Leidse Rheumatologische Kliniek jubileerde, opende en kreeg giften COJO „Trouw en Durf (50 jaar) kreeg een nieuw instrumentarium aangeboden Nederlands medisch speurwerk geen luxe bij goede opleiding Velen kwamen op de receptie hun gelukwensen aanbieden Krimpen van pijn Prof. Bakhuizen van den Brink gehuldigd hij zilveren jubileum Opgericht 1 maart 1860 Maandag 25 mei 1959 Tweede blad no. 2975Ï In Aula Academisch Ziekenhuis Het zilveren jubileum van de Stichting Leidse Rheumatologische Kliniek eigenlijk reeds maanden achter dc rug werd zaterdag herdacht in een bijeenkomst in de aula van het Academisch Zieken huis. Deze herdenking werd gecombineerd met de officiële ingebruik neming van het nieuwe wetenschappelijk reumatologisch laboratorium waar overigens reeds enige maanden volop wordt gewerkt. Een van de hoogtepunten van deze combniatie van festiviteiten was de symbolische aanbieding door de Amerikaanse ambassadeur van twee Amerikaanse schenkingen, tezamen ongeveer 30.000 dollar, die echter allang gespendeerd zijn, aangezien er enkele bijzonder waardevolle instrumenten voor zijn aangeschaft. Hoewel jubileumviering, opening en aanbieding van geschenken dus eigenlijk allemaal wat aan de late kant plaats vonden misschien wel symbolisch wanneer men overweegt hoe laat in ons land het wetenschappelijk reumaonderzoek in Universitair verband op gang is gekomen was het toch een bijzonder geslaagde bijeenkomst waar voor de vele aanwezigen ongetwijfeld dankbaar zullen zijn geweest. Dank veer geldelijke steun en training De voorzitter van de Stichting Leidse Rheumatologische Kliniek de heer C. J. M. Mol was er trots op, dat thans door de tot standkoming van het nieuwe la boratorium een uitstekende oasis is ge legd voor het researchwerk op reuma- gebied, een basis welke verder verbreed zal zijn wanneer eenmaal de verbou wingsplannen van de kliniek Sole Mio in Noordwijk ziin gerealiseerd. De vol tooiing daarvan zal een bijzonder pret tige afsluiting zijn van het jubileum jaar van de Stichting. Grote dank bracht hij aan de instanties en perso nen die dit mogelijk hebben gemaakt, onder meer het Preventiefonds dat steeds zo genereus materiele steun heeft verleend. Van nog groter belang wellicht is de training van enige stafleden van het laboratorium in Amerika. In verband daarmee stelde spreker de aanwezig heid van de ambassadeur van de V.S. mr. Philip Young op bijzonder hoge prfjs. Voorts verwelkomde de heer Mol mr. Rutgers als vertegenwoordiger van de minister van O. K. en W„ een vertegen woordiger van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Banning als voorzitter van het Preventiefonds, curatoren van de Leidse Universiteit, de rector en secretaris van de Academische Senaat en het bestuur van de medische faculteit, de directeur van het zieken huis de heer Jongsma. wethouder Men ken die het gemeentebestuur vertegen woordigde. en vertegenwoordigers van ZWO. TNO en andere organisaties en instellingen. Twee vragen Prof. dr. A. Querido, Leids hoogleraar in de interne geneeskunde, vroeg zich in een boeiende lezing af. of genees kundig wetenschappelijk speurwerk voor Nederland een luxe is. en welke voor waarden nodig zijn om dergelijk re- searchwerk tot bloei te brengen. Prof. Querido merkte op. dat men jikwijls de vraag tegenkomt of een klein land als het onze wel dient deel te nemen aan geneeskundig speurwerk. Is bet niet voldoende wanneer b.v. grotere mogendheden dit werk doen. waarvan kleinere, minder rijke landen kunnen profiteren? In de Verenigde Staten wordt tegenwoordig 1200 miljoen gulden j>er jaar voor dit werk uitgegeven, in 1970 zal dit wel 4000 miljoen gulden zijn geworden. Niettemin heeft de weten schappelijke werker zelf het recht te menen, dat een beschaafde natie zijn geleerden in staat moet stellen speur werk te verrichten ter wille van vergro ting van kennis. De grote geldsbedra gen welke hiervoor nodig zijn vereisen echter nog meer argumenten. Een be langrijk argument is. dat een goedp medische verzorging noodzakelijk is in een vrije maatschappij die het welzijn van het individu wil bevorderen. Het meest directe argument is, dat de inventieve geest van de onderzoeker nog steeds een zeer belangrijke fac tor is ondanks de groei naar het groepsonderzoek bij het bereiken van resultaten welke op den duur aanwijsbare vruchten afwerpen. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat in een klein land geen potentieel succesvolle onderzoekers aanwezig zouden zijn. Dan dienen zij ook de kans te krijgen, zich te ontplooien. Voorts moet waarlijk hoger onderwijs zonder wetenschappelijk speurwerk onmogelijk worden geacht. Ten aanzien van het antwoord op de tweede gestelde vraag ging prof. Que rido in het kort na, hoe de ontwikkeling is geweest in de tweede helft van de vorige eeuw met betrekking tot de func tie en positie van de natuurwetenscnap- pen in de maatschappij. De amateur, die de wetenschap beoefend als hobby, maakte plaats voor de beroepsonderzoe ker. Deze ontwikkeling vond ook plaats binnen het gebied van de geneeskunde, zowel wat betreft het fundamenteel on derzoek als het klinisch wetenschappe lijk onderzoek. Hierbij speelde nieuwe instituten (Pasteur in Parijs. Koch in Berlijn. Rockefeller in Amerika) een belangrijke rol. Om onbegrijpelijke re denen is in ons (toen toen voldoende welvarende) land deze ontwikkeling vrijwel achterwege gebleven zodat er te weinig aandacht werd besteed aan de opleiding van beroesponderzoekers. Ne derland heeft toen een grote kans ge mist. De selectie en de speciale opleiding van beroepsonderzoekers heeft een aparte problematiek. Een van de gevaren die de beroepsonderzoeker bedreigen is het in verdrukking raken van zijn ..impetus explorandi" door administratieve romp slomp en onvoldoende zorg voor zijn sociale positie .Zeer belangrijk bij de vorming van beroepsonderzoekers is de invloed van de leermeester. Niet overtuigd. Na nog enkele aspecten van deze pro blematiek te hebben genoemd conclu deerde prof. Querido, dat het voor ons land zejeer wel luxe zou «jjn om gel den uit te geven voor geneeskundig speurwerk, indien onvoldoende aan dacht wordt besteed aan de doeltref fende opleiding van de beroepsondcr- zoekcr. Daartegenover staat echter, dat geneeskundig speurwerk door goed opgeleide mensen essentieel is voor onze toekomst en daarom niet als een luxe mag worden beschouwd. Spreker was er niet van overtuigd dat Nederland erin zal slagen, de juiste houding tegenover de problematiek van het medisch speurwerk te vinden. Het gaat hier niet in de eerste plaats om geld maar om psychologische fac toren. Genereuze geschenken De Amerikaanse ambassadeur mr. Young merkte in een korte toespraak op, dat research aan de wieg heeft ge staan van vrijwel alle vorderingen in wetenschap en techniek, en verheugde zich daarom over de wijze, waarop thans in Leiden het reumatologisch speurwerk aangepakt wordt. Dat Lei den daarbij naar nauwe samenwerking met Amerika heeft gestreefd verblijdde hem in even hoge mate. Het deed hem genoegen, namens de officiële United States Public Health Service en de particuliere Helen Hay Whitney Foundation twee giften van tezamen dertigduizend dollar symbo lisch te mogen overdragen. (Voor deze De Amerikaanse ambassadeur mr. Philip Young (links) en dr. J. A. Szirmai bij de ultra-centri fuge, waarvan de aanschaf moge lijk is geworden door Amerikaanse schenkingen. (Foto L.D./Van Vliet) giften zjjn inmiddels reeds enige in strumenten aangekocht, waaronder een voor het wetenschappelijk onder zoek zeer belangrijke ultra-centri fuge). De toekenning van deze giften is voor een belangrijk deel te danken aan de arbeid van twcie leden van de staf van het Leidse laboratorium, dr. W. Hijmans en dr. J. A. Szirmai. Hij prees niet alleen de wetenschappelijke arbeid van deze medici, maar ook de grote verdiensten die zij zich, op verschillend terrein, in verschillende landen en in verschillende tijden, voor de zaak van de vrijheid hebben getroost, zonder daarbij gevaar te achten. Hij sprak de hoop uit, dat het werk in het nieuwe laboratorium veel vrucht zou afwerpen. Nadat de heer Mol als voorzitter van de Stichting bijzondere dank voor de genoemde giften had uitgesproken, be tuigde de directeur van de Stichting prof. dr. J. Goslings zijn grote erkente lijkheid namens dë gehele staf voor de steun, van zovele zijden ondervonden. Na de toespraken werd het zeer mo dern ingerichte laboratorium (waarover wij onlangs uitvoeriger schreven) door de genodigden in ogenschouw genomen. H. DE LANGE OVERLEDEN Zondag is in de ouderdom van 77 jaar overleden de heer H. de Lange, die van 1903 tot 1941 als onderwijzer verbonden was aan de christelijke school in de Pasteurstraat. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal donderdagmiddag om 12.30 uur op de begraafplaats „Rhijn- hof" plaats vinden. Onze stadgenoten, de heren D. P. v. d. Voort en J. Boter, zijn aan de Vrije Universiteit te Amsterdam ge slaagd voor het kandidaatsexamen Eco nomie. shirts met exclusieve TRUBFLEX - TRUOW boord. U voelt hem niet Grote verrassing tijdens jubileumviering VIERHONDERD OUDEN VAN DAGEN OP STAP Dank zij de goede zorgen van de af deling Leiden van de Unie van Vrouwe lijke Vrijwililgers hebben vrijdag ruim vierhonderd ouden van dagen een prach tige autotocht gemaakt. De groep, welke in de ochtenduren een trip naar Rotter dam maakte, had daar een geweldig buitenkansje. Daartoe in staat gesteld door de directie van het Groot Handels gebouw kreeg men een gereserveerde plaats op het balkon, waar de Koningin en de Prins met hun keizerlijke gast, de Sjah van Perzië langs kwamen. Om circa één uur was men weer terug in Leiden. Een tweede groep bracht 's middags een bezoek aan Rotterdam. Tijdens beide tochten heerste er een genoeglijke stem ming, terwijl de U.V.V.-dames voor haar goede zorgen menig bedankje in ont vangst mochten nemen. Vrolijk feest en muzikale rondwandeling Dc Leidse Harmoniekapel „Trouw en Durf", welke vandaag vijftig jaar bestaat, heeft haar gouden jubileum luisterrijk gevierd. O.m. met een geslaagd concert op dinsdag 19 mei, een drukbezochte receptie op zaterdag 23 mei, een gezellige feestavond op dezelfde dag en een muzikale rondwandeling in de vroege avonduren van heden. Over de geschiedenis en het jubileumconcert van T. en D. schreven wij reeds uitvoerig. Rest ons dus nog een verslag uit te brengen over de fes tiviteiten, welke zaterdag in de Stadsgehoorzaal hebben plaats gevon den. Kreeg het bestuur van de jubilerende vereniging 's middags gedurende de officiële ontvangst in de foyer al vele blijken van waardering te incasseren, de allergrootste verrassing kwam pas zater dagavond. Nog voordat de artiesten in de gelegenheid werden gesteld hun kunnen te tonen werd n.l. het jubileumcadeau aangeboden. Dit geschenk bestond uit een geheel nieuw instrumentarium, dat schitterde in het felle licht der lampen. Het ijverige jubileumcomité is dus wel zeer veel dank verschuldigd! Medaille De heer Groenendaal van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fan faregezelschappen sprak op aeze recep tie eveneens enkele woorden. Hij wees o.m. op het meer algemene feit, da: de instandhouding van een vereniging moeilijker is dan de oprichting. Er is in de gelederen van T. en D. hard gewerkt en van een oergezonde degelijke vereni ging kan nu dan ook zeer zeker gespro ken worden, aldus de heer Groenendaal, die aan het slot van zijn toespraak een medaille voor het vaandel aanbood. Hij sprak de wens uit. dat de overhandiging van dit waardevolle geschenk een sti mulans voor T. en D. zal zijn om een trapje hoger op de muzikale ladder te klimmen. Ir. de Jong bracht op deze middag in het bijzonder hulde aan de voorzit ter, die het bestuur steeds op zulk een voortreffelijke wijze weet te dirigeren. Dat de heer IJzerman nog vele jaren aan zijn vereniging uitbreiding mag geven was zijn wens. Aan het einde van de middag dankte de voorzitter van T. en D. voor alle goede woorden en ge schenken. Hij hoopte, dat de Harmonie kapel in de toekomst meer deel zal kunnen gaan nemen aan concoursen. Feestavond Bestuur, leden, donateurs en nog vele anderen, die de vijftigjarige Harmonie kapel een goed hart toedragen, kwamen des avonds in de grote zaal bijeen om gezamenlijk het jubileumfeest te vieren. Mevrouw T. Keereweer, die deel uit maakte van het jubileumcomité, opende de avond met een woord van welkom in het bijzonder gericht tot ir. en mevr. De Jong. de bestuursleden en hun da- Drukbezochte receptie Wat de receptie betreft deze duurde ruimde anderhalf uur en verliep aller genoeglijkst. Velen kwamen de voorzit ter van „Trouw en Durf", de heer W. IJzerman, die met zijn mede-bestuurs- leden, de dirigent J. F. J. Boelhouwer en de instructeur B. v. d. Plu.vm achter de groene tafel plaats had genomen, fe liciteren met het 50-jarig bestaan van de Harmoniekapel. Ook aan bloemen en geschenken neeft het waarlijk niet ontbroken' Onder de aanwezigen merkten wij op wethouder J. C. van Schaik. een bestuurslid van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, n.l. de heer H. F. C. Groenendaal. de beschermheer van T. en D.. ir. M. C. de Jong. voorts mr. Ph. J. De Ruyter de Wildt en de heer A. Commandeur, beide namens de Octobervereeniging, de heer M. H. De Reede niet alleen als afgevaardigde van de Leidse Bond van Harmonie- en Fan fareverenigingen maar ook als bestuurs lid van de zustervereniging „Kunst en Genoegen", vertegenwoordigers van de Accordeonvereniging D.V.V. en die van de Harmoniekapel „Leiderdorp". Tevens werden gelukwensen aange boden namens het Leids Politie Muziek gezelschap. de R.-K. Harmoniekapel „Concordia", „Nieuw Leven" en Werk- mans Wilskracht". De Leidse toneelver eniging „Tot Ieders Genoegen" heeft zich op deze middag ook doen vertegen woordigen. Noemen wij tot slot de na men van Herman Stenz en de heer J. Voorbach van Gemeentewerken. De heer J. van Weizen die eveneens geluk wensen aanbood, deelde mede. dat „Werkmans Wilskracht" een serenade had willen komen brengen, noch in ver band met de verkeersdrukte op zater dagmiddag geen toestemming van de politie heeft kunnen krijgen. Wethouder Van Schaik noemde in zijn toespraak de grond waarop T. en D. is ontstaan en wees vervolgens op de moeilijkheden, waarmede vrijwel iedere muziekvereniging te kampen heeft. Deze moeilijkheden behelzen meestal de verzorging van kleding en instru mentarium. Spreker vestigde ook de aandacht van de aanwezigen op het nut van een vereniging als „Trouw en Durf". Wat immers is een stad zonder muziek korps? Trek jongeren aan Als een enkele kritische noot wilde de wethouder nog opmerken, dat het aantrekken van jongeren tot de ver schillende muziekkorpsen krachtig ter hand genomen zal moeten worden. Dit is een zaak van het allergrootste belang, waarover spreker zich nogal eens zorgen maakt. De wethouder hoopte, dat T. en D. ook in de toekomst nog veel fleur zal mogen gciven aan de verschillende feestelijkheden alhier. mes, de ere-leden Boelhouwer en v. d. Pluym en de afgevaardigden van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, de Leidse Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen, de 3e-Octobervereeniging. de Vereniging Koninginnedag en enkele zustervereni gingen. Zij bracht allen hartelijk dank voor de financiële bijdragen, welke in de afgelopen periode van voorbereiding geleverd zijn en waarvan de nieuwe muziekinstrumenten gekocht konden worden. Temidden van vele tientallen bloemstukken lagen deze instrumenten, die bij elkaar een groot kapitaal verte genwoordigen op het podium te blinken. Het gehele bestuur, dat inmiddels naar voren was geroepen, toonde zich uiteraard zeer ingenomen met dit pas sende geschenk. De heer IJzerman kwam woorden te kort. zo verheugd was hij. De Harmo niekapel, welke als wij het zo mogen zeggen, juist aan een verjongingskuur bezig is. had een spiksplinternieuw in strumentarium hard nodig! Met ge rechtvaardigde trots kan T. en D. nu in het licht der openbaarheid treden. Nadat de heer P. Stouten, voorzitter van het jubileumcomité, de heer IJzer man lof had toegezwaaid voor al diens werkzaamheid werden over en weer at tenties aangeboden. Zo kreeg ir. De Jong een ingelijste foto van de vereni ging. terwijl zijn echtgenote met een bloemenhulde werd verrast. Hulde werd ook gebracht aan de dirigent van T. en D„ de heer Boelhouwer, de instructeur, de heer v. d. Pluym. en aan de tamboer- maitre de heer H. Seijn. Een aardig moment was het toen het jongste lid van de jubilerende Harmoniekapel, de kleine Kees ,aan de heer Boelhouwer een geschenkje overhandigde. Flitsende show Na dit min of meer officiële gedeelte werd in vlot tempo een vrolijk pro gramma van muziek, zang en spel afge werkt. Hoogtepunt van het festijn was ongetwijfeld het optreden van Maria Zamora en haar vrieden in een flitsen de show. De conferencier was Gerry Roeland en aan de vleugel zat Herman Teunissen. Na afloop van dp voorstel ling was er ruimschoots gelegenheid om te dansen. De heer W. F. van Wijk zorgde voor de balleiding terwijl een orkestje o.l v. Wim Mark dansmuziek ten gehore bracht. Veel succes oogste vooral ook het jeugdige zangeresje. T. en D. heeft aan haar gouden jubi leum, o.i. terecht, zeer veel aandacht geschonken en kan nu vol vertrouwen het eeuwfeest tegemoet gaan! Advertentie door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal kan baten, waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren. Is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 Feestbundel aangeboden Zaterdagmiddag werd prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, Leids theo logisch hoogleraar, te zijnen huize ge huldigd in verband met het feit, dat hij 1 juni a.s. een kwart eeuw geleden tot hoogleraar werd benoemd. De rector magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. H. J. Lam, schet ste in een geestig toespraakje de bete kenis van de persoon en het werk van prof. Bakhuizen van den Brink voor de senaat en de academische wereld. Prof. dr. W. F. Dankbaar, uit Gro ningen, hoogleraar in de geschiedenis van het christendom en der leerstellin gen van de christelijke godsdienst (prof. Bakhuizen van den Brink bezet Mr. Ph. De Ruyter de Wildt „Trouw en Durf', dhr W. Ijzer- feliciteert namens de 3 October-1 man. Achter de bestuurstafel had vereeniging de voorzitter van ook de beschermheer van de jubi lerende Harmoniekapel. ir. M. C. de Jong plaats genomen tweede van links). (Foto L.D./Van Vliet) in Leiden dezelfde leerstoel), bood de jubilerende hoogleraar als voorzitter van het daartoe gevormde comité een feestbundel aan onder de titel „Eccle sia". Een aantal oud-leerlingen en collega's uit binnen- en buitenland stel de deze bundel met artikelen over de kerk samen. Voorts werd door prof. dr. K. A. H. Hidding als decaan het woord gevoerd namens de theologische faculteit. Na dit min of meer officiële huldebe toon vond een receptie plaats, tijdens welke meer dan tweehonderd kennissen en vrienden, onder wie vele theologen uit het gehele land en vertegenwoordi gers van studentenorganisaties hun ge lukwensen aanboden. SPORTIEF ELEMENT IN CHR. JEUGDVERENIGING „EENDRACHT" De christelijke jeugdvereniging „Een dracht", welke in de hervormde wijk- gemeente „Morskwartier" reeds vele ac tiviteiten ontwikkelt, gaat thans ook aan sport doen. Er is een sportclub op gericht, waarvan momenteei reeds 120 meisjes en jongens deel uitmaken. Onder leiding van de heer Van der Luit zullen wekelijks in de gymnastiek zaal aan de Boommarkt diverse takken van sport worden beoefend. Voorts is een toneelclubje uit dit jeugdwerk gegroeid en wordt ervan 25 juli tot 1 augustus in Heerde een Jon genskamp gehouden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anita, dr. van A. van Hemert en H. van Roijen; Hendrlka Maria, dr. van H. J. Sle- bert en A. J. Verbaan; MarMke dr. van S. Pracht en T. N. van der Hoogt; Wll- an Leeu helmlna Maria, dr. van W. F. van Leeuwen en M. Truyers; Cornells Gerardus Maria, zn. van G. van der Hoorn en M. J. Fran- sen; Bernardus Jacobus, zn. van F. C. Scheffer en M. Turk. OVERLEDEN

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3