Potterij Zaalberg opende toonzaal in vml. Witte Huis te Zoeterwoude liiBüfl Garage MEESTER RakuYaki: met vreugde gebakken Huishoudster vermoordt baby AUTOSERVICE Spanning in de Westdnitse CDU: scherp conflict Adenauer-Erhard HENGELAARSBOND BESPRAK WATERVERGIFTIGING KROONPRINSES BIJ OPENING ROTTERDAMS JEUGDCENTRUM „Talentvol jong schrijver" lieeft kritieken en successen verzonnen Militair commandant liet hem arresteren Salazar: „Europa kan in Afrika huiten westen worden geslagen" MAANDAG 25 MEI 1959 Het voormalige café „Het Witte Huis" aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude heeft een grote gedaanteverandering ondergaan: de potterij Zaalberg heeft er een nieuwe toonzaal ingericht en daarbij is het uiterlijk en het innerlijk van het voormalige café ingrijpend gewijzigd. De nieuwe toonzaal, die de naam „Raku Yaki" kreeg is zaterdagmiddag geopend, waarbij de directeur van de „Lakenhal", de heer J. W. van Wessem een toespraak heeft gehouden. De naam „Raku Yaki" betekent „Spe lend vuur" of ,.Met vreugde gebakken" en is een Japanse naam. Raku betekent spelen, genieten, vreugde, pret en Yaki bakken, vlammend vuur. Deze twee be grippen samenvoegend krijgt men dus: spelend vuur, vlammenspel, met vreugde gebakken. Het handwerk van potten bakker heeft in zich iets van vreugde. Het produkt is niet het eenvormige produkt van de fabriek, het heeft iets eigens, het bezit nog iets van de vreugde die de pottenbakker had, toen hü de klei onder zijn handen liet draaien en in verbond met het spelend vuur iets deed ontstaan. Wat in. de oerelementen aan wezig is, is in de potterij tot gestalte gekomen UITING VAN VREUGDE Het was helemaal niet onze bedoeling, aldus vertelde Meindert H. Zaalberg in zijn welkomstwoord tot de vele genodig den bij de opening van Raku Yaki. hier een toonzaal te maken. Nog minder was het onze bedoeling hier nu een tentoon stelling te houden. Maar wij wilden uiting geven aan onze vreugde en onze liefde voor ons werk het werk in het algemeen, want wij willen hier naar het ambacht als geheel en niet naar onze eigen produkten heenwijzen. De arbeid verlost ons van zorgen, angst en moeite. Zij heeft vreugde in zichzelf en is als een rustpunt in het jachtige leven. Om aan onze vreugde uiting te geven, heb- Lijkje onder vloer De Groninger politie heeft in een huis aan de Concordiastraat een kinderlijkje gevonden. Het was reeds geruime tijd geleden onder de vloer verstopt. De moeder, een 36-jarige ongehuwde huishoudster van de 54-jarige bewoner van het huis, heeft inmiddels bekend. Ze is verdacht van kindermoord of -doodslag voor de officier Justitie geleid. Het drama heeft zich enkele maanden geleden afgespeeld, doch de zaak kwam eerst aan het rollen, toen op aanwijzing van de 54-jarige bewoner, een alleen staande man, een onderzoek werd inge steld onder de vloer van zijn woning. Iets vreemds De man had iets vreemds in huis ont dekt en hij had zijn huishoudster met een emmer zand zien lopen, toen hij onverwacht thuis kwam. Het vloerzeil in de voorkamer lag anders en het vloer kleed lag over de kachelplaat. Zijn huishoudster, met wie hij ongenoegen had gekregen, is kort daarna vertrok ken. Bij onderzoek ontdekte de politie een losse plank vlak achter de kachel in de voorkamer. Onder de vloer werd een in staat van ontbinding verkerend lijkje van een baby gevonden. De vrouw werd opgespoord. Aanvankelijk ontkende zij, maar viel uiteindelijk door de mand. Zonder bijstand Het bleek, dat zij in verwachting was, toen zij als huishoudster in dienst kwam bij de alleenstaande man. Ze bemerkte al spoedig, dat de man niet op kinderen gesteld was. Tijdens afwezigheid van de man werd het kind geboren zonder bij stand van een arts of vroedvrouw. De huishoudster wikkelde het kind in een molton deken en ging slapen. Wakker geworden, zo luidt de bekentenis, hoor de zij het kindje niet meer. Het kinder lijkje heeft ze ongeveer een week ver borgen gehouden in een koffer onder het bed. Daarna heeft zij het onder de vloer gestopt. Zij kreeg evenwel onge noegen met de bewoner, maar voordat zij de woning ging verlaten, heeft zij een extra emmer zand op het lijkje wil len storten om ontdekking te voorko men. ben wij U hier uitgenodigd, aldus de heer Zaalberg, opdat U ook de vreugde zou proeven, die er in de pottenbakkerij heerst. De heer Van Wessem wees erop, dat de Zaalbergs het pottenbakkerswerk wil len. zien als een vak tot verblijding van maker en gebruiker. De behoefte aan handwerk blijft bestaan, al moet de be langstelling gestimuleerd worden. In de potterij is het vuur van de maker even hard nodig als het vuur in de oven en dat vuur is, aldus spreker, te vinden in Meindert Zaalberg.een bijzonder mens, die vol plannen zit en niets liever doet dan zyn kunst in dienst stellen van de gemeenschap. Zijn ontwikkeling beweegt zich in stijgende lijn, waarbij wy kunnen con stateren, dat de top nog niet bereikt is. In zijn dankwoord deelde de heer Zaalberg mede, dat de verbouwing voor namelijk was geschied onder leiding en naar het inzicht van zijn zoon Herman, Een hoekje van de nieuwe toonzaal RAKU YAKI" (Foto L.D./Van Vliet) die inderdaad een prachtige toonruimte heeft geschapen. Men kent de oude uitspanning niet meer terug en wordt steeds weer verrast door mooie hoekjes, zowel binnenshuis als in de geheel ver anderde tuin. Aan de buitenmuur aan de zijde van de Hoge Rijndijk vindt men het pre-historische Chinese sym bool voor „Het ontstaan van alles wat geschapen is" en daarboven de oud- Chinese tekens voor de vier elementen der schepping: aarde, water, vuur en wind, de elementen waarmede de hand van de pottenbakker werkt. ELK MERK PRIMA WERK GEBR. V. ULDEN VERDAMSTRAAT 6 Telefoon 23041 Bondskanselier dreigt met intrekking van fiijn kandidatuurminister wil heengaan (Van onze correspondent in Bonn) Het bestuur van de CDU-fractie in de Bondsdag (Tweede Kamer) is vanda^jr bijeengekomen om zich, onder voorzitterschap van Ade nauer, te beraden over de opvolging van de huidige Bondskanselier, wanneer deze op 1 juli gekozen zal worden tot Bondspresident. Men gelooft dat van de zijde van de fractie van Adenauer geëist zal worden eindelijk eens zijn kaarten op tafel te leggen en te zeggen wie hij nu het liefst als zijn opvolger ziet. Inmiddels heeft de strijd om het Bonds kanselierschap een bijna dramatisch hoogtepunt bereikt: Erhard heeft namelijk met zijn aftreden als minister bedreigd! De stemming in de CDU over deze kwestie is bepaald bijzonder slecht. Men vreest zelfs dat er morgen wanneer de gehele fractie bijeenkomt een open lijke veldslag tussen Adenauer en de minister van Economische Zaken en voornaamste gegadigde voor het Bondskanselierschap, prof. Erhard, zal komen. Virus van trachoom in Zuid-Afrika geïsoleerd Zuidarfikaanse medici zijn erin ge slaagd het virus van besmettelijke oog ziekte trachoom te isoleren. Een mil joen mensen in Zuid-Afrika lijden hier aan. Het virus Is zo klein dat het slechts door middel van een elektronische mi croscoop kan worden geïdentificeerd. Iraakse communisten doen het wat kalmer aan De Iraakse communistische partij heeft bekendgemaakt dat zij niet meer ijvert voor het verkrijgen van minis tersportefeuilles. In een speciale uitga ve van het partijblad „Ittihad Shaab" werd gezegd dat het besluit ..In het be lang van de nationale eenheid", onder het leiderschap van premier Kassem, is genomen. Omvang schade wordt nog onderzocht De ..Algemene Hengelaarsbond" heeft de ministers van Verkeer en» Water staat en van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening telegrafisch drin gend verzocht spoedige behandeling van het wetsontwerp op de watervervuiling te bevorderen. Een besluit om dit tele gram te versturen is gisteren in Am sterdam genomen op de algemene ledenvergadering van de bijna 100.000 leden tellende bond. In het telegram spreekt de bond zijn ernstige veront rusting uit over de watervergiftiging in Zuid-Holland en over de verbijsterende nonchalance, waarmee zwaar vergif tigde afvalstoffen in de openbare wateren van dit dicht bevolkte gebied zijn ge stort. De bond heeft niet beslist of er ge rechtelijke vorderingen tegen de ver antwoordelijke maatschappijen en in stanties zullen worden ingesteld. De mogelijkheid om zulks te doen is op de vergadering wel overwogen. Het bestuur wil eerst een overzicht krijgen van de schade, die aan de visstand in de Zuid hollandse wateren is toegebracht. De omvang van de schade is nog niet be kend. Blus dat laaiend maagzuur-branden. Neem een paar Rennies. Ook voor 0 redding en uitkomst. U zult de dag loven, waarop U met Rennies Uw brandend maagzuur tot verleden tyd maakte. Klinkt ongelo felijk, maar is een bewezen zaak. In tienduizend gevallen, over de hele we reld. Haal een pakje Rennies - en onder vind van vandaag af de heerlijke uit werking van dit wondere tabletje. Zó gens. Zij woonde "allerlei activiteiten bij ~:t als ballet pn raharet. pn was iurvlld hii De reeds tien jaar bestaande com missie voor de waterverontreiniging, een afdeling van de Algemene Henge- laarsbond, is uitgebreid met de heren T. J. W. Schouwerwou uit Meppel en A. Dunnewind uit Voorburg. In het be stuur van de bond werden herkozen de eerste voorzitter de heer L. Bode (hij ontving de gouden speld vanwege zijn 10-jarig voorzitterschap) en de 2e secre taris, de heer J. W. Blaauwboer. Incl verwarming 4490,- Dealer voor Leiden en omstreken: HAVEN 3A TEL 20067 Eerst bezoek aan kinderbeivaarplaats (Van onze correspondent) Prinses Beatrix is zaterdag bijna de gehele dag de gaste geweest van de Rot terdamse jeugd, 's Morgens bracht zij een bezoek aan de kleuters in de Bea trix Kinderbewaarplaats, waar zij een feest bijwoonde ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van de Vereniging tot Instandhouding van Kleine Kinderbe waarplaatsen. De Prinses liep met de kleuters een polonaise door bet gebouw en deelde ballonnetjes uit. Uitbundig ging het 's middags toe. toen de jeugd van ds. Schoch. jeugapredikant van de Stichting Centrale Herv. Jeugd raad, het nieuwe gebouw De Heuvel aan de Laurentsplaats in gebruik nam. Het werk van ds. Schoch kreeg over het gehele land bekendheid door de ra dio- en televisieuitzendingen van het IKOR van de jeugdbij eenkomsten. In vijf jaar tijd kwam het gebouw tot stand. Begonnen werd met nul cent. „De Heuvel" heeft ruim een miljoen gekost, waarvan door allerlei acties al acht ton biieen is. Prinses Beatrix is drie uur lang op bezoek geweest bij de ..geschochte" jon bij U te steken - hygiënisch verpakt1 als ballet en cabaret en was Jurylid bij Een armzalig fantast (Van onze correspondent) De naam van de „toneelschrijver" J. Borsboom zal voorlopig niet meer op duiken in de nieuwskolommen van de dagbladen. De jongeman, die erin is ge slaagd, iedereen te doen geloven dat hij een groot en menigmaal onderscheiden auteur is, blijkt een armzalige fantast te zijn. Juist een maand nadat de eerste brief binnenkwam, waarin zijn bijzon dere gaven uitvoerig werden beschreven, is hij door de mand gevallen en door zijn commandant (hij vervult zijn dienst plicht in Nijmegen) in arrest gesteld. In de tussenliggende tijd zijn in haast alle kranten van Nederland verhalen gepu bliceerd over deze in militaire dienst zijnde .talentvolle Haagse student". Knap gespeeld Morgen uitbarsting, indien vandaag geen compromis In een brief aan fractie-voorzitter Krone en in twee gesprekken met Er hard heeft de kanselier zich reeds dui delijk tegen Erhard en voor de minister van Financiën, Etzel, als zijn opvolger uitgesproken. En voorts zou hij een dreigement hebben losgelaten. Het staat namelijk vast dat de grote meerderheid van de CDU-Bondsdagleden niets voelt voor een kanselier Etzel en alles wil zet ten op Erhard. Alleen Erhard is in staat, aldus deze fractie-meerderheid, om in 1961 de Bondsdagverkiezingen te win nen. Alleen hij bezit onder de kiezers en in het buitenland, vooral in de Verenig de Staten en Engeland, als Westduits minister een grote populariteit. Maar volgens Adenauer is alleen Etzel de aangewezen man om de huidige Euro pese en algemeen buitenlandse politiek voort te zetten. Erhard wordt volgens deze zienswijze gedeeld o.m. door mi nister van Binnenlandse Zaken Schro der verweten dat hij niet genoeg „Europeaan" is, dat hij te veel nadruk legt op de vrijhandelszone en dat teveel economisch expert en te weinig politicus is om een goede buitenlandse politiek a la Adenauer te voeren. De kern van Adenauers tegenkanting tegen een kandidatuur-Erhard, zo zegt men hier, zit evenwel ln Erhards opvat ting dat hij, eenmaal Bondskanselier, geen inmenging wenst van de thans tot president gekozen Adenauer en zijn eigen zaken wil regelen. Terwijl Ade nauer zou menen dat zijn invloed op het dagelijkse beleid bij een kanselier Etzel wèl zou blijven bestaan! te blijven, indien de fractie haar wil doorzet en Etzel geen kanselier zal wor den. De tegenstelling is reeds zo scherp geworden, dat Erhard met aftreden als minister heeft gedreigd. In elk geval staat vast dat Erhard niet bereid is onder een Bondskanselier Etzel minister te blijven. Etzel daaren tegen heeft reeds laten weten dat hü ook onder een kanselier Erhard zal aanblyven. Voor deze uiterst pynlijke situatie en voor een mogelijke „veldslag" tussen Erhard en Adenauer stelt men algemeen laatstgenoemde verantwoordelük. Ten tweede male heeft Adenauer dit jaar daarmede een ernstig meningsverschil in zijn partü veroorzaakt. De eerste keer was toen hij een kandidatuur- Erhard voor het Bondspresidentschap enige maanden geleden trachtte door te zetten, maar daarvan later moest af stappen. In elk geval staat vast dat vandaag een compromis moet worden gevonden, wil het morgen in de CDU- fractie zelf niet tot een uitbarsting tegen de Bondskanselier komen. Pijnlijke situatie In zyn brief aan Krone zou Adenauer dezer dagen nu gedreigd hebben zyn kandidatuur voor het presidentsambt te Onderzeeër vergat matroos Zondag bevond de Engelse matroos Roy Liveseay zich tijdens duikoefe- ningen ten westen van Schotland op de brug van de Britse onderzeeboot Grampus toen hij bemerkte, dat de commandotoren werd gesloten en de boot langzaam begon te zakken. Men had hem kennelijk vergeten en wel dra werd hij van de brug gespoeld. Nadat hij een uur had rondge zwommen werd hij door een motor boot opgepikt en naar een zieken huis gebracht. De onderzeeër was ondertussen oik weer aan de oppervlakte verschenen, nadat men ontdekt had. dat de ma- Borsboom heeft dat dient te wor den gezegd het spelletje knap ge speeld. Dat hy vele krantenredacties ge ruime tijd op een dwaalspoor kon hou den, is mede toe te schrijven aan het feit, dat hij geen student was, doch ty pograaf en als zodanig de gang van zaken in het krantenbedrijf kende. Bors boom is bepaald een talentvolle bedrie ger. Hy zorgde ervoor dat zijn militaire meerderen telefonisch complimentjes in ontvangst konden nemen van hoogge plaatste Nymegenaren, die genoten zou den hebben van door hem gehouden lezingen. Deze hadden overigens alleen in zijn fantasie plaats gevonden. Vaak voerde hy zelf telefoongesprekken met bekende autoriteiten, doch dit zullen al leenspraken zyn geweest. Hij zorgde er voor, dat de krantenredacties op offi ciële en ten overvloede van echte stem pels voorziene papieren op de hoogte werden gesteld van zyn „successen" als toneelschrijver. Successen, die hem toe vallig uitsluitend in het buitenland ten deel vielen. Gehuldigd Hij zou zijn gehuldigd op de Expo en er zou een spel van hem worden opge voerd by de Wiener Festwoche. Deze lovende brieven zouden afkomstig zijn van een vriend van hem. Zelf beweerde hy geen contacten met de pers te be geren. Op zyn omgeving maakte hij een zeer verlegen indruk en men waardeerde het in hem, wanneer hy verklaarde per- soonlyk liever geen journalisten te ont moeten, omdat hy daarvoor te beschei den wasEr werd over de auteur Borsboom geschreven, voornamelyk in de landelyke bladen. Terwyl de kunst critici zich begonnen af te vragen, waarom zy in Nederland nooit werken van Borsboom onder ogen hadden ge kregen, werden de brieven van de z.g. vriend van Borsboom steeds fantasti scher. Hy zou een experimenteel toneel- Stuk hebben geschreven en daarvoor op grootse wijze zyn gehuldigd in Dtissel- dorf. Onder hen, die hem toejuichten en hem ter wille van zijn bescheidenheid beschermden tegen de fotografen had den zich Elizabeth Schwarzkopf en Ben jamin Britten bevonden. „Bescheiden' Over de huldiging in Düsseldorf was in de brieven o.m. te lezen: „By het ver laten van het stadhuis stonden vele autogrammenjagers op Borsboom te wachten, die hij echter onverbiddelyk wegstuurde. Ik ben geen filmster en ook geen belangrijk personage. Vandaar dat ik u niet van dienst kan zijn, aldus Borsboom". Nog voor deze laatste brief binnenkwam, waren verscheidene kran tenredacties al begonnen met een onder zoek naar de antecedenten van Bors boom, hetgeen niet gemakkelyk bleek te zyn. Een Haagse kunstcriticus maakte de zaak echter rond. Hy telefoneerde deze week met Brussel, Wenen en Düs seldorf en kreeg telkens ten antwoord, dat de heer Borsboom daar onbekend was. Bijna tegelykertyd werd ook in het garnizoen vastgesteld dat de talentvolle, jonge dienstplichtige, die jy en jou te gen Elizabeth Schwarzkopf scheen te mogen zeggen, en contacten onderhield met Nijmeegse notabelen, niet meer was dan een fantast. Hü is in arrest gesteld en zal zich aan een psychiatrisch onderzoek moeten onderwerpen. De affaire van de heer Borsboom, die op nog haast onbegrijpe lijke wijze in korte tijd een landelük bekende figuur kon worden, is hiermee afgedaan. een wedstrijd in het boetseren met klei tussen burgemeester Van Walsum en ds. Schoch, die de tweekamp won. Voor zü vertrok bond de Prinses het oranje lint van haar boeket bloemen aan de staf van tamboer-maitre Piet Been van de drumband van het Jeugdhuis Piet Hein. Als herinnering aan haar bezoek „het was een onvergetelüke middag", zeide de Prinses overhandigde ds. Schoch haar de Laurenspennlng, die als inscriptie draagt „Het geloof zelf bran dend. doet anderen in vuur ontvlam men". In Londen en Bonn heengaan van groot vriend betreurd In de Westerse landen wordt het heen gaan van Dulles diep betreurd. De Ne. derlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, die morgen naar Washington zal vertrekken om Dulles' begrafenis namens de Nederlandse re gering en als voorzitter van de NAVO- raad bü 'te wonen, verklaarde: „Ik ben zeer geschokt door het bericht Dulles werd' gedragen door het onver- zetteüjk geloof in de rechtvaardigheid van de zaak, die hü verdedigde. Hü heeft al zün energie en kracht gegeven aan de verdediging van de Westerse idealen. Zijn ontijdig overlijden betekent een groot verlies voor de Verenigde Staten en voor de gehele Westelijke wereld." Ook ln Engeland, aldus onze cor respondent in Londen, wordt allerwege hulde gebracht aan de nagedachtenis van John Foster Dulles. Premier Mac- millan beschreef hem ais iemand wiens hoogste idealen werden gesteund door een buitengewone karakterkracht. Hoe wel de Labour Partij een deel van Dul les' politiek en wijze waarop hij deze formuleerde sterk afkeurde, uitte de so cialistische leider Gaitskell zijn bewon dering voor de wüze waarop Dulles on danks zün ziekte voortging zijn land en de zaak van het Westen te dienen. Sir Winston Curchill zei dat degenen, die op de bres staan voor de vrüheid, zich Dulles' voorbeeld lang zullen herinne ren. De Engelse pers is eenstemmig van oordeel dat met Dulles een groot en onvervangbaar staatsman is heenge gaan. Evenals andere grote politieke fi guren zal men zich Dulles herinneren, minder door hetgeen hij gedaan heeft als door de manier waarop hü het deed Hü symboliseerde in zün persoon de fun damentele beginselen, die het Westen beheersen. Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: Van alle Westebjke hoofdsteden wordt waarschijnlük in Bonn het heengaan van Dulles het smartelükst gevoeld. Zo als Bondskanselier Adenauer het giste ren zei: „Het Duitse volk verliest een be trouwbare en oprechte vriend". Dulles, dat is gisteren in Bonn duidelijk gewor den, bezat meer dan gewone goodwill in West-Duitsland. Jarenlang was hij voor de Westduitse regering de man op wiens standvastigheid tegenover de Russen de gehele politiek van Adenauer en de zü- nen werd gebouwd. Jarenlang ook be stond tussen hem en de Bondskanselier een intieme, oprechte vriendschap, die zich enkele maanden geleden tijdens Dulles' laatste bezoek aan Bonn nog eens duidelijk manifesteerde. Ook de SPD-leider Ollenhauer, die steeds vol kritiek op Dulles' politieke handelwijze is geweest, verklaarde dat men in zün partü steeds geweten heeft da}. Dulles het beste heeft gewild voor de vrüheid. zullen terugtrekken en Bondskanselierfroos niet meer aan boord was. Felle brand teistert Maarhezer bossen Het complex van de Staatsbossen nabij Maarheeze, dat de naam draagt van „De Klaterspeel" en dat gelegen is tus sen de Rijksweg 19 en de spoorlijn WeertEindhoven is gisteren geteisterd door een felle brand. Het vuur werd het eerst waargenomen om 11 uur 's mor gens en aangewakkerd door een sterke oostenwind legde het in korte tijd meer dan 30 tot 35 ha. tien- tot twintigjarige dennen in as, waarbij voor vele tiendui zenden guldens hout en natuurschoon verloren ging. Talrijke brandweren uit de omliggen de plaatsen en die uit de legerplaatsen Weert en Budel werden gealarmeerd. Zij noch de brede brandsingels vermochten echter het laaiende vuur te stuiten zo dat dit eerst tegen drie uur 's middags doodbrandde tegen de Rijksweg. Om trent de ooi-zaak van de brand verkeert men nog in het onzekere, doch aange nomen wordt dat deze aan onvoorzich tigheid te wijten is. Om financiële rede nen in verband met de bouw van een zwembad verkocht de gemeente 4 maan den geleden dit boscomplex aan Staat. Portugese regeringsleider betreurt het ontbreken van een Amerikaanse politiek „Het is te betreuren dat de Verenigde Staten niet in staat zijn een politiek ten aanzien van Afrika te voeren, welke even duidelyk is al die der Sovjet-Unie en sommige Aziatische staten", aldus verklaarde de Portugese regeringsleider, prof. dr. Antonio Oliveira Salazar, zaterdagavond op een politieke büeenkomst van de „Uniao Nacional" (Nationale Unie), de politieke organisatie, waarin de aanhan gers van zyn bewind zyn verenigd. Hij voegde hieraan toe: „Afrika is de aanvulling van Europa, het is onmisbaar voor zijn verdediging en noodzakelijk voor de instandhouding van zijn economie. Dit betekent, dat een verloren gaan der Afrikaanse gebieden tevens het te loor gaan van een groot gedeelte van de macht van Europa met zich zou brengen. Om het anders te zeggen: Europa kan in Afrika buiten westen worden geslagen,,. hen slechts twee wegen openstaan: ach teruitgang of onderwerping aan nieuwe heersers. De nieuwe Afrikaanse staten zouden in de verleiding kunnen komen te pogen hun moeilükheden op te lossen door hun toevlucht te nemen tot het tot staatseigendom verklaren van de pro- duktiemiddelen en het organiseren van slavenarbeid. Een andere mogelijkheid is het ont staan van een door de communisten be heerst Afrika, met alle politieke ver wikkelingen, die hieruit zouden voort vloeien", aldus de Portugese regerings leider, prof. dr. Salazar. Economische ontwikkeling is een uiterst zwak punt Professor Salazar zei, dat vele Afri kaanse volken vorderingen maken op de gebieden van economie en onderwüs en bü de organisatie van het bestuur. „Doch deze volken zijn thans economisch niet bekwaam genoeg om een ongestoorde ontwikkeling van de verkregen onafhan kelijkheid te waarborgen. Dit houdt in dat, wanneer zy niet kunnen rekenen de I op de hulp der landen, die deze gebie- I den vroeger hebben bestuurd, er voor

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4