Grof spelende Schotten verslaan Oranjeploeg in nare wedstrijd: 1-2 ROL ROOK GENIET haltzware Flonkerend, maar tegelijk ook onproduktief spel van Feyenoord-trio in de voorhoede Schotten schuwden geen middel om voorsprong te behouden „Intens gemeen" kwalificeerde van der Hart Schots spel Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 mei 1959 Vierde blad no. 29754 Linksbuiten Aulcl nit bet veld gestuurd Olympiad's Toer door Nederland Tweede dag werd beheerst door „zwarte eskadron" uit Vlijmen Frans Balvert heeft precies één uur, één minuut en 46 seconden in de Oranje-trui gereden, die hij dinsdagavond in Heerenveen had veroverd. Dat was namelijk de tijd, die zijn ploeg nodig had voor de 46 km. lange ploegentijdrit van het „Friese Haagje" naar de leger plaats Steenwijkerwold, waar Bal vert het opzichtige kledingstuk moest afstaan aan de 20-jarige „Zwaluw" Huub Zilverberg. De tweede dag van Olympia's Toer werd geheel beheerst door het zwarte es kadron van deze Vlijmense wielerver eniging, die niet alleen op indrukwek kende wijze de ploegentijdrit won en daarmee de eerste plaats in de ploegen- rangschikking geducht versterkte, maar tevens aan het slot van de dag in Win terswijk maar liefst de eerste vijf plaat sen in het algemeen individueel klasse ment veroverd bleek te hebben. De ploegentijdrit bracht de ingrijpend ste verschuivingen in de rangschikking teweeg. Twee vrienden joegen hun ploe gen op tot een uiterste krachtsinspan ning. Gerrit Schulte zijn militairen, die meteen tijd van 1 uur en 17 sec. lange tijd veruit de snelsten waren. Totdat de verbazingwekkende tijd van de Zwalu wen-ploeg, die geleid wordt door Gerrits vriend Pierre Liebrechts bekend werd ge maakt: 59 min. 55 sec. De Brabanders hadden met het gemid delde van ruim 47 km/uur gereden. Toen hadden zij door Zilverberg, Van der Lee. Van der Ven en De Jongh reeds de eer ste vier plaatsen in het individuele klas sement bereikt. Na de inspanningen van de lange etapppe op de eerste dag en de ploegen tijdrit werd voor de rit van de leger plaats naar Winterswijk over 136 km niet veel strijd verwacht. Tien km. voor Winterswijk - inmiddels was Ab van Egmond door een wielbreuk achter geraakt - sloeg Hugens een gat. Hij kreeg Van Houwelingen, Straver en Enthoven mee. In de laatste kilometers sprongen achtereenvolgens Maliepaard en Hofmans naar de vluchters en in de straten van Winterswijk nam dit tweetal een geringe voorsprong op de animators Hofmans won de spurt, veroverde de be langrijke minuut bonificatie en steeg 20 plaatsen in het algemeen klassement, dat nu nog maar 90 van de 91 gestarte renners telt, want de Deen Boss staakte de strijd. KLASSEMENTEN De uitslag van de tijdrit over 46 km. van Heerenveen naar Steenwijkerwold luidt: 1. De Zwaluwen (Vlijmen) 59 min. 55 sec. (met bonificatie 58 min. 55 sec.); 2. Militaire ploeg 1 uur 0 min. 17 sec. (met bonificatie 59 min. 47 sec.)3. Feijenoord (Rotterdam) 1 uur 1 min.; 4. Wilhelmi- na (Eindhoven) 1 uur 1 min. 2 sec.; 5. De Kampioen (Haarlem) 1 uur 1 min. 15 sec. De uitslag van de tweede helft van de tweede etappe, van de legerplaats Steenwijkerwold naar Winterswijk over 136 km., luidt: 1. Hofmans (Sportief) 3.14.07 (met bo nificatie 3.13.07); 2. Maliepaard (Spor tief) 3.14.08 (met bonificatie 3.13.38); 3. Van Houwelingen (De Spartaan) 3.14.08 (met bonificatie 3.13.53)4. Hugens (Mil. ploeg) 3.14.08; 5. Straver (De Kampioen) z.t.; 6. Enthoven (De Kampioen) z.t.; 7. Scholten (De Spaartaan) 3.14.21. Olympisch congres In het programma voor de Olympische Spelen 1964 te Tokio is handbal opgeno men, zo is gisteren op 'het congres van het Internationaal Olympisch Comité te München bekend gemaakt. Met 35 stemmen vóór en 21 tegen heeft het Internationaal Olympisch Comité besloten, in het programma voor de Olympische Winterspelen in I960 te Squaw Valley geen bobsleewedstrijden op te nemen. Het Zuidafrikaanse I.O.C.-lid Reginald Honey heeft, nog vóór de Russen het punt konden aansnijden, een verkla ring afgelegd over de rassenkwestie in de sport in Zuid-Afrika. Hy legde er de nadruk op, dat ieder lid van een sportbond in Zuid-Afrika, die er de prestaties naar levert, in aanmerking komt voor een vertegenwoordigend team, of deze sportman of sportvrouw nu blank of zwart is. I.O.C.jpresident Avery Brundage zei na deze verklaring, dat Zuid-Afrika de garantie heeft gegeven, dat in de Zuid afrikaanse sport geen apartheidspolitiek wordt gevoerd. Tooh heeft het I.O.C. er aan het slot van de zitting nog eens 6terk op aangedrongen, er met grote strengheid op toe te zien, dat elk symp toom van rassendiscriminatie onmiddel lijk de kop wordt ingedrukt. Het algemeen klassement na de tweede etappe ziet er als volgt uit: 1. Zilverberg (Zwaluwen) 9.45.21; 2. Van der Lee (Zwaluwen) 9.46.04; 3. Van der Ven (Zwaluwen) 9.46.24; 4. De Jongh (Zwaluwen) z.t.; 5. Walravens (Zwalu wen) 9.46.58; 6. Balvert (Olympia) 9.47. 02: 7. Hugens (Milt. ploeg) 9.47.27; 8. Swanefeld (Feijenoord) 9.47.29; 9. Snij der (De Kampioen) z.t.; 10. Verwijlen (Wilhelmina) 9.47.31. Het algemeen ploegenklassement na de tweede etappe luidt: 1, De Zwaluwen 27.17.39; 2. Militaire ploeg 27.21.09; 3. Pedaalridders 27.21.19; 4. De Spartaan 27.21.21; 5. De Kampioen 27.21.27. (Van onze sportredacteur) Het gebaar, dat de voortreffelijk leidende arbiter Campos enkele minuten voor het einde van de wedstrijd Nederland—Schotland maakte, behoefde niet in het Portugees te worden toe gelicht. Het was het internationaal zeer bekende ge baar van „er uit!" en het gold de Schotse links buiten Auld, die de „kroon" had gezet op de onplezierige zaken, waaraan de hooglanders zich, vooral in de tweede helft, te buiten waren ge gaan, door de op de grond liggende Jan Noter- mans op een wel zeer unfaire wijze te trappen. Auld bofte, dat de hoofdstedelijke politie attent was en kon voorkomen, dat enkele heethoofdige toeschouwers, die onder de afzetting voor de Marathontribune waren doorgeglipt om de Schotse linksbuiten met gelijke munt te betalen, hun voornemens tot uitvoering zouden brengen. Maar het woedende geloei, waarmee de veront waardigde 55.000 kijkers in het Olympisch Sta dion Auld op zijn eenzame tocht naar de kleed kamers en even later ook zijn ploeggenoten begeleidden, zal de Schotten wel duidelijk hebben gemaakt, dat zij ook in ons land de sympathie hebben verspeeld. Het zou, geloven wy, te ver voeren, indien wy gingen beweren, dat de Schotten hun 12 overwinning op de Oranjeploeg uitsluitend aan het gebruik van unfaire praktijken te danken hebben. Daarvoor waren de twee treffers, waarmee de hoog landers in enkele minuten tijd in de tweede helft een korte periode van inzinking bij onze landgenoten gevoelig afstraften, van te goede kwaliteit. Maar dat zij daarna toonden geen middel te schuwen om de Nederlandse aanvalsdrift te breken en bereid te zijn elke prys te betalen om hun voorsprong vast te houden, was eveneens duidelijk. Aan deze Schotse overwinning is dan ook het prijskaartje „onverdiend" komen te hangen. schoenen, die doelman Farm van Black pool 'benauwde momenten bezorgden. Zo schoot nog eenmaal Oor van der Gijp, na opnieuw zo'n fantastische combina tie, waaraan ditmaal ook de stoere Jan Klaassens had deelgenomen, het leer rakelings naast en kon vervolgens links back Caldow op het nippertje de bal na een nieuw schot van Van der Gijp op de doellijn stoppen, maar dat zette geen zoden aan de dijk. En uit dit opvallend grote oranje-overwioht hadden beslist meerdere doelpunten moeten komen. Toch leken op dat moment de kansen op een Nederlandse zege wel zeer waar schijnlijk. In het veld waren de oranje mannen overtuigend de sterksten. De verdediging slcot goed en al had men soms wel wat moeite met het afslaan van de Schotse aanvalsprikken, de com binaties van de hooglanders waren in de meeste gevallen toch zo onsamen- Eigen falen Voor een deel is deze tweede neder laag van de oranjeploeg in dit seizoen «aan een eigen falen te wijten. Het Nederlands elftal speelde in de eerste «helft waarlijk flonkerend veldspel, waar bij de Feyenoord-aanvallers Coen Mou- lijn, Cor van der Gijp, die kort voor de aanvang van de ontmoeting was aan gewezen om de licht geblesseerde Van der Linden te vervangen, en de dirige rende Keesje Rijvers de eerste viool speelden. De combinaties tussen deze drie Rot terdammers, die eikaars spel door-en- door kennen, waren virtuoos en brach ten de kijkers in verrukking. Keesje Rijvers verrichtte grandioos werk op het middenveld, Coentje Moulijn, die keer op keer langs de Schotse rechtsback Mackay glipte, ook al gebruikte deze de zwaarste middelen om de gladde Feyenoorder tot staan te brengen, en Cor van der Gijp bedienden elkaar van de verrukkelijkste Dit glanzende spel, dat de Schotten in 't-eerste kwartier totaal overrompel de en hun tot een uiterste krachtsin spanning bracht, had echter enkele grote bezwaren. In de eerste plaats: het was niet produktief Typerend Bijzonder typerend, als het ware de zaak onderstrepend, was dan ook de wijze, waarop, in de achttiende minuut van de eerste helft, het enige Nederlandse doelpunt tot stand kwam. Dat kioam in een periode, waarin de Schotten zich voor een kort moment aan de Oranje-druk ontworsteld hadden en De Munck enkele, niet al te gevaarlijke, schoten van White onschadelijk had moeten maken. Toen kwam er ineens een lange, prachtige pass van Roel Wiersma uit de defensie, waarmee de Schotse verdediging volkomen werd openge rukt en de scherp opgesteld staande Cor van der Gijp een vrij veld voor zich kreeg. De Feijenoorder schoot toen met een magnifiek schot de Ne derlandse ploeg naar een 1—0 voor sprong. Maar dit was dan ook de enige keer, dat wij van de oranje-aanval directspel, dat onze landgenoten al zovele malen naar de overwinning heeft geleid, te eien kregen. Onproduktief Voor het overige was het het typische Feyenoordspel: prachtig om naar te kyken, maar, zoals gezegd, zeer onpro duktief, al kwamen er, natuurlijk, nog wel enkele schoten van de Nederlandse Bijna scoorde Kees Rijvers tegen het einde van de tweede helft uit een vrije schop nog Nederland's gelijkmaker. De bal belandde even wel tegen de paal hangend en doorzichtig en htm schieten was bovendien zo bar sleoht, dat Cor van der Hart c.s. zonder al te veel kritieke situaties voor rust de zaak kon den klaren. Ontregeld Technisch waren de Schotten zeer vaardig, maar kennelijk had het lang durige. overrompelende Nederlandse openingsoffensief hun spel dermate ont regeld, dat het hun boven de macht ging de cadans te heroveren.. Ook in de eerste helft deden zich al enkele onprettige dingen voor. Het was toen de snelle Fuliham-reohtsbuiten Leggat, die eerst Moulijn en daarna Cor van der Hart op een grove manier tackelde. Uitgeschakeld Er was nog een tweede bezwaar, dat aan het spel van het Feyenoord-trio in onze aanval kleefde. Voor rust liep dit niet zo direct in het oog, maar na de hervatting des te sterker. Dat was het feit, dat het midvoor Canjels vol komen uitschakelde. De NAC-aanvals- leider paste er niet in en liep er. voor al in de tweede helft, als een verloren en vergeten man bij. Ook Pietje van Gedrukte stemming in de kleedkamer Verslagenheid heerste er in de Nederlandse kleedkamer, waar in de rust nog alle aanleiding was tot vreugde. Een voorsprong hadden de jongens in die tweede drie kwartier verloren zien gaan en er was zelfs een nederlaag uit de bus gekomen. Een nederlaag tegen een tegenstander, die spotte met de regels van de sportiviteit en de spelers, die de sporen van de strijd onder de douche wegspoel den, luchtten hierover in allerlei toonaarden hun hart. Over de wedstrijd zelf daarentegen waren zij weinig spraakzaam. Ook de bondscoach. Elek Schwartz, die erop wees, dat de Nederlandse ploeg geen mo ment door de Schotten was overklast en het juist daarom zo jammer vond, dat zyn jongens hadden verloren. Al was ook hij het ermee eens - en de voorzitter van de technische commissie, de heer G. Kruyver, poneerde dezelfde stelling - dat de Nederlandse aanvalslinie in de eerste helft tot meer doelpunten had moeten komen. Een voorsprong van bijv. 30 zou met de rust geenszins onver diend zijn geweest. „Duistere oorzaken", zo probeerde Roel Wiersma de nederlaag te verklaren, „want minder waren wy geenszins dan de Schotten". Van de drie laatste te genstanders van het nationale elftal, Turkye, Bulgarije en Schotland, kwalifi ceerde de Eindhovenaar naar sterkte Bulgarije op de eerste plaats, Schotland op de tweede en Turkije op de derde plaats. Kees Rijvers, jarig en bovendien jubi laris - hij speelde zijn 25e interlandwed strijd - was vanzelfsprekend teleurge steld, dat deze dag voor de ploeg geen feestdag was geworden. „Ik had zo ge hoopt op een overwinning, 't Is jam mer Notermans was het middelpunt van het gesprek over de onsportieve daad van Auld, welke deze zo duur was komen te staan. En stil in de hoek zaten de Feijenoorders Van der Gijp („een gooi en smijtpartij") en Moulijn, hun gram schap verdrijvend met een fris sinaasap peltje. Van der Hart kwalificeerde de wed strijd als slecht en had slechts weinig woorden nodig voor een oordeel over het spel van de Schotten: „intens gemeen". „Wij werden erdoor uit ons spel gehaald en daardoor liep het na de rust lang niet zo goed als daarvoor", zo voegde hij er nog aan toe. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig en zo was het ook hier, in de Nederlandse kleedkamer. De sfeer van teleurstelling was te snijden En de Schotse kleedkamer? Die bleef hermetisch gesloten, bewaakt door een in trainingspak gestoken kaalhoofdige coach als een cerberus Koersen Duindigt De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Nora B-prijs: l. Xvlophoon (J. Zuyder- duin» (1.33.1); 2. Wilna Illustra; 3. Victor Maire. Tot.: w. f3.90: pl. f 1.90. 3.1.50; gek. f 10.20; cov. f9.60. Nooit Gedacht-prijs: 1. Volann Erebus (H. C .ten Hagen) (1.28.4); 2. X Mieke Hollandia; 3. Victor van Oranje. Tot.: w. f3.50; pl f 1.20, 1.10, 1.30; koppel f9.60; cov. f 5.40. Notekraker S-prijs: 1. Victor Hollandia (M. Vergay) (1.25.1); 2. Wilschot; 3. Ukas. Tot.: w. f7.10; pl. fl.90. 1.70, 2.30; kop pel f 11.cov. f3.90. Notre Dame-prijs: 1. Tourterelle (J. Wa- fenaar Jr.) (1.23.8); 2. Gao B; 3. Ruby pencer. Tot.: w .f3.40; pl. f2.f6. koppel f 38.90; cov .f 13.70. Nurmi H-prijs: 1. Uitloper (L. van Huis steden) (1.25.4); 2. Robert Taylor; 3. Troubadour. Tot.; w. f2.80; pl. f2.20, 3. koppel f 12.30; cov. f 4.60. De rennen: Sunrise-prljs1. Sambo (F. van Deuren) 2. Macarlus Minstrel; 3. Mister Benbow. Tot.: w. f 1.80; pl. f 1.40, 4.60; koppel f9.—; cov. f5.20. Korldon-prijs: 1. East Wyn (E. van Dijk); 2. Princesse Aldls; 3. Friar's De light. Tot.: w. f4.30; pl. fl.60. 1.50; kop pel f 6.cov. f 4.60. Mer d'Antlbes-prijs: 1. Jolly Peter (H. J. v. d. Kraats); 2. Golden Arrow; 3. Ig natius. Tot.: w. f 1.70; pl. f 1.60, 3.20; kop pel f6.80; cov. f 10.50. Totalisator-omzet f 69.979. der Kuil. al was de Ajacied opnieuw handig en snel genoeg om zich enigs zins aan te passen, was het niet op het lyf geschreven. Maar in het bijzonder toch voor Can jels was dit een verschrikkelijk nare wedstrijd. De Bredanaar deed zijn uiterste best er op de rechtervleugel in feite fun geerde Cor van der Gijp als aanvalslei der nog iets van te maken, maar dat gelukte hem niet en zo ging de man. die in Sofia tegen de Bulgaren nog twee prachtige doelpunten had gescoord, aan dit Feyenoord-spel ten gronde. En ook de Nederlandse ploeg zou er aan ten gronde gaan. want in de tweede helft was er iets veranderd. Zelfde patroon WANT DE SCHOTSE DEFENSIE HAD DIT NIMMER VAN PATROON VERANDERENDE SPEL VAN HET ROTTERDAMSE TRIO DOOR GE KREGEN. Zeker, Coen Moulijn glipte nog zoveel keren als hij wilde langs Mackay, maar de sublieme Schotse stopper Evans en de al even voortreffelijke rechtshalf Smith wisten nu waar die altijd op de zelfde wy'ze hard voor het doel getrok ken voorzetten van Moulijn zouden belanden. En met voortreffelijk kopwerk maakten zij het leeuwedeel van deze Nederlandse attaques onschadelijk Natuurlijk, er ontstonden nog vele moei lijke momenten voor de Schotse veste, maar Evans en zijn mannen hadden de zaak nu in de hand en dat ging de ook op dit moment nog verwachte oranje zege al op een iets wankeler basis plaatsen. En de haast onvermijdelijke verslap ping, die kleine inzinking- in de oranje- gelederen, toen successen uitbleven, liet niet op zich wachten. Onheil Vóór de hardwerkende Cor van der Hart. de stoere Jan Klaassens en de handige Jan Notermans, die vele open doekjes kreeg, de gelederen weer had den gesloten, was het onheil geschied. De snel het tempo opvoerende Schot ten grepen hun kans. In de vijftiende minuut slingerde de gevaarlijke rechtsbinnen Collins Everton heeft 235.000 gulden voor hem betaald zich weergaloos handig door de Oran jeverdediging en De Munck stond machteloos tegenover zijn van dicht bij geloste harde schot. Vier minuten later volgde een prachtige solo van de 19-jarige Law (Huddersfield Town) en diens prachtige pass werd door rechts buiten Leggat op de juiste wijze afge rond 12. In vier minuten tijd was de situatie totaal veranderd en een door iedereen verwachte Nederlandse zege teniet ge daan. Het moet gezegd worden, dat de oran jemannen zich in de resterende tijd tot het uiterste hebben ingespannen om het verloren gegane terrein te heroveren. Wat veldspel betreft is hun dat gelukt en zelfs scheelde het in de 28ste minuut maar enkele centimeters of Nederland had alsnog beslag gelegd op een zeker verdiend gelijlkspel. Kees Rijvers mocht toen van de rand van het strafschop gebied een vrije trap nemen wegens ge vaarlijk spel van een van de Schotse verdedigers.. Spijtig was het toen, dat het schot van de kleine Feyenoorder tegen de paal belanddeEr volgden daarna nog enkele zeer paniekvolle momenten voor de veste van doelman Farm, maar door het volkomen wegval len van een Canjels en in zekere zin ook van een Van der Kuil kon daaruit geen profijt worden getrokken.. Grof Voor de rest speelden de Schotten, eoals gezegd, een grof partijtje voetbal, waarbij ze tevens alle middekM te baat namen om tyd te rekken. Zo gebeurde het, kort voor het incident met Auld, dat rechtsbinnen Collins op zeer on vriendelijke wijze het leer hard weg trapte, toen Hans Kraay een vry'e trap mocht nemen. Er dreigde toen een handgemeen te ontstaan tussen de DOS- back en de Schot, maar door snel ingrij pen van aanvoerder Cor van der Hart en arbiter Campos, die de Schotten goed door had. kon een onsmakelijke vechtpartij worden voorkomen. Maar hoeveel energie de Schotten in dit rumoerige slot hebben moeten ver bruiken om zich de oranjeploeg van het lijf te houden, bewijst wel het feit, dat kort voor het einde linkshalf Hewie krimpend van de kramp ter aarde stort te. En dat wil wat zeggen voor zo'n ge routineerde prof van Charlton Athletic. Advertentie Het rumoerige slot van de wed strijd Nederland-Schotland, waar bij het publiek dreigde het veld te bestormen en de Schotse linksbui ten Auld wegens natrappen naar de kleedkamers werd gestuurd. De foto geeft een beeld van dit inci dent. In het midden (wijzend) de Portugese arbiter Campos. De Schotse aanvoerder Evans (links) in gesprek met een van de grens rechters. Rechts op de foto Jan Klaassens (6) en Cor van der Hart (5). die op hun gemak toe kijken hoe dat allemaal zal gaan af lopen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11