in KAMER en TUIN EERBETOON AAN BOURGOGNE IN KELDERS VAN MARCEL IN DE TOEKOMST: TELEVISIE AAN HUIS ALS GAS EN WATER ZATERDAG 23 MEI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Een glas wijn onderweg (III) Cote d'Or Overbrenging via holle buizen maakt TV vrij van storingen Voor zyn derde glas wijn en zijn derde intermezzo tydens een lentereis door een groot deel van Frankrijk koos Hans Alma het fameuze wijndorpje Chambolle- Musigny op de Cóte d'Or: de met wijnstokken beplante, noord zuid verlopende heuvelrug, welke zich tot tientallen kilometers bezuiden Djjon uitstrekt. Het land van de fameuze Bourgogne. ik toch waarlijk, steeds oprechter hoe de stralende en reeds zo edele jeugd van deze Bourgogne uit Chambolle- Musigny een glanzende rijpheid be loofde. En al was mjjn glas telkenmale slechts voor leen kwart gevuld er waren niettemin vier kelders en vele vaten ën dat was de reden, dat ik terug op het zonnige erf met «en ihart boor devol ontroerde dankbaarheid Marcel Noëllat bedankte en hem tevens ver zocht in dit vroege middaguur siësta te mogen houden op het schaduwplekje onder zijn bloeiende oleander. Hij bracht me een stoel van rood pluche en donker hout en voor het overige was er >de gelukzalige vrede van het land. De middagwarmte, een loom kakelende kip, een knarsende wijnkar, die traag en schijnbaar zonder doel voorbij ging. En verder de nobele na smaak van Noëllats gewas. Marcel Noëllat op zijn erf (Van onze medewerker Hans Alma) Voor een leek en daartoe reken ik me voluit, al weet ik dan ook een landwijntje van een Chateauneuf du Pape te onderscheiden voor zulk een leek is het riskant te schrijven over wijn. Of hij trapt de ene open deur na de andere in, öf hij raakt verzeild in een dooi hof zonder einde. En toch wil ik voor een ogenblik Marcel Noëllar bij u introduceren tenslotte heb ik beloofd deze impressies van een lentevisite aan Marianne af en toe te besprenkelen met het ge giste druivenat. Statistisch bezien is deze Noëllat een onbelangrijk man. Zijn jaar lijkse produktie van 10.000 liter rode en 4000 liter witte wijn is immers niet meer dan een druppel tegenover de ganse Franse oogst, die rond vijftig miljoen hectoliter omvat. Wat neerkomt op een halve fles per hoofd per dag, de zuigelingen en geheelonthouders meegeteld. Ceremonie van het charmes te over bleek te bezitten, viel het me niet moeilijk haar te vergeven. pr •oeven Symptomatisch is Noëllat ech ter wat de Franse liefde en eer bied voor de wijnen betreft en daarom voer ik hem een ogenblik ten tonele als min of meer toevallige representant van de enorme armee der wijnbouwers. Hij woont op de Cóte d'Or, de .goudkust", die ge aan uw rechterhand hebt wanneer ge uit Dijon de grote route naar het Zuiden kiest. Een evenwichtige heuvelrug, waarvan de oostelijke flank in de herfst gouden glanzen krijgt door het gelen van de wijnstokbladeren. Niet ver van de „route nationale" liggen tegen de hel lingen welvarende oude dorpen met prachtige kerkjes en met landhuizen, die bijna kasteeltjes zijn, en met namen, die in de wereld der fijnproe vers een glorieuze klank bezitten, om dat men ze terugvindt op de etiketten van de grootste Bourgognewijnen: Vcrugeot, Vosne-Romanée, Gevrey- Chambertin, Pommard, Puligny en zeker ook Chambolle-Miusigny, waar ik het erf opliep van Marcel Noëllat omdat deze me door een deskundige relatie als een voorbeeld was genoemd van een „streékman met zeer goede reputatie en met veel hart voor zijn wijnen, die hij zelf bottelt". Een kleine zelfstandige dus in de volle zin van het woord, wat opvalt in dit Bourgon dische wijngebied waar de overgrote meerderheid der wijnbouwers haar oogst verkoopt aan de oude roemrijke handelshuizen in Beaune en Dijon, die de wijnen samenvoegen tot „assem blages". HOEWEL ik Noëllat onverwacht aanklampte, toonde hij zich niet verbaasd, dat een buitenlander nu juist hem had uitgezocht uit de honderdduizenden wijnbouwers, die Frankrijk heeft: zijn wijnen achtte hij inderdaad de moeite van het proeven waard. Op zijn romantische zonnige erf temidden van bloeiende oleanders, zes honden, rustieke trapjes en bijge bouwen, gaf de kalme gastvrije vijf tiger me eerst bepericte uitleg: vijf hectaren bezat hij wat natuurlijk ook al weer heel bescheiden is naast het totale Franse wijngebied, dat een oppervlakte bestrijkt half zo groot als Nederland en zijn eerste wijngaard begon al dadelijk aan de overzijde van de straat, waar de roodbruine lemige aarde steil oploopt. Zijn produktie ver kocht hij meestal aan enkele vaste particuliere afnemers, maar dit jaar liep het stroef met de handel daar men kennelijk de kat uit de boom wilde kijken. En daarna vernam lk uit zijn mond de politieke verklaring, die ik tijdens deze reis nog tientallen ma len zou horen: „On attend" men wacht af wat het regime van De Gaulle zal presteren nu de eerste golf van al te ongemotiveerd optimisme plaats heeft gemaakt voor een vaag cynisme. Vooral ook, wat de wijnpry- zij betreft, die de laatste jaren hier en daaT driemaal over de kop zijn gegaan. ZEKER, In een kruldenierswinkeltje kan men nog een royale fles naamloze „vin du pays" voor een 110 franken (84 cent) bemachtigen, maar daarvoor heeft men dan ook de allersimpelste kwaliteit. De Franse werkers drinken deze landwijn, die trouwens ook nog wel eens verrassend smakelijk kan zijn, dagelijks bij bekers vol, omdat ze nu eenmaal een gran dioze minachting hebben voor water, maar wanneer de onvoorbereide vreemdeling in een overigens eenvou dig eethuisje de wijnkaart bekijkt, deinst hij toch even terug. Als men immers voor een fles alledaagse Beau- jolais 700, voor een middenklasse Bor deaux 1000 en voor een Champagne 2000 frank op tafel moet leggen, is dat te veel voor een restaurantje in 's werelds eerste wijnland. Marianne bezorgde me er een lichte desillusie mee, maar daar ze nog altijd andere A zijn wat somber getinte bespie geling over 's lands economie, ging Marcel me voor naar de eerst© van zijn vier kelders, waar de vaten lagen met de oogst van de twee voorgaande jaren. In deze ruimten met hun koele en weldadig zuurfrisse atmosfeer, beleefde ik uitvoerig de ceremonie van het proeven.. Vele ma len waarschuwde Noëllat me. dat ik de oogst '57 dronk en dat zijn wijnen eigenlijk tien, .twintig jaren moesten rijpen, wilden ze hun volle luisterrijke smaak offreren, maar toch bleek hij bereid steeds weer met tederheid zijn steekhevel in het spongat te doen zin ken. Driekwart van zijn vangst liet hij dan uitvloeien in mijn grote glas en het overige in zijn metalen drinknapje. Tot zijn tevredenheid hield ik de wijn tegen het licht van het gloeipeertje aan de zoldering om het flonkerende robijnrood te kunnen prijzen, dan liet ik de drank walsen in het draaiende glas om de geur, het zalige bouquet kans op ontsnapping te schenken en tenslotte volgde .de slok, waarbij het de eis Is, dat het begenadigde nat alle smaakpapillen bespoelt. Mijn gastheer stimuleerde me tot het juiste procédé: luidruchtig slobberen, de drank smak kend kauwen, gevolgd door een geknor van gematigde goedkeuring. Zo bega ven we ons van het ene vat naar het andere, van de rode naar de witte wijnen en hoewel het nuanceverschil tussen de vaten me ontging, proefde (Van onze Londense correspondent) Sinds radar tijdens de oorlog werd ontwikkeld, houden elektro technici zich bezig met een volgende stap, namelijk de vervanging van telefoonkabels door holle metalen buizen voor de overbrenging van elektronische impulsen. In Engeland is men daar zonder twijfel, dank zij de onderzoekingen van professor Harold Barlow (hoogleraar aan de Londense universiteit) en het praktische werk van het labo ratorium van telecommunicaties van de Standard Telephones and Cables Ltd het verst mee gevorderd. In dat laboratorium in Frogmore Hall nabij Stevenage in het graafschap Hertfordshire is men erin geslaagd televisie-impulsen via simpele geleide buizen uit te zenden naar een in het laboratorium opgestelde ontvanger en daarbij een redelijk beeld op het schema te projecteren. Alles is echter nog in een pril beginstadium. De gebruikte apparatuur is niet op een lange levensduur berekend en de kwaliteit van het beeld is nog hoogst onvoldoende. Men meent echter zeker op de goede weg te zijn, al zal het waarschijnlijk nog jaren duren voordat een algemene prak tische toepassing van het nieuwe denkbeeld mogelijk zal zijn. Principe gevonden, maar praktisch is systeem niet klaar De methode komit er op neer, dat televisie-uitzendingen niet meer door de „lucht" gaan, maar via 'holle ge- leidebuizen rechtstreeks van de studio naar uw huizen worden afgeleverd, zoals het geval is met water en gas. Het voordeel ervan is, dat men de overvolle wereldether en de nagenoeg verzadigde kabels „links" kan laten liggen terwijl de overbrenging volko men vrij zal zijn van storingen door ander radio-signalen. Bovendien wordt de weg geopend voor eindeloze toepas sing van televisie, niet alleen voor amusement en voorlichting, maar ook voor zakelijke en privédoeleinden, zo dat men elikaar zal kunnen zien als men m6t elkaar spreekt per telefoon. Trouwens de telefoon zal enorm pro fijt trekken van het buissysteem. Ter wijl een tegenwoordige kabel maximaal 3000 telefoongesprekken kan verwer ken of drie t.v.-programma's, maakt de buis meer dan een miljoen gelijk tijdige telefoongesprekken cf vier honderd t.v.-uitzendingen mogelijk! tisch in staat zijn om signalen over grote afstanden over te brengen. De grote moeilijkheid was echter totnutoe dat deze buizen optisch volkomen vlak moesten liggen omdat het effeot door bochten wegens energieverlies vrijwel verloren gaat. Aangezien het ondoen lijk is om honderden kilometer buis zonder bochten te leggen, heeft men het in een andere richting gezocht door schroefvormige aanbrenging in de buis van een aluminium draad, welke de funotde van een spoel vervult, waar door de radargolven in staat zijn zich door bochten heen voort te planten. Hiermee zijn thans aanvankelijke successen bereikt. De experimentele buis in Engeland van ruim een kilome ter lengte heeft een doorsnede van 7 cm, terwijl het t.v.-beeld kan worden overgebracht op een golflengte van slechts 8.6 mm een frequentie van 35.000 megacycles. De buizen zijn uit sluitend bedoeld voor zeer hoge fre quentie (1000 megacycles per sec. en meer). Overigens is het natuurlijk wel iets meer dan een gewone holle buis.. Aan het ene einde wordt het t.v.-beeld elektronisch verminkt, maar aan het ander eind wordt het op voor niet- deskundigen onbegrijpelijke manier weer in de juiste vorm in elkaar ge goocheld! Vele voordelen Een voordeel van de buisóverbren- ging zal verder zijn, dat er minder versterkers nodig zijn dan in gewone kabels, namelijk om de 32 km in plaats van om de zeven km, zoals thans. Dit zal de aanleg vergemakkelijken. Ge zien de vele technische problemen, welke zich hierbij zullen voordoen, peinst men reeds over een machine, welke een gleuf in de grond graaft, tegelijkertijd de buis fabriceert en deze in deze gleuf deponeert! Er is zo zei men ons geen twij fel aan, dat het nieuwe budssysteem, waarin een miniatuur-wereldether wordt geschapen, welke echter vijf maal zoveel ruimte bevat als het tegenwoordige radio-spectrum, nieuwe behoeften op het gebied van radio verbindingen op de lange afstand zal Fuchsia's pleegt men wel eens smalend ouderwets te noemen, doch daarom kunnen ze toch wel mooi zijn. Tegenwoordig komen zeer mooie soorten voor. Geen wonder, dat men er steeds meer belangstelling voor krijgt. Ze kunnen zowel in de tuin als in de kamer voldoen en toch komen er over haar dikwijls klachten binnen: de plant laat zo maar alle bloemknoppen en zelfs ook hun bloemen val len. Laat ika u maar direct ver tellen: in de zomermaanden voldoen ze in de tuin veel beter dan in de kamer. Het gaat bin nenshuis wel, doch zet ze dan niet voor een venster op het noorden; ze krijgen er te weinig zon en veel te weinig licht. Dus dan maar op het zuiden? Kijk, dat is nu weer precies iets te veel van het goede; de atmos feer wordt daar te droog, de temperatuur te hoog en de pot grond droogt te sterk uit. Het is veel beter ze voor een venster op het oosten te plaatsen en als ze daar eenmaal gewend zijn, zal het met het vallen van de bloemknoppen wel meevallen. In de tuin hebben ze het ech ter beter naar hun zin en zeker indien ze met pot en al ingegra ven worden. En dan liefst op een plekje, waar ze op het heetst van de dag een weinig tegen de felle zon beschermd staan. Fuchsia's hebben heel veel water nodig, ook al staan ze met pot en al ingegraven: één maal gieten per dag zal niet voldoende zijn. Giet ze 's mor gens. Tegen de avond kunnen ze nog wel een beetje water hebben. Fuchsia's verlangen ook veel voedsel. Het is nuttig ze in ieder geval om de veertien da gen een weinig opgeloste kamer- plantenkunstmest te geven; ze zullen u er hoogst dankbaar voor zijn. Weet u eigenlijk wel dat Fuchsia's zo gemakkelijk voort- gekweekt kunnen worden door middel van stekken? Jonge scheutjes kunnen in augustus gestekt worden, doch nu gaat het ook uitstekend. Houdt die stekjes dan voorlopig uit de volle zon, totdat ze wortels ge vormd hebben en dan maar in het zonnetje buiten in de tuin ingraven. Die jonge plantjes staan in tegenstelling tot de oudere planten, die volop bloeien, wel graag in de felle zon. g. kromdijk. Dit is geen spoorlijn maar een experimenteel buizenstelsel van het laboratorium van de Standard Telephone and Cables Ltd., in Frogmore Hall, Hertfordshire, dat dient om hoogfrequente televisie- of telefoon signalen over te planten. Hierdoor wordt nieuwe etherruimte geschapen, vijfmaal zo groot als die welke thans voor radio-signalen wordt gebruikt. Het zal echter nog jaren duren voordat deze vinding praktisch kan worden toegepast. Ter vergelijking diene ook dat een radio-kortegclfband 900 en binnen af zienbare tijd het dubbele aantal kan bevatten. By transatlantische toepas sing zouden gesprekken op den duur waarschijnlijk even goedkoop worden als de tegenwoordige intercommunale. Aanvankelijke successen De holle pijpen, die in plaats van lucht met een gas gevuld kunnen wor den, heten in radar-taal „golfgelei- ders". Bij radar gebruikte men reeds van het begin af rechthoekige buizen om de golven van zender naar zend- antenne over te brengen. Deze zijn echter ongeschikt voor uitzendingen op lange afstand, omdat de radargolven zwakker worden naarmate de lengte van de geleiders toeneemt. Men weet al vry lang dat ronde buizen theore- doen ontstaan en zeker de nieuwe transatlantische kabels, welke ook al de behoefte hebben doen toenemen, zal ontlasten. Voordat deze droom kan worden verwezenlijkt, zullen echter nog vele lastige technische vraagstukken moe ten worden opgelost. Niettemin zijn de deskundigen van oordeel, dat de toekomst op dit gebied veelbelovend is. De mogelijkheid van particuliere televisielijnen voor rege ringen en zakenlieden, welke zich thans opent, zal waarschijnlijk een nieuwe ontwikkeling te zien geven, zoals die, welke begon, nadat de tele foon zijn intrede had gedaan. Of een dergelijke vervolmaking van het persoonlijke verbindingssysteem ook in maatschappelijk opzicht heil zaam zaj zijn, dient te worden afge wacht

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 14