STIRLING MOSS IN WINNENDE POSITIE DOOR PECH GEVELD Eef Kamerbeek moet wel bijzonder goed in vorm zijn Anti-climax in 63ste ronde Prachtige 11.7 op 100 meter van junior Joke Bijlevelcl Opge/icht 1 maart 1860 Maandag 1 juni 1959 Dei Je o!ai no. Gebaarde Ziceed Bonnier iron Grand Prix (Van onze sportredacteur) Stirling Moss was gistermiddag de grote man op het circuit van Zandvoort. Maar de Britse coureur, die voor het „vuurwerk" in deze Grote Prijs van Nederland had gezorgd, kon na afloop flegmatiek toekijken hoe de gebaarde Zweed Joakim Bonnier bedolven werd onder een leger fotografen. Opnieuw heeft de pech Stirling Moss achtervolgd. Moest hij enkele weken geleden in de Grote Prijs van Monaco met een defecte versnel lingsbak het veld ruimen, ook gistermiddag, op Zandvoort, zag de Engelsman, die kennelijk een wat te ruwe hand van schakelen heeft, zijn kansen op de zege vervliegen door onoverkomelijke moeilijkheden aan de transmissie van zijn Cooper-Climax. Het drama-Stirling Moss heeft zich eigenlijk in drie ronden afgespeeld. De Brit, die een tikje nerveus was. want een proefrit in de nieuwe BRM had hem tijdens de training geleerd, dat deze bolide op het punt van de pure snelheid moeilijk te verslaan zou zijn, had een bijzonder slechte start gehad. De Cooper Climax van Moss kon gewoon geen gang krijgen en na amper 50 meter lag 'hij hoewel gestart op de eerste lijn op de achtste plaats en het verschil tussen de leiders, Joakim Bonnier (BRM), Masten Gregory (Cooper Climax) en de winnaar van de Grote Prijs van Monaco, Jack Brabham (Cooper Climax), bedroe? na de eerste ronde al meer dan een halve minuut. Opmars Maar het fenomeen Stirling Moss was nog niet verslagen. Hij begon aan een opmars naar de kop, die zo indruk wekkend was, dat de ruim 40.000 toe schouwers, onder wie Prins Bernhard en Prinses Irene, in de ban van een enerverende spanning gevangen wer den. populaire Brit hoorde het ovationele applaus van zijn bewonderaars nauwe lijks: een mankement aan de transmis sie had hem opnieuw in winnende positie uitgeschakeld De ban was gebroken. Hoewel er nog twaalf ronden te rijden waren, stroom den de toeschouwers naar de uitgangen. De zege van Bonnier stond nu immers vast, Toch zou het niet juist zijn, de zege van Bonnier alleen maar toe te schrij ven aan pech van Moss. De donkere Zweed met het kleine puntbaardje, heeft een voortreffelijke wedstrijd ge reden. Hij heeft Moss gedwongen zich tot het uiterste te geven en mogelijk is dat ook wel de uiteindelijke oorzaak van Moss' pech, die ditmaal wel heel veel uit zijn Cooper heeft moeten halen, geworden. Snel rijden en daarbij je wagen niet kapot draaien, dat is de eerste regel uit het handboek van de autocoureurs. Bonnier is daarin geslaagd, Stirling Moss niet. Onze landgenoot Carel Godin de Beaufort, die met zijn 1600 cc Porsche al bij voorbaat kansloos was, sleepte er, overigen* met een achterstand van zeven ronden, na een verstandig gereden wedstrijd, nog een tiende plaats uit. Spectaculair Spectaculair waren de sportwagen races, die aan de Grand Prix vooraf gingen. Van sommige deelnemers was de rijstijl nogal aan de knap riskante kant en ongevallen zijn dan ook niet uitgebleven. In de eerste race, die ge makkelijk door Henk van Zalingen werd gewonnen, ging in het bos de MG van Schipperijn uit Bussum over de kop. De onfortuinlijke rijder werd met een vermoedelijk gebroken sleutel been naar het ziekenhuis te Haarlem gebracht. „Dat is dus goed afgelopen", vertelde microfonist Piet Nortier opge ruimd. hoewel hij er voor alle zeker heid het woordje „hopelijk" achter liet volgen. Goed er af kwam ook de Rotterdam mer KalkmanNortier: ..alleen maar een bloedneus" en 'bijzonder fortuin lijk was ook de Schiedammer Bennekom, die met zijn Porsche in de Hoek van Tarzan een luchtreisje ging ondernemen, dat iedereen op de tribunes er koud van werd. Bennekcm werd ongedeerd uit zijn wagen gepeuterd, maar aan die Porsche hebben ze in de garage nog wel even werk Het meest interessant was de tweede sportwagenrace, waarin drie cracks. Lex Beels op een Cooper, Bcb Slotemaker op een Hirondelle en Poll op een PB. de tien beste rijders uit de eerste wedstrijd twee minuten voorsprong gaven. Poll en Beels moesten met motorpech vrij spoedig het veld ruimen, maar Bob Slotemaker. die instructeur is bij een anti-shpschool en de gelegenheid niet voorbij liet gaan om de toeschouwers te tonen op welk een fraaie wijze een auto al niet kan slippen, redde het stuk op vrij gemakkelijke wijze. In de twaalfde ronde had hij de achtervolging al vol tooid en met. grote voorsprong op Heze- mans 'Trenkel Porsche) en Van Zalin gen, die in een slip de achterkant van zijn Hirondelle zwaar beschadigd had, ging hy als winnaar over de eindstreep. Uitslagen Grand Prix: 1. Joakim Bonnier (Zweden) met BRM de 75 ronden (totaal 314.5 km) in 2 uur 5 min. 26 8 sec. (gemiddelde 150.406 km/u); 2. Jack Brabham (Australië) met Cooper Climax 2.05.41.0 (gem. 150.121 km/u); 3. Masten Gregory (VjS.) met Cooper Climax 2.06.49.8 (gem. 147.770 km/ui. Op één ronde: 4. Innes Ireland (GJ.) met Lotus; 5. Jean Behra (Fr.) ■A. Stirling Moss zoekt troost bij een flesje chocomelk. Na zeven ronden moest eerst de Amerikaan Harry Shell eraan geloven. Vervolgens was het Tony Brooks, die de Cooper langs zich zag komen en in de 16e ronde was dat ook met Graham Hill het geval. Toen diende zich voor Moss een har dere noot aan: de Ferrari-ruder Jean Bëhra. Rondenlang 'kwamen de rode Ferrari en de groene Cooper enkele meters achter elkaar door, maar wat Moss ook probeerde, hij kreeg eenvoudig voorlopig geen kans de geroutineerde Fransman te passeren. Intussen had aan de kop Joakim Bonnier eerst met Gre gory afgerekend en vervolgens, zij het met enige moeite, een aanval van Jack Brabham gepareerd. In de 25ste ronde kreeg Moss eindelijk de kans Behra te passeren en met een vrij veld voor zich begon Stirling, wiens bochtenwerk weer subliem was, met grote ijver aan de voorsprong van zijn concurrenten te knabbelen. Prachtige race Nationale atletiekwedstrijden te Amsterdam Het begin was een beetje aarzelend: eerst maakte Peter Nederhand een valse start, toen weigerde het pistool van NTC-secretaris Jo Moerman en pas bij de derde poging waren de atleten goed weg, zó goed, dat Eef Kamerbeek nog voor de nationale invitatie-atletiekwed strijden van het jubilerende AAC uit Amsterdam één minuut oud waren, reeds voor een Nederlands record 110 meter horden zorgde. Veertien viertiende seconde wezen de chronometers, een evenaring van Kamerbeeks eigen prestatie. De PSV-atleet moet wel bijzonder goed in vorm zijn. Zaterdag avond liep hij in Leverkussen reeds veertien-vier. In de nacht kwam hij terug naar Nederland en begon zondagmiddag op de sintelbaan aan het Olympiaplein aan een uitgebreid programma, waarvan die horden- race nog maar een inleiding vormde. Er volgden nog: een speerworp van 59.69 m., een stoot met de kogel van 13.09, een sprong van 6.58 m. ver en alsof dat allemaal nog niet genoeg was, plakte Nederlands beste tienkamper er tot slot nog een discusworp van bijna veertig meter aan vast. Haase, Ellen Ort. Joke Bijleveld, Wemmy Spierenburg en Joke Tamerus. Joke Bijleveld trok zich van haar concurren tes niets aan. Stil en teruggetrokken voor de start, „sprong" ze uit de start blokken en terwijl Nannie Haase, Han- nie Bloemhof en Ellen Ort nog op één lijn de strijd om de' tweede plaats uit vochten, dreef de Haagse reeds over de streep, zoals gezegd, na 11.7 sec. Hannie Bloemhof's tijd was 11.9 sec., derde werd Nannie Haase in 12.2 sec. en vierde Ellen Ort in 12.3 sec. Meinder Blankenstein had de snelle 1500 meterrace, die hij de avond tevo ren in Leverkussen gelopen had, ken nelijk nog een beetje in de benen. Daarom kon hij niet zo goed mee komen met het duo HausHeida, dat na een 400 meter in 53 seconden aan een snelle 800 meter tijd ging werken. De Amsterdammer werd uiteindelijk het slachtoffer van zijn eigen tempo en viel ver terug, maar Haus bleef doorgaan en kwam met 1 min. 51.2 sec. dicht in de buurt van Blankenstein's nationale record. Een Blankenstein, die door een formidabele eindsprint Heida op de streep passeerde en twee de werd. Hier ligt Stirling Moss nog aan^e kop voor Joakim Bonnier met. Ferrari. Op twee ronden: 6. Phil Hill (VB.) met Ferrari: 7. Graham Hill (G.B.t met Lotus; 8. Maurice Trintig- nant (Fr.) met Cooper Climax. Op vier ronden 9. Cliff Allison (G.B.) met Fer rari. Op zeven ronden: 10. Carel Godin de Beaufort (Nederland) met Porsche Rennsport. Het klassement voor het wereldkam pioenschap der coureurs, waarvoor thans drie wedstrijden zijn gereden de Grote Prijzen van Monaco en Nederland en de 500 mijlenrace van Indianapolis ziet er thans als volgt uit: 1. Jack Brabham ^Australië) 15 pnt; 2. Rodger Ward (V.S.) 9 pnt; 3. Joakim Bonnier (-Zweden) 8 pnt: 4/5. Tony Brooks (G.B.) en Jim Rathman (V.S.) beiden 6 pnt. Wereldtijd Deze ideale en goed georganiseerde atletiekmiddag bracht meer uitstekende prestaties. Een 400 meter dames van Ine ter LaakSpijk in 56.9 sec., een prach tige 100 meter van Joke Bijleveld in 11.7 sec., goede worpen en stoten van Kees Koch, een vierhonderd meter van de Zuid-Afrikaan Malcolm Spence in 46.9 sec., een snelle 800 meter heren en twee juniorverrichtingen die er wezen moch ten. De 19-jarige Zaandammer Chris Konings („ik heb twee weken op m'n zenuwen geleefd voor deze dag") liep in zijn eerste 1500 meterrace het natio nale record van Van Grinsven aan stukken (4 min. 8 sec.) en bracht het op 4 min. 1.4 sec. Zou Konings bü de heren meegelopen hebben of enige tegenstand van betekenis hebben ge had, dan was hij zeker onder de vier minuten gekomen. De jongere (17) Jan van Uden van Frederik van Schaesberg uit het plaatsje van die naam. bracht de hele sintelbaan in beroering door een 600 meter te lopen in 1 min. 20.1 sec. Er bestaat voor dit nummer geen officieel Nederlands record, maar het is een tijd waarvoor zelfs onze beste 800-meterlopers zich flink moeten inspannen. En die zijn geen zeventien! Snelste junioren Joke Bijleveld met haar reeds meer malen gelopen tijd van 11.7 sec. de snelste juniore ter wereldklopte op- Joke Bijleveldsnelle 100 meter nieuw onze nationale kampioene Hannie Bloemhof. ..Ik dacht da: ik er al was", zei ze na de spannende 100 meter finale. „Je ziet die eindstreep bijna niet, daar om hield ik zo vroeg in". Inderdaad stopte ze af. Ruim drie meter voor de finish liet zij zich uitdrijven in de ver onderstelling dat ze de streep reeds voorbij was. Desondanks werd het 11.7 sec. Een tot op de finish volgehouden sprint, en een tijd van 11.6, misschien wel 11.5 sec was mogelijk -geweest voor het slanke Haagse meisje. Die finale 100 meter dames was de sterkste, die mo menteel in Nederland kan worden samengesteld: Hannie Bloemhof, Nannie Hans Smit (V en L) gaat als win naar van de 100 meter heren over de streep. De gesnorde Zuid-Afrikaan Malcolm Spence demonstreerde hoe een 400 meter gelopen moet worden. Driehonderd meter lang konden Flip Moerman en Jan Parlevliet hem aardig bijhouden, toen stoof Spence schijnbaar zonder in spanning van hen weg en maakte „even gauw" een wereldtijd van 46.9 sec. Voor Moerman en Parlevliet bleven de klokken op 48.7 en 49.3 staan. Hans Smit stelde enigszins teleur. Misschien was ook hij nog wat moe van „the night before" in Leverkussen. In ieder geval zijn 100 metertijd van 10.8 sec., was niet dave rend. Enkele uren later liet de onfor tuinlijke V. en L.'er bij de 4 x 100 m. in gewonnen positie het estafettestokje val len Kees Koch net terug uit Sofia gaf het publiek tenslotte nog een prach tige demonstratie discuswerpen. Na een kogelstoot van 15.50 m. kwam hij ook op zijn andere specialiteit dicht bij z'n nationaal record. In de finale plofte de discus bij de verste worp na 53.42 meter neer. TURNEN Geen succes voor onze turnsters De Nederlandse turnsters Riek Leib- brand en Rini de Wolf hebben in het toernooi om de Europese gymnastiek- titel, dat te Krakau is gehouden, geen succes gehad. De wedstrijden bestonden uit een vierkamp, gevormd door de on derdelen: vrije oefening op muziek, paardspringen, evenwichtsbalk en brug met ongelijke leggers. Riek Leibbrand en Rini de Wolf werden resp. 23 en 24e. De eerste tien plaatsen werden alle be zet door Oosteuropese meisjes, bij wie de Russische afvoriete Astakhova niet ver der kwam dan de zevende plaats. De uitslag was: 1. Kotowna (Polen) 37.35 pnt.. 2. Teodorecu (Roem.) 37.76 pnt., 3. Iovan (Roem.) 37.40 pnt., 4. I Bucza (Hong) 37.30 pnt,, 5. Bosakova (Tsj.-Slow.) 37.26 pnt,. 6. Foest (Oost- I Did.) 37.23 pnt,. 7. Astakhova (Rusl.) 37.03 pnt., 8. Caslavska (Tsj.-Sl.) 36.66 pnt., 9.Tass (Hong.) 36.63 pnt., 10. Dimo- va (Buig.) 36.60 pnt., 23. Riek Leibbrand (Ned.) 34.16 pnt., 24. Rini de Wolf (Ned.) 33.13 pnt. Tennis-uifslagen HOOFDKLASSE A: Thor RW—DDV 10-1: Leimonias— IWOO 10-1. HOOFDKLASSE B: Afdeling 1-:PhilharmonicDash 5-6 Hilversumse LTCJoy 65. Afdeling 2: Toeg HillecersbergEn- schedese LTC 8-3. DDV II—Alta 10-1 DDV 2 (kampioen). Uitslagen Moss reed een prachtige race en de toeschouwers begonnen zich af te vragen hoeveel ronden de Engelsman nodig zou hebben om Bonnier van de leiding te verdringen. Elke ronde slonk de voor sprong. In de 27ste ronde had hij Masten Gregory te pakken en in de 49ste moest ook Jack Brabham zich gewonnen geven. Toen kwam de aanval van Moss, die intussen in de 42ste ronde de snelste ronde van de wedstrijd had gedraaid (1 •min. 36.6) op Joakim Bonnier. In de zestigste ronde moest ook de Zweed het hoofd buigen. Het enthou siasme onder de toeschouwers was groot en iedereen rekende al op een zege van Stirling Moss. Anti-climax Toen volgde de anti-climax en de sen- satie van deze, dankzij Moss, zeer ge- slaagde Grand Prix. In de 63ste ronde kwam de ontkno ping. Niet de Cooper kwam t-oen als eer ste uit het bos schieten, maar de groene BRM. Even later werd het duidelijk wat er was gebeurd. Een ontmoedigde Moss j bracht zijn Cooper voor dö pik tot stil stand. De stofbril ging -omhoog en de De voornaamste uitslagen luiden: Dames: 400 meter: 1. Ine ter Laak Spijk (Enschede) 56.9 sec, 80 meter horden: 1. Willy Bakker Cysouw (Vlissingen) 11.6 sec.. Speerwerpen: 1. Wil van Montfoort Cs-Hertogenbosch) 42.49 m. 100 meter: 1. Joke Bijleveld (Den Haag) 11.7 sec; 2. Hannie Bloemhof (Arnhem) 11.9 sec; 3.. Nannie Haase (Den Haag) 12.2 sec. Heren: 110 -meter horden: 1. Kamer beek (Eindhoven) 14 4 sec., evenaring van het Ned. record; 2. Nederhand (Rot terdam) 14 9 sec. 1500 meter: 1. Steylen Vlaardingen) 3 min. 58.4 sec. S-peerwerpen: 1. Kamerbeek 59.69 m. 600 meter jongens b: 1. Van Uden (Schaesberg) 1 min. 20.1 sec. Kogelstoten: 1. Koch (Rotterdam) 15.50 m.: buiten mededinging: Kamer beek 13.09 m. Verspringen: 1. Weisscher (Amster dam) 7 meter. 400 meter: 1. Malcolm Spence (Zuid- Afrikai 46 9 sec; 2. Moerman (Rotter dam) 48.7 sec 4x100 meter estafette 1. AAC (Am sterdam) 43.1 sec; 2. HAV (Haarlem) 43 8 sec. 1500 meter jongens a: 1. Chris Konings (Zaandam) 4 min. 1.4 sec. (nieuw Ne derlands record). 800 meter: 1. Haus (Eindhoven) 1 min. 51.2 sec: 2. Blankenstein (Den Haag) 1 -min. 52 3 sec. Hoogspringen: 1. Nummerdor (Apel doorn) 1.80 meter 100 m^ter 1. Smit (Den Haag) 10.8 sec; 2. Ruyters 'T-erbeeki 10.9 sec. 3000 meter: 1 Kunen 'Breda) 8 min 32.2 sec; 2. Jonkers (Breda) 8 min. 40.6 sec. Discuswerpen: 1. Koch (Rotterdam) 1.42'm. Malcolm Spencerdemonstra tie op 400 m KJN.V.B.-foio (Van onze Haagse redactie) De laatste KNVB-toto van dit seizoen heeft totnutoe eén winnaar van de eerste prijs van f67.555.— opgc'cvcrd. 71j In haalde 15 punten Voor cic tweede p. van f 28.950.meldden zich gisteravond reeds vijf deelnemers met 14 goede uit slagen. In totaal werd in deze toto f275.735.— ingeaefc.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5