President-curator en ere-doctor van Universiteit kreeg borstbeeld Het Nederlandse portret sinds 1380, expositie in museum De Lakenhal Na maar voor 70ste verjaardag Korte eenvoudige aanbieding in het Groot Auditorium formule meubelen Uiterst gevarieerd en boeiend overzicht van een nog altijd levend facet van onze kunst Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 23 mei 1959 Tweede blad no. 29750 In tegenwoordigheid van velen uit alle Leidse Academische kringen werd gistermiddag in het Groot Auditorium aan dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de president-curator en eredoctor van de Leidse Universiteit, diens bronzen borstbeeld aangeboden, dat hem door vrienden uit de Leidse Universitaire gemeenschap was toegezegd als huldeblijk bij zijn zeventigste verjaardag, dertig april jongstleden. Dr. De Vos van Steenwijk werd in januari van dit jaar op indruk wekkende wijze gehuldigd bij de verlening van het eredoctoraat van de Leidse Universiteit, op grond waarvan men er thans van afzag de onthulling en aanbieding van het borstbeeld tot een dergelijke plech tigheid te maken. De rector-magnificus prof. dr. H. J. Lam voerde het woord, een kleindochter van baron de Vos van Steenwijk verrichtte de onthulling en de president-curator dankte in een kort woord voor het bijzonder op prijs gestelde geschenk, waarvan hij toezegde dat het in de toekomst aan de Leidse Universiteit ral worden voor dit geschenk. Ook deze betuigde zün grote bewondering voor het werk van de beeldhouwer en de gieters. Spreker waardeerde de sfeer, waarin deze huldi ging plaats vond, en stelde in zijn slot woord, dat hij niet slechts dankbaar was voor het geschonken beeld als zodanig, maar tevens voor het feit, dat de tot standkoming van dit borstbeeld een ver rijking van het kunstbezit is, iets wat ons allen tot voldoening moet stemmen. Zoals gezegd deelde baron de Vos van Steenwijk in zijn toespraak mede, dat het beeld mettertijd aan de Universiteit zal worden geschonken. Na deze korte en luchtige toespraken kregen de aanwezigen gelegenheid, het beeld van nabij te bewonderen. Alge meen werd waardering uitgesproken, over hetgeen tot stand was gekomen. altijd inspirerend geschenk Dat is elk van de 180 Formule-elementen, deel voor deel een afgerond geheel, maar te kombi- neren en uit te breiden op meer manieren dan er mensen wonen in Nederland. Begin met één aanbouwelement, of twee of drie - precies bij passende aanbouwelementen zijn altijd verkrijg baar (na jaren zelfs - gegarandeerd!) Vraag het gratis For mule Meubelen pros pectus bij uw woning inrichter of vraag aan Kempkes Meubelfa brieken te Waddinx- veen prospectus no 87 Levering uitsluitend via uw woning inrichter. 'n kempkes produkt aanbouwmeubelen LEIDS STUDENTENZANGKOOR EN KAMERORKEST „COLLEGIUM MUSICUM" Bovengenoemd gezelschap stelt zich voor a.s. woensdag een concert te geven in de grote Stadsgehoorzaal. Het pro. gramma bestaat uit werken van Pales- trina, H. Strategier en J. S. Bach, terwijl de leiding berust bij de heer Huub Buurman. Is het geschilderde portret, onder de invloed van zowel de fotografie als de non-figuratieve stroming der modernen, gedoemd te verdwijnen? Is een tentoon stelling als thans onder de titel „Het Nederlandse portret sinds 1880" in Leidens Stedelijk museum De Lakenhal gehouden wordt, slechts een terugblik op een bijna verdwenen facet van onze kunst? Het antwoord mag ontkennend luiden. Terecht constateert de directeur, de heer J. N. van Wessem, die met zoveel voortvarendheid en toewijding een groot aantal portretten van zeer uiteenlopende kunstenaars bijeen bracht, in de inleiding tot de catalogus: „Wanneer de jongere j generatie zich afzijdig zou houden, kon men van een schoon verleden spreken. Gelukkig spreken de feiten dit tegen". Ook in deze tijd wordt de kunstenaar geboeid door de menselijke persoonlijkheid, al kan niet ontkend worden, dat de portretkunst in een ongemakkelijke situatie is geraakt. Maar er is bepaald geen reden tot wanhoop. Nog altijd is er een vry groot aantal bekwame schilders, grafici en beeldhouwers, ook onder de jongeren, die de kunst verstaan het men selijk gelaat, eventueel de menselijke gestalte, uit te beelden als de verschijnings vorm van zijn diepste wezen. De rector magnificus prof. dr. H. J. Lam merkte in zijn toespraak op, dat reeds enige jaren geleden overwogen werd, in welke vorm door de Universi taire gemeenschap hulde kon worden betuigd aan de president curator voor de wijze waarop hij als mens en als be stuurder zoveel aan deze gemeenschap heeft geschonken. Het eredoctoraat, hem in januari van dit jaar verleend, was een van deze vormen met een hoofdzakelijk officieel universitair karakter, de aan bieding van een borstbeeld, tijdens de bijeenkomst van gistermiddag gereali seerd. was de vorm waarin meer het per soonlijke element spreekt. Het deed spreker bijzondere vreugde, dat reeds het eerste verzoek om financiële bijdra gen uit alle kiringen van de Universitaire gemeenschap zo werd beantwoord, dat een herhaald verzoek niet meer nodig bleek te zijn. In zijn bijzonder humoristische toe spraak schetste prof. Lam enkele andere aspecten van dit geschenk, terwijl hij grote dank bracht aan de Rotterdamse beeldhouwer W. A. Verbon, die op zo bij. zon de re wijze in het borstbeeld de per soonlijkheid van baron de Vos van Steenwijk in alle opzichten heeft weiten te vereeuwigen. Voorts betoonde hij hul de jegens de kunstgieterij Stöxen, die voor het gieten zorg had gedragen, daar bij in herinnering brengend hoe het co mité voor deze huldigingsactie met bij zondere belangstelling het gietprocédé in deze uiterst merkwaardige werkplaats heeft mogen gade slaan. Nadat Margriet de Vos van Steenwijk, een kleindochter van de president-cura tor, het in het Groot Auditorium ge- CHR. HUISHOUDSCHOOL VOOR MEISJES „BOSHUIZEN" Dank zij het feit, dat de winter wei nig stagnatie heeft veroorzaakt, is de bouw van de Chr. Huishoudschool aan het verlengde van de Toussa int kade zo ver gevorderd, dat de school op 1 sep tember zal worden geopend. De school, waarvan mej. A. Molenaar directrice fcrordt, krijgt de naam „Boshuizen". Kerkelijk Leren NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Schalkwijk (toez.) Chr. s. Verwoert te Rhenen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Terneuzen K. Ubels te Zwartebroek. Aangenomen naar Klazienaveen (2de pred.pl.) Joh. Dijkstra te Schermerhorn. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT). Beroepen te Houwerzijl H. W. Ophoff, kand. te Dalfsen. Te Nieuwleusen A. P. Dyk, kand; te Groningen. Margriet de Vos van Steenwijk heeft zojuist het borstbeeld van haar grootvader onthuld. Linkde beeldhouwer W. A. Verbon. die van vele zijden gecomplimenteerd werd met de uiteindelijke resultaten van zijn arbeid. (Foto L.D./Van Vliet) plaatste borstbeeld had onthuld, sprak baron de Vos van Steenwijk in een even geestige toespraak zijn grote dank uit Kleur en psyche Met verheuging herkent men tal van „klassieke" stukken uit de tijd na '80. zoals Charley Toorop's groep „H. P. Bremmer met zijn vrouw met kunste naars uit hun tijd", op het eerste ge zicht wat hard van toon. maar bij na dere beschouwing toch blijk gevend van een uitzonderlijk knap observerings- en expressievermogen. Men vergelijke dit werk eens met Paul Citroen's „Schut tersstuk". dat, minder compact van compositie, met geheel andere uitdruk kingsmiddelen een zeer suggestief schil derij is. Tot de bekende werken in de hoofdzaal boven behoren verder Jan Slu.vters' Wibaut. Verwey's Van Devssel en Pyke Koch's Bertha van Antwer pen", dat een interessante vergelijking uitlokt met het daarnaast hangende „Asta". Het is uitermate boeiend op deze ex positie de instelling van de kunstenaar tegenover het menselijke object na te gaan: sommigen concentreerden zich nadrukkelijk op de uitbeelding van de psyche en be.schouwden de kleur als be trekkelijk bijkomstig, anderen gebruik ten juist de rijkdom der kleuren om tot uitdrukking tg brengen wat zij zagen als de essentie van de geportretteerde, of dit nu de kunstenaar zelf dan wel een ander was. Enkelen ook benaderden het object vanuit zijn of haar levenssfeer, zoals duidelijk waarnecmbaai in Daan Wildschut's „De heer T. J. Botke", E.vck's „Mevrouw W." of Willink's „De schilder en zijn vrouw". Tot de knapste stukken uit de hier gerepresenteerde periode behoort o.i. Breitners kleine, bijna kleurloze zelf portret. een briljant-ironische visie op eigen jeugdige arrogantie (de schilder was toen 25 Jaar). En vergelijk daar mede eens het min of meer tragische portret van Floris Verster a!s 60-jarige. I In beide werken een bijna onbarmhar tige zelfkritiek, hoe verschillend deze j schilderijen overigens mogen zijn. Herhaaldelijk betrapt de toeschouwer zich erop. dat hij zo graag een groter aantal werken van een bepaalde kun stenaar zou willen zien dan hier aan wezig. Maar de opzet van deze rijke ex- positie was nu eenmaal een inzicht te geven in de geschiedenis van de por tretkunst van de laatste tachtig jaar. zodat het maximum aantal vier werd. Niettemin is er ruimschoots gelegen heid tot instructieve vergelijkingen, zo als b.v. tussen de portretten van de moeders van een drietal schilders: M. Kamerlingh Onnes, de exacte uitbeel ding van een vrouw, die kennenlijk veel geleden heeft, Henri Jonas, schijnbaar veel vlakker, maar toch diepgaand, en Kees Verwey, die een wel kleurig, maar toch verstild en uiterst gevoelig schil derij maakte. Wie binnen het kader van het werk van eenzelfde kunstenaar vergelijken wil, lette ook op de verschillende werk wijze van H.H. Kamerlingh Onnes in zijn portretten van resp. prof. Einstein en prof. Ehrenfest. waarvan het eerst genoemde afkomstig is uit de Rijksuni versiteit alhier. Het zou ons te ver voeren, indien wij tot een vermelding van alle met een of meer werken vertegenwoordigde schil ders zouden overgaan. Wij beperken ons dus tot het noemen van nog enkele na men. zoals Schuhmacher Röling, Fern- hout. Bruyn. Schroder. Kruyder e.a. Grafiek, penningkunst en beeldhouwwerken Aparte vermelding verdient zeker het originele grafische werk van W. J. Ro- zendaal en het psychologisch bijzonder rake oeuvre van Citroen. Dat H. H. Ka merlingh Onnes juist in sün grafiek een zeer scherp waarnemer is, bewijzen zijn tekeningen van o.m. prof. Knap pert en prof. Meyers. Van Kuno Brinks vindt men een kopergravure van Jan Sluvters en daarnaast van Arend Hen driks een doorwrochte ets. Voor belang stellenden in penningkunst is er een aparte vitrine met kleine meesterwer ken en in een benedenzaal is de beeld houwkunst ondergebracht, o.m. L. O. Wenkebach's ruige kop van Albert Ver- H. P. Bremmer en zijn vrouw met kunstenaars uit hun tijd, door Charley Toorop wey. Raedecker's liefelijke „Eva Ben dien" en het onbedoeld-pathetische „De schilder Opsomer" van Hildo Krop. Ook hier deden wij maar een enkele greep: de belangstellende bezoeker zal er ver scheidene waardevolle en kenmerkende portretten aantreffen. Verheugend is. dat bij deze keuze want zó moet men deze tentoonstelling zien in voldoende mate aandacht werd geschonken aan werk van kunste naars uit Leiden en naaste omgeving: Floris Verster. Menso Kamerlingh On nes. Chris van der Windt en de nog be trekkelijk jonge Will H. Tweehuysen, L. O. Wenckebach's brons: „Prof. dr. Albert Verwey" voorts uit Wassenaar: Jacob Bruyn. Paul Citroen, W J. Rozendaal, Sierk Schroder en J. L. Vorkink uit Voor schoten, H. H. Kamerlingh Onnes en Willem Schrofer en uit Noordwijker- hout L. O. Wenckebach. Wie kennis wil nemen van de „tradi tie en vernieuwing" in het Nederlandse portret na 1880 verzuime deze tentoon stelling niet: zij is geopend tot eind augustus. Afscheid van mr. M. A. V. Slingenberg Als Leids directeur van Rotterdamsehe Bank Na precies tien jaar de directeurs- functie van het kantoor Leiden van de N.V. Rotterdamsehe Bank te heb ben vervuld, nam mr. M. A. V. Slin- genberg gistermiddag tijdens een zeer druk bezochte receptie in het bankge bouw aan het Rapenburg afscheid van zijn zeer vele relaties en vrienden. Een afscheid, dat verband hield met zijn benoeming tot districtsdirecteur voor Noord Holland en zijn opneming in de directie van het kantoor Haarlem van deze bankinstelling. Onder de velen, die gistermiddag van hun belangstelling voor de persoon en het werk van mr. Slingenbcrg blijk ga ven. waren o.m. mr. G. P. Korten horst, onderdirecteur van deze N.V. en tevens directeur van de provinciale kantoren, de heren C. F. Meerpoel en mr. H. A. C. Brandei horst, resp. ondervoorzitter en secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, de directies van de Ned. Bank. de Amster- damsche, Twentsche en Ned. Midden- standsbank en de Ned. Handel Mij en verder een groot aantal zakenrelaties, met wie mr. Slingenberg zulk een har telijk contact onderhield. Aan deze receptie ging een afscheid in de kring van het personeel vooraf. De heer A. Schwencke, procuratiehou der van de N.V., die namens het perso neel het woord voerde, belichtte de vele verdiensten van inr. Slingenberg voor het kantoor Leiden. Met name werden zijn rustig en humaan optreden gerele veerd. waardoor in de loop der laren een prettige samenwerking tot stand kwam. Een blijvend aandenken onder streepte deze woorden van dank en waardering. Mr. Slingenberg. die wederkerig zeep getroffen was door de prettige ver- Monument voor Auschwitz Drie en twintig grote blokken beton in de vorm van spoorwagens zullen het voornaamste deel uitmaken van een mo nument, dat in Auschwitz de herinne ring levend moet houden aan de uit roeiing van vier miljoen gedeporteerden in dit vernietigingskamp tijdens de tweede wereldoorlog. Ruim 400 architecten en beeldhouwers uit 35 landen hadden deelgenomen aan een prijsvraag voor een gedenkteken. Een groep van tien inzenders won met het denkbeeld der wagons de eers e prijs. Het getal 23 symboliseert de 23 landen waaruit de slachtoffers kwamen. Achter de wagons, geplaatst op de rails waarover de slachtoffers werden aange voerd, komt een groot betonnen plat form met de resten van de verbran dingsovens. Ook de overblijfselen van de gaskamers zullen zichtbaar blijven. standhouding, welke tijdens zijn tien Leidse jaren is gegroeid, overhandigde aan zijn opvolger, de heer A. van de Koppel, de sleutels van het bankgebouw, een. zoals hij zeide, symbolisch gebaar, doch voor een bank van zinvolle beteke nis.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3