Vier Koninklijke onderscheidingen op het feest van „De Sleutels" VITELLA Personeel biedt directie geschilderd portret aan PALEN IN DE GROND VOOR FOTOKIJKER STERREWACHT Uo-tca instant pudding BRYLCREEM voor mooi gezond haar BRYLCREEM MAANDAG 1 JUNI 1959 Op feestelijke wyze is zaterdagavond een „uitroepteken" gezet achter de in vele hoogtepunten uiteenvallende viering van het 75-jarig bestaan van de N.V. Meel fabriek „De Sleutels" v/h De Koster Co. Mocht één der directeuren, de heer H. J. de Koster, reeds tijdens de onlangs gehouden receptie kennis nemen van zjjn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, zaterdagavond werd tot viermaal toe een Koninklijke onderscheiding de eremedaille in brons ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Zij was bestemd voor de heren J. van Hoeflaken, J. J. van Oosten, Jac. Ouwerkerk en J. Mieremet, die op diverse plaatsen in het bedrijf de veertig jaar hebben volgemaakt en daarvoor reeds in de kring van het personeel werden gehuldigd. Bovendien werd deze avond aan de directie, de heren H. J. de Koster en ir. F. K. ,T. Beukema toe Water, het huldeblijk van het personeel: een door Sierk Schroder geschilderd portret, aangeboden. GESCHENK VOOR DIRECTIE Nadat de geridderden weer temidden van hun familie een plaats hadden ge vonden, werd de schijnwerper letterlijk en figuurlijk gericht op beide directeu ren. In een hartelijke toespraak bood ir. Bol hen namens het personeel een ge schilderd portret aan. Kon dit portret aan de heer De Koster reeds worden ge toond, het portret van ir. Beukema toe Water een kunstschilder mag men nu eenmaal niet haasten was nog slechts Ir. H. A. Bol, die de grote .Sleutels familie" de grote zaal was vrijwel ge heel bezet een hartelijk woord van welkom toeriep, deed het een genoegen, dat daarvan drie generaties De Koster deel uitmaakten, Commissarissen en di rectie dankte hij hartelijk voor het mede leven en de belangstelling, welke zij steeds voor deze „familiekring" tonen. Wethouder J. C. van Schaik, die deze avond in zyn kwaliteit van loco-burge meester aanwezig was en na dit welkom direct het woord verkreeg, wees op het respectabel aantal jaren, dat de Jubila rissen een klavérblad van vier bij dit voor Leiden zo belangrijke bedrijf hebben volgemaakt. Met de directie en vele anderen hebben zij, aldus spreker, dit bedrijf, dat van uitermate groot be lang is voor de voedselvoorziening, groot gemaakt en ook helpen houden. Zij wis ten van volhouden en hebben met bij zondere toewijding en ijver hun krachten aan het bedrijf gegeven. Het gaf spreker dan ook veel vreugde, dat hy kon mede delen, dat het H.M. de Koningin had behaagd om aan de jubilarissen de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Nadat de heer Van Schaik de onder scheidingen had opgespeld, was het woord aan de heer H. J. de Koster. Spreker, die de jubilarissen geluk wenste met hun onderscheiding, wees voorts in het kort op de oude en zeer hechte banden, welke dit jubilerende be drijf met de Sleutelstad nu reeds zovele jaren heeft. Het wapen van de Sleutel stad, is ook het fabrieksmerk van de N.V. Een merk, dat in vrijwel iedere stad en dorp van ons land door ons wordt uitgedragen. Wij voelen ons in deze stad. aldus de heer De Koster, gelukkig. Wy zijn er en wij blijven er! Ofte Sterman declameert voor Geref. Jeugdverband De in dit seizoen georganiseerde acti viteiten van het Geref. Jeugdverband vonden zaterdagavond in het geheel ge vulde wijkgebouw „Levendaal" een bij zondere en vooral kunstzinnige afslui ting. De van radio en televisie bekende Westindiër Otto Sterman, die in zijn vertellingen een speciale voorliefde heeft voor bijbelse onderwerpen, was naar Leiden gekomen om hier een voor drachtsavond te verzorgen, o.a. inge steld op de negro-spirituals. Otto Sterman, wiens programma gege ven werd onder het motto „Ik ben een neger", wist in zijn declamaties zeer te boeien. Diep kwam men tijdens zijn voordracht onder de indruk van het leed der negers, in zo menige spiritual be zongen. Doch ook met de kostelijke ne gerhumor, o.a. in de Westindische sprookjes, werd men deze avond gecon fronteerd. Sterman bezit de gave zijn gehoor te boeien en deelgenoot te ma ken van de strekking der door hem ge brachte liederen. Hij beschikt over een mooie natuurstem en over een beweeg lijke, soepele voordracht. Ruim f 4000 voor nieuwbouw Diaconessenhuis Dank zij de medewerking van zeer ve len heeft de alhier gehouden straat- en huis-aan-huis-collecte ten bate van de nieuwbouw van het Diaconessenhuis f. 4015 opgebracht ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen Fran se taal- en letterkunde mej. M. v. d. Vliet (Den Haag) en de heer F. A. M. Linnebank (Den Haag); doet. examen Franse taal- en letterkunde mej. A. A. Kauer (Den Haag) en de heer T. Pan- huvsen (Den Haag); kand. examen En gelse taal- en letterkunde mej. D. J. Be- neker (Schiedam) en mej. E. Klooster huis (Den Haag). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN': Karin PlUippine, dr v. J. Brouwer en C J de la Lau; Johannes Medard. zn v. H. Westera en J. Joosten; André Cornell* Christiaan. zn v. A. J. de Bree en C. A. H. Sohout; Judith, dr. v. A. Brelmer en A. Fischer. OVERLEDEN: p Tetteroo. 46 Jaar. echtgenote v. O. H. Koster; J. Dajmeberg, 6 maanden, zn{ A, T. M. van der Meg, I JoaJ» Soon. Het jubilerende klaverblad van vier, v.l.n.r. de heren J. J. van Oosten, Jac. Ouwerkerk (wethouder J. C. van Schaik) J. van Hoeflaken en J. Mieremet. (Foto L.D./Van Vliet) in schets aanwezig. Aan dit geschenk werd voor beide directeuren nog een bloemenhulde toegevoegd, waarin ook de echtgenote van wijlen de heer A. de Koster deelde. Na het dankwoord van beide directeu ren, die zeer getroffen waren door de vorm, waarin' dit huldeblijk was ge goten. was het woord nog even aan de voorzitter van de Personeelsvereniging M.D.S., de heer J. C. Mattaar, die de directie dankte voor de steun, welke de vereniging nu reeds zo vele jaren van haar mag ontvangen. Na al deze hulde waren het woord en de daad aan het Theaterbureau Daan Hooykaas, dat met een vrolijk en ge animeerd cabaretprogramma, waaraan o.a. medewerkten Willy Vervoort, The Three Jacksons. Tonny Boucher, Tobi Rix en de Spelbrekers, zorgden voor veel humor en gezonde ontspanning. Een geanimeerd bal onder leiding van de heer J. Alphenaar en met medewer king van „The Woodchoppers", bracht aan dit enthousiast Sleutelsfestijn een even enthousiast slot. Vrydag en zaterdag zijn aoht zeer zware beton- palen, die elk een gewicht van vier ton hebben, in de grond geheid op het ter rein van de Leidse Ster- rewacht. Op deze kolossen van veertien meter lengte komt de fotografische kyker te rusten in de nieuwe koepel, die hier wordt gebouwd en die in maart volgend jaar moet zijn voltooid. Aanvankelijk stond de koepel voor de fotografi sche kyker opgesteld dicht bij de ingang aan d Kaiserstraat. De bouw van het toren-laboratorium voor zoölogie maakte ech ter verplaatsing noodza kelijk, omdat het ..zicht" in did richting (verstoord werd door de warmtebe- wegingen in de luoht boven het laboratorium. Bovendien leende deze oude plaats van de foto grafische kijker zich uit stekend voor de bouw van ?en nieuwe werkplaats, waaraan ook grote be hoefte bestond. Nadat de kijker uit de oude koepel was verwij derd en deze koepel was ifgebroken, werd de fun dering geheid voor de nieuwe werkplaats. Daar na werden eind vorige week de acht kolossen van palen voor de funde ring van de fotografische Kijker geslagen. Bijgaande foto geeft een 'beeld van het slaan van da laatste dezer palen, zaterdag ochtend. Het geitouw voor de koepel komt niet op deze 'palen te rusten, maar cp een eigen fundering. Daardoor wordt de fun dering van de kijker zelf zoveel mogelijk gevrij waard van trillingen. Ook in de oude koepel stond de kijker op een eigen fundering. Vanzelfsprekend is de fotografische kijker bui- een gebruik, zolang de bouw duurt. Men besteedt deze tijd echter nuttig, door de kijker geheel te reviseren en enkele ver beteringen aan te bren gen. Foto LIV*. Yhet. W. M. van Rijkom verlaat S.L.F. Vrijdag was voor de heer W. M. van Rijkom, chef van het kabelnet-buitenge meenten bij de SLiF, het moment aan gebroken, om na een periode van ruim 40 jaar dit energiebedrijf met pensioen 'te verlaten. De heer en mevr. Van Rykom werden ter gelegenheid van dit feit in de kan tine van de fabrieken door de directie ontvangen. De directeur, ir. Y. Ykema, sprak als eerste de scheldende functio naris toe en dankte de heer Van Rijkom voor het vele werk door hem verricht in het belang van het bedrijf en voor de prettige wijze waarop de heer Van Rijkom steeds met hem had samenge werkt. Spreker wenste hem het beste toe voor de komende jaren. Ook de volgende sprekers getuigden van hun lof voor het werk van de heer Van Rijkom. De voor zitter van de personeelsvereniging bood mevr. Van Rijkom bloemen en de heer Van Rijkom een boek aan. Na dit samenzijn namen het overige personeel en ook vele relaties afscheid van de heer Van Rijkom. Op een later tijdstip zal de heer Van Rykom nog van zijn naaste medewerkers afscheid nemen. EXCURSIE VOLA. Zaterdagmiddag hield de Vola haar laatste excursie in dit seizoen. Ditmaal werd een bezoek gebracht aan de Ket- tingfabriek van de Kon. Nederl. Grof smederij. Aan het begin van de excursie hield de heer G. v .d. Waals een inlei ding over de fabrikatie van hijs- en an kerkettingen vanaf 5 mm. tot 100 mm. Een en ander werd met lichtbeelden ver duidelijkt. Hierna werd het gezelschap in de gelegenheid gesteld de fabriek te bezichtigen. Aan het eind van de middag dankte de voorzitter, de heer C, L. de Bree. de heer Van der Waals en zijn medewerkers voor het gebodene. Advertentie 38 ct per pakje Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect halrdressing Beecham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. Adam „Oud Leiden" bracht bezoek aan Maasland Toonkunst-leerlingen toonden hun kunnen OPENBARE LES VOOR „GEVORDERDEN". De zin van kandelaars, die meer zijn dan alledaagse en nuttige voorwerpen, is dat hun lichten schijnen op de ge zellige en intieme uren, welke in het culturele verkeer der mensen een goed gebruik zijn. Daarom organiseren ook muziekscholen hun intieme bijeenkom sten, en „Toonkunst"-Leiden moet dat menigmaal dien, gezien de veelheid van haar organismen en activiteiten. Eergis teren was het een groep „gevorderde leerlingen", die in de welgevulde con certzaal aan het Rapenburg haar lichten ontstak. De pianiste, M. A. Jansen, beet de spits af met Debussy's Cake Walk en verschafte daarmee een bemoedigende ouverture. Zes klavierspelers zouden nog volgen. Marjan den Herder deed dat met stukken van Grovlez, technisch verre van onverdienstelijk en met al aardig ontwikkeld gevoel voor klankverfijning. Nel Louwerse trakteerde op een gerecht, waaraan vroeger geen pianist ont snapte: Sindings Frülingrausschen, moeilyker dan zij zelf heeft voorzien. Zij startte met zoveel optimistische over moed, dat de ruisende stroom van haar gebroken akkoordenreeksen wel een paar schokken had te verduren. Haar tech nische mogelijkheden zijn niet te looche nen, maar zij moet een visie op het stuk opbouwen en alles onder controle hou den. Lucette Hoogenberk kan haar tot voor beeld zijn. Haar Bai'tok-stukken o.a., ge speeld met een volwaafdige klankrijke geëgaliseerde toon, met fraaie autonomie van de linkerhand en een, gezien haar jeugd, zelfverzekerde aanpak, hadden niveau. Een meisje met pianistisch ta lent, dat ook nog wel over meer dan vir tuositeit nadenkt. Benno Gans belooft misschien even veel, maar is door zyn overheersende emotionele gerichtheid minder bedacht zaam. En dat laatste was Beethoven in zijn sonate wèl, ondanks die latere beti teling „Pathétique". Gans kan al or kestreren in zijn toonvorming en toont door z'n intelligentie begrip voor struc tuur en zin voor specifieke pianosonori- teiten. In onderdelen was er bewonde renswaardig spel, concertspel zelfs jnaar innerlijke rust moet zijn gids worden en stroomversnellingen dient hij in te dammen. George Anderson leeft in een andere wereld, een van klankvisioenen, van hét sferische en suggestieve en van dyna misch verglijdende expressiviteiten. Dit zou hij allemaal verbroddelen als de 'techniek, die Tansman vergt in zijn Preludes „en forme de blues", niet ste vig gefundeerd lag. Uit de wijze om overgangen en subtiele nuance-verschui vingen te realiseren, is positieve muzika liteit en begaafdheid af te leiden. Ook Marleen Deurvorst kan piano spelen, al is haar gevoel voor esthetiek minder gescherpt. Haar Debussy-Arabes ques waren nog niet echt „verteld". Toch kwam fragmentarisch de dynamiek wel „vrij" en zelfs de toon, diè als het ware om parfum vroeg. Visie en loskomen van het blad zal veel helpen. Zij begeleidde met een goed klanktype in hun fluitspel Frank Potjer in sonatewerk van Loeillet en Leline Krautz in een sonatedeel van Christiaan Bach. Potjer was vlotter en overtuigender in het, naar de noten, moeilijke snelle dan in het langzame deel. Maar dat is een kwestie van fijne int uïtie voor de voor drachtskunst en de leeftijd bevordert dat niet. Goede scholing is duidelijk, even als bij Liline Krantz, die wegens haar zingend vermogen twijfel aan muzikali teit uitsluit. Haar toon was nog te klein om vorstelijk boven de begeleiding te staan. In het hoge register zal zij gaan deweg wel meer aan helderheid winnen. Twee trio's bezorgden een aparte at tractie. Drie klarinetten speelden heer lijke muziekjes van Schneider, vol in de toon, stabiel, mooi van intonatie en be houdens een hapering, uitstekend op el kaar ingespeeld. Met drie gitaren, in muziek van V. Call, ging het ongeveer ook zo. Geslaagd was hun wijze van aan tokkelen, die de op zich zelf korte en droge toon het meest opheft en klankrijk maakt en een orkestrale indruk wist na te laten. De trompet van Koos v. d. Mark heb ben wij voor de finale van dit verslag bewaard. Zijn „Trumpet Voluntary" van Purcell oogstte naar de by val gemeten, 't grootste succes. En dat mocht, gelet op de glanzende toon, de markante muzi kale kracht, de keurige embouchure ei de uitgewogen klanksterkte. Dit werr een trompet als een feestredenaar.. Zaterdagochtend vertrokken acht en dertig leden van de Vereniging „Oud- Leiden" naar de niet veraf gelegen lan delijke gemeente Maasland om daar een genoeglijke dag door te brengen. Voor dat het doel werd bereikt brachten de leden een bezoek aan ,,'t Woud" (ge meente Schipluiden), waar zich een slechts door een tiental alleraardigste huisjes omsloten, ver van alle verkeer gelegen, oud kerkje bevindt. Tijdens de verdere reis werden ach tereenvolgens. onder deskundige leiding bezichtigd het fraaie inrijhek van „de Leeuwenwoning" versierd met z.g. schildhoudende leeuwen, de in 1666 ge bouwde en sedert kort gerestaureerde boerderij aan de Westgaag Nr. 28, de buiten bedrijf gestelde korenmolen (1767) „De Drie Leiij's" en de Dijkjxtl- dermolen, een in 1718 gebouwde acht kante. riebgedekte, bovenkruier. In het verenigingsgebouw ..Trefpunt" werden de deelnemers verwelkomd door de voorzitter van de Cultuurkring „Masalant", de heer C. F. Petit dit de la Roche, waarna begroeting volgde door de burgemeester van Maasland, onze oud-stadgenoot, de heer F. Groot Enzerink. Nadat het gemeentebestuur een kopje koffie had aangeboden, volg de een bezoek aan de aan de Zuidbuurt- se weg gelegen, uit de tweede helft van de 17de eeuw daterende boerderij waar een met fraaie oude tegels versierde wand in de woonkamer en een fraai be timmerde bedstede ieders bewondering afdwongen. Na de koffiemaaltijd bezichtigde het gezelschap de Ned. Herv. Kerk. eens de Maria-Magdalenakerk, welke in 1241 door Graaf Willem II werd geschonken aan de ridderlijke Duitse Orde „De Ba lije van Utrecht", Stem van moordenaar via radio en T.V. (Van onze correspondent in Bonn) Het afgelopen weekeinde hebben tien duizenden Westberlyners via radio en televisie naar de stem van een onbeken de man geluisterd, die beweert de moor denaar van een 17-jarige middelbare scholier te zijn. Van de zijde van de luisteraars werden vijftig aanwijzingen aan de politie gegeven, waardoor deze een onderzoek kon instellen naar de identiteit van de onbekende. In brieven en telefoongesprekken van openbare telefooncellen uit heeft de onbekende reeds enkele malen medege deeld, dat hij de moordenaar is van de 17-jarige Tilmann Zweyer. die op 3 november 1956 met een vergiftigde bon bon werd vermoord. Men heeft lange tijd de apothekeres Stefanie Bergmann, die een relatie onderhield met de vader van de vermoorde jongen, van de moord verdacht. Zij is het vorige jaar wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De Berlijnse politie kwam op het idee door een experiment te Stuttgart, waar bij het vorige jaar de ontvoerder van een kind op soortgelijke wijze met be hulp van zijn op een band opgenomen stem kon worden opgespoord. Ook in Berlijn werd een bandopname gemaakt van de stem van de onbekende, toen deze verleden week weer eens uit een telefooncel met de politie belde en haar mededeelde, dat hij vier pakjes met ver giftigde bonbons aan enige Berlijners had gestuurd. En die stem hoorden de Berlynse radio-luisteraars en televisie kijkers vrijdag- en zaterdagavond. Men verkreeg als eerste resultaat de zeker heid, dat de onbekende man in het Westberlijnse district Zehlendorf woont en dat hij betrekkelijk jong moet zijn. Maar ieder spoor van de ontbreekt overigens nog altijd. Linkse overwinning in Singapore De (linkse) Volksactiepartij heeft zaterdag bij verkiezingen in Singapore een grote meerderheid behaald (43 van de 51 zetels). Zondag werd namens de partij verklaard, dat zij niet van plan is de handlanger van de communistische partij te zijn. In een verklaring na een vergadering van de partijleiders werd gezegd: .,In beginsel zyn wij niet van plan de zuivering die de vorige regering is begonnen, voort te zetten. Maar men moet weten, dat, indien het nodig is. een regering van leden van de Volksactie partij volkomen in staat is haar eigen maatregelen te nemen om de veiligheid an de staat en de overwinning van de democratie te verzekeren". Zoals bekend, heeft de Volksactiepartij haar verkie zingscampagne gevoerd onder de leuze: „tegen de blanken". Na terugkeer hield de heer J. Em- mens uit Naaldwijk een korte causerie over enkele historische aspecten van de gemeente Maasland, Maasland kan bogen op een niet on belangrijk historisch verleden hetgeen bleek uit de door het gemeentebestuur in de grote zaal van „Trefpunt" bijeen gebrachte verzameling oude kaarten, oude boekwerken, opgegraven aarde werk. oude gebruiksvoorwerpen, kleder drachten enz. Voorts uit oud zilverwerk beschikbaar gesteld door 't bestuur van de Ned. Herv. Kerk. De burgemeester gaf bij elk tentoongesteld voorwerp een uitvoerige toelichting. Naast voorwerpen uit het verleden was tentoongesteld een maquette van het bij de bestaande dorpskern aanslui tende uitbreidingsplan. Nadat het tentoongestelde met be langstelling was bezichtigd sprak de voorzitter van de Cultuurkring een slot woord. De heer Pelinck, bestuurslid van „Oud Leiden", betuigde dank aan allen die aan het welslagen van deze genotvolle en leerzame dag hun medewerking ver leenden. „THE EDDY DUCHIN STORY" „The Eddy Duchin Story", een film, welke als wij ons niet vergissen reeds eerder in onze stad werd vertoond, draait deze week in het Hogewoerd- theater, aldus schreven wij zaterdag jl. in onze filmrubriek. Thans blijkt echter, dat wij ons wel vergist hebben. De ver toning van deze aangrijpende Ameri kaanse film is n.l. een première voor Leiden! EERVOL ONTSLAG DR. W. STORM VAN LEEUWEN By K.b. is op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan dr. W. Storm van Leeuwen als lector aan de Leidse Uni versiteit. 'iiilliiiiiliuiilillilliliillllllllllilillliiiiiilliiliiliiiilliliiliiiiiiiiiiiiiiiiiliilillllinililiilli: „Beul" bleef liever in kleedkamer Na afloop van een eatchwedstrtjd in de gemeentelijke hallen van het Franse plaatsje Tarbes hebben zich relletjes voorgedaan tussen een honderdtal opgeschoten jongnes en de politie. De jongens waren van oordeel dat een van de catch-wor- stelaars, „de beul van Bethune", al te woest was opgetreden in zyn partij, en wilde hem dit inpeperen, waarbij ze vergaten dat goed ge speelde woestheid nu eenmaal be hoort bij dit soort van vermaak. Zy probeeerden de deur van zijn kleedkamer te forceren en kregen toen met de politie te doen die een waterstraal op hen richtte. Zij moesten het veld ruimen» maar niet voordat ze de agenten met ste nen bekogeld hadden en twee sol daten, die de ordebewakers te hulp waren geschoten, een dracht stok slagen hadden toegediend. Tijdens deze miniatuuroorlog liet „de beul" van Bethune" zich wijselijk niet zien, zyn deur bleef hermetisch ge sloten. In de hallen is schade aangericht, met het gevolg dat de burgemees ter overweegt voortaan catch-wed- strijden in Tarbes te verbieden. Pensioenaanvragen voor weduwen en wezenwet Van heden af zijn formulieren ver krijgbaar voor het aanvragen van wedu- wenpensioen krachtens de overgangs bepalingen van de algemene weduwen- en wetzenwet (AWW). Deze formulieren kunnen worden gehaald bij de Raden van Ai-beid en bij alle postkantoren en postagentschappen. Volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn er in Ne derland circa 125.000 weduwen jonger dan 65 jaar. Hiervan komen er naar schatting ruim 100.000 voor een wedu- wenpensioen of een tijdelijke weduwen- uitkering in aanmerking. Weduwen van 65 jaar en ouder vallen niet onder de algemene weduwen- en wezenwet. Zy genieten ouderdomspensioen krachtens de algemene ouderdomswet (AOW).

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4