dkw Indonesië bindt de strijd aan met voedseltekort EXPERIMENT MET COMMUNE Migratie van miljoenen Javanen 18 jaar en Met een enkel woord Agenda h DONDERDAG 28 MEI 1959 Het steeds met voedselschaarste kampende Indonesië wil een groots project ter hand nemen om in tien jaar tijds het land onafhankelijk te maken, wat betreft de voedselpro- duktie. „Indonesië's eerste expe riment met communesysteem", merkte een parlementslid op tij dens het debat. Het plan is nog geenszins vast om lijnd, maar het is gericht op een zich over het gehele land uitstrekkend sys teem van rijstbouwcentra. dat twee mil joen hectare moet omvatten en dat de rijstproduktie der natie binnen een jaar reeds met twintig procent moet opvoe ren. Vele hulpbronnen Indonesië heeft nog vele onberoerde hulpbronnen en minister Sadjarwo, die het plan heeft voorgedragen wil zo be ginnen: een program, dat ten doel heeft de bestaande landbouwprojecten te ver groten. braakliggend terrein te ontgin- Advertentle L heeft alles mee In Frankrijk twee ministers afgetreden (Van onze correspondent in Parijs) Twee Franse ministers, de radicaal Berthoin, en de conservatief Houdet, die resp. de portefeuilles van Binnenlandse Zaken en van Landbouw beheren, heb ben door middel van een brief aan pre mier Michel Debré gisteren doen weten dat zij zich uit het kabinet wensen terug te trekken. In hun schrijven wordt een wankele gezondheid de reden genoemd van hun besluit. Berthoin heeft inderdaad zo juist en kele maanden verlof gehad om van de gevolgen van een operatie te herstellen en zijn collega Houdet moet onlangs het slachtoffer zijn geweest van een hart aanval. De beide ministers zouden het publie ke leven echter nog niet definitief vaar wel zeggen, want zij hebben besloten wel hun benoeming als Senator te aanvaar den. De nieuwe grondwet heeft, gelijk bekend, het samengaan van ministeriële en parlementaire functies onmogelijk gemaakt. In politieke kringen te Parijs verwacht men dat premier Debré weinig tijd zal willen verspillen om de twee opengeval len plaatsen in zijn regering weer op te vullen. Hij heeft daarbij de keuze tus sen twee methoden. Ofwel hij kan twee nieuwe figuren aantrekken voor de twee vacatures, waarbij de portefeuilles in de zelfde politieke handen zouden kunnen blijven, en de huidige structuur van het kabinet dus weinig zou behoeven te wor den aangetast. Ofwel Debré zal in de re gering zelf een herverdeling van porte feuilles kunnen aanbrengen, in welk ge val Binnenlandse Zaken aan de tegen woordige gaullistische minister voor In formatie, Frey, zou toevallen. In de niet-gaullistische partijen en groeperingen zou die laatste oplossing, waarnaar Debré's heimelijke voorkeur uit moet gaan, zonder twijfel op grote tegenstand stuiten. En aangezien de strijd over het stemrecht van het parle ment, die in de Nationale Vergadering onverzwakt voortwoedt de relaties tussen de premier en een deel van zijn aanhang toch al niet ten goede komt, wordt eer der verwacht, dat bjj een reorganisatie van de tegenwoordige ploeg aan de po litieke verhoudingen zo weinig mogelijk gewijzigd zal worden. Kroesjtsjef vertoefde aan de Joegoslavische grens De Sovjetrussische premier, Kroesjts jef, heeft gisteren de stad Scutari aan de Albanees-JoegosJavische grens be zocht. Scutari is een industrieel cen trum en de op een na grootste stad in Albanië. Zijn bezoek aan Sutari viel samen met de onverwachte .bekendma king van de komst van de Chinese mi nister van Defensie naar Albanië. Diplomaten in Belgrado opperden de mogelijkheid dat dit bezoek bedoeld zou kunnen zijn om de Russische voorstel len voor een nieuw aandeel van Albanië in de communistische plannen te on derstrepen. Ook de Oostduitse premier, Otto Gro- tewohl, vertoeft op het ogenblik in Albanië. Van een ontmoeting van Kroesjtsjef met president Tito van Joego-Slavië is niets gebleken. Kroesjtsjef heeft in Scutari nogmaals kritiek geoefend op Italië en Grieken land. Italië handelt heel onverstandig door de Verenigde Staten gebied voor de aanleg van lanceerbanen voor raket ten ter beschikking te stellen. Italië komt hierdoor in groot gevaar. In het geval van een aanval op de Sovjet- Unie zullen de Russen in de eerste plaats proberen de lanceerbanen voor raketten te vernietigen. Deze bases lig gen niet in verlaten gebieden maar in streken waar mensen wonen, aldus sprak Kroesjtsjef dreigend. Verder zei de premier dat de eerste secretaris van de Albanese communisti sche partij, generaal Enver Hoxha, hem had verteld dat de betrekkingen met Griekenland geen vrede en geen oor log zijn. BACONMARKT INGESTORT De voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft in Utrecht op de vergadering van het Produktschap verklaard, dat de En gelse baconmarkt volkomen is ingestort. De varkens brachten in de afgelopen week f 1.65 per kilo op, terwijl de garan tieprijs f 2.23 bedroeg. Om het fonds voor exportbevorderende maatregelen door buitensporig hoge toeslagen niet al te zeer te belasten, besloot het bestuur de overname-prijs met 5 cent te verla gen tot f2.18. Men hoopt hierdoor tijde lijk te voorkomen, dat er bacon naar Engeland wordt gestuurd. nen en vruchtbaar land in te polderen, dat steeds door tropische regens geïnun deerd wordt. Zoals het plan vaag door minister Sadjarwo is geschetst, zal van elk der centra een model van agrarische in spanning worden gemaakt met gebruik making van de beste agrarische uit rusting en methodes. Het bestaande plan voorziet in oprichting van twintig van deze centra, ze zullen door de rege ring bestuurd en gefinancierd worden. Migratie De oprichting van deze centra zal ook helpen nog een brandend probleem van Indonesië op te lossen, dat der overbevolking. De regering werkt mo menteel aan een plan om miljoenen Javanen te laten emigreren naar de Buitengewesten in de komende tien jaar. Drie van deze rijstbouwcentra zullen reeds spoedig geopend worden, één op Borneo en twee op Sumatra. De rege ring heeft voor de verwezenlijking van dit enorme project kredieten verworven i:i Japan. Amerika en Tsjecho-Slowa- kije, tot een totaal bedrag vnn ongeveer 10.4 miljoen Amerikaanse dollar. Het grootste deel van deze kredieten zal verstrekt worden in de vorm van agra rische uitrusting. De regering heeft ook een miljard roepiah bestemd voor de oprichting van de andere centra en hun werking gedurende het tienjarenpro- gram. De gedetailleerde werking van de cen tra is nog niet bepaald. Doch het ziet er naar uit, dat de arbeiders zullen le ven in barakken, onder streng toezicht zullen werken en een gesloten gemeen schappelijk leven zullen leiden. Kroonprinses wordt erecommandeur van de Jolianniterorde Prinses Beatrix heeft haar benoeming tot erecommandeur van de Johanniter- orde in Nederland aangenomen. Zij zal als zodanig worden geïnstalleerd op vrijdag 19 juni a.s., tijdens de plechtige herdenking van het feit, dat de Johan- niterorde in Nederland 50 jaar geleden door wijlen Prins Hendrik werd opge richt. De herdenkingsplechtigheid, te houden in de Ridderzaal te 's-Graven- hage, zal worden geleid door Prins Bernhard in diens kwaliteit van Land commandeur der Orde en zal worden bijgewoond door H.M. de Koningin en talrijke vertegenwoordigers van buiten landse takken der Johanniterorde. „Airunion" in plaats van „Europair" Aan de KLM was slechts twintig procent aangeboden In Parijs. Brussel. Rome en Keulen zijn woensdagmiddag persconferenties gehouden door de directies van resp. Air France, Sabena, Alitalia en Luft hansa, waarop gedetailleerde bijzonder heden zijn gegeven over de nieuwe com binatie, welke door dit viertal lucht vaartmaatschappijen onlangs is ge vormd. De nieuwe combinatie zal niet „Europ air" heten, maar „Airunion", een be naming, welke men juister achtte, aan gezien de vier maatschappijen geenszins de Europese luchtvaart vertegenwoordi gen. De vliegtuigen, welke door „Airunion" op de diverse lijnen zullen worden ge bruikt, worden op dezelfde wijze be schilderd, terwijl op de staart en de neus van het toestel „Airunion" komt te staan. In kleinere letters wordt ook de naam van de maatschappij vermeld. De quota van het verkeerspotentleel zijn als volgt vastgesteld: Air France 34 procent, Lufthansa 30 procent, Alitalia 26 procent en Sabena 10 procent. De overeenkomst tussen Air France. Alitalia, Lufthansa en Sabena waarbij de combinatie „Airunion" werd gevormd, is voor 99 jaar gesloten. „Airunion" zal op 1 april 1960 met haar praktische werkzaamheden beginnen, waarbij ken nelijk gedacht is aan het begin van de zomerdienstregeling, welke op die datum ingaat. In de overeenkomst is vastgelegd, dat de samenwerking zich zal uitstrekken op het gebied van de verkoop, het verkeer en het materieel. De vier luchtvaartmaatschappijen ver wachten door hun samenwerking een vergaande rationalisatie van hun acti- Advertentle Advertentie geen vrienden! lichaamsgeur^ bedierf alles Mejuff. In» Schollenberg. W. vin Outhoornscraat. Den Haag, schri|fc: „Ik had zo'n last van transpiratie dat de mensen op kantoor gewoon niet meer naar me toe kwamen. Op feestjes bleef ik vaak alleen. Arrid bracht de oplossing. Een moordmiddel! Transpi ratie weg, geur weg, geen plekken meer in de jurken, altijd zeker van mezelf." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél sterker, véél onaangenamer is de lichaamsgeur door ..emotie" - opwin ding. spanning, angst, zenuwen. Dat kan ledereen overkomen, of het koud is of warm. op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in handige rol-top flacon - dub bel aktief door Transtop. dubbel zacht door lanoline. Arrid verdwijnt onmid dellijk in de huid: wég transpiratie, weg lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50, vulling f2.- viteiten. Het straalverkeerstijdperk is aangebroken. De zeer kostbare vlooteen- heden kunnen slechts door gemeen schappelijke exploitatie rendabel worden gemaakt. „Airunion" verwacht, dat het gezamenlijk verkeer van de vier betrok ken maatschappijen in de komende tien jaar het vijfvoudige van het huidige zal bedragen. Op de conferentie te Keulen heeft dr. Kurt Weigeit, directeur van de West- duitse luchtvaartmaatschappij „Luft hansa" nog verklaard, dat hij het terug trekken van de KLM uit de combinatie ten zeerste betreurde. „Maar de KLM is niet akkoord kunnen gaan met het per centage van twintig, dat de Nederlandse maatschappij in de toekomstige combi natie van vijf was aangeboden", aldus de heer Weigelt. Meer bussen over de Lage Zijde Op werkdagen uurdiensf AlphenLeiden v.v. Met ingang van zondag a.s. zal de autobusdienst van de Citosa van Alphen naar Leiden v.v. langs de Lage Rijndijk een belangrijke wijziging en uitbreiding ondergaan. In de eerste plaats zal het eindpunt in Alphen worden verlegd van het Stationsplein, Hoge Zijde naar het Toussainplein aan, de Lage Zijde in het plan „Nabij". De dienst zal wat de werkdagen betreft met 100% worden uitgebreid. Er komt nu dus een uur- dienst. Tevens zal op zon- en feestdagen een twee uurdienst worden onderhouden in beide richtingen. De eerste bus zal des morgens om 6.30 uur uit Alphen vertrekken en de laatste om 10.30 uur nam. in de richting Leiden. Uit Leiden vertrekt de eerste autobus om 6.35 uur en de laatste om 10.35 uur nam. naar Alphen. Vooral voor de be woners langs de Lage Rijndijk van Al phen tot Leiden is deze uitbreiding van grote betekenis. Klein goed rond groot goed (Van onze Lv.-medewerker) In rond 150 minuten werd een pro gramma afgewerkt, dat blijkens de op gave uit 6 stukken bestond, maar in feite meer dan tien onderdelen telde. Variatie genoeg dus, maar dat is lang niet alles. Wil zo'n uitzending boeien, dan moet op zijn minst ook de kwaliteit bevredigend zijn. Laat ons met dat criterium op de achtergrond de zaak eens bezien. Fréquin zou één van zijn gasten ontvan gen. Nu, dat klopte om te beginnen al niet. Het waren er twee en ze waren net tot hoogheid geklommen, want het was een onverwachte actualiteit. Door de benoeming van leden van de KVP tot minister, zijn er twee nieuwe dames in de Tweede Kamer bijgekomen, die dus vers van de zetel gelegenheid kregen zich aan den volke te verbonen en dat ging beiden aardig af. Vooral Jopie Knol, lerares in Enschede, weet wat ze wil op een prettige manier te zeggen. Het hoofdnummer van de avond was ongetwijfeld het bezoek, dat camera en reporter aan het Nationale Park ..De Hoge Veluwe" braohten. Het begon met een algemene rondgang door park en museum, waarna een bezoek werd ge bracht aan het jachtslot. Van daaruit werd een uitstekende, boeiende en nut tige voorlichting gegeven over een in stelling, die tevelen van ons volk niet bekend genoeg is, maar die ook niet in de mate als t.v. ons toonde bekend kan worden, omdat de kanten, die men als bezoeker niet zien kan de achtergron den van het bedrijf werden vertoond en besproken. Een nationale stichting werd aan de natie gepresenteerd op een wijze, die overleg, toewijding en liefde verried. Kortom een voortreffelijk staal tje van wat t.v. vermag als mensen, die verstand van het medium hebben op trekken met mensen, die verstand van het onderwerp hebben. Er is weieens gemopperd op de aanspraken, die Oorlog op ons recreatiegebied laat gelden, maar wat het resultaat van het daarbij plaats hebbend touwtrekken is. ontgaat ons in de regel. Niet aldus de heer Van Tuyl, de directeur van het Park, die onthulde, dat van de oorspronkelijk 6800 ha er nog 5600 over zijn. We vernamen, dat er jaarlijks niettemin nog 400.000 bezoekers komen en dat uit de opbrengst van entrees en houtverkoop de uitgaven net gedekt kunnen worden. De acteurs Hans Tiemeyer en Rob de Vries werden door Hofstra ondervraagd en wel over het Jeugdfestival in Velp. Gewoon maar de uitwerking van een eenvoudig plan, van een gedachte, van een visie, ontsproten aan het levendige, artistieke brein van Tiemeyer en dank zij hard werken, organiseren, overleggen en volhouden op het punt om gereali seerd te worden om hopelijk uit te groeien tot een traditie, die de middel bare schooljeugd nader zal brengen tot onze cultuur. Van Domburg vestigde terecht de aandacht op de film Marie Octobre" door het vertonen van een subliem gespeelde scène, die wel zal meewerken om het bezoek aan deze rol prent te stimuleren. Een staaltje van zinrijke samenwerking van t..v. met de zwaar beconcurreerde bioscoop. Tot slot kwam mevrouw Van der Eist iets vertellen over vilt, maar daarbij liet ze het niet, want ze had ook heel wat te laten zien. Gesteld al, dat dit onderdeel nu eens niet zo goed was geslaagd, dan nog zou het KRO-initiatief toegejuicht moeten worden, want het is toch eigen lijk niet zo best, dat t.v. zo bitter weinig geeft wat nu eens echt alleen voor de vrouw is bestemd. Winst is het dan nog als het alles zo prettig en bekwaam wordt voorgeschoteld als het gisteravond gebeurde. Het leek alles bijeen zo op heit eerste gezicht een wat rommelig menu, maar dank zij de eraan bestede zorg, smaak ten de afzonderlijke hapjes uitstekend. Ze vormden tezamen een smakelijk maaltje met een bijzondere hoofdscho tel. De koks lieten zich van hun beste zijde kennen. Zogezegd KRO-koks op hun best. Opa van Klee niet meer voor televisie Geen hobby, maar zijn vak De kwieke, 82-jarige vogeltjeskenner. Chris van Klee, die met zijn kennis in de vorige quiz van Theo Eerdmans voor de VARA-televisie zo'n succes boekte, zal zaterdagavond niet meer voor de camera's mogen komen om zijn f. 500 te verdienen. Twee afgevaardigden van de VARA kwamen deze week naar Amers foort om Van Klee t« vertellen, dat op een verder optreden in „Je neemt er wat van mee" geen prijs werd gesteld. Na het eerste optreden van de oude Amersfoorter, waarbij televisiekijkend Nederland verbaasd stond over zijn om vangrijke en zeer parate kennis over alles, wat maar met zyn vogelhobby had te maken, heeft de VARA van alle kan ten kritiek ontvangen. „Van Klee is elemaal geen vogel-vriend. Kennis van vogels is niet zijn hobby, maar zijn vak". En inderdaad bleek bij nader onderzoek, dat de oude Chris zijn levenlang in vogels handelde en ze ook stroopte. Van Klee en zijn familie zijn boos en teleur gesteld over dit besluit. Men was zo verrukt van zijn optreden en hij zelf heeft er van genoten en verheugde zich reeds op de tweede keer. zonder een graad plankenkoorts. „Meer dan een jaar hadden ze mijn naam al bij de televisie. Waarom hebben zij al die tijd niet gebruikt om beter te informeren, of het mijn hobby was op mijn vak? Moest de VARA dat nu pas beslissen BINNENLAND Mevrouw L. van DorpLamira, de op één na oudste inwoonster van Den Haag, is dinsdag overleden. ZIJ vierde op 28 maart Jl. haar 106e verjaardag. Op 100- Jarige leeftijd maakte mevrouw Van Dorp de overtocht van Indonesië, waar zij werd geboren, naar Nederland. President Soekarno van Indonesië is gisteravond voor een officieel vriend- schapsbezoek te Mexico aangekomen. De president van Mexico, Lopes Mateos, en diens minister van Buitenlandse Zaken, Tello, heetten Soekarno welkom. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waaroD de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: m.s. „Para guay Star" 2/6; Australië: ss „Orontes" 4/6. 6s „Ballarat" 5/6; Brazilië: ms „Pa raguay Star" 2/6; Canada: ss „Zuider kruis" 4/6; Chili: vla New York 4/6; In donesië: ms „Neder Elbe" 4/6; Ned. An tillen: ms „Prins der Nederlanden" 2/6; Ned. Nw.-Guinea: ms „Neder Elbe" 4/6; Suriname: ms „Osiris" 3/6; Unie van Z. Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Pretoria Castle" 6/6. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De heer C. Rosberger, Nederlands consul in Rosarlo (Argentinië), die vrij dag gewond was geraakt bij een verkeers De 12-Jarlge Jongen A. Romijn, speelde gisteren in de Concordiastraat te Hoek van Holland op een binnenplaatsje op een stilstaande vrachtwagen. Op een gegeven ogenblik verloor hij zijn even wicht en kwam te vallen. Die val kwam echter zó ongelukkig aan, dat hij op zijn hoofd viel, bewusteloos raakte en enkele ogenblikken later overleed. BUITENLAND Te Lamego in het noorden van Por tugal, zijn gisteren zes mensen om het leven gekomen en tien hulzen verwoest door overstroming van de rivier de Bo. Voorts zijn zeven mensen gewond en wor den er verscheidenen vermist. Het huwelijk van de Kroonprins van Japan, Prins Aklhlto is voor de leden en het bestuur van de Nederlands-Japanse vereniging aanleiding een geschenk aan te bieden aan het paar. Dit geschenk: een bokaal met inscriptie uit Leerdam, ver pakt in een witlederen etui. zal per schip worden verzonden om te zijner tijd te worden overhandigd door vertegenwoordi gers der vereniging te Tokio. des- Z.W.-FrankrlJk) is gisteren in het ziekenhuis van Mont-de-Marsan overleden Zijn echtgenote was reeds kort na aan komst in het ziekenhuis -1 wondingen bezweken. Ofschoon de grote oliebrand in de raffinaderijen van de Mene Grande Maat schappij ln Venezuela, thans onder con trole is gebracht, is de nabijgelegen stad Puerto la Cruz geheel uitgestorven. De bevolking is met het oog op het gevaar, dat enkele dagen dreigde, toen de brand in een pompstation uitbrak, geheel ge ëvacueerd. Een aantal mensen werd in de oaniek en verwarring gewond door auto's die evacué's vervoerden. De stad is voor het vuur behoed gebleven door een plot- sellnge verandering van de windrichting. haar ver- juist toen de vlammen een groot oliere servoir hadden bereikt. Ongeveer duizend bezitters van cul tuurland in de Cubaanse provincie Pinar del Rio hebben op een bijeenkomst gepro testeerd tegen de wet op de landhervor ming. Als de wet niet wordt gewijzigd, zullen zij met hun gezinnen uit protest naar Havanna trekken. De Israëlische luchtmacht heeft gis teren een Libanees vliegtuig tot landen fedwongen dat boven het gebied van de ibboets Hajaled Hasjahar in Noord-Israël vloog. Het toestel weigerde te dalen toen het over de radio bevel daartoe kreeg. Na dat echter Israëlische Jagers waren opge stegen en enige waarschuwingsschoten hadden gelost, streek het vliegtuig op het vliegveld van Haifa neer. Aan boord be vonden zich vijf personen. Voorts waren er apparaten voor luchtfotografie aan boord. Ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingsramp in Uruguay heeft het Nederlandsche Roode Kruis opnieuw een zending antibiotica ter waarde van f6.500 naar dit land verstuurd. Een rechter in Windhoek (Zuid- West-Afrika) heeft dinsdag twee Jonge blanke politie-agenten veroordeeld tot een boete van bij elkaar 700 gulden wegens het slaan van inheemse voetballers. De voet ballers hebben verklaard, dat het inci dent zich voordeed nadat hun auto, toen zij op weg waren naar een wedstrijd, was blijven steken. ZIJ hadden geprobeerd hulp te krijgen van passerende automobilisten Eén van deze chauffeurs had echter de politie gewaarschuwd, waarop de twee agenten, ter plaatse aangekomen, besloten de voetballers met hun leren zwepen een afstraffing te geven in plaats van proces verbaal op te maken. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 CHU, pol. caus. 20.00 Metropole-ork., Omr.koor en sol. 20.45 Moeten de grach ten dicht, caus. 21.00 Amus. muz. 21.30 Lichte muz. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Reformatie herdenking in Frankrijk, rep. 23.4024.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz. Veillg-verkeersactie 1959. 18.25 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje .18.55 Gesproken brief 19.00 V .d. kleuters. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.20 Slot- avond Alles op één kaart. 21.00 Gram. 21.15 Idem. 21.40 Kamerork. en kamer koor. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v .New York. 23.2524.00 Discotarla. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Alles op één kaart. 21.00—22.50 Hedda Gabler, toneelstuk. VOOR VRIJDAG 29 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit .kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio 10.05 Gram. 11.00 V .d .zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Nederl. liedjes 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrou wen. 14.00 Lichte muz. 14.25 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Viool en plano. 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.40 Beursber. 17.45 Alt en plano. KRO: 18.05 Lichte muz. 18.30 V. d. jeugd 18.45 Gram. 18.50 Regeringsuitz.: Emigra tierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 VVD, pol. caus. 19.30 Verz.progr. v. d. mi- DONDERDAG De Kleine Burcht: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaar. Lezing met dia's. 8 uur nam. Prediker: C.J.V. „Jong Leiden", m.m.v. Sempre Avanti en Jong en Jolig. 8 uur nam. Schouwburg: Operetteklasse Mij voor Toonkunst. „De pruik van de Koning". 7.30 uur nam. Speelweide Hoflaan: Ingebruikneming Herv. Centrum Boshulzerwljk. 8.30 u. nam. Stationsplein: Excursie Broederschap v. oud-padvinders naar Vuurtoren te Noord- wijk 7.30 uur nam VRIJDAG Academie: Inauguratie prof. dr. H. P. Wolvekamp. 4 uur nam. Boerhaavelaan 44: Openbare les R.-K. Don Boscoschool. 12.253.50 en 79 uur nam. Breestraat 19; Ledenverg. Prot. Christ. Onderwijzers. 8 uur nam. Pieterskerk: Ontvangst door gemeente bestuur van deelnemers Int. Rondetafel- congres. 6 uur nam. Leiderdorp. Lokaal GerefKerk A.R.J.O.S. Spr. de heer J. van Driel over de kabinetsformatie. 7.30 uur nam. ZATERDAG Den Burcht: Feestavond Damescomité „Groenoord". 8 uur nam Doopsgez. Kerk: Adventkerk. Bijbelstu die te 10 uur voorm.; 11 uur voorm. ds. D. Vink. Garenmarkt: Excursie „Oud-Leiden" naar Maasland. 8.15 uur voorm. Kettingstraat: Excursie Vola naar Ket- tlngfabriek Kon. Ned. Grofsmederij. 3 uur nam. StationspleinWandeling Ned. Chr. Reisver. door Pan van Persljn. 2 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon Red. Na tuurhistorische Ver. naar Noordwijker- hout. 2 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Slotavond Ge ref. Jeugdverband. Otto Sternman draagt voor „Ik ben een neger". 8 uur nam. Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. 5 .W. J. Robert .2.30 uur nam. MAANDAG St.-AntoniusclubhuisJeugdultvoering Professorenwyk. 7.30 uur nam. Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg) Contactavond Vakopleiding Bouwbedrijf. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Aandeelhou- dersverg. N.V. Motor en Lager Service. 4 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. DINSDAG Prediker: Evangelist Joh. Maasbach. 8 uur nam. t WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. BIOSCOPEN Rex „Met bloed geschreven". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zond. 2.30. 4 45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Strijd om het heelal". Trianon „Pikant verlof in Par!1s". 14 Jaar. Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30 7 en 9.15 uur. Luxor „Meisjes ln gevaar", 18 Jaar Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45 7 en 9 15 uur Lldo „Zondaars ln spijkerbroek" (Les tricheurs) 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2 30. 4.45. 7 en 9.15 u. Casino „Achter gesloten gordijnen" 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2 30 4.45. 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw Rapenburg 73; Drie Haagse kunstenaars, tot eind luni Lakenhal; Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond 15 uur nam. (tot 34 augustus) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark i Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10—12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur AVOND- Geopend: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Bij geen gehoor bi) Uw huisarts ot specialist bel op dokterstelefoon 22222 Werklieden ziin begonnen met het herstel van de Ponte Vecchio, de 600 Jaar oude brug over de Arno in Florence. De toestand van de brug is thans slecht. De terugtrekkende Duitsers bliezen ln 1944 aan beide uiteinden hulzen op. De Duitse acteur Curt Jürgens zal optreden in een film over de Amerikaanse raketspeciallst van Duitse afkomst Wem- her von Braun. De film zal in oktober in West-Duitsland en Huntsville in de V.S. worden gemaakt. Het Nederlandse lacht „Matamaru". lat in de haven van Marseille werd ge stolen. is teruggevonden in Casablanca Twee zwervende Duitsers hebben er een tocht langs de Spaanse kust mee ge maakt. litairen. 20.25 Sjang Zeeuwkema en het .30 Lof der bescheidenheid, documen taire over de Achterhoek. 22.00 Kamerork. en solist. 22.50 De kracht van woord en beeld ,caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Jazz muziek. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram, 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Schoolradio VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V .d. vrouw. 11.00 Orgelconc. 11.20 V. d. kleuters. 11.35 Gram. AVROt 12.00 Dansmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr.: Een bezoek aan de Tesselse lammerenmarkt. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theaterork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Pianoduo. 14.30 Literair progr. 14.50 Kamerkoor. 15.00 Radio-revue. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V .d .Jeugd. 17.30 Hammond- ^.55 Act. orgel en zang. 17.5- VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1, caus. 19.00 V. d .kind. 19.10 Jazz. VPRO: 19.30 Leven ln Nederland, klankb. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boek- bespr. 20.10 Theaterkron. 20.20 Kamer koor. 20.35 Nederland ontvangt stude renden van Overzee .tweegesprek. 20.45 Licht en schaduw in het leven van Cal- vijn, caus. VARA: 21.00 Vrijdagavondre tour, klankb. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Sopr. en piano GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 1820 uur) 1. Domenico Clmarosa. "II Matrimonlo Segreto" (Het geheim huwelijk). Komi sche opera in twee bedrijven op tekst van Giovanni Bertati. De handeling speelt zch af ten huize van Geronimo. 2e be drijf. Medewerkenden: Geronimo, een rij ke koopman in Bologna, Carlo Badioll, bas; Elisetta. z(Jn oudste dochter, Eugenia Ratti, sopraan; Carolina, zijn Jongsta dochter, in het geheim gehuwd met Pao lino, Graziella Sciutti, sopraan; Fldalma, zuster van Geronimo, weduwe, Ebe Stig- nani, alt: Paollno. boekhouder van Ge ronimo. Lulgl Alva. tenor; Graaf Robin son. een adellijke Engelsman, Franco Ca- labrese, bas; Orkest van de Scala te Mi laan. Dirigent; Nino Sanzogno. (Opgeno men in de Piccola Scala te Milaan). II: Gloacchino Rossini. Balletmuziek uit "Wilhelm Teil". Phllharmonisch Or kest van Londen olv. Jean Martinon III: Ermanno Wolf Ferrari. "11 Segreto dl Susanna" .Komisch opera ln een be drijf op tekst van Enrico Gollscianl. Plaats en tUd van handeling: Piemont ln het begin van de 20e eeuw. Medewer kenden: Graaf Gil, Marlo Borlella, bari ton- Gravin Susanna, zUn gemalin, Ester Orel, sopraan; Santé, bediende, stille rol; Symphonie Orkest van Turijn. Dirigent: Alfredo Slmonetti. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. 20.30—22.15 Pastoor Campens zaliger, tv-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Cricketrep. 12.30 Gram. 12.45 Meded. 12.55 Weérber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.50 Golfrep. 13.55 Crlcketuitsl. 14.00 V. d .scholen. 15.00 Brievenbeantw. 15.30 Twintig vragen. 16.00 Lichte muz. 16.30 Cricketrep. 16.55 Golfrep. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar .progr. 19.30 Mu zikale quiz. 20.00 Ork.conc. 21.00 Nws. 21.15 At home and abroad, caus. 21.45 Recital. 22.15 Een vraag- en antwoord- progr. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. 23.06 23.36 Klarinet en plano. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw 14.30 Nws. 15.00 Mil .ork. 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Sportuitslagen en gevar. muz. 17.30 Nws. en gevar .progr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Nws. en discussie. 21.15 Gevar. muz. 21.30 Nws. 22.30 Nws. 22.40 Ouderw. dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Kamermuz. en koorzang. 17.00 Nws. 17.40 Filmmuz. 18.00 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Kamermuz. 20.25 Gewijde muz. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.154.30 Lichte muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 16.55 Gram. 18.30 Nieuwe gram. 19.15 Kamermuz. 23.52—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.45 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Orgelconc. (In termezzo: gram.) 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Omr.ork. en soliste. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Lite raire kron. 18.20 Bijbelse liederen. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Omr.koor en sol. 20.00 Nationaal ork. en sol. 22.30 Nws. 22.45 Negro-spirituals. 22.5523.00 Nws. 484 in.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz. album. 14.00 Operamuz. 16.05 Dans muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Idem. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Nationaal ork. en sol. 22.30 Gram. 22.55 Nws. Advertentie. I dealer: GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668, teL 22962, Leiden J WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Den Helder zwaar bew. n 1018 Ypenburg zwaar bew. n 1018 10 Vlissingen geh. bew. wnw 1019 10 Eelde regenbui wnw 1017 9 Twente regenbul wnw 1017 8 De Bilt half bew. rnniw 1018 8 Eindhoven geh. bew. wnw 1018 9 Z.-Limburg zwaar bew. w 1018 8 1 a P. ■gg 1 1 Helsinki geh. bew. n 6 6 0.1 Stockholm licht bew. n 3 7 0 Oslo zwaar bew. n 2 10 0 Kopenhagen half bew. zo 4 11 0 Aberdeen zwaar bew. windstil 9 0 Londen zwaar bew. no 1 9 0 Amsterdam regenbul nnw 3 8 Brussel geh. bew. nw 2 0.3 Luxemburg zwaar bew. n 2 7 0 Parijs zwaar bew. nno 3 7 0 Bordeaux licht bew. nno 4 11 0 Grenoble licht bew. zzw 2 20 0 Nice zwaar bew. nnw 2 17 0 Berlijn zwaar bew. wnw 5 11 6 Frankfort zwaar bew. w 3 10 0 München zwaar bew. wnw 2 9 0 Zurich zwaar bew. n 2 11 0 Genève onbewolkt windstil 9 0 Locarno half bew. windstil 13 0 Wenen zwaar bew. verand. 12 0 'nnsbruck geh. bew. ozo 2 11 0 Rome onbewolkt windstil 16 3 Ajaccio onbewolkt ono 3 14 0 Algiers licht bew. wzw 3 18 0.1

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2