AMSTLEVEN Laatste nieuws Oegstgeester raad koclit grond aan Kanaal voor ƒ.200.000 Samengaan Collegium Musicum en Studentenzangkoor weer gelukkig Eén richtingsverkeer in smalle gedeelte van de Geversstraat DONDERDAG 28 MEI 1959 Dirigent Huub Buurman ontpopte zich als stijlkenner in Palestrina en Caplet Fraaie a capella's Het is ongeveer 25 jaar geleden dat Collegium Musicum en Leids Studenten Zangkoor, iets na elkaar, in het leven werden geroepen. De aangegane fusie bleek aldoor een gelukkige. De eerste di rigent, die we wegens zijn verscheiden in februari 1959 hier met weemoed memo reren, was Hans Brandts Buys. Deze stelde de traditie in der drie Bach-Kan- taten, waaraan we werden herinnerd nu de nieuwe dirigent, Huub Buurman, de len uit twee Bach-kantaten op het pro gramma had geplaatst. Met deze kantate-delen wedijverden een Missa Brevis van Palestrina en twee mis-delen van Caplet. Daartussen stond als een vogel van andere pluimage de orkest-Partita „in modi antichi" van Herman Strategier, een „musique pour faire plaisir", zoals hij een zijner ande re werken betitelde. Het mooiste is ons geschonken in de a capella's van Palestrina en Caplet. Buurman ontpopte zich daarin als een groot stijlkenner. Het is geen geringe taak om de menselyke stem als een in strumentale te behandelen, om elke stem de individualiteit en de subjectieve in terpretatie te ontnemen en te volstaan met de muzikale middelen alleen. Dit wordt geëist door de zelfverloochening voor God, het doel dezer zangen. Uit de intensivering van de toon moet de in de teksten verscholen emotionaliteit oprij zen, die een starre bouw dient te ver ijdelen in de onbegrijpelijke schone bouw van het stemmenweefsel. Dit is op voortreffelijke wijze door koor en dirigent waar gemaakt in zang- lijnen zonder zwaarte, in een samen klank waaruit het mysterie oplicht, in het zuiverst toonbehoud ook waar de zanglijnen een gevaarlijke onafhanke lijkheid verwerven. Het moet heerlijk werken zijn met zulk intelligent mate riaal, dat van nature geestelijke distinc tie en muzikale bevatting met zich brengt. Dit bleek nog overtuigender in de sublieme zang door het zestallige meisjeskoortje dat Caplet, de meester van „Miroir de Jésus", verklankte en dit deed met een smetteloze evenwaardig heid en gelijkgerichtheid der stemmen. Palestrina's koormuziek is een erfenis der Nederlanders door een auteur als „zang der eeuwen" beschreven. Bach heeft de Palestrina-stijl rechtstreeks ge kend, getuige een gekopieerde mis. Van hem werden delen gehoord uit de kanta- tes 79 (Gott ist Sonn und Schild) en 39 (Brich den Hungrigen das Brot). De laatste, met ontroerende solopartijen, heeft een historie en is een pleidooi van Bach tot de Leipzigers voor barmhartig heid. De aartsbisschop van Salzburg had gedecreteerd, dat alle protestanten uit zijn diocees moesten verdwijnen, tenzij ze rooms werden. Een 30.000 zouden zich dientengevolge naar het Pruisische rijk van de protestantenbeschermer Frederik Willem I als emigranten hebben begeven. In die 39ste kantate trad de sopraan Nellie van Dijkhuizen op in een aria met obligaat-blokfluit, een gaandeweg aan trekkelijk geblazen party, wel wat ter zijde gedrukt door het krachtige volume van de sopraan, die de bezitster is van een soepel en gemakkelijk aansprekend zangorgaan, waarvan zij een gerouti neerd gebruik maakt. De alt Mies We- melsfelder had, met kleiner maar draag krachtig bevredigende stem, een inniger verband tussen woord en zang. Haar laagte kan gesluierd klinken, naar de hoogte toe is de stem al aardig uitge bouwd. Het echt „vrij" bewegen ervan is nog een proces in ontwikkeling. In een harer aria's mochten we luisteren naar een lofwaardig geblazen obligaat-hobo. Kan tate 79 gaf ook ruimte voor een bassolo van Wim Huner, een mooi gekleurde, sonore, iets onrustige stem, niet zonder suggestie en mededelende kracht. Het koor bereikte in de kantaten niet het hoge niveau van Palestrina. Ergens na een orkest-intermezzo kwam er een onzeker geïnterneerde periode, maar spoedig hervond men het toonbehoud. De sopranen leken ons aanvankelijk, in on gerieflijk hoogliggende partijen, te do mineren. Waarschijnlijk was voor haar Zilveren jubileum J. J. Boerakker Vijf en twintig jaar achtereen heeft de heer J. J. Boerakker gewerkt bij de afdeling expeditie van Vroom en Drees- mann. Hedenmorgen was er een kieine adempauze voor hem. Hij werd het mid delpunt van een huldiging, die het hele personeel hem bereidde op de afdeling herenconfectie. Namens het personeel sprak daar de bedrijfsleider, de heer G. M. Gribnau, die de zilveren jubilaris uit naam van het gehele personeel een fau teuil aanbood. De heer W. A. H. Mulder, assistent- chef van de expeditie sprak woorden van hulde uit naam van de collega's van de expeditie. Hij bood de heer Boer akker een rookstandaard aan en om de gaven compleet te maken een kist sigaren. Sigaren kwamen ook van de collega's van de meubelafdeling, die de jubilaris hun hulde betuigden bij monde van de heer J. Innemee. Het werk van de jubilaris werd later, in intieme bijeenkomst met leden van de directie in de lunchroom op het dak terras, door de adjunct-directeur, mr. W. J. M. Kerckhoff. beoordeeld met een „Het was uitstekend". Met zijn gelukwensen, mede namens de directie, overhandigde spreker de heer Boerakker een geschenk onder cou vert. Daarbij bleef het niet, want ook namens de Ned. Maahsdhappij voor Nij verheid en Handel, reikte de heer Kerckhoff de jubilaris het getuigschrift voor 25 jaar trouwe diensten uit, dat vergezeld ging van de bijbehorende leg penning en een draagmedaille. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacobus, zn. van J. Romeijn en C. van der Tonnekreek; Johanna, dr. van S. van der Mee en M. Zweistra; Slmone, dr. van P. K. Taverne en J. van Leeuwen; Johan nes Leonardus Gijsbertus, zn. van G. Veldt en E. M. C. van der Geest; Jacob, zn. van T. Knoppert en E. Bette; Lourens Pleter, zn. van J. P. Nieuwenhuis en J. M. Ophof; Robertus Wilhelmus Antonlus Martinus, GETROUWD H. van den Berg en N. T. C. Zaalberg. OVERLEDEN E. Vermond, 84 Jr., man; S. de Haas, 59 Jr., man; C. H. Krom, 35 jr., echtge note van P. Roelandse. de klankkracht der strijkers te luid. Een ideale klankverhouding tussen koor en orkest is dan ook niet bereikt, misschien door de onbekendheid bij de nieuwe di rigent van het akoestisch gedrag onzer Stadsgehoorzaal. De trompettisten zal wel ieder bewonderd hebben. In de ko ralen had Huub Buurman, als goed sti list, zijn beste momenten. Strategiers Partita kon het best de hoedanigheden van het orkest bewijzen. De vijf delen, in vier verschillende kerk toonaarden geschreven, zijn evenzovele probleemloze, onderhoudende stukken met frisse, vlotte thematiek, die als spontane opwellingen aandoen, licht, be koorlijk klinkend en goed afgestemd op de capaciteit van een erudiet amateur orkest als Collegium Musicum. Daarin is een vergevorderd ensemble-begrip, vrucht van een degelijke voorbereiding, maar daar de leden een ongelijk techni sche ontwikkeling bezitten en een stu dentenorkest aan allerlei wisselvallighe den blootstaat, mist het orkestrale re liëf soms de elegante en soepele boetse ring of de elasticiteit van de ritmische lijn, die men wensen zou. Momenten van klanksubtiliteit hebben echter aller minst ontbroken en de stemvoering was doorgaans van grote betrouwbaarheid. Voor één medewerker vragen we nog aandacht: de paukenist, in Bach voor de verandering cembalist, en al jaren een bekende figuur als vocalist! V. LEIDERDORP Vier subsidies Voor het Jaar 1956 zijn nog vier sub sidies aangevraagd,, die door verschil lende omstandigheden nog steeds niet behandeld zijn. Het eerste is een ver zoek van de Stichting „De Leiderdorpse Padvinders", die f. 225.heeft ge vraagd, De Gymnastiekveren. „Sparta" heeft f.450.gevraagd, gebaseerd op het geraamde tekort van f.454.Het is echter gebleken, dat er een fout in de telling is geslopen zodat het tekort f. 353.25 bedraagt. De Culturele Raad adviseert derhalve een subsidie van f. 350 toe te kennen. De derde aanvrage UVS ontving bericht van KNVB-bestuur UVS heeft bericht ontvangen van de KNVB over de kwestie „Volendam". Het KNVB-bestuur heeft de Leidse vereniging geadviseerd geen gerechte lijke stappen te ondernemen, zoals in het voornemen van de blauwwitten lag, daar dit in strijd met de regle menten van de KNVB is. UVS heeft daarop gereageerd met een verzoek om een onderhoud met de secretaris- penningmeester. de heer L. Brunt. In afwachting van dit onderhoud zal UVS voorlopig geen civiele procedure bij de Justitie aanhangig maken. Zo de KNVB echter op zijn standpunt blijft staan en o.m. de eisen van UVS afwijst om de tweede helft van de wedstrijd UVS-Volendam over te spelen, of die van een geldelijke vergoeding, zullen de Leidenaren zich nader beraden en de zaak in „kort geding voor de rechter brengen'. Met alle consequenties van dien, welke de KNVB het bestuur van UVS duidelijk onder ogen heeft ge bracht. Centrale A.R. Kiesvereniging MR. DR N. G. GEELKERKEN BENOEMD TOT VOORZITTER Gisteravond hield de afdeling Leiden van de Centrale A.R. Kiesvereniging een goedbezochte ledenvergadering in het Wijkgebouw Levendaal. Na scnriftlezing en gebed, sprak de waarnemend voor zitter, de heer G. van Zwieten jr., een kort woord van welkom, in het bijzonder tot de heer D. J. Brouwer uit Oegstgeest die deze avond zou spreken over ..Re formatie". Vervolgens sprak de waarn. voorzitter een ,,in memorium" uit in verband met het overlijden van de voor zitter, de heer C. van den Heuvel, dat staande werd aangehoord. Nadat de notulen van de vorige ver gadering. voorgelezen door de secretaris, de heer J. G. Lamers, onveranderd wa ren goedgekeurd, kwam de bespreking van een reglement voor de Centrale A.R. Kiesvereniging aan de orde. Besloten werd, dat ieder lid een door slag van het concept zal ontvangen. Ter vervulling van de vacature van de 1ste voorzitter waren door het bestuur aan bevolen: mr. dr. N. G. Geelkerken, ir. J. C. H. Drost en de heer W. Bonda. Enige leden spraken er hun teleurstel ling over uit, dat de 2de voorzitter, de heer S. M. Stolp, niet als kandidaat werd genoemd. De waarn. voorzitter deelde mede. dat de heer Stolp, wegens drukke ambtsbezigheden voor een kan didatuur had bedankt. Na schriftelijke stemming bleek, dat mr. dr. N. G. Geel kerken met grote meerderheid van stemmen tot voorzitter was gekozen. De nieuwe voorzitter was verhinderd de vergadering bij te wonen en kon dus nog niet worden geïnstalleerd. De heer Brouwer begon zijn rede met het vaststellen van het feit, 'dat er sinds de verkiezingen in 1956 tot aan die van 1959 eigenlijk niets is veranderd en dat van re-formatie nauwelijks iets te mer ken is geweest. Blijkbaar kan niet wor den opgebracht, dat Christus zijn stem pel op alles drukt en dat een ontgeeste- ling in de politiek, alsmede een gebrek aan praktische plannen, merkbaar is. Er is bij de verkiezingen wel veel activiteit ontplooid, doch de resultaten waren te leurstellend. Een minder losse visie t.a.v. ae levensproblemen, ook als een oplos sing genoemd, brengt met zich mee. dat de A.R.P. de z.g. randgevallen kwijt raakt. Men vraagt zich ook af. of er bij de kerken geen manko is van staatkun dige voorlichting en of er de voorlich ting niet te vaag en te oppervlakkig is. De propaganda moet tot de massa spre ken en vooral duidelijk worden gevoerd, waarbij primair de gezinnen, de kernen van onze samenleving, moeten worden benaderd om tot A.R. opvoeding te ko men. De spectaculaire verkiezingsuitsla gen in 1959 zijn ontstaan door een groot aantal conjunctuurkiezers, waarbij een groeiende onkerkelijkheid is geconsta teerd en niet kan worden gerekend op verbetering van een en ander binnen af zienbare tijd. Waakzaamheid is geboden er zal een intensieve propaganda en voorlichting moeten worden gevoerd. Sprekende over het huidige kabinet, was spreker van mening, dat bij de vor ming hiervan vele merkwaardigheden naar voren zijn gekomen. He: is b.v. be paald ontstellend, dat zovelen „om per soonlijke redenen" voor het ministers ambt hebben bedankt, hetgeen neer kwam op een weigering om land en volk te dienen. Bij het huidige kabinet bestaat geen binding met de fracties. Waarom zou. aldus spreker, een zekere binding met de fracties niet goed zijn? Zonder een partij dictatuur na te streven of een „Fakkelsdragersdag" te wensen, kan een zekere binding veel goeds inhouden. Waarom spreekt men nu van het einde van de brede basis, terwijl toch vier partijen in het kabinet zijn vertegen woordigd? Het politieke programma van dit kabinet is nogal vaag en bevat wei nig concrete punten. Dit kabinet zal, al dus spreker, een zware strijd te voeren krijgen. Met een uitspraak van wijlen Foster Dulles om niet op kabinetten en minis ters, doch slechts op God te vertrouwen en te blijven bidden, bezinnen en belij den, eindigde spreker zijn interessante rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik ge maakt. Advertentie. BUREAU VOOR PERSONEELVERZEKERING komt van de dhr. Korfbalvereniging „Velocltas", die een tekort van f. 487.81 heeft. De Culturele Raad adviseert f.476 subsidie te verlenen, doch B. en W. willen slechts f.375.— toestaan, daar de contributit geraamd is op f. 550, terwijl naar de berekening van B. en W. zeker f. 758 geraamd moet worden. Het verschil van f. 200 willen B. en W. hal veren en aftrekken van de subsidie. Tenslotte vraagt de Harmoniekapel .Leiderdorp" een subsidie, zonder zich uit te spreken over de hoogte van de subsidie. Het tekort over 1958 is ge raamd op f. 1.386.35. De Culturele Raad wil hierop een subsidie van f. 1260. geven. Voorgaande twee jaren gaf de raad steeds f. 1000.en B. en W, voe len er niet voor meer te geven. Zij stel len dus voor wederom f. 1000 te geven. Verbeteringen Hoogmadeseweg Het riool waarop de woningen aan de oostzijde van de Hoogmadeseweg lozen, is zo slecht, dat het noodzakelijk ver nieuwd moet worden. Voor deze ver nieuwing moet een extra krediet ter be schikking worden gesteld. Naar aanlei ding hiervan heeft men de gehele situa tie langs de Hoogmadeseweg onder zocht. Aan de rechterzijde ontbreekt een voetpad waardoor de voetgangers voortdurend in gevaar verkeren. Ook aan de andere zijde bevindt zich geen trottoir. De plantsoenstrook even ver derop is zwaar beschadigd, en de afvoer van regenwater is zeer moeilijk, zodat steeds plassen ontstaan. Er doet zich dt mogelijkheid voor aan weerszijden van het plantsoen straatkolken aan te leg gen. Tegelijkertijd zullen ook trottoirs worden aangelegd aan weerszijden van de Hoogmadeseweg. De provincie heeft toestemming gegeven voor e.e.a. Bij de kruising Hoogmadeseweg - Ericalaan - Acacialaan zal aandacht besteed wor den aan de voetgangersoversteekplaats. Aanbevolen wordt een onderhandse aanbesteding aan de fa. Koster en Vis ser te Waddinxveen, die ook de centrale riolering in de kom van de gemeente aanlegt. De aannemer heeft als prijs f. 68.352 opgegeven, waarbij nog enkele kleine kosten~komen tot een bedrag van f 5000.—. De vaste geldmiddelen zijn aanwezig. OEGSTGEEST De heer K. van Baaren, alhier, is benoemd tot lid-voorzitter van de examencommissie voor muziek in 1959. WASSENAAR G. H. Graus nam afscheid In het clubgebouw van Blauw Zwart heeft gistermiddag de heer G. H. Graus, dienstkringleider van de telefoondienst te Wassenaar, afscheid genomen in ver band met de benoeming tot dienst kringleider te Roermond, die hij per 1 juni a.s. heeft aanvaard. Niet alleen het gehele personeel van de dlenstkring, ook verschillende andere belangstellen den waren op deze afscheidsbijeenkomst aanwezig. De directeur van het telefoon district 's-Gravenhage, de heer J. M. Unbanus, hield een toespraak, waarin hij de heer Graus gelukwenste met zyn benoeming, maar zijn spijt uitsprak, dat de heer Graus het district gaat verlaten. Hij was een trouw, bekwaam en ijverig medewerker, die de lang niet gemakke lijke dienstkring Wassenaar op voor treffelijke wijze heeft geleid. De heer Witte bood namens het per soneel van het district een aandenken aan: een zakmesje en bloemen voor mevrouw Graus. De heer W. Lodewijks vertolkte de ge voelens van het Wassenaarse personeel, In de gisteren gehouden raadsvergadering, welke onder voorzitter schap stond van burgemeester H. L. du Boeuff viel het belangrijke besluit tot aankoop van gronden nabij het Oegstgeester kanaal. De gemeente heeft daardoor in handen gekregen meer dan 12 ha. grond met enkele opstallen voor de prijs van f 200.000.—'. De raad toonde zich met deze aankoop zeer ingenomen en de tevredenheid werd uit gesproken aan het adres van de bemiddelaars bij deze transactie. Een tweede belangrijke transactie was de aankoop van het perceel Deutzstraat 13 ten behoeve van de heer Glasbergen, waardoor het pand Deutzstraat 16 kan worden ontruimd en afgebroken, hetgeen een oplossing brengt t.a.v. van het verkeer in het smalle deel van de Geversstraat, alwaar binnenkort eenrichtingsverkeer komt. De heer K. Veen beval aan de situatie ter plaatse nauwkeurig te bekijken in verband met de oversteek van de Rhyn- geesterstraatweg. Mevrouw G. Kramers meende dat een nieuwe fase was inge treden ten aanzien van de onteigening van de panden in de smalle Gevers straat. Uit de discussie bleek evenwel, dat de oorspronkelijke plannen om te komen tot verbreding van deze straat onveranderd blyven. Een verzoek van de Horecaf om het Witte Huis op zaterdagavond na 24 uur in de gelegenheid te stellen de inrich ting langer open te houden, muziek te maken en te laten dansen gaf aanlei ding tot een uitvoerige discussie, omdat B. en W. voorstelden op dit verzoek te antwoorden, dat de raad niet bereid was te bevorderen, dat het sluitingsuur voor café's enz. op een later uur dan 24 uur te stellen. Het bleek, dat dit wel de in stemming van de raad had, doch er werd op gewezen, dat een dispensatie zo ruim mogelyk zou moeten worden toe gepast, hetgeen een aangelegenheid is waarover de burgemeester heeft te be slissen. Deze deelde mede wel tot soe pelheid bereid te zijn, doch wees erop, dat het juist de zaterdagavonden zijn, waarop moet worden gelet om de zon dagsrust niet in gevaar te brengen. Me vrouw P. H. Smits-Witvliet meende, dat wel in het oog moet worden gehouden of de inrichting zich bevindt in het cen trum der gemeente of niet. Zy meende, dat buiten het centrum de toestemming vlotter zou gegeven moeten worden, waarmee de voox-zitter het niet eens was. Besloten werd gevolg te geven aan het verzoek van de heer Th, Smelik om hem eervol ontslag te vei-lenen als vakonder wijzer lichamelijke oefening. B. en W. deelden mede, dat zy beslo ten hebben voor het gedeelte van de De Kempenaerstraat tussen de Geversstraat en het pand De Kempenaerstraat 2 een wachtverbod in te stellen voor beide zyden. Na onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw-benoemde lid van de raad de heer J. P. Brouwer in de vaca ture J. den Ouden werd besloten de heer Brouwer in de e.v. vergadering toe te laten. De heer P. van Nieuwkoop werd be noemd tot lid van de commissie over bruggingsuitkeringen aan pachters. B. en W. hadden enkele nieuwe sti-aat- namen voorgesteld in het Floraplan. Op voorstel van mevrouw G. Kramers werd Resedalaan vervangen door Violenlaan en Begonialaan door Ridderspoorlaan. GYMNASTIEKLOKAAL Besloten werd tegen een vergoeding van f 6.per uur het gebouw Irene in gebruik te nemen als tijdelijk gymnas tieklokaal. Mr. J. G. Bergmeier was be vreesd, dat dit misschien een rem zou zijn t.a.v. van de verkrijging van ui-gen- tie voor de bouw van twee nieuwe gym nastieklokalen, die dringend nodig zijn. Hem werd erop gewezen, dat Irene een noodoplossing geeft en niet als volwaar dig gymnastieklokaal kan worden aan gemerkt, daar er slechts losse toestellen komen. De geldlening ad f 60.000.voor de vaklokalen in Duinzicht werd goedge keurd, alsmede de verkoop van grond voor de bouw van een christelijke kleu- tei-school. T.a.v. de voorgenomen bouw van de openbare kleutei-school infor meerde de heer Veen waar de kleuters ondergebracht worden zolang de nieuwe school niet klaar is. Hij achtte het een bezwaar dat het kleuteronderwijs zal worden gegeven, al is het dan tijdelijk, in een gewone lagere school. De wet houder van Onderwijs deelde mede, dat de inspecteur hieraan zijn goedkeuring heeft gegeven, omdat er geen andere oplossing is. UITGEBREIDE RONDVRAAG In de rondvraag wees de heer mr. J. G. Bergmeier op het verkeersbord bij de L. Buurt dat venvijst naar de richting Utrecht. Hij meende, dat automobilis ten hier aai-zelen en vroeg te bezien of een betere plek wenselijk zou zyn. Hier naar wordt een onderzoek ingesteld. Dit raadslid drong aan om de raadsvergaderingen te houden met korter tussenpozen, hetgeen meer raadsleden wensen. De heer N. van Weizen had eerder reeds opgemerkt, dat de tyd die verloopt voordat het nieuwe raadslid de heer J. P. Brou wer zyn zetel kon innemen wel wat lang is. De voorzitter gaf toe dat de tussenpozen dit jaar wel vry groot waren geweest, doch dat normaal eens in de 5 weken wel een vergade ring gehouden zal worden. De e.v. raadsvergadering zal vermoedeiyk op 1 juli plaatsvinden. Mr. Bergmeier wilde weten of al na dere gegevens beschikbaar waren inzake de aansluiting bij een Bouwkas. De bur gemeester mei-kte op, dat de raad enkele jaren geleden hier niet enthousiast voor was, doch zegde toe deze zaak opnieuw na te gaan. De heer K. Veen sloot hier op aan, door het aanvragen van gege vens uit de gemeenten Sassenheim en Warmond. Hij meende dat het eigen woningbezit volgens de regeling in deze gemeente kan worden bevorderd. Mevr. Kramers informeerde naar de mogelijkheid de snelheid van de auto bussen op de Warcnonderweg, het ge deelte dat aan beide zijden is bebouwd, in te pei-ken. De vooi-zitter meende, dat het zeer bezwaarlijk zal blijken de 50 km.-snelheid te verminderen. De heer Blansjaar vroeg aandacht voor het smalle deel van de Wyttenbachweg, dat gevaarlijk is vooral omdat vele kinderen deze weg moeten begaan naar de in de omgeving liggende scholen. De wethou der van Openbare Werken zal bezien of het mogelyk is aan twee zijden een trot toir aan te leggen. Geïnformeerd werd wat de bedoeling is van de snoei van de bomen in de Nassaulaan. Er zit geen blad aan. Is dit wel goed gebeurd en in het juiste jaai-getyde? De verzekering werd gegeven, dat op de juiste wyze te wei-k is gegaan. Voor het verwijderen van deze bomen voelde de raad niet. dat prettig met hem heeft samenge werkt en verraste de scheidende opzich ter met een polshorloge. De heer J. Jaarsmaa, dhef van de binnendienst in Wassenaar, dankte de heer Graus voor de goede verstandhouding tussen bui ten- en binnendienst. Hoofdinspecteur C. B. M. Wolf sprak waarderende af scheidswoorden namens de Wassenaarse politie en bood een attentie aan. Ook vertegenwoordigers van enkele grote Wassenaarse bedrijven en van gemeen telijke diensten kwamen afscheid nemen van de heer Graus. Na een dankwoord door de scheidende functionaris, bl'eef het personeel van de dienstkring nog geruime tijd in prettige stemming bijeen. VIJFVOUDIGE BABYMOORD TE ROTTERDAM VANDAAG VOOR DE RECHTBANK ..De zaak heeft talrijke tere aspecten. Dit echtpaar heeft zes kinderen, die hun weg door het leven nog moeten vinden. Realiseert u zich dit goed." Dit hield de president van de Rotterdamse recht bank de persvertegenwoordigers voor, de enigen, die waren toegelaten tot de be handeling van de zaak tegen het echt paar. dat in de loop der jaren vijf pas geboren baby's om het leven bracht. Deze trieste zaak kwam uit toen bij de laatste bevalling de elfde zich complicaties voordeden en een arts ge waarschuwd moest worden. Deze ont dekte. dat de baby gedood was en waar schuwde de politie. Na het echtpaar over dit xaatste geval te hebben ondervraagd en nadat recher cheurs en getuigen deskundigen waren gehoord, kwam het drama pas ten volle naar voren, toen de president het echt paar aan de tand voelde over de voor afgaande moorden. Hierbij kwam naar voren, dat man en vrouw in 1949 samen uit Duitsland naar Nederland gevlucht waren. Zij hadden toen al drie kinderen en kwa men te wonen op een zolderkamertje bij een grootmoeder. Er werd een tweeling geboren en later nog een zesde kind, iets waar „oma" bijzonder verbolgen over was. De jonge vrouw kreeg enige tijd kamerarrest en moest zelfs haar excuses aanbieden. Toen zij later weer zwanger werd heeft het echtpaar dit verborgen gehou den. De vrouw wa-s alleen thuis, toen het kind ter wereld kwam. Dat was in 1951. De baby werd in een emmer met water achtergelaten waarin het verdronk. Het echtpaar kreeg toen een eigen huis aan de Spangense Kade en later aan de Manstraat. Daar werden in 1952, 1954, 1956 en 1958 weer baby's geboren. Deze werden door verstikking om het leven gebracht. Zij werden met het hoofdje in het beddegoed gesmoord. In totaal trof de politie in de laatste woning drie bewaarde kinderlijkjes aan. Het vierde kon niet lang na de geboorte in beslag genomen worden, toen onverwijld me dische hulp voor de vrouw ingeroepen moest worden. Om half elf schorste de president de zitting tot twee uur. VLIEGONGEVAL BIJ BEEK De 30-jarige ongehuwde wachtmeester van de venkeersgroep Rijkspolitie J. K. F. Keuker was het derde slachtoffer van de vliegramp die hedenmorgen bij het vliegveld Beek te Limburg plaats had. Van het vliegveld heeft men vlak voor het neerstorten van het sporttoestel een klap gehoord. Dat was kort na de start. Het vliegtuigje stortte van geringe hoogte neer en kwam terecht in een weiland, ongeveer vijftig meter van de Rijksweg SittardMaastricht. De drie omgekomenen waren op slag dood. Uit nadere berichten blijkt, dat het toestel echter niet in brand is gevlogen. Waar schijnlijk heeft de bestuurder, toen hij voelde, dat er een ongeluk ging gebeu ren, de benzinetoevoer afgesloten. Dit heeft dan het leven gered van de 24- jarige Benjamin de Nys uit Maarssen CU.), stuurman ter koopvaardij. Hij is ziwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis te Maastricht. BEURSOVERZICHT Over gehele linie zeer vaste markt Amsterdam, 28 mei. Geruggesteund door de betere tenden tie in Wall Street zette de haussestem ming zich vanmiddag op het Damrak verder voort. De handel was vrij behoor lijk van omvang. Het waren niet alleen de internationale waarden, die opnieuw vast in de markt lagen, doch ook in de lokale sector vonden belangrijke inci dentele koersstijgingen plaats. Een en ander is hoofdzakelijk het gevolg van aanhoudende aankopen die verricht worden voor buitenlandse rekening. Daarnaast is er vraag van het publiek, terwijl ook de beroepshandel lustig mee doet. Tegenover al deze vraag staan niet voldoende vei-kooporders, vandaar de forse koersstijgingen. De Philipsaan- delen namen wederom de leiding en no teerden op 675 circa 13 punten boven de vorige slotprijs. De stockdividenden lagen bijna 7 gulden hoger op f337 Aku's kwamen op het hoogste punt se dert jaren en noteerden op 343 circa 8 punten hoger dan gisteren. Unilevers zeer vast en op 586% circa 13 punten boven de slotprijs van woensdag. Kon. Olies een paar dubbeltjes hoger. KLM werd hoger geadviseerd. De Scheepvaartmarkt gaf een op waartse tendentie van 1 k 2 punten te zien. Van de leidende Cultures liepen Deli's op van f 164,50 tot f 167. De winst t.o.v. gisteren bedroeg circa f4.50 en de omzetten mochten er in deze hoek van daag ook wezen. Amsterdam Rubbers actief circa 4 punten hoger en HVA's 2 punten boven gisteren. Staatsfondsen door elkaar iets gemakkelijker bij zeer kalme handel. Op de lokale markt waren Walvis vaarten zeer vast en circa 9 punten ho ger vergeleken by de vorige slotprijs. De koers werd getaxeerd op 123 a 125. De beurs spreekt over een eventueel bui tenlands bod van 200 pet. op de Walvis vaartaandelen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 28 mei. Londen 206210.62%; New York 3.77%3.77%montreal 3.93—3.93%; Parijs 77.0077.10; Brussel 7.57%— 7.58; Frankfort 90.32'90.37; Stockholm 2.96%—73.01%; Zürich 87.43—87.48: Milaan 60.83%60.88%; Kopenhagen 54.80%—54.85%; Oslo 53.02—53.07: We nen 14.58%14.59*4 Ankara 3.77— 3.77%; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.23%13.25%. eiken dag eén glaasje! Beurs van Amsterdam Donderdag 28 mei ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 10074 100» 100% 10074 Ned. '53 33/4 95 95 Grootboek obl. 3% 81 ft Ned '47 3% (3) 9274 92% Ned '51 3% 953/4 95 93% 93% 93% 93% 86% 87 3; 87% 87% 87% 87 %B 91 90% 89 ft 89% Dollarlng '47 3 91% 91% Investeringscert 3 97% 97% Ned. 62-64 3 98% 98» 92% 92% Grootboek '46 3 90ff 111% 111» ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned Handelmij Amst Rubber H.VA Senembah AX.ü Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert Deli Mij.en (Ver.) Kon Pap v Gelder Hoogovens eet Müller en Co N. B Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Petr gew. Kon. Olie (f.20.—) Idem (50 A t. 20.— Holl Amer lyr Java China Paket K IjM Kon Ned. Stmv Mij Kon Paket Mij Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert. Kon Rott LJoyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3.. 95%» 95% idem '48 (3%) 95% 95% R'dam '52-1 (4%) 99% Idem '37 I-m (3%) 94% idem *38-1 (3%) 41% 41 152 153 226 225% 89 3i 93% 14674 147% 17974 18174 335% 3443/4 280 288 591 602 162.40 166.— 240 245 510 570 338% 320 425 420exd. 66174 673 y4 265 267 57274 585% 21274 214 268 285 710% 727% 166.50 167.20 165.10 165.70 158% 159% 137 137 132 132 150% 150% 13434 13574 143% 145 129 129% 250 251 142 142 137% 137% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105% ld. N. W. B. '52 (4%) 98% 99 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98ft 98% Premieleningen A'dam *53 3 98% 9874 A'dam '51 2% 87% 87% A'dam '56 I 2% 83 84 A'dam *56 H 2% 95% 96 Eindhoven '54 2% 82 82% Enschede '54 2% 84 84% Den Haag '52 I 2% 92 Idem H 2% 9474 94% R'dam '52 I 2% 92% 92 Idem n 2% 91% Idem '57 2% 100 100% Utrecht '52 2% 91% 91% Z.-Holl. 1957 2% 94% 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robe co 201.50 202.50 Amst. Bank 286 284 H.B.U. eert238% 240 Rott. Bank 263% 263 Twentsche Bank 241 240 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 385 B 386B Borneo Sum. H. My. 64% 65% Ned. G. en Sp fabr 261% 265 Kon Ned. Grofsm 137% 137% Intematio 134 133% Int. Kunststoffenind 51 52% Leidse Wolspinnery 367 371 Rott. Droogdok My 607 615 Sikkens Lakfabr '53 560 550 Tieleman en Dros 8 5L Ned. My. Walv.vrt. 116 123% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 9% 9 Amerik. fondsen Canadian Paclflo R. 29 ft 29% Intern. Nickel 91% 92 Anaconda 66% 67 y4 Bethlehem Steel 51% 52 Cities Service 57 57% General Motors 51 51% Kennecott112% 112% Republic Steel 74 74% Shell OU 85% 84y, Union Pacific 36 Un States Steel94% 95% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref. wa Idem Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv Ver Touwtabrleken Wernink's Betonm Van wyk Tetlel Zaalberg 106L VK 27/5 78 88GB 87% 307GB 315GB 390 396 222 230GB 265G 275G 124 123 66% 66GB 106L 103

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7