VITELLA 2-T MOTOR OIL m-Ri*! instant pudding Vliegtuigen en reddingboten op zoek naar „neergestort toestel" Agenda Mei een enkel woord MAANDAG 25 MEI 1959 Weekend-Amusement (Van onze t.v.-medewerker) Johan Bodegraven nam voor het af lopend seizoen afscheid als quizleider met een wat gezapige, maar toch niet ongezellige „Plus of min". Hu praat zelf veel en als zijn medemens op het po dium al eens even meent kans te zien wat te zeggen, dan valt hij in 9 van de 10 gevallen hem of haar in de rede. Om dat. Bodegraven nu eenmaal 'n goed en vriendelijk mens is, die bovendien niet gespeend is van intelligentie, zullen ve len hem niettemin node zien gaan. Er was een goed team, er waren aardige vragen, maar de slotprijs viel een beetje tegen. We zijn van mening, dat het hele maal niet zo erg duur behoeft te zijn, maar een paar spelletjes voor een jeugd honk lijkt ons nu net even te zuinig om indruk te maken. Het was alles wel echt door en door vaderlands. Dat kan bepaald niet gezegd worden van Ramses Shaffy, die de sprong van grote naar kleine k maken zou. Nu is dat zijn dagelijks werk. Naast zijn aan deel in grote dramatische produkties, levert deze jonge kunstenaar elk uur van den dag immers het bewijs, dat de zin voor kolder hem als aangeboren is. Maar Ramses zou geen Shaffy heten als hij nu had gedaan wat redelijkerwijs van hem verwacht kon worden. Inplaats van een kwartiertje cabaret, kwam een juweeltjj van pianistische improvisatie uit de bus. „In Holland staat een huis" (laat ons er een hommage in zien aan het gastvrije pand in het Leidse Ter- weepark, waar hij werd opgenomen, toen oorlogsdreiging hem verhinderde naar zijn Egyptisch vaderhuis in Parijs terug te keren) werd als grondmotief gekozen, waarop dit muzikale natuur talent met gevoelige hand in de stijl van Bach, Gershwin, Ravel en Chopin aan het fantaseren sloeg om daarna het Spaans te laten toegaan in Hongaarse ritmen en te eindigen met Arabische zang, die ons deed denken aan de op roep tot gebed van de moslim, staande op de trans van de moskee. Wat ons in dit optreden opviel, was dat Shaffy's ge zicht gewonnen heeft aan rust zonder dat de flitsende humor eronder heeft geleden. En dit is dan weer een goede overstap naar het grote nummer van Jelle de Vries en Dick van Bommel, waarvan hetzelfde gezegd kan worden ten aan zien van het uitstekende politieke ope ningslied, een raak geval zeker één der beste bijdragen van het hele seizoen, waarin De Vries nogal eens om pittige stof verlegen leek te zitten. Scherzo was verder zeer gevarieerd, ook van niveau. Het kwam ons voor, dat de NCRV-lei- ding de teugels aardig had laten vieren, een verstandig beleid, want de meerder heid der kijkers is niet gediend van starre braafheid. Speciale vermelding verdient de bijdrage aan „Jong talent" door Huib Quispel, een beetje stijfjes in geleid door Laurens Bogtman. Enige ja ren geleden hebben we Huib, hij was toen nauwelijks meerderjarig, eens ge hoord en gezien op een openbare les van de operaklas van het Haagse conserva torium, waarbij hy toonde over goede gaven te beschikken. Wij waren dus vol verwachting, maar deze is verre over- tmffen door zyn opmerkelijke ontwik keling en snelle rijping. Zijn „term" in Salzburg, waartoe een Rijksbeurs hem de mogelijkheid bood. is zeker niet zon der invloed geweest. Hij heeft zich opmerkelijk feit voor een zo jeugdig zanger ontworsteld aan de (overigens gunstige) invloed van zijn leermeesters en heeft een eigen persoonlijkheid ont wikkeld, waartoe zijn groot talent hem in staat stelde. Hieruit zou best een bas buffon van internationaal formaat kun nen groeien. Mesquita was van de partij (en wat voor een, met zijn vier jaarge tijden) en Flipje Aeckerlin overtrof zichzelf in een uitstekend liedje. Na het wat rommelige slot werd een film ver toond. die Van Sprang uit Nieuw-Gui- nea had gestuurd, gedeeltelijk met eigen tekst. Als men iets begrijpt van de om standigheden, waaronder daar gewerkt moet worden, kan men daarover tevre den zijn. De actualiteit wordt ermee ge diend en niemand zal een prachtige do cumentaire verwacht hebben. Dat was het dan ook niet. dat zal het ook nooit worden en toch kijken we met ongeduld uit naar de volgende aflevering. Van actualiteit gesproken: de VARA kwam zondagavond met een novum .,En passant" gedoopt, dat zogezegd passan ten in een wereldstad probeert te van gen. Maar dat werd opgeschoven om dr. L. de Jong gelegenheid te geven in een korte toespraak de tragiek van het over lijden van Foster Dulles aan te duiden en de betekenis van zijn persoon voor de Amerikaanse buitenlandse politiek te schetsen. Hij deed dat rustig en be kwaam. beheerst zonder sentimentaliteit en deskundig zonder dikke woorden. We herinnerden ons hoe kortgeleden de VPRO een levensgeschiedenis van de afgetreden Secretary of State, door de Amerikaanse voorlichtingsdienst ter be schikking gesteld, had gebracht, dat we meer weg vonden hebben van een ne crologie dan van een biografie. Na het snelle en tragische verloop van de ziekte van Dulles is duidelijk geworden, dat de vertoning prematuur plaats vond. De winst schuilt echter in het toen door minister Luns gesproken loffelijk testimonium, waarvan Dulles op het ziekbed nog heeft kunnen kennisnemen en dat hem ongetwijfeld deugd zal heb ben gedaan. „En passant" gaf eigenlijk weinig sub stantieels te zien, maar na één keer willen we liever nog geen definitief oor deel geven. Wel moet ons van het hart. dat met alle waardering voor het initia tief om ten behoeve van Engelstalige toeristen in Amsterdam een musical (co- medyshow noemen ze het zelf) „Going Dutch" te brengen, het liedje over de meest opmerkelijke straat in Amster dam oris in hoge mate misplaatst leek. Dat de Zeedijk buitenlanders op de klank weinig zeggen zal spreekt vanzelf, maar een plastische aanduiding van het „leven" had althans t.v. niet behoren toe te laten. Des te meer houvast gaf de doorsnee van Hommeles. Het was kostelijk de overigens als los zand aan elkaar han gende allerbeste scènes uit 't populaire programma te zien voorbij trekken, waarbij het echtpaar Brusse zich weer uitstekend weerde. Jammer, dat Annie Schmidt niet zelf tevoorschijn kwam, maar we vernamen, dat ze er niet voor te porren bleek. Ze dacht zelf, dat het programma, dat immers voor zichzelf heeft gesproken, ditmaal als een scort brabbeltaal zou overkomen. Dat mag dan zo zijn. maar over teksten gespro ken, er is niet één keteltje, dat zo fluiten kan als Annie M. G.. ook al leverde Lemaire de gevarieerde melo dietjes en lbo en lange Erik hun eigen porties. Sport in beeld toonde ons een korte, maar goede reportage van het oude, maar verjongde Hollandia-festijn by 's Molenaarsbrug met toelichting van Aad van Leeuwen. Nieuwsdienst woensdagavond In de uitzendingen van de radio nieuwsdienst op woensdag a.s. zijn wij zigingen gebracht. De uitzending via Hilversum 2 van 18 uur wordt vervroegd en verkort. Zy begint omstreeks 17.45 uur, in de pauze van de interland voet balwedstrijd NederlandSchotland, en duurt ongeveer 9 minuten. Daartegen over wordt de uitzending van 20 uur via dezelfde zender van 5 minuten verlengd tot een kwartier. De uitzending van 19 uur via Hilversum 1 wordt verlengd Advertentie heeft alles mee j Vierbondentoernooi (Van onze LVB-medewerker) Ook dit jaar hebben de vertegenwoor. digende elftallen van de Afdeling Leiden in de Vierbonden-toernooien, gespeeld in Velsen en georganiseerd door de Haarlemse Voetbalbond zich met zeer bescheiden plaatsen tevreden moeten stellen. Het zaterdagelftal legde met 3 punten beslag op de derde plaats, ter wijl het zondagelftal met slechts 1 punt op de vierde plaats eindigde. Het zaïterda.gelftal opende het toernooi met de wedstrijd tegen Haarlem, die in een 11 spel eindigde. Reeds in de eer ste minuut konden de Haarlemmers- scoren uit een strafschop wegens hands van Holland (Rouwkoop). In de tweede helf.t scoorde Marij.t van Noordwyk de gelijkmaker. Ook de wedstrijd tussen Noord-Holland en Amsterdam eindigde in een 1I spel. Haarlem won daarna van Noord-Holland en Leiden verloor met 10 van Amsterdam, het doelpunt werd in de tweede helft gemaakt. Ook in deze ontmoeting toonde doelman Was senaar van Rouwkoop zich weer de grote man. HaarlemAmsterdam bleef puntloos (00) en de laatste wedstrijd tussen Leiden en Noord-Holland werd door de Sleutelstadbewoners met 10 gewonnen. Het enige doelpunt werd ze ven minuiten na de thee gescoord door Bos van Hazerswoudse Boys. Het toer nooi werd gewonnen door Haarlem, dankzij een beter doelgemiddelde. Het toernooi werd gisteren voortgezet „De overheid meet met twee maten!" De voorzitter van de Bond van Chris telijke Slagerspatroons, de heer H. de Mooy heeft in een rede welke hij van morgen tijdens de jaarvergadering van deze Bond in Rotterdam heeft gehou den kritiek geleverd op het overheids beleid ten aanzien van de middenstand. De heer De Mooy stelde, dat indien een departement van Economische Zaken in 1959 nog bezig is een onderzoek in te stellen naar enkele procenten winst over 1957, er iets niet klopt. Spreker zeide verder, dat er in Neder land met tweeërlei maat gemeten wordt, als men niet optreedt „indien de boeren 20 30 cent boven de kostprijs beuren" en als men tegelijkertijd „als een waak hond loert" op de slagers die over een kortere periode enkele procenten meer verdienen boven een „te laag gesteld ondernemersloon". De heer De Mooy had echter voor het overheidsbeleid niet alleen kritiek, maar ook lof. Zo prees hij de overheidshulp by de kredietgeving. Regeringsdelegatie van Djakarta naar Atjeh De eerste plaatsvervangende premier van Indonesië, dr. Hardi is naar Atjeh vertrokken in Noord-Sumatra, waar voormalige opstandelingen de Indone sische regering hebben opgeroepen tot onderhandelen, aldus meldt „Antara". Minister Hardi wordt vergezeld van 29 man, o.w. hogere legerofficieren. Het Indonesische persbureau ver klaarde, dat officieren van de opstan dige Daroel Islam beweging in de streng-Moslim georiënteerde provincie Atjeh, hun leiders hebben afgezet en een „revolutionaire raad" hebben ge vormd Vervolg van pag. 1 Verkeersslachtoffers In Amsterdam was zaterdagmiddag het 9-jarig jongetje Anton van de Wate ren het slachtoffer van een soortgelijk ongeval. Ook hij stak onvoorzichtig de Haarlemmerweg over en werd door een personenauto gegrepen. Tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleed het kindje. In Ryswyk kreeg op de Van Vreden- burchweg een Haagse bestelauto plotse ling een defect aan het linkervoorwiel. Het stuur werd de bestuurder uit han den geslagen. De auto schoot over een brede plantsoenstrook de linkerrijbaan op en greep daar twee fietsende jongens. De 10-jarige J. H. van der Meer overleed tijdens het transport naar het zieken huis, zijn evenoud vriendje kwam met geringe hoofdwonden vrij. In Den Haag werd eveneens zater dagmiddag de 67-jarige wielrijder P. A. van der Kroon op de Laan van Meer- dervoort door een auto gegrepen. Hij overleed ter plaatse. In Woensdrecht werd de 26-jarige mevrouw Van AmsterdamRaaijmakers zaterdagmiddag aangereden door een haar achteropkomende vrachtauto. De bestuurder had haar niet opgemerkt. Op weg naar het ziekenhuis is de vrouw aan de verwondingen bezweken. Te Almelo viel zaterdagavond een door bromfietsers geschrokken 13-jarig meisje B. W. Grooters van haar fiets, juist voor een passerende autobus. Ze werd door de bus overreden en overleed enige ogenblikken later. In Winterswijk kwam de 38-jarige musious W. van der Meer in de nacht van zaterdag op zondag op zijn brom fiets in botsing met een personenauto. Korte tijd later is hij in het ziekenhuis aan zyn verwondingen overleden. VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.). NCRV.: 18.00 Orgelconc. 18.30 Gram. 18.35 Koorzang. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Nederl. volksliederen. 19.30 Radio krant. 19.55 Op de man af, caus. 20 00 Gram. 20.30 Een hondeleven, hoorsp. 21.40 Lichte muz. 22.00 Volk en Staat, caus. 22.15 Muz. caus. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS.-her. 23.15 Gram. 23.35 24.00 Idem. Hilversum II (298 m.). AVRO.: 18.00 Nws. 18 15 Regeringsuitz.: Ultz. v .d. Pacifistisch Socialistische Par tij Radio-actlvlteit een sluipend gif, door dr. L. E. W. van Albada. 18.25 Orgel en zang. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Alles van de kaart. 19.30 Muzikale caus. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De Radioscoop. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Act. 23.30—24.00 Lich te muziek. TELEVISIEPROGRAMMA'S. ARA.: 17.00 V. d. kind. 38 ct per pakje op de RCH-velden te Haarlem met de wedstrijden voor de vertegenwoordigen, de zondagelftallen van de Afdelingen Haarlem, Amsterdam, Noord-Holland en Leiden. Haarlem kwam ook in dit toernooi als nummer één uit de bus, overigens met een gelijk aantal punten als Amsterdam, maar met een beter doelgemiddelde. Noord-Holland eindigde als nummer drie en Leiden met één punt op de laatste plaats. De eerste wedstrijd van Leiden ging tegen Haarlem, die de Haarlem mers wonnen met 40. Gelijktijdig werd gespeeld AmsterdamNoord-Holland: 03. Daarna speelde Leiden tegen Am sterdam, welke ontmoeting de Sleutel stad-vertegenwoordigers met 30 ver loren, terwijl Haarlam wist te win nen van Noord-Holland met 20. In de laatste wedstryd haalde Leiden een punt. dank zij een gelijk spel tegen Noord-Holland. Amsterdam wist de laatste wedstrijd van Haarlem met 10 te winnen. DE STAND VAN ZAKEN IN DE GEREF. KERKEN. Het jaarboek van de Gereformeerde Kerken vermeldt, dat het aantal belij dende leden over 1958 steeg van 392.959 op 398.828 en dat het aantal gemeenten met 1 vermeerderde en thans 835 be draagt. Het aantal predikanten ver meerderde met 7 en bedraagt nu 1021. Er zijn 13 kerken in het buitenland die behoren tot classes in Nederland met 33 dienstdoende predikanten en 3 vaca turen. omvattend 3677 zielen en 2076 belijdende leden. De Geref. Kerken zijn het sterkst in de provincie Zuid-Holland, waar zij 161 kerken hebben met 254 predikan ten. Advertentie Vals alarm langs de kust Kapitein demonstreerdeoude vuurpijlen Een „Neptune" en een helikopter van de Marineluchtvaartdienst zijn zaterdag middag van het vliegveld Valkenburg opgestegen om te zoeken naar een vlieg tuig, dat in zee zou zijn gestort. De reddinboten van Zandvoort, Noordwijk, Scheveningen en IJmuiden voeren uit op zoek naar het verongelukte toestel. Ook de Dorus Rijker gleed uit de haven van Den Helder en zorgde later voor de communicatie. Maar hoe men ook zocht en keek, men vond niets op de uitgestrekte water vlakte. TERUGGEROEPEN De vliegtuigen en de schepen werden echter weer naar hun bases teruggeroe pen, toen op het terrein van het gas- en waterleidingsbedrijf midden in IJmui den een parachute was neergekomen, die veel overeenkomst vertoonde met de parachuutjes, die aan boord van schepen worden gebruikt om in noodtoestanden alarm te geven. Ze worden dan omhoog geschoten en komen dan langzaam om laag. Spoedig bleek, dat het inderdaad een dergelijk noodsein was, waarmede dan tevens de waargenomen ..brandende voorwerpen" waren geïdentificeerd. Het zoeken was nu nog naar het schip, dat die parachutes de lucht had ingestuurd. VAN KUSTVAARDER Spoedig kwamen de Velsener politie en de Noord- en Zuidhollandse Red dingmaatschappij tot de ontdekking, dat een groot aantal z.g. „flares"-vuurpijlen, die een rookontwikkeling te zien geven en van parachutes zijn voorzien, zijn afgeschoten van de Nederlandse kust vaarder ..Reliable" in de IJmuidense binnenhaven. De politie is naar de „Reliable" ge gaan en heeft daar de gezagvoerder aangehouden, die inmiddels bekend heeft de vuurpijlen te hebben afgescho ten. Hij werd voor verhoor naar het bureau overgebracht en kreeg de schrik j van zijn leven toen men hem vertelde. I dat er zoveel schepen, vliegtuigen en mensen voor reddingspogingen waren ingeschakeld. De gezagvoerder vertelde, dat zijn rederij hem had meegedeeld, dat zijn rederij hem had meegedeeld, dat de „Reliable" nieuwe vuurpylen zou krijgen, omdat de oude niet meer be trouwbaar werden geacht. De rederij zou gezegd hebben, dat de gezagvoerder met de oude vuurpijlen mocht doen wat hij wilde, als hij ze maar niet op zee af schoot. Dan zou men n.l. kunnen den ken, dat het schip in nood was. Hij had toen gewacht tot de kustvaarder in de IJmuidense binnenhaven lag om zijn bemanning de werking van de vuur pijlen te demonstreren. De man werd nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt op vrye voeten gesteld. Ver moedelijk zal hij voor de Raad voor de Scheepvaart moeten verschijnen. VOOR TWEETAKT MOTOREN vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van V4 en 1 liter. MAANDAG De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. Zwart-witprojectie van ten toonstelling te Karlstad. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O.-excursie achter het fluwelen gordijn o.l.v. H. de Wilde. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): PI lm over het kankervraagstuk.. Sprekers prof. dr. A. J. M. Holmer en prof. dr. A. Schaberg, m.m.v, Leids Studentencabaret. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Programma „d'Op- rechte Amateur". 8 uur. nam. Wassenaar: Café van der Zalm. Jaarvergadering Oranje Ver. 8 uur nam. School Medusastraat 24: Tentoonstel ling van werkstukken Gem. Bedrijfstech- nische school. 79 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur v. Bezinning. 12.501.20 uur nam. Geregracht: Openluchtsamenkomst Bap tistengemeente. 8 uur nam. Medusastraat 24: Tentoonstelling van werkstukken Gem. Bedrijfstechnische School. 912 uur voorm. en 24 en 79 uur nam Stadsgehoorzaal (grote zaal): Lelds Studentenzangkoor en kamerorkest. 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Ledenvergade ring Centrale AR-Kiesvereniging. Spreker D. J. Brouwer over Reformatie. 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huisvrou wen. Lezing en film over het Kinderdorp Pestalozzi. 2.30 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaar. Lezing met dia's. 8 uur nam. Schouwburg: Operetteklasse Mij voor Toonkunst. ..De pruik van de Koning". 7.30 uur nam. Speelweide Hoflaan: Ingebruikneming Herv. Centrum Bcehuizerwijk. 8.30 u. nam. Stationsplein: Excursie Broederschap v. oud-padvinders naar Vuurtoren te Noord- wijk. 7.30 uur nam. VRIJDAG Academie: Inauguratie prof. dr. H. P. Wolvekamp. 4 uur nam. Breestraat 19; Ledenverg. Prot. Christ. Onderwijzers. 8 uur nam. Boerhaavelaan 44: Openbare les R.-K. Don Boscoschool. 12.253.50 en 79 uur nam. ZATERDAG Den Burcht: Feestavond Damescomité „Groenoord". 8 uur nam Breestraat 19: Evangelisatie „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk. Bijbelstu die te 10 uur voorm.; 11 uur voorm. ds. D. Vink. Kettingstraat: Excursie Vola naar Ket- tingfabriek Kon. Ned. Grofsmederij. 3 uur nam. BINNENLAND Het nationale park de „Kennemerdui- nen" heeft gisteren met 18.000 bezoekers een recorddag in zijn bestaan beleefd. Vooral de twee speelvyvers waren erg ln trek. Niet minder dan 10.000 personen hielden zich hier op. Het onverwachte grote bezoek, waarschijnlijk veroorzaakt door de koude noordenwind, die de strandgangers verjoeg, heeft echter een schaduwzijde gehad. Want vele bezoekers begaven zich buiten de paden en brach ten schade toe aan het zeer droge duin terrein. Hedenmorgen heeft de heer J .H. D. van der Kwast, directeur-generaal van Handel en Nijverheid bij het .ministerie van Economische Zaken in het Kurhaus te Scheveningen een internationaal con gres van meubelfabrikanten geopend. Aan alt congres, dat tot donderdag zal duren, wordt door ongeveer 130 personen deelge nomen. afkomstig vilt Engeland. Frank rijk, Duitsland. België. Oostenrijk. Zweden, Denemarken, Italië en Nederland. De Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek heeft een volle dige middeleeuwse pottenbakkerij ontdekt ln de Brunssumse woonwijk Oeleven. De literatuur over het middeleeuwse aarde werk zal door deze revolutionaire vondst zeer belangrijk worden uitgebreid. Het ge vonden aardewerk za lin het raadhuis van Brunssum tentoongesteld worden. Men heeft zeker een Jaar nodig om de con sequenties van de vondst te bestuderen. In verband met de benoemdverkla- rlng tot lid der Tweede Kamer van mr. F. J. H. Bachg ln de vacature van mr. H. A. Luns, vernemen wij van de zijde der KVP, dat niet de heer Bachg zitting zal nemen ln de Tweede Kamer, maar dr. W. J. Schuyt te 's-Gravenhage, die hem op volgt op de desbetreffende lijst en des kundig is op het gebied van de buiten landse politiek. De neer Schuyt had reeds vóór ae ontbinding der Tweede Kamer zitting ln dat college sinds de uitbreiding daarvan ln 1956. In een ziekenhuis te Mont de Mar- san in de omgeving van Roquefort in Frankrijk is overleden de 56-Jarige echt genote van de Nederlandse consul te Ro- sario (Argentinië), de heer C. Rosberger. De heer en mevrouw Rosberger, die per auto door Frankrijk reisden, kregen gis teren een auto-ongeluk, waarna zij beiden in het ziekenhuis moesten worden opge nomen. BUITENLAND De Pantsjen Lama, de „waarnemende voorzitter van de voorbereidende com missie voor het autonome gebied Tibet", is maandag per trein uit Peking naar Tibet vertrokken. Hij was een maand geleden in de Chinese hoofdstad aangekomen, waar hij o.a. het nationale volkscongres heeft bijgewoond, zo meldt Radio-Peking. De Poolse schrijver Marek Hlasko, wiens werk ln Polen ls verboden en die via West-DUltsland naar Israël was uitge weken, heeft toestemming gekregen om naar zijn land terug te keren. Het Soedanese ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat er geen Soedanezen zullen mogen deelnemen aan het onder communistische leiding staande Wereldjeugdfestival. dat in juli a.s. te Wenen zal worden gehou den. Niettegenstaande dergelijke bekend makingen hebben toch jonge Soedanezen deelgenomen aan de vorige jeugdfestivals te Warschau en Moskou. Volgens Zuidkoreaanse legerkringen zijn er op 16 en 17 mei tien granaten van zwaar kaliber terechtgekomen ln de gedemilitariseerde zone langs de grens tus sen Noord- en Zuld-Korea. De granaten zouden door de Noord-Koreanen zijn af geschoten. Een wild geworden olifant heeft za terdagavond tijdens een circusvoorstelling ln Albatera ln de Spaanse provincie Ali cante, paniek onder de toeschouwers ver wekt waardoor een meisje van zeven jaar om het leven kwam en een veertig men sen werden gewond. Verscheidene mensen sprongen van een hoogte van enige meters van de tribune om zich uit de voeten te maken. Daarbij werd het meisje bedolven. De olifant, die in de arena was gebleven, kon tenslotte door het circuspersoneel worden bedwongen. Frederyk Tomke, een voormalige Poolse nazi-politiefunctionaris, naar wie de Poolse autoriteiten veertien laar had den gezocht, is zaterdag door de Recht bank van Lublin wegens oorlogsmisdaden tijdens de Duitse bezetting van Polen ter dood veroordeeld. Hij was schuldig bevon den aan het vervolgen en vermoorden van Joden, ontsnapte Russische krijgsgevange nen en Polen. Hij had persoonlijk tien personen gedood en was bij de executie van honderd mensen betrokken. Men heeft kortgeleden op de berg Katharine bij Blelberg, een plaatsje dat aan de grens tussen Oostenrijk en Joego slavië ligt, de rest van een voorhistorische stad gevonden, zo is zaterdag in Klagen- furt meegedeeld .Deze stad moet vóór 1.000 Jaar voor Christus gebouwd zijn. Een commissie van onderzoek, door de regering van Ghana ln het leven geroe pen. heeft vastgesteld, dat vier personen, onder wie twee voormalige parlements leden. betrokken zijn geweest bil een samenzwering om premier Kwame Nkroe- mah te vermoorden Volgens 't onafhankelijke te Essen ver schijnende blad „Westdeutsche Allgemelne" heeft kanselier Adenauer, als voorzitter van de chrlstelijk-democratlsche unie, een onmiddellijk en diepgaand onderzoek van de gehele partij-organisatie bevolen, dit naar aanleiding van de dezer dagen uit gevoerde arrestatie van partijleden die van spionage voor Oost-Duitsland verdacht worden General Motors heeft bekend ge maakt in het najaar een begin te zullen maken met de produktie van een kleine auto. waarvan de motor achterin zal zit ten. in de trant van de Duitse Volks wagen en de Franse Renault-Dauphine. Deze auto. die „Corvair" zal heten, zal worden gebouwd door de G.M.-fabrieken In Michigan. Zoals bekend komt ook Ford met een kleine auto op de markt. In Puerto la Cruz in Oost-Venezuela, woedt een reusachtige ollebrand, die mil joenen liters olie bedreigt, de brand ont stond in een pompstation van de ollelei- dlngen ter plaatse. De brandweer uit Puerto la Cruz en omliggende steden schijnt het vuur onder controle te heb ben, maar als voorzorgsmaatregel heeft men 4.000 mensen die in de buurt wonen aangeraden het gebied te verlaten. Wijkgebouw Levendaal: Slotavond Ge ref. Jeugdverband. Otto Sternman draagt voor „Ik ben een neger". 8 uur nam, ZONDAG BIOSCOPEN Rex „Met bloed geschreven", 14 jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Strijd om het heelal". Trianon Pikant verlof in Parijs". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Meisjes ln gevaar", 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Llrïo „Zondaars in spijkerbroek" (Les tricheurs) 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2 30. 4.45. 7 en 9j15 u. Casino „Achter gesloten gordijnen" 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw. Rapenburg 73; Drie Haagse kunstenaars, tot eind Juni. Lakenhal; Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond. 15 uur nam. (tot 81 augustus). Jean Iavarone. moeder van zeven kinderen, heeft huilend bekend dat zij in januari de baby Lisa Rose Chlonchio uit een ziekenhuis in New York had ontvoerd. Tevoren had zij steeds verklaard onschul dig te zijn. Haar bekentenis volgde op de rechtstreekse vraag van de rechter waar om zij de baby had ontvoerd. Zij zal we derom psychiatrisch worden onderzocht. Voor het eerst ls bij de Amerikaanse strijdkrachten een negerofficier voorge dragen voor de tijdelijke rang van gene- raal-majoor. Het is Benjamin Davis, plaatsvervangend stafchef operaties bij de Amerikaanse luchtmacht in Europa met hoofdkwartier in Ramstein, West-Duits- land. In Algiers is vandaag bekend ge maakt, dat bij operaties in het departe ment Oran 20 opstandelingen zijn gedood. Bij operaties nabij Constantlne sneuvelden 17 rebellen. Te Medea, ten zuiden van Al giers, zijn de Fransen nasporingen begon nen naar twee Mohammedaanse gemeen teraadsleden die zondag door opstande lingen zijn ontvoerd. VAN DINSDAG 26 MEI: Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 De Dou che. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d, kind. 10.15 Lichtbaken, caus. 1C.30 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuimb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13j15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Amus muz. 14.00 Pianospel. 14.25 Gram. 14.36 V. d. vrouwen v. h. land. 14.45 Gev. progr. 16.00 V. d. zieken. 16 30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Bui tenleven op CuraQoa. caus door Loes van der Steen. KRO: 18 00 Amateursprogr. 18.20 KVP, pol. caus. 18.30 RVU: De weg der filosofie van twijfel tot zekerheid, door prof. dr. C. A. van Peursen: Tweede lezing: Des cartes. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sport- praatje. 19.35 Gram. 20.30 Omr.ork.. koor en sol. 21.30 Van rups tot vlinder, caus. 21.55 Instr. kwart. 22.15 Vlooi en piano. 22.45 Avondgebed en liturg.kal. 23.00 Nws. 23.00 Lichte miuz. 23.3524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO; 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Hammondorgelspel. 11.15 V. d zie ken. 12.00 Jazzmuz, 12.20 Regeringsuitz.: Landb-rubr.: Huishoudelijke voorlichting voor de vrouw op het platteland. 12.30 Land- en tulnbmeded. 12.33 Metropole ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Kamer- muz. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Kamermuz. 15 55 Gram. 16.00 Stu deren en genezen, caus. 16.10 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. AVRO: 18 00 Nws. 18.15 Gram. 18.20 In strument. kwint. 18.55 Paris vous parle. 19 00 V. d. kleuters. 19.05 Cabaret. 20.00 Nws. 20 05 Radio-revue. 21.05 Progr. over Hamburg. 2135 Gram. 21.45 Act. 22.00 Fllmpraatje. 22.15 Koorzang. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 New York calling. 23.2124.00 Moderne muz. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. 20.20 Tekenfilm. 20.3022.15 Filmprogr. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricketrep. 12.25 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.55 Cricketuitslagen. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Cricketrep. 15.30 Hoorsp. 16.00 The Bxalns Trust. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber, 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Gram. 19.30 Klankb. 20.00 Ge- var. muz. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 At home and abroad, caus. 21.45 Donderdagavondcor.c. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. 23.06-23.36 Planorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Cricketrep. 13.30 Nws. en gram. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Cricket rep. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitslagen v. races en orgelspel. 17.15 Pia nospel. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport, 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. muz. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork .conc. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.00 Concertante muz. 17.00 Nws. 17.45 Operaconc. 19.00 Nws. 19.20 Volks liederen. 19.55 Hoorsp. 20.55 Tagebuch elnes Verschollenen, liederencyclus. 21.45 Nws. 23.30 Moderne kamermuz. 24.00 Nws. 0-101.00 Dansmuz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.10 Solls- tenconc. 14.40 Romantische muz. 17.00 Kamermuz. 17.25 Gram. 19.16 Knapen koor. 20.00 Kamermuz. 23.13 Gram. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Idem. 16.30 Vlaamse muz. 17.00 Nws. 17.10 Zang en plano. 17.45 Boekbespreking. 18.00 V d. Jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Caus. 19.40 Gram. 19.50 Syndlkale kron. 20.00 Nationaal ork. en sol. 22.30 Nws. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 12.15 Planomuz. 12.30 Chansons. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.45 Omr. ork. 15.30 Gram. 16.05 en 16.30 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Nationaal ork. en sol. 22.30 Gram. 22.55 Nws. Advertentie. dealer: GEBR. HUISMAN Hosewoerd 66—68, tel. 22962, Leiden Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werf park 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Geopend: Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807. Bi) geen gehoor bU Cw halsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ■s ■sa t dg <D .3 es Den Helder regen n 1024 10 10 Ypenburg zwaar bew. nno 1023 11 10 Vlissingen geh. bew. no 1024 11 10 Eelde zwaar bew. wet. 1024 11 10 Twente half bew. no 1023 8 5 De Bilt zwaar bew. ono 1024 10 9 Eindhoven geh. bew. n 1024 8 8 Z.-Limburg geh. bew. n 1023 8 7 1 t B •a Helsinki licht bew. w 3 9 0.5 Stockholm zwaar bew. zzw 2 11 0 Oslo onbewolkt ozo 1 14 0 Kopenhagen lioht bew. ozo 4 10 0 Aberdeen geh. bew. windstil 8 0 Londen geh. bew. no 6 9 0 Amsterdam zwaar bew. n 3 11 0 Brussel geh. bew. n 2 9 0 Luxemburg onbewolkt nno 5 11 0 Parijs licht bew. n 7 11 0 Bordeaux geh. bew. w 1 14 0 Grenoble regen windstil 14 1 Nice zwaar bew. nnw 2 15 0 Berlijn licht bew. o 3 12 0 Frankfort onbewolkt nno 3 13 0 Münohen onbewolkt ono 2 9 0 Garmisoh. P. onbewolkt windstil 7 0 Zürich onbewolkt nno 1 9 0 Genève zwaar bew. nnw 2 14 3 Locarno regen o 1 13 3 Wenen onbewolkt wzw 1 10 0 Innsbruck onbewolkt w 1 10 0 Rome onbewolkt windstil 17 0 Ajacclo zwaar bew. ono 3 13 0 Madrid onbewolkt windstil 12 0 Mall or ca half bew. windstil Algi.rs zwaar bew. wzw 3 17 8

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2