DULLES (71 JAAR) GISTEREN IN WASHINGTON OVERLEDEN WEERBERICHT Ministerieel overleg in Genève dientengevolge op woensdag en donderdag a.s. uitgesteld Herter, Selwyn Lloyd en Couve de Murville naar de begrafenis Fataal einde van overmoedige rit PREMIER KROESJTSJEF IS NAAR ALBANIË VERTROKKEN Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 25 MEI 1959 No. 2975! LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ROEM- ZUlDSLAVlEI jSkoefari? -GRIEKÊNt: ZUIDSLAVIÊ Durazzo, Ëjba&ri GRIEKENL. CARPRESSJ De Amerikaanse oud-minister van Buiten landse Zaken John Foster Dulles is gisteren op 71-jarige leeftijd in het Walter Reedhospitaal in Washington, waar hij met een korte onderbre king sinds 10 februari j.l. werd verpleegd, zacht in zijn slaap overleden. Het tijdstip van zijn heen gaan was 7.49 uur; zijn vrouw, zijn twee zoons John en Avery, zijn broer Allen en zijn zuster Eleanor waren aan zijn sterfbed. Toen Dulles vorige maand als minister aftrad omdat zijn ge zondheid hem niet toeliet zijn arbeid voort te zet ten, benoemde president Eisenhower hem tot zijn speciale adviseur op het gebied van buitenlandse Onze Reisredacteur, W. L. Brugsma, telefoneerde ons heden uit Genève: Het overlijden van Dulles zal de ministersconferentie zeker een week extra kosten, hoewel er officieel slechts op woensdag en donderdag geen zitting zal zijn vanwege het heengaan van de oud-minister. Vandaag zouden de ministers nor maal bijeenkomen, maar morgen zal er slechts een korte zitting zijn om Herter, Selwyn Lloyd en Couve de Murville (en misschien Gromyko) gelegenheid te geven om woensdag tijdig ter begrafenis te zijn in Washington. Vrijdag komen de ministers weer bij elkaar, maar daarop volgt onmiddellijk het weekend-reces. Dit uitstel is daarom zo belangrijk, omdat de conferentie juist deze week de fase van het geheim overleg zou ingaan. Men vraagt zich bijv. af wat het effect zal zijn op het overleg in Genève van het contact, dat de ministers alsmede de Bonds kanselier Adenauer, die ook naar de Amerikaanse hoofdstad gaat met Eisen hower zullen hebben. Men acht het mogelijk, dat dit de zaken niet zal ver gemakkelijken. zaken. De president noemde Dulles bij die gele genheid „een hecht bolwerk" van de V.S. tegen de kuiperijen van het imperialistische commu nisme". Enige dagen geleden verleende Eisen hower hem nog de „Medal of freedom", de hoogste burgerlijke onderscheiding in de Ver. Staten. De president is terstond na het bericht van Dulles' overlijden uit Gettysburg in Pennsyl vania naar Washington teruggekeerd. Het stoffe lijk overschot zal woensdag met militaire eer op de nationale begraafplaats Arlington in Virginia ter aarde worden besteld, waar het zal rusten naast dat van de helden van de Ver. Staten. Slechts weinigen van zijn voorgangers op de ministerpost hadden ook zoveel kritiek te verduren van eigen bondge noten zowel als van de tegenstander. Men verweet Dulles dikwijls een te starre benadering van de internationale problemen, in het bijzonder de tegen stelling tussen Oost en West, en een teveel in eigen hand houden van het State Department. Maar zelfs zijn bit terste tegenstanders erkenden zijn intel lectuele gaven en gevatheid, zijn nim mer aflatende ijver, zijn moed en grote kennis en ondervinding. Diplomaten, parlementsleden en journalisten stonden telkens weer versteld over zjjn werk kracht en bekendheid met de kleinste bijzonderheden van de hangende kwes ties. Altijd heeft Dulles het volledige ver trouwen genoten van president Eisen hower, die dan ook kennelijk ten zeerste bewogen was toen hij op 15 april 1959 van het aftreden van Dulles als minister van Buitenlandse Zaken mededeling deed. nadat gebleken was, dat zich bij deze een nieuwe aandoening van kan ker, in de nek, had voorgedaan. Meermalen verklaarde Eisenhower, dat hij Dulles als de grootste minister van Buitenlandse Zaken beschouwde die de V.S. ooit hadden gekend. Doordat Eisenhower in zo grote mate op zijn minister steunde wat de kwesties van Amerikaanse buitenlandse politiek be trof, kon Dulles diplomatieke beslissin gen van verstrekkend beland nemen. Vlak voordat in het begin van dit jaar de nieuwe aanval van kanker zich bij Dulles openbaarde werd van gezagheb bende zyde gezegd, dat Dulles besloten had tot een meer plooibare houding bij onderhandelingen tussen Oost en West. De eerste gelegenheid om hiervan bewijs te geven zou hij gekregen hebben op de conferentie van ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier, die op 11 mei 1959 in Genève begon. Doch niet hij, maar zijn medewerker Christian Herter ging als zijn opvolger de V.S. op die conferentie vertegenwoordigen. Onze Reisredacteur telefoneerde ons over de reactie op Dulles' overlijden in Genève In het „Huis van de pers", waar hon derden correspondenten gistermiddag bijeen waren, was iedereen diep onder de indruk. Hoewel het nieuws allerminst onverwacht kwam, konden de interna tionale commentators, die zo vaak en zoveel bittere dingen over het beleid van Dulles hebben gezegd, het toch moeilijk venverken, dat het Westen het voortaan zal moeten stellen zonder deze moedige en markante staatsman. Men zie ook elders in dit blad. Vlaggen halfstok Van morgenmiddag twaalf uur tot kort voor de rouwdienst op woensdag zaï het stoffelijk overschot van Dulles in een kapel van de Nationale kathe draal in Washington liggen opgebaard. Gisteren heeft president. Eisenhower in een proclamatie tot het Amerikaanse volk medegedeeld, dat de vlaggen van alle openbare gebouwen halfstok zullen hangen tot de begrafenis voorbij is. Wolkenvelden De Bilt venvacht van heden- tot mor genavond op de meeste plaatsen droog weer met van zee binnendrijvende wol kenvelden, maar morgen overdag ook opklaringen. Vannacht zwakke, morgen overdag matige tot vrij krachtige noord westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 MEI Zon op: 4.33 uur; onder: 20.42 uur. Maan op: uur: onder 8.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.49 en 18.18 uur. Laag water te 1-34 en 14.00 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's). Functionarissen van het Witte Huis wezen erop, dat een officiële begrafenis als van Dulles verschilt van een natio nale begrafenis, die over het algemeen alleen aan presidenten en vice-presiden- ten in functie wordt toegekend. De ker kelijke begrafenis geschiedt volgens de regels van de Presbyteriaanse Kerk waarvan Dulles zijn leven lang een actief lid is geweest. Alle radiostations in de V.S. onderbraken gisteren hun programma's om het nieuws bekend te maken Ook in vele protestantse kerken Dulles was een belangrijke figuur in de protestantse kerken in de V.S. en daarbuiten werd het overlijdensbe richt voorgelezen. Veel kritiek, maar ook zeer grote waardering John Foster Dulles, die de 53ste minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten was. heeft in de jaren van zijn ambtsvervulling als zodanig meer gereisd dan enige andere staatsman van zijn tijd. Zowel in Washington als overal elders ter wereld heeft deze voorman van zijn Republi keinse party en vooraanstaand Presby teriaan. die er een geheel eigen vorm van diplomatie op na hield, de christe lijke kruistocht tegen het communisme gepredikt. Totdat in februari j.l. zyn kwaal, kanker, opnieuw de kop opstak, toonde deze staatsman met zijn strenge voorkomen zich onvermoeibaar bij het maken van vliegreizen over de gehele aardbol ter versterking van het Westerse bondgenootschap. Grote suikerfabriek voor Iran besteld Ten behoeve van een omvangrijk ont wikkelingsprogramma in het gebied van Koezestan in Iran hebben de Verenigde Machinefabrieken N.V. (Stork en Werk spoor) de opdracht gekregen voor de levering en de bouw ter plaatse van een complete rietsuikerfabriek met raffina derij met een produktie van circa 300 ton suiker per dag. Met deze opdracht is een bedrag van enkele tientallen miljoenen guldens ge moeid. Bij het ontwikkelingsprogramma be hoort een irrigatieproject, waaraan Ne derlandse firma's medewerken. Stork Hengelo ontving hiervan reeds de be stelling op 17 grote irrigatiepompen aangedreven door dieselmotoren. Engeland verruimt handel met Moskou Engeland en de Sovjet-Unie hebben zondag in Moskou een handelsakkoord met een looptijd van vijf jaar ondertekend. De Britse minister van Handel, Sir David Eccles, die de delegatie uit Londen leidde, verklaarde dat het akkoord, dat op 1 juli van kracht wordt, zal leiden tot aanzienlijke toeneming van de handel tussen de twee landen. Hij zei, dat de waarde van de Russische aanko pen de huidige inkomsten in pon den sterling van de Russen zullen overtreffen. Voor zover dit nodig is zal echter de Britse overheid exportkredieten verschaffen. Minister Eccles verklaarde dat de looptijd van het verdrag het vertrou wen van de Britse regering in de han del met de Sovjet-Unie weerspiegelt. Normaal sluit Engeland handelsakkoor den met een looptyd van drie jaar. Hoewel Sir Eccles meedeelde dat het akkoord op 1 juli zal ingaan, maakte Tass bekend dat dit onmiddellijk het geval zal zyn. Als gevolg van de over eenkomst zal men voor het eerst Rus sische horloges, auto's, camera's, mu ziekinstrumenten en speelgoed op de Britse markt zien. Voorts vallen ge bruikelijke handelsartikelen als hout, graan, huiden en ook wodka, lucifers en kaviaar onder het akkoord. Rusland heeft o.m. belang bij de invoer van ka pitaalgoederen als een chemische en een bandenfabriek, een suikerraffinaderij en levensmiddelenfabriek. Binnen een week zal Engeland een witboek over het akkoord uitgeven. Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend nog: De totale Russische boodschappenlijst voor het gehele Westen bedraagt 600 miljoen pond sterling. Engeland hoopt hiervan een belangrijk aandeel te krij gen. Vorig jaar bedroeg de Engelse export naar de Sovjet-Unie 25 tot 30 miljoen pond sterling. De Russische uitvoer naar Engeland had een waarde van 57 miljoen pond sterling. De ver wachting is, dat de Brits-Russische han del in het eerste jaar met een derde zal toenemen. Prinses Beatrix kreeg zaterdag middag. nadat zij het jeugdhuis „De Heuvel" te Rotterdam had ge opend, tijdens het défilé van de jeugdzorgafdelingen letterlijk een bloemetje aangeboden van dit klei ne meisje. Verkeer eiste weer slachtoffers Leidse kelner hij De Kaag aangereden Gisterochtend in alle vroegte stapten vier Tilburgse jongelui in een overmoedige bui in een op de Markt geparkeerde personenauto. Geen van hen bezat een rijbewijs. Toch snorde de wagen even later weg, de dood tegemoet. In snelle vaart reden de vier jongelui door de Bommelerwaard. Om ongeveer tien over half twee hadden zij de auto „geleend", omstreeks drie uur vloog de wagen in volle snelheid tegen een boom op nabij het dorpje Well. De wagen werd totaal vernield en stortte van de hoge dyk naar beneden. Eerst twee uur later vond een veehou der, die ging melken, de verpletterde auto met de vier zwaar gewonden. Een Uiteenlopende veronderstellingen over het doel van bezoek, dat twaalf dagen duurt Premier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie is hedenochtend uit Moskou vertrokken voor een officieel bezoek van twaalf dagen aan Albanië. Waarnemers in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado zijn ervan overtuigd, dat dit bezoek op de een of andere wijze verband houdt met de campagne van Moskou tegen de „ideolo gische dwalingen" van Moskou. Dit bezoek zal het definitieve bewijs leveren of het Kremlin van plan is een „wapenstilstand" af te kondigen wat zijn strijd tegen het „Titoïsme" betreft. In elk geval verwachten zowel Joegoslavische als Weste lijke waarnemers in Belgrado „enige bomexplosies" van dit bezoek. De Albaanse hoofdstad Tirana is feestelijk versierd en er hangen overal grote portretten van Marx, Lenin en andere Russische en Albaanse leiders. Russische aanvallen op Tito zijn verminderd Zoals bekend heeft de Albaanse com munistische party onder leiding van Enver Hoxha, die als stalinist bekend staat, altyd in de voorste gelederen ge staan in de strijd tegen Joego-Slavië. Maar al meer dan een maand geleden zijn de Russische bladen en radiosta tions begonnen hun hevige aanvallen op Joego-Slavië stop te zetten. Deze aan vallen behoorden voor die tyd tot het dagelijkse „menu" van de Russische pers en radiostations. Ook de andere landen van het communistische blok gaan de laatste tyd minder heftig te keer tegen het Joegoslavische regime, met uitzondering echter van Albanië, dat via Radio-Tirana de Joegoslaven blijft aanvallen. Men acht het echter ook mogelyk dat andere motieven tot dit bezoek van 1 Kroesjtsjef hebben geleid. Zo is het mo gelijk dat de Russische premier dit ver blijf van twaalf dagen in het minst be langrijke land van het oostelijke blok zal aangrijpen om de wereld zijn „on- tot^e'conferentte 'irTcienève ^Ook^acht men het Illet uitgesloten dat Kroesjtsjef tot ae conierentie in ueneve. ook acnt m Albanië met de „sabel gaat rinkelen" om het Westen te waarschuwen. In dit verband acht men het mogelijk, dat hij zal dreigen met de vestiging van Rus sische raketbases in Albanië, gericht tegen Italië en Griekenland. Tenslotte zou het kunnen zijn dat de Russische premier bezorgd is over de binnenlandse moeilijkheden van Albanië, het armste en meest primitieve land van het Sovjet-blok. Albanië vordert maar langzaam met de opbouw van zyn industrie en is daarbij geheel afhanke lijk van Russische steun. De levensstan daard in Albanië is de laagste van de Balkanlanden. tmi Olieieiding 4 Petroleum Spoorweg 18-jarige student lag voor de wagen. Kennelijk was hy eruit geslingerd. Voor hem kwam de hulp te laat. Hij overleed ter plaatse. Ook voor het leven van een andere 18-jarige inzittende wordt ge vreesd. Zijn twee 19-jarige vrienden werden zwaar gewond. Slechts één van hen was bij kennis, toen het viertal werd gevonden. Alle slachtoffers zyn IJSlCind nGCItlr niet deel Cldn naar het ziekenhuis „St.-Joannes de Deo" in 's-Hertogenbosch vervoerd. Atlantisch COngreS Het verkeer heeft in de afgelopen dagen nog meer mensenlevens geëist. IJsland zal met deelnemen aan het Gisteravond werd ook een Leidenaar het Atlantisch congres van de landen van slachtoffer van een verkeersongeval. Het Noordatlantische Verdrag N.A.V.O. ongeluk gebeurde op de K«ks»eg Am- dat de volgende maand te Londen wordt sterdamDen Haag ter hoogte van De gehouden. Kaag. Volgens de politie van Haarlem- De IJslanders achten het niet moge- mermeer werd de 57-jarige Leidse kelner lijk aan een dergelijke bijeenkomst in W. J. Lancel bü het achteloos overste- de Britse hoofdstad deel te nemen, ter ken van de rijweg naar de bushalte door wijl Engeland zijn Marine gebruikt om een personenauto, komende van de rich- i iJslands visserij grenzen te schenden, ting Den Haag. gegrepen en op slag j onwettig vissen voor zijn kusten te be- gedood. J schermen en daardoor IJslands bes'aan te bedreigen .aldus een IJslandse ver klaring;. Slot pag. 2 „Ontstellend aantal misdaden in de V.S.", Minister van Justitie Rogers, ernstig ongerust „Het aantal misdaden in de Verenigde Staten is ontstellend en het kost het Amerikaanse volk ieder jaar 20 miljard dollar (76 miljard gulden) om deze mis daden te bestrijden. Slechts onze na tionale defensie is duurder". Dit heeft de Amerikaanse minister van Justitie, William Rogers, zondag in een brief aan de voorzitters van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden (resp. vice- president Nixon en Sam Raybura) mee gedeeld. De jaarlijkse toeneming van het aan tal misdaden dat in de V.S. wordt be gaan ,is vier maal zo groot als de toe neming van de bevolking, aldus Rogers. Hij drong er op aan nieuwe wetten uit te vaardigen om de toenemende mis dadigheid te bestrijden. Ook burgerlijk huwelijk van Prins Albert in Rome De moeilijkheden, veroorzaakt door de kritiek in België togen het feit dat het huwelijk van Prins Albert alleen kerke lijk zou worden ingezegend, schijnen uit de weg te zyn geruimd. Naar in bepaalde Belgische kringen verluidt, zou men hebben besloten dat de kerkelijke plech tigheid in de Sint Pie ter zal worden voorafgegaan door een burgerlijke hu welijkssluiting in de Belgische ambas sade te Rome, waarbij de ambassadeur als ambtenaar van de burgerlijke stand zal optreden. Dat deze burgerlijke huwe lijkssluiting aan het kerkelijk huwelijk zou voorafgaan, is echter in bevoegde kringen te Brussel met stelligheid tegen gesproken. Betoging in Londen tegen immigratie van kleurlingen De Londense politie heeft gisteren op Trafagar Square versterkingen aan la ten rukken om gedurende een betoging tegen de immigratie van kleurlingen op alles voorbereid te zijn. De bijeenkomst, die georganiseerd werd door het „Ver bond ter verdediging van de blanken" en een extremistische organisatie, die zich de ..Nationale arbeiderspartij" noemt, verliep zonder ernstige ongere geldheden. Tegenstanders van de beto gers bespotten hen door het brengen van de fascistische groet en met uitroe pen als „geen rassenscheiding in Enge land". Meisje uit Oegstgeest in Katwijk/Rijn verdronken Gistermiddag te omstreeks vier uur is het dertienjarige meisje Rudi v d. Luit uit Oegstgeest, dat met enkele vriendinnetjes het gemeentelijk recrea tiegebied „De Pan van Persjjn" in Kat wijk aan den Rijn bezocht, tijdens het zwemmen in de vijver van de grote bosweide verdronken. Na lang dreggen werd eerst 's avonds om half negen het stoffelijk overschot van het slachtoffer gevonden. In verband met dit verdrinkingsgeval wordt er van de zijde van de politie de aandacht op gevestigd dat het zwem men ter plaatse, door de steil aflopende bodem van de vijver, uiterst gevaarlijk is. Bovendien is het verbodem zich al daar ln het water te begeven.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1