dkw Agenda fc VRIJDAG 22 MEI 1959 irn ER WIJL velen zich nog bezorgd af- I vroegen of de nieuwe Amerikaanse -* minister van Buitenlandse Zaken wel een geschikte plaatsvervanger mag heten van de stervende Dulles, heeft Christian Herter daarop donderdag JJ. een ondubbelzinnig antwoord gegeven. Toen zijn Russische collega Gromyko het weer eens heel bont maakte en de NAVO beschuldigde van voorbereiding van een oorlog, liet Herter. figuurlijk gesproken, zijn vuist hard op de tafel neerkomen, toen hij met klem protesteer de tegen dit raaskallen van de commu nist. Dat de Westelijke landen in de af gelopen tien jaren tot samenbundeling van krachten zijn overgegaan, is een rechtstreeks gevolg van spanningen, welke in vele gevallen moedwillig door de Russische regering zijn opgewekt, al dus Herter. En wat heeft het verder voor zin elkaar hier met verwijten te overladen, het bederft de sfeer en ver mindert de mogelijkheden om tot over eenstemming te komen! Herter riep de afgezant van het Kremlin dus op dui delijke wijze tot de orde en boekte daar mede een belangrijk winstpunt voor zijn persoonlijk gezag, waaraan menigeen totnutoe meende te moeten twijfelen. TOORN, ook al hult die zich in di plomatieke woorden, staat in het algemeen niet al te best aangeschre ven. omdat men er zo spoedig een uiting van onbeheerstheid in denkt te zien. Wij houden het liever bij die Britse schrij ver. die de toorn „een der spieren van de ziel" heeft genoemd: „Wie hem mist, heeft een mismaakte geest". Herter moge lichamelijk niet al te best uit de voeten kunnen tengevolge van zijn ge- wrichtsreumatiek, met zijn karakter is het. zoals nu zonneklaar is gebleken, wel in orde. De Amerikaan wenst niet over zich te laten lopen door het moeten aan horen van rode propaganda-praatjes. Overigens was dit incident spoedig ge sloten, want zoals men weet kwamen de ministers 's avonds voor een etentje by hun Amerikaanse collega aan tafel, waarmee dan het geheime overleg (als men wil: het eigenlijke overleg!) is be gonnen. De persoonlijke betrekkingen tussen de kopstukken zijn trouwens beter dan hun woorden wel doen vermoeden: Gromyko sprak donderdagavond tijdens het diner uitsluitend Engels! Van zijn kant toonde de Rus zich bijzonder inge nomen, toen hij van de Amerikaanse minister van Defensie, McElroy en van onder-minister Livingston Merchant ver nam, dat hun zoons in Amerika Rus sisch leren MAAR zaken zijn zaken en, hoe prettig het z.g. geheim overleg ook moge verlopen, het gaat nu een maal om harde feiten. De Fransen met name, hun charmante reputatie ten spijt, denken er toch niet aan zich door genoeglijke onderonsjes te laten ver schalken. President De Gaulle heeft zijn veto reeds uitgesproken over een even tuele topconferentie in San Francisco. Het gaat immers om het Duitse vraag stuk en aanverwante Europese kwesties en die dienen dus in dit werelddeel te worden behandeld. Bovendien is men in Parijs van mening, dat het toekomstige top-overleg als het zover komt beter op neutraal gebied gehouden kan worden en derhalve niet op het terrein van een der betrokken partijen. Het ligt voor de hand, dat de Fransen zich in hun achterhoofd niet weinig zorgen maken over een al te nauwe relatie tus sen Amerikanen en Britten enerzijds en Russen anderzijds: zij willen graag een lepel in de pap houden, vooral omdat op de achtergrond der besprekingen de kwestie van het „lidmaatschap van de atoomclub" een belangrijke rol speelt. De anderen willen er Marianne liever niet bij hebben, maar in Parijs denkt men daar bepaald anders over. NU het beraad wat vlotter schijnt te zullen verlopen, worden de stem men ook duidelijker van hen, die wijzen op het gevaar van het slagen der ministersconferentie. Dit moge vreemd klinken, maar men weet, dat het Westen slechts tot een topbespreking bereid is, mits de Russen duidelijk van hun goede wil doen blijken. Aangenomen, dat het zover komt, dan is de consequentie, dat Kroesjtsjef en Eisenhower elkaar als ge lijken ontmoeten en wat voor indruk moet dat maken op de onderdrukte vol ken van Oost-Europa, alsmede in de neutrale landen, die in de laatste tijd krachtig zijn opgetreden tegen de com munistische infiltratie, zoals bijvoorbeeld Egypte? Kroesjtsjefs streven naar een gesprek aan de top, zo zegt men in de kringen van hen, die daar zoal niet af- i wijzend dan toch op zijn minst huiverig tegenover staan, bedoelt niet anders dan j het toebrengen van een hevige slag aan het potentiële verzet in Oost-Europa en het wekken van de indruk, dat de vrije j wereld zich heeft neergelegd bij de be- j staande toestand OOK dit is een kant van het inter nationale contact op hoog en straks misschien nog hoger niveau. In haar verlangen naar vrede denkt de Westelijke wereld dikwijls in het geheel niet meer aan het naargeestige lot van hen, die zuchten onder de knoet van het communistische systeem. Nog altijd ko men duizenden over de grens van Oost- Duitsland naar het Westen, omdat zij de druk van het rode geweld niet langer kunnen verdragen. Ontneemt de vrije wereld nu ook de illusie aan de achter- blijvenden, dat er nog eens een andere tijd zal komen, dan begaat zij daarmede in feite een misdaad tegenover miljoe nen verdrukten, die óf geen gelegenheid hebben zich uit te voeten te maken óf het hun plicht achten op hun post te blijven en het stille verzet te steunen tegen een bewind, dat zijn atheïstische, materialistische principes ten koste van alles doordrijft. En nu kan men gemak kelijk zeggen, dat de wereldpolitiek een kwestie is van machtsevenwicht en dat de communistische landen in dat op zicht een zeer sterke factor vormen, maar daarmede zijn de slachtoffers niet geholpen. INTUSSEN kan op dit ogenblik nog allerminst van een geslaagd ministe rieel vooroverleg worden gesproken. Zeker, de Britse minister Selwyn Lloyd heeft enige positieve punten in een ver klaring van zijn collega Gromyko menen te ontdekken: de Sovjet-Unie zou £e verdeling van Duitsland niet willen be stendigen, zij zou niet gekant zijn tegen vrije verkiezingen of een volksstemming en zij zou de noodzaak erkennen, dat de „Grote Vier" min of meer bij de hereni ging van Duitsland betrokken zijn. En dit zou dan een bruikbare basis voor verdere beraadslagingen vormen. In hoeverre de Brit zich hier door een niet al te stevig gefundeerd optimisme heeft laten leiden, kan bij de huidige stand van zaken niet worden beoordeeld. Vage toespelingen of in het beste geval halve toezeggingen van Russische zijde heb ben al zo vaak teleurstellingen opgele verd, dat men slechts aan gecontroleer de. nadrukkelijke beloften waarde kan hechten. Waarvoor de basis dan in de komende dagen gelegd zal moeten wor den. Franse toeristen mogen met Ingang van 1 Juni buitenlandse deviezen ter waarde van 50.000 franken, (ongeveer 400 gulden) en 20.000 franken In Frane geld meenemen. Gewaagd - geslaagd (Van onze t.v.-medewerker) Zeventien maal is de rubriek Vademe cum door Jan Willem Hofstra voorge reden en van de keren, dat wij hem zagen, was het ditmaal wel de zwakste, hoewel de titel „Een tollenaar is niet van gisteren" iets deed verwachten. Helaas, het was slechts pretentie, die ons werd geboden. Het was niet boeiend, het was een wat ongeorganiseerd ge praat en dat was heus niet de sohuld van de redacteur, maar wel van de in vakkring toch zeer gewaardeerde pro fessor dr. Van der Poel. voormalig hoog leraar aan de Belastingacademie, die er eigenlyk geen heil in zag om de kijker serieus te nemen, toen hem werd ge vraagd eens iets uit te leggen en te definiëren. Hij moest wel hoog nodig tot een paar keer toe zeggen, dat het eigenlijk een schandaal was, dat hem maar een half uur was toegemeten. Nor male reactie is in zo'n geval: man, was dan weggebleven. Maar goed. na een half uur was dat wat een instructief gesprek had kunnen zijn, afgelopen. Jammer van de tijd en moeite. rl verten tie heeft alles mee 0 Vervolg van pag. 1 Meer privé-overleg in Genève Er is gistermiddag ook uiteraard weer een officiële zitting geweest. De minis ters, blijkbaar buiten adem van de lan ge afstanden, die zij de laatste dagen af praatten, vergenoegden zich met een kort sprintje om in training te blijven. Enigszins verontrust door het feit, dat de discussies te zeer om het Russische vodrstel hadden gedraaid, bliezen zij nog maar eens het stof van het Westelyk pakket. Herter en Couve de Murville gaven Gromyko, die dat plan maar niet schijnt te begrijpen, nog wat verder college. Herter over een diepgaand verband tus sen de Duitse kwestie, beperking der be wapening en een Europees veiligheids systeem, Couve over de hereniging van Berlijn. Lloyd, die het weekeinde in En geland gaat doorbrengen, zei voor de verandering maar weer eens, dat men toch heus eerst Duitsland moet hereni gen voordat men aan een vredesverdrag kan gaan beginnen. Gromyko was toe schietelijk dit keer. Hij herhaalde, dat hij er absoluut geen bezwaar tegen zou hebben de clausule in zijn ontwerp-vre- desverdrag op te nemen, die West- en Oostduitsers toestaat deel uit te blijven maken van de huidige economische groe peringen. Dat was dan het einde van de tweede conferentieweek. Tussentijdse conclusie: de Russen vinden dat er geen koude oorlog in Genève woedt, de Ame rikanen zeggen, dat het Westen klaar is met zijn toelichtingen omtrent het Wes telijk vredespakket en thans hoopt op constructieve Sovjet-voorstellen. Wat de duizend correspondenten er in hun hart van denken, kan beter ongedrukt blij ven. Maar, zoals de Sovjet-gedelegeer den iedere dag weer zeggen: „Er is een oud Russisch spreekwoord, dat zegt. En dan komt er iets over beren, die ge duld moeten hebben, houthakkers die moeten blijven zagen, mensen die een ton zout moeten eten of andere onwaar schijnlijke handelingen dienen te ver richten. Duidelijk is het nooit, maar stichtelijk bedoeld zeker! Advertentie Grote collectie moderne cassettes mandersloot donkerstee; 14 Toen was het 9 uur, tijd voor het langverbreide stuk over de priesterarbei ders., dat we niettemin met enige twijfel hadden afgewacht en tegemoet traden. De oorzaak daarvan was o.a. gelegen in de datering van het stuk.. Die was n.l. gesteld op 1953. weliswaar een crisisjaar in de geschiedenis van deze missievorm, maar het keerpunt kwam eerst in begin 1954.. Verder waren we ook niet hele maal gerust door de verzekering in de aankondiging, dat alle personen en ge beurtenissen door de (Duitse) schrijver waren gefantaseerd. Maar alles, wat naar iets van achterdocht zweemde, werd in het begin van de eerste scène weggevaagd en stak de kop niet meer op, zo lang het stuk ons geboeid bezig hield. En tot lang daarna. Het zou on rechtvaardig zijn om met schrijver, ver taler, regisseur en alle spelers, alsmede decorontwerper, cameralieden en ander technisch personeel de allerhoogste lof toe te zwaaien voor deze grandioze prestatie. Het was t..v. in topvorm, men selijk, artistiek en sociaal gedurfd en verantwoord. Een moedig en gaaf werk stuk. Het slot ware onbevredigend ge weest, als we niet wisten (en ook na afloop op het scherm medegedeeld kre gen). dat deze grootse arbeid, die onge twijfeld ook risico's met zich meebracht, hervat zal worden op een wijze, waarin nieuwere inzichten zijn verwerkt, waar door de verloochening van het Christen dom in deze sfeer misschien terugge drongen zal kunnen worden, in ieder geval in leidende kringen in Frankrijk tot het verleden zal kunnen gaan beho ren. Velen, zo niet allen, die gisteren keken en genoten, zullen met spanning de beslissingen tegemoet zien* en met sympathie de ontwikkelingen, die daar van het gevolg zullen zijn, gade slaan. Want van meer belang dan artistiek genot, is de worsteling om waarachtig heid. waarvan wij meelevende getuigen waren en zullen blijven. Universitaire benoemingen Bij beschikking van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Leidse Universiteit voor het tijdvak van 1 september 1959 tot en met 31 augustus 1960 tot weten schappelijk hoofdambtenaar bij de fa culteit der letteren en wijsbegeerte (vulgair. Christelijk en Middeleeuws Latijn), P. G. van der Nat. thans le raar aan het Nederlandsch Lyceum, te 's-Gravenhage; gerekend van 1 januari 1959. tot wetenschappelijk hoofdambte naar voor de natuurkunde dr H. C. Cramers en dr. Z. Dokoupil. beiden thans wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse; gerekend van 1 maart 1959 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de faculteit der lette ren en wijsbegeerte dr. G. Schönle. thans wetenschappelijk ambtenaar lste klasse; gerekend van 1 januari 1959, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de sterrenwacht dr A. B. Muller, thans wetenschappelijk ambtenaar; alsnog voor het jaar 1959 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de natuurkunde dr. W. J. Huiskamp. (Advertentie) Pullen-rijm Bloesempracht lente lacht voorjaarsgroen in 't plantsoen nieuw begin schenk eens in Amstel vreugd: lente-deugd Vrijstelling dienstplichtigen wetenschappelijk personeel bij het hoger onderwijs Bij het ministerie van Defensie wor den regelmatig verzoekschriften inge diend om algehele vrijstelling van mi litaire dienst van dienstplichtig weten schappelijk personeel bij ihet hoger on derwijs. Het betreft hier personen, die gedurende een reeks van jaren uitstel van eerste oefening hebben gehad en op wier behoud voor het hoger onderwijs de betrokken universiteit of hogeschool prijs stelt. Bij de minister van Defensie bestaan vooralsnog bezwaren tot het treffen van een algemene vrijstellings regeling voor de betrokkenen. De minis ter van Oorlog heefit zich jegens zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen echter bereid verklaard incidentele aanvragen om vrijstelling met een grote mate van welwillendheid te bezien. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetensch. heeft daarom de curatoren der universiteiten en hoge scholen in overweging gegeven te be vorderen, dat verzoekschriften om vrij stelling, vergezeld van een uitvoerige motivering, in tweevoud door zijn tus senkomst bij zijn ambtgenoot, van Oorlog worden ingediend. In alle daarvoor in aamerking komende gevallen zal de mi. nist-er van O. K. en W. dergelijke ver zoekschriften gaarne bij zijn ambtge noot van Defensie ondersteunen. De mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft zich inmiddels tot zijn ambtgenoot van Defensie gewend met het verzoek of een verderstrekkende re geling mogelijk is. Advertentie. dealer: GEBR. HUISMANj Hogewoerd 66—68, tel. 22962, Leiden ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 .uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen - gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Feestavond 50-Jarig bestaan „Trouw en Durf". 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Je hova's getuigen „Is Jezus Christus de be loofde Messias?". 4 uur nam.; Wachttoren studie 5 uur nam. In den vergulden Turk: Wijdl'ngsdienst Rozekruisersgenootschap. 10.30 uur. v.m. MAANDAG De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. Zwart-witprojectde van ten toonstelling te Karlstad. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O.-excursle achter het fluwelen gordijn o.l.v. H. de Wilde. 8 uur nam. Stadseaal (grote zaal): Film over het kankervraagstuk.. Sprekers prof. dr. A. J. M. Holmer en prof. dr. A. Schaberg, m.m.v, Leids Studentencabaret. 8 uur nam. Wassenaar: Café van der Zalm. Jaarvergadering Oranje Ver. 8 uur nam. DINSDAG. Prediker: Spr. evangelist Joh. Maas- bach. 8 uur nam. School Medusastraat 24: Tentoonstel ling van werkstukken Gem. Bedrijfstech- nische school. 79 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkeaal)Halfuur v. Bezinning. 12.501.20 uur nam. Geregracht: Openiluchtsamenkomst Bap tistengemeente. 8 uur nam. Medusastraat 24: Tentoonstelling van werkstukken Gem. Bedxijfsteohnische School. 912 uur voorm. en 24 en 79 uur nam Stadsgehoorzaal (grote zaal): Leids Studentenzangkoor en kamerorkest. 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Ledenvergade ring Centrale AR-Kiesvereniging. Spreker D. J. Brouwer over Reformatie. 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huisvrou wen. Lezing en film over het Kinderdorp Pestalozzl. 2.30 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaar. Lezing met dia's. 8 uur nam. Schouwburg: Operetteklasse Mij voor Toonkunst. .De pruik van de Koning". 7.30 uur nam. j i| i I De romanschrijver Henri Troyat is LVlGI GGD GnkP WOOrn tot lld van de -.Academie Frangaise" ge- 1 iö' ^UKCi VVUU1U kozen. Hij krijgt de zetel, die opengevallen is door het overlijden van Claude Farrere. erklezing van Troyat maakt een ein- BINNENLAND In het Slnt-Laurentiusziekenhuis te Breda is gisteravond tegen tien uur over leden de heer J. de Brouwer, directeur- hoofdredacteur van het dagblad „Oost- Brabant". de ..Nieuwe Eindhovense Krant" „De Sirene" en lid van de raad van be heer van het ANP. De heer De Brouwer ls donderdag in het ziekenhuis opgeno men. nadat hij een hartaanval had. Hij ls 49 Jaar geworden. De Belgische autoriteiten hebben be sloten met ingang van vandaag de invoer van tomaten uit Nederland stop te zet ten. De laatste dag van inklaring was gis teren. De duur van dit exportverbod za! afhankelijk zijn van de toekomstige prijs ontwikkeling op de Belgische markt. Mr. J. M. H. A. Luns. gekozen tot lld der Tweede Kamer, ls op de aanneming van zijn benoeming tot lid dier Kamer teruggekomen. Aangezien tot zijn toela ting nog niet is besloten, wordt hij ge- aoht die benoeming niet te hebben aange nomen In zijn plaats heeft de voorzitter vaai het Centraal Stembureau tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaard mr. F. J. H. Bachg te 's-Gravenhage. De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, generaal Laurls Norstad. heeft de oud-minister van Oor log en Marine, lr. C. Staf. In een brief zijn dank betuigt voor hetgeen deze voor de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie heeft gedaan. In zijn brief prijst Norstad de energie de intelligentie en het begrip van de oud-minister alsmede diens toe wijding aan de hoge doelstellingen, die ons land nastreeft. BUITENLAND Grafisch werk van verscheidene Ne derlandse kunstenaars behoort tot de kunstwerken die op 9 Juni op de veiling van Sotheby onder de hamer zullen ko men. Er zijn werken van Rermbrandt. on der meer ..Abraham in gesprek met de engelen". ..de terugkeer van de verloren zoon" en ..De kruisafneming", van Israël van Meckenem, namelijk .de Heiland en de twaalf apostelen" en De twaalf apos telen" en een zeer zeldzaam werk van Di- rick Vellert van Staren. „De zondvloed". - Paus Johannes heeft gisterochtend Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland, die in Italië vertoeven, in plechtige audiëntie ontvangen. Dit was het eerste Griekse koninklijke bezoek aan de Paus sedert de oprichting van de Va ticaanse staat. Naar van gezaghebbende zilde wordt vernomen is Koning Paul van plan vla Venetië naar Zürlch te gaan voor het ondergaan van een lichte operatie aan het rechteroog waartoe reeds enige tijd geleden zou zijn besloten. De Koningin zal hem vergezellen. de aan het „drama" over de keuze van de opvolger van Farrere. Aanvankelijk had men het oog laten vallen op de bekende romanschrijver Paul Morand. Enkele le den van de Academie maakten echter be zwaar tegen de kandidatuur van Morand, omdat deze ambassadeur ls geweest onder de regering van Vichy. Hij werd echter toch voorgedragen!, maar kon niet genoeg stemmen op zich verenigen. Een tweede kandidatuur van Morand stuitte op ver zet bij De Gaulle, die als president van de republiek „beschermheer van de Aca demie Frangaise" ls. Volgens het nieuwe zevenjarenplan voor de Zweedse Marine zal niet minder dan 63 procent van de gelden voor het bouwen van nieuwe oorlogsschepen besteed worden aan onderzeeboten. Drie van deze schepen met Installaties die niet afhan kelijk zijn van luchtverversing aan de op pervlakte zullen in de tijd van drie Jaren worden gebouwd. Deze onderzeeërs zullen lang onder water kunnen blijven en een grote snelheid kunnen ontwikkelen. De Amerikaanse douane heeft giste ren in Miami een vliegtuig met wapens in beslag genomen dat op het punt stond naar de Dominicaanse republiek te ver trekken. De elf inzittenden zijn gearres teerd. De politie zoekt voorts de consul van de Dominicaanse republiek. Drie mannen, een van hen een politieman uit Miami, zijn beschuldigd van pogingen om een douanebeambte om te kopen. Voorts zullen alle elf de passagiers worden be schuldigd van samenzwering om Illegaal wapens uit te voeren. Het vliegtuig was geladen met geweren, aaitomatische wa pens en 200 000 patronen. Nieuw-Zeeland is gisteren getroffen door enkele aardschokken van middelma tige kracht en door een orkaan, waarin windstoten van 130 km per uur voorkwa men. Het epicentrum van de schokken lag naar schatting tachtig km ten westen van de hoofdstad Wellington. De schade be perkte zich tot gebroken ruiten omgeval len schoorstenen en gebarsten muren. De orkaan trof vooral de provincie Taranakl op het noordelijke eiland. Verscheidene mensen liepen verwondingen op en er werd zware schade aangericht. Te Nlteroi, aan de overkant van de baal van Rio de Janeiro, zijn vier mensen om het leven gekomen en ongeveer hon derd gewond, toen Braziliaanse mariniers het vuur openden op een menigte die hen met stenen bekogelde. Volgens officiële kring had de menigte tijdens een staking van veerbootpersoneel het eerhuis ln brand gestoken en nabijgelegen winkels geplunderd. Toen de mariniers optraden, werden zy bekogeld, waarop zij het vuur openden. Averell Harriman. de vroegere Ame rikaanse ambassadeur in Moskou en oud gouverneur van de staat New York, ls van plan naar communistisch-Ohina te gaan als correspondent van een aantal Ameri kaanse bladen. Het departement van Bui tenlandse Zaken heeft er geen bezwaar te gen. Het wachten is nu nog op toestem ming van Peking. De Dalai Lama heeft gisteren op alle Boeddhisten een beroep gedaan, te bid den opdat de moeilijkheden ln Tibet „voorbij mogen gaan als een maans- of een zonsverduistering". Hij deed dit op een samenkomst te Miussoorle ter her denking van Boeddha's geboorte. Een rechtbank te Karlsruhe heeft vrijdag de uitgever van het neo-nazlstische blad ..Die Ainklage", Robert Kremer, ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf we gens propaganda tegen de Duitse Bonds republiek. Ook werd Kremer schuldig be vonden aan belediging van de doden, de Joden, de verzetsstrijders tegen het natio- naal-socialisme en van de bondsregering. De ruit van de stuurhut van een DC-3 vrachttoestel van de Lufthansa brak, toen een aantal zeemeeuwen onmid dellijk na de start van de machine op London Airport tegen het vliegtuig op vloog. Een lid van de bemanning liep snij- wonden in het gelaat op. Het toestel was opgestegen voor een vlucht naar Düssel- dorf. Frankfort en Stuttgart. Na het inci dent. keerde de gezagvoerder naar de luchthaven terug. De DC-3 bevond zich slechts enkele minuten in de lucht toen dit zeer zeldzame feit zich voordeed. Gisteren ls een nieuwe passagiers- dienst geopend tussen Leningrad en Wla- diwostök. de twee zeehavens van Rusland, die het verst van elkaar verwijderd liggen. Een tweemotorig straalvliegtuig van het type Toe-104 legde de afstand van 9500 km af in de zuivere vllegtljd van 12 uur 30 minuten. Tussenlandingen werden ge maakt in Sverdslovsk. Novosibirsk en Ir- koetsk. In Madrid ls gisteren bekendgemaakt dat vijf studenten zijn aangehouden we gens ondermynende activiteit, zfj worden beschuldigd van lidmaatschap van een nieuwe clandestiene organisatie, de ..de mocratische studentenuiile". Eerder waren reeds vier studenten in Valencia gearres teerd. Commissies van de Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) werken op 't ogenblikken aan 'n wetsontwerp ter bestrij ding van luchtverontreiniging. Volgens we tenschappelijke schattingen zet zich nl. jaariyks ongeveer een ton stof en ander vuil. afkomstig van verschillende Indus trieën. op Westduitse bodem af. Wanneer men by vochtig weer ergens ln het Roergebied zijn glanzende auto neerzet, vindt men die na enkele uren overdekt met een laag roetig vuil terug. VOOR HEDENAVOND KRO514.00 V. d. Jeugd. 14.10 Accord.duo. 14.30 Gram. 14.45 Radio Rallye 1959. 15.40 Boekbespr. 15.50 Radio Rallye 1959. 16 00 Gregoriaanse zang. 16.30 V. d. Jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Viool, altviool en contra bas. 17.40 Filmmuz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Strijkork. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Kamerork. en solist. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Een cultureel win terprogramma sa menstellen, caus. 22.05 Lichte muz. 22.35 wy lulden de zondag in. Aansl.: Avond gebed en lit .kal.; 23.00 Nws. 23.15 Nws. In Esperanto. 23.2224.00 Nouveauté's. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.05 V. d. Jeugd 14.40 Madri gaalkoor. 15.05 Boekbespr. 15.25 Kamerork. en solist. 16.20 Van de wieg tot het graf, caus. 16.35 Kinderkoor. 16 55 Gram. 17.30 Week]ourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 GTam. 18.45 Hammond-trio. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout caus. 19.40 In Bljbelland, caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole ork. 21.15 Socialistisch oomrn. 21.30 Gram. 22.00 Sportkron. 22.30 Zlgeunerork. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gr. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weerber. NCRV: 20.20 Plus of min. 21.00 Cabaret. 21.15 Scherzo. 22.15 Dagsluiting. VOOR ZONDAG 24 MEI Hilversum I. 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Orgelconc. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Koor zang. KRO: 9.30 Nws. 9 45 Gram. 9.55 Plechtige Hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Kla vecimbelrecital. 12.15 Apologie. 12.35 Instr. Octet. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg. caus. 13.10 De wad- ders. hoorsp. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boek bespr. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Radio Phil, ork. en solist. 15.15 Toneelleven caus. 15.35 Muz. caus 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Jeugddienst. 18.00 Het Ge laden Schip causerieën. 18.30 De Kerk aan het werk, causerieën .18.40 Bijbel- vertelling. NCRV19 00 Kerkelijk nieuws. 19 05 Samenzang. 19.30 Het Evangelie van Johannes, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Het naadje van de kous. 20.15 Cabaret. 20.45 Gram. 21.20 U bent toch ook van de partij, catis. 21.30 Wie gaat er mee naar Engeland varen, hoorsp. 22 35 Gram. 22.45 Avandgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.2524.00 Qmr.ork. Hilversum II. 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenher. 8.18 Gevar, progr. 9.45 Geesteiyk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d .Jeugd. IKOR: 10.30 Ne<i. kerkd. 11.30 Vragenbeantw. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sportsplegel12.35 Gr. 13.00 Nws. en S.O.S.-ber. 13.07 De toestand ln de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. sold. 14 00 Boek bespr. 14.20 Kamermuz. 14.30 Koorzang. 15.35 Het Jodendom in de laatste twee eeuwen caus. 15 50 Gram. 16.30 Sport regie. VPRO: 17.00 Gesprekken met luis teraars. caus. 17.15 Boekbespr. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws en sportuitsl. Daarna: sportiourn. 18 30 Walsmuz. 19.00 Caus. over Schotland, met muz. lllustr. 19 30 Gram. AVRO: 20 00 Nws. 20.05 Pro- menade-ork. en soliste. 20.45 De maan steen. hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21.45 Ca- baretprogr. 22.15 Act. 22.30 Gram. 23.00 Nws 23.1524.00 Met de Franse slag. Radio Bloenieiwlaal. Zondag 24 mei. 10 uur Ds. Gabe van Duinen van Wasse naar-Zuid (uitz. van de dienst 10-5-59 om 2 uur nam.) 11.15 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (uitz. van de dienst voor belangstellenden 17-5-1959 om 8 30 uur nam.). 2.30 uur Kinderdienst voor kinderen van 5-11 jaar. 3 45 uur ds. H. Schut van Bussum (rechtstreekse uitz.). TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 20.00 Gevar. progr. 20.45 Door snee van Hommeles. AVRO. KRO, VARA en VPRO: 22.00 Sportactualiteiten. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service. 330 m 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13 00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork.conc. 15.50 Voordr. v. gedichten. 16.15 Voordr. 16.30 Mluzikale caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Marokkaanse nieuwsbrief. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Llefdadlgh, opr. 20 30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Int. pianoconcours te Li verpool. 22.00 Caus. 22.25 Twee plano's. 22.50 Epiloog. 23 00 Nws. 23.06—23.36 Strijkfcwart. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 217 m. 12.00 Verz. progr. 13j15 Gev. progr. 13.45 Hoorsp. 14)15 Gevar. progT. 14.4)5 Filmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Gram. 18.00 Populaire lied jes. 18 30 Twintig vragen. 19.00 Hoorsp. 19.30 Nws. 19.34 Verz.procr. 20 30 Samen zang. 21.00 Gevar.prozr. 22 00 Idem. 22 30 Nws. 22.40 Gram 23.30 Pianospel. 23.50 Avondgebeden. 23 5524 00 Nws Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12 00 Ork .conc. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 14.30 Volksliederen. 15.00 Verzoek- progr. 16 30 Lichte muz 17.00 Instr. trio. 18.16 Ork.conc. 19.00 Nws. en weerber. 20.00 Ooeretteconc. 21.45 Nws. 22.15 Hoor spel. 22.56 Dansmuz 23 30 Amus.muz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.154.30 Gevar. muz. Speelweide Hoflaan: Ingebruikneming Herv. Centrum Boshuizerwijk. 8.30 u. nam. Stationsplein: Excursie Broederschap v. oud-padvinders naar Vuurtoren te Noord- wijk. 7.30 uur nam VRIJDAG Breestraat 19; Ledenverg. Prot. Christ. Onderwijzers. 8 uur nam. Boerhaavelaan 44: Openbare les R.-K. Don Boscoschool. 12.25—3.50 en 79 uur nam. BIOSCOPEN Rex „Met bloed geschreven". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zond. 2.30. 4 45. 7.15 en 9 15 uur. Donderdagcyclus „Stryd om het heelal". Trianon Pikant verlof ln Parijs". 14 jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Meisjes in gevaar", 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.46 7 en 9.15 uur. Lldo „Zondaars ln spijkerbroek" (Les tricheurs) 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2 30. 4.45, 7 en 9j15 u. Casino „Achter gesloten gordijnen" 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw, Rapenburg 73; Drie Haagse kunstenaars, tot eind Juni. Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond. 15 uur nam. (tot 3<1 augustus). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark i Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op w-rkaagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Te Lelden is geopend Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807. Bovendien ls ge opend tot zaterdagmiddag 6 uur Apotheek .Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48. tel. 21060. De Oegstgeester Apotheek. Wllhelmina- park 8, telef. 26274 is morgen geopend van 12-1 uur en 's avonds na 6 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN De zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt van hedenim/idtfag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren 's-Gravesande. de Jong. Mas tenbroek. Veldhuyzen en van Wingerden. Te Oegstgeest door i'cktvr Meissner, tel. 24865. By geen gehoor bü Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Frankrijk 3, 280 235 m. 12 00 Nws. 12 05 Ork.conc. 13.35 Hoorsp. 17.30 Gram. 17.46 Ork.conc. 19.40 Lichte muz. 20.15 Moderne Franse muz. 22.45 Nws. 22.50 Gr. 23.53—24.00 Nws Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12 15 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amusmuz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en Belcantoconc. 15.50 Voetbalrep. België-Oostenryk. 17.45 Sport uitsl. 17.52 Klankb. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Omr ork. en sol. 21.00 Gram. 21.30 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. 484 m.: 12.20 Gram. 13.00 Nws. 13.16 Verz.progr. 14.00 Idem. plm. 15.50 Voetbal- rep. Belfllë-OostenTyk. 16.4)5 Verz.progr. 16.55 Voetbalrep. (verv.). 19.30 Nws. 21.00 Gram. 2130 Chansons 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 25 MEI. Hilversum I (402 m.). NCRV.: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws, 8.15 Sport uitsl. 8.25 Gewyde muz. 9.00 V. d. zie- en. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.15 Idem. 11.55 Planorecital 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en tuinb-meded. 12.33 Gitaarens. 12.48 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Theater- ork. en sol. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio 14.35 Gram. 15.20 Koorzang en sol. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Alt. bas-bariton en piano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: Le zing over Nederlands-Nieuiw-Guinea, door prof. dr. H. Th. Fischer. NCRV.: 18.00 Orgelconc. 18.30 Gram. 18.35 Koorzang. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Nederl. volksliederen. 19.30 Radio krant. 19 55 Op de man atf. caus. 20.00 Gram. 20.30 Een hondeleven, hoorsp. 21.40 Lichte muz. 22.00 Volk en Staat. caus. 22.15 Muz. caus. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS.-ber. 23.15 Gram. 23.35 24.00 Idem. Hilversum II (298 m.). AVRO.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10 00 Gram. 11.00 Idem. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Mil. ork. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.30 Omr.ork., groot koor en. soliste. 15.25 Gram. 16.00 Idem. 16.45 Va kantie ln Spanje. 17.00 V. d. padvinders. 17.15 V. d. jeugd. 17.50 Mil. comm. AVRO.: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.: Uitz. v .d. Pacifistisch Socialistische Par ty Radio-activiteit een sluipend gif. door dr. L. E. W. van Albada. 18.25 Orgel en zang. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Alles van de kaart. 19.30 Muzikale caus. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De Radioscoop. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Act. 23.30—24.00 Lich te muziek. TELEVISIEPROGRAMMA'S. VARA.: 17.00 V. d. kind. GRAMMOFOONPLATENPROGKAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) George Frledrlch Handel: I: Concert voor hobo en strijkorkest ln bes gr. t. (Orkestconcert nr. 8). Adagio, Allegro. Siciliana (Largo). Vivace Her mann Töttcher, hobo, Heinz Frledrlch Hartig, cembalo. Bach Orkest. Beriyn. Di rigent: Carl Gorvin. II: "The Messiah" (2e en 3e deel). Jen nifer Vyvyan, sopraan; Norme Procter, alt. George Maran. tenor; Owen Brannlgan. ba9. George Malcolm, cembalo; Ralph Downes, orgel. Het Londens Philharmo- nlsch Koor. Het Londens Philharmonlsch Orkest. Dirigent: Sir Adrian Boult Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.00 Cricketrep. 12.25 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 V. d. scholen. 13.57 Crloketultsl. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Hoorso. 16.30 Cricketrep. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18 15 In the South-East. 19.00 Ork.conc. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoor spel. 22.45 Liederen. 23.00 Nws. 23.06 23.36 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.). 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Cricketrep. 13.30 Nws. en koor- en ork.conc. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.) 15.00 Cricketrep. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsla gen v. races. Daarna: gevar. muz. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Bells are ringing. musical. 20.30 Nws. Daarna: Thrash it out. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. (Om 23.30 Nws.) 23.55 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 m.) 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Amus.muz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Gram. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.155.30 Lichte muziek. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.30 Gram. 13.50 en 14.25 Idem. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Ork.conc. 16.00 Gram. 17.30 Idem. 18.05 Kamermuz. 20.00 Ork.conc. 23.10 Solistenconc. 23.25 Moderne Franse muz. 25.53—24.00 Nws Brussel (324 en 484 m.). 324 in.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer sen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Meisjeskoor. 18.00 Franse les 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Nationaal ork. en so list. 22.30 Nws. 22.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 Kamerork. en sol. 15.30 Gram. 16.05 Idem. 17.00 Nieuws. 17,10 Gram. 17.20 Pianorecital. 17.40 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Nationaal ork .en sol. 22.30 Gram. 2°.55 Nieuws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 3Ü p-4 L •Sf ts ■3 S -W (30 SS Den Helder vrijw. onb. ono 1024 12 11 Ypenburg vryw. onb. ono 1021 12 10 Vllssingen VTijw. onb. ono 1020 13 12 EeLde vrljw. onb. O 1026 10 7 Twente vrijw. onb. ono 1023 10 8 De Bilt vryw. onb. ono 1022 11 9 Eindhoven vryw. onb. ono 1021 12 10 Z.-Limburg vryw. onb. nno 1019 12 10 OS s d S I Stockholm zwaar bew. nnw 2 7 Oslo onbewolkt zo 1 13 0 Kopenlhagen onbewolkt n 2 10 0 Aberdeen windstil 5 0 Londen licht bew. ono 6 13 0 Amsterdam licht bew. ono 8 12 0 Brussel onbewolkt no 6 12 0 Luxemburg half bew. nno 10 12 0 Parijs zwaar bew. nno 6 15 0 Bordeaux regen w 6 13 3 Grenoble zwaar bew. windstil 15 Nice geh. bew. no 5 16 50 Berlijn onbewolkt no 3 9 0 Frankfort licht bew. nno 8 13 0 Münohen geh. bew. O 7 12 0 Zürlch geh. bew. no 4 14 4 Genève zwaar bew. ono 4 15 0 Locarno zwaar bew. windstil 14 Wenen zwaar bew. n 4 11 2 Innsbruck regen ozo 2 13 8 Rome geh. beww zzw 3 18 5 Aiaccio regenbui wzw 5 15 26 Madrid zwaar bew. windstil 9 3 Mal lore a onbewolkt nw 5 16 Algiers onbewolkt wzw 2 15 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2