„In nieuwe kabinet geen waarborg voor de belangen der zwakkeren" Bescheiden sterretje op Schiphol „Romme zit in de tang van Oud" HEINZ© SANDWICH SPREAD Hoge ex-nazi-ambtenaren beuren bijzonder vette pensioenen Milly Perkins nog onbedorven Inbraakbureau" (9 medewerkers) werd opgerold Commissie van kankerspecialisten voor de lijders aan longkanker Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 mei 1959 Derde blad no. 29754 Mr. Burger opent de aanval: K. V.P.vrijere lonen vóór huurverhoging (Van onze parlementaire redacteur) Uitvoerig heeft mr. Burger (P. v. d. A.) gisteren in de Tweede Kamer betoogd, dat de Kamermeerderheid zorgvuldig heeft vermeden met de socialisten in overleg te treden over de vorming van een kabinet. De P. v. d. A. wilde onderhandelen, maar de KVP niet, terwijl de politieke verschillen toch niet groter waren dan ze vroeger over brugbaar bleken. Romme zit eenvoudig in de tang van Oud, aldus de heer Burger, uit vrees de aanhang op de rechtervleugel van de KVP kwijt te raken. Zo moest er wel een kabinet komen zonder P. v. d. A. Men zou het nieuwe kabinet kunnen noemen het kabinet der verzoe ning van het onverzoenlijke. Want wat is het eensgezinde standpunt van het kabinet inzake de voetbalpool, de kinderbijslagverzekering, de landbouwsteun, de mammoetwet voor het voortgezet onderwijs? Op tal van punten vond de heer Burger de regeringsverklaring onduidelijk. Het ergste vond hij echter dat er wel helder uit blijkt, dat voorrang wordt gegeven aan huurverhoging boven het ongedaan maken van de gevolgen van de bestedingsbeperking voor de arbeiders. Prof. Oud: „offers van iedereen nodig;" De 2W aks ten dreigen volgens mr. Bur ger gedupeerd te worden door de vrijere loonvorming. Het zijn altyd de sterksten geweest die om vrijheid vroegen en het waren altijd de zwakken die om recht vroegen. Het nieuwe kabinet biedt geen waarborg, dat de belangen van de massa der bevolking tot him recht zullen ko men. Als het kabinet in dit opzicht tekortschiet, zal de PvdA het met alle kracht bestrijden. De PvdA is niet be reid de sociale verworvenheden in ge vaar te laten brengen. De heer De Groot OCPN) noemde het kabinet een rechtstreekse uitdaging aan de vakbeweging. Hy eiste een algemene loonsverhoging van vier procent. De huurverhoging noemde hij een onder mijning van het gezin en tegen de af schaffing van het consumentensubsidie op melk ging hij eveneens tekeer. Het nieuwe kabinet is uiterst zwak, aldus de heer De Groot, omdat het uitsluitend leeft by de gratie van de VVD. De com munisten dienen te worden opgenomen dn het NW en door gezamenlijke in spanning moet dan het nieuwe kabinet zo spoedig mogelijk ten val worden ge bracht. Nadere opheldering Prof. Romme (KVP) zei in het alge meen met voldoening van de regerings verklaring kennis te hebben genomen. Maar op allerlei punten is nadere ophel dering nodig. Met de vrijere loonvorming zal zeer spoedig moeten worden begon nen, nog voor de huurverhoging een feit wordt. Het' nieuwe kabinet vertoont volgens prof. Romme zeer duidelijk een extra parlementair karakter, dus generlei bin ding tussen de fracties en het kabinet. Op grond daarvan weigerde de heer Burger medewerking aan de kabinets formatie, omdat hij wel binding wenste wegens de onbetrouwbaarheid van de KVP. Het feit, aldus prof. Romme, dat een kabinet met socialisten niet moge lijk is gebleken, wordt door mij en nage noeg de gehele KPV-fractie betreurd. Maar het feit ligt er als gevolg van de keuze, die de KVP heeft gedaan voor het program dat de kabinetsformateur voorlegde en de weigering van de PvdA een keuze te doen voor dat program. Stelselmatig heeft de heer Burger zich er aan onttrokken iets af te doen aan het verkiezingsprogram van de PvdA. Hij heeft niet serieus willen onder handelen. Nog dit jaar Dr. Bruins Slot (AR) verklaarde, dat hij de daden van het nieuwe kabinet in welwillende geest zal bezien met de nei ging een vruchtbare samenwerking tot stand te brengen. Met de vrijere loon vorming zal nog dit jaar moeten wor den begonnen.. De breuk in de brede basis, die op 11 november van het vorige jaar is ont staan. was het gevolg van een groeiend wederzijds onbehagen tussen de rechtse partijen en de PvdA, waardoor samen werking niet meer mogelijk was. De consequentie daarvan had echter reeds op 11 december getrokken moeten wor den en niet vijf maanden later. In december was nog een kabinet op basis van de drie rechtse partijen mogelijk geweest, maar na de verkiezingen was het nieuwe kabinet de enig mogelijke oplossing. Tot vruchtbare samenwerking met het kabinet vertelaarde de heer Bruins Slot zich bereid. Gespannen stemming De heer Tilanus (OHU) herinnerde er aan, dat hij in 1956 nog voorstander was van de brede basis, maar al spoedig bleek, dat door de jangdurige kabinets formatie van 1956 de stemming tussen de rechtse partijen en de PvdA geprik keld was en dat de onderlinge verhou dingen gespannen waren. Het klimaat voor een goede samenwerking was niet meer aanwezig, zodat de kabinetscrisis van 11 december niet onverwacht kwam. Het is gebleken, zei de heer Tilanus, dat de socialisten, als zij eenmaal aan het bewind zijn gekomen, dictatoriale negingen krijgen en het niet goed kun nen hebben als men het niet met hen eens is. De socialistische ministers ble ken overgevoelig. Andere geest Het nieuwe kabinet wilde de heer Tilanus met welwillendheid tegemoet treden, omdat er ministers in zitten die stuk voor stuk een respectabele staat van dienst hebben. Hij constateerde met voldoening, dat de regeringsvertdaring een andere geest ademde dan voorheen en meer aandacht schenkt aan de vrij heid. Prof. Oud (VVD) had alle waardering voor hetgeen met medewerking van de socialisten sedert 1945 is gedaan, maar men moet de invloed van het regerings beleid niet overdrijven. De samenwer king met de socialisten is tenslotte hoe langer hoe moeilijker geworden en de kabinetscrisis van 11 december beteken de in feite, dat de brede basis werd prysgegeven. Van het nieuwe kabinet verwacht prof. Oud een beleid, dat sociaal recht vaardig en economisch verantwoord is. De. nieuwe samenwertcing opent nieuwe wegen en hy sprak de hoop uit, dat zij een succes zal worden. Dat zal van iedere groep weieens offers vergen. Duidelijke doorbraak Ds. Van der Veen (PSP) zag in het nieuwe kabinet een duidelijke doorbraak van de liberaal-kapitalistische ziens wijze. De conservatieve aap is uit de mouw gekomen en die gaat zich in zelf ontplooiing ontwikkelen. Er is een dui delijk ondernemersregime aan de macht gekomen. Met klem drong ds. v. d. Veen aan op het wederopnemen van onderhandelin gen met Indonesië over de soevereini teit van Nieuw-Guinea. Hij zou wensen, dat Nederland zou voortgaan Nieuw- Guinea te helpen met geld en deskun digen. zelfs als de soevereiniteit aan Indonesië is overgedragen. Hij consta teerde echter, dat het dure Marinebeieid meer wordt ingegeven door de positie van Nieuw-Guinea dan door de belan gen van de NAVO. Militaire paraatheid is een illusie. Men zou het geld voor de defensie beter kunnen besteden door de welvaartsverschillen in de wereld op te heffen door steun aan de onderontwik kelde gebieden. „Schaamteloos" Ds. Van der Veen veroordeelde de „haast schaamteloze manier" waarop in de regeringsverklaring wordt gezegd, dat de hulp aan de onderontwikkelde gebie- Mr. J. A. W. BURGER tijdens zijn beschouwingen over de regeringsverklaring. den in de wereld zal worden voortgezet, want die steun bedraagt slechts zestien miljoen gulden. Ds. Zandt (SGP) zag er weinig ver schil in of nu de WD of de PvdA in het kabinet zit, omdat zy niet uitgaan van geestelijke waarden, maar van stof felijke waarden en de mens centraal stellen. Het nieuwe kabinet moest hij ook afwijzen omdat het niet berust op Gods wet. Hy pleitte voorts voor ver korting van de militaire diensttijd en belastingverlaging met handhaving van de waardevastheid van het geld. Vandaag antwoordt prof. De Quay op de diverse beschouwingen. Dure verstrooidheid (Van onze Zeeuwse correspondent) Vestrooidheid van het raadslid C. L. Martinet in de jongste raads zitting van St.-Janssteen komt de beide wethouders van die Zeeuws- vlaamse gemeente op een strop van een paar honderd gulden per Jaar te staan. „Ik heb me vergist in myn ver strooidheid", protesteerde het raads lid toen de stemmen geteld werden en hy een „tegen" had laten ho ren. „Ik had willen voorstemmen..." Maar het was al te laat. Met zes tegen vyf stemmen werd het voor stel op advies van Gedeputeerde Staten van Zeeland om de wet houderssalarissen te verhogen met enkele honderden gulden per jaar, verworpen. Het verstrooide raadslid kreeg een hoofd als vuur, terwijl de an deren in lachen uitbarstten. Bij de gedupeerde wethouders ging het echter niet van harte; daarvoor was deze vergissing net wat te duur geweest Adenauer had onderhoud van een uur met Eisenhower Hedenochtend zou president Eisenho wer in het Witte Huis met de ministers van de Grote Vier over Berlijn en Duits land beraadslagen, aldus een bekendma king van het Witte Huis. Deze vergade ring, waaraan dus ook Gromyko deel neemt, zou worden gehouden vóór het gezamenlijke diner, waaraan overigens ook andere buitenlandse functionarissen dan alleen ministers zouden deelnemen Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland verklaarde gisteren na een be zoek aan president Eisenhower te gelo ven dat de Geneefse conferentie „tot iets" zal leiden. Het onderhoud van Eisenhower en Adenauer duurde een uur. De Duitse Bondskanselier verklaar de tegenover journalisten niet over de Geneefse conferentie gesproken te heb ben, maar persoonlijk verwachtte hij wel enig resultaat van Genève. Eisenhower en hij waren het volledig over het be sprokene - de algemene toestand in de wereld - eens geworden. de nieuwe broodbelegging MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 GARANTIE- volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. Oud-burgemeester (reeds in 1925 lid van de NSDAP) won zijn proces in Frankfort Zonder blikken of blozen (Van onze correspondent in Bonn) Het ambtenarengerecht te Frank fort stelde dezer dagen dr. Hel- muth Schranz in het gelijk in een proces om pensioenrechten sedert 1951. Met hem werden daarmee Advertentie VAN OFF. DEALER TEGEN SPECIALE PRIJS 4-TAKT 600"ALEXANDER" FABRIEKSNIEUW-OVERJARIG LEVERING DIRECT BRIEVEN ONDER NR l2215 VAN DIT BLAD Overladen programma voor moe meisje (Van onze Amsterdamse correspondent) Nimmer heeft Schiphol zo'n beschei den filmactrice verwelkomd, als gister avond, toen de Anne Frank-vertolkster Milly-Perkins rustig de trap van het Stockholm-toestel afdaalde. Het blitz- licht van de fotografen deed haar geen uitdagende pose of een gelegenheids- glimlach aannemen. Zij woelde eens door het haar, knabbelde op de nagels en zei: „Het lijkt wel of in iedere plaats, waar ik kom, steeds meer fotografen staan te wachten". Even later zat ze wat zenuwachtig te plukken aan de roze anjers, die de Ne derlandse gegadigde voor de rol van Anne Frank, Marianne Sarstadt, haar had gegeven in de wachtkamer en zij wist eigenlijk niet goed raad met al die journalisten, die haar wilden horen praten Niet veel gepraat Maar er werd niet veel gepraat, want de mijnheer van de filmmaatschappij had al biografieën rondgedeeld met alle bijzonderheden, die men over Milly officieel Mildred Perkins maar be lieft te weten. Zij is 19 jaar oud, zegt de beschrijving. Maar de onschuldige Milly, verlegen rondkijkend met haar grote, expressieve bruine ogen in het smalle witte gezichtje, brak met de traditie der filmsterren door op te merken dat ze 22 jaar is. Onbedorven Jane Mansfield of Anita Ekberg zou den ongetwijfeld honderduit hebben ge_ babbeld Niet Milly, dat gevollige, nog niet door filmroem bedorven wezentje, aan wie niemand de gebruikelijke film- sterrenvragen zal voorleggen, omdat zy ze ongetwijfeld met een spottend glim lachje zou hebben teruggewezen. Milly volstond met in enkele woorden duide lijk te maken, dat ze moe was, heel moe, na die zware tournee door Europa. Zij bezocht Parys, Tel Aviv, Jeruzalem, Stockholm en tienmaal woonde zij als eregaste voorstellingen van de Anne Frankfilm bij Overladen Desondanks wacht Milly Perkins een overladen programmahet bijwonen van i filmvoorstellingen (te Amsterdam, Am-1 Millie Perkins (links) werd bij haar aankomst op Schiphol onder meer begroet door het balletdanser res je Marianne Sarstadt. dat in Nederland was uitverkoren voor de hoofdrol van de Anne Frankfilm. en dat het bij de algemene beoor deling tot de tweede plaats bracht. hem en Heerlen, kranslegging by het standbeeld van de dokwerker te Am sterdam, bezoek aan h<rt Anne Frank huis, persconferenties in Amsterdam en Den Haag en een ontvangst in de Ame rikaanse ambassade. En morgenochtend zal zy per helikopter naar Brussel ver trekken, waar eenzelfde programma wacht. Omdat het publiek in een Amsterdams theater op haar komst zat te wachten, duurde de ontvangst op Schiphol maar kort. Met de hand nonchalant in de zak van haar loshangende beige regenjas „Ik geef niet om kleren" haastte het meisje, dat in de bioscopen van talloze landen op zo'n ontroerende wijze de boodschap van Anne Frank uitdraagt, zich op schoenen met platte hakken naar de grote Cadillac, die haar naar Am sterdam bracht. w (Van onze Utrechtse correspondent). Na meer dan twee jaar speuren heeft de Utrechtse recherche de hand weten te leggen op een geraffineerd werkend „inbraakbureau". Als „directeur" trad op een 26-jarige loodgieter, die bij wijze van spreken acht medewerkers in dienst had. van wie hij telkens een of twee personen naar keuze bij zijn inbraken betrok. Gebrek aan werk heeft de man nooit gehad, want met het oprollen van deze bende zijn 110 inbraken aan het licht gekomen, waarbij voor vele tien duizenden guldens zijn buitgemaakt. De loodgieter kreeg van zijn medewerkers, die in hoofdzaak in de bouwwereld werkzaam waren, en dan bij het uit voeren van werkzaamheden uitkeken of er iets te halen was. tips die hij nodig had. Zijn medewerkers waren een 17- jarige loodgieter, een 22-jarige mon teur, een 23-jarige loswerkman, een 21- jarige kok. een 18-jarige opperman, een 21-jarige perser, een 17-jarige met selaar en een 20-jarige opperman. Op radicale manier vernietigde de „baas" mogelijke bewijsstukken. Zodra hij bij een inbraak een knoop had verloren of een scheur in zijn kleding had opge lopen, vernietigde hij die kleren. Een maal had men hem bijna te pakken. Een man op volleybalschoenen luidde het signalement. Maar bij aanhouding was er van die schoenen al niets meer te vinden. Later bleek, dat hij ze ver nietigd had. opnieuw aan een voormalige voor aanstaande nazi pensioenrechten gegeven op kosten van de heden daagse Duitse belastingbetaler. De thans 62-jarige Schranz was zeker geen meelopertje van Hitier. Hij was reeds in 1925 lid van de NSDAP. In 1934 maakte men hem burgemeester van Offenbach, een functie die hij tot 1945 uitoefende. Na de oorlog besteeg hij, procu ratiehouder van een industrieel bedrijf, met succes de politieke ladder opnieuw, thans in het demo cratische West-Duitsland, waar hij het voor de rechtse Deutsche Par tei bracht tot lid van de gemeente raad te Offenbacht en tot lid van de Bondsdag in-Bonn! In het officiële handboek van de Bondsdag liet hij zonder blikken of blo zen vermelden,' dat hij van 1925 tot 1945 geintemeerd was geweest als nazi uiteraard! Schranz ,die nergens spijt van schijnt te hebben, krijgt thans een overgangssalaris van 1952 tot heden en met zijn 65-ste een best pensioen, olies bij elkaar een paar honderdduizend mark vermoedelijk. Boven alle twijfel staat overigens, dat Schranz in 1934 burgemeester van Offenbach is gewoj> den omdat hij nazi was. Van een vrije verkiezing was destijds geen sprake Wee u, staatsburger Het geval-Schranz staat niet alleen. Men heeft erop gewezen, dat de voor malige staatssecretaris in het nazi-mi nisterie van Justitie, dr. Curt Rothen- berger, vandaag de dag voor zijn regime van willekeur een pensioen beurt van 2.073 mark per maand. Sedert 1950 heeft deze bepaald niet kleine ex-nazi. van wie bekend is. dat hij onder Hitler een rechter ontsloeg, omdat deze 'n na zi-leider wilde vervolgen in totaal al 190.726 mark pensioen geïnd, op kosten van de Westduitse democratie en haar belastingbetalers! Zijn collega Schlegel- berger, van dezelfde allure en mentali teit, ontvangt per maand reeds geruime tijd een pensioen van 2.050 mark. De voormalige aanklager in de beruchte volksrechtbank van de wrede nazi-rech ter Freisler. die aan de lopende band in de laatste oorlogsjaren Duitsers naar de galg stuurde. Lautz, is ambtelijk slechts voor zijn wandaden gestraft met een verlaging van pensioen van 1347 tot 1000 mark per maand. Zij allen hebben het klaargespeeld te vallen onder het wel haast beruchte artikel 131 van de West duitse grondwet, dat voorziet in de on dersteuning van ambtenaren, die om politieke redenen ontslagen zijn. De vet te pensioenen van eens beruchte nazi burgemeesters en -rechters heeft velen zo langzamerhand doen twijfelen aan de juistheid van artikel 131. waarvan de mazen blijkbaar zeer wijd zijn. Aan de andere kant vraagt men zich hier af of de praktijk van de rechters ten deze niet wat al te vrijgevig isNiet voor niets schreef een der vooraanstaande Duitse bladen, de Süddeutsche Zeitung te München, naar aanleiding van de affaire-Schranz„Wee u .staatsburger, indien gij geen nazi zijt geweest. Bur gemeester bij de genade van Hitier moet men geweest zijn". Tien jaar Koningin Wilhelminafonds Verstokt ongeloof in mogelijkheid genezing (Van onze Amsterdamse correspondent) De sterfte aan longkanker neemt in Nederland sterk toe. Het is onwaar schijnlijk, dat het roken afgeschaft zou kunnen worden, maar mogelijk kan gro te verbetering worden bereikt, wanneer het roken wordt beperkt en de rookge woonten veranderen. Een commissie, sa mengesteld uit kankerspecialisten, zal onderzoeken, wat in ons land kan wor den gedaan voor de ruim 70 procent der lijders aan longkanker, die niet met operatieve behandeling zyn gebaat. Deze mededeling deed de longarts dr. R. L. Baart de la Faille in 'n korte inlei ding, welke hy gisteren hield tijdens een persbijeenkomst, welke de stichting „Ko ningin Wilhelminafonds", in verband met haar 10-jarig bestaan, te Amster dam organiseerde. Dr. W. F. Wassink, oud-geneesheer- directeur van het Antonie van Leeuwen hoekhuis te Amsterdam noemde het een ernstig verschijnsel, dat er op het gebied van de kankerbestrijding een totaal ge mis aan belangstelling bestaat en zelfs een uitgesproken afkeer om iets over deze ziekte te vernemen, gepaard gaande met een verstokt ongeloof in de moge lijkheid van genezing. Dr. Wassink hield een pleidooi voor een zo eerlijk mogelijke en volstrekt ongeflatteerde uiteenzetting betreffende de hedendaagse behande lingsresultaten, welke over het alge meen verrassend veel beter zyn dan in brede kring wordt aangenomen Het „Koningin Wilhelminafonds", dat 10 jaar geleden met een nationaal hul- deblyk van ruim twee miljoen gulden als beginkapitaal startte, aan welk bedrag grote giften zyn toegevoegd (onder meer drie miljoen gulden uit de „Haak In- Actie" van de NCRV), heeft tot dusver byna acht miljoen gulden uitgekeerd voor fundamentele en klinische research dus voor onderzoek naar de oorzaken van de kanker en naar de behandelings methoden. Voor de bouw, verbouw en inrichting van de kankerinstituten is tot dusver 3 3 miljoen gulden uitgekeerd. ...??5t,10'jarig bestaar» van het Koningin Wilhelminafonds zal op 13 juni tijdens een ledenvergadering in .Marcanti" 'te Amsterdam worden gevierd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9