VITELLA Groene Kruisgebouw werd geopend KIEKEN Mr. J. Klaasesz liees de vlag Op „Interposta" in Hamburg voor 300 miljoen gulden postzegels AUTOSERVICE Watersport: geknipt om te Concurrentie van dorpshuizen even onjuist als Hiltonhotels instant pudding DONDERDAG 28 MEI 1959 Commissaris der Koningin in Benthuizen Gistermorgen bracht de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. *J. Klaasesz met zijn echtgenote mevr. L. H. A. Klaasesz-De Bruijn en vergezeld van mr. R. M. Gallas van het kabinet van de Commissaris een werkbezoek aan Benthuizen, met als hoogte punt van deze dag de officiële opening van het nieuwe Groene Kruis- gebouw. Reeds om even over negen uur reed de zwarte glanzende auto het bevlagde Benthuizen binnen, waar voor het fraaie gemeentehuis gestopt werd. De hoge gasten gingen door een erewacht van de Bent- ruiters het raadhuis binnen. Vervolgens begaf men zich in het ge bouw, waar verversingen werden aan geboden en gelegenheid bestond het in terieur te bezichtigen. Daarna vond in het raadhuis een bijeenkomst plaats, waar de heer en mevrouw Klaasesz met tal van verte genwoordigers en afgevaardigden van diverse verenigingen, kerkelijke instel lingen en corporaties hebben gesproken. Ten huize van de burgemeester werd de lunch gebruikt waarna des middags een bezoek werd gebracht aan Moerca- pelle voor het tweede werkbezoek deze dag. Het bezoek in Benthuizen werd o.m. bijgewoond door de loco-burge meester van Zoetermeer, wethouder J. van 'fc Hoff. PRISMA het goede anker-horloge (let op het rodeVdriehoekje) M: ML Onschatbare papiertjes door tientallen onopvallende speurders opvallend bewaakt (Van onze correspondent te Bonn) In Hamburg is dezer dagen de internationale postzegeltentoonstelling „Inter- posta 1959" geopend, die tot en met 31 mei duurt. Voor een waarde van 300 miljoen gulden en ter lengte van in totaal 3km. liggen hier honderden zegels van uitzonderlijke waarde. Tegen diefstal zijn op deze expositie maatregelen genomen, die gelijken op die op tentoonstellingen van Rembrandt's en Van Gogh's.... Tot het einde van deze maand is Hamburg dus het Mekka van de postzegelverzamelaars in de gehele wereld. Er komen hier verzamelaars uit Noord- en Zuid-Amerika, uit Azië en geheel Europa. Men kan er onder dik vitrineglas de befaamde en peperdure verzamelingen bewonderen van Koningin Elizabeth van Engeland, de Amerikaanse miljonaire mevrouw Dale en de Amerikaanse kardinaal Spellmann. Koene redding Gillend stortte de 5-jarige Corrie Ver- hoef uit Breukelen dinsdag van de hoge brug over het Amsterdam-Rijnkanaal in Breukelen naar beneden. Zij maakte een val van tien meter en ging kopje onder. Haar 10-jarig broertje Chris zag het on- geluk gebeuren. Hij bleef kyken tot hij zijn zusje weer boven zag komen en schreeuwde toen: „Je moet met je benen trappelen en met je handen slaan, dan blijf je boven". Deze ferme zweminstructies van de door tastende knaap hadden zoveel succes, dat Corrie aan de oppervlakte bleef. In middels kwam er redding opdagen. De 36-jarige fabrieksarbeider J. Vis, die juist passeerde, fietste als een razende de brug af, snelde naar de oever, trok zijn overall uit en sprong te water. Met forse slagen legde hij vijftien meter in het koude water af en slaagde er toen in het meisje te grijpen. Hij bracht het veilig op de kant. Het ongeluk gebeurde, toen Corrie en haar broertje op de brug liepen. Beiden zagen plotseling een sloep van een mo torschip losschieten. Corrie wilde dat be ter bekijken en holde naar de andere kant van de brug. Zij klauterde over de hoofdligger en viel toen door een gleuf van 20 centimeter naar beneden. De val in het water heeft Corrie wei nig kwaad gedaan, maar toen zij door de gleuf schoot, stootte zij haar hoofd tegen de kant van de brug, waardoor zy een blessure aan haar hoofdje en vermoede lijk een lichte hersenschudding opliep. De redder was zo geschrokken, dat hij van bzijn baas een snipperdag vroeg en kreeg om weer wat bij te komen JONKER FOTO TOE STEL ZEGT: "N Mevrouw Klaasesz deelde suiker klontjes uit aan de paarden van ruiters en amazones. De commandant van de Bentruiters, de heer L. C. van Beurden, de comman dant van de brandweer, de heer K. Oos- ting. werden voorgesteld en de negen jarige Rinie Slootmaker, dochtertje van het raadslid, bood aan mevrouw Klaa sesz een boeket bloemen aan. Burgemeester J. J. Steenbakker Mori- lyon Loysen en diens echtgenote heet ten de heer en mevrouw Klaasesz har telijk welkom, waarna mevrouw Klaa sesz zich onmiddellijk naar de kleuter school begaf en de commissaris een spe ciale raadsvergadering met de voltallige raad bijwoonde. In deze vergadering werden tal van problemen, die in de gemeente leven, ter sprake gebracht, waarbij erop ge wezen werd. dat het inwonertal in 50 jaar verdubbeld is en thans 13'80 be draagt. Zowel de toegangswegen tot het dorp, als de begraafplaats en de Jeugd- ontspanning werden ter sprake ge bracht, alsmede natuurlijk de woning- bouw. De Commissaris prees de raad om het financieel beleid en zei een open oor te hebben voor de groeiproblemen ook in deze gemeente. OPENING GROENE KRUIS-GEBOUW Het volgende punt van het program- i ma vermeldde een bijeenkomst in het Verenigingsgebouw, ter gelegenheid van de officiële opening van het Groene Kruis-gebouw. Vele genodigden woon den deze bijeenkomst bij, die werd ge opend door de waarnemend voorzitter van het Groene Kruis, dokter J. de Goeje, die het bijzonder op prijs stelde, dat de Commissaris de opening van het nieuwe Medisch Centrum wilde verrich ten. Dokter De Goeje gaf een overzicht van de groei van de vereniging, waar van thans op een enkele uitzondering na alle Benthuizenaren lid zijn. Natuur lijk is het bestuur trots op het straks te openen fraaie gebouw dat uitmunt door harmonie van kleur en vorm. De inspeceur van de Volksgezondheid in de provincie, dokter A. In 't Veld, gaf aan de hand van een aantal cijfers aan hoe de volksgezondheid in de laat ste eeuw is verbeterd. Hij wees op de daling van de zuigelingensterfte, de succesvolle tbc-bestrijding en de steeds hogere gemiddelde levensduur van de mens. De directeur van de Zuidhollandse Vereniging Het Groene Kruis, dokter J. F. Ch. Steijling, uit Rotterdam, noem de een krachtig gezin de basis voor een goede gezondheid. Het gebouw is een hulpmiddel om de gezondheid te behar tigen. Nadat hij de afdeling veel succes met het nieuwe gebouw had toegewenst bood dokter Steijling een elektriscne klok voor het gebouw aan. De districtskinderarts dokter E. J. C. Schippers, te Gouda, zei o.m., dat nu ook een begin gemaakt kan worden met de kleuterzorg. De secretaris van de Coöp. Boeren leenbank, de heer A. A. Maas, sprak waarderende woorden en bood als ge- sohenk 1 van de rente van het ge leende geld aan. De architect W. Swemle, uit Den Haag, sprak woorden van dank voor de opdracht en tot de aannemers. Hierna sprak de burgemeester, die zich tot de commissaris richtende, zei, dat geheel Benthuizen verheugd is over diens komst. Tevens prees hij het werk van het Groene Kruis in Benthuizen en dankte hij de medewerkers(sters) van deze zo nuttige vereniging. Nadat de Commissaris vaak op gees tige wijze ingehaakt had op hetgeen de sprekers naar voren hadden ge bracht en de wens had uitgesproken voor een samenwerkende bevolking, sloot dokter De Goeje deze bijeen komst en begaf men zich wandelend langs het oude Groene Kruis-gebouw naar het nieuwe gebouw. Voor men het Verenigingsgebouw ver liet bood zuster A. M. v. Oosteinde de De commissaris hijst de Groene Kruisvlag waarmee hij de officiële openingsplechtigheid van het ge bouw verricht. Burgemeester Steen bakker (links) ziet geinteresseerd toe. (Foto Leidsch Dagblad) Commissaris namens de afdeling Bent huizen een auto-apotheek aan. Op uitnodiging van dokter De Goeje stelde de Commissaris, door het hijsen van de Groene Kruis-vlag aan de mast voor het gebouw, het Me disch Centrum op symbolische wijze in gebruik. ELK MERK PRIMA WERK GEBR. v. ULDEN VERDAMSTRAAT 6 Telefoon 23041 VERENIGING VAN KOSTERS De Prot. Christelijke Vereniging van Kosters in Nederland zal op 16 juni in het gebouw van K. en W. te Utrecht haar negende algemene vergadering houden. In de ochtendvergadering ko men de huishoudelijke zaken aan de orde. In de middagvergadering zal de heer R. van Dalen, lid van het hoofd bestuur spreken over „Propaganda in de ruimste zin". Oost-Duitsland wilde politieke propaganda De verwoede verzamelaars, die menen hier met pincet en vakmansoog te werk te kunnen gaan, kunnen overigens wel thuis blijven: alle kostbaarheden bevin den zich onder dik glas en zeer onop vallend lopen byzonder opvallende de tectives heen en weer van de ene kost bare naar de volgende nog kostbaarder vitrine. Des nachts bewaken agenten met politiehonden de expositie. In totaal zijn 800 postzegelverzame lingen uit de gehele wereld op de Inter- posta te bewonderen, waaronder de Ko ningen uit de eerst goed 120 jaar oude geschiedenis van de postzegel. Men kan hier bijvoorbeeld de blauwe en de rode Mauritius bewonderen, die elk alleen al tonnen waard zijn. In Hamburg vertelt men elkaar hier dezer dagen gretig, dat er ln de wereld nog dertien rode en twaalf blauwe Mauritiuszegels van resp. een en twee pence zijn. Ze worden als briljanten beschermd, te koop zijn ze niet, want de eigenaars zijn miljonairs, die ze niet kwijt willen. De -filatelisten lopen in Hamburg met het verhaal rond, dat het ont staan van de Mauritiuszegels een romantisch geval op zichzelf is ge weest. De vrouw van de gouverneur van het Britse eiland in de Indische Oceaan Mauritius gaf op 30 septem ber 1874 een tuinfeest. Om de uitno digingen aan haar gasten bijzonder attractief te maken wilde zij er post zegels - toen nog iets bijzonders - op plakken. Ze liet de horlogemaker en graveur John Barnard zegels met het hoofd van Koningin Victoria namaken. Barnard beging de fout in plaats van de woorden post date" zoals zij op de Britse postzegels stonden, de woorden „post officie" op zijn plaat te graveren. Deze mis druk bemerkte men te laat. De ze gels gingen op de brief en sedertdien zijn de Mauritius-postzegels begeer de objecten. De duurste is er niet Op de Interposta kan men niet de duurste postzegel ter wereld bewonde ren: de rode één-centzegel van Brits Guyana van 1856 met een nogal primi tieve opdruk van een antiek zeilscheepje. De waarde van dit papiertje wordt ge schat op een half miljoen gulden! De bezitter van deze dure zegel, de Russi sche emigrant Stolow heeft geweigerd zijn zegel naar Hamburg te zenden: hy is, zo heeft hij bekend, bang voor die ven Daartegenover staat, dat hier wel weer een brief met de eerste vyf-centzegel der Ver. Staten plus een Canadese drie- shillingzegel uit het midden van de vo rige eeuw aanwezig zyn. Waarde van de brief 25.000 gulden. Buiten de abnormale kostbaarheden zijn er ook andere wonderen. De Helgo- land-postzegelverzameling van de Engel se Koningin, de verzameling van zegels met christelijke motieven van kardinaal Spellmann en de Russische staatsverza- meling behoren daartoe. Maar communistisch Oost-Duitsland vertikte het naar Hamburg te komen omdat de expositie-leiding niet gediend was van een verzameling onder het mot to „Strijd van de arbeidersklasse tegen de kapitalistische uitbuiting". Interposta is, zo zegt men te Oost-Berlyn, een in strument van de koude oorlog. Maar wie ai die kleine zegeltjes en enveloppen on der glas ziet kan dat bepaald niet ge loven. Integendeel, er lijkt geen vreed zamer leger dan dat van de 50 miljoen postzegelverzamelaars in de gehele we reld! (ook in kleur) Vice-voorzitter van Horeca: Invloed van televisie zal minder worden De 68-ste jaarvergadering van de Ne derlandse Bond van Horeca- en aan verwante bedrijven, die gisteren te Arnhem is begonnen, is ingeleid met een rede door de vice-voorzitter van de Bond, de heer J. Wolters. In deze toespraak liet deze o.m. uitkomen, dat de Bond zich uitdrukkelijk niet heeft ingelaten met het conflict rond de Hiltonhotels, omdat naar de Bond meent ieder initiatief om de toeristen- stroom naar Nederland te vergroten, op zijn minst genomen ernstig be schouwd moet worden. Hij wees er in dit verband op, dat de moeilijkheden die thans gerezen zijn op het terrein van de hotellerie. reeds ja ren bestaan in veel ernstiger vorm - op het gebied van de dorpshuizen. Daar worden de normale Horecabedrijven be concurreerd met instellingen, gebouwd en instandgehouden met gelden van de gemeenschap. Goede politie Na geconstateerd te hebben, dat de financiële positie van de Bond goed is, ging de heer Wolters in op de terug gang in de Horêca-branche door de be stedingsbeperking en de televisie. Ten aanzien van de bestedingsbeperking zeide hij, dat deze zich over de gehele linie van handel en industrie heeft doen gevoelen, doch dat de voortekenenen er op wijzen, dat er in de situatie verbete ring zal optreden. De televisie zal. naar ce heer Wolters verwacht, het bedrijf nog meer slagen toebrengen, doch ook deze tegenslagen zullen verminderen, omdat b.v. in Amerika reeds een duide lijke kentering in de invloed, die de te levisie heeft op het uitgaansleven is in getreden. via de leveranciers (zoals brouwerijen) met alle bindingen van dien. Voor de zonen was het totnogtoe wei nig aantrekkelijk om het bedrijf van vader over te nemen, omdat door de steeds beter wordende verbindingen tus sen de steden, het bedrijf, vroeger een eet-, drink- en slaapgelegenheid, steeds meer beperkt werd tot een drinkgele- genheid. Deze ontwikkeling maakte het bedrijf zeer conjunctuurgevotlig. Per jaar ging dan ook tien procent van de bedrijven van hand tot hand. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Drempt (toez.) D. J. Spij kerboer, vicaris te 's-Gravenhage. Aange nomen naar Melbourne (Presbyteriaanse Kerk van Victoria) H. J. van Arkel te Drempt. Benoemd tot reserve-legerpredl- kant (met standplaats Breda) W. Metting van Rijn, vicaris te Aardenburg. GEREF. KERKEN Beroepen te Reitsum Chr. van Ulden, kand .te 's-Gravenhage. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Edmonton-Red Deer (Al berta, Canada) (Free Chr. Ref. Church) S. Wijnsma te Broek op Langendijk. di 6«i££2_ 38 ct per pakje Door het vestigingsbesluit echter wil men trachten het Horecabedrijf te ver heffen, vooral nu sinds 1956 Nederland een toeristenland is geworden en het cafébezoek niet langer gebracht wordt door Nederlanders alleen. De Bond meent echter, dat de eisen voor het vakdiploma niet te hoog gesteld mogen worden, omdat er geen gediplomeerde kopers zijn. Bovendien is het onredelijk voor het verlof a zware eisen te stellen, terwijl het verlof b-bedrijf geheel bui ten de vestigingswet valt. De eis degelijk te zijn opgeleid heeft bovendien het voordeel, dat de exploitant ook leert met gasten te converseren over andere onderwerepn dan alleen het klimaat. Vestigingsbesluit De heer Wolters constateerde met vol doening dat het „branche-waarborg fonds" zijn beslag heeft gekregen, waar door het nu mogelijk is geworden dat overneming of verbetering van het be drijf niet meer behoeft te geschieden Jeugdtoernooi Roodenburg Roodenburg organiseert zondag a.s. haar traditionele jeugdtoernooi om de S. Oudshoorn-wisselbeker. In verband met herstelwerkzaamheden aan de terreinen in de Leidse Hout wordt dit toernooi nu gehouden op de velden van Lugdu- num aan de Haarlemmertrekvaart. Er wordt gespeeld in twee afdelingen en deelgenomen door de verenigingen Ar chipel. Kinheim, Vios, Wassenaar. ONA en Roodenburg. Gouda kampioen De protesten van Gouda en De Spartaan naar aanleiding van de zondag gespeel de tweede beslissingswedstrijd tussen beide teams om het kampioenschap van de amateur eerste klasse A zijn alle af gewezen. Door deze uitspraak van de spelregel- en protestcommissie van de KNVB kan Gouda, dat na de normale speeltijd van de bewuste wedstrijd een 2-1 voorsprong had, zich definitief kam pioen van de eerste klasse A noemen. AlphenLeiden op 2 juni Dinsdagavond a.s. zal op het terrein van „Alphen" achter het Bospark een voetbalwedstrijd gespeeld worden tus sen de vertegenwoordigende KNVB-elf- tallen van Leiden en Alphen aan den Rijn. Deze wedstrijd maakt deel uit van het streektoernooi, waaraan ook het elf tal van de Bollenstreek deelneemt. De wedstrijd vangt om 7 uur aan. K.N.V.B. TOTO (Van onze Haagse redactie) De eerste prijs in de KNVB-toto van zondag j.l. 65.200 gulden is gewon nen door de heer D. J. Westhof. in Loe- nen (Gelderland), lid van de vereniging Loenermark. De heer Westhof behaalde 15 punten. Tweeennegentig deelnemers met 14 punten verdelen de tweede prijs van 27.985 gulden. Theeuwen op transferlijst De VW-speler Herman Theeuwen zal op zijn verzoek op de transferlijst wor den geplaatst. Vorige week speelde Theeuwen als gastspeler met Eindhoven tegen Sheffield United, in welke wedstrijd de Venlonaar, die goed voldeed, twee doelpunten scoorde. Eindhoven heeft nu interesse voor deze speler. De WV-speler Karl Heinz Spikofski, die twee seizoenen voor de Venlose ere divisieclub is uitgekomen en die door het VW-bestuur op de transferlijst wordt geplaatst, zal het volgend seizoen voor een Duitse club gaan spelen. De onderhandelingen met deze club zijn vrijwel geëindigd, doch het VW-bestuur wil in dit stadium de naam van deze club nog niet mededelen. Een paar weken geleden speelde Spikofski als gastspeler met 9HS tegen een Engelse ploeg. Heel Zurich staat in het teken van schaken, nu daar een belang rijk internationaal schaaktoernooi plaats vindt. De 35-jarige olifant Sandri van een circus dat in de Zwitserse stad voorstellingen geeft, voelde zich verplicht aan schaakwoede mee te doen. de WIELRENNEN Belgische Tourploeg reeds definitief samengesteld De Belgische wielrenunie heeft de vol gende renners definitief aangewezen om deel te nemen aan de Tour de France 1959: Jean Adriaenssens, Jean Brankart, Camille Buy sue, Alfred de Bruyne, Ar- mand Desmet, Jos Hoevenacrs, Marcel Janssens, Eddy Pauwels. Joseph Planc- kaert. Micheel van Aerde, Guillaume van Tongerloo en Martin van Geneug- den. De ploeg zal weer onder leiding staan van Jean Aerts. ATLETIEK Amsterdamse kampioenschappen De voornaamste resultaten van de „open" Amsterdamse atletiekkampioen- schappen, die gisteravond zijn gehouden, luiden: 200 meter dames: 1. H. Bloemhof (Path.) 25.1 sec.: 200 meter heren: 1. Van der Brink (Vif.) 22.5; 3000 meter Steeple: 1. Koster (Trekv.) 9.26.4; hoog springen dames: 1. P. van der Wegen (Est.) 1.45 meter; speerwerpen dames: 1. A. Hoogma (Est) 36.95 m.; polshoog: 1. Elenga (Trekv.) 3.37 meter, 2. Den Ton- kelaar (Holl. L.) 3.17 m.; kogelstoten heren: 1. Van Wees (AAC) 13.72 m. Brit Wills leidt bij zweefvliegers Met nog twee wedstrijddagen voor de boeg kan de Engelsman Philip Wills de eindzege van het Nederlands zweefvlieg- kampioenschap, dat op Teriet bij Arn hem wordt gehouden, by na niet meer ontgaan. Wills leidt momenteel met 5842 pun ten, tweede is de Nederlander Frits Seif- fert van de Delftse Studenten Aeroclub met 4555 punten, derde de Duitser Hans Werner Grosze uit Lubeck met 3718 punten, vierde Ed van Bree van de Luchtmachtzweefvliegclub uit Woens- drecht met 3697 punten en vijfde Arie Breunisse van de Gelderse Zweefvlieg- club met 3570 punten. Gisteren luidde de opdracht een doel- vlucht te maken met snelheidswaarde ring (race) van Teriet naar Venlo. On danks de minder gunstige weersomstan digheden wisten 7 van de 21 gestarte deelnemers hun doel te bereiken. Dick Reparon van de Vliegclub Teuge wist het dagmaximum van 1000 punten te veroveren, door de afstand van 80 km. in de snelste tijd te vliegen. De Duit ser Hans Werner Grosze werd tweede met 912 punten. Ed van Bree van de Luchtmachtzweefclub werd derde met 902 punten. Sportsplinters Gisteravond is te Nijmegen de voetbalwedstrijd NEC-Zwartemeer voor ae 4e ronde van de bekercompetitie van de KNVB gespeeld. Na vier verlengingen won Zwartemeer de ontmoeting met 2-1. Na de reglementaire speeltijd was de stand 1-1. In de Golf van Napels is een be gin gemaakt met internationale zeil wedstrijden in dc Olympische klassen. De eerstl» race in dc Finnklasse ein digde in een zege voor de Fransman Pi- naud. Onze landgenoot Hans Sleeswijk. bezette de 11 dr plaats. De Engelse eerste divisieclub Tot tenham Hotspur heeft gisteren te Mos kou met 1—0 gewonnen van Torpedo Moskou.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5