NIEUW-GUINEA-EXPEDITIE MAAKT ZICH OP VOOR SPRONG NAAR ANTARES (4170 m.) Leiden zal ook dit jaar worden betrokken bij Holland Festival Fase van voorbereidingen thans achter de rug Concerten in Pieterskerk en Waaggebouwoptreden van het Ned. Ballet in de Schouwburg Stuk werklozenzorg wellicht naar ministerie Maatschappelijk Werk ZATERDAG 23 MEI 1959 De expeditie naar het Sterrengebergte (III) Vlooien en luizen: moeilijk te aanvaarden stoffering van Papoea-liuis (Door dr. L. D. Brongersma, wetenschappelijk leider) BASISKAMP SIBIL, 1 mei. De helikopterverbinding met Tanah Merah is er. Zelfs de ergste pessimist is nu overtuigd, dat er helikopters bestaan en dat zij nog vliegen kunnen ook. Zo nu en dan hadden wij al bericht gekregen, dat er een kleine kans bestond, dat er een helikopter zou komen, maar dat bleek „loos alarm" te zijn. Op 28 april scheen het ernst te worden, want toen kwam de vraag om de volgende dag met onze speciale zend- en ontvangst installatie in de lucht te komen. Nu was er één moeilijkheid en wel dat de PTT in Hollandia geen gebruiksaanwijzing bij de apparatuur had verstrekt. Ver moedelijk was er iets niet in orde, want bij vorige pogingen om uit te luisteren, hoorden wjj niets en na een paar tellen sloeg de ontvanger uit. Niettemin werd op 29 april om 11 uur begonnen met op te roepen: „Hier Sibil, Sibil, Sibil, voor helikopters, voor helikopters". Antwoord kwam er niet. Elk half uur werd het weer geprobeerd. Om halftwaalf hoorden wij een zacht en onverstaanbaar ge praat en even na twaalf uur vingen wij een verstaanbaar bericht op. Een heli kopter was uit Katern vertrokken en zou trachten de Sibilvallei binnen te vlie gen. Op het vliegveld hadden alle deelnemers zich verzameld om dit heuglyk gebeuren mee te maken en te fotograferen. Zo staarde iedereen naar het zuid oosten, naar de pas waar de helikopter moest verschijnen. Het werd kwart over twaalf, tien voor halfeen en er was niets te zien. Integendeel, het zag er naar uit, dat de pas dicht trok en dat wü tevergeefs zaten te wachten. Een enkele pessi mist trok naar het bivak terug. Vüf voor halfeen nog niets, maar toen een wild gejoel van de Sibillers: de helikopter was in zicht, maar hij kwam uit het noord oosten. Men was wat verder de Digoel langs gevlogen en kwam nu over het Priongebergte achter ons kamp. Zo was het dan toch gelukt en ik mag wel zeg gen, dat wij allen een zucht van verlichting slaakten, toen de „helcop" op ons vliegveld stond. Er werden vele foto's gemaakt en er werd gefilmd alsof er alleen maar persfotografen en televisie-cameralieden in de Sibilvallei waren. Met deze vlucht kwam de overste Venema mee om hier verder de technische kant van de expeditie te verzorgen. rug en zij kwam ook in huis bij het vuur zitten. Zij was wel wat verlegen, zoals meestal hier, tenslotte kwam ook nog het varken binnen en nam zijn plaats in. Het nadeel van dit bezoek was, dat onze mensen een vrij onrustige nacht hadden, want er was vrij veel le vende have meegebracht: vlooien en lui zen. Deze verkenning heeft ons enkele plaatsen leren kennen voor een bivak in een gebied, waar goede gelegenheid is NU de eerste vlucht gemaakt is, zal de regelmatige verbinding spoedig tot stand komen en daarmee zal ook de opvoer van uitrusting en voor raden bespoedigd kunnen worden. De helikopters hebben al honderd uur ge vlogen voor de expeditie, maar dan op het traject Tanah MerahKawakit (eigenlijk Goagit geheten) - kloof - bi vak aan de Oost-Digoel-Katem. De geologische groep van dr. Ch. B. Bar heeft het zwaarder gehad dan verwacht was. Het kostte meer tijd om de weg van Kawakit naar Katern te banen en clea rings te kappen dan vooraf was geschat. Inplaats van drie weken duurde deze tocht een maand. Het was ook niet de bedoeling om in de kortst mogelijke tijd door te hollen, maar onderweg werd geologisch onderzoek verricht. voor zoölogisch en botanisch onderzoek. Voor training zijn dergelijke tochten ook uitermate geschikt. Gewoon lopen is in dit terrein al moeilijk, maar als men dan nog over een glibberige boomstam moet lopen, die als brug over een klein ravijntje wordt gebruikt, is enige zelf verzekerdheid en vastheid van voet wel nodig. Gelukkig kan men beginnen te oefenen op stammen, die op de grond liggen en als men daar afvalt, komt men toch maar in de zachte modder terecht. Later kunnen dan de moeilijker oefe ningen worden gemaakt. Het is merk waardig om te zien hoe gemakkelijk de Papoea's over dergelijke stammen lopen. Met grote zekerheid gaan zij ook door de rivieren, springend van steen tot steen, terwijl wij met moeite de stenen onder water ontdekken en er dan nog afglijden. Het is dan ook raadzaam om kostbare dingen als fototoestellen en filmcamera's door een Sibiller te laten dragen; de kans is dan groter, dat zij veilig aankomen. Onfortuinlijke landing DE afgelopen week was niet zonder opwindende evenementen. De Twin-Pioneer landde hier twee maal, maar toen was het dan ook mis. Tijdens het taxiën zakte het linker wiel door de grasmat heen en het vliegtuig kwam scheef op de baan tot stilstand. Gelukkig was er niets beschadigd en met wat graafwerk en de kracht van de mo toren kwam hij spoedig weer vrij. Voor lopig was het echter uit met Twin-lan- dingen. Het merkwaardige was, dat er maar weinig regen was gevallen (9 mm) en wij dus ver onder de regenrestrictie (20 mm) zaten. Nu is er enige tijd gele den een bandjir geweest, waarbij het water in de Ok Sibil zo hoog kwam te staan, dat het hele vliegveld onder- stroomde. Volgens de Sibillers was dit slechts gerechtigheid, want voor de ver steviging van het veld waren rolstenen uit de rivier gebruikt en over deze ste nen behoort water te stromen. Dat ziet er voor ons bivak dan slecht uit, want al onze paden en vloeren zijn met grint uit de rivier bedekt De overstroming heeft op het vliegveld een laagje slib afgezet, dat het niet be- tei heeft gemaakt. Bij de aanleg schijnt men niet altijd de zachte humuslaag te hebben afgegraven en dat geeft hier en daar zachte plekken. Er wordt nu hard aan de verbetering gewerkt. Slechte stukken worden uitgegraven, de humus weggedragen en in elk gat worden eerst grote stenen gelegd, dan kleinere ste nen en grint en tenslotte wordt er leem opgebracht. Het geheel wordt aange stampt en met een dikke, zwarte boom stam gewalst. Zo wordt het veld steeds beter. Het wachten is nu op de volgen- Voor de vijfde achtereenvolgende maal Marsvaardig Aan de band om zijn hoofd heeft deze Papoea zijn reistas gehangen. De eigenaar dige neusversiering bestaat uit de horens van een atlaskever. Binnenkort begint nu de tweede fase: de tocht naar de Antares (4.170 m.). Van twee kanten zal deze top worden aangevallen. Langs de Ok Iwoer van Katern uit zal de ploeg van het kadaster dc weg banen voor de botanisch-zoölo- gische groep; de geologische groep trekt van Katern naar het noordwesten, naar Selalabo, en gaat dan oostwaarts naar de Antares. Bij deze geologische groep zullen zich de geomorfoloog dr. H. Ver stappen en de bodemdeskundige ir. J. J. Reynders aansluiten. INMIDDELS hebben wij hier te Sibil niet stil gezeten. De ethnoloog dr. J. Pouwer en de taalkundige dr. J. An- ceaux kwamen na een verblyf van vüf dagen in de kampong Kigonmediep te rug naar Sibil. Zü bleven drie dagen in het basiskamp om de verkregen gege vens te verwerken en vertrokken toen nogmaals naar Kigonmediep. Het schijnt hen daar goed te bevallen. Op 24 april klonk er over het dal een luid gezang, de mannelijke jeugd had een dansfeestje georganiseerd ter ere van de bezoekers en dat ging met veel lawaai gepaard. Volop regen. De zoöloog dr. W. Vervoort, de bo- demkundige ir. J. J. Reynders en de geomorfoloog dr. H. Verstappen maak ten met de administratief ambtenaar W. Herberts een tocht over het Orionge- bergte naar de Ok Tsiop. Vier dagen bleven zü weg, zü genoten van steile hellingen, modder en regen, maar ook van fraaie uitzichten op het gebergte ten noordoosten van de Ok Tsiop. Een gemakkelyke tocht was ook dit niet. Er was veel regen en die maakte de hellin gen glad, zodat het klimmen moeilük werd en afdalen overging in naar bene den glijden. Eén dag moest men in het bivak blijven, omdat het de gehele dag stroomde van de regen en het zicht niet veel meer dan tien meter bedroeg. Een aantal kampongs werd bezocht, waarbü enkele, waar nog nooit een bestuurs ambtenaar was geweest. Wel hebben deze kampongs handelscontacten naar het noorden en naar het zuiden. Zo werden üzeren bülen gezien, die door handel waren verkregen uit het gebied ten zuiden van Hollandia. De bevolking was eerst wel wat gereserveerd, maar spoedig werd men gastvrü in huis ont vangen. Er werden bataten gepoft en aangeboden. Zelfs kwam aan het einde van de dag de huisvrouw uit de tuin te- Voor de vijfde achtereenvolgende maal zal Leiden in het Holland Festival worden betrokken. Een lustrum dus. Niet minder dan drie belangrijke muzikale uitvoeringen alsmede een balletvoorstelling zullen hier ter stede gegeven worden. Een manifestatie op toneelgebied zal jammer genoeg ook dit jaar niet op het Leidse festivalprogramma ver meld kunnen worden. Het bestuur van de Leidse Stichting Kunst manifestaties heeft getracht om in onze stad Shakespeare's „Troilus en Cressida" op te doen voeren, maar in verband met het ontbreken van een geschikt podium zal deze belangwekkende voorstelling hier niet plaats kunnen hebben. Geen wonder dat velen nu weer met her nieuwd verlangen naar de bouw van een schouwburg uitzien, welke aan de eisen van deze tijd zal moeten voldoen. Bartok-concert Daar is dan in de eerste plaats het op 16 juni in het enkele jaren geleden ge restaureerde Waaggebouw te geven Bar tok-concert, waaraan mede zullen wer ken de violist Theo Olof, de pianisten Geza Frid en Luctor Ponse, de klarinet tist Jolle Huckriede en de slagwerkers F. v. d. Kraan en Wim Heesen. Een in- teresant programma van kamermuziek is voor deze avond samengesteld. Het con cert wordt geopend met de uitvoering van zeven delen uit de Mikrokosmos voor twee piano's, waarna zullen volgen drie dansen voor klarinet, viool en pia no, de z.g. contrasten, de eerste rapsodie voor viool en piano en een sonate voor twee piano's en slagwerk. Wat de akoe stiek in de sfeervolle ruimte van het oude Waaggebouw betreft, de nodige voorzieningen worden hier nu reeds ge troffen. Ongeveer driehonderd personen zullen dit unieke Bartok-concert bij kun nen wonen Hohe Messe Bach's Hohe Messe zal op 30 juni in de Pieterskerk weerklinken. Onder lei ding van Iskar Aribo zal het Leidse Toonkunstkoor in samenwerking met het Concertgebouworkest een uitvoering van dit imponerende meesterwerk ge ven. Vier solisten van wie er twee in Leiden nog onbekend zijn werken er aan mede, terwyl Albert de Klerk het orgel zal bespelen. De solisten zün Emmy Lisken, een zeer fraaie Duitse alt uit München, Han- ny Mack-Cosack, een al even opvallende sopraan uit Westfalen, de tenor Char les Holland en de bas-bariton David de landing. De laatste dagen hadden wij maar weinig regen en het vliegveld kan dus mooi opdrogen. Het is echter meestal zo, dat met mooi weer de Twin geen tyd heeft en dat tegen de dag dat er een vliegtuig moet komen, het ook weer begint te regenen. Zo zitten wü nü met zorg naar wat donkere wolken te kijken: wij hopen van harte dat zü zul len overdrijven en dat de regen nog en kele dagen wegblyft. De vorige week gaf ook levendigheid, omdat op een dag verschillende groepen naar het bivak terugkeerden. Een luid gejoel aan de overkant van de rivier kendigde de terugkomst van dragers aan, die met de politie naar Katern waren ge weest. Zy kwamen vol enthousiasme hun loon halen: een kapmes. Even later ver schenen de heren Anceaux en Pouwer, door de luide strijdkreet van eerstge- noemden aangekondigd. In het begin van de middag weer gejoel en zelfs een paar geweerschoten om ons de terug komst te melden van de groep, die naar Ok Tsiop was geweest. De Europeanen zien er altijd enigszins verfomfaaid uit by hun terugkomst: de broekspypen tot aan de knieën onder de modder, de hem den doorweekt van de regen of als het zonnig is van de transpiratie. De groep van de Ok Tsiop had wel enig werk, voor zy weer in het bivak kon gaan wonen, want alles wat zy aan kle ding en slaapzakken had meegenomen, moest grondig met een insectendodend middel worden bewerkt. Niettemin ont snapte er nog wel wat van hun levende have en zo konden wü daar van mee genieten. Enkele deelnemers trachten in het op sporingsblad van de politie te komen door er met hun ongeschoren gezicht als landlopers uit te zien. Kyken zy toeval lig in een spiegel, dan werkt dat soms heilzaam en gaan de stoppels er weer af; anderen trachten echt een baard te laten groeien. Maar een verblijf in een kamponghuis met vlooien en luizen moe digt het scheren gelukkig aan. „Een jaar garantie" op Papoea BEZOEK krügen wü nog steeds en daarbü worden door de Sibillers rondleidingen met uitleg georgani seerd. Zo kregen wü deze week bezoek van vier mannen uit de Kiwirok (een streek 20 km hemelsbreed ten noorden De technische assistent J. J. Staats uit Leiden prepareert vogels en zoogdieren. van de Sibil) en van enkele mannen uit Ariemko, een kampong aan het pad naar Katern. Een Sibiller leidde hen rond langs alle huizen van het bivak en door ons huis. Of wü thuis zün of niet, of er iemand een middagdutje doet, dat doet allemaal niet ter zake: alle kamers worden bezocht en al onze eigendommen worden geinspecteerd. Gestolen wordt er niet. Wel worden dingen, die wü als waardeloos weggooien, meegenomen. Zo lopen hier twee kinderen rond met een loodje van de Dienst voor Invoerrech ten en Accijnzen aan een touwtje om de hals. Vandaag was er een knaap met een etiket: „een jaar garantie" als versiering. Zo wordt alles nuttig gebruikt. AAN eten hebben wü geen gebrek; er is, voordat wy hier kwamen, voor twee maanden voeding opge voerd. Er wordt brood gebakken en naar mate onze bakker knapper wordt in het gebruik van een uit een drum gemaak te oven, vindt dit brood meer aftrek. Een aantal mensen geeft nog de voor keur aan cream-crackers en water crackers, waarvan wü grote hoeveelhe den hebben meegenomen. De meeste da gen bestaat ons middagmaal uit rüst, iets wat wü tenvolle appreciëren, maar soms is het Europees eten en dat wordt minder enthousiast ontvangen. Zo be stond vandaag ons maal uit erwtensoep, en zuurkool met worst; bü de thee wer den oliebollen geserveerd. Er schünen nog een of twee mensen te komen, die niet van rüst houden en dus zien wü hen met belangstelling tegemoet. Zü kunnen dan de blikjes leeg eten en wü kunnen ons concentreren op de rüst- hap, die onder leiding van de heer Oos terman (commissaris van politie) op voortreffelijke wüze wordt klaar ge maakt. Zo is het hier best uit te hou den. Voor wie van een tocht in zwaar terrein terugkeert, is het leven in het basisbivak ideaal om weer bij te komen. Met spanning kijken wü nu uit naar de opvoer van de volledige uitrusting, die tochten over grotere afstanden mogelijk zal maken. Inmiddels is iedereen aan het klimaat gewend en heeft enige erva ring in het terrein opgedaan. Ik hoop in een volgend artikel dan ook iets over dit veldwerk te kunnen vertellen. ILEIDSCHEB FADTO BOXEN ICAPAGE v.OLDENBARNEVELTSTR. 37 LEIDEN, tal. KI7I0 - 21583 Moeilijke kwestie voor nieuw kabinet Reeds bij voorbaat klinken de protesten (Van onze Haagse correspondent) Naar men zich herinneren zal, is tü- dens de kabinetsformatie ernstig sprake geweest van een uitbreiding van het departement van Maatschappelijk Werk. Hollestelle. Deze manifestatie begint niet j Minister Klompé schijnt daar vurig voor zoals bij de andere uitvoeringen het ge- j gepleit te hebben De gedachten gingen val is om kwart over acht maar om kwart in de eerste plaats naar „Volksgezond- vóór acht. Concertgebouworkest De derde muzikale prestatie in het kader van het „Leidse'' Holland Festival zal, eveneens in de Pieterskerk, worden geleverd door het Concertgebouworkest onder leiding van de bekende dirigent Bernard Haitink. Op het programma staan twee werken vermeld: van Handel een concerto grosso en van Bruckner de Tweede Symfonie. Dit concert vindt plaats op 7 juli. Balletvoorstelling heid" (thans behorende bij het ministe rie van Sociale Zaken), en voorts naar „Jeugdvorming en Volksontwikkeling", een afdeling van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Deze plannen zijn niet doorgegaan. Maar er is nog een mogelijkheid dat het departement van Maatschappelijk Werk toch enige uitbreiding ondergaat en wel met de afdeling „Sociale bijstand en complementaire arbeidsvoorzieningen. Speciale categorieën Deze afdeling is een onderdeel van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Zij heeft de zorg voor speciale categorieën werklozen (zoals zelfstandigen, alsmede lichamelijk of geestelijk gehandicapten), die aan werk worden geholpen. In vele gemeenten zijn De liefhebbers van het ballet komen op 23 juni aan hun trek. Het Neder- lands Ballet, nu weer onder leiding van m verband met dit soort werklozenzorg Sonia Gaskell, zal nl. op deze datum een sociale werkplaatsen ingericht. Naar voorstelling geven in de Leidse Schouw, schatting worden gemiddeld ongeveer burg. Op het (voorlopige) programma ^ze wyze opgevangen. Hot Ironinor.no Hlïoif Hooft onntornnn van deze groep staan o.m. vermeld vyf etudes voor vüftien dansers, Wildernis of Klein Avondspel, Pas de Deux uit Tsjaikowsky's Notenkrakersuite en Di- vertimenti. Welke dansers en danseres- sen er op het podium zullen verschünen a"J^aatsdiappelyk Werk. mej^ dr is op dit ogenblik nog niet bekend. Dat A M Klomne sctmnt hnon I het een interessante balletavond zal worden staat echter vast. Geen toneel Het Holland Festival duurt zoals velen bekend zal zijn van 15 juni tot 15 juli. Leiden zal op de dinsdagen 16 juni, 23 juni, 30 juni en 7 juli aan dit internationale festijn deelnemen. Ook al laat de Grieks-Italiaanse zangeres Maria Meneghini-Calias zich in de komende twee maanden De Westduitse sopraan Hanni' Een woord Ian (]ank soor aI desenen Mack-Cosack, die als soliste op zal die er naar streven om Leiden zoveel treden in Bach's Hohe Messe. niet in Leiden zien - in het Amster damse Concertgebouw kan men haar op-zaterdag 11 juli voor een gulden of zesentwintig aria's horen zingen - toch zal er voor de ware muziek mogelük mee te laten profiteren van het jaarlüks weerkerende festival is hier zeker op zün plaats. Dat een belangrüke toneelgebcurtenis of een blondere ope_ ravoorsteiling in onze stad nog steeds niet plaats kan vinden het zij nog maals gezegd valt uiteraard zeer te betreuren. Meer dan ooit heeft Leiden Het kabinet-De Quay heeft echter nog geen beslissing genomen. De nieuwe minister van Sociale Zaken, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, is nog nauwelijks be gonnen zich in te werken. Zün collega M. A. M. Klompé, schijnt de hoop echter niet te hebben opgegeven althans deze „sociale büstand en complementaire arbeidsvoorzieningen" onder haar lei ding te krijgen liefhebber in onze stad zeer veel te nu een moderne schouwburg dringend genieten overblijven. I nodig Protesten Het bü het N.V.V. aangesloten Nederlands Verbond van Middenstands-, verenigingen heeft in een brief aan premier De Quay zoals gemeld reeds bij voorbaat geprotesteerd tegen zo'n „principiële wijziging", die zou be tekenen, „dat de sociale bijstandsrege ling in de charitatieve sfeer wordt be trokken". Zü zou dit zien als „een terug gang van verworvenheden op sociaal ge bied". De katholieke en de protestants-chris telijke vakbeweging hebben hun mening hieromtrent nog niet kenbaar gemaakt. Het ziet er echter naar uit dat het nieu we kabinet voor een moeilijke beslissing staat, waarover ook in de Kamer wel het nodige gezegd zal worden. Ook de Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars heeft in een telegram aan de minister van Sociale Zaken gemeend te moeten constateren, dat de uitvoering van de sociale bij standsregeling thuishoort bij het departement van Sociale Zaken en nergens anders. Er wordt op aangedron gen zonder voorafgaand overleg geen maatregelen te nemen. Cuba's landhervorming niet van terugwerkende kracht President Manuel Urrutia van Cuba heeft er in een onderhoud met een cor respondent van AFP de nadruk op ge legd, dat de landhervorming op Cuba. die zondag werd aangekondigd, geen systematische onteigening beoogt van alle landerijen van buitenlanders. De bepaling in het ontwerp, dat op Cuba alleen Cubanen landeigenaars kunnen zün, heeft geen terugwerkende kracht, aldus de president, zodat verkregen eigendomsrechten niet worden aange tast. Op buitenlandse grondeigenaren heeft de wet alleen betrekking voorzover zü zeer grote landeigendommen hebben. De overheid zal alleen beslag leggen op terreinen die de vast te stellen maximale uitgestrektheid overschrüden, en die de huidige eigenaren braak laten liggen, onverschillig of deze eigenaren Cubanen zün of niet. Daartegenover zal dan een overeenkomstige schadeloosstelling staan. Er wordt van uitgegaan, dat landeigen dom niet groter zal mogen zijn dan 400 ha in cultuur gebraohte grond, het land dat daarbuiten valt zal ten goede komen aan de boeren op een grondslag van 26 ha per gezin.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 12