Gromyko wijkt geen duimbreed van de Russische eisen inzake Berlijn WEERBERICHT Westen verwacht wel toegeven maar is beducht voor de prijs Grootste straf voor ruimte-aapjes: verhitte persconferentie Zeven Duitse vissersschepen opgebracht naar Den Helder Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 1 JUNI 1959 No. 29/51' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteurW. L. Brugsma) Genève, 1 juni De Geneefse ministersconferentie is in haar be slissende fase geraakt met het geheim overleg over haar brandendste agendapunt, de Berlijnse crisis. Overleg is misschien een groot woord. De drie Westelijke ministers staren totnutoe wantrouwend de heer Gromyko (en soms elkaar) aan. Oost en West houden ook aan praat- en eettafels aan hun uitgangspunten vast, niemand durft zijn prijs te noemen, de partijen draaien om elkaar heen als Japanse worstelaars, die wachten tot de tegenstander een been uitsteekt om hem dan daar aan te vloeren. Het vervelende is nu, dat Gromyko zo te zien in feite de sterkste positie inneemt. Hij blijft stokstijf met zijn benen op de grond en wijkt totnugtoe geen duimbreed van zijn eisen inzake Berlijn af. Nu menen de Westelijke ministers wel af en toe aan zijn oogopslag te zien, dat hij tenslotte bereid zal zijn toe te geven en dat zal ook wel waar wezen, maar voorshands heeft hij noch in Herters vliegtuig noch aan Lloyds gesprektafel, noch zaterdagavond op het door hemzelf aangeboden diner een vinger uitgestoken en wanneer zijn concessies komen, dan vraagt men zich niet zonder enige beduchtheid af, welke prijs hij daarvoor zal bedingen! Rus niet onder de indruk van krachtige taal gekomen De Westelijke ministers hebben hun eisen dan ook al omlaag geschroefd en te verstaan gegeven, dat zy wel genoe gen zullen nemen met „een stilzwijgen de hint" dat er tot aan de topconferen tie niet aan de status quo in Berlijn getornd zal worden. Dat is een hele teruggang na de aanvankelijk gespierde verklaringen van „wij wijken geen duimbreed in Berlijn" of „wü onderhan delen niet onder druk". Gromyko schijnt van deze krachtige taal niet onder de indruk te zijn, want hij weet dat de Russen in Berlijn de sterkste troeven hebben (tenzij het Westen er een atoomoorlog voor over heeft) en hij weet evenzeer dat Herter, Lloyd en Couve de Murville onder druk van de Russische bedreiging in Berlijn naar Genève zijn gekomen. Om wat te doen? Te praten uiteraard. Herter heeft nu zijn woord voerder wel laten verklaren, dat hij eigenlijk graag einde van deze week naar huis wil, maar dat ging bepaald niet op een toon van: „Als Gromyko niet toegeeft lopen wij slechts de confe rentiezaal uit". Als afwisseling op het geheim overleg, dat heden voortgezet zou worden ten huize van Gromyko, werd er zaterdag middag nog een eens officiële zitting gehouden om Gromyko in staat te stel len het Sovjetrussische standpunt in zake Berlijn uiteen te zetten. Hij be schreef West-Berlijn als een basis van spionage, sabotage en propaganda in de koude oorlog en een stad, die door het Westen als de goedkoopste H-bom wordt beschouwd. Hij noemde het Westelijk plan voor de hereniging van Berlijn van a tot z onaanvaardbaar en achtte het zelfs geen basis voor discussie. Hij zei dat de Sovjet-Unie de West- en Oost- duitse staten heeft erkend, in Oost- Duitsland het bezettingsstatuut heeft opgeheven en geen reden meer kan zien de bezetting van Berlijn te doen voort duren. De Sovjet-Unie is bereid om West-Berlijn tot een gedemilitariseerde vrije stad te maken, wier recht op een onafhankelijke politieke, culturele en sociaal-economische ontwikkeling door de vier grote mogendheden en desge wenst de V.N. gegarandeerd kan worden. Die ontwikkeling zou onder supervisie moeten staan van een permanente com missie van de Grote Vier en van de Oostduitse republiek. Hij voegde daar veelbetekenend aan toe dat dit Sovjet russische voorstel al een concessie is, omdat eigenlijk Oost-Duitsland recht heeft op de volledige soevereiniteit over Berlijn. Voor het Westen bestreden Couve de Murville en Lloyd Gromyko's standpunt. Couve zei niet te begrijpen welke bezwaren Gromyko tegen de hui dige status van Berlijn kan hebben, dat het enige ernstige incident in de laatste veertien jaren in Berlijn de door de Sovjet-Unie ingestelde blokkade van de stad is geweest. Westen kan Westberlijners onmogelijk beschamen Lloyd zei dat de situatie in Berlijn en Duitsland inderdaad abnormaal is en dat zy dat zal blijven tot Duitsland her enigd is. Inmiddels heeft een verplette rende meerderheid der Westberlijners zich uitgesproken voor blijvende aanwe zigheid van Westelijke troepen. Het Westen kan dat vertrouwen der West berlijners niet beschamen door zijn aanwezigheid te vervangen door een sa menstel van fraaiklinkende frases. Het Westen en de Sovjet-Unie hebben nu wederzijds voor elkaar volslagen on aanvaardbare voorstellen inzake Berlijn gedaan. Wat is er in dat geval op tegen de huidige toestand die misschien niet ideaal, maar ook heus niet zo slecht is, te doen voortduren? Al kan men altijd Morgen opklaringen De Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavond Aanvankelijk zwaarbewolkt met plaat selijk enige regen, morgen overdag op klaringen. Matige tot vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 2 juni Zon op: 4.26 uur; onder: 20.50 uur. Maan op: 2.46 uur; onder: 16.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.28 en 13.01 uur. Laagwater te 8.21 en 21.01 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) overwegen om aan bepaalde Russische bezwaren tegemoet te komen. Die laatste zin zinspeelt op verminde ring der Westelijke troepensterkte, stop zetting van propaganda en nog wat an dere al eerder genoemde concessies, maar wekte toch weer de achterdocht van de andere Westelijke delegaties, die zich beijverden te verklaren, dat het Westen niet tot eenzijdige concessie be reid zal zijn. China atoom mogendheid Het Amerikaanse persbureau United Press verneemt uit welingelichte kringen in Genève, dat Russische zowel als Westelijke diplomaten op het ogenblik rekening houden met de mogelijkheid, dat communistisch-China binnen niet al te lange tijd atoomgebied wordt. Peking zou misschien reeds deze herfst een eerste atoombom tot ontploffing willen brengen. Communistisch-China heeft sinds 1955 uranium voor vreedzame doel einden ontvangen van Rusland. Volgens de Westelijke inlichtingendienst zou het nu voldoende natuurlijk uranium verza meld kunnen hebben voor een primi tieve eerste proef-explosie. Hierdoor zou een wijziging in de hui dige machtsbalans veroorzaakt worden die, naar verluidt, ook Rusland niet aan genaam zou zijn. De bezorgdheid over deze ontwikkeling vormt nu, volgens de zegslieden, een krachtige drijfveer voor Oost en West om de doodgelopen be sprekingen over het beëindigen van proeven met kernwapens weer op gang te krijgen, ten einde te komen tot een verbod van proeven, waaraan, naar men hoopt, ook China zich niet zou durven onttrekken. Oordeel ministers: Krankzinnigenwet in zaak Meulenbelt juist toegepast De ministers Beerman en Van Rooij hebben geantwoord op de schriftelijke vraag van het Tweede-Kamerlid, mr. Van Rijckevorsel betreffende de plaat sing van de heer en mevrouw Meulen belt in een psychiatrische inrichting. De regering is gaarne bereid aldus het antwoord, omtrent de gang van zaken met betrekking tot de inbewaringstel ling van het echtpaar inlichtingen te verstrekken. Het lijkt haar evenwel niet juist de in de vraag bedoelde feitelijk heden, die tot die maatregel hebben ge leid. publiek te maken, zulks in verband met overwegingen van geneeskundige aard. De regering meent, dat aan de in de vraag tot uiting komende wens om in zicht in de onderhavige zaak te ver krijgen op de meest passende wijze zou kunnen worden voldaan indien de mi nisters in de Kamercommissie van Volksgezondheid en Justitie opening van zaken zouden geven. Zij verklaren zich gaarne bereid op die wijze in lichtingen te verstrekken en ter ver trouwelijke kennisneming van de le den van genoemde commissie de stuk ken over te leggen, die voor de beoor deling van de vraag, of de krankzin nigenwet juist is toegepast. EEN VRAAG. DIE ZIJ BEVESTIGEND BEANTWOORDEN van belang zijn. Ph. A. Sondervan overleden De directeur van de Stichting Joods Maatschappelijk Werk te Amsterdam, de heer Ph. A. Sondervan, is zaterdagmid dag onverwacht op 49-jarige leeftijd overleden. De heer Sondervan was voorts bestuurslid van de Ned. Zionis tenbond, penningmeester van het Joods Historisch Museum en lid van de com missie Subsidiërings- en Opleidings vraagstukken van het ministerie van Maatschappelijk Werk. Op de werf „De Merwede" te Har- dinxveld-Giessendam heeft H.M. Koningin Juliana zaterdagmiddag het passagiersschip „Koningin Wil- helmina" voor de Stoomvaartmaat schappij „Zeeland" te water gela ten. De foto laat zien hoe de lands- I vrouwe het van stapel lopende schip nawuift. Oost-Duitsland sterk gemilitariseerd, zegt Strauss (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Defensie, Strauss, is in Bonn in gegaan op de laatste Russische nota aan de Bondsrepubliek be treffende de bewapening van het nieuwe Westduitse leger. De Rus sen beweren dat reeds in 1946 de vorming van het Westduitse leger overwogen zou zijn. Daartegen zegt Strauss dat de eerste soldaten van dit leger pas in 1956 hun dienst begonnen en dat in de door de Russen bezette zone van Duits land reeds in 1946 militaire groe pen gevormd werden. Vandaag aan de dag beschikt de communis tische Oostduitse regering over een miljoen mensen, die de laatste jaren in het gebruik van wapens zijn geschoold. Daarbij komen dan nog de 400.000 Russische soldaten, die deel uitmaken van de bezet tingstroepen. Dit alles leidt, aldus minister Strauss, tot de conclusie dat Oost-Duitsland met zijn zestien miljoen inwoners tot de sterkst gemilitariseerde gebieden ter we reld behoort. Het Westduitse leger daarentegen geeft slechts een bijdrage in de defensie van het Westen, maar de Sovjet-Unie probeert steeds om West-Duitsland te scheiden van het Westen. Het verwijten de Westduitsers, aldus Strauss, dat z(j zich gaan bewapenen met raketten en andere atoomwapens, maar verzwijgt, dat alle Russische strijdkrachten in welk land van Europa ook reeds lang zijn voorzien van alle mogelijke atoom wapens! Er valt nog veel te leren voordat mensen de ruimte in kunnen Able en Baker, de Amerikaanse ruimte-apinnen, rustten zondag in het militaire medische centrum in Wash ington uit van hun persconferentie die volgens een functionaris misschien een grotere straf voor haar was dan de ruimtevlucht. De flitsende lampen en bijeenge pakte journalisten deden de tempera tuur tijdens de persconferentie zater dag verhogen tot boven de honderd graden Fahrenheit. In de ruimtecap sule was de hoogste temperatuur 84 graden! Grijnzend knipperden de aapjes tegen de felle fotolampen en kauwden hun pinda's zonder voor hun gasten ook maar één over te laten. Deze moesten hun pogingen om iets uit de beide ruimtevaarders te krijgen al spoedig staken en namen genoegen met het nemen van foto's en de verklaringen van de organisator van de „persconfe rentie". Volgens functionarissen van de Ame rikaanse Vereniging voor Lucht- en Ruimtevaart had de ruimtevlucht weinig invloed op het gestel van de dieren uit geoefend. Able en Baker blijven echter nog onder controle. Over de betekenis van het bereikte resultaat zeiden de functionarissen: „Wij moeten nog veel leren. Er is nog te veel gevaar verbonden aan het zen den van mensen naar de ruimte". Ter conferentie werd nog een raadsel tot oplossing gebracht. Able had geen seinen uit de ruimte gegeven zoals men haar geleerd had te doen en dit verzuim was aanvankelijk geweten aan een tech nisch mankement. Maar het bleek dat men te elfder ure voor de lancering ont dekt had dat aan en seinapparatuur niet allebei in de capsule pasten. Dus had men het insturment er maar uitge laten Door mijnenveger Meppel: Gevist in Ned. territoriale u>ateren Hr. Ms. mijnenveger „Meppel" heeft zaterdagmiddag zeven Duitse vissersschepen die in de Nederlandse territoriale wateren aan het vissen waren, aangehouden en opgebracht naar Den Helder. De vis sers zijn afkomstig uit de Westduitse Oostzeehaven Heiligenhafen in Sleeswijk Holstein. De Koninklijke Marine heeft het onderzoek in handen gegeven van de gemeentepolitie. Krachtens een wet van 1889 is het vissen in deze wateren door buitenland se vissersschepen verboden.. Tengevolge van de grote vangsten van zandspiering brachten veel Duitse vissers hun spiering naar de haven van Den Helder om vlug ger op de visgronden terug te keren. Hiertegen bestond geen enkel bewaar, maar de Duitse vissers wilden het te vlug doen en gooiden hun netten uit in de Nederlandse territoriale wateren. Het gevolg was een proces-verbaal, inbeslag- genomen vis en betaling van een waar borgsom. Pas na deze betaling zullen zij hun netten weer mogen uitgooien, maar dan buiten het Nederlandse territorium. De inbeslaggenomen vis van de Duitse schepen is in de afgelopen nacht gelost en zou met machtiging van de officier van Justitie worden verkocht in overleg met de provinciale voedselcommissaris. De opbrengst zal worden gestort bij de commissaris van politie te Den Helder, die als watersohout fungeert. De vissers moeten een waarborgsom van f. 300 per schip betalen als schik kingsbedrag plus de door een deskun dige op 500 gulden geschatte waarde van het vistuig, dat volgens de wet inbeslaggenomen dient te worden. Hiervoor is contact met het Duitse consulaat te Amsterdam opgenomen. De Duitse consul is gistermiddag in Den Helder geweest om de zaak met de vissers te bespreken. Als te zijner tijd de overtredingen ziin berecht, zullen de gestorte waarborgsom men in mindering worden gebracht van de eventueel opgelegde boeten. Up ue Amerikaanse militaire oe- graafplaats te Margraten, is zater dag ,op Memoryal Day", onder grote belangstelling en in aanwe zigheid van Philip Young, de Ame rikaanse ambassadeur in Nederland de 'jaarlijkse herdenking gehouden. Schoolkinderen uit de omgeving legden bloemen bij de graven. Fokker -Rio sluit Braziliaanse ministerie bleef in gebreke Fokker heeft zijn Braziliaans neven- bedrijf zaterdag moeten sluiten. De directie verklaarde dat exploitatie niet langer mogelijk is omdat het Bra ziliaanse ministerie van luchtvaart zijn verplichtingen tot betaling van ruim honderd miljoen cruzeiros niet is nagekomen. Een 750 personeelsleden zijn hier door werkloos geworden. De moeilijkheden tussen Fokker-Rio en de Braziliaanse autoriteiten dateren van maart van dit jaar en handelden voornamelijk over betalingen en uitvoe ring van het contract voor de bouw van les-vliegtuigen voor de luchtmacht. Ongeveer zes jaar geleden hebben Fok ker-Rio en de Braziliaanse luchtmacht een contract getekend voor de levering van tweemaal honderd lesvliegtuigen in verschillende types. Fokker heeft bijna honderd toestellen afgeleverd en was op zijn afleveringsschema voor, hetgeen door de luchtmacht zou zijn bestreden. Soekarno lijdt nederlaag Onvoldoende steun voor dictatoriale macht Het voorstel van president Soekarno om terug te keren tot de revolutionaire grondwet van 1945, heeft zaterdag in de grondwetgevende vergadering niet de vereiste tweederde meerderheid behaald. De stemverhouding was 269 tegen 199 stemmen. Vandaag zou er opnieuw wor den gestemd. Vóór zijn vertrek voor de wereldreis die hij op het ogenblik maakt, had pre sident Soekarno verklaard, dat hij de vrijwel dictatoriale bevoegdheden, welke hij volgens genoemde constitutie had, weer nodig heeft om te kunnen regeren „zonder de inmenging of oppositie die het stelsel van een liberale democratie mogelijk maakt" De Indonesische regering heeft de Noordsumatraanse provincie Atjeh ge maakt tot een speciaal district met gro tere autonome rechten, zo heeft vice- premier dr. Hardi zaterdag te Djakarta bekendgemaakt. Hij zei dat een groep leiders van de Daroel Islam, die in 1953 in verzet te gen de centrale regering waren gekomen, schriftelijk hun trouw aan Djakarta hebben betuigd. Rode Chinezen schoten een bommenwerper neer Het communistische persbureau „Nieuw China" maakte zaterdag bekend, dat een communistische jachtvliegtuig vrijdag avond een nationalistische bommenwer per van Amerikaanse makelij, een B-17, had neergeschoten en dat alle twaalf inzittenden van dat toestel zijn gedood. Het nationalistische vliegtuig is bran dend neergekomen in het gebied van Nakwam in de provincie Kwangtoeng. Iu Algerije: zege voor (le gematigden Bemoediging voor De Gaulle (Van onze Parijse correspondent) Ruim een maand na de Franse hoofdstad hebben gisteren in Alge rije de Senaatsverkiezingen plaats gevonden, waarbij een zesduizend kiesmannen 32 Senatoren, van wie 2/3 deel van mohammedaanse oor sprong, kregen aan te wijzen. Van de acht kiesdistricten had in de eerste ronde slechts in een geval de Franse burgemeester van de plaats Mascara Sernand Male de absolute meerderheid weten te ver werven, waardoor hij onmiddellijk gekozen werd. In de zeven overige districten werd een paar uur later, na de gebruikelijke transacties tussen de kandidten en hun par tijen. een tweede maal gestemd, waarbij een relatieve meerderheid voldoende voor de overwinning was. In de meeste gevallen gingen toen kandidaten van gematigde huize met de zege strijken. De algemene tendens van deze eerste verkiezingen in Algerije voor de Franse Senaat is inderdaad wel, dat de kandidaten van het centrum zo wel over de activisten van rechts (die een volledige integratie met Frankrijk voor staan) als over de liberalen, die de Al gerijnen eventueel een vorm van bin nenlands zelfbestuur zouden willen toe kennen, hebben gezegevierd. Zo moest de eertijds almaohtige di recteur van het dagblad „Echo d'Alger", Alain de Serigny. die een der voornaam ste gangmakers van de „putsch" van 13 mei 1958 was. zich gisteren voortijdig uit de competitie terugtrekken, terwijl ook de extreem-rechtse voormalige minister van Defensie Andre Morice in het Alge rijnse (woestijn)zand mocht bijten. De kabinetschef van de eveneens activis tische minister van staat Jacques Sou- stelle. Claude Dumont. stond daaren tegen gisteren direct al aan de kop van zijn peleton en bij de tweede ronde werd hij dan ook gemakkelijk verkozen. Over zijn kandidatuur was tijdens de verkiezingscampagne nogal wat te doen geweest. Dumont had zelfs een formele scheuring in de Unie van de nieuwe re publiek dreigen te ontketenen, omdat zijn beschermer Soustelle hem tegen de zin van de meerderheid van het partij bestuur als officiële kandidaat wenste te handhaven. Deze persoonlijke overwinning en vol doening voor Soustelle wist echter de reeds gesignaleerde algemene indruk niet uit, dat het getij voor de fascisten en andere extremisten van rechts ln Al gerije nu aan het verlopen is. Voor ge neraal De Gaulle steekt er in dit resul taat een element van bemoediging, te meer waar deze week het parlement In Parijs de Algerijnse politiek van de re gering in onderzoek zal nemen. Grote meesters in veiling Woensdag 24 en donderdag 25 juni zal de veilingmeester Paul Brandt in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam porselein, schilderijen en Oosterse tapijten uit de nalatenschappen van de textielfabrikant F. J ten Bos uit Almelo en van L. van Hoeken te Wassenaar, ln het openbaar verkopen. De collectie schilderijen omvat onder meer werken van Adriaan Brouwer. Ge rard Dou, Frans Hals, Meindert Hobbe- ma, Gabriel Metsu. Jan en Salomon Ruysdael en Jan Steen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1