Half procent van jaarsalaris voor hervormde kerkbouwactie PERUTZ Oooh... wat een verschil! Op sommige onderdelen zit het beroepingswerk muurvast Tewaterlating Sch. 16 in Leiden Bij viaduct Lammenschansweg komt halteplaats N.S.! Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 mei 1959 Tweede blad no. 29754 Classis Leiden Ned. Herv. Kerk bijeen „Standplaats mag voor prdikant geen put van ganzebord worden" De vergadering van de Classis Leiden van de Ned. Hervormde Kerk, die gisteren in het Zendingshuis te Oegstgeest gehouden werd, liet in de uitvoerige agenda wel een duidelijk beeld zien van het groot aantal terreinen, waarop de kerk zich in deze tijd moet bewegen. De ochtendvergadering stond geheel in het teken van de verslagen; zen ding, jeugd, het werk der barmhartigheid en de arbeid onder de militairen; alles vroeg volledige aandacht, terwijl de middagvergade ring geheel in beslag genomen werd door de landelijke actie voor kerkbouw. Slechts drie gemeenten van deze grote Classis waren niet vertegenwoordigd. Ds. D. J. Vossers van Leiden had de leiding van de vergadering Na Schriftlezing uit Hand. 15 maakte de praeses in zijn openings- icoord enkele opmerkingen over het beroepingswerk in de N. H. Kerk. Op sommige onderdelen zit dit muur vast. De Classis Leiden vormt hier in een gunstige uitzondering. In elke classicale vergadering kun nen er „nieuwkomers" worden ge noemd, maar zevenhonderd predi kanten. dat is bijna 40 van het geheel, staan al meer dan zeven jaar op dezelfde plaats. De kerk telt 1952 predikantsplaatsen; er zijn 170 va catures, waarvan minstens de helft om de een of andere reden niet be zet kan worden. In de zgn. „midden groep" zijn op de 1350 plaatsen maar 40 a 50 vacatures. Daarnaast zitten 90 vicarissen op een beroep te wach ten. Het is dan ook geen wonder., dat het aantal theologische studenten, dat dit jaar ingeschreven werd, be duidend lager ligt dan andere jaren. Het kan voor een gemeente en voor een predikant heilzaam zijn als de predikant eens van gemeente ver wisselt. We hechten in de kerk veel waarde aan de standplaats, maar zo'n standplaats moet niet gelijk zijn aan de put van het ganzebord, waaruit men pas verlost ivordt als er in de gemeente een hoorcommissie neerstrijkt. In Hand. 15 hebben twee apostelen ruzie. Paulus en Barnabas verschillen wel zeer van mening over de vraag, of Marcus opnieuw mee mag gaan op reis. Het geschil loopt zelfs zo hoog, dat Pau lus en Barnabas ieder een kant op gaan. Paulus stelde zeer hoge eisen aan een dienaar van Jezus Christus; Barnabas was die persoon van de vergevende' liefde. De ernst en strengheid van Pau lus mochten echter niet leiden tot mee- doogenloze hardheid en de vergevings gezindheid van Bamabas mocht geen slapheid worden. God stelt ook hoge eisen, maar Hij is ook barmhartig. Door een zonderlinge genade maakt Hij in Zijn dienst gebruik van mensen. Voor Marcus is de mutatie tot grote zegen geworden. Dat heeft Paulus later ook wel erkend. Marcus, de vicaris, is de schrijver geworden van het tweede Evangelie. Meer mobiliteit, meer beweeg lijkheid zou voor onze kerk ook wel eens gewenst kunnen zijn. Een woord van hartelijk welkom werd hierna toegeroepen aan ds. Baart van Rynsaterwoude en ds. de Vree van Hoog_ made. De verkiezing van een secundus-afge vaardigde naar de Generale Synode had tot uitslag, dat de heer R. van der Hoek te Leiderdorp werd gekozen. Ds. A. J. Jorissen van Oudshoorn werd secundus afgevaardigde ter Provinciale Kerkver gadering en Ds. A. Makkenze van Kat wijk-Rijn assessor III van het Breed- Moderamen van de classicale vergade ring. Problemen en activiteiten De heer J. Mulder van Oegstgeest gaf een uitvoerig verslag van hetgeen op de laatste synode-vergadering was behan deld. De rapporten over gebedsgenezing, dooppraktijk, kerk en sport en het kans spel werden toegelicht en opnieuw bleek voor welke uiterst belangrijke problemen de kerk wordt gesteld. Dr. Oppenheimer van Leiden gaf ver. slag van de zitting van de Provinciale Kerkvergadering. Mevr. Honnef-Bender gaf een over zicht van de activiteiten van de Clas sicale Jeugdraad. In de afgelopen winter werd in verschillende plaatsen een cyclus van jeugddiensten gehouden over de onderwerpen: Geloof, hoop en liefde. In andere plaatsen besprak men de vragen: Leeft God? Leeft de kerk? Leef ik? Ook voor het as. seizoen staan derge. lijke plannen op stapel, maar dan nauw verbonden met hert. thema van de Kerk dag 1960. Voor de Classicale Zendingscommis sie spraken ds. Knottnerus uit Oude- Wetering en de heer Sprey uit Alphen aan den Rijn. Er is in de inkomsten een lichte stijging te bespeuren, maar een vertraagde toezending van de gelden naar de classicale commissie veroor zaakt een onvolledig overzicht. Er werd dan ook een dringend beroep op de kerkeraden gedaan alle ontvangsten voor de Zending dadelijk op te sturen. Ds. Overgauw van Woubrugge sprak namens de commissie Kerk en Krijgs macht. Hij deelde mede, dat ds. Van Embden uit Zoeterwoude dezer dagen als legerpredikant afzwaait en terug keert in zijn gemeente. Voor hem is nog geen opvolger gevonden. De Classis Lei den moet minstens één predikant voor het militaire werk afstaan. Met klem werd de kerkeraden op het hart gebon den, dat ook deze arbeid in opdracht van de kerk verricht zal moeten worden. Ds. Van Achterberg van Leiden rap porteerde over de geestelijke verzorging in het Academisch Ziekenhuis in Leiden, Twee predikanten uit de Classis geven een deel van hun tijd aan dit werk, dat blijkbaar zeer gewaardeerd wordt. De drukke bezetting van deze twee maakt het echter duidelijk, dat een vaste zie kenhuispredikant voor dit grote complex zeer noodzakelijk is. De commissie zal zich met het Departement van Volks gezondheid in verbinding stellen om deze bijzondere predikantsplaats gesubsidiëerd te krijgen. Voorstellen van synode Ds Vossers lichtte enige voorstellen van de synode toe. Eén handelde over het beroepingswerk. Voor deze aange legenheid bestaat er reeds jaren een commissie, die adviserend kan optreden. Het synodale voorstel wil het vragen om advies aan deze commissie bindend voorschrijven. Hier had de vergadering geen bezwaar tegen, maar dat men de kerkeraden ook nog wil beoordelen over een ernstige behandeling van dit advies, ging de vergadering te ver. Een ander voorstel wilde de vrouw, die in het ambt gekozen is, tot 1965 weren uit de meerdere vergaderingen en uit de Centrale Kerkeraad. Dit voorstel werd met bijna algemene stemmen verwor pen. Landelijke kerkbouwactie In de middagvergadering sprak prof. dr. ir. H. C. van Beusekom uit 's Gra- venhage over: „De financiële actie voor de kerkbouw". Spreker zeide, dat in september de kerkbouwactie haar hoogtepunt moet bereiken. Men kan zich afvragen, waar om het noodzakelijk is, juist in deze tjjd met de actie te beginnen. Dit is nood zakelijk in verband met de economische en planologische ontwikkeling. De groei van het westen van ons land stelt ons voor problemen. Nadat de quaestor van de Classis, de heer K. van Diepenrngen uit Leiderdorp, nog enige toelichtingen gegeven had over de rekening 1958 en de begroting 1959 werd gepauzeerd. Advertentie Ieder jaar komen er 150.000 mensen meer op de arbeidsmarkt; er worden 90.000 huwelijken gesloten en er zijn 230.000 kinderen, die naar school moe ten. In Friesland en Groningen is geen plaats voor de werkende bevolking; daar trekt dus alles vandaan. In de randstad Holland zullen naar schatting over twintig jaar 5 k 6 miljoen mensen wo nen. Uit de agrarische gebieden trekt men weg en men hoopt een plaats te vinden in de industrie, maar daarbij gaat ook de gehele vorm van ons land veranderen. Men regelt de plaatsing van bedrijven, doch daarnaast is men ook genoodzaakt de plaatsing van de mens te regelen. Hier staan we voor de grote opdracht van de kerk. Het gaat om en kele honderdduizenden, die in een an dere omgeving worden neergezet. Som migen vragen, of dit nu wel nodig is, Spreker noemde drie factoren, die hierin meespreken. Allereerst is daar het feit, dat de werkgelegenheid in de landbouw jaarlijks met 2% afneemt. Ten tweede trekken de ontwikkelings- kemen, zoals Delfzijl of de IJmond mensen naar zich toe. En ten derde krijgt ook het nieuwe land zijn bevol king. Op al deze plaatsen moet de kerk present zijn. Ook de Overheid is hier niet blind voor. Als zij de kerkbouw gaat steunen, dan schuilt daarin ook een stukje overheidszorg. Door het voorstel van de Commissie-Sassen is rijkssubsi die bij kerkbouw in de toekomst moge lijk. Volgens dit voorstel wil de Oveiheid gedurende de kerkbouw met 25% steu nen, doch dan moeten de bouwplannen ook binnen die tien jaar op tafel komen en dan moeten de gemeenten zelf ook een bedrag gereed hebben. Er zijn ge meenten, die alles zelf wel kunnen fi nancieren, doch veel groter is het aan tal, dat steun nodig heeft. Daarom moet de kerk over geld kunnen beschikken. Er is een schatting gemaakt, dat bin nen tien jaar 160 kerken gebouwd moe ten worden. In september wordt een be. roep gedaan op alle lidmaten. Ieder lid maat wordt voor de vraag gesteld een half procent van zijn jaarsalaris voor dit doel af te staan. Van de netto opbrengst mag iedere gemeente de helft voor eigen kerkbouw besteden. oÜstüTir. flw. <üa. ff-BA&L\ De Generale Financiële Raad zal het subsidiëringsplan nader uitwerken, maar deze actie kan alleen slagen, als de gehele kerk meewerkt. In de laatste halve eeuw is het aantal Hervormden met 40% toegenomen; dat is veel te wei nig in vergelijking met de groei van de bevolking. Het aantal hervormde kerken is zeker niet met datzelfde percentage gestegen. In sommige plaatsen in ons land is de kerk, aldus spreker, bij de aanwas der bevolking hopeloos achter aan gekomen. Zal dit in de toekomst zo blijven? De Hervormde Kerk krijgt in september de gelegenheid hierop haar antwoord te geven. Na een uitvoerige discussie zei de praeses in zijn slotwoord, dat de offer vaardigheid zeker niet weg is; de kern krijgt echter de zwaarste lasten te dra gen en deze kern is te klein om het grote vlak te dragen. Bij de rondvraag vestigde ds. Kloek de aandacht van de vergadering op de Kerkdag 1960. In het as. seizoen zullen de gemeenten op velerlei manier in aanraking kunnen komen met het thema voor de volgende kerkdag: „Wie oren heeft, hore!" Elke foto 'ti meesterschot! Grote gevoeligheid. Prachtige gradaties. Evenwichtig beeld. Fraai en modern schip manifesteert vooruitgang in visserijbedrijf Onder zeer grote belangstelling, zowel van genodigden als van publiek, had gistermiddag op een speciaal hiervoor gebouwde helling bij de N.V. Scheeps bouw- en Reparatiewerf „De Hoop" voorheen gebr. Boot te Leiden de dwarse tewaterlating plaats van de ultra moderne trawler SCH 16, de Aafke. Het schip werd gebouwd voor rekening van de N.V. Rederij en Haringhandel Jac. den Duik en Zn. te Scheveningen en wordt zowel voor de trawl- als vleet visserij ingericht. Mevr. Aafke den Duik—Stadig, echtgenote van de direc teur der rederij, verrichtte de traditio nele doop, waarna een vlotte stapelloop volgde. De lengte over alles van de SCH 16 bedraagt 43.50 meter, de breedte is 7.60 en de holte 4 meter. In het van een koel installatie voorziene visruim kunnen 1100 kantjes of 2300 kisten worden ge borgen. De accommodatie voor de be manning laat niets te wensen over; zo worden bijvoorbeeld alle hutten centraal verwarmd. „De Aafke" glijdt te water. (Foto L.D./Van Viiet) Het schip wordt uitgerust met twee Stork Ricardo-motoren, type A.R.O. 218, elk van 504 pk. Deze kunnen zowel ge lijktijdig worden bediend (zoals bij het varen naar en van de visgronden) als afzonderlijk (bij het vissen). Technisch wordt de Aafke met de mo dernste snufjes uitgerust. Het schip zal waarschijnlijk half juli zijn proefvaart kunnen maken. Na de tewaterlating werd een bijeen komst gehouden in „Het Gulden Vlies". De heer P. Boot jr. heette hier met een geestige toespraak de aanwezigen wel kom. Hij releveerde, dat mevrouw Den Duik uit (Katwijkse) rederskringen stamt. Ter gelegenheid van de door haar verrichte doop bood hij mevr. Den Duik twee zilveren kandelaars met inscriptie aan. De heer D. A. den Duik ging hierna in grote trekken de geschiedenis van de 88 jaar geleden door zijn grootvader ge- EXAMENS HOOFDONDERWIJZER Tot leden van de commissie, belast met het afnemen der examens ter ver krijging van de akte hoofdonderwijzer zijn o.a. benoemd de heren R. Kramer. Z. Rittersma, C. H. Vink. mr. dr. K. de Vries. dr. H. Schilp. G. L. Heij. J. Ma- chielsen en G. den Hollander, allen al hier en voorts de heren L. Spijker en J. J. Uljee te Oegstgeest. C. de Jong te Warmond. C. M. Westermann te Zoeter woude. L. Schipper en G. Hogeweg te Alphen aan den Rijn, P. L. Frijters te Sassenheim. DE LEIDSE SPAARBANK IN 1958 Ondanks de verhoging van de lnleg- gersrente tot 3%, gaf de exploitatie rekening van de Leidse Spaarbank over 1958 nog een voordelig saldo aan van f 754.17. Zij werd belast voor de pente van de algemene reserve, die berekend werd op basis van de gemiddeld ge kweekte rente (3.522%). Ten laste van de verlies- en winst rekening werden gebracht de extra af schrijving op de kantoorinventaris en de inrichtingskosten van het bijkantoor zuidwest. Uiteindelijk kon f 84.171,94 aan de algemene reserve worden toegevoegd. De algemene onkosten bedroegen 0.634 procent van het gemiddelde inleggers tegoed (vorig jaar 0.577%). Er werd f 16.8 miljoen ingelegd en f 14.6 miljoen terugbetaald, tegen resp. f 14.7 miljoen en f 14.8 miljoen in het vorig jaar. Het aantal geboekte posten steeg van 202.000 tot 215.000. Het aantal deelnemers van de afhaal- dienst steeg van 6.579 tot 6 692. De bo den haalden in totaal aan huis af f 1.748.000—tegen f 1.637.000.— in het vorig jaar. Het aantal stortingen steeg van 260.000 tot 264.000. Het aantal in omloop zijnde spaar- busjes steeg van 5.279 tot 5.900. Ruim 9.000 maal werd een busje ter lediging aangeboden. Het totale gespaarde be drag steeg tot f242 000, ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. Semie- tische taal- en letterkunde de heer L. W. Veenendaal. Scheveningen. Dr. H. L. A. van Wijk alhier is be noemd tot lid van de examencommissie tolk-vertaler Portugees 1959. stichte rederij na. Men voer toen met bomschuiten van f 5000 tot f 6000. Daar na volgden de loggers, die nu, vaak veertig jaar oud. nog meedoen. Tenslotte kwamen de treilers in de vaart. In de SCH 16 zijn beide visserijvormen, de drijfnet, en de treilvisserijop geluk kige wijze verenigd. Tenslotte sprak de heer C. M. Tuntler namens de Scheepvaartinspectie. Hy uitte zyn waardering inzake de geslaag de, voor het eerst op deze werf toege paste dwarse stapelloop en sprak zijn bewondering uit voor het bijzonder fraaie en moderne schip, waarin zich de vooruitgang in het visserijbedrijf mani festeert. Mr. H. v. d. Linden secretaris van Rijnland Hoogheemraadschap koopt perceel Breesfraat 55 De Verenigde vergadering van net Hoogheemraadschap van Rijnland kwam gisteren bijeen tot het behandelen van een agenda, waarvan de aankoop van een pand voor kantoordoeleinden en de benoeming van een secretaris de voor naamste punten uitmaakten. Besloten werd tot aankoop van het aangrenzend winkelpand van de N.V. Leidsche Ijzerhandel v/h. J. C. Ber nard. Uit een aanbeveling van twee per sonen werd tot secretaris van Rijn land, als opvolger van mr. S. J. Focke- ma Andreae, die op 31 maart jl. als zodanig Rijnland had verlaten, be noemd mr. H. van der Linden, refe rendaris ter provinciale Griffie van Utrecht (afd. Waterstaat). DE VISSTERFTE. De Dijkgraaf deed tijdens deze ver gadering mededelingen omtrent de mas sale vissterfte in Rijnlands boezemwa teren. Het bestuur heeft de polderbe sturen waarschuwingen doen toekomen over het vergiftigde water en de raad gegeven zo mogelijk de watorinlaat tij delijk stop te zetten of zoveel mogelijk Internationaal Congres aan de Round Table ZESHONDERD DEELNEMERS UIT VELE LANDEN IN EN BUITEN EUROPA IN NOORDWIJK BIJEEN. Morgen en zaterdag wordt in „Huis ter Duin" te Noordwijk-aan-Zee een in ternationaal congres gehouden van Round Table International, een organi satie van jonge intellectuelen en zaken lieden (tot 40 jaar), welke zich de be vordering van de internationale vriend schap en saamhorigheid ten doel stelt. De organisatie van dit congres, waar aan wordt deelgenomen door ongeveer zeshonderd personen uit vele landen in en buiten Europa, berust by de Leidse afdeling van de Nederlandse Tafelronde, waarvan de leden optreden als gast heren. Na een welkomstwoord van de voor zitter der Leidse Tafel, de heer J. N. van Wessem, wordt het congres morgen middag om half drie geopend met een rede van de voorzitter van R.T.I., de heer F. Staab uit Wenen, waarna een aantal sectievergaderingen wordt genou- den. Behalve enige excursies, staat ook een officiële ontvangst door het Leidse Gemeentebestuur op het programma, welke morgenavond om 6 uur in de Pie terskerk plaats vindt en waarbij de con gressisten zullen worden verwelkomd door de loco-burgemeeste-. wethouder J. C. van Schaik. Het congres wordt zaterdagavond be sloten met een diner en bal in „Huis ter Duin". te beperken. Naderhand, toen het wa ter in Rijnlands boezem geen vissterfte meer veroorzaakte, werd diit advies in getrokken. Van Rynlandswege zijn de boezem wateren voortdurend geïnspecteerd en bemonsterd. Het vergiftigde water is door versterkte waterinlating en gelijk tijdige uitmaling. zo spoedig mogelijk afgevoerd. In coördinatie met de bij de vergiftiging van het water betrokken instanties wordt binnen het kader van Rijnlands taak en bevoegdheden het mogelijke gedaan om een goede kwali teit van het boezemwater te bevorde ren. Aangezien door de vissterfte een probleem aan de dag is getreden, waar van de oplossing verder strekt dan Rijnlands taak en bevoegdheid, heeft Rijnlands bestuur zich te dezer zake schriftelijk gewend tot de minister van Verkeer en Waterstaat. DE NIEUWE SECRETARIS. De nieuwe secretaris, de heer Van der Linden werd in 1922 te Alphen a. d. Rijn geboren en doorliep het gymna sium te Leiden. In 1941 ving hij zijn juridische studie aan bij de Rijksuni versiteit te Utrecht. Daar promoveerde hij in 1955 cum laude bij prof. mr. L. J. Hijmans v. d. Bergh op een proefschrift getiteld „De Cope, openlegging van de Hollands-Utrechtse laagvlakte". Voordien was hij assistent in het ad ministratief recht bij prof. mr. G. J. Wiarda in Utrecht. In 1953 werd hij commies bij de Prov. Griffie te Utrecht en in 1956 referendaris van de afdeling waterstaat. Per 1 juli a.s. is hij bevor derd tot administrateur, doch reeds 1 augustus zal hy zijn Leidse werkkring aanvaarden. Hij is voorts secretaris van de studiekring voor waterstaatsrecht en waterschapsbeheer. Aanvaarding lectoraat dr. W. Luyendijk Op dinsdag 9 juni te 4 uur hoopt dr. W .Luyendijk, benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde voor de neu rochirurgie zijn ambt openlijk te aan vaarden door het uitspreken van een openbare les in het Groot Auditorium. Onze stadgenoot, de heer G. Elshof, is benoemd tot ridder in de Orde van de Wijnstok (Ordre des chevaliers du cep). Thans definitief Bij aanvang winterdienst 1960 in gebruik? Naar wij uit zeer goede bron vernemen heeft de directie der Neder landse Spoorwegen te Utrecht besloten om in de plannen van de bouw van een viaduct aan de Lammenschansweg ook op te nemen de bouw en inrichting van een halteplaats. Het ligt in de bedoeling dat deze halteplaats bij de aanvang van de winterdienstregeling 1960 in gebruik wordt genomen. Zoals bekend wij schreven daarover in maart 1954 reeds uitvoerig heeft het steeds in het voornemen van de N.S. gelegen om bij het toekomstige viaduct een gelegenheid tot in- en uitstappen te geven. In die tijd werd sterk gedacht om op deze plaats een vrywel gelijke situatie te scheppen als thans reeds vele jaren bestaat aan de halteplaats Velperweg te Arnhem. Talrijke omstandigheden waren oor zaak, dat aan een dergelijk voornemen nog geen uitvoering kon worden gege ven. Zelfs heeft het er enige tijd naar uitgezien de financiën vormden een voorname factor dat men het aan vankelijke plan zou laten varen. De Ned. Spoorwegen hebben thans de knoop doorgehakt en definitief tot de bouw van een halteplaats besloten. Hoe wel ons de nadere uitwertring van dit plan nog niet bekend is, ligt het in de lijn der verwachtingen, dat dit halte gebouw geprojecteerd is aan „de top" van het te bouwen viaduct. In het ge bouwtje, dat vam bescheiden afmetin gen zal zijn, wordt vermoedelijk ook een plaatskaartenkantoor ondergebracht. Ook wordt de inrichting van een rijwielstalling uiteraard van beperkte capaciteit nog onder ogen gezien. Indien men vast zal kunnen houden aan de streefdatum van opening en er ook voortgang zit in de plannen van de N.Z.H.V.M. om in 1960 de interlocale tramdienst naar Den Haag door auto-tractie te vervangen, zal op deze plaats in eind 1960 een geheel gewijzigde situatie ontstaan.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3