MR. BURGER IN RUSTIGE REDE: ALLEEN ZAKELIJKE OPPOSITIE WEERBERICHT Nakaarten over kabinetsformatie Opstand Atjeli is ten einde Indrukwekkende begrafenis van oud-minister John Foster Dulles APEN IN JUPITER-RAKET NAAR 480 KM HOOGTE Sportvliegtuig neergestort Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 28 MEI 1959 No. 29754 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 NIEUWE KABINET WELWILLEND BEGROET (Van onze parlementaire redacteur) In een rustige rede heeft mr. Burger, de fractieleider van de P. v. d. A., gisteren in de Tweede Kamer verklaard, dat de oppositie van de P. v. d. A. een volstrekt zakelijk karakter zal dragen zonder verlangen van de ene uitzichtloze crisis naar de andere te worden gesleept. Voorlopig vond hij het ergste, dat het nieuwe kabinet voor rang geeft aan huurverhoging boven het ongedaan maken van de gevolgen van de bestedingsbeperking voor de arbeiders. Zowel prof. Romme (KVP) als dr. Bruins Slot (AR) drongen er op aan haast te maken met de vrijere loonvorming, waardoor de arbeiders een wer kelijke loonsverbetering kunnen krijgen in de bedrijfstakken, die financieel goed gaan. geven, oordeelde prof. Oud. Op 23 decem ber noemde de heer Burger reeds de consequentie van de nieuwe politieke Voldoening over de regeringsverklaring De meerderheid van de Tweede Ka mer is gisteren het nieuwe kabinet wel willend tegemoet getreden. Prof. Rom me (KVP) had in het algemeen met voldoening kennis genomen van de re geringsverklaring. Evenals de heer Tila- nus (CHU) zei de heer Bruins Slot (AR), de daden van het kabinet met welwillendheid te zullen bezien met de neiging tot een vruchtbare samenwer king. Prof. Oud (VVD) sprak de wens uit dat de nieuwe samenwerking een succes zal worden en hij wenste het Schip van Staat onder zijn nieuwe kapi tein een goede vaart. Het oordeel van de heer v. d. Veen (PSP) was echter, dat er een duidelijk ondernemersregime aan de macht is gekomen en de heer De Groot (CPN) hoopte, dat het nieuwe kabinet zo spoedig mogelijk ten val zou komen. Geen overleg Met vele bijzonderheden heeft mr. Burger (P.v. d.A.) betoogd dat de meerderheid van de Kamef (KVP, AR, CHU, VVD) niet -met de P.v.d.A. in overleg heeft willen treden over de ka binetsformatie. Daartegenover stelde dr. Bruins Slot, dat de groeiende sfeer van wederzijds onbehagen tussen de rechtse partijen en de P.v.d.A. verdere samen werking onmogelijk had gemaakt. Bijna de gehele KVP-fractie betreurt het, dat er een kabinet is gekomen zonder socia listen, maar dat komt niet omdat de KVP de zijde van de VVD heeft geko zen, aldus prof. Romme, doch dat is het gevolg van het feit, dat de KVP zich heeft kunnen verenigen met het rege ringsprogram dat de kabinetsformateur had opgesteld, terwijl de heer Burger zich tot tweemaal toe niet over dat re geringsprogram heeft willen uitspreken. Prijsgegeven De kabinetscrisis van 11 december, die de P.v.d.A. had uitgelokt, betekende reeds dat de brede basis werd prijsge- Het verzet, dat zes jaar lang in Ajteh woedde tegen de regering van Djakarta, is gisteren geëindigd door een akkoord, dat te Kotaradja tot stand is gekomen tussen een missie van de centrale rege ring en de leiders van de rebellen. De rebellen van de revolutionaire raad van Atjeh verklaren in dit akkoord, dat zij de grondwet van de Republiek Tndo- nesie erkennen en kondigen de ontbin ding van de „Staat Atjeh van de mo-j hammedaanse Republiek Indonesië aan, die op 21 september 1953 werd uitgeroe pen. Twee jongetjes uit Dordrecht verdwenen Twee Dordtse jongetjes, de broertjes Jan Dirk Stoel, 9 jaar en Arie Stoel, 5 jaar. wonende in de Zakkendragers straat, zijn sindsmaandagmorgen spoor loos. Maandagavond om 9 uur beeft men hen nog op de fiets gezien. Jan Dirk is al eens eerder zoek geweest. Het gehele politie-apparaat werd bij die gelegenheid gealarmeerd. Na enkele dagen zoeken vond men hem in een in aanbouw zijnd huis. waar hij de nach ten had doorgebracht. Hij had zich in het leven gehouden met een fles melk. die hij van een melkhandelaar had ge kregen. omdat hij hem geholpen had. De beide jongens spreken gebrekkig. situatie het optreden van een rechts- liberaal kabinet. Van 1956 af heeft het direct al niet geboterd in het laatste kabinet op brede basis, constateerde de heer Tilanus (CHU). De stemming was geprikkeld en de onderlinge verhoudingen waren ge spannen. Men voelde, dat er onweer in de lucht zat en op 11 december barstte de bui los. Nakaarten De hoofdzaak van het debat was aldus het nakaarten over de kabinets formatie en de basis van het nieuwe kabinet, waarbij algemeen is onder streept dat er geen sprake is van een binding tussen de fracties en het ka binet, zodat alle partijen zich vry voelen tegenover het kabinet, waarvan de da den worden afgewacht. Omtrent allerlei punten van het regeringsbeleid is nadere opheldering gevraagd, die minister-pre sident De Quay, voorzover mogelijk, vandaag zal verstrekken. Men zie ook elders). Vijftien collega's bewezen laatste eer Geen lofrede in kerk maar een dankgebed (Van onze correspondent in Washington) Sedert Franklin Roosevelt is niemand in Amerika met zoveel eerbetoon ten grave gedragen als Dulles, de man die zes jaar lang leider is geweest van de Westerse wereld in de koude oorlog. De kerkdienst, die aan zyn begrafenis voor afging, werd gehouden in Washingtons grootste kerkgebouw, een hooggelegen neo-Gotische kathedraal van de Presby terianen, waaraan men reeds vijftig jaar bouwt, doch die nog steeds niet voltooid is. Niet minder dan vijftien ministers van Buitenlandse Zaken waren aldaar aan wezig om hun overleden collega de laat ste eer te bewijzen. Bovendien waren Hammarskjöld en Spaak voor deze gele genheid naar Washington overgekomen. Op de eerste rij aan de zijkant voor regeringshoofden zaten Adenauer (West- Duitsland) en Menzies (Australië), op de eerste rij in het midden de weduwe van Dulles met haar kinderen alsmede Eisenhower met zijn gezin. Op verzoek van mevr. Dulles werd in de kerk geen lofrede uitgesproken. De voorganger, dr. Roswell Barnes, een oud vriend der fa milie, sprak evenwel een gebed uit waar in hij uiting gaf aan de grote waarde ring en sympathie voor Dulles. Barnes dankte God voor het leven van Dulles, zeggende o.a.: „Wij danken U voor zijn gehoorzaamheid aan Uw wet, die hem dwong dienaar te zijn van zijn tijd en zijn generatie, en die hem het werken tot een vreugde maakte en niet tot een last. Wij danken U voor zijn liefde voor de gerechtigheid waaruit voortkwam zijn trouw aan de waarheid zoals hij die zag. Wij danken U voor zijn onwankelbare moed in de confrontatie met de mogend heden dezer wereld alsmede met zijn ziekte en zijn lijden". Lange militaire stoet Vierentwintig uur had de gesloten lijk kist reeds temidden van vele bloemen in deze kathedraal gestaan, waar duizen den de overledene hun respect kwamen betuigen en het condoleantieboek teken den. Na afloop van de dienst trok een lange stoet naar het militaire kerkhof aan de overzijde van de Potomac. De met de nationale vlag bedekte kist werd daar geplaatst op een ammunitiewagen- tje, getrokken door zes witte paarden. Onderdelen van leger, luchtmacht en marine begeleidden Dulles met militaire muziek grafwaarts. De plechtigheid bij het graf duurde slechts kort. Er waren voor de staatslieden en di plomaten onder een tentdak stoelen ge plaatst, zodat zij beschut tegen de war me zon de korte grafdienst konden vol gen. Ook hier werd geen officiële lof rede op de overledene gehouden. De vlag, die de kist had gedekt, werd door de predikant aan mevrouw Dulles overhan digd en daarmede was deze indrukwek kende plechtigheid ten einde. Tot zover onze correspondent. Veranderlijk De Bilt verwacht heden tot morgen avond: veranderlijke bewolking met slechts verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen noord west en zuidwest. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 MEI Zon op: 4.30 uur; onder 20.45 uur. Maan op: 1.11 uur; onder: 12.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.37 uur en 21.10 uur. Laagwater te 4.09 uur en 16.37 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's. Gisteren heeft Koningin Julianavan de Nederlandse Antillen, de gen van scholieren in de Antillen in het Paleis Soestdijk gouverneur j heer Lampe ontvangen. De Konin- j als huldeblijk bij haar vijftigste ver- Speekenbrink en zijn echtgenotegin ontving bij deze gelegenheid 1 jaardag, alsmede de gevolmachtigde minister I een aantal lijsten met handtekening I Advertentie K3 dè verf Asiel voor vrouw van Russische diplomaat in Britse hoofdstad Slag om de vrijheid De minister-president prof. dr. J. E. de Quay en de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals luisteren aandachtig naar de reacties van de Kamer op de dinsdag uitgesproken regerings verklaring. (Van onze Londense correspondent) In de kringen van de Sovjetrus- sische ambassade in Londen heeft zich in de afgelopen dagen een slag om de vrijheid afgespeeld: de Britse regering heeft gisteravond politiek asiel verleend aan mevr. Nina Dmitrief en haar dochter, de vijfjarige Lena. Mevr. Dmitrief is de echtgenote van de Russische assistent-marineattaché in Londen, kapitein Alexander Dmitrief, die gisteren naar Moskou is terugge keerd. Zijn vrouw, die zich schuil hield, bevindt zich ook thans nog steeds op een geheim adres buiten Londen. Mevr. Dmitrief en haar dochter waren zondag naar het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gevlucht, toen de Russische geheime politie haar man in zijn woning was komen halen. Hij werd op de Russische ambassade vastgehouden. Vier dagen lang zochten de Russen in Londen en de provincie naar mevr Dmitrief en haar kind. Gis teren werd de beide Sovjet-politieamb tenaren toegestaan met hen op bet Britse ministerie van Buitenlandse Za ken te spreken. Zij trachtten tevergeefs twee uur lang haar over te halen zich bij haar echtgenoot te voegen om geza menlijk naar Moskou terug te keren. Het onderhoud schijnt kalm en vrien delijk geweest te zijn en werd door twee Britse ambtenaren bijgewoond. Het was een dramatisch ogenblik toen kapitein Dmitrief. met slechts een koffer bij zich, begeleid door twee Russische ambtena ren van de veiligheidsdienst, naar het op het Londense vliegveld wachtende straalvliegtuig TU-104 werd gebracht, gadegeslagen door een grote menigte in het stationsgebouw. Eerst hadden drie ambtenaren van het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken kapitein Dmitrief gevraagd of hij in Engeland wilde blijven. Hij keek strak voor zich uit en antwoordde, dat hij naar Moskou wilde terugkeren De Britse ambtenaren vertelden hem, dat zijn vrouw en kind veilig waren en niet naar Rusland wilden teruggaan. Maar kapitein Dmitrief herhaalde uiterlijk onbewogen, dat hij naar Moskou wilde terugkeren. Dmitrief was vorig jaar in Londen gearriveerd. Reeds van 1946 tot 1948 was hij eveneens aan de Londense Sovjet- russische ambassade verbonden. Hij sprak perfect Engels, maar zijn vrouw en dochter kenden <je taal nauwelijks. Kapitein Dmitrief stond bekend als een rustig man geheelonthouder en niet- roker. Zijn liefhebberijen bestonden uit het kijken naar de televisie en het bij wonen van voetbalwedstrijden. Hij was buitengewoon vriendelijk en sprak met allerlei mensen in het flatgebouw waar hij woonde, hoewel nooit over politiek Gisteren ontkende de Russische am bassade iets van de zaak af te weten Degenen, die inlichtingen vroegen, wer den later afgescheept met de bood schap. dat de kapitein zich ln de am bassade bevond, maar ernstig ziek was. Hij was toen in werkelijkheid echter al naar Moskou vertrokken. ,AbIeen .Baker' Dieren in nenskegel teruggekeerd en uit de Atlantische Oceaan opgevist Van de Amerikaanse raketbasis te Cape Canaveral is vanochtend een Jupiter-raket met twee levende apen gelanceerd. Vijf minuten na de lancering werd officieel bekend gemaakt dat de start goed gelukt was. Waarnemers konden de raket, die om 2.35 uur plaatselijke tijd de lucht in ging, gedurende drie minuten volgen. De Jupiter bereikte een grootste hoogte van 480 km. De neuskegel van de raket, waarin de apen zich bevonden, kwam 15 minuten na de lan cering in het doelgebied in de Atlantische Oceaan terecht en kon door daar gereedliggende schepen worden geborgen! bestudering van de stralingswerking, en schimmelkiemen en eistof ter bestude ring van de werking der straling en ge wichtloosheid op celindeling en vrucht baarheid. Een woordvoerder van de NASA (het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart) verklaarde dat er geen plannen bestaan om een aardsatelliet met apen er in te lanceren. Onderzoek op dat terrein doet de luchtmacht vanaf de basis Vandenberg in Californië. De luchtmacht is van plan vier muizen met een Discoverer-satelliet in een baan om de aarde te brengen en weer terug te laten keren. De vorige week zou een proef worden genomen doch die moest wegens slecht weer worden uitgesteld. Het doelgebied lag op circa 2400 km. de Atlantische Oceaan. De twee 'apen zijn ..Able" en „Baker" gedoopt. In december hebben de Amerikanen een proef genomen met een aapje, „Gordo' geheten, dat niet werd teruggevonden. „Able" is een z.g. rhesus-aapje van circa drie kilogram. „Baker" is een eek hoornaapje van nog geen half kilogram. Zij zijn verbonden met instrumenten die hun reacties, ademhaling, tempera tuur, hartslag en bloeddruk meten. Vooral hun reacties tijdens de negen minuten van de reis dat de werking van de zwaartekracht niet merkbaar is, zijn belangrijk. Ook hopen de Amerikaanse deskun digen bijzonder belangrijke gegevens over ruimteproblemen te verkrijgen als het doorstaan van druk tijdens het lan ceren en het terugkeren naar de aarde De neuskegel van de Jupiter bevat voorts biochemisch materiaal, als cel- lencultures van gist, mais, larven van de fruitvlieg en menselijk bloed, voor de Bloedig incident aan de Tunesische grens Franse troepen, die van Tunesisch gebied af werden beschoten, hebben in een gevecht met hun aanvallers de Tunesische grens overschreden over een afstand van één km., hierbij ge bruik makend van het z.g. „recht van achtervolging", aldus een mededeling van het Franse militaire hoofdkwar tier in Algiers. Later werd de verkla ring zodanig gewijzigd, dat de passage over het overschrijden van de Tune sische grens en het recht tot achter volging werd geschrapt. Bij dit inoident schijnt zioh het vol gende te hebben voorgedaan: Een Franse eenheid werd ten westen van het mijngebied van Oeenza en op ongeveer een km. afstand van de Tune sische grens, krachtig onder vuur geno men door rebellen, die zich hadden in gegraven in berghellingen op Tunesisch gebied. Hierdoor werden zes Franse mi litairen gedood en elf gewond. Er wer den onmiddellijk versterkingen aange voerd. die Tunesisch gebied over een afstand van een kilometer overschreden om de stellingen der opstandelingen aan te vallen. Er ontspon zich een ge vecht. waarbij 32 rebellen werden ge dood. Voorts werd een veertigtal vuur wapens buitgemaakt, waaronder een mortier, een zwaar machinegeweer en twee automatische wapens. Een woordvoerder van de Algerijnse nationalisten zei gisteravond in New York. dat gebruikmaking van „het zo genaamde achtervolgingsrecht" van de Fransen in Noord-Afrika kan leiden tot een oorlog op grote schaal in Noord- Afrika. De woordvoerder. Tsjanderli, zei, dat de Fransen nu zelf spreken over toepassing van dit „recht". Franse troepen hebben nabij Medea. ten zuiden van Algiers, een massagraf met de lijken van 35 Algerijnen gevon den. In de omgeving van Constantine werd een graf met zes lijken ontdekt. De handen van de slachtoffers waren op de rug gebonden. Drie doden en één zwaar gewonde Vanmorgen om even over tien uur is ten zuiden van het vliegveld Beek in Limburg een sportvlieg tuig met vier personen aan boord kort na de start neergestort. Van de inzittenden kwamen er drie om het leven, de vierde werd zwaar gewond. Het toestel, een Piper Pacer de PH- NFE, eigendom van de N.V. Aero Lim burg, werd bestuurd door de sportvlieger P. O. Gilissen uit Maastricht. De oor zaak van het ongeval is nog onbekend, maar vermoed wordt, dat het vliegtuig in de start is afgegleden. Het stortte ten zuiden van het vliegveld Beek neer en vloog in brand. De PH-NFE was de lucht ingegaan voor een vlucht in het kader van de training van de parachutisten. Hun op leiding is geconcentreerd op het vlieg veld Beek. Behalve de bestuurder zaten in het toestel de chef-instructeur van het springcentrum van de Eerste Neder landse Parachutistenclub, de heer H. Plaizier, en twee leerling-parachutisten. De 38-jarige sportvlieger Gilissen en de 34-jarige heer Plaizier en een der /eerling-parachutisten werden bij he# ongeluK gedood. De andere leerling wera zwaar gewond. De heer A. W. Fournier van de Rijks luchtvaartdienst is onmiddellijk uit Den Haag naar Limburg vertrokken om ter plaatse een voorlopig onderzoek in te stellen. BEEL WEER STAATSRAAD Naar wij vernemen is prof. dr. L. J M. Beel met ingang van 1 juni oenoemd tot lid van de Raad van State.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1