o.b. PROFITEER VAN DE MODE ZATERDAG 23 MEI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 DE MAN, DIE van de Matterhorn viel WAAR EN HOE ZAL IK HET BEWAREN! Spiegeltje, spiegeltje aan de wand ook (en juist) als u geen mannequinfiguiir hebt ONS MENU VAN DE WEEK VARIA 1. Duizenden jaren achtereen bleef de top van de 4482 meter hoge Matterhorn onberoerd door elk menselijk wezen. Nie mand waagde het de onbereikbaar schij nende top te beklimmen, doch in 1865 besloot de bekende Alpinist Edward Whymper, tezamen met Lord Douglas en de berggids Taugwalder een poging te ondernemen. Onderweg sloten zij zich aan bij een andere expeditie, die onder leiding van Michel Croz hetzelfde doel had. Op 13 juli onderging zij haar noodlot. 2. De hemel was wolkloos en de bestij ging ging onverwacht voorspoedig totdat nog slechts 200 meter het gezelschap van de top scheidde. Op dat tijdstip nam Whymper de leiding over en spoedig had men de top bereikt. Vandaar af zagen Whymper en Croz enige mannen, die van de Italiaanse zijde trachtten de berg te beklimmen. Teneinde deze „concurren ten" uit te schakelen wierpen Whymper en Croz rotsstenen omlaag, welke in derdaad het beoogde effect hadden, want de rivalen trokken zich terug 3. De afdaling begon des middags om 3 uur. De volgorde was niet verstandig vastgesteld. Croz had als de meest ge routineerde bergbeklimmer de rij moeten sluiten, maar hij ging voorop, Taugwal der en Whymper liepen achter hem in het touw. Op zeker ogenblik legde Croz zijn bijl neer om iemand van het gezel schap bij de afdaling behulpzaam te zijn. De man gleed uit en sleepte Croz en nog twee andere mannen mee in zijn val in de onmetelijke diepte. 4. De tijding van dit ongeluk verbreid de zich snel over de gehele wereld. Er deden daarbij vele geruchten de ronde. Sommige gaven Whymper de schuldan deren beweerden dat Taugwalder het touw had doorgesneden toen hij Croz zag vallen. De twee overlevenden brach ten de gehele nacht op de berg door, te zeer ontdaan om de reis te vervolgen. De volgende dag keerden zij veilig in de be woonde wereld terug. Michel Croz werd in Zermatt begraven. Zijn laatste rustplaats trekt nog altijd vele bezoekers. hebben de verplichting aanvaard om de oude 16-de eeuwse kleder dracht van de Brugse begijntjes, het blauwe kleed en de grote witte kap, te dragen. Toen wij als jonge knaap in Brug ge begonnen school te lopen wa ren er ook nog nonnen. Daar zij de kinderen van de lagere school pap te eten gaven, noemden de inwoners van Brugge die brave zusters de papnonnen. Het is een typisch stuk Vlaamse folklore dat aldus in Brugge (,tdie scone") gaat herleven. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: De meeste huisvrouwen vinden het een prettig idee thuis een levensmid delenvoorraadje achter de hand te hebben. In geval van ziekte of onver wacht bezoek maar ook uit voorzorg op langere termijn, zal dit zeker voor deel bieden. Bij het opmaken van een plan voor de voorraad vorming is het nodig o.a. rekening te houden met de beschik bare be waarruimte en de houdbaar heid van de diverse levensmiddelen. Een gcede bewaarplaats is droog, koel en goed te ventileren. Beschikt U niet over een dergelijke ruimte, maak de voorraad dan niet uitgebreid. Kies voor uw basisvoorraadje artike len, die lang houdbaar zijn: vlees-, vruchten - en groenteconserven, soe pen in blik, zout, suiker en jam, olie: gesteriliseerde melkprodukten in blik of fles (melkpoeder, gecon denseerde melk). Alleen gave, niet- geroeste blikken kunnen in de voor raad opgenomen worden. Hlet is gemakkelijk om steeds wat rijst, havermout, peulvruchten, koffie, thee en/of cacao in huis te hebben. Houd er echter rekening mee. dat de grutterswaren en peulvruchten minder gemakkelijk gaar koken, wanneer zij lang bewaard worden en dat koffie, thee en cacao, tenzij in blik verpakt, in het algemeen wel geur verliezen. Laat een voorraad hiervan dus steeds rouleren. Vleesoonserven in blik zijn lang houd baar, vlsconserven echter niet alle maal. De gesteriliseerde vlsconser ven (zalm. sardines tonijn) kunnen lang bewaard worden. De zogenaamde halfconserven, waartoe haring in azijn en paling in gelei behoren, zijn daarentegen slechts enkele we ken houdbaar, zeker wanneer zij niet koel worden bewaard. Op de verpakking van de halfconserven staat dikwijls vermeld: „beperkt houdbaar" of .koel bewaren". Bij het lang bewaren van pakjes vet of uitgesmolten vet kan bederf op treden in de vorm van ransheid. Het rans worden wordt bevorderd door licht, warmte en vocht. Het verdient daarom aanbeveling een voorraadje vet vóór het warme Jaargetijde op te maken. Wie uitgesmolten vet wil bewaren kan dit het beste doen in een pot van zodanige afmeting, dat deze tot oe rand toe gevuld is. De pot sluiten met een deksel of stevig papier en dichtplakken met hechtpleister of plakband. Olie kan wel lang bewaard blijven, bij voorkeur in het donker. (U weet ver moedelijk wel, dat olie 's winters enige tijd vóór het gebruik op ka mertemperatuur moet worden ge bracht). Ook een voorraad eieren in kalk of waterglas moet bij voorkeur niet de zomer over laten staan. Melkprodukten in glas dienen op een donkere plaats te worden bewaard. Daarmee zijn zowel de smaak als de voedingswaarde (vitamine B2) ge diend. Grutterswaren en peulvruchten kun nen aangetast worden door tor retjes, mijt en andere insekten. Het is daarom noodzakelijk deze voor raad geregeld na te kijken. Wie er de ruimte voor heeft kan peulvruch ten, rijst, gort e.d. hangend, in zak jes, bewaren en fe af en toe „om werken". Muf-geworden of mijterige bloem, meel, soeppoeder, griesmeel e.d. zijn niet meer voor menselijke consumptie geschikt. Rijst, havermout, erwten en bonen kunnen bij een begin van aantas ting door insekten nog uitgezocht worden. Zeker ais zij dienst doen voor het be waren van niet-verpakte kruide nierswaren is het noodzakelijk ce geleegde voorraadbussen. -blikken en -potten goed schoon te maken en flink te laten drogen voor zij op nieuw gevuld worden. Advertentie De kleine kunst maarmet 'n grote K. De kunst van smakelijk koken wordt veel een voudiger als U Maizena Duryea gebruikt - het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. per pakje van 10 tampon?,voldoend* voor maandelijks gebruik: Noraulf U Stietiul (i<25 Verschillende huishoudscholen heb ben in de afgelopen weken in het teken van de zuivel gestaan. Een school in Den Haag won de huishoud- schoolprijs 1958 met het beste kaasgar nituur, een andere in Eindhoven kreeg een eervolle vermelding voor de meest originele kaasgerechten, terwijl een school in Spykenisse een alleraardigste zuiveltentoonstelling had ingericht waar niet alleen allerlei wetenswaar digs over zuivel heel overzichtelijk was opgesteld, maar waar ook allerlei ge rechten met kaas stonden uitgestald. Zo zal de jeugd, die op deze manier al vroeg vertrouwd wordt gemaakt met de gedachte dat kaas voor veel meer is te gebruiken dan alleen maar voor de boterham, er niet in geringe mate toe bijdragen dat deze goedkope eiwitleve rancier ook in ons land definitief zijn weg naar de warme maaltijd zal vin den. In dit weekmenu zijn enkele kaasgerechten opgenomen, die door de leerlingen werden gedemonstreerd. Maandag: omelet, andijvie, gebakken aardappe len; rabarber met schuimkop. Dinsdag: Florentijnse spinazie met kaas en rauwe ham, aardappelen en boter saus; yoghurt met kokosnoot. Woensdag: spinaziesoep; verse worst, bloem kool, aardappelpuree. Donderdag: grapefruit; nassigoreng. Vrijdag: raapstelen, rauw gebakken aardap pelen, gehakte biefstuk met uitjes of gestoofde vis, worteltjes, peterselie- aardappelen; citroenvla. Zaterdag macaroni met ham en kaas; fruitsla. Zondag: ananastoost met kaas; blinde vin ken, postelein, aardappelen; gevulde sinaasappelen met slagroom. Recept: Ananastoost met kaas. 125 g. kaas, 75 g. amandelen, 1 schijf ananas, 65 g. mayonaise. Kaas, amandelen (in wat heet wa ter broeien, waardoor het schilletje gemakkelijk loslaat) en ananas in fijne reepjes snijden en met de mayonaise en eventueel nog iets citroensap op smaak afmaken. Langwerpige stukjes toost hiermede bedekken en als koud voorgerecht presenteren. Recept: Florentijnse spinazie. 1 kg. spinazie, 50 g. spek, 100 g. geraspte kaas, een klontje room boter, zout, nootmuskaat. De spinazie uitzoeken en enige ma len goed wassen. Het spek in dobbel steentjes snijden en even uithakken. Een klontje boter toevoegen en hierin de gewassen en uitgelekte spinazie laten' slinken. De geslonken spinazie met zout en wat nootmuskaat op smaak brengen en in een vuurvast schoteltje overdoen. De groente met geraspte kaas bestrooien en er in de oven een lichtbruin korstje op laten komen. West- en Oost-Vlaanderen zijn in België de provincies waar de tra ditie van eeuwenoude folkloris tische optochten en feesten het best bewaard bleven, aldus onze Brusselse correspondent. En waar die traditie uitstierf, wordt zij tot nieuw leven gebracht. Zo in Brug ge waar thans is besloten het Be gijnhof opnieuw metbegijntjes te bevolkenEen kloosterorde (de Benedictinessen) heeft van het stadsbestuur toestemming verkre gen om het middeleeuwse Begijn hof te bewonen. Maar die nonnen Advertentie Uw haar is veel mooier dan U denkt! Maak het weer fris en fleurig, mooier van kleur en prachtig glanzend met POLYCOLOR Kleurshampoo 9t hoort bij uw make-upl Tintgevende haarwassing om thuis zelf toe te passen. Bij alle drogisten en parfumerie-zaken. Imp. LAHNEMANN Uren N.H. Postbus 1&> ITALIË - DRUIVENLAND Kortgeleden is bekend geworden, dat in 1958 de druivenproduktie in Italië 10.440.000 ton bedragen heeft. Dit bete kent een produktiereoord, want nog nimmer tevoren is er in één jaar zo'n kwantum druiven geoogst. Deze hoe veelheid betekent 51 meer dan in 1957 en ten opziohte van de laatste re- cordoogst (1966) een vermeerdering van 5.5 Van deze grote hoeveelheid is nog geen 5 bestemd voor tafelgebruik. Het kwantum tafeldruiven bedroeg namelijk 470.000 ton. U th/OLAJi, a ic.ui xöuiüi] on<XjA.CicJlcm,txAm Advertentie. "We genieten nu meer bewegingsvrijheid" „Vroeger, met die omslachtige methode, waren wij hele dagen maar een half mens. En wij voelden ons rampzalig. Maar tegenwoordig? Dank zij de moderne O.b.-hygiëne doen miljoenen vrouwen weer aan alles mee: dansen, fietsen, uitgaan, sport. Altijd en overal zijn zij volkomen „safe" met o.b.-tampons, de Onmerkbare Bescherming, handig weggestopt in het kleinste tasje." de moderne hygiëne Parijs, mei 1959. Er hapert wellicht iets aan uw figuur we hebben allen wel kleine of grotere lichaamsfoutjes en met een beetje overdrijving of niet bent u misschien wel tot de slotsom gekomen, dat u een „moeilijk" figuur hebt. Misschien omdat veel van wat van tijd tot tijd mode heet n gewoon niet staat, of misschien alleen omdat u in de confectiewinkel nooit iets vindt dat meteen past. Hoe „moeilijk" uw figuur echter ook is, of u nu te lang bent of te mager, te klein of te dik, te smal van onderen of te breed van boven, te dit of te dat, toch kunt u uit deze mode halen wat er in zit, toch kunt u er mèt uw foutjes tegelijk modieus en aantrekkelijk uitzien: de mode, die we nu beleven, bevat voor u het juiste model, waarmee u uw foutjes kunt verdoezelen, minder opvallend kunt maken. Om U aan te tonen hoe, hebben we voor verschillende gevallen een hoogst modieus model, dat karakteristiek is voor de zomermode, uitgezocht. Op dit ene model zijn natuurlijk tal van va riaties te maken: het is maar een voorbeeld, dat U uw moderichting wijst, indien U uw eigen kleine gebre ken kent. Dus, vindt U uzelf: te zwaardan kimt U meteen een verwoed Chanel-aanhangster worden en die gemakkelijke pakjes met rechte rok en (bijna) recht, tweederde jasje dragen, die niet alleen bij Chanel in alle toonaarden, maar ook elders in de couture en in de con fectie hoogtij vieren (figuur 1). Der gelijke pakjes met los jasje en een zijden blouse zijn vaak met een biesje van contrasterende kleur gegarneerd. In het algemeen let U erop dat U rechte, niet te korte rokken draagt, en niet te lichte kousen met naad, ter wijl U de voorkeur geeft aan pumps met een half hakje (of als het kan een hogere), aan effen stoffen of „all over imprimé's" en aan verticale gar neringen en dito sbreepverwerkingen. Taboe zijn voor U: grote, vlakke randhoeden en overgrote imprlmédes- sins in fél contrasterende kleuren. Te magerfijn!: wijde, halve pofmouwen, bloesende blouses en dito japonlijfjes, wijde, aangerimpelde rokken, romantische witte blouses met grote kraag, en ruime chemisierjurk- jes zullen in deze mode uw toever laat zijn en U een droom van een slanke taille geven (figunr 2). En uw voorkeur in het algemeen gaat uit naar: kleine decolleté's, liefst met kraag, wijde, aangerimpelde of heel bolle rokken, die niet te kort zijn, lichte, naadloze kousen en een vol, opgedoft kapsel. Wat U beslist niet draagt zijn heel enge, rechte japon nen en sluike stoffen (zoals mousse line), als hiervan niet een royale hoe veelheid in de japon werd verwerkt en wanneer de japon niet een ruim uit staande onderrok heeft. Te kleintrekt U dan dit seizoen nog profijt van de zakjurken en de Empiremodellen die er nog lang niet uit zijn. U zult er uitstekend mee ge baat zijn, wanneer U niet alleen klein, maar ook goed geproportionneerd bent (figuren 3 en 4). Van ujw „maat", die U als een nadeel beschouwt, kunt U een deugd maken. U kunt er min stens net zo charmant uitzien als al die velen, waar U steeds tegenop moet kijken. Uw algemene „gebruiksaan wijzing" is: vrij glad en hoog opge werkt kapsel, geen of kleine kragen, niet te brede ceintuurs, liefst in de kleur van het toilet, pumps met hoge hak, sieraden hoog geplaatst, in de schouderstreek of in het haar, impri mé's met niet te groot dessin. Wat U niet kiest zijn dwarse strepen en dito garneringen, noch grote, vlakke rand hoeden. Te langprima! AI die gezellige, wijde chemisierjurkjes uit deze mode en al die maagceintuurs en corseletjes zijn voor U probaat (figuur 5). In principe houdt U zich aan: een iet wat breed kapsel en omlaag gekamd haar, en geeft U de voorkeur aan: min of meer brede kragen, dwarse de colleté's, brede ceintuurs, wijde rok ken. aangerimpeld of niet, en siera den, die enigszins laag zijn geplaatst. Wat U niet draagt zijn kleine, hoge hoeden, verticale strepen, heel hoge hakken Te korte tailleVoor U zijn de deux-pièces met lange, rechte blouse, die in deze mode zo rijk vertegen woordigd zijn, een uitstekende dracht (figuur 6). In het algemeen zult U brede, dwarse decolleté's en blouses in de rok. evenals bloesende japonlijfjes vermijden. U kiest eventuele cein tuurs in de kleur van het toilet en draagt rondgesneden ceintuurs ln- plaats van rechte, zodat ze meer on der dan boven het middel vallen. U kiest geen aangerimpelde rokken en maakt uw rechte of wijde rokken niet te lang. U vermijdt grote, opgenaaide borstzakken en grote, brede kragen. Uw beste decolleté is de klassieke V-hals met smalle reverskraag, en uw meest voordelige garneringen worden in lijfje of blouse verticaal aange bracht. Te korte benenDan kunt U uw voordeel doen met de Empiremodellen en de hoog boven de taille opgewerkte rokken ofwel de rokken waarbij een maagceintuur van dezelfde stof hoort (figuur 7). Wat U algemeen nastreeft: een ceintuur in de kleur van rok of japon, niet te korte rokken, pumps met hoge hak, donkere kousen met naad, rechte rokken of niet te wijde, welke glad om de heupen vallen, ver ticale garneringen in de rok. Wat U vermijdt zijn: platte schoenen, de wijde rimpelrok, heel harige, ruige of dikke rokstoffen en opvallende dwarse garneringen in de rok. J. V.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15