PROF. KOOYMAN AANVAARDT LEIDSE LEERSTOEL CHEMIE Rundvlees vooralsnog niet goedkoper Amerikanen gaven de toon aan bij viering geboortedag Conan Doyle Sjah van Iran vertrokken ZATERDAG 23 MEI 1959 Overgangstoestand Met een oratie onder de titel „De overgangstoestand" in het Groot Auditorium van de Leidse Academie aanvaardde prof. dr. E. C. Kooy- man gistermiddag het ambt van gewoon hoogleraar in de organische chemie. Prof. Kooyman vatte onder de titel van zijn oratie enkele zeer uiteenlopende problemen samen, die betrekking hebben op de orga nisatie en specialistische afbakening van het moderne scheikundige onderzoek en de vraagstukken welke onder het wetenschappelijk etiket van de overgangstoestand vallen, d.w.z. aspecten van chemische reacties. Prof. Kooyman bezet naast prof. dr. E. Havinga de tweede Leidse leerstoel in de organische chemie. In de aanvang van zijn oratie schets te prof. Kooyman zijn persoonlijke ziens, wijze op de ontwikkeling van de orga nische chemie en de plaats welke zij daardoor verworven heeft. Vele factoren hebben ertoe geleid, dat de organische chemie in een overgangstoestand is ko men te verkeren, ondermeer door steeds meer geaccentueerde bindingen met de fysica, de bilologie, de mathematische wetenschappen en de medische weten schap. Dit wordt mede gestimuleerd door interne ontwikkelingen die b.v. de specialisaties in natuurkundige, biolo gische en zuiver theoretische richting binnen dit Chemische terrein doen ont staan. Prof. Kooyman bracht vervolgens een ander aspect van de tegenwoordige ont wikkeling in de wetenschap ter sprake dat met deze veelzijdige oriëntatie ten nauwste verband houdt, namelijk de groei naar groeps-werk in plaats van in. dividuele, door min of meer geisoleerde enkelingen „bedreven" wetenschap. Ge zien de voordelen van specialisatie en de allengs meer optredende noodzaak van samenwerking tussen afzonderlijke wetenschappen moge dit begrijpelijk zijn, anderzijds waarschuwde prof. Kooyman er voor, dat een te ver doorgevoerde ge richtheid bij wetenschappelijk onderzoek (een van de kenmerken van team-work) kan leiden tot een vermindering van de originaliteit waarop de wetenschappelijke vooruitgang steeds heeft berust. Voorts vroeg prof. Kooyman aandacht voor de sterke wisselwerking tussen aca demische wetenschap en industrie, waardoor de wetenchap in bijzondere mate is verrijkt. Dat vele niet-weten- ischappelijke factoren in de loop der tij den een bijzondere invloed zijn gaan uit oefenen mag niet worden ontkend, hoe wel erkenning daarvan de wetenschaps beoefenaren dikwijls zwaar valt. Vervolgens behandelde prof. Kooyman Ihet begrip „overgangstoestand" in che- misch-wetenschappelijke zin. Hij om schreef dit als het hoogtepunt van een chemische reactie, het ogenblik waarop deze zich voltrekt. Ook op dit geheel an dere terrein schetste hij de evoluties in ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. psycholo gie de heren O. M. Hinze (Den Haag), J. J. Veldman (Pijnacker) en P. P. Da vids (Den Haag). Geslaagd voor het doet. ex. Franse taal- en letterkunde de heer J. B. Jutte (Rotterdam); voor het doet. ex. klassieke taal- en letterkunde mej. L. A. M. Beyer (Den Haag) en de heer J. den Boeft (Rotterdam) (cum laude) voor het doet. ex. Ned. recht de heer C. M. M. H. R. de Jonge (Leiden). Geslaagd voor het semi-artsex. mevr. E. M. L. MargonoDe Neef (Leiden) en de heer M. van Doorninck (Leiden). Geslaagd voor het artsex. de heren Th. J. C. Bloem (Baarle-Hertog), B. Buis (Hengelo, O.), H. A. L. Clasener (Lei den) en J. C. Streng (Den Haag). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Cornelis Gcrardius. zn. van J. C. Gan- zevles en M. Vreeswijk; Jolande Eugenie Elisabeth Maria. dr. van A. P. J. Melman en E. W. M. Brands; Karin Maria Astrid, dr. van B. N. Wassing en E. G. van Kem pen; Catharina Geertruida. dr. van T. Gijsman en M. van Es; Jannetje Maria, dr. van W. Plasmeijer en A. Schalks; Eddy zn. van S. Ciere en J. van der Vlsch; Su- zanna Franscisca. dr. van R. A. Goutier en G. S. Beuk; Sylvia Iris, dr. van F. R. Jansen en H. I. Fadkenberg; Martin Johan. zn. van H. Hoogervorst en A. J. Plesman; Eric, zn. van D. van der EUk en H. Broekman. Ondertrouwd: R. G. Ruigrok en M. F. D. Guasco; L. de Mooij en A. E. M. van Rij; H. M. van Dcfrt en M. G. T. Willems; N. A Onderwater en P. A M. Lut; J. van der Niet en H. L E Betram; W. Quint en A. M. Boonstra: W. Harteveld en B. Boon- stra; W. Rijsdam en E. M. van Halen; G. van der Helden en H. L. Wesdorp; F. L. Pieters en A. Fasseur; H. G. Waasdorp en E. Nieuwenhuijsen; C. A. J. Ruigrok van <Je Werve en H. E. J. den Dubbelden; O. J. Verkerk en C. J. de Ligny; J. D. van Unen en J. M. Bruné; P. van Loo en H van Heusden OVERLEDEN. J. Lasschuit, 88 Jr., man; G. H. Oster- kamp, 46 Jr., man; A. de Ru, 75 Jr., man; P. Raar, 60 Jr„ man. Prof. dr. J. Dankmefjer (links) wenst na de oratie prof. Kooyman en diens echtgenote geluk. (Foto L.D./Van Vliet) denk. en zienswijzen. Hij noemde als voorbeeld voor de nieuwste ontwikkelin gen op dit gebied het optreden van reac ties waarbij op praktisch hetzelfde mo ment ontelbare hoeveelheden atomen betrokken zijn. Tenslotte trok prof. Kooyman een parallel tussen de beide overgangstoe standen, waarbij hij aandacht vroeg voor de grote invloed, die de factoren ruimte en wisselwerking met naburen kunnen uitoefenen op de verdere ontwikkeling van de ohemie. In de gebruikelijke persoonlijke toe spraken, waarmee prof. Kooyman zijn oratie besloot, memoreerde hij o.m. dat de verdubbeling van de Leidse leerstoel voor organische chemie (tot dusver alleen door prof. Havinga bezet) een novum betekent voor het Nederlands Hoger Onderwijs. Hij bracht de curatoren voor deze daad hulde. Na de oratie recipieerden de hoog leraar en zijn echtgenote in de ont vangstkamer van de Academie. KONINGIN GELOOFT ADAMSKI NIET De Koningin en Prins Bemhard ach ten de verhalen van de ..ruimtevaarder" George Adamski, die deze week twee le zingen in ons land heeft gehouden, en in de ochtenduren van tweede pinkster dag ten paleize Soestdijk is ontvangen, „ongeloofwaardig". Dit heeft de Ohef Luchtmachtstaf, lui tenant-generaal H. Schaper, die bij het onderhoud van de Koningin met Adamski aanwezig is geweest, gisteren willen verklaren. Men moet de ontvangst van Adamski ten paleize zien als een volkomen privé- aangelegenheid, zo is ons meegedeeld. Er is rondom deze man veel publiciteit en zijn boeken zijn best-sellers over de gehele wereld geworden, in die zin is het niet onbegrijpelijk, dat het Ko ninklijk Huis zich op de hoogte heeft willen stellen van 's mans ideeën. School en gezin Afd. Leiden Zuid-West Chr. Vrouwenbond De laatste ledenvergadering voor de vakantie, die gisteravond vanwege de afd. Leiden-Zuid-West van de Ned. Chr. Vrouwenbond in het gebouw van de Speeltuinver. „Westerkw&itier" werd gehouden, droeg een wat feestelijk ka rakter. Geheel in overeenstemming met de verwachtingen van het bestuur was de zaal inderdaad vol en is net een ge zellige en goede avond geworden. De presidente van de afdeling, mevr. G. A. J. van Daatselaar-Somsen heette in het bijzonder het hoofd van de her vormde school aan de Bosnuizerkade, de heer N. L. van Dalsen welkom, die zich bereid had verklaard te spreken over: „School en Gezin". Na een kort huishoudelijk gedeelte, waarin o.m. de notulen van de vorige vergadering on der dankzegging aan de secretaresse, mevr. A. Castel-Rensink werden goed gekeurd, was het woord aan de heer Van Dalsen. De wens van 2 jonge men sen, die een huwelijk zijn aangegaan, zal toch zijn, uitzonderingen daarge laten, t.z.t. een groot of klein gezin te vormen, aldus spreker. Het kind groeit op in de gezinsgemeenschap, leert zich aan te passen bij die gemeenschap en komt dan te staan tegenover een an dere gemeenschap, n.l. de school. Van het kind wordt in een geheel ander milieu opnieuw aanpassing gevraagd en dat is vaak moeilijk voor dat kind. Gelukkig zijn er, aldus spreker de kleuterscholen, die de overgang niet zo groot maken en voorlopig, in een nieu we sfeer, het kind leren zien aan te passen. Dan komt de grote dag. dat het kind baby af is en trots naar de grote school stapt. De stap is nu niet zo moeilijk meer. omdat de kleuterschool een groot gedeelte heeft overbrugd. Toch krijgt het kind het vaak moei lijk op de grote school, vooral als de ouders er niet aan hebben meegewerkt om het kind te helpen voorbereiden. Zo zal b.v. een al te sterke moederbinding niet goed zijn en moet het kind al vroeg worden geleerd zich zelf te redden bij het aan- en uitkleden. Ook een overdreven bezorgdheid en het kind angst inboezemen voor de leerkrachten werken hier veelal fataal. Normaal is een kind van 6 'jaar rijp om naar de grote school te gaan en wat in beginsel in het kind aanwezig is. moet zich ook normaal kunnen ontplooien. Het kind leert zich aan te passen en hierbij moeten de ouders en het on derwijzend personeel, in nauwe samen werking, alles doen om het kind te ont plooien tot een volwaardig mens. die leeft tot eer van God. de Schepper. Spreker waarschuwde nog eens voor het al te vroeg laten geven van z.g. bij lessen. als de ouders vaak ten on rechte menen dat. hun kind niet mee kan komen op school. Liever, aldus spreker, misschien een jaar blijven zit ten. maar een gezond kind nebben, dan met overlading door bijlessen een „ze nuwpees". Ouders moeten hun kind volledig toevertrouwen aan de leer kracht. die ook niet in bijzijn van het kind mag worden bekritiseerd. Naast de eerbied voor de ouders, zal het kind ook een soort eerbied voor zijn „juf" of meester moeten hebben, waarbij erken ning van het gezag zeer belangrijk is, aldus eindigde spreker, zijn zeer leer zame en interessante causerie. Van de gelegenheid tot liet stellen van vragen werd een druk gebruik ge maakt. Na de pauze voerde het toneel groepje van Leiden-Centrum onder re gie van de heer H. Kres. het blijspel: Aardappelen" op. Met een woord van dank aan de heer Van Dalsen en het toneelgroepje voor hun medewerking aan het welslagen van deze avond, sloot de presidente de avond. EXAMENCOMMISSIE TEKENEN Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. is ingesteld een commissie, waaraan in het jaar 1959 wordt opgedragen hen te examineren, die een akte van bekwaamheid wensen te verkrijgen tot het geven van middel baar onderwijs in het handtekenen en het rechtlijnig tekenen (akten MA. MB en MC) en in het tekenen m.o. A en m.o. B. In deze examencommissie zijn benoemd tot voorzitter: prof. dr. H. van de Waal. te Leiden; tot ondervoorzitter: B. Th. de Heij, te Wassenaar; tot eerste secretaris: A. J. M. Landers, te Wasse naar en o.a. tot lid de heren J- Tinke- lenberg en H. R. Rookmaaker alhier. Perzische eer voor dr. Kampman Ter gelegenheid van het bezoek van de Sjah van Iran werd de directeur van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden, dr. A. A. Kampman, benoemd tot Officier in de Homayoun, de Perzische Kroonorde. Dr. Kampman heeft in de afgelopen jaren verscheidene initiatieven genomen ter versterking van de wetenschappelijke en culturele betrekkingen tussen Neder land en Iran. Tijdens zyn laatste bezoek aan Teheran werden verscheidene ruil overeenkomsten met Perzische weten schappelijke instellingen voor het ver krijgen van publikaties gesloten, waar door het Instituut voor het Nabije Oos ten zijn Iraanse sectie belangrijk kon uitbreiden en de medewerking van Iraanse geleerden werd verkregen. Dr. Kampman is een der initiatiefne mers tot het oprichten van het Genoot schap Nederland-Iran, hetwelk in de af gelopen maanden een grote activiteit heeft ontwikkeld. Onder voorzitterschap van mr. L. A. Kesper vonden reeds bijeenkomsten te Amsterdam en 's-Gravenhage plaats, waarvoor een grote belangstelling be stond. Op initiatief van dr. Kampman wordt momenteel een plan uitgewerkt voor het organiseren van een tentoonstelling, die de historische betrekkingen tussen Iran en Nederland zal illustrrren, waarbij ge bruik gemaakt zal worden van het in beide landen aanwezige illustratie- en documentatiemateriaal. Het ligt in de bedoeling deze tentoonstelling zo moge lijk in 1960 in Den Haag en Teheran te organiseren. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden. Winkelhuis met bovenwoning Hogewoerd 21 en pakhuis Barbarasteeg la na afmijning in bod: f. 35.500 zijn niet verkocht. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Gtrouwd; A. Jansen, 26 Jr en N. Hoog straten. 23 jaar. Overleden: G. de Ruiter. 93 Jaar. Medische Dienst Leiderdorp Dokter H. Bakema, Hoofdstraat 2, ted. 24828. Zuster v. d. Geest, Hogewaard 116, Koudekerk, tel. K 1714 - 375. Oegstgeest Dokter Meissner, telef. no. 24865. Voorschoten Dokter Th. v. Schalk, Juliana van Stolberglaan 62, tel. 3344. Voor wijkverpleegster: Gezondheids centrum tel. 2177. Wassenaar Dokter J. A. J. Pauli- des, Van Zuylen van Nijeveltstraat 42, tel. 4561 en dokter K. T. de Wit, Jon kerlaan 83, tel. 2460. De apothekersdienst na sluitingstijd wordt tot de volgende week zaterdag waargenomen door Apotheek dr. P. Sl- derius. Langstraat 86, tel. 2141. Warmond Dokter H. A. G. M. Wa lenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 220. OEGSTGEEST Nieuw zwembad? JAARVERGADERING „POELMEER" In het Witte Huis werd gisteravond de ja-arverga dering gehouden door de Oegst- geester Zwemvereniging „Poelmeer" on der voorzitterschap van dokter F. W. N. Hugenholtz. Tijdens de vergadering kwam de slui. ting der inrichting als gevolg van het giftige water ter sprake. Gehoopt en ver wacht wordt datde inrichting heden weer open gaat. Er wordt contact opge nomen met de Inspectie van de Volks gezondheid. Een voor .Poelmeer" en de gemeente uiterst belangrijke zaak is de bouw van een nieuwe zweminrichting. Reeds vele jaren werd door het bestuur achter de schermen actie en propaganda gevoerd. De situatie van de oude inrich. ting is zodanig, dat met spoed een nieu we inrichting moet worden gebouwd. De omstandigheid dat de meeste zwemin richtingen in open verbinding met het buitenwater staan, maakt de toestand ieder jaar ongunstiger door de steeds dichter wordende bebouwing van het westen van ons land. De toenemende verontreiniging is op de duur niet te ke ren. Over het nieuwe bad is al sedert jaren een nauw contact met het ge meentebestuur. In 1958 is dit ook zeer prettig verlopen en werd in de richting van een nieuw bad flink voortgang ge boekt. Er zijn o.a. excursies gemaakt naar diverse nieuwe zwembaden. De schetsplannen liggen klaar. Het stadium dat thans bereikt werd is dat van de vaststelling van de definitieve plannen, die het bestuur op korte termijn hoopt te verwezenlijken en als alles goed gaat wordt er in I960 gebouwd! 1958 was geen slecht Jaar voor de ver eniging. Een 'totaal van 806 leden werd geboekt en men verwacht in 1959 op nieuw stijging van het ledental. In het verslag van de secretaris, de heer A. L. van Ingen Schenau wordt gewag ge maakt van de goede zorgen van gemeen, tewerken en de prettige samenwerking met deze tak van dienst. Wel zouden nog verbeteringen nodig zijn, doch in afwachting van de nieuwbouwplannen worden alleen de noodzakelijke onder houdswerken uitgevoerd. In het verslag wordt hulde gebracht aan het personeel in het bijzonder aan de chef badmeester J. Leget Het schoolzwemmen is nog steeds een zorgenkindje. De hoop is gevestigd op de komende nieuwe zweminrichting. Door een gunstiger ligging zal een keer ten goede komen. Evenwel wordt toch een beroep gedaan op de hoofden van scholen om het schoolzwemmen te sti muleren. Het aantal diploma's dat in 1958 werd uitgereikt bedroeg 154. Met uiterst nauwgezetheid werd de ratten bestrijding ter hand genomen. De af tredende bestuursleden, de heren A. L. van Ingen Schenau en W. F. Eggink werden herkozen. De heren C. Snieder en J. C. Donk werden benoemd als le den van de kascommissie. Banken bij „Hofwijck" Het ligt in de bedoeling om binnen korte tijd- de plantsoenaanleg ter hand tt nemen nabij het bejaaroencentrum. De omgeving van „Hofwijck" blijkt reeds als wandelgebied in trek te zijn. Het is daarom een aanwinst dat door de gemeente aldaar deze week 20 banken werden geplaatst. WARMOND VISWEDSTRIJD Zaterdag 6 juni de eerste zaterdag van het nieuwe visseizoen zal de grote hengelwedstrijd ten bate van de ouden van dagen in Warmond plaats vinden. Dit is voor de 10e maal dat de Hengel sportvereniging „De Leede" deze wed strijd organiseert. Rondom de veemarkt De charmante Engelse dresseuse miss Dorothy van het Duitse cir cus Krone dat in ons land vertoeft verraste gisterentoen zij ontdekte dat de eerste Hollandse Nieuwe in het land washaar zeehond met een forse (en kostbareportie zee banket. Nieuwe verklaring over de oorsprong van naam en ivoonplaats van Sherlock Holmes (Van een deskundige medewerker) Ofschoon de belangstelling op de ge- bruiks- en weidevee-afdelingen momen teel vrij onbelangrijk is, kunnen we toch nog niet zeggen dat de prijzen dalende zijn. Er wordt in deze sector om deze tijd ook veel minder aangeboden en boven dien vindt men er zeer weinig bepaald klassebeesten tussen. Hierdoor lopen de noteringen In het algemeen wel wat terug, doch dit is dus meer een kwestie van mindere kwaliteit. Voor zeer goede kalf- en melkkoeien hebben we toch in de afgelopen week nog tot rond f. 1300.zien besteden. Voorts varieerden onze noteringen tus sen f800.— en f1200 per stuk. terwijl voor de kalf- en melkvaarzen van f.750.— tot f.1100.werd betaald. Pin ken tussen f. 450— en f700.en guste weidekoeien van f. 700.tot rond f. 1000.per stuk. Voor export was de vraag naar stam boekvee stug duur, met bescheiden aan kopen, in hoofdzaak voor Italië en West- Duitsland. In ruimere aantallen werd ongere gistreerd rundvee naar Italië, West- Duitsland, Griekenland en Saarland ver kocht. Op de slachtveeafdelingen was het aanbod in de afgelopen week aan de matige kant. Dinsdag na Pinkster was de vraag direct niet zo groot en was al leen de beste kwaliteit onveranderd duur. Voor de rest verliep de markt over het geheel iets flauwer. Er was al zeer veel vee uit het land aangevoerd, waar uit we concluderen dat de stalkoeien op raken. Woensdag te Den Bosch trokken de prijzen weer iets aan en liepen onze noteringen van onder naar boven tus sen f.3.en f.4.— per kg. geslacht ge wicht, naar gelang de kwaliteit. De Leidse markt gaf ook weer hogere prij zen te zien. Voor prima Jonge beesten werd eveneens tot f.4.per kg geslacht gewicht betaald, terwijl voor f.3.vrij wel niets te koop was. Van Leeuwarden en Zwolle ontvingen we eveneens be richten van stevige slachtveeprijzen. Het rundvlees zal dus bij de slagers nog niet tot lagere prijzen kunnen wor den verkocht. De vette kalveren waren bij in hoofd zaak goede aanvoeren en willige handel in het algemeen wat duurder. De export nam vrij veel uit de markt, tegen prij zen voor de beste kwaliteiten van f. 2.80 f. 3.20, terwijl voor extra kwaliteit tot rond f. 3.50 per kg. levend gewicht werd betaald. Mindere soorten f.2.20 tot f.2.70 nuch tere kalveren met redelijke aanvoeren vrijwel prijshoudend, n.l. tussen f. 1.30 en f. 1.65 per kg levend gewicht. Op de wolveemarkt kwam een flink aanbod los van weidelammeren, w.o. ook van Texel, waar j.l. dinsdag 1500 stuks werden aangeboden. De handel was nog niet zo wild. Veel werd voor de kerken- weiderij gekocht. Voor de beste rammen werd van f.60.tot ongeveer f.68. per stuk betaald. Mindere van f. 50. tot f.58.en ooitjes, waarvoor de han del in verhouding stroef verliep, deden van f.40.tot f.55.— per stuk. Zuig- lammeren met nogal wat vraag voor export naar Zwitserland, deden tussen f.60.— en f 80— per stuk. Vette scha pen f. 85—f. 110.— gemiddeld per stuk. De varkenshandel is iets stroever ver lopen, terwijl de prijzen even aan de flauwe kant waren. Mooie vleesvarkens tot f. 1.78, middelzware f. 1.72f. 1.76 en zeer zware soorten aflopende naar f. 1.62. Zeugen van f. 1.48—f. 1.58 alles per kg. levend gewicht. Magere varkens en big gen moeilijk of niet geheel prijshoudend. De paardenmarkt verliep voor jonge paarden in alle categorieën willig en goed prijshoudend, doch voor oudere slacht- en werkpaarden zeer kalm. De bewonderaars van Sherlock Hol mes in de hele wereld hebben gisteren de 100ste jaardag van de geboorte van zijn schepper. Sir Arthur Conan Doyle, gevierd. Woensdag waren de „Baker Street Irregulars" al uit Amerika ko men vliegen om feest te vieren aan een banket met kaarslicht in het „Savoy- hotel." Deze „Irregulars" hebben hun naam overgenomen van de helpers, die Holmes bij het oplossen van zijn geval len placht te gebruiken. Aan het hoofd van de tafel zat de 85-jarige Ameri kaanse acteur Arthur Wontner, een van de meest beroemde toneel-Sherlock Holmessen in de wereld. Naast hem zat Sir Syendy Roberts, voorzitter van de Sherlock Holmes vereniging in Enge land. Scotland Yard was vertegenwoor digd door adjunct-hoofdcommissaris Jackson, die er nog altijd niet in ge slaagd is, een gedenkplaat op te sporen, aan Conan Doyle gewijd, die jaren ge leden uit een restaurant werd gestolen.. Onder de 200 gasten, die toosten uit brachten op de beroemde roman-detec tive was de dochter van de schrijver, Jean Conan Doyle. Daar de geboorte-datum van Sher lock Holmes niet bekend is brengen zijn meeste bewonderaars hem hulde door zijn schepper te vieren. De Amerikanen hebben al geruime tijd de leiding overgenomen bij de Sherlock Holmes cultus, daartoe aange spoord door de Baker Street Irregulars. Op hun jaarlijkse diners in New York trachten zij de authentieke sfeer te handhaven volledig en al met npst in de eetzaal en met Hansen cabs om de gasten aan te brengen. Om het eeuwfeest te vieren, heeft een groep van vijf Amerikanen een ma nuscript van Doyle's „The case of the missing three quarter" (een rugby-term) aan de Sherlock Holmes-vereniging en het British Museum aangeboden. Het was voor het publiek de vorige maand te bezichtigen en het is de enige origi nele Holmes in de uitgebreide collectie van manuscripten van het museum. De 100ste jaardag van Doyle heeft de twistvraag wederom nieuw leven inge blazen over de oorsprong van de be- beroemde detective. De meest populaire theorie is, dat Holmes als model had een medisch pro fessor aan de universiteit van Edin burgh. dr. Joseph Bell genaamd. Maar door de Holmes-deskundige Michael Harrison is deze week een nieuwe theorie naar voren gebracht. Hij is van mening, dat het karakter van Holmes geïnspireerd werd door een detective uit het Victoriaanse tijdperk, Wendel Scherer. die in de tijd van Co nan Doyle een zekere beroemdheid ver kreeg, omdat hij de eerste speurder was, die zijn werk een „beroeps"standing gaf door voor het hof te weigeren de gehei men van een cliënt te verraden. Hij stelde zijn beroep op dezelfde hoogte als dat van een geestelijke of een dokter. Interessante theorie Harrison versterkt zijn theorie door een verklaring hoe Wendel Scherer tot de naam Sherlock Holmes werd. „Wendel", zegt hij, „doet onmiddel lijk denken aan een van Conan Doyle's geliefde schrijvers. Oliver Wendel Hol mes. Scherer is het Duits voor „shea rer", „barbier". Welnu de oude „slang"- term voor barbier is „shearlocks". Harrison beweert, dat hij ook het mysterie van Holmes' verblijfplaats cp 221b Baker Street met het koepelven ster op de eerste verdieping heeft opge lost. In de hele tegenwoordige Baker Street, zegt hij, is geen gebouw met een koepelvenster op de eerste verdieping te vinden. Maar er zijn er heel wat in Blacfcwell Street, een zijstraat van Brixton Road, die vroeger „Baker Street" werd genoemd. In Blacfcwell Street, zo argumenteert Harrison, was de werkelijke woning van Sherlock Holmes. HIJ zegt, dat er vele bewijzen te vinden zijn in de Sherlock Holmes boeken, dat Conan Doyle de wijk van Brixton heel goed kende. Conan Doyle schreef zijn eerste Sher lock Holmes mysterie, „A study in scarlet" 76 jaar geleden. Hij hield niet van het karakter, dat hij geschapen had .omdat het zijn geest van betere dingen afhield". Hij liet hem in 1891 doodgaan, maar het publiek woedend over de dood van zijn held dwong hem, hem te laten herleven. En zo stierf Conan Doyle, een rijk man, ln 1930. Weer zwemmen De Farmaceutisch Inspecteur van de Volksgezondheid in de pro vincie Zuid-Holland deelt mede, dat het advies aan de burgemees ters in zijn ressort, om in verband met de opgetreden vissterfte, het zwemmen in open water ten aan zien waarvan beduchtheid voor besmetting bestond te verbieden, met ingang van heden is inge trokken. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 23 mei Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Per 100 kg: Aardbeien 3979; snijbonen 140270; stambonen 3; spitskool 3236; postleln 418; rabarber 1022; spinazie 1524; tomaten A 134 168; B 148—164; C 99—140; CC 58—103; uien ploklers 326 waspeen 1049; wit lof 3565. Per 100 stuks: Bloemkool A 1261; B 1037; C 16; komkommers A 32—38; B 29—35; C 1532. Per 100 bos: bospeen 4062; peterselie 6.1011; ra dijs 8—12; selderij 7.20—13.10. AALSMEER. 22 mei. C.V. Centr. Aalsm. Velling G A. Snijbloemen per bos: Fresia's 4095. Pyrethrum 60100, Iris 45115, Ixla 10—27. Lathyrus 45—115. Convillle 95210, Papaver 75160. Ornlthogalum 80—180. Gladiolen 110—230. Per stuk: Clematis 3090, Calla 1542. Gerbera 10—37. Vlolieren 10—23, Pioenen 10—24. Bonvardla 1552, Eremurus 2052. Perkplanten per stuk: Peltatum 6080, Geranium 6075. Fagetes 1014. Petunia 12—20. MargTlet 12—20. Salvia 15—20. Agenitum 1520, Lobelia 1015. Bolbe- gonla 2025, Gazonla 1520. Dahlia 15 18. Mesenbrianthemum 15—20, Rozen Paul Scarlett 50100. De Koninklijke auto, waarin de Sjah, de Koningin en de Prins, gevolgd door zes auto's met leden van de gevolgen, vertrok vanochtend 10 uur van het Ko ninklijk Paleis op de Dam. Voor het laatst werd de Keizer in het hart van Nederland toegejuicht door enige hon derden Amsterdammers, die daar het ceremoniëel gadesloegen en door de ve len, die de stoet tijdens de laatste rit door de stad zagen passeren op weg naar de luchthaven Schiphol. Even voor het vertrek had de Sjah ten paleize afscheid genomen van de burgemeester van Amsterdam mr. G. van Hall, de Commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal G. B. For- tuyn, de gouverneur der hoofdstad, bri gade-generaal G. Dijkstra en de leden der hofhouding, die niet zijn meege gaan naar Schiphol. Toen gezagvoerder John Waterman, een Amerikaanse vlieger, de vier moto ren van de Vickers Viscount liet draaien en tweede bestuurder de Zweed Clifton Olson van de controletoren op de Am sterdamse luchthaven later toestemming kreeg om van het platform weg te taxiën naar de kop van baan 05. vloog Mohammed Reza Sjah Pahlevi zich dicht tegen het ovale venster achter in het toestel: met beide handen groette en dankte hij nogmaals op enthousiaste wijze Koningin Juliana en Prins Bem hard voor de ontvangst in ons land. Het officiële gedeelte van het bezoek van de Sjah van Iran aan Nederland was daar mede ten einde. De beide nationale standaards werden door de bemanning van het vorstelijk vliegtuig binnen de stuurhut getrokken en om 10.25 uur ronkte de Viscount, snel stijgend, langs de gebouwen van Schiphol, richting Eindhoven, waar de Sjah nog een bezoek aan Philips zal brengen. Tegen tien uur was de stoet met een ere-escorte van acht motorrijders voor en eenzelfde aantal achter de zes auto's op de Amsteradmse luchthaven aange komen. De vorsten en hun gevolg re den tussen de opstelling van de erehaag der Koninklijke Marechaussee en het ere-squadron van de Koninklijke Luchtmacht door naar de interconti nentale wachtkamer, waar zij werden ontvangen door de burgemeester van Haarlemmermeer mr. G. C. van der Willigen en de directeur van de N V. Luchthaven Schiphol, de heer U. F M. Dellaert. In de wachtkamer nam de Sjah op ongedwongen wijze afscheid van ver scheidene autoriteiten, die zich daar verzameld hadden, waarna hij zich naar het toestel begaf.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9