Gang van zaken bij het Grootboek Woningverbetering onbevredigend WEERBERICHT DRAAGBARE RADIO'S Ca. 60.000 verhuurders voldeden niet aan hun aanmeldingsplicht GROMYKO WEIGERT BELOFTE STATUS QUO VAN BERLIJN Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 30 MEI 1959 No. 29756 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f 059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Rekenkamer constateert De gang van zaken bij het Grootboek Woningverbetering is verre van bevredigend. Dit merkt de Algemene Rekenkamer op in een verslag over 1958, dat werd uitgebracht aan de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. Niet alleen heeft een zeer belangrijk percentage van het aantal meldingsplichtigen nooit voldaan aan de hun wettelijk opge legde verplichtingen, maar ook was een groot aantal mutaties nog niet in het Grootboek bijgewerkt. Vertraagd effect Het is te begrijpen, dat deze admi nistratieve achterstand mede tot gevolg had, dat het effect van de wet werd vertraagd en het bijkomend interest voordeel van 's Rijks kas verminderde. De Rekenkamer adhtte het van be lang, dat de mutaties ten spoedigste zouden worden bijgewerkt en verzocht de minister haar te willen berichten welke maatregelen daartoe waren ge troffen. Volgens het antwoord van de minister was in maart 1958 een aanvang gemaakt met een steekproefsgewijze onderzoek naar de nalatige aanmeldingsplichtigen. Dit had zich aanvankelijk beperkt tot Talrijke mutaties nog niet bijgewerkt Toen het Grootboek Woningverbete ring tot stand kwam werd het aantal meldingsplichtigen geschat op ongeveer 300 000. De directeur van het Grootboek kwam later echter met de mededeling, dat deze raming aan de hoge kant was geweest. Volgens hem kwamen zo'n 200.000 verhuurders voor inschrijving in aanmerking. Desondanks, toen de insohrijvingster- mün op 30 september 1957 voorbij was, stonden er niet meer dan 46.859 namen genoteerd, hetgeen dus betekent, dat er ongeveer 150.000 huurders in verzuim zijn gebleven. Sindsdien heeft men nog wel tot en met 23 september 1958 94.852 aan meldingen ontvangen, maar nog altijd hebben er circa 60.000 huurders nog niet voldaan aan him verplichtingen. Na een oriënterend onderzoek heeft men eerst na die tijd op uitgebreider schaal een aanvang gemaakt met het opsporen van verhuurders, die nog in gebreke waren gebleven, om de geblokkeerde huurver hoging in het Rijksspaarpotje te stop pen. De Rekenkamer vraagt de minister, wanneer hij denkt, dat dit onderzoek zal zijn afgelopen. Ontstellend Toen eind augustus 1958 een steek proef werd genomen om te zien, hoe de stand van zaken was wat betreft de mu taties, kwam men tot het volgende bijna ontstellende resultaat: van de 11.365 ingekomen stukken be treffende mutaties wegens leegstaan, oninbare huren, niet- of slechts gedeel telijke toepassing van de huurverhoging, zelfbewoning e.d. waren er inmiddels nog maar 3.936 afgedaan; van de 3.672 formulieren voor deblok kering en ontheffing had men er nog slechts 27 behandeld. Het ergste was het wel met de 20.130 .formulieren voornamelijk wegens aan- en verkoop van woningen. Daaraan was men nog niet eens begonnen. Leiilersbij eenkomst uit tie rode landen? Het Joegoslavische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren officieel erkend dat Joego-Slavië de laatste da gen instemmend heeft gereageerd op verzoeken „uit de meerderheid van de Oosteuropese landen" voor overvliegen naar Albanië waar premier Kroesjtsjef van Rusland momenteel vertoeft. Gevraagd of deze verzoeken betekenen dat er op het ogenblik een bijeenkomst van de leiders uit de communistische wereld in Albanië plaats heeft, beperkte de woordvoerder zich tot het antwoord dat de vergunningen verleend waren voor vliegtuigen, zonder dat men weet welke passagiers deze vervoeren. Op het qgenblik bevinden behalve Kroesjtsjef en de Albanese leiders ook premier Grotewohl van Oost-Duitsla-nd en de Chinese minister Peng Te-hoeai zich in Tirana. De voorzitter van de Noordkoreaa-nse opperste volksvergade ring Sjoe Jong-koen wordt dinsdag ver. wacht en in diplomatieke kringen te Belgrado meent men dat nog meer com munistische leiders zullen volgen. Totnogtoe heeft Rusland toestemming gevraagd voor een totaal van dertien vluchten over Joegoslavisch gebied voor de duur van Kroesjtsjefs bezoek aan Al banië, dat op 6 juni eindigt. Zachter De Bilt verwacht, dat in de komende 24 uur zachtere oceaanlucht ons land zal bereiken. De wind draait naar zuid- West tot west, terwijl voorts bewolking zal binnendrijven, waaruit later moge lijk in het noorden van het land wat motregen of lichte regen kan vallen. De temperaturen lopen nog iets verder op. (Opgemaakt te 10 uur). 31 MEI Zon op: 4.28 uur: onder: 20.48 uur. Maan op: 2.00 uur: onder: 14.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.53 en 23.25 uur. Laagwater te 6.12 en 18.56 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pag. en een Bijvoegsel. de aanmelding door de woningbouw verenigingen. Sedert augustus 1958 is het opsporingswerk echter stelselmatig in verschillende gemeenten uitgevoerd. De minister verwachtte, dat in het lopende stortingsjaar (1 augustus 1958—1 augus tus 1959) een groot aantal nalatigen zou zijn opgespoord en aangeschreven.. Extra werk Bij de aanmerkelijke overschrijding van de aanmeldingstermijn kwam nog. dat de meeste formulieren onvoldoende waren ingevuld, wat veel extra werk meebracht, waardoor de verzoeken om wijziging en deblokkering niet onmid dellijk in behandeling konden worden genomen. De minister verwachtte, dat deze moeilijkheden door tijdelijke in schakeling van extra werkkrachten en vereenvoudiging van de werkwijze in de loop van het stortingsjaar zouden zijn opgelost. De Rekenkamer heeft na dit antwoord de briefwisseling voorshands gestaakt. In de toekomst zal moeten blijken, of de verwachtingen van de minister inzake het opsporen van de nalatige aanmel dingsplichtigen en het inhalen van de achterstand in de administratie zullen worden bewaarheid. Zeventien (loden bij mijnramp Lotharingen Een mijnontploffing in de Lothanngse plaats Merlebach heeft gisterochtend aan zeventien mensen het leven gekost. Met een vijftigtal vermisten en veertig gewonden dreigt dit een van de ernstig ste mijnrampen van de laatste jaren in dit gebied te worden. Men neemt aan dat de meeste vermisten achter of on der het puin, dat door de ontploffing op een diepte van 660 meter loskwam, gevangen zitten. Reddingsploegen werk ten de hele dag om overlevenden in de Sainte Fontaine mijn te vinden. Twintig van de gewonden verkeren door ernstige brandwonden in levensge vaar. Een hefschroefvliegtuig vervoerde de ernstigste gevallen naar een zieken huis en uit Lyon vloog een specialist op het gebied van brandwonden naar Mer lebach. Al in een halve eeuw was er in Sainte Fontaine geen ongeval van betekenis voorgekomen, maar dit jaar hadden zich in het Lotharingse bekken al twee an dere mijnongelukken met doden voorge daan: in januari vijf doden bij Petite- Rousselle en in maart drie bij Faul- quemont. „IK GA SLAPENZEI HERTER Westelijke ministers ontmoetten al grote nweerstand bij eerste punt slotcommuniqué (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Geheim overleg is nog geen succes Genève, 30 mei De drie Westelijke ministers zijn bij hun pogingen om in een serie besloten zittingen de Geneefse conferentie binnen een dag of tien tot een einde te brengen door reeds nu een ontwerp-slotcommuniqué aan Gromyko voor te leggen terstond op Sovjetrus- sische weerstand gestuit. Dat commu niqué zou een lijst met punten moeten bevatten, waarover West en Oost het eens zijn (resp. kunnen worden» met enige wederzijdse concessies en die lijst zou dan de basis kunnen vormen voor een beperkt akkoord op de topconfe rentie. Een Amsterdamse instrumentmaker bouwde op zijn zolder in zijn vrije tijd een wedstrijdjachtje. Gisteren werd het met behulp van een kraanwagen veilig naar de begane grond gebracht. Uiteraard hadden de Westelijke ministers de Berlijnse kwestie als punt één op die lijst gezet: garantie van de rechten der vier mogend heden in die stad en een belofte niets aan de status van Berlijn te veranderen zonder een gezamen lijke overeenkomst daartoe. Over dat punt hebben de vier ministers in Herters vliegtuig, terugkerend van Dulle's begrafenis, anderhalf uur lang in hemdsmouwen gecon fereerd. Zonder succes, want Gro myko, zwevend boven de oceaan en verstoken van ieder contact met Kroesjtsjef in Albanië, weiger de hardnekkig zich zelfs maar te binden aan een belofte, dat de Sovjet-Unie niets eenzijdig in Ber lijn zou ondernemen in afwachting van een topconferentie. Hij bleef verwijzen naar Kroesjtsjefs eerdere uitspraken omtrent Berlijn. Zo vruchteloos was het gesprek, dat Herter tenslotte zei: ,,Ik ga sla pen" en het aan Lloyd en Couve de Murville overliet om Gromyko, overigens zonder succes, verder te bewerken. Is de conferentie daarmee van de im passe der officiële zittingen over een alles omvattend akkoord in een nieuwe impasse op de besloten zittingen over een beperkte overeenkomst geraakt? Het lijkt voorbarig reeds nu al te pessimis tisch te worden, want wederzijdse hard heid was ook op de geheime zittingen te verwachten. De ministers, die na hun aankomst op het vliegveld, een geza menlijke verklax-ing lieten afleggen, dat zij „een nuttige discussie" hadden ge had, begaven zich gistermiddag naar Lloyds residentie in Genève, waar zij, ieder vergezeld van twee adviseurs, het overleg twee uur lang voortzetten. Over die zitting, waar het wederom over Ber lijn is gegaan, is nog vrijwel niets uit gelekt- Het verschil tussen de officiële en besloten zittingen is namelijk, dat het nieuws over de laatste langzamer en minder uitgebreid bekend wordt! Na de middagconferentie legde de Britse woord voerder namens de vier ministers een verklaring af, die door zijn beknoptheid donderend gelach veroorzaakte: „De I ministers hadden een van hun gebruike lijke informele gesprekken over de on derwerpen van de conferentie". Hq deel de mee, dat er vanmiddag om tijd te winnen weer een officiële zitting zal zijn en dat het besloten overleg van avond op een diner bq Gromyko voort gezet zal worden. Welke kansen Bestaat er kans dat de discussie ko mende week vruchtbare resultaten zal opleveren? De Russische woordvoerder Karlamof liet zich ontvallen, dat de ontmoeting bq Lloyd een „uitstekende" was geweest. De Britten daarentegen deden nogal somber, de Amerikanen, zonder werkelijk vrolijk te wezen, gaven te verstaan, dat er nog reden tot wan hoop is. Maar iedereen was toch wel geschrok ken van Gromyko's weigering in het vliegtuig om de absolute minimum-con ditie van het Westen inzake Berlijn in te willigen n.l. handhaving van de status quo. Daaraan werd niets afge daan door alle leuke verhalen over de details van de vliegreis: Herter en Mcelroy dronken super droge Martini cocktails met 17 delen gin tegen 1 deel Vermout, Couve de Murville dronk geen wijn maar gin-tonic, Lloyd nam Rome en Washington reageren scherp op taal van Kroesjtsjef De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken Pella. die gisteren te Rome uit Washington is teruggekeerd, waar hij de teraardebestelling van Fos ter Dulles heeft bijgewoond, heeft bij aankomst tegenover journalisten ver klaard, dat de uitlatingen van Kroesjt sjef in zijn toespraak te Koritza. in Al banië. „in strijd zijn met de hoop van het Westen, dat er een ontspanning op de Geneefse conferentie zal intreden." „Kroesjtsjefs dreigende woorden moe ten niet onbeantwoord blijven. De hefti ge aanval, die hij op de regering en volk van Italië deed in zijn rede, uitgespro ken in een gebied, dat zo dicht bij onze grenzen ligt. is een onderdeel van een campagne tot vreesaanjaging en pro paganda, die ons welbekend is. Het ver baast ons slechts dat de Sovjetrussische premier het thans het geschikte ogen blik achtte om Griekenland en Italië aan te vallen", aldus minister Pella. Ook de Amerikanen hebben gerea geerd op Kroesjtsjefs uitlatingen. Het v.a. f 49.50 TIJDELIJKE AANBIEDING. persoonlijke servies NETNUMMER ROTTERDAM VANAF MORGEN 010 Met ingang van morgen wordt het netnummer van Rotterdam met in begrip van o.a. Hillegersberg, Over- schie, Pernis, Schiebroek. Terbregge en Usselmonde voor de telefoonabon nees, die ressorteren onder de plaatse lijke telefoondienst te 's-Gravenhage en onder het telefoondistrict 's-Graven hage gewijzigd van 01800 in 010. Tot het telefoondistrict 's-Graven hage behoren alle abonnees die bereik baar zijn onder een netnummer begin nend met 017, dus ook Leiden. Vanochtend zijn tallozen erop uit getrokken, om reeds de eerste dag van het nieuwe hengelseizoen pre sent te zijn aan de waterkant. Deze jongeman kon zelfs op deze ver vroegde opening niet wachten en probeerde het niet zonder succes zoals 11 ziet gisteren reeds van de pier in IJ muiden, waar geen ge sloten seizoen bestaat. Overigens is het in het hart van Zuid-Holland een sombere zaak voor de henge laars. Daarover schrijven wij elders uitvoeriger. ,'t fantoom in de bar" ONS NIEUW VERVOLGVERHAAL ons nieuwe feuilleton, is op en top een mysterie, waarin de spanning geleidelijk aan stijgt. Een man, Scott Henderson, wordt ervan verdacht zijn echtgenote, Marcella, vermoord te hebben. Zijn alibi kan pas waterdicht zijn, indien een vrouw, die hq in Anselmo's Bar heeft leren kennen, gevonden kan worden. Zij blijkt echter van de aardbodem verdwenen te zqn. Met het naderen van de dag van de executie van Scott Henderson, wordt dit fantoom enkele keren even een échte levende vrouw, om echter telkens weer en direct daar na als het ware in het niets op te lossen. Zq blijft ongrijpbaar, maar de genen. die haar die enkele momen ten uit het niets te voorschijn heb ben weten te brengen worden op hun beurt óók ongrijpbaar. Heden beginnen wij met de pu- olicatie van dit oorsponkelqk Ame rikaanse verhaal, dat ongetwijfeld de lezers steeds steviger in de ban sal houden. ministerie van Buitenlandse Zaken gaf gisteren een verklaring uit, waarin ge zegd wordt, dat Kroesjtsjef door is blij ven gaan met het uiten van dreigemen ten aan het adres van vrije volkeren en in het bijzonder aan het adres van Griekenland en Italië. Kroesjtsjef heeft er bij Griekenland op aangedrongen uit de NAVO te tre den en Italië met beschimpingen heb ben overladen omdat dit land besloten heeft zijn defensie aan de moderne eisen aan te passen, aldus de verklaring. Het State Department zegt dan dat Kroesjtsjefs dreigementen niet tot een internationale ontspanning kunnen lei den, zeker niet op het tijdstip waarop het Oosten en Westen een vreedzame oplossing voor het Duitse vraagstuk trachten te vinden. In de verklaring wordt er verder op gewezen dat de V.S. een politiek voeren, die gericht ls op het steunen van de vrije volkeren en elk dreigement aan het adres van deze vol keren beschouwen als een zaak die ook de regering van de V-S. aangaat. De spoorwegramp op Java eist 85 levens De treinramp, die zich donderdag in West-Java voordeed, heeft aan 85 men sen het leven gekost, terwijl veertig pas sagiers ernstig werden gewond, zo meldt het Indonesische persbureau „Antara". Volgens een communique van het mi nisterie van Verkeer was de koppeling tussen de locomotief en de rest van de passagierstrein gebroken, waardoor de wagons in een diep ravijn terechtkwa men. Het ongeluk deed zich voor tussen Tjipeundeuj en Tjiawai, op de lijn naar Bandoeng. In Marcinelle deugde de apparatuur niet Voor de rechtbank in Charleroi, waar vijf hoge mijnfunctionarissen terecht staan in verband met de ramp te Mar cinelle, heeft een getuige charge, prof. Fernand Dacos, hoogleraar aan de Uni versiteit van Luik, gisteren verklaard dat de ramp niet zou zijn geschied als er twee apparaten voor het uitschakelen van de elektrische stroom, die werken binnen een tijdslimiet van een honderd duizendste seconde, aan de elektrische kabels waren aangebracht. In de betrokken mijnschacht, waar 262 mijnwerkers om het leven kwamen door een brand, die ontstond door een elek trische „boog" die de olie van een ge sprongen buis deed ontbranden, was maar één apparaat bevestigd op elke kabel. Proeven hadden uitgemaakt dat deze apparaten 20 seconden nodig hadden om de stroom uit te schakelen. Zouden z|j echter binnende vereiste tijdslimiet heb ben gewerkt, dan zou de olie uit de ge sprongen buis niet de gebroken elektri sche kabel hebben bereikt toen deze nog steeds de elektrische „boog" produceerde. Er zou in dit geval géén ramp zijn ge weest, aldus prof. Dacos. een lauwe Engelse whisky-water, maar Gromyko sloeg wodka af en hield zich uitsluitend bij Amerikaanse koffie en nog Amerikaanser coca-cola. Herter sliep het langst, Gromyko ver genoegde zich met een hazeslaapje en ijsbeerde urenlang door de cabine. Men hoeft er nog niet uit af te leiden dat hij zich in de machine van de Amerikaanse luchtmacht niet thuis voelde, want zqn Westelijke collegae hebben met bewon dering gekeken naar de grote porties kalkoen en naar het solide ontbijt waar mee de Rus de inwendige minister ver sterkte. Met opbrengst van gestolen autobusje naar Parijs De marechaussee heeft in een trein naar Parijs bij de grenscontrole een 36- jarige Amsterdamse chauffeur aange houden. die zo bleek uit het onderzoek van de politie, een Duits autobusje in de hoofdstad had verduisterd en met het bij de verkoop van de wagen ont vangen geld. een bedrag van f3000. naar de Lichtstad was vertrokken. De koper van het busje had achteraf de zaak niet vertrouwd en de politie ge waarschuwd. Bij zijn arrestatie bleek de chauffeur reeds een groot gedeelte van het geld in Franse franken te heb ben omgezet. In Nederlands geld werd nog 1600 gulden op hem gevonden. De man is naar Amsterdam overgebracht

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1