kerkdiensten Leiden en omgeving Rode Kruis lieeft veelomvattende taak, waarvoor veel geld nodig is In campagne-week van 1—6 juni vlaggen, spandoeken en muziek igericht 1 maart 1860 Zaterdag 23 mei 1959 Vijfde blad no. 29750 Zondag 24 mei den Hervormde Gemeente Pietere- 10 uur ds. H. J. v. Achterberg, 7 uur Groot. oglandse Kerk: 8.30 uur dr. P. L. onheim, 10.30 uur ds. J. de Wit. Eterkerk: 10 uur ds. J. Groot, rekerk 10.30 uur ds. M. Ottevanger lg Avondmaal), 7 uur ds. P. Kloek ig Avondmaal) oikapel: 10 uur ds. J. N. de Ruiter Avondmaal), 7 uur ds. J. N. de ranathakerk; 10.30 uur ds. J. A. Pe- e Den Haag. v. School Boshulzerkade10 uur ds. ut er. rv. Muloschool Asserstraat: 9 en 10.30 ds D. J. Vossers. la School Marnlxstraat: 10 uur ds. P. Vrijz. Herv. Leidse Volkshuis: 10.30 J. M. de Jong te Driebergen. Ilse Wallonne10.30 uur ds Ch. Ca- idemtsoh Ziekenhuis10.30 uur kand. se. iconessenhuls: 10.30 uur ds A. K. ibe te Hillegom. ugdkerk aula Gymnasium: 10 uur dr. Sohoonheim. ref. Kerk Zulderkerk: 10 uur ds. Heu- uur ds. de Boer. hooi Timorstraat10 uur dr. Donkert, ir dr. Westerink. ide Vest: 10 uur dr. van Meyenfeldt, 7 uur dr. Dronkert. ranathakerk: 9 uur ds. de Boer. 5 dr. von Meyenfeldt. hooi Telderskade: 10 uur dr. Weete- 5 uur ds. Heule. ref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur 7. G. de Vries. ir. Geref. Kerk; 10 uur (ond. Een ge- igswonder door de Pinkstergeest) en (ond. Bedroefd de Pinkstergeest ds. C. v. d. Weele. ref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. Mole- opsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. èrheus. mg. Luth. Gemeente: 10.30 uur ds. A. Haan. m. Gemeente: 10.30 uur ds. P. M. i Kath. Kerft (Zw. Singel 50): 9.45 Hoogmis (donderdag 9 uur H. Mis, uur Lof). He Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) uur eezongen H. Mis. mg. Chr. Gem. fMlddelstegracht 3): 3 5 uur dhr. Dikkes. ptistengemeente10 uur (bevestiging rlingen), 5.30 uur dhr. Schouten jr dag 8 uur bidstond), rlstian Science (Steenschuur 4): 10.30 dienst. ?er des Hells; 10 uur helhglngssa- tomst: 12 uur zondagsschool. 6 45 uur luchtbijeenkomst Gangetje. 7.30 uur ïklngssamenkomst. Alle bljeenkom- o.l.v. Kapitein en men. R. J. Schu- rlanderveen Herv. Gem.: 10 en uur ds. E. B. Boesenkool. Geref. Kerk: 6.30 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Kerk: 9.30 en 6 30 uur leesdienst. benes Herv. Gem.: 9.30 uur ds. H. 7 uur (jeugddienst) ds. A. J. SniJ- |van Amsterdam). phen aan den Rijn Herv. Gem.: nastraat: 9 uur ds. Tukker uit Rot- 10.30 •uur ds. Tukker, 6.30 uur Lefeber. Gehouw Jonathan: 10 ds. M. Hamemaaljer. Kapel Gouwsluis: Uur ds. M. Hanexnaaijer. Kapel Hooft- t; 9.30 uur ds. A. J. Jorlssen, 6.30 Is. Tukker uit Rotterdam. Oudshoorn - i: 10 uur ds. G. Cadée. Martha-Stlch- 10.30 uur ds. G. van Leeuwen. Ge- Serie. Zuiderkertc: 10 uur ds. G. Mul- 530 uur ds. W. J. Otterlo uit Amster- Noorderfcerk: 10.45 uur ds. W. Wij- 8.30 uur ds. W. Tom. Aula Chr. Ly- i: 10 uur ds. W. J. van Otterlo. 6.30 ds. W. WIJma. Hooftstraat: 10 uur ds. Tom, 6.30 uur ds. G. Mulder. Geref. (Vrilgemaakt)Hotel Centraal: 9.30 uur ds. H. Scholten. Chr. Geref. Kerk. dejikerk Grijpensetimstraat: 8.45 en Uur leesdienst. Oud Geref. Gem. van derloostraat: 9.30 en 4 uur lees- st. Evangelisatie Usbaangehouw10 eredienst, 6.30 uur dhr. J. de Loolj, m. nthulzen Herv. Gem.: 9.30 uur Grlmight van Hlllegersberg. 6 uur «olebredht. Rotterdam. Geref. Gem.: en 6 uur leesdienst. legraven Herv. Gem.: 10 uur ds. Bosch. 6.30 uur ds. van Esterik van Wand. Nleuwerbrug: 10 en 6.30 uur Graafland te Woerden. Geref. Kerk: s 6.30 uur ds. Koers van Den Haag. Evang.: 4.30 en 7 uur ds. v. d. Woord Haarlem. Nleuwerbrug :9.30 en 6.30 Is. Troost te Rotterdam. Geref. Kerk Gemaakt)9.30 uur leesdienst, 5.15 Is. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur •enst. Ev. Luth. Kerk: 10 uur ds. So- I van Haarlem. Vrije Evang. Kring: ;ir eredienst. 7 uur dhr. van Storm- 1 van Bussum. «koop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur de Leeuw, 6.30 uur ds. J. Pronk; Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. R. Goris, Pred, te Apeldoorn: Chr. Geref. Kerk: «i 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn; Ger. De hervormde kerk van Katwijk aan den Rijn (Foto L.D /Van Vliet) Gemeente; 9.30 en 6 uur leesdienst; Ver. Vryz. Herv.: 10 uur da. C. P. Thomsen te Utrecht. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden, 6.30 uur ds. Over- gaauw te Woubrugge. (Jeugddienst): Gerei. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hillegom Herv. Gem.; 10 uur ds. J. Veenendaal. (Openb. belijdenis des ge- loofs en viering H.A.), 5 uur ds. F. Brou wer; Geref. Kerk; 10 uur ds. Koffrie te Lelmulden, 5 uur ds. A. K. Krabbe; Chr. Geref, Kerk; 10 en 5 uur ds. A, H. Schip pers; Ned, Prot. Bond: geen dienst; Nuts- gebouw: 3 uur Evangelisatie-samenkomst de heer K. Adelmund. evangelist te Rot terdam. Hooguiadc Herv. Gem.: 10 uur ds. J H. de Vree. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. M. Fok- kerna, 5 uur d6. C. A. van Harten uit Delft (jeugddienst) Katwijk aan den RUn Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. J. F. Franck te Utrecht, 6 uur ds. A Makkenze (Nieuwe Duinweg), 9.30 uur vie. J. van Ham. Gymnastieklo kaal Narcisstraat: 10.30 uur ds. A. Mak kenze. Geref. Kerk; 9.30 uur ds. H. de Valk. 5 uur ds. F. Pijlman te Katwijk aan Zee. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. P. Moerenhout. 6 uur ds. F Offrlnga. Oude Kerk: 10 uur ds. J. Enkelaar uit Sluipwijk 6 uur ds. A. de Leeuw uit Boskoop. Kapel: 10 uur ds. H. Sohouten uit Katwijk aan Zee. 5 uur ds. P. Moerenhout Zeehospitium; 6.45 uur ds. P. Moerenhout. Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. F. Pijlman. 5 uur ds. Nawyn. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. M. Ta- nis van Middelhamls. Geref. Kerk (Vril gemaakt) 9.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gem. Remisestraat: 10 en 5 uur lees dienst. Geref. Gem. in Ned. Oasa Cara: 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 uur ds. Koerselman. 7 uur dr. Huls te Gouda (jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 7 uur geen opgave ontvangen. Lelinuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur dr. R. J. van der Meulen uit Schevln- gen. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettlnga 5 uur vie. J. M. Snijders. Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 30 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Joh. Stehouwer. 6.30 uur ds. W. H. de Jong. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. E. Zijlstra uit Aerdenhout. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdienst. 2 uur ds. M. Baan uit Dordrecht. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. Blokker. Nleuwveen Herv. Gem 9.30 uur dhr. J. v. d. Hoek, 11.15 uur ds. Noorman te Zaandam 6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur: ds. Snel. Nleuw-Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. C. J. Bronsgeest, 7 uur Jeugd dienst. ds. Pettlnga van Lisse. Bethelka- pel; 10 uur ds. F. H. v. Duykeren van Am sterdam, 7 uur ds. H. J. Langman van Amsterdam. Pniël Hillegommerbuurt: 10 uur ds. Eerhard van Hillegom. Geref. Kerk: ven opgaaf ontvangen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. Noord wljk-Blnnen Herv. Gem.; 10 uur ds F. Brouwer te Hillegom. 7 uur ds. A. J. Flink te Den Haag (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. v. d. Berg. 5 uur ds. P. D. Kuiper, belden van Sassen- heim. Van den Bcrghstichting: 11 uur ds. H. v. d. Berg. NoordwUk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. Hoekstra, 5 uur ds. N. J. Cupedo. Sole Mio: 10 uur ds. N. J. Cupe- do. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Ferwer- d.. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. H. W. de Jong uit Nieuwkoop. 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdienst, 2.15 uur ds. C. van der Weele uit Lelden. Oude-Wetprlng Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref Gem.: geen dienst. Oegst geest Herv. Gem. Groene Kerk: 10.30 u. ds. G. F. Callenbach. Pauluskerk: 10 uur dr. E. Jansen Schoonhoven. 7 uur ds. B. C. Visser. Hoge Mors: 10 uur ds. B. C. Visser. Ver. Vrijz. Herv. Willem de Zwij- gerkerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Winter te Jutrijp en Hommerts. Ger. Kerk (Vrij gemaakt): 8.30 en 3 uur ds. L. Brands. Rljnsbiirg Herv. Gem.: 9.30 uur ds. H van Gosliga. 5 uur ds. M. C. Groene- woud; Kleine Kerk Brouwerstraat: 9 30 u ds. M. C. Groenewoud, 5 uur ds. H. van Gosliga: Geref. Kerk (Rapenburg): 9.30 u. ds. H. Post, 5 uur ds. J. Bijleveld; Mara- nathakerk (wijk Voorhouterweg)9 uur ds. L. van der Linde. 4 uur ds. H. Post; (wijk Maranathakerk)10.30 uur ds. J. Bijleveld, 5.30 uur ds. L. van der Linde; Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. K. Brünlng; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 uur ds. Dönszelmann te Amsterdam. (Jeugd dienst). 10.30 uur ds. Dönszelmann. 5 uur ds. Walvaart; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Kuiper. 5 uur ds. van den Berg; Chr. Ger. KePk: 10 uur leesdienst. 6 uur ds. Biesma van Llsse. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur dhr. Hulsbos. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Llndenburg; Geref. Kerk: 10 uur ds. Heyner, 6.30 uur leesdienst. AVaddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. J. Timmer, em. pred. te Woerden, 6.30 uur ds. J. Cuperus; Wljkgebouw Es doornlaan: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus, 6.30 uur dhr. Stolk, g.o. te Nieuwerkerk a d. IJssel; Ver Gebouw Stationsstraat: 9.30 uur ds. J. H. Bogers te Alphen aan den Rijn; Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. J. Snoelj, 7 uur ds. W. J. Smidt te Naald wijk; Rem. Geref. Kerk; geen dienst; Chr. Afgesch. Gemeente; 9.30 en 5 uur lees dienst. Warmond Herv. Gem.: 10 uur dr. K. J Brouwer te Oegstgeest. 7 uur ds. H. L. Boonstra; 10 uur Jeugdkerk in 't Tref punt. Voorganger dhr A. v. d. Berg. te Valkenburg. Wassenaar Herv. Gem. Dorpskerk: 10 uur ds. J. T. Wlersma, 78 uur ds. H. P. Schouten te Katwi,jk aan Zee; Kievit- kerk: 9 uur Jeugdkerk; 10 uur ds. M. D. Gijsman te Den Haag; Deylerhuis: 10.15 uur ds. H. Beker. 7 uur jeugdkerk; J. Pantekoek te Rotterdam; Geref. Kerk: Bloemcampkerk: 10 en 5 uur ds. E. Pijl man te Rotterdam; Zijllaan: 10 en 5 uur ds. J. Nawijn te Schiedam; Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 uur ds. J. Nooter te Den Haag; NPB/Doopsgez. Gem. Rem. Gem. Johannahuis: 10.30 uur ds. P. D. TJalsma te Den Haag; Soefibeweging Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele eredienst; Herv. Evangelisatie Dorpshuls: 10 en 5 uur ds. A. Stekelenburg te Lin- schoten. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. G. F. Overgaauw, 6.30 uur ds. Chr. van der Leeden te Hazerswoude; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. M. van Reenen te Woubrugge, beroepen pred. te Op den Dam (Gr.). Kening Boudewijn heeft een goed geheugen Een wat al te vriendelijke jour nalist Cs mans nationaliteit is ons niet bekend) heeft ervaren, dat de 28-jarige Koning der Belgen een voortreffelijk geheugen bezit, ook al heeft hjj het o.a. door een zeer groot aantal ontmoetingen op zijn reis door Amerika verre van gemakkelijk. Toen Koning Boude wijn donderdag in San Francisco een korte ontmoeting met de pers had, zei een verslaggever, die de Koning een dag tevoren bij de be groeting op het vliegveld het com pliment gemaakt had, dat de vorst er in het geheel niet vermoeid uit zag, opnieuw tegen de Koning der Belgen, dat de vermoeidheid hem niet scheen te deren. Waarop de Koning, die blijkbaar begreep, dat hij met een al te slimme com plimentjes-maker te doen had. ant woordde: „Dat heeft U me gisteren ook al verteld". De overvriendelijke verslaggever lachte zuinigjes Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij; Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. J. W. Genult Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. L. de Jong te Voorhout. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. van den Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. C. van Reenen te Hilversum; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. H. Cramer, oud-predikant te Zwam merdam. Noordwljkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits. Voorschoten Herv. Gem. Dorp: 10 u. ds. Meijering, 7 uur ds. Saraber. Rijndijk: 10 uur ds. Saraber. Hulp en Heil: 10 uur ds. Groenewegen van Den Haag. Nieuw Voordorp: 12-16 Jarigen. 10 uur dhr. Mol. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds K. Smit. Ger. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. Bru- ning van Rijnsburg. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkenkerker, 6.30 uur ds. H. Bouter uit Leiden. Geref. Kerk: 10 uur en 6 30 uur ds. A. Langeler. Geref. Kerk (vrijge maakt): 10.15 uur ds. R. Brands. 3 uur ds. C. J. Breen. Burgemeester van Liibeck in ernstige opspraak (Van onze correspondent ra Bonn) De burgemeester van de Noordduitse stad Lubeck en president van het par lement van Sleeswijk-Holstein. dr. Böttcher geldt op het ogenblik in de Bondsrepubliek als een van de minst benijdenswaardige mannen. Om hem heen heeft men namelijk een reeks ge ruchten over corruptie gesponnen, die tot iedere uithoek van het land zijn doorgedrongen. Böttcher wordt onder meer verweten, dat hij met een dienst auto met vakantie naar de Rivièra is gegaan. Deze CDU-burgemeester zou voorts via een partij vriend een bepaalde groep zakenlieden, onder wie zijn zwa ger. hebben bevoordeeld bij de exploi tatie van speelbanken. De burgemeester zou verder wonin gen met ongewoon weinig eigen fi nanciële middelen voor zich heb ben laten bouwen, de burgemeester en daarover glimlacht een ieder m de Bondsrepubliek zou alle mogelijke druk op onderwijsambtenaren hebben uitgeoefend om zijn 16-jarige dochter Sabine, die in de derde klas van het gymnasium was blijven zitten, alsnog bevorderd te krijgen. Sabine ging dezer dagen, na allerlei officiële onderzoekin gen, ondanks twee onvoldoendes en te gen de wil van haar leraren over. Dit alles is in Sleeswijk-Holstein, dat geregeerd wordt door de CDU-leider Von Hassel. door de SDP-oppositie zo uitgebuit, dat het provinciale corruptie gerucht door de hele Bondsrepubliek is gegaan. Böttcher kwam ijlings van de Rivièra terug en verdedigde zich eergisteren voor Von Hassel en de CDU. Op 28 mei zullen de SDP, FDP, DP en de Vluchte- lingenpartij in de gemeenteraad van Lübeck het aftreden van Böttcher eisen. De kans is groot, dat Böttcher echter zal blijven zitten. Sabina evenwel leidt op het Lü- becker gymnasium welhaarst dagelijks onder haar zonderlinge overgang en in Bonn schudt men in CDU-kringen het hoofd over de vele moeilijkheden ir. de eigen partij op internationaal, landelijk en nu ook al provinciaal gebied: van Adenauer, die Etzel tegen de wil van de eigen partij tot kanselier wil bevorde ren. tot Böttcher. die zijn Sabine, on danks twee onvoldoendes, liet overgaan. Advertentie Vraagt Uw Apotheker of Drogist Dertig doden bij jongste onlusten in Argentinië De spanning in Bueons Aires, donder dag nog het toneel van handgemeen tus sen stakers en politie, is nu afgenomen. Slechts incidenteel zag de politie zich nog gedwongen groepen betogers met traangas uiteen te drijven. Maar in het 400 km verderop gelegen Mar del Plata deden zich nog ernstige ongeregeldheden voor. waarbij aan weerszijden verschei dene gewonden vielen. In totaal hebben de jongste onlusten ln Argentinië dertig doden geëist en zijn er 300 aanhoudingen verricht. De onrust valt samen met de bezoe ken van president Soekarno van Indo nesië en de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken mevr. Golda Meir. Uitstel voor Starkweather Een rechter te Lincoln in de Ameri kaanse staat Nebraska, Robinson, heeft minder dan een uur voor de voltrekking van het doodvonnis tegen de jonge moordenaar Charles Starkweather aan deze kandidaat voor de elektrische stoel een uitstel van executie van twee weken verleend. Volgens Starkweather is hij door de hem toegewezen advocaten niet goed verdedigd. De jongeman is ter dood veroordeeld wegens moord op een tiental mensen. Helpt uw Rode Kruis helpen Onder het motto „Helpt uw Rode Kruis helpen" wordt in de komende weken weer de jaarlijkse inzamelingsactie voor het Neder- landsche Roode Kruis gehouden. Voor Leiden loopt de actie van 1 tot en met 6 juni, terwijl in de omliggende gemeenten reeds een week eerder begonnen wordt. De campagne-week in Leiden zal wel van zich doen spreken, want het actie-comité heeft een uitgebreid pro gramma opgesteld, dat aan geen enkele Leidenaar onopgemerkt voorbij za' of- GEEF! t t/m e juni Het actie-comité is uit de nood gebo ren. In vorige jaren deed het bestuur de zaken over het algemeen zelf af, doch de campagneweken leverden toen niet genoeg geld op. De geldmiddelen liepen wel niet terug, maar er zat ook geen vooruitgang in, terwijl de uitgaven juist voortdurend groter werden. Men ging er dus van uit dat de stad intensie ver bewerkt moest worden en dat alle Leidenaars voortdurend herinnerd moes ten worden aan het Rode Kruiswerk. Een actie-comité was dus alleszins wen selijk en onder leiding van dokter Veld- huyzen ging dit comité met enthousias me aan het werk. De comité-leden heb ben zich eerst eens georiënteerd op de cijfers en daaruit werd duidelijk dat Lei den een niet al te best figuur slaat wat betreft de opbrengst per inwoner. Er werd vorig jaar in Leiden en omgeving f. 12.500 bijeen gebracht, inclusief de giften ten bedrage van rond f. 4000, en dat is voor een stad als Leiden met de omringende dorpen veel te weinig. Tot de omliggende dorpen worden gerekend Alkemade, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Woubrugge, Hoogmade, Leiderdorp, Kou dekerk. Hazerswoude en Zoeterwoude- Rijndijk, waar de actie meestal intensie ver gevoerd wordt dan in de stad. Met name de huis-aan-huis-collecte loopt daar beter, omdat men nog eens terug komt, waar men de bewoners niet thuis trof. In Leiden gebeurde dit vrijwel nooit, maar men hoopt dat ook dit jaar te gaan doen, als er tenminste voldoende medewerkers zijn. Vlaggen, spandoeken, muziek Geen enkele Leidenaar zal kunnen zeggen dat hij niet op de hoogte is van het feit dat het dé week van het Rode Kruis is. Vlaggen en spandoeken zullen overal in de stad vertellen dat een gift gevraagd wordt. Tijdens de huis-aan- huis-collecte komt daar nog iets by. Er zullen vrijwel dagelijks in bepaalde wij ken van de stad muziekkorpsen rond trekken, waarbij zoveel mogelijk gelijk tijdig gecollecteerd zal worden. Het programma voor de muzikale rondgangen ziet er als volgt uit: maan dag 1 juni trekt de Drumband en jeugd orkest „De Burcht" door de Vijf Meilaan en omgeving. Dinsdag 2 juni marcheert „Nieuw Leven" door Kooi en Noorder kwartier. Een dag later, woensdag, speelt de drumband van de reserve gemeente politie in Tuinstadwijk en de Professo- renwijk, waarna op donderdag „De Burcht" weer aan de beurt is, ditmaal in de omgeving van de Waardgracht en het Zijlsingel-eiland. Tijdens de muzikale rondgangen, die telkens van 7.30 tot 9 uur nam. duren, zullen de Rode Kruis- brochures rondgedeeld worden, waarin op duidelijke wijze een overzicht wordt gegeven van het Rode Kruiswerk. Op 5 juni wordt een straatcollecte gehouden op het veemarktterrein, terwijl zaterdag 6 juni een straatcollecte wordt gehouden in geheel Leiden. Het centrum zal zich bevinden in het Geref. Jeugdhuis, Bree- straat 19, waar men zich nog kan aan melden als collectant. Die zaterdag rijdt van 3 tot 5 uur na middag een geluidswagen op het traject Levendaal-Station v.v. In de buitenge meenten begint de actie reeds op 25 mei en eindigt eveneens op 6 Juni. Uw Rode Kruis Het Rode Kruis Is geen liefhebberij van enkele mensen; het is een persoon lijk belang van ieder. Daarom ook heeft men de slagzin:, .Helpt Uw Rode Kruis helpen". Men vindt nog wel de gedach te dat het Rode Kruis een militaire or ganisatie is, en aanvankelijk was het dat ook uitsluitend. In de loop der jaren en speciaal na de eeuwwisseling is het werk geheel anders komen te liggen en begaf men zich op het medisch en het sociaal- medisch terrein. Zo kan tegenwoordig iedereen profiteren van de diensten van het Rode Kruis. Een van de meest bekende werkzaam heden is de bloedtransfusiedienst, waar van ieder kan profiteren. In het afgelo pen jaar werden door de afdeling Lei den 6802 bloedtransfusies toegepast, waarvoor uiteraard vele donors nodig zijn. Een belangrijke dienst is ook de trombosedienst, die nu ca. 2 jaar func tioneert. Vele aan trombose lijdende pa tiënten moesten vroeger gedurende lan ge tijd in een ziekenhuis verpleegd wor den, terwijl men thans thuis kan blijven en regelmatig bezoek krijgt van de dienst. Voor de betrokkenen is dit fi nancieel voordelig en bovendien veel prettiger - men ligt nu eenmaal niet graag in een ziekenhuis - terwijl even min onbelangrijk is dat een aantal bed den in de ziekenhuizen niet in beslag wordt genomen door deze patiënten. In 1958 werden 959 patiënten verzorgd in de afdeling Leiden. Altijd klaar staan Algemeen bekend zijn de Rode Kruis Hulpposten, waarvan er in ons land 900 gevestigd zijn. Altijd staat men daar klaar eerste hulp te verlenen bij onge vallen en die komen er in ons land bij het steeds toenemende verkeer veel voor, helaas. Dag en nacht staan vrijwilligers klaar om, waar nodig, hulp te verlenen, niet alleen in de hulpposten, maar ook elders. De kosten van uitrusting zijn hoog. Ook is veel geld nodig voor de rampendepots, waarvan er ook een in Leiden Is gevestigd. Een grote hoeveel heid materiaal ligt gereed om zodoende op doeltreffende wijze hulp te kunnen verlenen bij rampen. Verdere taken van het Rode Kruis zijn o.m. de Radio-Medische Dienst, die klaar staat om adviezen te geven bij ziekten of ongevallen op zee. wanneer op geen andere wijze snel hulp kan wor den geboden: vakantieweken voor inva lide jongeren in het Henry Dunanthuis te Zeist, de lectuurvoorziening aan chro nische en langdurige zieken, de hoorn vliestransplantatie. waardoor blinden ziende kunnen worden, de bottransplan- tatiedienst, waarbij ontbrekende been deren worden vervangen door andere en het welfarewerk of bezigheidsterapie, waarbij zieken geholpen worden bij voor hen geschikt werk, zoals knutselen. Boottochten Tenslotte willen wjj nog één punt noemen: de boottochten voor chronische zieken of invaliden. Reeds enige jaren organiseert het Rode Kruis boottochten voor chronische zieken en invaliden, die een heerlijke week vakantie op het water krijgen en zo eens iets meer zien dan de ziekenkamer, waar zij altijd liggen. Tot nu toe deed men dit werk met een gehuurd schip, doch dat was niet altijd beschikbaar. Het Rode Kruis heeft nu een nieuw schip laten bouwen dat van daag te Rotterdam wordt overgedragen en dat „J. Henry Dunant" zal heten, naar de stichter van het Rode Kruis. Het schip is 64.75 meter lang, 7.99 me ter breed, terwijl de diepgang 1.65 meter Is en de hoogte boven het water mini maal 6.50 meter. Er kunnen 70 patiën ten tegelijk mee op vakantie. Voor hun welzijn zorgt een uitgebreide staf van personeel, onder wie een dokter, vijf ver pleegsters, 24 Rode Kruishelpsters en 6 Rode Krulshelpers, terwijl er uiteraard ook een uitgebreide staf voor het tech nisch apparaat is. Dit schip kan ln ge val van nood ook gebruikt worden als rampenschip, rampendepot, noodhospi taal en evacuatieschip. In die gevallen kunnen er maximaal 100 patiënten op genomen worden. Sinds 1952 hebben reeds 6543 patiënten een heerlijke va kantie gehad op een van de gehuurde schepen. Dit aantal zal sterk uitgebreid worden met het nieuwe schip. Van 10 15 augustus is het schip beschikbaar voor Leiden. Handen vol geld Het Rode Kruis werkt principieel zon der subsidie van rijk, provincie of ge meente en is dus geheel aangewezen op de giften van Nederlanders. De taken zijn veelomvattend en vergen handen vol geld. Het is de bedoeling dat in de I komende weken het geld ook met han- I denvol binnenkomt

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7