HEEL KATWIJK IN FEESTSTEMMING BIJ KOMST „LEIDSCH DAGBLAD" BASISKLOK Fleurige optocht met veel muziek Overdracht bij Oude Kerk werd door vele honderden bijgewoond Groei van KLM in uitstekende expositie in beeld gebracht Opgericht 1 maart 1860 Tweede blad no. 29257 Gedurende het badseizoen organiseert de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Kat wijk wekelijks een aantal evenementen voor de badgasten. In de drukke zomermaanden is er tel kens weer iets bijzonders aan de hand, hetgeen de badplaats voor de badgasten zo aantrekkelijk maakt. Zonder afbreuk te doen aan de evenemen ten van VVV kan men toch wel zeggen dat Kat wijk zaterdag een evenement van de eerste orde had toen de eerste klok van het carillon, dat in de toren van de Oude Kerk moet komen te han gen, de zgn. basisklok, geschonken door het Leidsch Dagblad, zijn feestelijke intocht in de ge meente deed. Heel Katwijk was in feeststemming en enkele duizenden Katwijkers waren naar de Oude Kerk samengestroomd om de officiële over dracht door de heer J. W. Henny, directeur van het Leidsch Dagblad, aan burgemeester H. Duiker, als vertegenwoordiger van de Katwijkse burgerij, bij te wonen. Voor de overdracht plaats vond was een feestelijke stoet door Katwijks straten getrokken. Muziek- en sportverenigingen begeleidden de vrachtwagen van de firma Ejjsbouts uit Asten (N.-B.), die de klok had gegoten waarover wij reeds eerder uitvoerig schreven. Op die feestelijk versierde wagen stond de „Leidsch Dagblad" basisklok, de eerste van het Katwijkse carillon, gegoten voor de opdracht tot het maken van het carillon is gegeven. Honderden hebben langs de weg gestaan om de stoet voorbij te zien trekken. De klok kreeg een werkelijk feestelijk onthaal. Goede dag voor carillon - comité Zaterdagmiddag te omstreeks 2 uur kwam de vrachtwagen van de fa. Eijs- bouts, waarop zich de klok bevond. Rijnsburg binnen rijden, na een tocht van ruim 3Vfc uur. In de schuur van de heer C. Leeuwenburg, Hereweg 6, ston den de heren L. Parlevliet en B. Star, beiden uit Katwijk aan Zee, reeds te wachten om de auto feestelijk te ver sieren. De tijd was wel een beetje kort, maar per slot betrof het geen wagen die in een bloemencorso mee moest rij den, dus kon men in korte tijd de wa gen een feestelijk tintje geven. Met blauwe irissen en witte anjers de laan achter het gemeentehuis, waar de taak van de Harmonie werd overge nomen door U.N.I. en de drumbands van D.V.S. en Amicitia, de wandelsport vereniging. Bovendien sloten zich daar bij de stoet aan een meisjesvereniging van de Ghr. Jonge Vrouwen Federatie, de gymnastiekvereniging „Hercules", een wandelgroep van „Amicitia" en een groepje leerlingen van de chr. oplei dingsschool aan de Parklaan te Katwijk aan Zee, dat aan de stoet een extra feestelijk tintje gaf door het uitbeelden van een bruiloftsstoet. Te ruim half- vijf vertrok de feestelijke stoet in de richting Katwijk aan Zee. Voorop reed een geluidswagen, die reeds bijtijds de komst van de basisklok aankondigde. Vele honderden sloegen de stoet in de straten van Katwijk aan Zee gade. Katwijkse kleuren werden enkele toeven voorop de wagen gemaakt, ter wijl de bak versierd werd met vlaggen. Ook de verhoging, waarop de klok stond, was versierd met toeven van de zelfde bloemen. Vier palmen in de vier hoeken completeerden het geheel. In een uur tijd hebben de heren Star en Parlevliet er voor gezorgd dat de wagen een heel ander uiterlijk kreeg, dat vol komen paste in de feestelijke stoet die in Katwijk werd gevormd. Nog geen klok gezien Om even over drie was men gereed en kon de wagen naar de nieuwe Rijnovergang in Katwijk aan den Rijn rijden. Reeds spoedig had de wagen daar veel bekijks en ook de ledcp van het carillon-comité en de burgemeester kwamen een kijkje ne men. Zij hadden al zoveel over klokken en carillons gepraat, doch nog geen enkele klok gezien, dat men wel nieuwsgierig was hoe groot die basis klok nu wel zou zijn. De tocht door Katwijk aan den Rijn werd opgeluisterd door de „Harmonie Katwijk" het kranige korps in de fraaie uniformen. Onder pittige marsnniziek ging de klok naar de Prinses Marijke- De heren L. Parlevliet en B. Star (rechts) versieren in Rijnsburg de wagen. (Foto L.D./Jaap van Duijn, Katwijk) Bij de Oude Kerk De grootste belangstelling concen treerde zich echter bij de Oude Kerk waar door de goede zorgen van de dienst van Gemeentewerken een over dekte stellage was gebouwd, waarop de klok geplaatst kon worden. Dankzij de toestemming van de kerkvoogdij der hervormde gemeente kon deze stel lage binnen de ommuring van de kerk worden geplaatst. Een duizend koppige menigte wachtte daar de komst van de „Leidsch Dagblad" ba sisklok af. Op het kerkplein hadden zich inmid dels vele genodigden verzameld, onder wie de burgemeester van Katwijk, de heer H. Duiker, het carilloncomité on der voorzitterschap van mr. J. van der Plas, in zijn functie van voorzitter van V.V.V., degenen, die reeds een hele klok hebben geschonken, de heer Eijsbouts, de maker van de klok en uiteraard de directie van het Leidsch Dagblad. Even over half zes kwam de stoet bij de kerk aan en na enig passen en me- De feestelijke stoet op de Boule- vard. (Foto L.D./Jaap van Duijn. Katwijk) ten hadden de muziekkorpsen en ver enigingen een plaatsje gevonden op het kerkplein. Met een kraanwagen werd de klok van de versierde vrachtwagen gebild en netjes op zijn plaats op de stellage geplaatst een precies werkje! Voor het voetlicht Als eerste voerde de voorzitter van het carilloncomité, mr. J. van der Plas het woord. „Het carillon-comité acht het een bijzonder groot voorrecht van daag voor het voetlicht te kunnen tre den, aldus spr. Vorig jaar zijn we onze actie begonnen en velen hebben zich misschien afgevraagd of het wel goed zou lopen en of er wel ooit een caril lon zou komen in de Oude Kerk. Men zag zo weinig van de actie. Er is echter min of meer achter de schermen hard gewerkt en het resultaat is dan ook geweest, zoals wij reeds eerder meldden, dat er ruim f 12.000 binnengekomen is. Vandaag treden we voor het voet licht, aldus spreker, en dat danken wij aan de schenkers van deze klok, de basis-klok van ons carillon. Het Leidsch Dagblad heeft ons een zeer grote dienst bewezen en heeft een groot offer gebracht voor onze bei aard. Reeds nu heeft dc directie op dracht gegeven deze klok te gieten en dat is een hartelijk applaus waard" een applaus dat met enthousiasme gegeven werd. Overdracht De heer J. W. Henny, directeur van ons blad, dankte in de eerste plaats de burgemeester en het carillon-comité voor de feestelijke intocht van de klok en de kerkvoogdij voor het beschik- oaarstellen van de plaats. De pers, al dus spreker, heeft een meervoudige taak. Een daarvan is de voorlichting, die zich om. heeft geuit bij de artike len, die wij over de Katwijkse haven hebben gepubliceerd een haven die noodzakelijk is en er naar sprekers vaste overtuiging zal komen, want waar een wil is is een weg. Een tweede taak is de dienende en die resulteert o.m. in het aanbieden van deze klok. Wij heb ben behalve door onze artikelen de stoot willen geven voor de tot stand- koming van het carillon. De Katwijkse burgerij moeit en zal nu de rest doen. Iedere gift, hoe groot of hoe klein ook, is daarbij welkom want het zijm uitingen van burgerzin. Na dank gebracht te hebben aan de heer Eijsbouts voor de vervaardiging van de klok, droeg de heer Henny de klok over aan de Katwijkse burgerij in de persoon van de burgemeester. Hij verbond daaraan de wens dat de klanken van het Katwijkse carillon spoedig over het dorp mogen klinken. het gieten van het carillon spoedig gegeven kan worden. Dit carillon moet er al lang zijn voor onze eigen haven er is!, aldus besloot de burge meester zijn toespraak. De heer Van der Plas nam daarop nogmaals het woord om namens het carilloncomité allen te danken die me degewerkt hadden aan deze feestelijke middag. „Laat de klok hier niet alleen staan, doch zorg ervoor dat hij met 34 andere over de gemeente kan zingen, aldus spreker, die deze middag een nieuwe inzet van de actie noemde. Wij gaan hier nu weg de klok blijft hier tijdiens het badseizoen staan, als een voortdurende herinnering aan onze ac tie, aldus de heer Van der Plas. Nadat de muziekverenigingen zich nog een maal hadden laten horen, ging ieder zijn weegs. De genodigden verzamelden zich daar na op uitnodiging van de directie van ons blad nog even in Savoy" en dat zal vooral het carilon-comité veel ple zier hebben gedaan want bijna onge merkt kwam er nog eens f 1000.op tafel voor de Katwijkse beiaard. En nu de rest De intocht van de „Leidsch Dag blad" basisklok is een evenement van Een overzicht van de overdracht van de klok bij de Oude Kerk. (Foto L.D./Jaap van Duijn, Katwijk) de eerste orde geweest voor Katwijk en voor het carillon-comité is het een goede dag geweest, waarin men weer heel wat rijker is geworden. Het einddoel van f33.000 is weer iets dich terbij gekomen. Laat ieder die Kat wijk bezoekt zorgen dat de opdracht spoedig gegeven kan worden. De „spaarpot" op de „Leidsch Dagblad" basis-klok bij de Oude Kerk is dag en Burgemeester Duiker (links) dankt de heer Henny voor „de vorstelijke gift". (Foto LID./Jaap van Duijn, Katwijk) nacht geopend, en het saldo op giro nummer 230287 ten name van het comité wil graag iedere dag wat gro ter worden! Vorstelijke gift De burgemeester merkte op dat Kat wijk de laatste weken leeft bij zeer bij zondere gebeurtenissen. Eerst hadden wij het uitvaren van de haringvloot een feest dat wij met gemengde gevoe lens vierden omdat wij nog steeds naar IJmuiden moeten gaan om de vloot te zien vertrekken en nu staat hier de eerste klok voor ons carillon. Een jaar geleden werd het initiatief genomen, o.m. door de heer N .van Beelen, en thans zien wij reeds de eerste klok voor ons, aldus de heer Duiker. Het comité en het gemeentebestuur zijn zeer er kentelijk voor de medewerking van de muziek- en jeugdverenigingen en uit naam van het comité, het gemeente bestuur en de burgerij betuig ik mijn grote erkentelijkheid aan het Leidsch Dagblad voor deze vorstelijke gift. Spre ker stelde het bijzonder op prijs dat er een offerbus boven op de klok is gemon teerd, zodat ieder, zowel inwoner als badgast, zijn bijdrage kan leveren voor het carillon. De beiaard zal de gezellig heid in ons dorp zeer verhogen, zowel op na-tionale feestdagen als tijdens het badseizoen, wanineer er concerten gege ven zullen worden. Als iedere inwoner van Katwijk nog eens f 1.geeft, is het carillon bij elkaar en houden we zelfs nog iets over. Slaat daarom de hand aan de Hedenmiddag geopend Eerste manifestatie in jubileumviering Op 7 oktober a.s. viert de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij haar veertigste verjaardag. Een voorloper van het herdenkingspro gramma, dat rijk geschakeerd zal zijn, is de historische luchtvaartten toonstelling, die hedenmiddag door de minister van Verkeer en Water staat, de heer H. A. Korthals in het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam werd geopend. De niet omvangrijke ten toonstelling geeft een uitstekend beeld van de vele belangrijke gebeur tenissen, waaraan de veertig jaren van de KLM zo rijk zijn. Van één tot 2700 passagiers per dag Toen op 17 mei van het jaar 1920 de eerste luchtlijn tussen Amsterdam en Londen werd geopend, werd de dienst uitgevoerd met een Havilland DH-9, voor 1 vliegtuigbestuurder en twee passagiers. Het vliegtuig had een open kajuit en de KLM-service bestond uit een leren jas, vliegkap, vliegbril, handschoenen, zwem vest en warmwaterstoof. Dat jaar ver voerde de maatschappij per dag 1 pas sagier en 68 kg vracht en post tezamen. En nu, bijna 40 jaar later, vliegt de passagier met vele tientallen tegelijk in een luxueuse machine op zijn „slofjes" over de Noordpool naar Tokio. In 1920 betaalde de passagier voor een enkele reis AmsterdamLonden 150 gulden, thans 99. En het aantal passagiers per dag, dat de KLM in 1958 vervoerde, is gestegen tot 2700. Talrijke logboeken van beroemde en historische vluchten liggen op de ten- portemonnee, aldus dc burgemeester, toonstelling ter inzage, die van de Mei en zorgt er voor dat de opdracht totboume-race, van de „Pelikaan", van de ,.Dr. ir. M. H. Damme", die in de Christchurch-wedstrijd is uitgekomen, talrijke modellen van toestellen, plaquet tes, wandborden enz. Uit het tentoongestelde blijkt voorts duidelijk, welk een belangrijke rol de Fokkerfabrieken in de ontwikkeling van de KLM in de vooroorlogse jaren heeft gespeeld en hoe na 1945 Douglas en Looheed naar voren kwamen met voor die tijd hypermoderne toestellen, dank zij de ervaring, in de oorlogsperiode opgedaan. Duitse treiler in nood, naar Harlingen gesleept De Duitse treiler Helgoland (569 ton) is in de nacht van zaterdag op zondag westelijk van Terschelling op een wrak gelopen. De reddingboot Brandaris voer uit om hulp te bieden en ook de sleep boot Stortemelk is op de noodseinen te hulp geschoten. In zinkende toestand Zestig maal (Van onze Parijse correspondent) Voor de zestigste maal sedert de laatste oorlog hebben de Parijze- naars vanmorgen via de radio en de kranten de boodschap meegekregen, dat zij 'vandaag maar beter niet al te vast moesten rekenen op de diensten van de ondergrondse wan neer zij de plaats hunner bestem ming wilden bereiken. Voor 24 uren heeft een deel van het personeel van de Metro een staking om looneisen afgekondigd. Weliswaar zijn het alleen de sta tionschefs en de kaartjesknippers, die hun ontevredenheid met dit machtsmiddel kracht bij hebben wil len zetten, zodat het technisch een koud kunstje zou zijn hen door an dere ambtenaren te vervangen, maar tegen die oplossing verzet zich nu weer het reglement van de Parijse Metro, terwijl ook de vakbonden te gen zo'n poging hun staking te bre ken zeker zonder zachtzinnigheid op zouden treden. Niet geheel uitgeslo ten is het evenwel dat de stakings parolen maar lauw en onvolledig zullen worden opgevolgd. Een aantal stations ivas vanmorgen trouwens toch door de chefs geopend, of schoon het personeel maar ten dele op het appèl was verschenen en met name ook de controleurs ontbraken. Maar hun afwezigheid werd vanmor gen vroeg al door de Parijzenaars nauwelijks als een verlies gevoeld, aangezien zij nu zonder kaartjes en dus gratis konden reizen! werd het schip op sleeptouw genomen door de Stortemelk, die het in de haven van Harlingen binnenbracht. De kust wacht van Terschelling vermoedt dat de Helgoland op het wrak van het Zweedse schip Ecuador is gestoten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3