Op de Belgische kasseien geharde Zilverberg behield de Oranjetrui Homogene Zwaluwen hebben deze Toer volkomen beheerst De Leidse Hout kampioen door 8-0 overwinning op Marlot 3 ZIAN ivon UZSC-ivaterpolodagen Fraaie zege van Comet voor Renins MAANDAG 1 JUNI 1959 Olympiads Toer door Nederland De op de Belgische kasseien geharde 20-jarige Brabantse coureur Huub Zilverberg uit Goirle heeft de door hem in de ploegentijdrit naar de legerplaats Steenwijkerwold op de tweede dag van Olympia's Toer veroverde oranjetrui met succes tegen het puikje van onze amateurs tot op de eindstreep in het Olympisch Stadion verdedigd. In één adem met de glorieuze winnaar moeten zijn ploegmakkers Leo van der Ven, Klaas de Jongh, Walravens, Van der Lee, De Vries en Van der Sluis genoemd worden, die met voorbijzien van eigen kansen hun grootste kanspaard deze zege hielpen bevechten. Een welverdiende beloning voor deze homogene ploeg van de „Zwaluw" uit Vlijmen was de eerste plaats in het algemeen ploegenklassement. De „Zwaluwen" hebben deze Toer volkomen beheerst, hetgeen ook moge blijken uit de eerste plaats van Leo van der Ven in het algemeen premiesprintklassement. Slechts de „groene trui" bleef buiten hun bereik. Die was voor Mik Snijder uit Halfweg. De lepe Joop van der Putten uit Den Haag be reikte in het individueel eindklassement de tweede plaats dank zij de minuut bonificatie, die zijn zege op de sintelbaan van het Stadion opleverde. Het is overigens duidelijk geworden, dat „Olympia" snel naar een andere formule dient te zoeken om de „toer" attractief te laten blijven. Van de 91 renners, die zes dagen geleden in Am sterdam van start gingen, bereikten er niet minder dan 73 de eindstreep, een uitvallerspercetage van bijna 20 en dat dan alleen nog maar, omdat op de laat ste dag liefst acht renners in het zicht van de haven de oneervolle intocht in de wigwagens verkozen. De conditie van de renners en de mo derne hulpmiddelen van de techniek zijn dermate opgevoerd, dat het bijna onmogelijk is onder amateurs om met succes te demarreren. Soms immers be droeg het tempo, waarmee de grote groep over de meestal in uitstekende staat ver. kerende wegen joeg, bijna 50 km per uur. „Olympia" zal het in 1960 dan ook moe ten zoeken in wegen, die meer van het uithoudingsvermogen vragen en boven dien zal men niet meer zoals nu tot het versnipperen van de étappes moeten overgaan. Onding Een tijdrit van 8 km. zoals zaterdag morgen in Ulverhout werd gereden, is een onding. Goed, Jan Hugens bleek zes seconden sneller te zijn geweest dan Frans Balvert, maar dat de Limburger hiermee een minuut bonificatie verdien, de, waardoor hij ineens op de tweede plaats in het algemeen klassement te recht kwam, was een onevenredige be loning voor de geleverde prestatie. Huub Zilverburg verloor in dit ritje van 8 km door die bonificatie toch maar liefst 57 seconden op de Limburger Een naar ongeluk wierp een schaduw over deze zonnige zaterdagmorgen. Henk Buis, die door zijn veelomstreden zege in Breda op de achtste plaats in het algemeen klassement terecht was ge komen, reed in volle vaart tegen een auto op, en bleef met ernstig uitziende wonden langs de straait liggen. Het viel achteraf nogal mee, want Buis kon de tweede halve etappe naar Haarlem in een der volgauto's meerijden. sec; 9. Steuten (Limb, ploeg) z.t. 10 Malipaard (Sportief z.t.' Vijfde etappe (2e helft, Ulvenhout— Haarlem over 138 km)1. Malipaard (Sportief) 3.26.30 (met bonificatie 3.25.30); 2. Enthoven (De Kampioen) Zjt. (met bonificatie 3.26.-); 3. Van der Putten (Spartaan) z.t. (met bonificatie 3.26.28); 4. Van der Steen (Wilhelmina) z.t.; 5. Hofmans (Sportief) z.t,; 6. Wuur- man (Le Champion) z.t,; 7. Straver (De Kampioen) z.t,; 8. Jonker (Le Cham pion) z.t,; 9. Harings (militaire ploeg) z.t.; 10 Marinus (Olympia) z.t,; 11. De Vries (De Zwaluw) z.t. 12. Van der Klooster (Rotterdamse Leeuw) 3.27.06. Zesde etappe (HaarlemAmsterdam over 110 km); 1. Van der Puitten (Spar taan) 2.42.11 (met bonificatie 2.41.11?; 2. Snijder (De Kampioen) z.t. met bonifi catie 2.41.41); 3. Enemark (Denemarken) z.t. (met bonificatie 2.41.56)4. Le Grand (Le Champion) z.t.; 5. Sc holten (Spar taan z.t.; 6. Balvert (Olympia) z.t.; 7. Hofmans (Sportief) z.t.; 8. Steuten (Limburgse ploeg) z.t9. Visser (mili taire ploeg) zjt.; 10. ex aequo 40 renners bij wie Zilverberg (De Zwaluw), allen ln dezelfde tijd als Van der Putten. Eindklassement: 1. Zilverberg (De Zwaluw) 25.S4.44; 2. Van der Putten (Spartaan) 25.48.27; 3. Van der Steen (Wilhelmina) 25.48.54; 4. Hofmans (Sportief) 25.48.56; 5. Malipaard (Spor tief) 25.49.06 6.' Balvert (Olympia) 25.49.11; 7. Hugens (militaire ploeg) 25.49.11; 8. Van der Ven (De Zwaluw) 25.49.37; 9. De Jongh (De Zwaluw) 25.49.38; 10. Jonker (Le Champion) 25.49 56; 11. Snijder (De Kampioen) 25.49.59; 12. Walravens (De Zwaluw) 25.50.33. Algemeen puntenklassement: 1. Snijder (De Kampioen) 107 pnt. Algemeen ploegenklassement: 1. De Zwaluw (Vlijmen) 75.21.30 2. De Kam pioen (Haarlem) 75.24.06 3. Militaire ploeg 75.26.40 4. Wilhelmina (Eindho ven) 75.27.57; 5. Sportief (Breda) 75.28.23. Term iscom peti tie Goede koers Zaterdagmiddag werd eigenlijk pas goed gekoerst. Kort na de start in de omgeving van Etten-Leur vormde zich een kopgroep, bestaande uit Harings, Jonker, Straver, Malipaard', Van der Steen, Enthoven, Wuurman, de Vries, Marinus, Van der Putten, Van der Klooster en Hofmans,die in Dordrecht (38 km) een voorsprong van 2 min 15 sec had op een tweede groep met onder meer Van Egmond, Hugens, Scholten en na tuurlijk ook Huub Zilverberg met enkele van zijn ploeggenoten. Van Egmond en Scholten probeerden steeds door felle demarrages deze groep SCHC verovert liockeytitel Voor het kampioenschap van Neder land, hockey, werden gisteren de volgen de wedstrijden gespeeld: DKSGroninger Studenten 30; SCHC—Venlo 1—1. Door dit resultaat veroverde SCHC de titel. Huub Zilverberg., kasseien gehard op de uit elkaar te trekken, maar omdat na die krachtsinspanningen het tempo steeds weer terug viel, raakte de groep meer en meer achter op de koplopers, die uiteindelijk met een voorsprong van bijna 3 minuten op het Van der Aart Sportpark in Haarlem arriveerden, waar Maüpaard de eerste prijs en de bonifi catie veroverde voor de ijverige Dick Enthoven. Zilverberg's voorsprong in de alge mene klassering bleef onaangetast. Hu gens en Balvert waren van de tweede en derde plaats verdreven door Van der Steen, Hofmans en Malipaard. En ter wijl Zilverberg veilig in de oranjetrui bleef, werd achter hem het gedrang steeds groter. Het verschil tussen Van der Steen op de tweede plaats en Swane- veld op de dertiende bedroeg slechts twee minuten; Hoog tempo Na afloop van de beslissende wed strijd tegen Venlo dronken de spe lers van SCHC champagne uit de kampioensbokaal. De eerste teóg was voor aanvoerder Hooghiemstra De eindstand van het kampioenstoer- nooi luidt: SCHC 6 4 119 12— 4 Venlo 6 3 2 1 8 17— 5 DKS 6 3 1 2 7 8— 3 Gron. Stud. 6 0 0 6 0 2—27 De strijd in de laatste etappe was dan ook volkomen geconcentreerd op die be geerlijke tweede plaats achter de man uit Goirle. Er werd na het vertrek uit Haarlem op de smalle weggetjes in de buurt van de Woerdense Verlaat en Wil- nis een verschrikkelijk hoog tempo ge re. den. De volgauto's moesten voortdurend een tempo van 50 km minstens blijven rijden om niet door de leiders overvleu geld te worden. En de wedstrijd telde niet minder dan 50 leiders, die in de eer ste kilometers de zwakkere broeders van zich af hadden geschud. Door het moordende tempo werden de schaarse uitlooppogingen in de kiem ge. smoord. Vijftien kilometer voor het sta. dion probeerde Hugen het uiteindelijk alleen, maar zelfs deze sterke coureur kon niet wegkomen. Slotfase In het stadion, ten aanschouwe van 12.000 toeschouwers, voltrok zich tussen de eredivisiewedstrijden DWS/Amster-» damElinkwijk en Blauw Wit Feijenoord le slotfase. De Amsterdammer Jan Le Grand, be lust op een étappezege voor eigen pu bliek, kwam het eerst door de Marathon- poort en koos de veilige binnenkant van de sintelbaan. Achter hem kwam Joop van der Putten, die onderweg had uitge rekend door een overwinning in Am sterdam dank zij de bonificatie nog van de zevende naar de tweede plaats te kun. nen stijgen, geducht opzetten, maar hij moest buitenom en dat brengt op een sintelbaan risico's met zich mee. In de bocht voor de noordelijke tribune zakte Le Grand plotseling terug. Hij had in die bijzonder gunstige positie een gTote spijker dwars door zijn dunne bandje gekregen. Van der Putten greep deze kans en wist op het laatste rechte eind de fel spurtende Mik Snijder een paar centimeters voor de blijven. Le Grand werd vierde achter de Deen Enemark. Klassementen Vijfde etappe (eerste helft, tijdrit over 8 km); 1. Hugens (militaire ploeg) 10 min 4 sec (met bonificatie 9 min 4 sec) 2. Balvert (Olympia) 10 min 10 sec (met bonificatie 9 min 40 sec); 3. Zilverberg (Zwaluw) 10 min 16 sec (met bon. 10 min 1 sec); 4. Van der Steen (Wilhelmina) 10 min 20 sec; 5. Steenvoorden (De Kampioen) 10 min 22 sec; 6. Brinkman (Pedaalridders) 10 min 25 sec; 7. Van Houwelingen (Spartaan) 10 min 30 6ec; 8. Van Egmond (mil. ploeg) 10 min 31 (Van onze tennismedewerker) De Leidse Hout I is gistermiddag kampioen van zijn afdeling geworden. En dat gebeurde op een aan duidelijk heid niets te wensen latende manier. Park Marlot 3 werd met 80 naar huis gezonden. Van de acht partijen was er maar één die een benauwde winst opleverde voor de Leidse Hout. Dat was het gemengd dubbel van mevr. Lie-Barendregt tegen mevr. Barkey-Moltus, 57, 86 en 75. Van de enkelspelen mag in het bij zonder worden genoemd de partij van Van Berge Henegouwen tegen Wolièrs. Wolièrs, een pur sang aanvaller, sloeg zich stuk op de slimme, zeer onortho doxe, verdediging van de Leidse Hout speler, 61, 62 voor Van Berge Hene gouwen. Lalisang dreef Molhuijsen, van wie hjj in de vorige ontmoeting had verloren, nu tot razernij met zyn slices en topspins, 75, 62. De dames van de Leidse Hout mevr. Lie en mevr. Van Berge Henegouwen waren hun tegen standsters rustig de baas. En nu kan de Leidse Hout gaan proberen het eerver leden jaar verloren gegane overgangs klasseschap te heroveren. LLTC I had eveneens kampioens kansen. Daarvoor diende te worden gewonnen van Heemstede 3. dat zelf aan een gelijkspel voldoende had voor de promotiewedstrijden. Het is een puntenverdeling geworden. De heren wonnen hun enkelspelen, de dames verloren. De sleutelpartij lag in het eerste gemengd dubbel van mej. van Regteren AltenaSchilp tegen mevr. HiddingaHiddinga. Een Leidse zege werd verwacht. Het pakte anders uit. De LLTC-combinatie was compleet van slag, 06, 16 voor Heemstede. Mej. v. d. WeterinkNordlohne nivelleer den de stand tegen mej. Christoffel De Graaff 61, 61. Daarna wonnen SchilpNordlohne van Hiddinga en De Graaff, 61, 63 en verloren mej. v. d. Weterink en mej. Goekoop van mevr. Hiddinga en mej. Christoffel, 4—6, 1—6. Roomburg heeft zich zijn verleden week behaalde kampioenschap waardig betoond. Velzen I kreeg een 62 neder laag te incasseren. De verliespunten kwamen van mevr. Ubbink, niet 100 fit, die in haar enkelspel de eer moest laten aan haar tegenstandster, mej. Schnieder, 46, 1012, en van mevr. Ubbinkmej. Swartz die in het dames dubbelspel klop kregen van mej. Schnei dersmej. Hoogen, 46, 8—6, 3—6. DE MUNNIK KAMPIOEN Het eerste team van De Munnik heeft met een 5—0 zege op STV II het kam pioenschap veroverd van de Topklasse A in de zaterdagmiddagcompetitie. De enkelspelen gaven de Munnik geen moeilijkheden. Mevr. Boot-Lamers speelde een tempo hoger dan mevr. Arentshorst, 62, 64. F. Engelenburg kreeg een zeer onvaste D. de Bruijn tegenover zich. De gerou tineerde de Munnik-speler kon gemak kelijk de stand op 2—0 voor de Munnik brengen, 6—0, 62 voor Engelenburg. Hierna een gevecht. Mej. Bouhuijs en T. Engelenburg moesten alles geven om mevr. Arentshorst en Krop van een zege af te houden. Dat lukte eerst na drie sets met 97 in de beslissende set. Het kampioenschap van de Munnik was met deze overwinning een feit, 3—0. De res terende partijen, de damesdubbel en de herendubbel leverden vlot punten op voor de Leiderdorpers Het laatste sprintje van Olympia's Toer door Nederland, gewonnen door Van der Putten, die met de aan deze zege verbonden bonifica tie opklom naar de tweede plaats in het eindklassement. Ook de ren om de Maharadjaprijs bracht v. Deuren op zijn naam, door met Albanas van de kop af te winnen met 2 lengten voorsprong op Missouri (Del- brassinne). De wat teleurstellende licht gewicht Quasi werd op 3 lengten derde. De door elf paarden betwiste derde ren werd een zege voor de door Grou- wels gemonteerde Meteoor, die op de Het kampioensteam van de Leidse Hout, v.l.n.r. Barendrecht, mevr. Lie, mevr. v. Berge Henegouwen, Lalisang, v. Berge Henegouwen. Grootste polotoernooi ter wereld Na jaren is de Haagse vereni ging ZIAN er weer eens in ge slaagd het toernooi van de Utrechtse Polodagen te winnen. In de finale wonnen de Hagenaars met 4—3 van het Arnhemse Nep- tunus. Het jaarlijkse evenement het groot ste waterpolotoernooi ter wereld dat de traditionele opening van 'het water- poloseizoen betekent, heeft in het zwem bad de Liesbos zowel zaterdag en zon dag weer enorme belangstelling getrok ken. Van de 156 zeventallen, die inschre ven, lieten maar enkele verstek gaan, zodat op de zes velden in totaal ruim 140 wedstrijden zijn gespeeld. Na het koude weer van de laatste dagen viel de watertemperatuur 18 graden Celsius bijzonder mee. Drie teams van dc Leiderdorpse tennisvereniging De Munnik wer den kampioen. Men ziet ze op de foto verenigd. Staande v.l.n.r. P. Nijhoff, mej. 7. Bouhuys, F. Engelenburg, L. Engelenburg, mevr. D. BootLamers, W. Koo reman, F. van Straaten, W. Bave- Verrassing in de Mijl van Duindigt Quite lleny klopte Sandra en Roland (Van onze medewerker) Het hoofdnummer van de gisteren gehouden koersen, de Myl van Duindigt, gedoteerd met een eerste prijs van f2000.gaf een verrassende uitslag. De grote favoriet Paljas (v. d. Kraats) werd bij de eerste startpoging door een zijsprong van een naast hem staand paard geraakt en dit was waarschijnlijk de oorzaak van zijn falen. Remus (Burrell) nam de kop voor Faustinus en Mangala. Kort voor de bovenbocht ging Paljas, die op de vijfde (laatste) plaats lag sterk naar voren en had even een kleine voorsprong. In het rechte eind viel hij geheel terug en er ontstond een felle strijd tussen Cornet (v. Deuren) en Remus, die de eerste met een halslengte in zijn voordeel besliste. Op 1 lengte werd Faustinus derde. streep 2V2 lengte voordeel had op Chafty (Delbrassinne)Op 114 lengte werd Winnifred derde. Hersial (Pex) was bij de start zeer onwillig en wierp zijn jockey af, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Wielewaal S (Jan de Vlieger) nam in de openingsdraverij spoedig de leiding van Welti over en deze voerde het veld tot de bovenbocht aan. Toen ging Joop Zuijderduin met Xylophoon naar de kop, doch Xuthus T (Bloemsaat) zat de leider dicht op de hielen. Tussen dit tweetal ontstond een zeer spannende eindstrijd, die met miniem verschil door Xuthus werd gewonnen. Wendy Hollandia (Heynen) nam in de O Marijkeprijs het commando op zich en voor de tribune volgden Victor van Oranje, Walküre en Wanda van Gonny. De laatste werd uitgeschakeld. Wel kreeg Victor even voordeel op de leidster, maar deze kon tenslotte toch de sterk terugkomende Wendy niet hou den, die in 1.27.5 km.-tijd zegevierde. Derde werd de favoriet Walküre. Het koppel bracht een verrassende betaling van f51.30. Ondanks het feit dat in de Our Vo- lann-prijs slechts drie paarden startten, gaven deze nog een mooie strijd te zien. Vainqueur nam de kop, maar viel in galop en de met 20 meter handicap snel gestarte Vivant Hollandia nestelde zich aan het hoofd. In het rechte eind pro beerde Jan de Vlieger het met Vlieger D sterk, doch Eerenberg hield de teugels strak en Vivant ging met 0.1 voorsprong als eerste voorbij de rechter. De amateurs gaven niet veel strijd te zien. Het verspreide veld werd op af stand aangevoerd door het fel strijdende duo Sweetheart Julia B (v. Mourik) en Rolandus (Olsthoorn). Toen in het rechte eind de laatste werd uitgescha keld, zegevierde Sweetheart gemakkelijk voor Rascal Hanover (Verhoeve) en Torero (Vrees). Vrijdag (Kooijman) was in de Our Bonni-prijs bij de start even foutief en moest de leiding afstaan aan Upie Scott P, doch spoedig stelde Vrijdag zich weer aan het hoofd en behield de ere plaats ondanks felle dreiging van Sou- veraine Maire (Onrust). De derde aan komende Upie Scott sprong door het stek, zodat Vanadis (Nottelman) het derde geld mocht incasseren. In de internationale draverij werd Quintus Harvester wegens onregelmatig draven uitgeschakeld en de leidende Sammy Mars belandde door enige ga loppades achteraan. Het overgebleven trio Quite Heny (Hof), Sandra (Knij- nenburg) en Roland (Strooper), gaven elkaar in de eindstrijd niet veel toe, maar Quite Heny triomfeerde toch in de goede 1.22.9 km.-tijd voor Sandra en de weer in vorm komende Roland. De uitslagen luiden: Olga Plutoprijs: 1,. Xuthus T, (N. J. Bloemsaat) (1.26.5); 2. Xylophoon: 3. Wielewaal S. Tot. w. 4.10; pi. 1.80, 2.—. 2.20; gek. 1&50; cov. 5.60. O Marijkeprijs: 1. Wendy Hollandia (P. Heijnen» <1.27.5;) 2. Victor van Oranje: 3. Walküre. Tot. w 4.60; pl. 2.70, 2.60; gek. 51.30; cov. 9. Our Volannprijs: 1. Vivant Hollandia (F. J. Eerenberg) (1.25 4); 2. Vlieger D; 3. Vainqueur. Tot. win. 2.40; gek. 3.60; cov. 2.20 Omar Spancerprijs1. Sweetheart Julia (C. H. van Mourik) (1.26.5); 2. Rascal Hanover; 3. Torero. Tot. w. 8 50; pl. 2.6O1, 3.70. 2.70; gek. l'l.cov. 10.70. Our Bonniprijs: 1. Vrijdag (Th. H. Kooyman) (1.25.8); 2. Souveraine Maire; 3. Vanadis. Tot. w. 3.—; pl. 1.30, 2.30, 1.30; gek. 5.40; cov. 10.10. Old Goldprijs: 1. Quite Heny (J. Hof) (1.22 9); 2. Sandra; 3. Roland. Tot. w. 3.20; pl. 1.50 2.60; gek. 13.40; cov. 4.40. De rennen: Maharadjaprijs: 1. Albanas (F. van Deuren); 2. Missouri; 3. Quasi. Tot. w. I 1.60; pl. 1.10. 1.10; gek. 3.50; cov. 3.—. Mijl van Duindigt: 1. Comet (F. van 1 Deuren); 2. Remus; 3. Faustinus. Tot. w. 1 7.20; pl. 5.60, 4.60; gek. 22.50; cov. 3.90. Rosjanaraprtjs: 1. Meteoor (Grouwels); 2. Chaffy; 3. Winnifred. Tot. w. 3 30; pl. 1.90. 3 10. 3.70: gek. 11 90: cov. 6.10. Totalisatoromzet f. 130.583. Leids elftal tegen Rijnstreek - ploeg Voor de morgenavond (7 uur) op het terrein van de vereniging „Alphen" te spelen wedstrijd Rijnstreek Leiden (Amateurelftallen) zijn de ploegen als volgt samengesteld: Rijnstreek: Janszen (Alphen), Van Oostrom (Alphen), Uithol (Alphia), Timmer (A.R.C.), Thomasse (Alphia), Mees (Alphen), De Bruin (ARC), Eder- veen (Alphen). S. Bouthoorn (Alphia), Zaad (Alp. Boys), Den Hoed (ARC). Leiden: Keereweer (Roodenb.), Hen zen (Roodenburg) Teeuwen (Lugdunum) I. van Weerlee (Roodenburg), Th. van Kampen LFC Jan Neuteboom (LFC) J. van Weerlee (Roodenburg), Sira (LFC), v. d. Heyden (LFC), W. v. Kam pen (LFC), Ouwerkerk Roodenburg). Deze samenstelling is gerekend vaa links naar rechts. Zian was technisch zonder twijfel de beste ploeg, maar het harde, stugge spel van Neptunus werd in de eindstrijd bijna een struikelblok voor de snelle Haagse ploeg. Bij de dames werd het zevental van De Robben eerste. De voor naamste resultaten waren: Heren, hoofdklasse: HZPC—DZV 2—3, Neptunus ArnhemMeeuwen 41, Rob ben—Zian 3—2, GZC—HZPC 1—1 (HZ PC wint na strafworpen), DZV—Meeu wen 22 (Meeuwen wint na strafwor pen), Meeuwen—Zian 2—3, AZPC—Nep tunus Arnhem 2—4. Robben—GZC 8—0, ZianHZPC 33 (Zian wint na straf worpen), NeptunusRobben 21. Finale: Zian—Neptunus 4—3. Eersteklasse A: finale: Zwemlust— Nereus 32; eersteklasse B, finale: PSV UZSC 21; eersteklasse C, finale: Dolfijn—AZ '70 5—3. Jeugd C. finale: MerwedeDe Zijl 00 (Merwede wint door strafworpen). Dames, eerste afdeling, finale: Robben Gooi 30. laar, J. V ode gel en R. Hoogervorst, knielend: H. Jerphanion, mej. E. Sloot, mej. W. Haarsma, mej. E. Engelenburg en J. van Wyk. (Foto L.D./Van .Vliet)

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 10