Laatste nieuws JONGEDAME STADSNIEUWS „Zijlkwartier" in Leiderdorp lieeft een eigen clubgebouwtje De ivatervergiftiging in Rijnland iverd veroorzaakt door endrin GS.W.V. bestudeert problemen vrijere lonen en korter werken MAANDAG 23 MEI 1959 Neomist C. van der Westen droeg eerste mis op Gisteren heeft de neomist C. M. van der Westen, nada.t hij zaterdagmorgen door de bisschop van Rotterdam in de kathedrale kerk in de Maasstad tot priester was gewijd, in de parochiekerk van St.-Joseph aan de Herensingel zijn eerste H. Mis gecelebreerd. Hij werd daarbij geassisteerd door zijn broer, fa ther P. van der Westen en kapelaan J. A. M. van Adrichem. Father Van der Westen hield ook de feestpredikatie. Zaterdagavond was de jonge priester feestelijk ingehaald. Na een kort lof werd een serenade voor de pastorie ge houden. Gistermiddag had in zijn ouder lijke woning aan de Waldeck Pyrmont- straat 74 een drukbezochte receptie plaats, waarbij vele geschenken werden overhandigd. Daarna werd in de kerk aan de Herensingel een plechtig danklof opgedragen. Druk bezochte receptie Leidse Sleutelloge De Leidse Sleutelloge van de Indepen dent Order of Odd Fellows hield zater dag in het Prytaneum een receptie, ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum. De Leidse Sleutelclub splitste zich in 1934 af van een Haagse Sleutelclub van de Haagse Loge. De Order of Odd Fel lows stamt uit Engeland. Ze had oor spronkelijk een maatschappelijke instel ling. Naar Amerika overgebracht, begon nen deze loges zich daar meer op etisch terrein te bewegen. De Nederlandse Jurisdictie werd tach tig jaar geleden gevestigd en daar ze uit Amerika naar ons land kwam, is ze over wegend etisch georiënteerd. Ze is een integrerend onderdeel van de wereldor ganisatie van de IOOF. De leden hebben, waar ook ter wereld, toepang tot de lo ges en kunnen bij moeilijkheden op hulp rekenen, zoals in de oorlogsjaren velen hebben mogen ondervinden. De gemeenschap van de Odd Fellows is gegrond op vriendschap, liefde en waarheid en tracht o.m. de gedachte van de verbroedering van de mensen alge meen ingang te doen vinden. Zeer velen kwamen het jubilerende be stuur gelukwensen, in het bijzonder het dagelijks bestuur, de heren H. W. Pel grim, voorzitter, P. Hogendoorn, secreta ris en W. Verstraten, penningmeester, alsmede de ondervoorzitter, de heer J. W. Harting Jr. Namens de jubileumcommissie sprak de heer J. H. van der Kloot, die zijn gelukwensen vergezeld deed gaan van de aanbieding van een grammofoonplaat ten gebruike in de bijeenkomsten. LEIDERDORP De burgemeester houdt woensdag avond van 6.30 tot 7.30 uur spreekuur en dus niet des morgens. OEGSTGEEST Zaterdagmiddag omstreeks half drie vond op de hoek van de Marelaan en de Hof'brouokerlaan een botsing tussen twee personenauto's plaats. Er ontstond slechts enige materiele schade. RAADSAGENDA De raad van Oegstgeest komt op woensdag 27 mei te 19.30 uur in de raadzaal bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw-be- noemde lid van de raad, de heer J. P. Brouwer; benoeming van een lid in de commissie overbruggingsuitkeringen aan pachters, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer J. den Ouden (B. en W. bevelen aan de heer P. van Nieuwkoop)geven van namen aan de straten in het Flo raplan: aankoop van gronden in Oegst- geest-Noord van: a. erven De Vos, b. J. van den Hoonaard, c. gebr. Van Rijn, d. N.V. Homan Co; wijziging van de Destructieverordening; wijziging van e bepaling in het Ambtenarenregle ment inzake gratificatie bij ambtsjubi lea; huren van het gebouw „Irene" als tijdelijk gymnastieklokaal en tot be schikbaarstelling van een krediet voor de inrichting; aangaan van een geld lening, groot f. 60.000.voor de bouw van twee lokalen voor het v.g.l.o. der school Duinzicht; verkoop van grond aan de Piet Hein!aan hoek Hazenbos- laan aan de Stichting tot Oprichting en Instandhouding van Chr. Scholen te Oegstgeest e.o. voor de bouw van een kleuterschool: bouw van een openbare kleutersöhool; a. aankoop van het pand Deutzstraat 13, b. opzegging van de huur van het pand Deut-zstraat 16, c. verkoop van het pand Deutzstraat 13 aan G. Glasbergen. Duivenvoordetochten in Voorschoten weer een groot succes! Voor de vijfde maal zijn in Voor schoten de Duivenvoordetochten, wandelmarsen over afstanden van tien, vijftien en vijfentwintig kilome ter gehouden. Er werd ditmaal door 1500 wandelaars aan deelgenomen. Er waren in totaal veertig groepen. De heer M. Dirksen, voorzitter van de Voorschotense Sportraad, reikte de eer ste startkaart uit aan de heer Gieselen- bach uit Den Haag. die voor de vijfde maal de tocht op klompen ging onder nemen en deze opnieuw tot een goed einde bracht. Bij de start werden na mens Pro Juventute nog woorden van dank gesproken door mej. mr. Hijbroek, caar de baten van deze tochten ten goede kwamen aan Pro Juventute. De nestor onder de deelnemers was de heer Buurman uit Rotterdam, dde vijftien kilometer tot een goed einde bracht. De 71-jarige heer Oostveen uit Leiden was Vervolgens voerde de voorzitter van de Nederlandse Jurisdictie, grootsire Cle- witz, het woord. Na de gelukwensen van de Jurisdictie te hebben overgebracht, behandelde deze in z'n verdere toespraak dc belangrijkheid van de muziek voor de geestelijke ontwikkeling van de mens. De sleutelloges in Amsterdam, Rotter dam, 's-Gravenhage, IJmuiden, Alk maar en Utrecht hadden elk een verte genwoordiging gezonden en voorts wa ren er gelukwensen uit het gehele land binnengekomen. Enkele sprekers hadden een maatschappelijk bouwsteentje mede gebracht voor de opbouw van de tempel of voor een aanverwant doel. Mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt bracht de felicita ties over van de Vereniging van Leidse Industriëlen. Ook de Leidse Vrijmetse laarsloge ,,La Vertu" had een vertegen woordiger afgevaardigd. ZLC VIERDE 30-JARIG BESTAAN Het 30-jarig bestaan van ZLC heeft zaterdag zijn sluitstuk beleefd met een zeer geslaagde feestavond in het St.- Antoniusclubhuis. Na het openingswoord van de Voorzitter der Jubileumcommis sie, waarin hij de genodigden en in het bijzonder de heer Swagers, erelid van de vereniging in het zonnetje had gezet, werd het geschenk van de leden, een mooie medaillekast, aan het bestuur overhandigd. Hierna was het woord aan Frans du Mee en zijn gezelschap, die het publiek een vlotte en zeer geslaagde avond be zorgde. Hij bracht een prima cabaret, dat bij het publiek zeer in de smaak viel, getuige het geestdriftige applaus. Na de gebruikelijke tombola, werd de avond besloten met een gezellig bal on der leiding van de heer van Wijk, waar bij de muziek werd verzorgd door The Rhytm Boys van Henny Chouffour. ZLC kan terugzien op een zeer ge zellige feestavond, die een vlot verloop heeft gehad. De Buurt, en Speeltuinvereniging „Zijl- kwartier" had zaterdag een feestelijke middag. Op het speelterrein kon een eigen clubeebouwtje in gebruik worden genomen. Het is wel niet groot, doch kan uitstekende diensten bewijzen aan het speeltuin- en clubwerk. Er zijn twee kamers en een keukentje. In de ene ka mer zullen de diverse clubs een onder dak vinden en in het andere is wat ruimte georganiseerd voor de administra tie. terwijl ook deze ruimte, evenals de andere, gebruikt kon worden als kleed ruimte voor de korfballers, die op de grote grasmat spelen. Het ZijlkwarHer is een prachtige aanwinst rijker geworden. Het gebouwtje is geschonken door de directie van de N.V. Vereenigde Touw- fabrieken. Het stond op een andere plaats en werd dus eerst afgebroken en later weer opgebouwd door leden van de speeltuinvereniging. Het werd keurig in de verf gezet en het damescomité zorgde voor de aankleding met vrolijke frisse gordijntjes en aardige kleedjes op de ta fels. Burgemeester K. van Diepeningen heeft met een hartelijke toespraak het clubgebouw geopend en daarbij gewezen op het belang van een goede buurt, en speeltuinvereniging in het zich steeds uitbreidende Zijlkwartier. Na de officiële opening werden er spelen voor de kin deren gehouden. De foto toont het kleine, maar aardige en zeer doelmatige clubgebouw. (Foto L.D.'Van Vliet) Scherpe nota van Moskou aan Bonn (Van onze correspondent in Bonn) De Sovjet-Unie zond het afgelopen weekeinde een scherpe nota van goed achthonderd woorden aan West-Duits- land als antwoord op de Westduitse nota van 9 mei jl. De Russen beweren dat in de Westduitse nota bevestigd wordt, dat de regering te Bonn de weg naar de atoombewapening reeds is gaan bewandelen. Volgens de Sovjets wil Bonn voorts geen vermindering van de internationale spanning. Uit dit alles maakt men in Bonn op dat van Rus sische zijde getracht wordt van tevoren de schuld van een mogelijk mislukken van het Geneefse overleg op de schou ders van de Westduitse regering te wer pen. De toon van de nota is daarbij zo scherp, dat zij af en toe grenst aan het onbehoorlijke en bepaald niet in over eenstemming is met wat diplomatieke gebruikelijk is. Inmiddels heeft de secretaris van de Oostduitse communistische partij en fei telijke machthebber in communistisch Oost-Duitsland, Ulbrioht, het afgelopen weekeinde te Oost-Berlijn voorgesteld een niet-aanvalsverdrag tussen Oost en West-Duitsland te sluiten. Hij di-ong aan op OostWestduits overleg te Ge- nève hierover. Raadsel thans opgelost (Van onze Haagse correspondent) De watervergiftiging in het Rijnland, waardoor duizenden vissen omkwamen, is veroorzaakt door endrin, een sterk insektendodend vergif. Endrin is aange troffen in de afvalstoffen, die zijn afge voerd naar de vuilstortplaats van de Rijkswaterstaat bij Gouderak, op de uiterwaarden van de Hollandsehe IJssel. Dat de duizenden vissen stierven aan het sterk giftige insecticide, is vastge steld in proeven, die in onbesmette aquaria op vissen zijn genomen. Het laboratoriumonderzoek, dat leidde tot de vaststelling van de ooi-zaak van de watervergiftiging, is ingesteld door het Rijksinstituut Zuivering Afvalwater, in samenwerking met het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Utrecht. Ir. F. J. Ribbius van het RIZA verklaarde hierover, dat de giftige insecticide wordt vervaardigd bij de chemische fabriek van Shell in Pernis. De Shell, die volle dig aan het onderzoek meewerkte, heeft inmiddels verzekerd, dat hernaling van het gebeurde zal worden voorkomen. Men heeft tot dusver van de zijde van de Shell nog geen verklaring gegeven van de wijze, waarop endrin op de vuil stortplaats kon terecht komen. Over het resultaat en het verloop van het onderzoek in deze vergiftigingsaf faire zal ir. Ribbius officieel rapport uitbrengen. Ir. Ribbius zal daarin mede de noodzaak tot uitdrukking brengen tot het treffen van wettelijke maatrege len, die herhaling moeten voorkomen. Voor de chemische fabriek van Shell en de andere chemische fabrieken in de omgeving van Pernis blijft inmiddels het verbod op vuilstorting van kracht. Over de juridische nasleep van de vergiftigingsaffaire deelde ir. Ribbius mede, dat er strafrechtelijk hoogst waarschijnlijk geen stappen kunnen worden gedaan tegen de er bij betrok ken fabriek. Nederland heeft nu een maal nog geen wet, die dergelijke ge beurtenissen uitputtend regelt en waar op de rechter zou kunnen terugvallen. Wel kan worden verwacht dat de door de vergiftiging en de daaruit voortge vloeide vissterfte gedupeerden door mid del van civiele procedures eisen tot schadevergoeding zullen indienen. Voorts moet het, volgens bij het onderzoek be trokken kringen, niet uitgesloten worden geacht, dat zal worden gepoogd de kos ten van het onderzoek op de chemische fabriek te verhalen. Het dagelijks bestuur en het algemeen bestuur van het Centraal Sociaal Werk gevers-Verbond hebben in hun dezer dagen gehouden vergaderingen o.a. aan dacht besteed aan de arbeidstijdverkor ting. Het dagelijks bestuur besloot met be trekking tot dit vraagstuk een bijeen komst te beleggen met de besturen van de aangesloten werkgeversverenigingen ter behandeling van verscheidene prak tijkvragen. Een te snelle doorvoering van arbeids_ tijdverkorting in de gevallen waar zulks met inachtneming van de door de SER aangegeven ricfhtlijnen verantwoord zou zijn, kan naar het oordeel van het alge meen bestuur van het C.S.W.V. leiden tot ernstige repercussies in bedrijfstak ken en ondernemingen waar arbeidstijd verkorting niet zonder invloed op het prijspeil zou kunnen worden doorge voerd. Het dagelijks bestuur heeft in zijn vergadering besloten in verband met het toenemend tekort aan arbeidskrachten in MARKTBERICHTEN AALSMEER, 23 mei C.V. Centrale Aal8m. Veiling G.A.: Pyrethrum 70130; Iris 40—100; Ixia 20—59; Lathyrus 45— 105; Colvlllel 100—175; Papaver 60—110; Ornlthogalum 70125; Gladiolen 100— 220; Campanula 4570; per bos. Clematis 40—110; Calla 10—28; Gerbera 10—33; Vlolieren 1016; Pioenen 817; Bouvar- dia 1855; Eremurus 1535 per stuk. Lelie 2056 per kelk. Anjers: rood 624, roze 6—20, wit 6—19, Orchid Beauty 20— 67. Rozen: Parel van Aalsmeer 1021; Geh. Duisberg 1021; Mad. Ofman 1026 Baccarat 2546 Nymph 2562. KATWIJK AAN DEN RIJN, 23 mei Groteneveillng: waspeen A export (per hist) 3.505; idem B export 2.605; idem blnneland 22.20; rabarber 1012; prei 10; sla-uien (per 100 bos) 910. ROTTERDAM, 25 mei Veemarkt: Aanvoer in totaal 1925; vette koelen en ossen 1195; varkens 730. Notering: Vette koelen le kw. 320—360, 2e kw. 298—320, 3e kW. 280292; varkens (lev. gew.) 175, 173, 171 per kg. de oudste deelnemer, die de 25 kilome ter voltooide. De eerste prijs, een legpenning ge schonken door Prins Bernhard, ging r.aar S.D.S. uit Den Haag, terwijl de wisselbeker werd veroverd door de chr. meisjesvereniging „Margriet" uit Voor schoten. Groepsprijzen 15 en 25 kilometer: 1. zilveren legpenning van de gemeente Voorschoten: S.D.S. Den Haag, 2. D.O.T. groep B. Oversohie, 3. familiegroep Ho gendoorn uit Hazerswoude. Groepsprijzen 10 kilometer: 1. „Mar griet". Voorschoten, 2. Amicitia. Kat wijk, 3. D.O.T.groep C, Oversehie, 4. De Swieten, Zoeterwoude, 5. 't Zwaantje, Hazerswoude. WARMOND RAADSAGENDA Dinsdag 26 mei a.s. zal de raad der gemeente Warmond in openbare verga dering bijeen komen. Op de agenda staan o.a. de volgende punten: verlenen van medewerking in de stichting van een bijzondere christelijke kleuterschool: beschikbaar stellen van een krediet voor aanschaf van een toga voor de ambte naar van de burgerlijke stand; uitbrei ding van de straatverlichting. WASSENAAR Schietwedstrijden met prijsuitreiking besloten De nationale schietwedstrijden, die de Wassenaarse verenigingen „Juliana" en „Wassenaarse Politie Schiet- en Sport vereniging" ter gelegenheid van hun veertigjarig bestaan in eendrachtige samenwerking organiseerden, hebben zaterdagmiddag in Huize Den Deyl een feestelijk slot gekregen door de uitrei king van de prijzen. De voorzitters van de beide verenigingen, de heer W. Val kenburg sr. en hoofdinspecteur C. B. M. Wolf, die woorden van dank spraken voor de prettige geest waarin de wed strijden werden voorbereid en gehouden. De heer Wolf reikten de prijzen uit aan vier leden, die sedert de oprichting de WPSS trouw zijn gebleven, n.l. de heren Van der Krogt, Sjouke, Stuiven- wold en Veldhuis als blijk van erkente lijkheid een fraai insigne uit. De voornaamste uitslagen van de wedstrijden waren: Korpswedstrijd, klasse A: 1. Loos- Brummen 234 pnt. Klasse B: 1. Eaarn en Omstreken 235 pnt; 3. Willem Teil. Brummen 234 pnt. Klasse B: 1. Braan en Omstreken II 227 pnt. Klasse C: 1. Haagse politie Sportvereniging 210 pnt. Hoogste korpsschutters resp. J. van Domselaar, Driebergen, 50 pnt, B. Mol, Baam 49 pnt en Van Kooten, Den Haag 49 pnt. Erekorpswedstrijd, klasse A: 1. me daille van H.M. de Koningin: Juliana, Wassenaar, 145 pnt; 2. medaille Com missaris der Koningin: Driebergen- Rysenburg 145 pnt. Klasse B: medaille Z.K.H. Prins Bernhard: Baarn en Om streken II, 139 pnt. Klasse C: 1. medaille burgemeester van Wassenaar Politie- sportvereniging Vlaardingen, 128 pnt. Personele wedstrijd, klasse A: 1. J. van Domselaar, Driebergen. 49 pnt. Klasse B: 1. F. v. d. Caay, Vlaardingen, 49 pnt. Klasse C: 1. W. Wierda, Amster dam, 48 pnt. Vaste baan wedstrijd, klasse A: 1. G. G. Schoonman, Brummen, 148 pnt. Klasse B: 1. B. Mol, Baarn 147 pnt. Klasse C: 1. M. Boitink, Baarn 140 pnt. Vrye baan wedstrijd, klasse A: 1. W. Valkenburg jr., Wassenaar. 90 pnt. Klasse B: 1.. J. Valkenburg. Wassenaar, 90 pnt. Klasse C: J. M. v. d. Caay, Den Haag, 89 pnt. Jubileumwedstrüd: 1. G. C. Sohoon- man, Brummen, 50 pnt. De heer J. van Domselaar uit Drie bergen won nog twee extra prijzen: de C. van Tol-beker voor het hoogste aan tal punten in korpsserie, personele serie en 3 vaste baanseries (totaal 247 pnt) en de Kasteel Oud-Wassenaar-lecr- medaille voor de hoogste schutter in korps cn erekorp.s tezunen. De heer Domselaar schoot in beide series het maximum van 50 punten! Advertentie. Op het AANNEEMBUREAU VAN ONZE ADVERTENTIEAFDELING is plaats voor een Leeftijd tenminste 18 jaar. Mulo- en type-diploma strekt tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties, vermeldende leeftijd, schoolopleiding, huidige werkkring en referenties te richten aan de directie van LEIDSCH DAGBLAD N.V., Witte Singel 1, Leiden (postbus 54). het. westen van het land opnieuw aan- daoht te besteden aan het vraagstuk van reisurenbetaling aan z.g.n. pendel arbeiders. Loonvorming Ook heeft men zich bezig gehouden met de vrijere loonvorming naar aan leiding van het SER-rapport. Enerzijds met. het oog op de in 1959 beschikbare ruimte voor vergroting van de bestedin gen, anderzijds in verband met de vooral in het westen van het land krapper wor dende arbeidsmarkt, achtte het dagelijks bestuur grote voorzichtigheid geboden met het Invoeren van een vrijer loon- beleid. Met name acht het dagelijks be stuur van belang dat eerst op centraal niveau overeenstemming wordt bereikt over de gedragsregels welke bij een meer gedifferentieerd maar tegelijkertijd ge coördineerd loonbeleid in acht dienen te worden genomen. WASSENAAR EERSTE H. MIS B. v. d. PLAS. In de feestelijk versierde parochie kerk van de H. Willibrordus in de Kerk straat heeft gisteren Bert van de Plas, priesterzoon van de parochie, zijn plech tige eerste H. Mis opgedragen. Zater dagmiddag, nadat de nieuwe priester in Rotterdam uit handen van de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen de H. Priesterwijding had ontvangen, werd de neomist plechtig ingehaald bij zijn ouderlijke woning in de van Heeckeren- straat. De heer G. A. van Leijenhorst bood namens de parochianen een geschenk aan: een enveloppe met inhoud, die door de neomist besteed zal worden voor het kopen van meubels in zijn toekom stige kapelaanskamer. 's Middags werd er in het Vereni gingsgebouw een zeer drukbezochte re ceptie gehouden en om 5 uur celebreer de de neomist een pleohtig danklof. Zwemvierkamp mei gasten Solingen De Sportvereniging WIK onderhoudt sinds verleden jaar vriendschappelijke relaties met zwemclub „Solingen Auf- derhöhe". Een groep Wassenaarse zwem mers en werd het Duitse en Nederlandse aan deze Westduitse stad, dit week-ein- de was een 35-tal leden van „Solingen" de gast van WIK Ter gelegenheid van dit bezoek werd zaterdagmiddag in het sportfondsenbad een zwemvierkamp ge organiseerd, waaraan behalve gasten en gastheren nog werd deelgenomen door de Haagse vereniging „ZIOS" en de Leidse vereniging „De Zijl", De vierkamp kamp, die veel belangstelling trok en een sportief en spannend verloop had, werd geopend met een welkomstwoord door de voorzitter van WIK, de heer A. Slui- mers en met het Duitse en Nederlandse volkslied, ten gehore gebracht door de muziekvereniging Excelsior. In de vierkamp bleek al spoedig, dat de Leidse zwemsters en zwemmers van De Zijl hun tegenstanders op alle num mers de baas waren. WIK, dat nog slechts over een zeer jeugdige zwemafdeling be schikt, kwam al spoedig op de onderste plaats. Om de tweede en derde plaats werd een spannende strijd gestreden tussen ZIOS en Solingen. De Duitse ver eniging won dit duel. De einduitslag van de vierkamp was: I. De Zijl, Leiden, 983.- sec.; 2. Solingen 1048.2 sec.; 3. ZIOS, Den Haag 1072,1 sec.; 4. WIK Wassenaar 1082.5 sec. De beste prestaties op de verschillen de nummers waren: 50 m. schoolslag dames: 1. C. Martijn (De Zijl) 42.3 sec.; 100 m. rugslag heren: 1. J. de Haas (De Zijl) 1.12.3; 50 m. vrije slag dames: 1. W. Teyn (De Zijl) 33.9; 100 m. schoolslag heren: 1. A. Plezier (De Zijl) 1.21.2; 50 m. rugslag dames: 1. I. van Oosten (De Zijl) 39.5; 100 m. vrije slag heren: 1. J. de Haas <De Zijl) 1.04.7; 4 x 50 m. wisselslagestafette da mes: 1. De Zijl 2.39.2; 4 x 50 m. wissel slagestafette heren: 1. De Zijl 2.19.6. Het zwemfeest werd besloten met een waterpolotoernooi, waarin ZIOS de beste resultaten behaalde door eerst De Zijl te kloppen met straf worpen na een 1—1 Adenauer naar V.S. Bondskanselier Adenauer zal met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, dinsdagmiddag naar Wash ington vliegen voor de begrafenis van Dulles. Dit heeft een officiële woord voerder vandaag in Bonn bekend ge maakt. NEDERLANDSE AUTO IN DUITSLAND VERONGELUKT TWEE DODEN EN TWEE GEWONDEN (Van onze correspondent) In de afgelopen nacht zijn, bij een ver keersongeluk op de Autobahn tussen Frankfort en Keulen, twee Nederlanders afkomstig uit Haarlem en Heemstede, om het leven gekomen. Twee vrouwelijke mede-inzittenden van de verongelukte wagen, zijn ernstig gewond in een zie kenhuis in Siegburg opgenomen. De overleden slachtoffers zijn de 21-jarige heer D. Bosch uit Heemstede en de 32- jarige heer A. R. de Mijttenaere uit Haarlem. Voor het leven van de 24-jarige mejuffrouw M. I. Slot uit Haarlem wordt gevreesd. Ernstig, maar niet levensge vaarlijk, gewond is de 25-jarige echtge_ note van de heer De Mijttenaere. Het ongeluk is, volgens de politie, gebeurd nadat de personenauto, waarin de Ne derlanders zaten, bij het inhalen van een vrachtauto met oplegger slipte en tussen de vrachtwagen en de oplegger schoof. De Nederlanders waren op de terugreis van een vakantie, die zij in Zwitserland hadden doorgebracht. De consul-generaal en de vice- consul van de Dominicaanse republiek te Miami, in de Amerikaanse staat Flo rida, een Amerikaanse zakenman en nog dertien personen zijn in staat van be schuldiging gesteld wegens onwettige wapenhandel, met het doel een expe ditiekorps op te richten, dat uit de Do minicaanse republiek naar Cuba had moeten vertrekken, om aldaar te pogen de regering Fidel Castro omver te wer pen. De politie van Miami heeft zater dagmiddag voor de tweede maal in de afgelopen twee dagen ,en auto aange houden, waarin wapens en munitie wer den vervoerd, bestemd voor Batista's aanhangers in de Dominicaanse repu bliek. Portugal heeft zaterdagavond in het toernooi om het Europese kampioen schap rolhockey te Genève de titel ver overd. De eindstand van dit toernooi was: 1. Portugal 6 pnt; 2. Spanje 4 pnt; 3. Italië 2 pnt; 4. Engeland 0 pnt; 5. Bel gië; 6. Nederland. spel en in de finale Solingen te verslaan met 51. Solingen, dat in de eerste ron de WIK met 50 geslagen had, bezette de tweede plaats, De Zijl de derde en WIK de vierde plaats Een polo-wedstrijd tussen damesteams van WIK en ZIOS leverde een 2—2 spel op. De prijzen wer den uitgereikt door de erevoorzitter van WIK, de heer J. van der Mast. Het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond heeft de dames Riek Leibrand (Amsterdam» en Rini de Wolf (Haarlem) aangewezen voor deelneming aan de Europese Turnkampioenschap- pen, die op 30 en 31 mei te Krakau worden gehouden. Het Belgische jeugdzevental heeft in Brussel met 65 van de Nederlandse waterpolojuniores gewonnen. De ruststand was 33. De Nederlan ders zagen viermaal een voorsprong door doelpunten van respectievelijk Wormgoor, Buys en Aalbers (2x) verlo ren gaan. Toen de Belgen met 43 de leiding hadden, moest Buys wegens neus bloedingen het water verlaten. WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 mei. Londen 10.61%—10.62%; New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.93—3.93%; Parijs 76.97%77.07%Brussel 7.57%— 7.57%; Frankfort 90.27 90.32%; Stock holm 72.93%—72.98%; Zürich 87.37%— 87.42%; Milaan 60.82%—60.87%; Ko penhagen 54.79%—54.84%; Oslo 52.99% —53.04%; Wenen 14.58—14.59; Ankara 3.76%—3.77V4; Praag 52.84^52.94; Lis sabon 13.23%—13.25%. BEURSOVERZiCHT Internationals vast Amsterdam, 25 mei De stemming voor de internationale waarden was vanmiddag in het alge meen aan de vaste kant. De handel was tamelijk levendig. Hiertoe droegen de laatste slotkoersen uit Wall Street bij. Het buitenland toonde enige belangstel ling voor de Philipsaandelen die op cir ca 640 een paar punten boven het slot- niveau van vrijdag j.l. uitkwamen. De eerste kwartaalcijfers van dit concern worden vanavond bekendgemaakt en de algemene beursopinie is. dat deze cij fers wederom prima resultaten te zien zullen geven. De arbitrage was in de Philipshoek vrij actief en aan de koop zijde. Stockdividenden waren goed prijs houdend. Naast Philips genoten AKU's een flinke belangstelling bij oplopende koersen. Op 316% bedroeg de koerswinst circa 3 punten t.o.v. vrijdag. De gunsti ge perspectieven voor het concern, blij kens mededelingen uit de onlangs ge houden jaarvergadering, beginnen op de koers van de aandelen van het rayon concern vruchten af te werpen. Unile vers bleven wat achter en waren eerder een tikje lager. Kon. Olies hielden zich goed en veranderden niet veel t.o.v. de vorige slotprijs. De aandelen noteerden boven pariteit New York. De KLM-pa- pieren werden vrijwel onveranderd gead viseerd. In de Scheepvaartafdeling viel niet veel te beleven. De stemming was hier ongeanimeerd en koersveranderin gen van enige betekenis kwamen niet voor. Van de Cultures lagen HVA en Deli vrij vast in de markt. Op de Staats- fondsenmarkt trad een herstel in voor de nieuwste 4 1/4 Staatslening die werd verhandeld op 98 tot 98 1/8. glaasje Beurs van Amsterdam Maandag 25 mei ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% lOOfg 1001* Ned '59 4% 1007/s 1001? Ned '53 3% 95 :s 95% Grootboek obl 3% 81% Ned '47 3% (3) 91% 921* Ned '51 3% 95% 9534 Ned '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 93% 93% Ned '48 3% 88L 87% L Ned '54 3% 88% 881V Ned '55 I 3% 88% 88 Ned '55 II 3% 9-1 %L 91% Ned '37 3 89 89ft Dollarlng '47 3 92 91% Investeringscert 3 97% 97% Ned 62-64 3 97% 98 Indlë '37 A 3 92% 92% Grootboek 46 3 90fjj Ned WB 6% lllfi 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind B 41 40% Nat. Handelsbank 153% 153 Ned HandelmU 225 226 Arast Rubber 87% 87% H.VA141% 143% Senembah177 177% A.K.U313%e.d. 317 Berkel's Patent (v.) 271 275 Calve Delft cert585% 585% Dell Mij.en (Ver.) 159.8O 159.85 Kon Pap v Gelder 238 234% Hoogovens eet 497% 499 Müller en Co N. B 315 328 Ned. Kabelfabr 410 422 Philips 638 641% Philips pref 264% 265 Unilever g62y SS2>A Wilton Feyenoord 207% ooq BUiton 2de r 256% 259% Dordtse Petr gew. 728 ex d. 727 Kon. Olie <120 —1 168.70 168.40 t?6,1? 1 167 45 180.60 Holl Amer H)r 154 15474 Java China Paket 137 136% Kon^Ned Stmv Mi) h8% 148%° Kon Paket Mij Ïq? Stoomvaart Mij Ned <41J149,r Ntevelt Goudr eert ^6 126 v Ommeren cert -mrr/. 2473; Kon Rott Lioyd "Jon i4ia< Ned Scheepv ünle }g% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'darr 47 <3%> 3 96 96 idem 48 (3%> 95 95% Rdarr. 52-J (4%) 100 idem '37 I-II1 (3%) 94% idem '38-1 (3%) Bankwezen Bank N G '58 (5%) 105% id. N W B '52 (4%) 99% 99% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen A'dam '53 3 99% A'dam '51 2% 87% 87% A'dam '56 I 2% 82 82% A'dam'56 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 83 82 Enschede '54 2% 84% 83% Den Haag '52 I 2% 91% Idem II 2% 93% 94% R'dam '52 I 2% 92 92% Idem n 2% 92L 90% Idem '57 2% 100% 100ft Utrecht '52 2% 91% 91% Z.-Holl 1957 2% 96% 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 200.50 201 Amst. Bank 284% 286% HF U eert. 232% 233% Rott Bank 260 261% Twentsche Bank 239 240 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 374B 380 Borneo Sum. H. Mij. 63 62 Ned G. en Sp. fabr 262 Kon Ned. Grofsm 135 Internatio128 Int. Kunststoffenind 54% 53 Leidse Wolspinnerij 360 362 Rott. Droogdok Mij 608 607 Sikkens Lakfabr '53 558 551 Tieleman en Dros 8% Ned Mij Walv.vrt. 119 119% Spoorwegen Dell Spoorweg Mi). 9% 9% Amertk. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29% Intern. Nickel 92% 92% Anaconda 67ft» 67% Bethlehem Steel52 51% Cities Service 57% General Motors 51H 51% Kennecott113 113% Republic Steel 72% 72% Shell Oil 88% 87% Union Pacific 35 35 ft Un States Steel 94% 95 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 22/5 Edelmet Kon AA 78% 78 Prei w.a idem 89 L 87 Electrolas B 305 Holl Constructie 394 393 Ing our v Bouwniiv 221 Ver Touwtabrieken 256 256 Wertnnks Betonm 123% 125 66 Van Wijk Tetlel 66% 106% 107

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11