Conjunctuurontwikkeling in V.S. en Europa stimuleert beursoptimisme FILMS KW 49 sing in Wou brugge te water Stabiele levensonderhoudkosten gedurende laatste 12 maanden Zevende schip van Kennemerland «ra 2e Pinksterdag wasde laatste van desewe .ver pikhte leestda^ew*. Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 23 mei 1959 Zesde blad no. 29750 Stijgend tegoed bij de banken (Van onze financiële medewerker) Of men nu naar de beurs van New York, dan wel naar die van je toonaangevende Europese landen kijkt de koersen blijven stij gen en het beursoptimisme blijft steun vinden in de conjunctuurbe- richten, die voor de meeste bedrijfssectoren van toenemende activiteit gewagen. Wat de V.S. betreft, heeft vooral de daling van het aantal werklozen indruk gemaakt. In april is een teruggang van 735.000, ot 3.627.000, ingetreden, de laagste stand sinds het einde van 1957, ten cijfer, waarin de stijgende industriële produktie tot uitdrukking ;omt en waardoor voor een deel ook wordt verklaard, dat de publieke «stedingen thans op jaarbasis het recordcijfer van 300 miljard lebben bereikt tegen 286 miljard in 1958. Ook andere Het zijn echter niet meer alleen de vier grote internationale fondsen, welke door het buitenland worden gekocht, ook voor de aandelen van andere grote concerns in ons land Hoogovens. ZwanenbergOrganon, Nederlandsche Kabel, sinds kort ook de bankaandelen begint men in het buitenland oog te krijgen, terwijl uiteraard de Nederlandse verkopers van internationale waarden de opbrengst van hun stukken in andere fondsen beleggen, waarbij het directe rendement nog slechts een zeer bescheiden rol speelt. Evenals in de V.S. wordt de aandelen- hausse in ons land gevoed door de conjunctuurontwikkeling in Europa en waarbij ook ons land niet achter blijft. Met name de hernieuwde opleving van het bedrijfsleven in West-Duitsland, dat thans onbetwist onze voornaamste han delspartner is, trekt de aandacht. Als gevolg van een toenemende vraag uit het binnenland en van het buitenland is de orderpositie bij de meeste takken van bedrijf in West-Duitsland thans aanmerkelijk gunstiger dan een of twee maanden geleden en evenals ten onzent kan ook daar op een ongekende toene ming van de spaargelden worden gewe zen. Gedurende de eerste vier maanden van het lopende jaar zijn de inlagen bij 480 Westduitse banken tweemaal zo groot geweest als in die periode van 1958, waardoor ze een recordcijfer van DM 20 miljard hebben bereikt. En ook in genoemd land wordt een vrij sterke daling van het aantal werklozen gecon stateerd, hetgeen, als bekend, sinds de laatste tijd ook in ons land het geval is, terwijl ock de stabiliteit van de kosten van levensonderhoud een verschijnsel is dat zich zowel in de V.S., als in West- Duitsland en in ons land voordoet. Kleine toeneming van investeringen De staalindustrie, de automobielindus- le, met name ook de bouwnijverheid tókt een periode van grote levendig- id door, waaraan men vooreerst nog en einde ziet en de tot dusver gepu- iceerde kwartaalcijfers van vele on tnemingen wijzen op een krachtig rstel, dat zich, gelijk in de V.S. ge- aikelijik is, ook in de ged.eclareerde iidenden demonstreert. Zo keerden de oerikaanse maatschappijen in april ,0 miljoen uit tegen 780 miljoen in maand van het vorig jaar. hetgeen »r de Newyorkse beurs een dubbele nulans betekent. Omstreeks de pink- irdagen heeft het indexcijfer voor de iustriële aandelen met 637.04 een uw hoogterecord bereikt, dat ca. 63 aten hoger ligt dan de stand op het ide van 1958 en dit niveau is bereikt 1 een slechts matige omvang van de sctenaankopen met geleend geld. De hoging van de Bankkredietrente van lot 4'^ pet., waartoe de vorige week :d besloten, heeft op de Newyorkse its dan ook weinig indruk gemaakt, al meent men hier en daar, dat er eens een discontoverhoging op kan Klassieke opvatting hnt hoewel men in de V.S. lang niet jk denkt over de inflatie, houdt de erikaanse regering zich aan de klas- le opvatting, dat een proces van ge- lelijke waardevermindering van het een bedreiging van de reële wel- rtsvergroting betekent en daarom iel mogelijk moet worden voorkomen, is dan ook niet zonder voldoening men wijst op de stabiliteit van de en van levensonderhoud gedurende laatste twaalf maanden. Blijkens een likatie van de Statistische afdeling het ministerie van Arbeid is het excijfer voor de kosten van levens- ierhoud op basis van 100 voor 1947/49 februari 1951 tot februari 1958 van tot 122.05 gestegen, maar sindsdien verder dan tot 123.7. Terwijl in ons d het hier bedoelde indexcijfer wordt amoufleerd door de bevriezing van huren, is in het cyfer voor de V.S. normale sty ging van de huren irepen (.1951 111, 1958: 137, februari I: 139) en het moge waar zijn, dat koersstijging op de Newyorkse beurs dele ook op de verwachting van een dere inflatie is gebaseerd, sinds de Iste twaalf maanden schijnt van een menswaardige waardevermindering i de dollar niet te kunnen worden poken. Het is duidelijk, dat dit een argument is voor de leiders der staalfabrieken, die thans in een re strijd zijn gewikkeld met de ilwerkersbonden over een nieuw eldscontract, dat op 1 juli a.s. zal eten ingaan en waarbij als bekend die zijde op een loonsverhoging rdt aangedrongen. Geen vrees grote beleggingsmyen in de V.S. ken zich bij hun aankopen op de ryorkse beurs dan ook niet door de is voor een grote staking te laten chrikken, want blijkens dezer dagen strekte gegevens, nemen die aan- en nog steeds in omvang toe. In het ste kwartaal van 1959 zijn de aan- «n van genoemde instellingen met pet. gestegen tegen 7 pet. in het rde kwartaal van 1958 en ze verte- woordigen thans ca. 10 pet van de sle beursomzet tegen 5.6 pet in 1933, dan natuurlijk ook verkopen enover staan. Dit wijst erop, dat ook Amerikaanse kleine spaarder zich via beleggingsmij en steeds meer bij de delenmarkt en dus bij de gang van en het Amerikaanse bedrijfsleven dresseert, hetgeen meer dan een voor- heeft. Jn de andere kant schuilt er in de jiemende invloed van de beleggings- toiten een gevaar, omdat de koers- eging op de beurs hierdoor in toe- lende mate door een klein aantal »nen wordt beheerst. Amerikaanse aankopen 'et deze omstandigheid valt ook (kening te houden als men nog steeds to waarnemen, dat de voortgaande «frsstijging op de Europese beurzen met name op die van Amsterdam, ®or geen gering deel van de aanko- to voor rekening van Amerikaanse depgingsmijen het gevolg is. De aan een van Philips blijken in de V.S., euwens ook in Zwitserland, nog (eds favoriet te zijn, ook al blijven udelen Unilever niet achter en be at ook de belangstelling voor aan ton Koninklijke weer toe te nemen. heeft zich in deze week op de tordamse beurs van buitenlandse weer flink geweerd, waardoor het Mands bezit van Internationale tolen verder is afgenomen, een ver hel, dat, zoals de Nederlandsche |jtol Mij. terecht in haar verslag op- alleen dan geen nadeel betekent, He hiervoor vrijkomende gelden in Momst een evengroot rendement (?fren als de verkochte aandelen. het. begin van dit jaar is de koers de gewone aandelen Philips al weer rond 200 pet. gestegen, gelijk uit de l^de koers verge lij king blijkt: 30 dec. '58 1 mei '59 20 mei '59 S» 474 600 680 «er 414 540 582 ttlflke f.179 f.165 f.171 1 247 304 322 Ruimte houdt aan Doordat de investeringsactiviteit tot dusver bij de andere conjunctuurgege- vens ten achter blijft, houdt de ruimte op de geld- en kapitaalmarkt aan, welke voor ons land bijv. tot uitdrukking komt in een verdere stijging van de creditgel- den bij de banken. Bedroegen deze uit. 1958 f. 6195 miljoen, uit. februari 1959 waren ze tot f. 6676 miljoen, uit. maart tot f. 6835 miljoen gestegen, een voor uitgang sinds het begin van dit jaar van f. 640 miljoen. Geen wonder dus, dat de rente voor daggeld ten onzent van 1% tot 11/4 pet is vez-laagd. Dat er, zy het zeer langzaam, ook een opleving komt in de investeringsactivi teit kan blijken uit de stijging van de debiteurensaldi van f. 2930 miljoen uit. 1958 tot f. 3028 miljoen uit. februari en f. 3127 miljoen uit. maart 1959, terwijl ook het feit, dat familievennootschap pen met hun aandelen naar de beurs gaan deze week Handelmij v.h. Fa. Ph. Buttinger te Groningen en Orenstein en Koppel te Amsterdam ongetwij feld met toekomstige kapitaalbehoeften verband houdt. De obligatiemarkt weerspiegelt met een doorgaans vaste stemming het nog altijd grote aanbod van kapitaal, dat aan de nieuwe staatslening en de conversie van de lening 1962/64 een groot succes heeft bezorgd. Dat by dit alles geldbelegging meer en meer een probleem wordt, is duide lijk. Een maritieme NAVO-oefening Van 25 mei tot 12 juni a.s. zal In het oosteiyk gedeelte van de Atlantische Oceaan en in de Scandinavische wate ren de NAVO-oefening „Fair Wind IV" worden gehouden, waaraan marine schepen en -vliegtuigen van Nederland, Noorwegen, Denemarken en Engeland zullen deelnemen. Van Nederlandse zijde zullen het vliegkampschip „Karei Doorman", de Jagers Gelderland, Utrecht en Amster dam en de onderzeeboot Zeeleeuw aan deze vlootmanoeuvres deelnemen. Verder zullen Neptunes, Seahawk- straaljagers en Avengers, respectievelijk behorende tot de squadrons 320, 860 en 2, de Marine Luchtvaartdienst vertegen woordigen. De Neptunes zullen geregeld naar hun basis in Valkenburg terug keren, terwijl de Seahakws en Avengers De eerste kersen Gisteren zyn aan de veiling Septer te Tiel de eerste kersen uit de boomgaard aangevoerd door de heer W. M. de Kruif te Ophemert. Ze werden gekocht tegen f. 3.20 per kilo door de handelaar C. van de Bosch te Tiel. Dit is ruim 14 dagen vroeger dan vorig jaar. gestationeerd worden aan boord van de Karei Doorman". „Fair Wind IV" houdt onder meer in: onderzeeboothestrijdingsoefeningen, waarbij marinevliegtuigen betrokken zul len zyn. De gehele oefening staat onder leiding van admiraal Sir William Davis, geal lieerd maritiem oppelbevelhebber in de Kanaalzone en het oostelijk gedeelte van de Atlantisohe Oceaan, alsmede van de luchtmaarschalk Sir Bryan V. Rey nolds, geallieerd opperbevelhebber der luchtstrijdkrachten in beide zeegebieden. VAN DEZE WEEK miiiiwniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiHiiuiiiuiiii» „Meisjes in gevaar": Handel in blanke slavinnen Luxor Dit is een van de vele films, welke de handel in blanke slavinnen tot onderwerp hebben. Het is de geschiede nis van twee eenvoudige verkoopstertjes in een Weens warenhuis, die uit zucht naar avontuur en onbekend met de ge varen van wat men „de grote wereld" pleegt te noemen, op de beruchte Ree- perbahn in Hamburg verzeild raken als laatste pleisterplaats voor hun transport naar Zuid-Amerika, waar een droevig lot hen wacht. Maar dank zy het voor treffelijke werk van Interpol, de inter nationaal samenwerkende politiedien sten, komt het zover niet en ontlopen zy op het allerlaatste ogenblik hun tra gische bestemming. Het recept is zo langzamerhand wel bekend: in de tin- gel-tangels van de Hamburgse haven wijken worden de meisjes geleidelijk „opgevoed" voor hun toekomstig beroep, van kwaad tot erger vervallend, maar steeds nog onbewust van hun uiteinde lijke bestemming. Gewetenloze gangsters, als heer vermomd, spelen hier hun ver foeilijk spel. Maar dan komt Interpol in actie en weet te elfder ure het trans port te verhinderen. U weet van te voren dat dit het geval zal zijn, maar toch ontsnapt U een zucht van verlichting, wanneer de gerechtigheid zegeviert en de schurken worden ingerekend. Hetgeen dan tevens bewijst, dat de film, hoe af gezaagd het thema moge zyn, haar uit werking niet heeft gemist Les Tricheurs De derde week Lido De letterlijke vertaling van „tricheurs" is „valsspelers", hetgeen be paald juister is dan „Zondaars in spij- kerbroek". Onder deze titel wordt in Nederland de film vertoond, die nu de derde week ingaat in Leiden. Want de jongelui, die de knappe Franse filmer Marcel Carné op de korrel heeft geno men, spelen vals in het leven. Zij be driegen zichzelf en anderen, ook in de liefde. Dit leidt tot een catestrofe. Hoe? Dat kunt u dus voor de derde week aan de Steenstraat zien. Met bloed geschreven Handjevol dapperen Rex Voor deze film moet men In de geschiedenis een stap van bijna een eeuw terug maken. Dan treffen we in een uiterst vooruitgeschoven post van het Amerikaanse leger in Nieuw Mexico, een handjevol dapperen, dat moedig stand houdt tegen de Indianen. De ty- delijke commandant, luitenant Jed Sayre probeert de roodhuiden te begrypen en het gelukt hem hun vriendschap te winnen Maar alles, wat hij heeft kun nen bereiken, wordt vernietigd door de plompe methoden, die de nieuwe com mandant Lee Whitlock er op na meent te moeten houden. Geen poging tot be grip, geen onderhandelingen, geen greintje toegevendheid, hij is de baas en iedereen moet dat maar begrypen, ook de Indianen. Als zy niet willen, zoals hij wil, dan moeten ze maar voelen, dat hy de meerdere is. Hy is trots, koppig en eigenwijs. En wat dat betreft doet zyn meegekomen zuster niets voor hem onder. Bijna had de man onherstelbare brokken gemaakt met zyn onverzette- ïyke inzichten, maar Jed Sayre is er gelukkig om al te groot onheil te voor komen, al wordt zijn hulp door de ka pitein bepaald niet erg gewaardeerd. Maar in de uiterste moeilijkheden leert men elkaar pas goed kennen en die blij ven Fort Union niet bespaard. Een levendige, spannende vaak enerverende film, waarin de hoofdrollen vertolkt worden door Adie Murphy. Joan Evans en Robert Sterling. Achter gesloten gordijnen Hardnekkige zusterliefde Casino In deze nogal belegen film hetgeen niet alleen aan kleding, kap sels en filmtechnisch is te constateren, maar ook aan de vaak hinderlijke by- geluiden maken we kennis met een erg vriendelijk meisje. Sandra is van be roep steno-typiste, maar daar heeft ze in deze film kennelijk geen tijd voor, want ze moet even liefhebbend als hard nekkig achter haar zuster aanhollen. Dat is een vrij eigengereide jongedame, die jaren geleden van huis is weggelo pen omdat ze aan de nabijheid van een zeer duister figuur de voorkeur gaf bo ven de veilige bescherming van haar ouders. Papa weet, dat deze Lucia op het verkeerde pad is terecht gekomen, maar weigert stappen te nemen. Voor hem is zij dood. Sandra wordt hardhandig met haar neus op de weinig verheffende feiten ge drukt, als haar zusje in moeihjkhe- den haar opbelt. Maar het vogeltje is gevlogen, als Sandra op de aangege ven plaats arriveert. En dan begint San dra aan haar zoekparty. Ze komt daar bij nogal eens in de perikelen; de man nen, die Lucia omringen, zyn van geen best soort. Ze schijnen iets met 'n moord te maken te hebben. Waarom die ge pleegd is, wordt niet duidelijk. En verder houden zy zich met allerlei andere prak tijken bezig, die het daglicht niet kunnen velen en in deze film ook niet in het daglicht geplaatst worden. Maar goed, Sandra, later ook bijge staan door haar verloofde, slaagt er ten slotte toch in haar zuster in te halen en hoe kan het anders eind goed al goed. Dat weten we dan weer. Veel wijzer zyn we er niet van geworden. Het is een tamelijk onnozel verhaaltje op bijzonder conventionele wijze in beeld gebracht. Een schoolvoorbeeld van een routine- produkt. Vrolijk en pikant verlof in Parijs Zeer genoeglijke comedie Trianon De legerpsycholo- gen fronsen de wenkbrauwen, wanneer zij horen, dat 104 vrijge zellen al gedurende zeven maan den een geheime radarpost in de barre poolstreken bemand houden. Zij knikken begrijpend, als hun wordt verteld, dat de stemming in dit verlaten oord ver beneden het nulpunt is. En zij weten, evenals de legerleiding, meteen, wat daar Onder grote belangstelling uit Kat- wijkse rederskringen vond gistermiddag om vier uur de tewaterlating plaats van de treiler „Antje" op de scheepswerf „De Dageraad" te Woubrugge. De doop plechtigheid werd verricht door de echt genote van de directeur van de rederij „Kennemerland", mevr. A. Meijering— Wiepkema. Het vaartuig is bijna 44 meter lang en krijgt een 1000 pk motor. Schipper wordt Cor Bal. Tijdens de na afloop gehouden receptie in het Oude Raedthuis herinnerde de heer J. H. Boot, directeur van De Dageraad er aan, dat dit het 7e vaartuig is. na de oorlog voor de „Kennemerland" gebouwd. Hij bood mevrouw Meijering een geschenk aan. De heer Tuntler, inspecteur van de Scheepvaartinspectie, wees op het sti muleren van regeringszijde op moderni sering van de vloot. „Over het geheel vertonen de Katwijkers bij het verbete ren van de accommodatie en het over schakelen van drijfnet- op treilervisserij meer initiatief dan de Scheveningers", zo verklaarde hij. Hierna voerde nog de Katwijkse wet houder Bloot het woord, die een vurig pleidooi hield voor een eigen Katwijkse haven, zodat de vloot niet langer meer bij de „stiefmoeder IJmuiden" onderdak zou moeten zoeken. (Foto Leidsch Dagblad) Rotterdam krijgt modernste postkantoor ter wereld (Van onze correspondent) Het modernste postkantoor ter wereld, zo noemt directeur van het postdistrict- Rotterdam de heer P. J. J. Heesters het nieuwe stationspostgebouw in de Maas stad. Zijn bewering is geen loze uiting van Rotterdams chauvinisme. Dat be wijzen de hyper-moderne technische in stallaties, die thans nog ontwikkeld worden en die binnen afzienbare tijd in het nieuwe, 54 meter hoge gebouw ge- installeeTd zullen worden. Op speciale cursussen worden nu reeds mensen opgeleid, die straks de nieuwe machines moeten bedienen. Het stations postkantoor is behalve het modernste ook het grootste postkantoor in ons land. Het heeft een nuttig grondopper vlak van 35.000 vierkante meter en een inhoud van 240.000 kubieke meter. Het gebouw is met tunnels verbonden met het Centraal Station. In deze tunnels waken automatische seinen ervoor dat de postlorries niet tegen elkaar opbot- RECHTZAKEN Poging tot moord op echtgenote Tegen een Winterswijkse procuratie houder, die verdacht wordt van poging tot moord op zijn echtgenote, heeft de officier van Justitie te Zutphen gisteren een gevangenisstraf geëist van vijf jaar met aftrek van voorarrest. De man on derhield relaties met een 22-jarige secretaresse en er werden plannen ge smeed om zijn vrouw om het leven te brengen. Het meisje zou hem een flesje ether en giftige tabletten hebben gege ven. Na enige tijd wierp hij die echter weg. Later besloot hij toch het plan te vol voeren. Hij legde een hamer in een lo geerkamer en opende de kraan van de gaskachel, zodat het in het vertrek naar gas ging ruiken. Toen zijn vrouw boven kwam boog zij zich over de gaskachel en daarop sloeg de man toe met de hamer. Hij trachtte haar vervolgens te wurgen. De vrouw wist echter naar de buren te vluchten. De verdediger, mr. Schmidt vroeg een kortere straf met ter beschikkingstel ling opdat de man kan worden ver pleegd in een inrichting. Hij is namelijk nu weer met zijn vrouw verzoend. Uit spraak over veertien dagen. de oorzaak van is. De mannen zijn al die tijd verstoken van vrouwe lijk gezelschap. Toch moet die post nog vijf maanden bezet blijven. Wat te doen? De enige vrouw in het gezelschap, een jonge charmante vrouwelijke luitenant, lanceert een voorstel. Laat die mannen loten en geef de winnaar een ideaal verlof naar keuze en laat de rest mee genieten. Het idee wordt aangenomen en de aanloop is genomen tot een kos telijke, vrolijke en luchtige film. De mannen kiezen tot ieders schrik een verblijf van drie weken in Parijs aan de zijde van een beroemde filmdiva, die de welsprekende bijnaam „Argen tijnse atoombom" draagt. Er dreigt zelfs paniek bij de militaire autoriteiten, wanneer blijkt, dat de prijs na aller lei listige manipulaties is gewonnen door een beruchte vrouwenjager. De vrouwelijke luitenant wordt persoonlijk verantwoordelijk gesteld, dat de geluk kige korporaal de naam van het leger niet te schande zal maken. Wanneer deze zijn eerste ondeugende misstap heeft begaan, zorgt zij er voor, dat hij verder geen ogenblik onbewaakt is. Steeds doet hij weer vergeefse pogin gen om van haar „bescherming" bevrijd te worden, maar zij is bijzonder hard nekkig. Tegen het einde wordt zij zelfs nog halsstarriger, maar dat heeft an dere oorzaken. Ook zij raakt onder de bekoring van deze drieste bon-vivant, die merkwaardig genoeg gespeeld wordt door Tony Curtis. Deze jonge acteur, die reeds vele malen in allerlei min of meer serieuze rollen op het witte doek ver scheen, voelt zich verrassend goed thuis in deze gezellige comedie. Als een door gewinterde charmeur verdeelt hij zijn attenties tussen de van levenslust brui sende, tot ster gebombardeerde, film juffrouw (een leuk rolletje van Linda Cristal) en zijn aantrekkelijke vrouwe lijke bewaker. Talloze amusante momenten doen zich voor eer de blonde psychologe (Ja- net Leigh) en de amoureuze militair na de trouwpartij bedolven wordt onder de confetti, maar als het zover is merkt men tot zijn spijt, dat dit uitermate ge noeglijke en pikante verlof in Parijs tot een eind gekomen is. INTERNATIONAAL GEREFOORMEERD VERBOND Prof. dr. H. Jonker, hoogleraar in de theologie aan de Rijksuniversiteit te Utreoht is afgetreden als voorzitter van de afdeling Nederland van het Inter nationaal Gereformeer Verbond. Tijde lijk fungeert nu ds. P. N. Kruyswijk. gereformeerd predikant te Amsterdam, als voorzitter.. De Nederlandse afdeling zal 30 mei te Amsterdam in algemene vergadering bijeenkomen en een nieuwe voorzitter kiezen. In de ochtendverga dering zal de secretaris dr. J. D. Den- gerink van Amsterdam, spreken over: „Toekomstperspectief". In de middag vergadering houdt ir. R. Plomp van Zeist een inleiding over: „Onze inter nationale ontmoetingen: een reformato risch appèl". K+f A scV>0«£ vink^Wf «v/l-7 <V- ruim <iQC ktnderew kregen heerlijk (wel ver- "li deze week maakte men overigens nog graag even de kadi4> 1 aan TENMrnL/Afr qister werd in de Laken ïai.Het Nederlandse per- tretsiwdsl&Sö'deo'pend t— ieldse Sleutel Loge bestaat vandaag .25jaan,„.,p..j„ Hm IN.~ »1rüww en Duej" viert vanavond öojavig (bestaan.succes

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17