Meer privé - overleg in Genève, na twee weken onvruchtbaar discussie WEERBERICHT Russische woordvoerder versprak zich: Gromyko eiste opnieuw de komst van Polen en Tsjechen Belgische socialisten wensen burgerlijk huwelijk in België Fa. D. KRET Zn. Verrassende tegenslag voor de christen-democraten in Aosta Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 23 MEI 1959 No. 29750 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteur, W, L. Brugsma) Genève, 23 mei Gromyko heeft aan het besloten diner der Grote Vier in Herter's villa opnieuw de toelating van Polen en Tsjecho- Slowakije tot de Geneefse ministersconferentie geëist en verklaard, dat hij binnen enkele dagen een positieve oplossing van deze kwestie ver langt. Deze mededeling ontviel de anders zo gewiekste Sovjet-woord voerder Michael Kharlamof gisteravond op zijn persconferentie, in wat een onvergeeflijke inbreuk op diplomatieke gebruiken omtrent privé- overleg zou zijn geweest, ware het niet dat hijzelf een rood hoofd van schrik kreeg. Hij had Gromyko's eis in het algemeen weergegeven, maar, toen slimmeriken vroegen of Gromyko donderdag die eis gesteld had, zei hijt „neen, eergisteren". ting te houden. Eén geschilpunt resteert nog: het Westen wil dan slechts de Grote Vier aan tafel, de Sovjets wen sen ook deelneming van de Oost- en Westduitsers. De drie Westelijke ministers plus hun adviseur Von Brentano hebben zich gis terochtend in een strategische zitting be raden over de minimum-condities voor een topconferentie. Men kwam tot twee voorwaarden: 1) de Russen mogen in Berlijn geen eenzijdige actie onderne- Twee voorwaarden „Bij welke gelegenheid dan?" wilde men weten. Kharlamof slikte even: „Gromyko heeft dat niet alleen eergisteren, maar al zo vaak gevraagd". Maar zijn gehoor liet niet af: „Wan neer en waar eergisteren (woensdag)?" De Rus begon opnieuw: „Reeds meer dan een keer heeft minister Gro myko. Men viel hem snijdend in de rede: „Wanneer en waar?" Toen kwam het hoge woord er uit: „Aan het diner". Dat was dan het enige feitelijke stukje Informatie over het besloten gesprek, dat de vier ministers bij de soep, snoek, cro- que'ttjes, gebraden kip en het ijs toetje hadden gevoerd. Men kan zich nochtans de tafelconversatie wel voorstellen. Daar zaten vier ministers in twee kampen verdeeld, allemaal beseffend dat men eigenlijk over het brandend probleem Berlijn moest spreken. Maar ten eerste wilde niemand er over beginnen en ten tweede wil men zich over de prijs nog niet bloot geven. Het verslag over dit ge sprek zal vermoedelijk een bijzonder groot aantal „ahem's" moeten bevatten. Nochtans, men gaat al etende verder praten. Dinsdagavond is Gromyko de gastheer. Misschien zal de Russische ka viaar (eitjes van de steur) een vrucht baarder gespreksbodem opleveren. O Het begint er ook op te lijken, dat van dinsdag af het privé-overleg geregelder zal worden. De afgevaardigden der Grote Vier, die iedere ochtend procedure kwesties bespreken, hebben vrijwel over eenstemming bereikt over een plan om de ene dag een officiële zitting en de volgende dag een besloten beperkte zit- Advertentie. Koop nu een KOELKAST by Reeds vanaf f 198.-. Noordeinde 54 K. Rapenburg 10 Er ontbrak nogal wat in Marcinelle In 'het proces inzake de mijnramp van Marchinelle hebben gisteren enige getui gen kritiek geoefend op de uitrusting van de mijn. Een vakbondsfunctionaris, lid van de speciale commissie van on derzoek, gaf als zijn oordeel te kennen, dat de elektrische kabels in de lift schacht onvoldoende beschermd waren; z.i. hadden deze kabels en de leidingen voor de aanvoer van olie en perslucht en de afvoer van mijngas buiten de schacht moeten zijn aangebracht. Voorts noemde hij de toegang tot de mijn te nauw in verhouding tot de intensieve kolenwin- ming. Een ander lid van de speciale commissie van onderzoek onderschreef deze bezwaren. Vervolgens verklaarde prof. Heilmut, hoogleraar in de mijnbouw te Aken, dat het ontbreken van brandbestrijdings- middelen in de gangen op 975 meter diepte in zijn land als een zeer grote fout zou zijn beschouwd. In Duitsland, zo zei hy, is elke laadplaats van blus- materiaal voorzien, in het gebruik waar van elke lader is geoefend. Prof. Heilmut is endertekenaar van een rapport van deskundigen, waarin o.a. wordt ge dat het signaalstelsel niet deugde. men, voordat de topconferentie begint; 2) de Russen moeten inzake het Duitse probleem eerst constructieve voorstellen doen. Het eerste punt is duidelijk, het tweede bepaald niet, zeker niet zolang er in de Westelijke boezems geen eensgezindheid bestaat over de knellende vraag, hoe een constructief voorstel inzake Duitsland er eigenlijk uit moet zien. 0 Slot pag. 2 Later debat over de regeringsverklaring Naar wij vernemen is de voorzitter van de Tweede Kamer voornemens nader voor te stellen de beraadslaging over de in de vergadering van a.s. dinsdag af te leggen regeringsverklaring niet diezelfde middag te doen aanvangen. Hij zal voor stellen deze beraadslaging te houden op woensdag 27 en donderdag 28 mei. Het is de bedoeling de regeringsver klaring op dinsdag 26 mei over de beide radiostations uit te zenden. De uitzending uit de Tweede Kamer zal dinsdag om 13 uur beginnen. In ver band daarmee zullen de nieuwsberich ten een kwartier eerder, dus om kwart voor één worden gelezen. Brits schip ramt IJslands vaartuig De Britse torpedobootjager „Chaplet" heeft gisterochtend het 72 ton metende vaartuig „Odinn" van de IJslandse kustwacht geramd, nadat hij tevoren herhaaldelijk op hinderlijke wijze om het patrouilleschip was gevaren. Dit is meegedeeld door de gezagvoerder van de „Odinn". Volgens hem werd zijn vaartuig van achteren opzettelijk aan gevaren, waardoor de reddingboot werd vernield en de railing werd beschadigd. Er deden zich echter geen persoonlijke ongelukken voor. Dit is de eerste maal dat er sprake is van een aanvaring in de visserij - oorlog tussen Engeland en IJsland, die ontstond toen IJsland vorig jaar sep tember besloot zijn visserijgrenzen van vier tot twaalf mijl uit de kust uit te breiden. Sinsdien worden Britse vissers boten die tussen vier en twaalf mijl uit de kust vissen beschermd door oorlogs schepen, die aanhouding door IJslandse patrouillevaartuigen moeten voorkomen. De laatste tijd is de spanning toegeno men o.a. door de veroordeling van een Britse visser die binnen de vier-myls- zone zou hebben gevist en door de ach tervolging van Britse schepen die zich aan hetzelfde feit zouden hebben schul dig gemaakt. Een woordvoerder van het ministerie van Marine in Londen maakte later be kend, dat de botsing een gevolg schijnt te zün van een verkeerde manoeuvre van het IJslandse schip. Het incident deed zich voor toen de „Odinn" en de „Chaplet" dicht naast elkaar naar de Britse treiler „St. Just" voeren. De „Odinn" probeerde toen voor de „Chap let" langs te varen, doch raakte het Britse schip. Prins Albert en Prinses Paola Eerbiediging van de geest van 's lands staatsinstellingen in verklaring bepleit Bezoek aan premier Het bestuur der Belgische socia listische (oppositie) partij heeft gisteren vergaderd en daarna een verklaring uitgegeven, waarin het er bij de regering op aandringt er op toe te zien, dat aan het sluiten van het kerkelijk huwelijk tussen Prins Albert en de Italiaanse Prinses Paola, dat te Rome zal ge schieden, de burgerlijke voltrek king in België vooraf zal gaan. Hieraan wordt toegevoegd dat de socialisten, indien de getroffen huwelijksregelingen, waarin een dergelijke voorziening ontbreekt, niet worden aangevuld, zich het recht voorbehouden de regering hierover in de volksvertegenwoor diging vragen te stellen. In de verklaring wordt gezegd dat het huwelijk van de Prins een politieke handeling is, die het gehele Belgische volk aangaat. „De natie heeft het recht van de Kroonprins te verwachten, dat hij de geest der Belgische staatsinstellingen zal eerbiedigen door in zijn land het bur gerlijke huwelijk te sluiten, zoals dat door grondwet en wetten van België wordt voorgeschreven. Indien de Koninklijke Familie anders handelt zal zij geen bijdrage leveren tot versterking van de banden tussen haar en het Belgische volk", aldus de door Jordaanse stafchef gearresteerd Uit gewoonlijk goedingelichte bron in Londen werd gisteren vernomen, dat de stafchef van het Jordaanse leger, gene- raal-majoor Sadig Sjerar, op 17 mei in Anman in arrest is gesteld. Hij zou ver dacht worden van medewerking aan een pro-Egyptische samenzwering. Advertentie LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 het socialistische partijbestuur uitge geven verklaring. Het partijbestuur doet in dezelfde verklaring een beroep op alle socialis tische parlementsleden en op de leden der socialistische organisaties om zich tot nader order te onthouden van het aanvaarden van taken bij de regelingen voor het Kroonprinselijke huwelijk. Ook verzoekt het hun, geen zitting te nemen in comité's, die bij dergelijke regelingen betrokken zijn of die zich bezig houden met het inzamelen van gelden voor het aanbieden van geschenken aan het prinselijk paar. In de verklaring wordt gesproken over het „gevoel van onbehagen", dat bij het Belgische volk zou zijn ontstaan als ge volg van het bovenvermelde. „Het bestuur van de Belgische socia listische partij brengt in herinnering dat in de grondwet uitsluitend de ministers als raadgevers van de kroon worden ge noemd. Dit houdt dus in, dat onverant woordelijke personen het recht missen Met een hoofse handkus begroet de Sjah van Per zie Koningin Julia- na bij haar aankomst bij de Iraanse ambassade te Wassenaar, waar gisteravond een galadiner werd aangeboden. zich terzake ook een taak aan te meten", aldus de verklaring. Een onder leiding van de waarne mende partijvoorzitter Van Eynde staan de socialistische afvaardiging heeft gis teren premier Eyskens bezocht. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt ver nomen dat de delegatie er bij de eerste minister op aan heeft gedrongen dat de „geest van de Belgische grondwet bij de voltrekking van het huwelijk van Prins Albert zal worden geëerbiedigd". De so- j cialisten gaven als hun mening te ken- j nen dat zoals ook in de verklaring werd gezegd eerst het burgerlijke I nsiu msi lick uui^cinjnc I huwelijk te Brussel moet worden ge sloten. Zonnig De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: zonnig weer, maar ondanks de zonneschijn gematigde temperatu ren. daar lucht van polaire oorsprong via het Oostzeegebied naar onze stre ken stroomt. Er blijft vrij veel wind. al hoewel er een tendens is tot enige af neming. het eerst in het noorden van het land. (Opgemaakt te 10 uur) 24 mei Zon op: 4.35 uur; onder: 20.39 uur. Maan op: 22.41 uur; onder: 6.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.13 en 16.42 uur. Laagwater te 0.04 en 12.29 uur. (25/5 hoogwater te 5.02 en 17.31 uur, laagwater te 0.50 en 13.15 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pag. en ten Bijvoegsel. Incidenten in twee Oostduitse dorpen Volgens het Westberlijnse blad „Bild Zeitung" hebben boeren van twee dor pen in het district Potsdam deze week geprotesteerd tegen de leveringsplicht van fruit Zij zijn van mening dat de staat een te grote hoeveelheid fruit ge leverd wil hebben. Tijdens een demonstratie werd voor de woning van de burgemeester een galg opgericht. Er was een stuk papier aan bevestigd met de woorden „dit is voor de burgemeester". De boeren dron gen voorts het gebouw van de gemeente raad binnen en smeten borstbeelden van Lenin en de voormalige leider van de Duitse communistische partij Ernst Thalmann stuk. De volkspolitie maakte daarop een einde aan de incidenten nadat communistische functionarissen tevergeefs hadden getracht de boeren tot bedaren te brengen. Twee van de leiders der betogers werden gearresteerd, aldus „Bild Zeitung". Haags „bleekneusje" ernstig gewond bij munitie-ontploffing Een elfjarig Haags jongetje, R. Willemstein, is gistermiddag in Soesterberg zeer ernstig gewond geraakt toen een stuk munitie, waarmee hij zat te spelen, ont plofte. De jongen verbleef tijdelijk in het kindertehuis „Hemalie" van de Haagse Vereniging voor Gezondheidskolonies „Haagse Bleekneusjes". Hij had in het bos munitie gevonden en zat daar mee op het terrein achter het huis te experimenteren. Vier andere jongens, die zich op enige afstand van hem be- Prinses Margriet hakt de laatste beletselen weg voor de tewater- lating van de supertanker Mo hammed Reza Sjah", terwijl Ko ningin Juliana, Prins Bernhard en de Sjah van Per zié belangstellend In Rome is men geschrokken (Van onze Romeinse correspondent) De verkiezingen voor het gewestelijke parlement van de Valle d'Aosta zijn voor de regering te Rome en voor de christen-democratische partij een onver wachte tegenvaller geweest. Zij zijn echter tevens een teken aan de wand. De Valle d'Aosta is een klein Frans sprekend gebied aan de voet van de Mont Blanc, dat in 1948 evenals Sicilië en „Trentino Alto Adige" gewestelijk zelfbestuur heeft verkregen. Totnutoe hadden de christendemocraten, al dan niet verbonden met andere democra tische partijen, er steeds het heft in handen. Dit is thans niet meer het ge val. Juist terwijl de christen-democraten ervan overtuigd waren dat hun macht nu voor goed was gevestigd en nadat zij een weinig democratische kieswet had den doen aannemen, waarbij de groep partijen, die één stem meer dan vijftig procent van alle stemmen krijgt, recht heeft op 25 van de 35 zetels in de ver gadering te Aosta, hebben zij de verkie zingen verloren! Hun belangrijkste te genstander is de „Union Valdotaine", een partij die aandringt op meerdere autonomie en niet gediend is van de altijd min of meer vaderlijke, begun stigende wijze waarop Rome de zelfstan dige gewesten behandelt. vonden, zagen hem met een steen ergens op slaan en hoorden direct daarna de ontploffing. De jongen kreeg ernstige wonden in de onderbuik, verloor drie vingers en een deel van de duim van de linkerhand en de wijsvinger van de rechterhand, en werd ernstig aan een oog gewond. Dokter Splinter uit Soes terberg verleende eerste hulp, waarna zo spoedig mogelijk operatief werd in gegrepen. De andere jongens werden door rond vliegende splinters licht gewond. Van welke aard de munitie was, was de po litie te Soesterberg nog niet bekend. Alles op alles Totnutoe was die „Union" altijd de tweede party van het gewest. Haar le den zqn evengoed rooms-katholiek als die van de christen-democratische party. De nieuwe kieswet maakte echter, dat de „Union", wilde zy enige kans heb ben om althans nog iets te betekenen in het gewestelyk bestuur, zich moest aansluiten by andere partyen. En daar de christen-democraten één lijn trokken met de liberalen en de sociaaldemocra ten, bleef er voor de „Union" niet an ders over dan samen te gaan met de Nenni-socialisten, de communisten en de afvallige sociaal-democraten! In de sociaal-democratische party is plaatse- lyk namelijk een scheuring ontstaan juist over die kieswet. De christen-democraten zetten alles op alles. Een onlangs gepubliceerd decreet van het H. Officie kwam hun te stade en de bisschop van Aosta schreef aan ieder der kandidaten van de „Union" (zoals gezegd rooms-katho- lieken) een brief waarin hun handel wijze gelaakt werd en zy met onthou ding der sacramenten werden bedreigd. Dit heeft alles niet mogen helpen. En toen de fascisten bekend maakten, dat zy niet met een lyst zouden uitkomen, maar de christen-democraten zouden steunen, betekende dit voor de „Union" een pas vooruit. In het betrokken ge bied is men van fascisten allerminst gediend. Het resultaat is 26.776 stemmen voor lyst een (christen-democraten, libera len, sociaal-democraten) en 29.205 stem men voor lyst twee. Voor het eerst is in enig gewest de christen-democratie in de oppositie gedrongen. De „Union'1 krijgt 15 afgevaardigden, de Nenni- socialisten 4, de afvallige sociaal-demo craten 3, de communisten 3. De oppo sitie in totaal tien, waarvan er vyt christen-democraten zyn. Banvloeken helpen niet... Waarschyniyk zal Rome van dit ge beuren niets leren. Althans de christen democraten niet. Saragat heeft wel be grepen wat er gebeurd is en schrijft: „De enige weg om het communisme te bestrijden is een politiek van grote sociale hervormingen. Politiemaatrege len en decreten van het Heilige Officie vormen beslist niet de oplossing". Zoals gezegd is men in Rome nog al geschrokken, omdat men denkt aan de verkiezingen, die op 7 juli op Sicilië zullen worden gehouden, waar de chris ten-democraten ook met alle rechtse partijen samenwerken (fascisten incluis) en waareveneens een tweede katholieke partij bestaat (de christen-sociale be weging van Milazzo) die men denkt met kerkelijke banvloeken tot ander inzicht te kunnen brengen. Saragat heeft voorts nog verklaard (maar het was mosterd na de maaltijd): „In die streek is de kiezer uitgesproken anti-fascistisch en kon dus niet zyn stem geven aan een lijst, waaraan fascisten hun goedkeu ring hechten. Wat gebeurd is. bewijst dat een links georiënteerde centrum regering (zoals die van Fanfani was) de juiste formule is voor Italië. Zy sluit fascisten en hun medestanders uit".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1