk) zal de bijbeivoorzie. ning in België worden belicht. Het 144ste jaarverslag van het Bij belgenootschap over 1958 maakt gewag van een groeiend ledental (met ruim 1500 in de circa 800 plaatselijke afdelin gen) en van velerlei activiteiten op het gebied van bijbeluitgaven en vertalingen. De al in 1957 geconstateerde verhoogde vraag in de wereld naar bijbels (een ge volg van het afnemend analfabetismede grotere politieke zelfstandigheid in vele landen en de voortschrijdende techniek) zette zich in 1958 voort. In Indonesië blijkt voor alle daar gangbare bijbeluitgaven een dermate grote 'belangstelling te bestaan, dat het bijna ondoenlijk is enige voorraad te vormen. Het jaarverslag vermeldt voorts, dat bijna 300.000 bijbels, Nieuwe Testamenten of andere bijbelgedeelten in de Neder land taal van de persen kwam. in 1958. LEIDERDORP WATERPOLO DE KLEINE DOES Morgen speelt de Polovereniging „De Kleine Does" haar eerste competitiewed strijd tegen AZC 3 uit Alphen a/d. Rijn. Zoals bekend schreef deze jonge club dit seizoen voor de eerste maal in. Spelers: doel: F. van Proosdij, mid-achter W. Heykoop, l.-achter W. Rijnsburger, r.- achter F. v. Dalen, m.-voor L. Bal, r.- voor P. de Zeeuw, l.-voor T. Meyer. De burgemeester houdt niet woens dag-, doch donderdagmiddag spreekuur. P.V. „HET OOSTEN" Wedvlucht vanaf Arlon op zaterdag 31 mei. In concours waren 180 duiven, welke om 11 uur met noordelijke wind werden gelost. Afstand der hokken 287 tot 294 km. De eerste duif bereikte haar hok om 4.45 uur en maakte een snel heid van 950.74 m per minuut; de laat ste prijswinnaar arriveerde om 4.40.3 uur met een snelheid van 863.04 m per minuut. De uitslag luidt: K. W. v. Dokkum 1, J. Smits 2. B. ter Beek 3-7, J. Roest 4, K. v. d. Berg 5, J. G. R. Langhout 6-9, W. de Wit 8, J. Verbaan 10. VOORSCHOTEN VERKEERSONGEVALLEN Gistermiddag is een 16-jarige Voor- schotens meisje in de Schoolstraat ge vallen. Haar fiets kwam onder de tram en werd totaal vernield. Het meisje kreeg, zo constateerde dokter Thies, een hersenschudding. Zaterdagmiddag vondeen botsing plaats tussen een tram en een vrachtwagen, bestuurd door een Hillegommer. De auto kwam uit een uitrit aan de Veurseweg. De bestuurder zag de tram van links naderen. Hij wilde voor de tram langs, maar zag niet de tram van rechts. De vrachtwagen werd tegen een boom te pletter gereden, de bestuurder had slechts lichte verwondingen. INBRAAK In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in het kantoor van de houthandel Boer en Jaeger aan de Val- kenburgseweg. Er werden zes kasten overhoop gehaald, maar er werd niets vermist. Van de daders ontbreekt elk spoor. ADSPIRANTENTOURNOOI N.K.S. Gisteren is op het gemeentelijk sport park het grote toernooi van de Ned. Katholieke Sportbond om de Rector Vester beker verspeeld. Dank zij de wel willende medewerking van de voetbal vereniging Rouwkoop kon op vier velden worden gespeeld. De organisatie had een vlot verloop. De uitslagen zijn als volgt: 1. SVLV, 2. S.J.Z., 3. St. Bernardus, 4. Altior, 5. K.R.V., 6. S.J.C., 7. Warmun- da, 8 DOCOS, 9. Teylingen, 10. Wet. Boys, 11. U.D.O., 12. V.V.S.B., 13. Lisse, 14. M.M.O., 15. Rijpwetering, 16. Stompw. Boys. De prijsuitreiking geschiedde door de heer A. C. Duseer, voorzitter van de N.K.S. afd. Leiden. WASSENAAR W.I.K.-dames wonnen turnwedstrijd Zaterdagavond heeft voor de derde keer een turnontmoeting plaats gehad, deze keer in Wassenaar, tussen danies- ploegen van de Wassenaarse vereniging WIK en de vereniging OGAV uit Oegst- geest. Evenals de beide vorige keren wis ten ook nu de Wassenaarse dames de beste prestaties te leveren, zodat de wis selbeker definitief in het bezit van WIK kwam. Beide verenigingen hadden 8 dames afgevaardigd, die ieder een programma afwerkten van vrije oefeningen, ring- zwaaien, paardspringen, oefeningen aan de brug met ongelijke leggers en op de evenwichtsbalk. De WIK-ploeg toonde zich vooral meer geoefend bij het ring- zwaaien en op de evenwichtsbalk. De persoonlijke prijzen voor de drie best ge klasseerde dames vielen aan WIK-leden ten deel. n.l. 1. Pieternel Binnendyk 92.9 pnt., 2. Joke Dompeling 89.3 pnt., 3. Coby van Keppel 88.2 pnt. De voorzitter van vfaK, de heer A. Sluimers reikte de prijzen uit. AMERIKAANSE PREDIKANTEN IN ZENDINGSCENTRUM „PAROUSIA" Dit week-einde heeft het Alliance Zen dingscentrum „Parousia", in de villa met het blauwe dak aan de Rijksstraatweg te Wassenaar bezoek gehad van twee Ame rikaanse predikanten, die op doorreis waren. Beide predikanten hebben in een van de zalen van het zendingscentrum een korte dienst geleid. Zaterdagavond sprak reverend D. C. Kopp, superintendant van het district West-Pennsylvania van de Christian and Missionary Alliance. Ds Kopp heeft vele jaren in Afrika gewerkt als zendeling en voorzitter van de Alliance-zendings- organisatie in de Belgische Congo. Zondagmiddag ging in een korte dienst voor reverend Leroy C. Webber, voor ganger van de Alliance kerk in Chatham in New Jersey, die thans op weg is naar Marokko in Noord-Afrika waar hij gast spreker zal zijn op een conferentie van de Gospel Missionary Union. De beide predikanten werden ingeleid door de heer De Graaf, voorzitter van het Nederlandse Alliance Zendingscen trum. Herderlijke brief over huwelijk Prins Albert In een herderlijke brief over het aan staande huwelijk van Prins Albert en Prinses Paola heeft kardinaal Van Roey, prima/at van België, uiting gegeven aan zijn vreugde over deze echtverbintenis „waarvan alles laat voorzien, dat zij ge zegend zal zijn". „Het is wellicht niet zonder nut er hier aan te herinneren, dat de Belgische bur gerlijke wetgeving, geldig in België, wat de rechtsvorm betreft, de huwelijken erkent tussen Belgische burgers en vreemdelingen aangegaan in een vreem de staat onder de rechtsvorm in bedoeld* staat van kracht (Burgerlijk Wetboek art. 170 wet van 17 juli 1931, art. 13). Vermits het huwelijk van Prins Albert van België met Prinses Paola Ruffo di Calabria in Vaticaanstad gecelebreerd wordt volgens do vorm in die staat wet tig voorgeschreven, is het dus in België geldig en moet het, krachtens het inter nationaal recht, ook als dusdanig erkend en geregistreerd worden. Dienaangaande kan redelijkerwijze niet de minste twij fel geopperd worden", aldus de brief van kardinaal Van Roey. Nederlanders bestudeerden stralingsbescherming IN ENGELSE CENTRA. (Van onze Londense correspondent) Een groep van twaalf Nederlanders, allen functionarissen van de geneeskun dige, pharmaceutische en arbeidsinspec ties, alsmede van het Ministerie van So ciale Zaken, van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en stralingsartsen verbonden aan de Universiteiten van Leiden, Amsterdam en Delft, heeft een studiebezoek aan Engeland gebracht. Dit bezoek vormde de afronding van een door deze groep van oktober tot mei ge volgde spoedcursus aan hét Instituut voor Radiopathologie en Stralenbescher- ming te Leiden. Het is de eerste maal, dat een dergelijke cursus was georgani seerd voor degenen, die verantwoorde lijkheid dragen voor het lichamelijke welzijn van het Nederlandse volk en die thans in het bijzonder hun aandacht richten op de stralenbescherming in ver band met de instuimige ontwikkeling der atoomenergie. In de naaste toekomst zullen nog vele anderen hiertoe worden opgeleid. De cursisten hadden reeds eer der een bezoek gebracht aan het Belgi sche atoomcentrum in Mol. Haagse ploeg werd EHBO-kampioen (Speciale berichtgeving). Tijdeps de E.H.B.O.-wedstrijden om het nationale kampioenschap in het Tehuis te Groningen slaagde een E.H.B.O.-ploeg uit Den Haag, die op 25 april jl. te Slikkerveer districtskampioen van Zuid-Holland werd, erin beslag te leggen op de wisselbeker. De Hagenaars zegevierden met een ruime puntenvoor- sprong op de ploeg van Noord-Brabant, divisie Limburg, die tweede werd. Het district Zeeland, dat in het bezit was van de wisselbeker, eindigde op de achtste plaats. De uitslag luidt: 1. Zuid-Holland 746 pnt., 2. Noord-Brabant, divisie Limburg, 679 p., 3. Groningen, 577 p., 4. Noord- Holland 567 p., 5. Gelderland 563 p., 6. Drente, 555 p., 7. Overijssel 544 p., 8. Zeeland, 506 p., 9. Friesland, 505 p., 10. Utrecht. 453 p. De beste ploegleider was de heer I. Rijswijk de Zeeuw uit Opheisden van het Gelderse district. Nieuwe president Gerechtshof Den Haag In een bijzondere zitting van het Ge rechtshof te 's-Gravenhage heeft mr. N. Th. van Berckel vanmorgen als presi dent van dit Hof afscheid genomen, om dat hij met pensioen gaat. De vice-pre sident, mr. B. F. Verveen, werd als pre sident geïnstalleerd en mr. C. G. van Bijleveld, tot nu toe raadsheer in dit Hof, werd geïnstalleerd tot vice-presi dent. GENERALE SYNODE NED. HERV. KERK De generale synode der Ned. Herv. Kerk zal van 2227 juni op Woudscho- ten te Zeist vergaderen. De agenda vermeldt een aantal aan vullingen en wijzigingen van de kerk orde, waarbij o.a. voorstellen van de commissie voor de reorganisatie van de pastorale verzorging van kleine gemeen ten. De synode zal zich verder bezighou den met de toekomstige herziening van het psalm- en gezangboek. Voorts zullen verslagen van een aantal organen van bijstand behandeld worden. kan niemand missen. Geen dag. Niet alleen om het nieuws, ACTUEEL - BETROUWBAAR - VLUG (Deze pagina ls ongecorrigeerd) BEURSOVERZICHT Willige markt AMSTERDAM, 1 juni De tendentie was vandaag op het Damrak over vrijwel de gehele linie ..brandwillig". De handel was vrij actief. De vaste tendentie in Wall Street van vrijdag j.l., waar de discontoveihoging door de Federal Reserve Board geen on gunstige invloed op de aandelenmarkt had, was vandaag een stimulans voor de Europese beurzen. Op het Damrak kwamen van alle kanten kooporders op dagen. Het waren de grote beleggings maatschappijen, die htm portefeuilles opnieuw met aandelen aanvulden. Het buitenland nam de stukken uit de markt en daarnaast sprak het publiek en de beroepshandel ook nog een woord je mee. Tegenover zo veel vraag stonden te weinig verkooporders. De koersver schillen. t.o.v. de slotkoersen van vrijdag J-l. varieerden van 10 tot 30 punten voor de internationale waarden. Aku's en Unilevers hadden bij deze hausse stem ming de leiding. Unilevers waren vrijdagavond j.l. reeds 20 punten boven de slotkoers van de zelfde dag door Amerikaanse aankopen. Vanmiddag werd op circa 615 gehan deld. De sJotkoers van vrijdag jj. be droeg 581. Aandelen Philips deden circa 680 tegenover de vorige slotprijs van 669. In de AKU-aandelen vond een onge kende koersstijging plaats van circa 30 punten. Gehandeld werd op rond de 380, terwijl de vorige slotprijs was 348. Kon. Olies waren voor hun doen aan de vaste kant en boven pariteit New York. In deze hoek was de affaire gering. KLM- papieren iets hoger. Scheepvaarten profiteerden van de willige stemming en noteerden door el kaar 2 tot 5 punten hoger. Ook hier was een tamelijk levendige handel. Stockdividenden van Nievelt werden op 6 gulden per stock per aandeel van 1100 geadviseerd. Vandaag werden deze etooken voor het eerst verhandeld. Van de Cultures waren Deli's willig en no teerden rond de f 180 ofwel circa 10 gul den boven vrijdag. Bijzondere redenen voor de willige stemming in dit fonds zijn niet te aohterhalen. De handel was actief. Amsterdam Rubber een puntje hoger, doch HVA's 5 punten beter. Ook Senembah's hoger. Staatsfondsen door elkaar onveranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam ,1 juni. Londen 10.61% 10.62y4, New York 3.77%—3.77%, Montreal 3.92% 3.92 Va, Parijs 76.97 77.077a. Brussel 7.57y4—7.57%, Frankfort 90.32%—90.37%. Stockholm 72.96—73.01. Zürioh 87.45—87.50, Milaan 60.83%60.88%. Kopenhagen 54-79% 54 84%. Oslo 53.00—53.05, Wenen 14.58% —14.59%, Ankara 3.76%—3.77%. Praag 52.84—52.94. Lissabon 13.23%—13.25. HM. mijnenveger Meppelheeft i ren, aangehouden en opgebracht ineerd in Den Helder in afwachting zaterdagmiddag zeven Westduitse treiters, die aan het vissen waren in de Nederlandse territoriale wate naar Den Helder. De foto toont de van de verdere ontwikkelingen, schepen, die afkomstig zijn uit de Duitse haven Heiligenhafen, ge-1 Beurs van Amsterdam Maandag 1 juni. ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 10OH 100% Ned. '59 4%10OB 100% Ned. '53 3% 95% 95% L Grootboek obl. 3% 81 ft Ned. '47 3% (3) 92B 9211 Ned. '51 3% 95 95 L Ned. '53 (3%) 93-H 93% Ned. '56 3<A 99H T Ned. '48 3% 88% 89 L Ned. '54 3% 8854 8854 Ned. '55 I 354 88 88 Ned. '55 II 354 9054 9054 Ned. '31 3 89% 90 Dollarlng '41 3 91A 91A Investeringscert. 3 97^ 97 ft Ned. 62-64 3 98-ft 98ft Indië '37 A 3 93 93% Grootboek '46 3 90B Ned. WB 6% 111% 112 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl enind. B 41 41% Nat. Handelsbank 156 156 Ned. Handelmij. 227 229 Amst. Rubber 92 92 s H.VA148% 154% Senembab183 184% AK.U348 3o7_7.^-G Berkel's Patent (v.) 271exd. 275 GB Calve Delft cert593 620 GB Deli My.en (Ver.) 170.25 I™ Kon Pap v Gelder 244% 245 GN Hoogovens cet527 535 GB Midler en Co N.B. 324% 328 GB Ned. Kabelfabr 410 i™GB Philips 668% 679 Philips pref.262 i,c„B Unilever 581% Wilton Feyenoord 214% j;*® BUiton 2de r 280 276 Dordtse Petr. gew. 721% "o 4 Kon. Olie <1.20.16D.90 J®®. Idem (50 A t 20.— 164.60 J^"55 Hod Amer l«r 160% Java China Paket 137 Kon Ned.'stmvMt) "0.10 Kon Paket My {3=^ }g* Stoomvaart My Ned 14c Nievelt Goudr cert 129u v Ommeren cert. Kon Rett Lloyd *M«d. Ned Scheepv Onie 13,% NIET-Av/'TIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dan: '47 (3%) 3.. 94% Idem '48 (3%) 94% 94 R'dam '52-1 (4%) 98% 98% idem *37 I-m (3%) 94% idem '38-1 (3%) Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105-ft 105ft id. N W. B. '52 (4%) 98% 987s Industr. Obligaties Phidps Dodarlng "51 98% 98 ft Premieleningen A'dam '53 3 99 98% A'dam '51 2% 87% 86% A'dam '56 I 2% 83 82% A'dam'56II2% 96 96 Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede '54 2% 8483 L Den Haag '52 I 2% 90% 91% Idem n 2% 9478 94% R'dam '52 I 2% 92 Idem n 2% 91 93% Idem '57 2% 100% 99% Utrecht '52 2% 90% Z.-Hod. 1957 2% 97% 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 202.50 204.50 Amst. Bank 285 293% H.B.U. cert238% 239% Rott. Bank 264 270 Twentsche Bank 241 243 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 390 395 Borneo Sum H. My 64% 63% Ned. G. en Sp. fabr 266 268% Kon. Ned. Grofsm 137% 138 Internatio132 128 Int. Kunststoffenind. 52% 52 Leidse Wolspinnery 370 360 Rott. Droogdok My. 614% 616 Sikkens Lakfabr. '53 556 550 Tieleman en Dros 5L 3 L Ned. My. Walv.vrt. 123% 123% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 9 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29A 29 ft Intern. Nickel91% 92% Anaconda 66% 65% Bethlehem Steel52 52 Cities Service 57% 56% General Motors 51% 51% Kennecott112% 110% Republic Steel 74% 73% Shed Oil 84% 84 Union Pacific 35% Un States Steel 95% 94% Nog enkele fondsen ait Lelden en omgeving Aandelen V K 29/5 Edeimet Kon AA 78 77%GB Prei wa idem 87% 88GB Electrolas B (15GB 316 Hod Constructie 396 398 Ing our v Bouwnu 230GB 234 Ver Touwfabriekei 275G 270L Wernink's Betonm 123 124 Van wyk Tetiel 66GB 68% B 103 104B

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7